agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2012, 22:36   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Sayın Camtepe bunlar benım ilk acemilikte diktigim fidanlar .... bunları da oldukca derine diktirdiler bana köyümüzdeki aklı evveller ... referans olması acısından paylastım...zannedersem fidanları kök bölgesindeki su birikmesi bu hale getirdi ...kurumalar devam ederse aynen dediginiz gibi analiz ettirecegim su an icin 40 agactan 4 tanesınde oldu tesekkurler...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 20:55   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2012
geçmiş eolsun

ryakya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 09:33   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mirili_burak Mesajı Göster

Emek veren ve emeğe değer veren arkadaşlara selamlar;

Sanal ortamda arıcılık üzerine çalışmaları olan bir üyeyim.

Üstteki resimler ceviz tarlama ait bu tür rahatsızlıklar çevre tarlalardada görünmekte.

Neler yapabilirim.

sayın mirilli_burak

ağaçlarınızda besin eksikliği var gibi görünüyor özelliklede fosfor ve azot acilen toprak analizi ve eğer mümkünse yaprak analizide yaptırınız..

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 10:15   #154
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Merhaba; bahçemde belki 10 yaşında yaşını tam olarak bilemiyorum ceviz ağacım var. Her sene düzenli ürün veriyor. Bu sene sayın Lilium'un yardımlarıyla budama yaptım üzerinde en az 30 kilo ceviz vardı fakat cevizlerin yeşil kabukları ya kararıyor ya da büzüşüp daha sonra dökülüyor içlerini açtığımda ise simsiyah şu an üzerinde çok az ceviz kaldı. Kışa girerken ve gözler uyanmadan borda bulamacı yapmıştık. Yapraklarında bir problem görünmüyor. Seneyede aynı durumla karşılaşmamam için neler yapmalıyım..

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 15:56   #155
Ağaç Dostu

Sayin ncp1963 azot ve fosfor eksikliginin belirtileri nelerdir ....paylasabilirmisiniz..
Sayin ezo hastalik teshisinde belirtiler cok onemli ve kafa karistirici olabiliyor yani tarifle teshis koymak cok zor en guzeli fotograflari da koymak eger varsa ... anlattiginiz kadariyla antraknoz olabilir ...bu sene antraknoz cok siddetli ben iki defa bordo bulamaci yaptim 3 defa da fungusit uygulamasi yapmama ragmen agaclarimda antraknoz var

Eski 07-08-2012, 16:11   #156
Ağaç Dostu

sayin mirili burak iki foto da ayni agacin degil saniyorum ... iki resimde de cok ciddi bisey goremedim ben en azindan benim agaclarimdan daha saglikli gozukuyorlar ustteki resimde yapraklarin kivrilmasi asiri giden sicaklar yuzunden de olabilir potasyum **** bor gibi elementlerin topraginizda cok fazla olmasindan da kaynaklanabilir...
alttaki resimde de bazi yapraklarda sararma var bu da bence demir eksikligi olabilir .Bence cok onemli bisey yok agaclarinizda ama yine de emin olmak icin tek yol Sayin ncp1963 un soyledigi gibi toprak ve yaprak analizi yaptirmak... sonuclari burada paylasirsaniz cok seviniriz referans olmasi acisindan onemli bence...

Eski 08-08-2012, 08:43   #157
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Sayin ncp1963 azot ve fosfor eksikliginin belirtileri nelerdir ....paylasabilirmisiniz..
Sayin ezo hastalik teshisinde belirtiler cok onemli ve kafa karistirici olabiliyor yani tarifle teshis koymak cok zor en guzeli fotograflari da koymak eger varsa ... anlattiginiz kadariyla antraknoz olabilir ...bu sene antraknoz cok siddetli ben iki defa bordo bulamaci yaptim 3 defa da fungusit uygulamasi yapmama ragmen agaclarimda antraknoz var
sayın bozy

azot eksikliğinde yeni sürgünler eski sürgünlerden daha yeşil olurlar sebep yaşlı yapraklardan gençlere azot aktarımıdır..

eğer genç sürgünlerde göze çarpacak kadar renk açılımı var ise demir eksikliğidir.

yapraklarda kırmızımsı mor renk oluşumu fosfor eksikliğinin belirtisidir.

potasyum eksikliği yaprak kenarlarında önce sararma sonra kahverengileşme ile görülür.

