agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2014, 16:49   #661
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-11-2013
Surekli duzenli verildi diyebilirim. Toprak hafif kumlu ova topragi. Acaba kazikalarin iplerini sıkılastirma yapmistim kokleri oynamis olabilirni. Ozellikle ayni siradaki agaclarda mevcut. O yuzden banada suyla ilgili bi problem gibi geliyor.

htoztokat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2014, 21:20   #662
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi htoztokat Mesajı Göster
Cok moral bozucu bir durum fotolar farkli agaclardan alindi yaklasik 15 fidanim boyle. Kurumalar ve dokulmeler oluyor 1-2 haftalik surede oldu bu.
Hava ısısının 30-35 derece olduğu dönemlerde kök boğazına yakın bol su verip vermediğinizi iyi düşünün, bir sırada daha fazla olduğunu söylüyorsunuz hafızanızı bir zorlayın acaba o bölgeye dağa fazla su vermiş olabilirmisiniz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2014, 21:21   #663
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Surekli duzenli verildi diyebilirim. Toprak hafif kumlu ova topragi. Acaba kazikalarin iplerini sıkılastirma yapmistim kokleri oynamis olabilirni. Ozellikle ayni siradaki agaclarda mevcut. O yuzden banada suyla ilgili bi problem gibi geliyor.
yaprakların büyük çoğunluğu sararmadan yeşilimsi olarak kuruyorsa, sanki yaprağın bir kısmına birşey dökülmüş gibi uçtan geriye doğru kuruyorsa susuz kalmış.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2014, 22:08   #664
Ağaçsever

Syn lilium ; evet, az sudan degil ,cok sudan olmus olabilir kurumalar. Asiri sicaklarda sulama yapmistim. Damlaticilari bir karis uzaga koymus olsamda direk koke temas edenler olmus olabilir. Toprak suzek yapida oldugu icin suyu bolca vermistim.

Eski 21-08-2014, 22:12   #665
Ağaçsever

Sayin necip 1963 ;sizin teorinize gore aklima gelen tek sey damlaticilarin tikanip damlatmamasi. Cunki busene acemiligimden sisteme toprak gubresini tam eritmeden vermistim buda tikanmalara sebep olmustu. Muhtemelen bunlar yeterli su alamadilar. Peki simdi bunlari sokeyimmi seneye yeniden acma ihtimalleri varmi.

Eski 21-08-2014, 22:16   #666
Ağaçsever

acaba bakteriyel veya baska bir etkene bagli olmus olabilirmi ?

Eski 22-08-2014, 06:58   #667
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
su ile ilgili gibi. benim fidanlarımda da sulamada geciktiğim için bu tarz durumlar yaşandı. sulamaya başladım ve bazıları kurtuldu taze sürgünler veriyorlar. bence bu fidanlar da susuz kalmışlar.

ncp1963 beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2014, 07:47   #668
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayin necip 1963 ;sizin teorinize gore aklima gelen tek sey damlaticilarin tikanip damlatmamasi. Cunki busene acemiligimden sisteme toprak gubresini tam eritmeden vermistim buda tikanmalara sebep olmustu. Muhtemelen bunlar yeterli su alamadilar. Peki simdi bunlari sokeyimmi seneye yeniden acma ihtimalleri varmi.
merhaba

ekteki resimdeki arazlar sizdekilerle uyuşuyormu??

Eklenen Resimler

Düzenleyen ncp1963 : 22-08-2014 saat 08:34
Eski 22-08-2014, 08:13   #669
Ağaçsever

Merhaba necip 1963 ; hayir bu tarz da bi kuruma degildi. Ancak eklemis oldugum ilk fotoyla 4. Foto arasindaki yapraklar arasinda ki kurumanin sebepleri farkli gibi geldi. Birinde yapraklarin yarisi kahverengini almis. Digerinde yesilken birden bire kurumus gibi.

