agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2014, 02:34   #601
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi payamli Mesajı Göster
Muthis bir tespit sayin lilium.. gercektende havanin sicak oldugu gunde cok sulama yapmistim. Birde kurumadan once uzerinde kahverengi lekeler gormustum . Ayrica surekli aşının altında surekli surgu surmustu ..
aşının zarar görmesi diyecem ama göz aşısı sonuçta Nail abi doğrudur tabii

Bu arada bizim cevizlerde de tırtıl türedi yaprakları yiyip siyah pislik bırakıyor ve yapraklar uçlarından puro gibi sarılıyor...

payamli beğendi.
TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2014, 09:34   #602
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013

Sevgili lilium ve treeking kurumadan once yapraklarinda eklemis oldugum resimde ki gibi lekeler gormustum

payamli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2014, 20:45   #603
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
2014 Nisan ayında 200 adet Fernor cinsi fidanın 5 tanesi yapraklanmadı ve diğer 195 fidan gayet güzel bir şekilde yapraklandı ve gelişimleri güzeldi yağmurların 3. gününde (05.06.2014 gibi )fidan başı 20.20.0 gübre kullandım fidan başı çeyrek avuç bile değil serpiştirdim etraflarına ama geçtiğimiz yağmurlarda 7 tanesi kurudu yağmurdan demiştim şükür etmiştim Allahıma yağmurların yağması durduktan 3-4 gün sonrada ilaç pompası ile 100 lt ye olacak şekilde 150gr 20.20.0+te - 30 gr combi - 30gr bellis (17-06-2014 gibi ) uyguladım ama yağmurlar geçeli 15-16 gün olmasına rağmen fidanlarımda kurumalar devam ediyor ve kurumayan fidanlarında neşesi kalmadı linkte verdiğim resimler en vahim olanlar sanki geri dönüşü kalmamış gibi fidanların ama neşesi olmayan fidanlarım için ne yapabilirim görüşlerinizi bekliyorum .Acilen cevap verirseniz sevinirim hemen müdahale etmek istiyorum . Not:Yağmurlardan sonra daha sulama yapmadım .

Fotoğraf883A.jpg - directupload.net
Fotoğraf884A.jpg - directupload.net
Fotoğraf885A.jpg - directupload.net
Fotoğraf886A.jpg - directupload.net
Fotoğraf887A.jpg - directupload.net
Fotoğraf888A.jpg - directupload.net
Fotoğraf889A.jpg - directupload.net
Fotoğraf891A.jpg - directupload.net
Fotoğraf892A.jpg - directupload.net
Fotoğraf893D.jpg - directupload.net
Fotoğraf894A.jpg - directupload.net
Fotoğraf895..jpg - directupload.net

Düzenleyen acemi_cevizci : 05-07-2014 saat 10:15
acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 15:10   #604
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2009
150 fidanlık ceviz bahçesi

Arkdaşlar aşağıda resimlerini verdiğim cevizler ile ilgili bilgilerinizi rica edicem. bu yarık ve çatlakların sebebi ne olabilir. cevizlerin neredeyse 3 te biri bu şekilde.

thaff Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 20:20   #605
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2013
arkadaşlar resimlerde gördüğünüz bir hastalık varmı ? benim ziraatçim kırmızı örümcek ve mantar hastalığı var deyip ona göre ilaç uygulaması önerdi.. bir başka ziraatçi sadece susuz kalmış dedi yani anlayacağınız ağaçların bu denli strese girmesine ne yol açtı ? bu resimler yeşil budama yapılmadan önce cekildi şuan yabanı ot ve yeşil budama çalısmaları sürüyor

Eklenen Resimler

orion1988 beğendi.
Kursatates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 20:34   #606
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kursatates Mesajı Göster
arkadaşlar resimlerde gördüğünüz bir hastalık varmı ? benim ziraatçim kırmızı örümcek ve mantar hastalığı var deyip ona göre ilaç uygulaması önerdi.. bir başka ziraatçi sadece susuz kalmış dedi yani anlayacağınız ağaçların bu denli strese girmesine ne yol açtı ? bu resimler yeşil budama yapılmadan önce cekildi şuan yabanı ot ve yeşil budama çalısmaları sürüyor
Fidanlarınız susuz kalmış. Su ihtiyacının olup olmadığını anlamak için taze sürgünlerin uçları açık kahverengi renkte ise suya ihtiyaç yok demektir. Resimlerde taze sürgün bile görünmüyor dolayısıyla büyük ihtimal susuz kalmışlar. Sulamayı fidan dibini çanak şeklinde açarak değil bilakis fidan boğazına su gelmeyecek şekilde yapınız.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 20:48   #607
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

abiler fidanlarda çapalama yaparken sulamadan önce mi yoksa sonramı çapa yapmalıyız. Ben önce yapıyordum ama sonra yapılması gerekiyormuş galiba.

