agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni161Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2012, 20:56   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Açıkçası biraz geç bir vakit ceviz dikimi için. Fakat kabuğu çatlatıp dikim yapıldıysa çıkma ihtimali de yok değil.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 11:36   #62
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Cevizi saksının birine ektim. Düzenli olarak suladığım halde bir kıpırtı yok. Çimlenmesini çok ama çok isterim. Ama çimlenmese bile ben sevgili kargaya hala teşekkür ediyorum. Cevizi gördüğümde gerçekten sevinmiştim
Ben de bir saksıya ekmiştim (sanırım biraz çatlatmıştım diye hatırlıyorum), çimlenmesi epey uzun sürdü, neredeyse 1.5 ay gibi hatırlıyorum..

Ya Sabır

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 14:11   #63
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leonfather41 Mesajı Göster
Haziran başında ektiğim cevizler çimleniir mi?
Poşette olmaları ve geç ekmiş olmanız cimlenmelerini de zorlaştıracaktır, poşetlerde yeterli nemliliği sağlayamayabilirsiniz bazen unutur kurutabilirsiniz.

Ceviz ekimi için en uygunu sonbaharda ekmek, en son mart ayına kadar ekilmeli.

gulcingiller beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 21:16   #64
Ağaçsever

mer.cann's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2010
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Dut meyve vermediği için kesilecekse aşı yaptırın. Dut çok kolay aşı tutar. Şimdiden kesilirse yaz sonuna kadar göz aşıya gelecek sürgünler oluşturabilir. Aşıdan iki sene sonra meyve yemeye başlarsınız. Cevizin yeri değiştirilebilir, duta yazık olur. Zaten orası ceviz için sıkışık bir ortam.
Haklısınız ama Istanbul ve bina yönetimi.... Meyvesi sinek yapıyormus.

justice beğendi.
mer.cann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 23:21   #65
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bunlarda benim çüğürlerim.

Name:  Kopyası Resim 015.jpg
Views: 5408
Size:  74.5 KB

Name:  Kopyası Resim 004.jpg
Views: 5587
Size:  72.9 KB

Eski 11-06-2012, 08:39   #66
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BLaCKSouL1903 Mesajı Göster
Açıkçası biraz geç bir vakit ceviz dikimi için. Fakat kabuğu çatlatıp dikim yapıldıysa çıkma ihtimali de yok değil.
2 gün suda beklettim ve çatlattım cevizleri bakalım çimlenecekler mi? Hayırlısı...

leonfather41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 16:09   #67
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mer.cann Mesajı Göster
Haklısınız ama Istanbul ve bina yönetimi.... Meyvesi sinek yapıyormus.
Açıkçası iki ağaçtan birini seçecek olsam ben de cevizi seçerdim. Meyvesini falan geçtim, gölgesinde uyumak bile yeter.

orion1988 beğendi.
Eski 12-06-2012, 19:06   #68
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Cevizim çürümüş. Ne var ne yok diye yerinden çıkarıp baktım. Üzerinde minik canlılardan vardı. Kırıp baktım ve çöpe attım. Taze ceviz bulduğum zaman yeniden deneyeceğim.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 12:06   #69
Ağaç Dostu

Sağlık olsun.

Eski 18-06-2012, 18:07   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
parmak kalınlığındaki ceviz fidanımın toprağa yakın kısımından kürdan inceliğinde yeni bir dal oluştu onu kesmem gerekirmi yoksa gelişmesine izin mi vermeliyim

*değirmenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 20:11   #71
Ağaç Dostu

Eğer parmak kalınlığındaki ana dalın ucu kuru ise yeni bir dal oluşumu için bırakılmalıdır. Ama ana dal yaşsa fidanın gücünü alacağından kesilmesi bana göre makbuldür. ****** bu benim görüşüm.

orion1988 beğendi.
Eski 19-06-2012, 00:32   #72
Yeni Üye

yok ana dal gayet sağlıklı ancak ince dalı kesersem ana gövde kurur mu diye endişeleniyorum

Eski 19-06-2012, 14:42   #73
Ağaç Dostu

Kurumaz sanıyorum. Yani hiç görmedim daha önce.

Eski 19-06-2012, 16:13   #74
Yeni Üye

tamam teşekkürler

Blacksoul1903 beğendi.
Eski 26-06-2012, 23:43   #75
Yeni Üye

Risk alıp dediğiniz gibi kestim ince dalı hiçbir kuruma olmadı.