Eski 22-08-2014, 09:36   #670
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba necip 1963 ; hayir bu tarz da bi kuruma degildi. Ancak eklemis oldugum ilk fotoyla 4. Foto arasindaki yapraklar arasinda ki kurumanin sebepleri farkli gibi geldi. Birinde yapraklarin yarisi kahverengini almis. Digerinde yesilken birden bire kurumus gibi.

merhaba

neyi eksik yaptığınızı en iyi siz bilirsiniz bizler buraya konulan bir kaç resim üzerinden fikir yürütmeye çalışıyoruz.

bir mesajınızda toprağınızın süzek (kumlu) olduğunu yazmışınız, bu türden topraklarda sulama perioduna çok dikkat etmek toprağı devamlı izlemek gerekir. temuzun, ağustosun kavurucu güneşinin altında, bir iki yaşlı fidanlar susuzluğa çok hızlı tepki vereceklerdir.

yapraklarda (hepsinde değil) yüklediğim resimlerdeki gibi kurumalar başlar susuzluk ileri boyutlara geçtikçe fidan üzerindeki yapraklardan kurtulmaya başlar, susuzluk daha ileri düzeye ulaşınca fidanda kurur. bu çok uzun zamanda olmaz yani müdahale için çok zaman yoktur çok iyi izleme gerektirir.

size tavsiyem sulama işini sık sık az miktarda su ile yapmanız olur.. misal haftada 100 LT/fidan olan su işini haftada iki kere 50 LT/ fidan yapın

ben bu senede sulama suyunu erken kesme tezine uymadım ama ne oluyormuş deyip bir deneme başlattım

10 ağustosta son suyunu verip iki fidanın damlatıcılarını kapattım
15 ağustosta son suyunu verip diğer iki fidanın damlatıcılarını kapattım
20 ağustosta son suyunu verip diğer iki fidanın daha damlatıcılarını kapattım

yukardaki resimler 10 ağustosta suyu kapatılan fidanlara ait 15 inde suyunu kestiğimde aynı akibete uğrardı ama 20 ağustosta ben sabah sulama yaptım gece yağmur yağdı kurtardı onları

bu durumda bazı bölgeler için erken kesilebilen su bazı bölgeler ve iklim şartlarında kesilemiyormuş.
herkes kendi toprak, coğrafi bölge, bahçe şartlarını göz önünde bulundurarak bazı kararları kendisi vermeli. ben suyu kesmiyorum diye daha nemli bir bölgedeki arkadaşımız benim yaptığımı yapmamalı. sulama sıklığı kesinlikle toprak yapısı, hava şartları gibi etkenlere göre düzenlenmeli. ilaçlamalarda aynı, tarihe göre değil fidanın durmununa göre belirlenmeli, yanıltıcı olmasın ben kendi bahçemde tarihlere uyarım ama ılıman bir yerdeki arkadaşımız benimle aynı tarihte antraknoz mücadelesine başlarsa geç kalmış olur tarihten kastım bu.

kısaca herkes bahçesini çok iyi gözlemlemeli neyi ne zaman yaptığını bir kenara not etmeli
sulama
gübreleme
yaprak gübresi
ilaçlama
gibi işleri tarihlendirerek detaylı notlarla bir deftere ve ya elektronik ortamda bir tabloya yazmalıki geriye döndüğünüzde neyi ne zaman nasıl uygulamışınız görebilmelisiniz.

Düzenleyen ncp1963 : 22-08-2014 saat 10:06
Eski 22-08-2014, 13:46   #671
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
merhaba

neyi eksik yaptığınızı en iyi siz bilirsiniz bizler buraya konulan bir kaç resim üzerinden fikir yürütmeye çalışıyoruz.

bir mesajınızda toprağınızın süzek (kumlu) olduğunu yazmışınız, bu türden topraklarda sulama perioduna çok dikkat etmek toprağı devamlı izlemek gerekir. temuzun, ağustosun kavurucu güneşinin altında, bir iki yaşlı fidanlar susuzluğa çok hızlı tepki vereceklerdir.