Eski 08-08-2012, 08:47   #158
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
meyva larda kararma lekeler halindeyse antraknoz..... kararmalar daha büyük ise bakteriyel yanıklık olma ihtimali daha büyüktür.

Eklenen Resimler

Eski 08-08-2012, 08:48   #159
Ağaç Dostu

bakteriyel yanıklık

üstteki antraknoz resmi buda bakteriyel yanıklığın resmi

Eklenen Resimler

orion1988 beğendi.
Eski 10-08-2012, 04:28   #160
Yeni Üye

kadir35's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2012
bir sorun var ama

15 gün evvel izmirin tire ilçesindeki bahçemizden. galiba bizim çevrenin tamamında ceviz ağaçları böyleymiş. hatta yaşlı ağaçların çoğu yapraklarını dökmüş, insanlar kuruyacaklar diye üzülüyor genç olanlar ya da bakımı güzel olanlar ise yeni filizlerle kurtulacak gibi.
ama bunun niye olduğunu pek bilen yok. sanki bi asit yağmuru gibi.
aklıma japonya daki nükleer felaket sonrası atmosfere yayılan gazlar bile geliyo.
fikri olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
kadir35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 12:54   #161
Yeni Üye

kurtulus09's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2012
merhaba 3 yaşında 1 ceviz ağacım var bazı dallarını bu sene aşıladım.
Aşılamadığım dalların üzerinde armut kaplanı çok miktarda var ve yapraklara zarar veriyor.Evde zeytinlerden kalma hektaş insektisit var sıvı 100 lt ye 150 cc diyor.
Ben yarım litrelik fıs fıs şişesi kullanıcam şırıngayla ölçüp 1 cc koyup uygulasam bir sorun olurmu ?
Yoksa biraz daha fazla mı koymalıyım ?

kurtulus09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 16:12   #162
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012
bu bakteriyel yanıkların oluşmaması için hangi önlerin alınmasın da fayda görebilirim .bilgisi olan paylasabilirmi??

vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 16:28   #163
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Şu mesajlara bakabilir misiniz?
Ceviz Hastalıkları
Ceviz Hastalıkları
Ceviz Hastalıkları

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2012, 23:27   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2009
Bu bir Hastalıkmıdır

Değerli Ağaç Dostları
Fotografta görülen gövde ve dallardaki yaralarla ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim.

selçuk

Eklenen Resimler

uluata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 14:31   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2013
Cigerim baharın yapraklamayı tamamlamaya yakın iki veya duruma göre insektisit böcek ilaçlarından atarsansorunun çözülür bunlar genelde yapragın alt tarafında olup yapragın damar şekli boyunca yapışıp yapragın damar şeklini alıp yapragın öz suyunu emerler

USTA MOTOR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 14:34   #166
Yeni Üye

Arkadaşım cevredede aynı şekil gözüküyorsa iklim ve toprak yapısını göz önünde bulundurarak topragını bir analiz ettir mikro elementlere bir bakalım buradaki kireç miktarınıda unutmamak lazım ona göre hareket edelim

Eski 27-01-2013, 14:38   #167
Yeni Üye

çigerim arazi fotografları olmadan kuru dala bakaraktan ne söylenir.. Ikinçisi derin dikildiyse agacı bogmuş olabilirsin dikkat edin