Eski 08-07-2014, 20:54   #608
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kursatates Mesajı Göster
Sayın Kursatates, yeni dikilen fidanlarda, özellikle ilk yıl üzerinde hiç ceviz bırakmamak çok önemli. Üzerinde birer cevizi olan 3 tane fidanımızın ilk yazında kuruyup gittiğini ve hayatlarının ilk ve son ürününü verdiklerini üzülerek seyretmiştim. Ancak kurumalarının sebebinin cevizler olduğunu daha sonra anlayabilmiştim.

Cevizlerinizin bu şekilde durgun olmaları, bu yıl ki hava şartlarından olabilir. Ben de yeni diktiğim bazı fidanlarda aynı sorunu yaşıyorum. Bahar dönemi çok yağışlı geçti ve sonra birden ani sıcaklar bastırdı. Fidanlar bu dengesizlikten dolayı su şokuna ya da sıcaklık şokuna girmiş olabilir.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 21:00   #609
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TreeKing Mesajı Göster
abiler fidanlarda çapalama yaparken sulamadan önce mi yoksa sonramı çapa yapmalıyız. Ben önce yapıyordum ama sonra yapılması gerekiyormuş galiba.
Sayın TreeKing, sulamayı yapın, toprak tavına geldiğinde de çapanın yüzü en az 10 cm derine girecek şekilde izdüşümlerini çapalayın.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 21:00   #610
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Sıcaklık konusunda kaolin kili başlığını tekrar hatırlamakta fayda var. Ben biraz geç kaldım ama önümüzdeki hafta temin ettiğimi kaolini atacağım bütün cevizlere

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 21:26   #611
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Fidanlarınız susuz kalmış. Su ihtiyacının olup olmadığını anlamak için taze sürgünlerin uçları açık kahverengi renkte ise suya ihtiyaç yok demektir. Resimlerde taze sürgün bile görünmüyor dolayısıyla büyük ihtimal susuz kalmışlar. Sulamayı fidan dibini çanak şeklinde açarak değil bilakis fidan boğazına su gelmeyecek şekilde yapınız.
sn. ykaya194 su konusunda haklısınız önerileriniz için *** ederim

Eski 08-07-2014, 21:27   #612
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi [B
formullaone[/B];1303958]Sayın Kursatates, yeni dikilen fidanlarda, özellikle ilk yıl üzerinde hiç ceviz bırakmamak çok önemli. Üzerinde birer cevizi olan 3 tane fidanımızın ilk yazında kuruyup gittiğini ve hayatlarının ilk ve son ürününü verdiklerini üzülerek seyretmiştim. Ancak kurumalarının sebebinin cevizler olduğunu daha sonra anlayabilmiştim.

Cevizlerinizin bu şekilde durgun olmaları, bu yıl ki hava şartlarından olabilir. Ben de yeni diktiğim bazı fidanlarda aynı sorunu yaşıyorum. Bahar dönemi çok yağışlı geçti ve sonra birden ani sıcaklar bastırdı. Fidanlar bu dengesizlikten dolayı su şokuna ya da sıcaklık şokuna girmiş olabilir.
sn. formullaone alakanız ve önerilerini için *** ederim