yapraklarda (hepsinde değil) yüklediğim resimlerdeki gibi kurumalar başlar susuzluk ileri boyutlara geçtikçe fidan üzerindeki yapraklardan kurtulmaya başlar, susuzluk daha ileri düzeye ulaşınca fidanda kurur. bu çok uzun zamanda olmaz yani müdahale için çok zaman yoktur çok iyi izleme gerektirir.

size tavsiyem sulama işini sık sık az miktarda su ile yapmanız olur.. misal haftada 100 LT/fidan olan su işini haftada iki kere 50 LT/ fidan yapın

ben bu senede sulama suyunu erken kesme tezine uymadım ama ne oluyormuş deyip bir deneme başlattım

10 ağustosta son suyunu verip iki fidanın damlatıcılarını kapattım
15 ağustosta son suyunu verip diğer iki fidanın damlatıcılarını kapattım
20 ağustosta son suyunu verip diğer iki fidanın daha damlatıcılarını kapattım

yukardaki resimler 10 ağustosta suyu kapatılan fidanlara ait 15 inde suyunu kestiğimde aynı akibete uğrardı ama 20 ağustosta ben sabah sulama yaptım gece yağmur yağdı kurtardı onları

bu durumda bazı bölgeler için erken kesilebilen su bazı bölgeler ve iklim şartlarında kesilemiyormuş.
herkes kendi toprak, coğrafi bölge, bahçe şartlarını göz önünde bulundurarak bazı kararları kendisi vermeli. ben suyu kesmiyorum diye daha nemli bir bölgedeki arkadaşımız benim yaptığımı yapmamalı. sulama sıklığı kesinlikle toprak yapısı, hava şartları gibi etkenlere göre düzenlenmeli. ilaçlamalarda aynı, tarihe göre değil fidanın durmununa göre belirlenmeli, yanıltıcı olmasın ben kendi bahçemde tarihlere uyarım ama ılıman bir yerdeki arkadaşımız benimle aynı tarihte antraknoz mücadelesine başlarsa geç kalmış olur tarihten kastım bu.

kısaca herkes bahçesini çok iyi gözlemlemeli neyi ne zaman yaptığını bir kenara not etmeli
sulama
gübreleme
yaprak gübresi
ilaçlama
gibi işleri tarihlendirerek detaylı notlarla bir deftere ve ya elektronik ortamda bir tabloya yazmalıki geriye döndüğünüzde neyi ne zaman nasıl uygulamışınız görebilmelisiniz.
Sayin necip 1963
Fakat ozellikle karasal iklim icin agustos sonrasi sulama yuzunden sonbahar donlari riski de bi kenarda duruyor. Asagi tukursen sakal yukari si biyik misali. Sulasan bi dert sulamasan bi dert

Eski 22-08-2014, 23:35   #672
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2014
meyve sorunu

yaşlı ve büyük bir ceviz ağacım var. meyve veriyor fakat ceviz daha plmadan çürümeye başlıyor ve içerisinde bazılarında kurt çıkıyor. neler yapmam gerekir. ilaçlama ağacın yüksek olması yüzünden nasıl yapılabilir. yardımlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

smttksl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2014, 11:15   #673
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
fazla su verme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Hava ısısının 30-35 derece olduğu dönemlerde kök boğazına yakın bol su verip vermediğinizi iyi düşünün, bir sırada daha fazla olduğunu söylüyorsunuz hafızanızı bir zorlayın acaba o bölgeye dağa fazla su vermiş olabilirmisiniz.
benim de bir sıradaki ağaçlarım sıra ile yeşil yapraklarnıı birden döküp kurumalar oldu.sebebi tarlayı sürereken traktör cevizlerin olduğu kuyulara dere olacak şekilde bir karık açması.yağan yağmur sularının bu karıklardan kepçe ile açılı kuyulara dolması sonucu kök ler havasız kalıp 2. yaşındaki 3 ceviz kurudu.