Eski 27-01-2013, 14:44   #168
Yeni Üye

Dışında kararmalar varsa yaz sıcaklık ortalamasına dikkat edilmeli güneş yanıllıgı olması yüksek meyvenin dökülmesi mikro makro element eksikliginden kaynaklana bilir yaprak durumunada bakılması lazım azot eksik olabilir demişler azot fazlalıgından meyveleri dökecegini unutmamak lazım herşeyin kararınça makbuldürrr

Eski 27-01-2013, 14:49   #169
Yeni Üye

Azot eksikliginde gelişme yavaş olup yapraklar ufak sarı renge dogru döner fosfor eksikliginde lekeler oluşur bunlar koyulaşıp kahverengini alır nokta şeklinde olup eksiklige baglı oranda büyür

Eski 27-01-2013, 14:53   #170
Yeni Üye

2 cc de koysan birşey olmazda 1 cc tam dozajında olur birde ilaçın ismini yazsan daha iyi olurdu ama bu zehiri bir defa degil 5 gün arayla 2 veya 3 defada uygulama en iyisi olur

Eski 27-01-2013, 15:01   #171
Yeni Üye

Bakırlı ve bordo bulamacını eksik etmeyin birde sulamayı sıcaklık degerlerine göre yapınız yenibir dogal kaplama cıkmış bundan yaz döneminde 25-30 arayla attıgın zaman agacı hem sitresten buna baglı hastalık etmenlerinden hemde güneş yanıklıgın dan korumuş olursun

Eski 18-03-2013, 23:12   #172
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-02-2013
Ağaç Dostaları Merhaba,

Yeni aldığım bahçemde 9 yaşında yalova cinsi cevizler var. Budama sırasında ağacın birinde mantar şeklinde beyaz çıkıntılar var. Bu nedir ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Name:  c10_1303hasta1.gif
Views: 3261
Size:  61.1 KB
Name:  c10_1303hasta2.gif
Views: 3279
Size:  58.2 KB

tasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 18:44   #173
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uluata Mesajı Göster
Değerli Ağaç Dostları
Fotografta görülen gövde ve dallardaki yaralarla ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim.

selçuk
Sn Selçuk

Deep Bark Canker hastalığından (Brennaria (=Erwinia) rubrifaciens) ya da Shallow Bark Canker hastalığından (Brennaria (=Erwinia) nigrifluens) şüphelenebilirsiniz.

Bu durumda ağaçlarınızın bakımını daha da iyi yapmanız gerekecektir. Sulama, gübrelemeyi daha dikkatli ve özenli yapmalısınız. Ağaçlar üzerindeki stresi azaltarak ağacın tümüne yayılmasını engelleyebilirsiniz.

Ayrıca ağacın bulunduğu toprağın da iyileştirilmesi gerekecektir. Çok killi, kompakte olmuş topraklarda hem ağacın kökleri yeterli hava alamamakta, büyüyemekte hem de yağmurlar sonrası çok ağır şartlarla karşılaşmaktadır. Bu dert benim bahçemde de mevcut

Toprağınızın yapısını iyileştirmek için pH ve C/N dengesine dikkat etmek koşuluyla kompost, leonardit, iyi yanmış ahır gübresi, yeşil gübreleme önerilir

saygılar

Ç.

ladikli beğendi.
Eski 26-03-2013, 18:59   #174
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tasci Mesajı Göster
Ağaç Dostaları Merhaba,

Yeni aldığım bahçemde 9 yaşında yalova cinsi cevizler var. Budama sırasında ağacın birinde mantar şeklinde beyaz çıkıntılar var. Bu nedir ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenti 379649
Eklenti 379650
Sn. Tasci

Armillaria Malea (Armilaria çürüklüğünden) şüphelenebilirsiniz. Net teşhisi ben koyamam ama resimler ve alacağınız örnekleri ilçe tarıma götürebilirsiniz. Ancak sonuç Armilaria çıkmaz umarım, çıkarsa işiniz çok zor, ve kötü bir yatırıma imza atmış olacaksınız.

