agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2017, 02:58   #871
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2014
Sayın cerenella
Biz aslında ceviz yetiştirmesi zor bir bölgede ceviz yetiştirmeye çalışıyormuşuz. Sorun bence bundan kaynaklanıyor aslında fazla zorlamamak lazım ancak bir kez başladık. Sizin dediğiniz kaolin kilinin yaprakları yakabildiğini ilk defa duyuyorum çünkü o bir çeşit toprak zararlı olacağını zannetmiyorum acaba yayıcı yapıştırıcı yapmış olmasın.

patara67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 14:48   #872
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Han&Nur Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar;

Ceviz diplerini çapalarken cevizlerin gövdesinde resimdeki gibi durum tespit ettik. Biraz araştırma yaptım kurt deniliyor ama emin olamadım.
Neden bu duruma gelmiştir? Bununla nasıl mücadele ederiz? Yardımcı olursanız sevinirim.
sayın han nur
ağaçlarınızdaki çatlakların nedeni kışın sıcaklık farkından.dikkat ederseniz diklemesine olan çatlakların hep aynı yönde olduğunu görürsünüz.aşı macunu ile kapatırsanız sonradan ağaç kendini tamir eder.selamlar

efedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2017, 14:02   #873
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2017
Tüm foruma selamlar;
Fotoğrafları yükleyerek sorumu oradan sormak istedim fakat fotoğrafları yukleyemedım . Kırklareli luleburgaz da 300 tane kadar chandler marka cevizim var. Bu yıl 7 yaşında oldular ortalama 2 kg ürün alamıyorum. Hatayı günlük ağaç başı 100-150kg suyu hava sıcaklığı 30-35 derecelerde iken sulama yaptığımdan dolayı agaclarımı antakroz hastalığına yakalattıgımı düşünüyor ve verimsizlıgı antakroza baglıyorum. Aslında en başta meyve tutumu güzeldi daha sonra küçük küçük noktalar oluştu ve tamamen meyveyi katlayıp dokulmeler oldu. Tutunan meyvenin en az yüzde 85 ını kaybettim. Şuan %7 Sıvı Bakır vermeye başladım 15 gün ara ile yapraklarını dökene kadar ve en sonda olarakta bordo bulamacı yerine vermeyi dusunuyorum. Uyanma donemındede maneb 80 ve mancozep vermeyi dusunuyorum. Fotoğrafları yökleyebilseydim iyi olacaktı ama yüklenmiyor tavsiye edebileceğiniz bir şey var mıdır?

TANJU- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2017, 10:17   #874
Ağaçsever

Mustapha_66's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Galeri: 1
Ceviz hastalığı

Arkadaşlar merhaba,

Bu yaz memleketdeki bağımızda bulunan bazı ceviz ağaçlarında fotoğraftaki gibi sorunla karşılaştık. Ağaçların kök kısmından hafif çürüme, ağaç gövdelerinde yarılma ve mantar gibi sorunlar. Babam sorunun soğuk vurmasından kaynaklandığını düşünüyor. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir ve nasıl bir çözüm üretebiliriz. Bu arada memleketim Yozgat / Çekerek

Eklenen Resimler

Mustapha_66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2017, 11:53   #875
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Ceviz fidanlarında ağustos böceği zararı

Merhaba ağaçlar.net üyeleri.
Geçen yıl 2016 nisanında çıplak köklü olarak diktiğim fernor fidanlarına bu yıl temmuz ayı başından itibaren ağustos böcekleri büyük zarar verdi. Fidanların özellikle bu yılki sürgünlerini ve yaprak saplarını özlerine yakın derinlikte delerek yumurtalarını bıraktı. Fidanların yumurta bırakılan sürgünleri ve yaprakları tamamen kurudu. Ağustos böceği zararının önlenmesi ve mücadelesine ilişkin web de yaptığım aramalarda hiç bir bilgiye ulaşamadım. Ancak Malatya kayısı üreticilerinin bu böceğin zararları karşısında çaresiz kaldıklarına ilişkin yerel basında çıkan bir haberle karşılaştım. Buradan Malatya İl Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün üreticilere bu zararlıya karşı alınacak önlemlere ilişkin tavsiyelerine ulaştım(https://malatya.tarim.gov.tr/Duyuru/...kim-Ve-Besleme). Bu duyuruda zararlıyla kimyasal mücadelenin bulunmadığı, önlem olarak bahçelerde ot biçiminin zararlı erginlerinin topraktan çıkışının tamamlanmasından daha sonraya bırakılıp yumurtaların bırakıldığı bu otların biçilerek imha edilmesi gerektiği belirtilmekteydi. Ben ise ot biçimini zararlının henüz ortaya çıkmadığı haziran sonlarına doğru yaptırmıştım. Konuyla ilgili olarak bahçemde çektiğim bazı fotoğrafları eklemeye çalışacağım. Aynı sorunla karşılaşan veya bilgisi olan arkadaşların mücadeleye ilişkin görüşlerini paylaşması çok yararlı olacaktır. Şimdiden teşekkürler ve saygılar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mtarslan : 05-11-2017 saat 10:04
mtarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2017, 10:18   #876
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Ceviz fidanlarında ağustos böceği zararı