Eski 08-07-2014, 22:08   #613
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın TreeKing, sulamayı yapın, toprak tavına geldiğinde de çapanın yüzü en az 10 cm derine girecek şekilde izdüşümlerini çapalayın.
cevap için teşekkürler abi, bahçe de bunu meyveler içinde yapacağım, bahçemiz bir kireç fabrikasının hemen altında yani siz düşünün kireç oranını buraya analiz şart ama paralı diye biliyorum o işi, ilimiz kırşehir-merkez, ev kılıözü deresinin üstünde ama baya mesafe var oraya, bizim bura çorak sayılır yani derenin çevresi genelde kavaklık ve yeşillik, bizim buradaki kuyunun suyu yüzey seviyesi en düşük yerden 10 metre göllük mesafesinin ölçemedim ama max. derinlik 54 metre dalgıç derinliği 44 metre bahçemiz biraz yukarı doğru yamaç olduğu için ağaçlara göre 4-5 metre fark vardır yüzey suyu olarak oda 15 metre bizim buranın su durumunu iyi mi gösterir bu? Birde sonra çapalamanın artısı şu anladımki eğer sonra çapalanma olmazsa ağacın çevresindeki toprak kuruyup kemer ağzı gibi açılıyor ama ağaç zararlıları için uygun ortam oluyor özellikle makas böcekleri bela. Sonra çapalamak daha mantıklı gibi hakkaten.

Eski 16-07-2014, 16:58   #614
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Bahçemde bulunan Bilecik cinsi cevizleri bu sene 2 bordo , 3 manep kullanmama rağmen Antraknozdan kurtaramadım. Bu saatten sonra ilaç atmaya devam etmenin bir faydası olur mu .?

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2014, 13:10   #615
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2013
Lütfen yardım

Değerli arkadaşlar istanbul tuzlada 60 adet ceviz diktim chandler ve yalova cesidi lakin kurumaya başladılar yapraklari sonbahardaki gibi sararip kuruyup döküldü sudan hiç bir sorunlari yok ne yapabilirim lütfen yardim edin

ellagrup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2014, 19:44   #616
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
REsim yüklerseniz yardımcı olmak isterim

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 15:15   #617
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Dallarda (Özellikle yeni sürgünün orta kesimlerinde) kahverengileşmeler bakteriyel yanıklık. Önlem alınmazsa ilerliyor ve özellikle erken ilkbaharda önemli sürgün, gövde, fidan kayıplarına yol açıyor. Daha önce foruma eklediğim fotoğraflarda ilerlemiş halini görebilirsiniz. Sayın Çamtepe' nin bu başlık altında bakteriyel yanıklık ve mücadelesi ile ilgili kaydadeğer açıklamaları ve önerilerini bulabilirsiniz. Ben çok faydalandım. Bakırlı ilaçlarla şimdiden baskılamanız faydalı olabilir. Mastercop organik sertifikalı bakır kullanabilirsiniz.

ellagrup beğendi.
cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 15:19   #618
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Bahçemde bulunan Bilecik cinsi cevizleri bu sene 2 bordo , 3 manep kullanmama rağmen Antraknozdan kurtaramadım. Bu saatten sonra ilaç atmaya devam etmenin bir faydası olur mu .?
Ben geçen sene bu zamanlarda görülen antraknozu tek seferlik maneb uygulamasıyla halletmiştim. İlaçlama sonrası fidanlar sağlıklı sürgünler verdi ve gelişimine durduğu yerden devam etti.

Mancozeb, Bakır oksiklorür, Mastercop gibi bir ilacın kullanımını da araştırabilirsiniz. Ben Mancozeb ve Mastercop gelişme döneminde kullandım ve faydasını çok gördüm.

cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 15:26   #619
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetine Mesajı Göster
Ben geçen sene bu zamanlarda görülen antraknozu tek seferlik maneb uygulamasıyla halletmiştim. İlaçlama sonrası fidanlar sağlıklı sürgünler verdi ve gelişimine durduğu yerden devam etti.

Mancozeb, Bakır oksiklorür, Mastercop gibi bir ilacın kullanımını da araştırabilirsiniz. Ben Mancozeb ve Mastercop gelişme döneminde kullandım ve faydasını çok gördüm.
İlkbahar ve yaz döneminde hastalıklara karşı mücadele ederken beslenme ve sulamasına dikkat etmek gerekiyor, özellikle iz elementli gübreler çok önemli.

juglandales beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 09:41   #620
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2014
Ceviz bahçemde hastalık? Element eksikliği?

ceviz bahçemde (1,5 yaşında chandler cinsi) 11 Temmuz 2014 tarihinden itibaren genç yapraklarda sarı lekeler oluştu. Çevremizdeki birçok kişiden yardım istedik, ama bu lekelerin neden olabileceğini tahmin edebilen çıkmadı. Ayrıca bu lekere sadece ceviz fidanlarımızda değil, kasımda yeni diktiğim kayısı, elma vs. fidanlarında da gördüm. Acaba nedeni ne olabilir, hastalıkmıdır? Element eksikliğimidir?