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 11:58   #674
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2007
Bu Senede Ceviz Yok

Arkadaşlar Benim behçemde 50 tane ceviz ağacı var yaklaşık 5-6 yaşlarında. Ancak daha bahçemden olması gereken kadar ceviz toplamak nasip olmadı. Tam bu sene oldu cevizlerimiz çok güzel derken 1 ay önce bazılarında kararma başladı. Şimdi ağaçların bazılarında %70 e yakın kayıp var çıkan cevizlerin yeşil kabuğunda kararma ve kararmalarda sümüksü yumuşak bir yapı var. Bazı Cevizlerin içerisinden de kurt çıkıyor. Bu sene geçti ama gelecek sene aynı sorunu yaşamak istemiyorum.Bu arada cevize uyguladığım ilaç ve zamanları şöyle kasım ayında ve mart ayında bordo bulamacı attım, Mayıs başı( Pomarsol Ford ve tusban4 ) Karıştırıldı ve Haziran başında da mantar ilacı( MAgnep %80 WP+tursban 4 )karıştırılarak atıldı.Bu iki ilaca yaprak gübresi(familton combi) de karıştırdım.Sonuç vahim oldu neden nerede yanlış yaptık yardımcı olursanız sevinirim. fotoğrafları yükleyemedim. İlgilenecek arkadaşlara mail atabilirim. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

imujde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 11:11   #675
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Zararlı böcekler (güve) ve cevizlere verdiği hasar.

Name:  ceviz hastalıkları1.jpg
Views: 2406
Size:  45.3 KB

chndlr beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 15:50   #676
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imujde Mesajı Göster
Arkadaşlar Benim behçemde 50 tane ceviz ağacı var yaklaşık 5-6 yaşlarında. Ancak daha bahçemden olması gereken kadar ceviz toplamak nasip olmadı. Tam bu sene oldu cevizlerimiz çok güzel derken 1 ay önce bazılarında kararma başladı. Şimdi ağaçların bazılarında %70 e yakın kayıp var çıkan cevizlerin yeşil kabuğunda kararma ve kararmalarda sümüksü yumuşak bir yapı var. Bazı Cevizlerin içerisinden de kurt çıkıyor. Bu sene geçti ama gelecek sene aynı sorunu yaşamak istemiyorum.Bu arada cevize uyguladığım ilaç ve zamanları şöyle kasım ayında ve mart ayında bordo bulamacı attım, Mayıs başı( Pomarsol Ford ve tusban4 ) Karıştırıldı ve Haziran başında da mantar ilacı( MAgnep %80 WP+tursban 4 )karıştırılarak atıldı.Bu iki ilaca yaprak gübresi(familton combi) de karıştırdım.Sonuç vahim oldu neden nerede yanlış yaptık yardımcı olursanız sevinirim. fotoğrafları yükleyemedim. İlgilenecek arkadaşlara mail atabilirim. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Mantar ilaçlaması yaparken özellikle gübre karıştırmamaya özen gösterin. Combi gübre içerisinde bakır gübresi mevcutmuydu?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 19:49   #677
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2012
merhabalar.
ceviz fidanlarım yaprak dökmeye başladı.
bu aşamada zararlılara karşı uygulanacak ilaçlama ne olmalı...
teşekkürler.

inegöllü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 22:35   #678
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
En yaşlısı Mart 2010 dikimli değişik yaşlarda 75 adet ceviz fidanım var.O günden bugüne çeşitli sorunlar yaşadım.En önemlisi de Sarı Ağaç Kurdu.

2013 yazı mücadele yazım oldu.Temmuz-Ağustos sıcağında bir elimde tel bir elimde içi Safegor dolu şırınga fidan fidan dolaştım.Fakat ne o delikleri kapatabildim ne de siyah akıntıyı kesebildim.Ağaç Sarı Kurdu o yaz bahçemi elimden aldı diyebilirim.