Resimlerin devamı

Eklenen Resimler

mtarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2017, 13:51   #877
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2017
merhaba,
ceviz fidanlarımın bir kısmı kendini kışa hazırlamadan yani yaprakları sararmadan soğuk vurdu ve kuruyup döküldüler. Bunları Ankara kış soğuğundan korumak için ne yapmalıyım. yardımlarınız için teşekkürler...

mhselen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 14:31   #878
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Thumbs down

Merhaba arkadaşlar,

Ceviz fidanlarımda ekteki resimlerdeki gibi oluşumlar var. Önce bir kaç fidan da görmüştüm sonra başka fidanlara yayıldıklarını ve önceki fidanlarda da kapladıkları alanların genişlediğini fark ettim.İlk olarak fidanın alt kısımlarında başladı. Sonbaharda %2'lik bordo bulamacı uygulayamadım ama mart ayında %1'lik bordo bulamacı uygulayarak mücadeleye başlamak istiyorum.

Sorun neden kaynaklanır? Nasıl çözebiliriz?

Eklenen Resimler

cevizsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2018, 00:16   #879
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizsever Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Ceviz fidanlarımda ekteki resimlerdeki gibi oluşumlar var. Önce bir kaç fidan da görmüştüm sonra başka fidanlara yayıldıklarını ve önceki fidanlarda da kapladıkları alanların genişlediğini fark ettim.İlk olarak fidanın alt kısımlarında başladı. Sonbaharda %2'lik bordo bulamacı uygulayamadım ama mart ayında %1'lik bordo bulamacı uygulayarak mücadeleye başlamak istiyorum.

Sorun neden kaynaklanır? Nasıl çözebiliriz?

Bunun tam olarak sorun olup olmadığını anlayamadım ancak yüzde 2 ilk bordo bulamacı atmak için geç kalmış sayılmazsınız en kısa zamanda atınız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2018, 10:13   #880
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Bana kabuklu bit gibi göründü. Kışlık yağ kullanılabilir.
Kabuklu biti araştırmanız iyi olur. Selamlar

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2018, 07:09   #881
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2016
Kabuklu bit mutlaka kışlık yağ at. İnci Tarım İlaçları Ankara Ulus. bordo bulamacında kampanyamiz yaptık Agrobest 10 kg 100 Tl diğer indirimlerimizde mevcut kışlık yağ 15 Tl iletisim 5336357319

Köylü19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2018, 10:57   #882
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Galeri: 4
Merhabalar,
Erzincanda bahçemizde ki elli veya altmış yıllık ceviz ağacının meyveleri resimde görüldüğü şekilde.
Bir hastalığımı var acaba durumun düzelmesi için ne yapabiliriz ?

Eklenen Resimler

Düzenleyen ilker_eroglu : 19-03-2018 saat 10:59 Neden: İmla hatası
ilker_eroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 10:05   #883
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2018
bu kabuklu bitle doğal bir mücadele yöntemi yok mudur acaba?

alperrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2018, 12:45   #884
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2018
Merhabar ,
Ben Amasya sarayözü köyümüze 10 adet 2015 kasım ayında 10 adet ceviz fidanı diktim. Her zaman gidemediğim bakamadığım cevizlerim kurumadılar ama büyümüyorlar. Şimdi istanbulda kendim cevizden fidan yapmaya çalışıyorum geçen yıl 3 adet bahçemizde filizlendi balkonda da 5 adet şimdi bunları memlekete götürüp haziran ayında diksem yetişirmi ? bunları bu tarlaya dikiyorum çünkü başka bir yerimiz yok istanbulda kapımızın önünde bize ait olmayan boş arsaya dikiyorum ama yarın birisi ev yapsa yazık olacak e gidemiyorumda memlekete bu iş nasıl olacak bana birileri yardımcı olabilirmi ?