Eklenen Resimler

memoli22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 10:32   #621
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
merhabalar cevizlerinizdeki araz bor eksikliği gibi duruyor. ama en güzel tespiti toprak ve yaprak analizi sonucu alabilirsiniz.

ceviz bor eksikligi | Ceviz | Ceviz Hakkında Herşey

link size yol gösterecektir..

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 12:51   #622
Yeni Üye

hastalık mı? element eksikliği mi?

ncp1963, cevap için öncelikle teşekkür ederim. Bu durum oluştuktan sonra hemen cevizlere yaprak analizi yapmak için, bölgemizdeki labratuardan yardım istedim. analizi yapan mühendis, olgun yapraklardan örnek almam gerektiğini söyledi. Bende öyle yapıp, noktalı yapraklardan değil, gelişmiş yapraklardan örnek alıp analiz ettirdirim. sonuç ek'te. Ama ben sonuçtan tatmin olamadım. Hala bu hastalıkmı, element eksikliğimi şüphelerim var.
Yaprak Analizleri/birim Analiz Metodu Analiz Sonucu İstenen / Değerlendirme

Azot (N) / % Kjeldahl 2,760 2,50-3,25/ Yeterli
Bor (B) / ppm Yaş Yakma-ICP 87,860 35-100Yeterli
Kalsiyum (Ca) / ppm Yaş Yakma-ICP 15800,000 >10000/ Yeterli
Bakır (Cu) / ppm Yaş Yakma-ICP 6,930 4-20/Yeterli
Demir (Fe) / ppm Yaş Yakma-ICP 169,300 25-100 / Yüksek
Potasyum (K) / ppm Yaş Yakma-ICP 14020,000 12000-30000/Yeterli
Magnezyum (Mg) / ppm Yaş Yakma-ICP 3428,000 3000-10000/Yeterli
Mangan (Mn) / ppm Yaş Yakma-ICP 485,000 30-300/ Yüksek
Fosfor (P) / ppm Yaş Yakma-ICP 1523,000 1200-3000/Yeterli
Çinko (Zn) / ppm Yaş Yakma-ICP 21,250 22-55/Düşük

Eski 21-07-2014, 13:24   #623
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Bende benzer problemler olmuştu, tahminim kök gelişimi yeterli olmadığı için bitki yeterli miktarda beslenemiyordu. Yapraktan iz elementli gübre takviyesi yaptık ve yeni sürgünlerde problem yoktu

ncp1963 beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 13:33   #624
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Bende benzer problemler olmuştu, tahminim kök gelişimi yeterli olmadığı için bitki yeterli miktarda beslenemiyordu. Yapraktan iz elementli gübre takviyesi yaptık ve yeni sürgünlerde problem yoktu

Bu ceviz yapraklarında oluşan durum sadece birkaç ağaçta yok, bize komşu olan bahçelerdede mevcut. Küçüklü büyüklü bütün fidanlarda var. Fidanların olgun yapraklarında gözle görünen bir durum yok, fakat fidanların tepelerinde gelişen genç sügünlerinin yapraklarının tümünde mevcut. Ve çare arıyoruz.

Eski 21-07-2014, 15:11   #625
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Kök çürüklüğü hastalığı, toprak seviyesinde gövdede kararmalar şeklinde kendini gösteriyor.
Tedavisi için de bu kararan yüzeyin kazınması ve %5 lik bordro bulamacı katılmış su ile yıkanması ve sutut ile kapatılması öneriliyor.

Bu kararmanın benzerini budama yerleri ile altından çıkan yeni sürgün arasında görüyorum.

Budanan yerdeki sutut kalıntıları duruyor ve hemen altında bir halka şeklinde kararmış bir yüzey var.
Acaba bu da benzer bir hastalıkmıdır, başka bir mantar hastalığımıdır.

Bir de yeni sürgün dalların üzerinde görülen kararmalar ve cevizler üzerindeki siyah lekeler de Bakteriyel Yanıklık olabilir mi.