Integrated Pest Management for Walnuts - Google Kitaplar
Walnut Production Manual - Google Kitaplar

Yatırımınıza daha fazla para harcamadan önce Armillaria konusunda emin olmanızı tavsiye ederim.

Bol şans

Eski 26-03-2013, 20:02   #175
Ağaçsever

Sayın Çamtepe merhaba,

İlginiz için teşekkür ederim. İlçe tarıma soracağım, bakalım ne diyecekler. Bu hastalık anladığım kadarıyla bulaşıcı. Fakat bu ağaçta gördüğüm sorun diğerlerinde yok.

Bu ağaç cins olarak diğerlerinden farklı olabililir mi? Yapraklar açmaya başladı, diğerlerinde yapraklar henüz açmadı. Bu ağaç 1 2 hafta önden gidiyor.

Saygılarımla.

Eski 27-03-2013, 05:59   #176
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Cinsi de farklı olabilir, bünyesi de biraz değişmiş olabilir. Neticede cinsi şu anda belli olmayan bir takım mantarlarla birlikte ortak bir yaşam içerisinde. Kim kime ne veriyor belli olmaz

Armillaria çıkarsa ağaç kesile, dallar ve gövde etrafa saçılmadan ve bulaştırılmadan yakıla, toprağı kazıla, kireç ile dezenfekte edile, bir kaç yıl oraya hiç bir şey ekilmeye..

Bu arada bahçenizde budama işlerinde kullanılan makasları her ihtimale karşı her ağaç değişiminde güzel güzel dezenfekte edin.

Eski 27-03-2013, 18:09   #177
Ağaçsever

Sayın Çamtepe,

Bugün ilçe tarımdan 2 memurla bahçeme gittik. Ağaçtaki sorunun armillaria olmadığını söylediler. Armillaria hastalığının ağacın üstünde değil alt kısmında gövdede olacağını bildirdiler. Ayrıca ağacın dibini çapa ile biraz kazarak sorun olup olmadığına baktılar.

Tedavi olarak aşağıdaki resimde kırmızıyla işaretlediğim yeri kesmemi istediler. Yüzde ellilik bakır karışımını ağacın tamamına atmamı söylediler.

Saygılarımla.

Name:  c10_1303hasta1.gif
Views: 2414
Size:  61.3 KB

Eski 27-03-2013, 19:03   #178
Ağaçsever

Ağaç Dostları Merhaba,

Ağaçlarımda mantar sorunu var. Bununu için ilçe tarımdan görevliler %50 bakır karışımını atmamı önerdiler. Ceviz çiçek açtıktan sonra bu ilacın atılması hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?

Ben siteden okuduğum yazılara göre mantar için sadece manep %80 uygulamayı düşünüyordum.

Saygılarımla.

Eski 27-03-2013, 20:32   #179
Ağaç Dostu

Sn tascı ,ben bu hastalıgın resmini bi yerde görmüstüm dünden beri onu arıyorum.. cok tehlikeli bir hastalık degil agacınızı öldürmüyor ancak tabii ki tedbir almak lazım şimdilik etkili bir fungusit işinizi görür tabi ki hastalıklı dalı kesip imha edin... ileriki yıllarda bordo bulamacı senede iki defa yeterli olacaktır diye düşünüyorum ...
aslında bu hastalık bölümü cok önemli ama nedense pek katılan olmuyor buraya ...
gecmiş olsun

Eski 27-03-2013, 21:09   #180
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Maneb'in etkisi belli bazı mantarlara karşıdır. İlçe Tarım'dan sizin ağaçlardaki mantarların (hastalığın) latince ismini öğrenme şansınız olursa internetten kullanılabilecek diğer ilaçları da araştırabilirsiniz. Ancak kimyasalları atarken dikkatli olunması ve mali gücünüz elveriyorsa mümkün olduğunca organik tarımda kullanılan ilaçların kullanılması konusunda tekrar çağrıda bulunmuş olalım

orion1988 beğendi.

Etiketler
antraktoz, bordo bulamacı, ceviz hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024