Saygı ve sevgilerimle.

cevizhastası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2018, 22:04   #885
Yeni Üye

huzen's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2014
Kırlangıç Böceği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizsever Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Ceviz fidanlarımda ekteki resimlerdeki gibi oluşumlar var.
Sayın cevizsever
Bu canlıyı benim ceviz bahçemde hiç görmedim ama zeytin bahçemde birkaç ağaçta var. Ciddi bir zararı yoktur. Aşağıdaki bağlantıda bu konuyla ilgili ayrıntı bulabilirsiniz.

Zeytin Krlang Bcei

huzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2018, 21:47   #886
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Ceviz hastalığı

Merhaba arkadaşlar ceviz ağaçlarımızda resimlerde ki gibi hastalıklar mevcut.Ziraatçi arkadaşlar bordo bulamadı önerdiler fakat hastalık devam etmektedir.Konu hakkında fikri olan varsa yardımlarını bekliyoruz.İyi forumlar.

Eklenen Resimler

suleyman_23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2018, 14:57   #887
/

Giriş Tarihi: 26-03-2017
Teşhis - Tanı yapmanız yardımcı olacak.

Merhabalar. İki farklı minik ceviz denemem var. Biri Sera içinde , diğeri ise açık alanda. Birine her türlü desteği veriyorum. Açıkta olan diğerine ise sulama bile yapmıyorum. Açıkta olup kendi başına olan ceviz çok keyifli ve sağlıklı. Seradaki daha avuç içi kadar.
Yapraklarında da kenarlarda yanıklar var. Açıkta olannında ise yapraklarında delikler var. Resimleri ekledim. Bana teşhis-tanı konusunda yardımcı olabilirmisiniz? Çözüm önerileriniz de benim için çok değerli. Şimdiden teşekkür ederim.

Seradaki mini ceviz:
Name:  miniceviz1.jpg
Views: 1135
Size:  70.1 KB
ve
Name:  miniceviz2.jpg
Views: 1113
Size:  34.3 KB

Dışardaki ilgilenmediğim ceviz:
Name:  yabaniceviz1.jpg
Views: 1141
Size:  39.9 KB
ve
Name:  yabaniceviz2.jpg
Views: 1102
Size:  36.6 KB

Şimdiden teşekkürler.

ajmasseur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2018, 20:32   #888
Yeni Üye

huzen's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ajmasseur Mesajı Göster
Bana teşhis-tanı konusunda yardımcı olabilirmisiniz? Çözüm önerileriniz de benim için çok değerli. Şimdiden teşekkür ederim.
Sayın ajmasseur
Ceviz, nemi düşük ve havadar yerleri sever. Kapalı alanlarda mantari hastalıklar hızlı gelişir.

huzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2018, 22:56   #889
/

Giriş Tarihi: 26-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huzen Mesajı Göster
Sayın ajmasseur
Ceviz, nemi düşük ve havadar yerleri sever. Kapalı alanlarda mantari hastalıklar hızlı gelişir.
Teşekkürler. Hemen çıkarıyorum..

ajmasseur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2018, 14:55   #890
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2014
ceviz yaprakları.

Selam arkadaşlar altta resimde yapraklardaki buruşuklukların sebebi ne olabilir.
Geçen senede vardı. ilk yapraklar çıktığında normal sonradan bozuluyor. Temmuz ayı gibi gibi gelen yapraklar bozulmuyor. Diğer ağaçlara göre büyüme yavaş kalıyor.

esen-akasya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2018, 11:48   #891
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2014
fotoğraflar

Eklenen Resimler

esen-akasya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2018, 10:33   #892
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2016
Ceviz Yaprağındaki Siyah Lekeler ve Şişkinlikler

Arkadaşlar ceviz ağaçlarımın yapraklarının görsellerini ekliyorum. Sizce hastalık mı var acaba gübre eksikliği falan mı var. Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler...

asilonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2018, 11:54   #893
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2012
merhaba
bu lekeler antraktozdur
tedavisi manep içelikli ilaclar ve bakırlı ilaç uygulamaları ,yapraklar fare kulağı olunca başlamak gerekir 3-4 uygulama ve yağmur sonraları devam edilmeli şu an hastalık başlamış ve gün geçtikçe devam edecek geç kalınmış bakırlı ilaçlarla belki ilerlemesi durdurulabilir

murat-16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2018, 15:38   #894
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2016
Fidanlar 3 yıllık. Meyve oluşturmuyoruz. Filiz gelişimini de engeller mi bu hastalık?

asilonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2018, 12:06   #895
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2018
Yapraklardaki rahatsızlık nedir acaba?