Bu yaz bu siteden öğrendiğim bir yöntem denedim.1 kısım pekmez+5 kısım su+2-3 gram ekmek mayası karışımını "bakla zınnı" için kullandığım mavi plastik bardaklara doldurup cevizlerin dallarına astım.Bardakların içi birkaç gün içinde üzeri noktacıklı beyaz kanatlı böceklerle doldu.
Bunu eylülün başına kadar tekrarladım.Başka da hiçbir ilaç kullanmadım.Bahçeye her gittiğimde fidanları özenle kontrol ettim.Ne bir delik ne de siyah akıntı.
En azından bu yaz için Ağaç Sarı Kurdu bahçeme zarar veremedi.

kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 09:32   #679
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samisali Mesajı Göster
arkadaşım benimde bir cevizliğim var 8 yıllık benim problemimde kasım ayında soğuk vuruyor yaklaşık 1,5 metre uzuyor mayısta uyanmıyor atllardan yeni şıvgınlar çıkıyor
bana bir öneriniz varmı
şimdiden ilginize teşekkürler
Sanırım çeşit seçiminde bir hata var, aşılama yolu ile çeşit değiştirmeniz gerekebilir veya arazi konumu sebebi ile örneğin hakim soğuk rüzgar yönüne rüzgarkıran, sonbahar erken donları çöküyorsa vantilatir sistemi gibi sistemler ile soğuk hava kütlesi dağıtılabilir. Önce çeşidi irdelemelisiniz. Cevizde rakım, arazi konumu ve çeşit seçimi en elzem konulardır.

handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2015, 12:44   #680
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2015
Merhabalar ;
7 yaşında ceviz ağaçlarımın sürgünlerini soğuk vurdu ve hiç meyve vermedi. Bu sene kuruyan sürgünleri budadım ve bordo bulamacı attım. Kuruyan sürgünlerin diplerinde larva ve kurtçuklara rastladım. Ağaç gövde ve ana dallarında ise resimlerde görüldüğü gibi yarılmalar oldu. Kimine göre ağaçların kanser olmuş kes diyorlar kimide soğuk nedeni ile yarılma olmuş bir şey olmaz diyor. Ağaçlarım daha uyanmadı ne yapmalıyım ?

Eklenen Resimler

hakaan0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 08:04   #681
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Merhabalar

Sn. Ermana bir yazısında fungusit olarak Bellis attığını belirtmiş ve çok faydalı olduğunu ifade etmiş.

Ben açıkçası bu ifadelere temkinli yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum. Zira:
- Bellis Ceviz'deki herhangi bir hastalığa karşı ruhsatlı değil. (Ruhsatlı olduğu hastalıklar yukarıda bağlantısını verdiğim broşürde belirtilmiş)
- Uluslararası literatürde de Bellis'in etken maddesinin Antraknoz ve/veya Ceviz Yanıklığına sebep olan mantar ve bakteriyel hastalıklara etken olduğuna dair bir çalışma yok.
- Bunların ötesinde özel bir ilaç adı vermek bence doğru değil. Etken madde konuşabiliriz, ama çiftçimiz ilaçlamayı kulaktan dolma bilgilerle yaptığından sosyal medyaya yazdığınız böyle bir ifade çok kısa zamanda yaygınlaşabilir.

Ülkemizde ceviz için ruhsatlı ilaçlar bellidir. Yurt dışında ruhsat çalışmasını bitirmiş, ama Türkiye'de henüz Tarım Bakanlığı'nın listesine girmediği için ürün etiketinin üzerine resmi olarak "cevizde etkilidir" yazamayan ilaçların da varlığını daha önceki yazılarımda belirtmiştim.

Dolayısı ile etkinliği üzerinde akademik çalışma bulunmayan ilaçların cevizde kullanılmasından kaçınılmasını tavsiye ediyorum.

(Tabi daha da ötesinde, her şeyin öncesinde gereksiz yere fungusit kullanımından kaçınılmasını da ayrıca tavsiye ediyorum)

Saygılar

Çamtepe

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 14:39   #682
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Merhabalar

Sn. Ermana bir yazısında fungusit olarak Bellis attığını belirtmiş ve çok faydalı olduğunu ifade etmiş.