Eski 27-06-2012, 17:06   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi *değirmenci Mesajı Göster
Risk alıp dediğiniz gibi kestim ince dalı hiçbir kuruma olmadı.
Sizin adınıza sevindim. Umarım meyve verdiği günleri de görürsünüz.

Eski 05-07-2012, 09:13   #77
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2010
Herkes ceviz fidanı dikiyor yeni yeni ceviz bahçeleri kuruluyor bu durumda önümüzdeki yıllarda ceviz ceviz çok ucuz olacak diyebilirmiyiz. Yetişticiler için düşünülmesi gereken bir konu bu ne olacak ozaman bugün için belki cazip ama 10 yılllar içinde ne olur cevizin ithal edilmeden sadece yerli üreticiden talep edilmesini beklemek boş üreticiyi kim düşünecek ithal ederek çok para kazanan büyük tüccarmı ne olacak bunlar benim gibi yeni bir ceviz bahçesi yetiştirmeye çalışan bir arkadaşınız olarak kafamda kurduğum şeyler, benim için fikirleriniz önemli sayın ağaçlar net dostları siz ne dersiniz

kayakartalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 10:06   #78
Ağaç Dostu

tarımsal ve bitkisel üretimin diger yatırımlardan daha riskli ve zahmetli oldugunu söyleyebilirim kendi adıma.bahcecilik tamamen sevgi ve ilgi işidir.eger bir bahce yatırımı sadece kar amacıyla kurulacak ise sonunun hüsran olacagını düşünüyorum..yüksek kar elde edip belli bir süre bekleyip zengin olma hayali ile ceviz bahcesi kuracak arkadaslara baska bir yatırım yapmalarını söyleyebilirim...

Blacksoul1903 beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 12:52   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
sn.lilium zaten sizin ceviz konusundaki marifetlerinizi bilmeyen yok. Yine cevizleriniz muhteşem olmuşlar

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 12:54   #80
Ağaç Dostu

parmak kalınlığındaki ceviz fidanımın toprağa yakın kısımından kürdan inceliğinde yeni bir dal oluştu onu kesmem gerekirmi yoksa gelişmesine izin mi vermeliyim

sizin ağacınızı hangi formda büyütmek istediğinize bağlı. Çift gözdeli olmasını istiyorsanız kalsın ancak tek gövde daha sağlıklı ve gür büyümesini sağlayacaktır. Ben olsam keserim.

Eski 05-07-2012, 12:58   #81
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kayakartalı Mesajı Göster
Herkes ceviz fidanı dikiyor yeni yeni ceviz bahçeleri kuruluyor bu durumda önümüzdeki yıllarda ceviz ceviz çok ucuz olacak diyebilirmiyiz. Yetişticiler için düşünülmesi gereken bir konu bu ne olacak ozaman bugün için belki cazip ama 10 yılllar içinde ne olur cevizin ithal edilmeden sadece yerli üreticiden talep edilmesini beklemek boş üreticiyi kim düşünecek ithal ederek çok para kazanan büyük tüccarmı ne olacak bunlar benim gibi yeni bir ceviz bahçesi yetiştirmeye çalışan bir arkadaşınız olarak kafamda kurduğum şeyler, benim için fikirleriniz önemli sayın ağaçlar net dostları siz ne dersiniz
her talep arzı doğurur. Şuan için talebi karşılayacak arz söz konusu değil ki uzun zamanda mümkün olmayacak düşüncesindeyim. Talepten fazla arzın olması halinde ise üretim fazlalarının yurt dışına pazarlanması söz konusu olacak. Yani sakın ümitsizliğe kapılmayın derim.

Eski 05-07-2012, 13:22   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
tarımsal ve bitkisel üretimin diger yatırımlardan daha riskli ve zahmetli oldugunu söyleyebilirim kendi adıma.bahcecilik tamamen sevgi ve ilgi işidir.eger bir bahce yatırımı sadece kar amacıyla kurulacak ise sonunun hüsran olacagını düşünüyorum..yüksek kar elde edip belli bir süre bekleyip zengin olma hayali ile ceviz bahcesi kuracak arkadaslara baska bir yatırım yapmalarını söyleyebilirim...
ne de güzel yazdınız agzınıza sağlık

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 00:18   #83
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Bende bu gidişle sonunun hüsran olacağını söylüyorum, felaket tellalı oluyorum.
Planlama olmayan her şeyin sonu hüsrandır. Planlaması olmayan başka yatırımın da hüsrandır.

ahmet-kara beğendi.
Eski 06-07-2012, 00:25   #84
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rise_com Mesajı Göster
sn.lilium zaten sizin ceviz konusundaki marifetlerinizi bilmeyen yok. Yine cevizleriniz muhteşem olmuşlar
Teşekkür ederim sayın rise_com, iş marifette değil ki, öyle marifetli maharetli eller var ki, bizi sollar.