Eklenen Resimler

Mehmet06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2018, 17:27   #896
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2017
yapraklarda kuruma.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi patara67 Mesajı Göster
Sn Ağaçlar net üyeleri. benim bahçem Ayaş/Ankara'da. Cevizler 2-4 yaş arasında 4 senedir Temmuz ayında havalar sıcaklaşınca ağaçlar fotoğraflarda olduğu gibi oluyor. Haftada bir gece sulama yapıyorum yaklaşık 70-80 Lt. Temmuz ayında 25'den sonra sulamayı 10 güne çıkarmıştım (baharda geriye doğru uç kurumaları olduğu için). Ağaçlara 2 sefer Manep + Dursban4 + Yaprak gübresini karıştırıp attım. Bu sene Haziran ayı çok yağışlı geçti yani yeni tomurcuk oluşurken Manep atamadım yapraklar çıkınca attım. Nisan sonu ve Mayıs 15 gibi 2 defa tabandan 15+15+15+Zn gübre verdim. 2 sefer de damlama gübresi verdim. Suyumuzda sorun yok tahlil yaptırdım. Ağaçların bu durumunu bir türlü çözemedim. Yardım ederseniz sevinirim. Saygılar
Ankara /Polatlı'da Aynı sıkıntı benim ağaçlarda da var 5 yıldır durum hep aynı Temmuz ve Ağustos aylarında yapraklar bu şekil oluyor gövdede ve dallarda kuruma yok ama yapraklar kurumakta. Ağaçlara sonbahar yaprak dökümü ve ilkbaharda bordo bulamacı uygulaması yapıyorum fakat sonuç hersene aynı.ilbaharda 15+15+15 me gübresi veriyorum,bu sıcak aylarda haftada 1 sulama yapmaktayım.
Hastalık Ceviz antraknozu mu yoksa başka bişeymi anlamadım,bu durumu nasıl düzetebiliriz.

Eklenen Resimler

Tuna06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2018, 21:00   #897
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet06 Mesajı Göster
Yapraklardaki rahatsızlık nedir acaba?
demir, çinko gibi mikro element eksikliğidir, içinde demir, çinko, magnezyum gibi elementler bulunan gübrelerden kullanın.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2018, 22:48   #898
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuna06 Mesajı Göster
Ankara /Polatlı'da Aynı sıkıntı benim ağaçlarda da var 5 yıldır durum hep aynı Temmuz ve Ağustos aylarında yapraklar bu şekil oluyor gövdede ve dallarda kuruma yok ama yapraklar kurumakta. Ağaçlara sonbahar yaprak dökümü ve ilkbaharda bordo bulamacı uygulaması yapıyorum fakat sonuç hersene aynı.ilbaharda 15+15+15 me gübresi veriyorum,bu sıcak aylarda haftada 1 sulama yapmaktayım.
Hastalık Ceviz antraknozu mu yoksa başka bişeymi anlamadım,bu durumu nasıl düzetebiliriz.
Bahçenizi kurmadan önce toprak analizi yaptırdınızmı ? Bana toprak tuzluluğu gibi geldi eğer toprak tuzluluğu varsa çözüm ya lenardit ya da solucan gübresi olacaktır. Toprak tuzluluğu varsa ve siz kimyasal gübre vermeye devam ederseniz bitki kurur gider zaten şuan bile bitki çoğu kimyasalı topraktan alamıyor olarak gözüküyor bunun da nedeni toprak ph nın istenilen değerde olmaması.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2018, 08:07   #899
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Ceviz ağaçlarım sık yağmurlardan sonra aşağıdaki gibi olmaya başladı. Yapraklarda kurumalar var. Sebebi nedir acaba? Besik eksikliği mi var yoksa bir hastalık mı var?

Eklenen Resimler

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2018, 10:14   #900
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2017
Toprak analizi yaptırmadım,Ph seviyesinin yüksel olduğunu tahmin ediyorum.Bunun için kükürt uygulamasını önerdiler, leonardit ve humuk asit uygulaması dada önce denedim faydası kısmen oldu gibiydi ağaçlar bu kadar bunalmadıydı gecen sene bu sene uygulamadım özelikle cevizler yaprakları temmuz ayınna geldigimizde kurumaya başladı. sıvı kükürt uygulaması yapsam nasıl olur acaba.

Tuna06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
antraktoz, bordo bulamacı, ceviz hastalıkları

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024