Ben açıkçası bu ifadelere temkinli yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum. Zira:
- Bellis Ceviz'deki herhangi bir hastalığa karşı ruhsatlı değil. (Ruhsatlı olduğu hastalıklar yukarıda bağlantısını verdiğim broşürde belirtilmiş)
- Uluslararası literatürde de Bellis'in etken maddesinin Antraknoz ve/veya Ceviz Yanıklığına sebep olan mantar ve bakteriyel hastalıklara etken olduğuna dair bir çalışma yok.
- Bunların ötesinde özel bir ilaç adı vermek bence doğru değil. Etken madde konuşabiliriz, ama çiftçimiz ilaçlamayı kulaktan dolma bilgilerle yaptığından sosyal medyaya yazdığınız böyle bir ifade çok kısa zamanda yaygınlaşabilir.

Ülkemizde ceviz için ruhsatlı ilaçlar bellidir. Yurt dışında ruhsat çalışmasını bitirmiş, ama Türkiye'de henüz Tarım Bakanlığı'nın listesine girmediği için ürün etiketinin üzerine resmi olarak "cevizde etkilidir" yazamayan ilaçların da varlığını daha önceki yazılarımda belirtmiştim.

Dolayısı ile etkinliği üzerinde akademik çalışma bulunmayan ilaçların cevizde kullanılmasından kaçınılmasını tavsiye ediyorum.

(Tabi daha da ötesinde, her şeyin öncesinde gereksiz yere fungusit kullanımından kaçınılmasını da ayrıca tavsiye ediyorum)

Saygılar

Çamtepe

sn. Çamtepe,
Ruhsatlı ya da ruhsatsız olması beni çokta ilgilendirmiyor. sonuçta baktığımız zaman ceviz de ruhsatlı çok fazla seçeneğimiz yok.
Bu ürünü kullandım ve geçen sene sonuç aldığımı bu senede denemeye devam edeceğimi yazdım. sonuçta çifçimiz sadece ilaç konusunda değil her konuda gördüğünü duyduğunu okuduğunu deniyor. Ben cevizin okulunu okumadım bende gördüğümü duyduğumu sosyal medyada okuduğum bilgiler ile mantığımı karşılaştırarak bahçemi kurdum. Ben sadece tecrübemi paylaştım. ağaçları beyaz boya ile boyamanında akademik bir çalışması yok,fareler için teneke gömmenin de akademik çalışması yok.
Özetle yazdığımda ben bir sakınca görmüyorum. Bu tarzda yapılan ilk paylaşımda değil,bence sonda olmamalı.

Eski 24-04-2015, 20:26   #683
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Hastalık görülmeden koruyucu olarak verilen ilaçtan kesin sonuç aldım demek yanıltıcı olabilir zira o bahçede ilacın kullanıldığı yıllarda hastalık yapacak oluşumlar olmamış olabilir. Dolayısıyla, ruhsatı alınmamış ilacı deneme amaçlı kullandım veya kullanacağım demek daha doğru yaklaşım olur.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2015, 00:46   #684
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn Ermana,

Sonuçta kendi bahçeniz, kendi kararınız. Ancak söz konusu olan şey potansiyel kanserojen ve ileri derecede toksik kimyasalların kullanımı ise, hem doğaya, dolayısı ile kendimize ve çocuklarımıza karşı sorumluluk duygusu ile hareket etmek; bu kimyasalları kullanmadan önce iki kere düşünmek gerekir düşüncesindeyim.

Kendimden bir örnekle açıklamam gerekirse, 400 civarında muhteşem kokusu olan beyaz tüysüz şeftali ağacım vardı. Capnodis (dip kurdu) dadandı. Ekonomik ömrünün sonuna 3-4 sene kalmış ağaçlarımı yüzlerce kilo zehir atarak belki kurtarabilirdim, ama o zehiri atsaydım bahçemdeki doğal dengeyi bozacaktım. Belki bugün Capnodis değil, kırmızı örümceklerle uğraşıyor olacaktım. Sonuçta mücadele etmeme kararını aldım, seneler içinde ağaçlar yavaşça kuruyup gitti. Eh, şeftaliler kuruduğuna göre, şimdi sevgili capnodis'ler hangi ağaçları kemirecek çok merak ediyorum. Doğa yolunu buluyor, bazen doğaya gereğinden fazla müdahale ettiğimizi düşünüyorum.