İş türkiyenin ihtiyacı olan plan ve programı hazırlayabilmek marifet asıl orda.

Eski 06-07-2012, 15:10   #85
Ağaç Dostu

Ben bahceciligin sadece kar amacli yapilamayacagini, sadece kar amacli yapilan bahcelerin bir sure sonra hayal edilen getiriyi saglamayinca ya terkedilecegini **** gerekli ilgiyi gormeyecegini, sonunun da tabiiki husran olacagini soylemistim aslinda... Bahceciligin diger yatirimlarla birebir ortustugunu sanmiyorum ornegin ben bahceye harcadigim paraya 3 sene once arsa alsam hic ilgilenmesemde bana belli bir sure sonra getirisi olacakti... Ornekler cogaltilabilir sevgi ve ilgi olmazsa bu is olmaz ondan bahsediyorum...Ayrica dunya bu hizla kalabaliklasmaya devam ettigi surece yiyecek ve gidanin degerinin dusecegini hic sanmiyorum butun Turkiye ceviz uretmeye simdi baslasa 10 sene sonra dunyanin en buyuk ceviz ureticisi ulkesi oluruz hepsi bu...

tiryaki ve dadaşım beğendi.
Eski 06-07-2012, 17:05   #86
Ağaç Dostu

Planlama konusunda haklisiniz lilium ancak bir bahce kurarken oncelikle hangi cesit,sulama ,bakim,bahcenin buyuklugu gibi seylerin planlanmasi gerekir diye dusunuyorum.. Kendimden ornek veryim ben yaz kis, yazin ozellikle her haftasonu, kisin mutlaka ayda bir bahceye gidiyorum..bakim onemli kim bakacak ben yanimda calisacak kimse bulamiyorum cogu zaman ,bulsamda yaptigi isi tekrar kendim yapiyorum ... budama ,otla mucadele gubreleme sulama... maddi manevi maliyetlere katlanma gucu bunlar planlanmali oncelikle yoksa okuyorum duyuyorum enkarli is ceviz yetistirme, ya da bi bahce kurduk ben filanca yerdeyim basinda filanca var gibi **** bilmem ne kadar ceviz diksen bilmem kac sene sonra su kadar kilo verir kilosu su fiyattan bukadar para yapar ... elinde uzaktan kumanda dugmeye bas capa yap dugmeye bas sulansin kumandanin pili bitinceye kadar agaclar buyur cevizleri sat dunya turuna cik ... boyle de planlama yapan var.... benim bahce boyle degil en azindan her dakka ilgim ustunde elim hep cebimden cikmiyor ayni cocuk yetistirmek gibi hele urun versinler de cevizler olsun sonra bakariz kaca satilacak ...planlariz..

Eski 25-07-2012, 16:11   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2012
bende balkona plastık bardakların içine toprak doldurup 20 tane kadar ceviz ektim ama ne törpüledim nede çatlatttım çıkarlarmı acep. en iyisi bir 20 tane daha çatlatıp ekeyim

orion1988 beğendi.
metalgear Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 01:34   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2012
bugün bir kaç tane ceviz çatlatıp bardak içine gömüp bu sefer lavabo altına koydum serin karanlık bir yer. ceviz çatlatma işin 15-16 numara anahtarla ustune tıklayarak tam ortadan çok güzel çatlıyor.

metalgear Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 23:02   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metalgear Mesajı Göster
bende balkona plastık bardakların içine toprak doldurup 20 tane kadar ceviz ektim ama ne törpüledim nede çatlatttım çıkarlarmı acep. en iyisi bir 20 tane daha çatlatıp ekeyim
Sonuçtan bizleri de haberdar edersiniz umarım. Merakla bekliyorum. Umarım sonuç olumlu olur.

Eski 01-08-2012, 01:49   #90
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BLaCKSouL1903 Mesajı Göster
Açıkçası iki ağaçtan birini seçecek olsam ben de cevizi seçerdim. Meyvesini falan geçtim, gölgesinde uyumak bile yeter.
Hiç tavsiye etmem cevizin altında uyumanızı çünkü bunun felce neden olduğunu duydum.
CEVİZ | Şifalı Otlar - Bitkiler

justice ve ahmet-kara beğendi.
güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz çimlendirme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024