Tüm bu ruhsatlama sisteminin arkasında bir mantık var. İlgili etken maddenin ilgili hastalıklara ne kadar koruma sağladığının yanı sıra, bu etken maddelerin sizin yetiştirdiğiniz üründe ne kadar "kalıcı" olduğu, siz bu ürünü yediğinizde bu ilacın ne kadarının vücudunuza geçtiği, bu ilacı kullandığınızda toprak, hava ve sudaki diğer canlılara ne zarar verdiğiniz gibi pek çok konu irdeleniyor.

Hangi kimyasalı kullandığınız sizin tercihiniz, ancak doğaya saygı temel değerini savunan bu sitede ruhsat amacı dışında kullanılmasını destekler ifadeler kullanmanızı ben pek de hoş karşılayamıyorum, içim acıyor.

Saygılar,

Çamtepe

ermana beğendi.
Eski 25-04-2015, 07:34   #685
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Anlaşılmıştır sayın çamtepe haklısınız.
Ancak bu yaklaşımın bende başlayarak bende son bulmasını istemem.

Eski 25-04-2015, 07:34   #686
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Hastalık görülmeden koruyucu olarak verilen ilaçtan kesin sonuç aldım demek yanıltıcı olabilir zira o bahçede ilacın kullanıldığı yıllarda hastalık yapacak oluşumlar olmamış olabilir. Dolayısıyla, ruhsatı alınmamış ilacı deneme amaçlı kullandım veya kullanacağım demek daha doğru yaklaşım olur.
Konu burada başlamayarak devam ettiği için bilgi eksikliğiniz olmuş sanırım.

Eski 25-04-2015, 11:43   #687
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Merhabalar

Sn. Ermana ile özelden de mesajlaştık. Kendisini hedef göstermiş gibi görünmek istemem. Burada sadece Bellis'in arkada akademik araştırması olmadan ve ruhsatı olmadan önerilmesinin yanlışlığına parmak basmak istemiştim.

Kocide üzerinde de Türkiye'de cevize ruhsatlı mı tam hatırlamıyorum ama yurt dışında ruhsatlı ve ceviz bakteriyel yanıklığına karşı etkilerine ilişkin uzun araştırmalar var. Önceki mesajlarımda paylaşmıştım.

Ancak, tekrar ifade edeyim, önemli olan gerektiğinde bu ilaçları kullanmaktır.

Selamlar

Çamtepe

Eski 26-04-2015, 18:46   #688
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013

Ceviz kökünde ki , bu yara neden olabilir ?

payamli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2015, 23:17   #689
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi payamli Mesajı Göster

Ceviz kökünde ki , bu yara neden olabilir ?
Görüntüsü itibarı ile "deep bark canker" hastalığına benzemektedir (Brennaria (=Erwinia) rubrifaciens).

Ağacınız stres altında olduğunda görülür.

- Az suluyor olabilirsiniz
- Toprağınız ağır bünyeli ise (killi) verdiğiniz su fazla geliyor olabilir. Ya da toprağınız normal olsa bile çok yoğun suluyor olabilirsiniz.
- Gübreleme yeterli olmayabilir.
- Yukarıdaki etmenlerin bir ya da bir kaçının olduğu durumda ağacınız yabani hayvan (domuz gibi) zararları ya da güçlü rüzgarlar tarafından da gövdede zararlara maruz kalırsa bu hastalık ilerleyecektir.

Kimyasal mücadelesi yok gibidir. Yukarıdaki etmenleri azaltmaya çalışarak hastalığı kontrol altında tutun.

UC IPM: UC Management Guidelines for Deep Bark Canker on Walnut

Eski 07-05-2015, 20:49   #690
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2015
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]

Sa Cevizler 6 Yaşında dallarında bu belirtiler göründü yardımcı olabilir misiniz?

Mrt_yks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
antraktoz, bordo bulamacı, ceviz hastalıkları

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024