Bütün bunların sebebi haziran ve temmuz da görülen yağişlarmıdır.

Eklenen Resimler

vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 17:00   #626
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memoli22 Mesajı Göster
ncp1963, cevap için öncelikle teşekkür ederim. Bu durum oluştuktan sonra hemen cevizlere yaprak analizi yapmak için, bölgemizdeki labratuardan yardım istedim. analizi yapan mühendis, olgun yapraklardan örnek almam gerektiğini söyledi. Bende öyle yapıp, noktalı yapraklardan değil, gelişmiş yapraklardan örnek alıp analiz ettirdirim. sonuç ek'te. Ama ben sonuçtan tatmin olamadım. Hala bu hastalıkmı, element eksikliğimi şüphelerim var.
Yaprak Analizleri/birim Analiz Metodu Analiz Sonucu İstenen / Değerlendirme

Azot (N) / % Kjeldahl 2,760 2,50-3,25/ Yeterli
Bor (B) / ppm Yaş Yakma-ICP 87,860 35-100Yeterli
Kalsiyum (Ca) / ppm Yaş Yakma-ICP 15800,000 >10000/ Yeterli
Bakır (Cu) / ppm Yaş Yakma-ICP 6,930 4-20/Yeterli
Demir (Fe) / ppm Yaş Yakma-ICP 169,300 25-100 / Yüksek
Potasyum (K) / ppm Yaş Yakma-ICP 14020,000 12000-30000/Yeterli
Magnezyum (Mg) / ppm Yaş Yakma-ICP 3428,000 3000-10000/Yeterli
Mangan (Mn) / ppm Yaş Yakma-ICP 485,000 30-300/ Yüksek
Fosfor (P) / ppm Yaş Yakma-ICP 1523,000 1200-3000/Yeterli
Çinko (Zn) / ppm Yaş Yakma-ICP 21,250 22-55/Düşük

siz bor ve çinko içeren combi izelement gübresi alıp üzerinde yazan miktarlarda uygulayıp takip edin bu uygulamanın ağaçlarınıza hiç bir zararı olmayacaktır. eksiklikse arazlar azalacak veya yok olacaklar yok hastalıksa değişen hiç birşey olmayacak sizde bileceksinizki yapraklarınızda hastalık var. ona göre devam edeceksiniz..

TOROS TARIM > Ürünler > Bitki Besleme > İz Elementler > Tradecorp Az II

üst linkteki combiyi öneririm

TOROSOL 20-20-20 + TE

siz en güzeli 100 lt su için

50 gr tradecorp azII
150 gr torosol 20-20-20-TE
50 gr bellis

karıştırarak uygulayın sonucu takip edip paylaşırsanız sevinirim..

Eski 21-07-2014, 17:09   #627
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetinte Mesajı Göster
Kök çürüklüğü hastalığı, toprak seviyesinde gövdede kararmalar şeklinde kendini gösteriyor.
Tedavisi için de bu kararan yüzeyin kazınması ve %5 lik bordro bulamacı katılmış su ile yıkanması ve sutut ile kapatılması öneriliyor.

Bu kararmanın benzerini budama yerleri ile altından çıkan yeni sürgün arasında görüyorum.

Budanan yerdeki sutut kalıntıları duruyor ve hemen altında bir halka şeklinde kararmış bir yüzey var.
Acaba bu da benzer bir hastalıkmıdır, başka bir mantar hastalığımıdır.

Bir de yeni sürgün dalların üzerinde görülen kararmalar ve cevizler üzerindeki siyah lekeler de Bakteriyel Yanıklık olabilir mi.

Bütün bunların sebebi haziran ve temmuz da görülen yağişlarmıdır.

merhabalar

alt resimde daldaki kararma başka dallardada mevcutmu?? bu resimde daldaki kararma, ucu tahrip olmuş yaprağın rüzgarla dalı dövmesinden başka birşey değil gibi duruyor.
cevizlerinizdeki kararmamı delik varmı (kurt girişi varmı) kabuğu açıp baktınızmı ?

kurt girişi yoksa siyahlık cevizin kabuğuna sirayet etmişmi?? bu siyah noktalar, sadece yüzeyde kalan bir yaranın kapanmasımı?
ağacınızın yapraklarında siyah noktalar oluşup bu noktaların yerleri kurudumu?

mantari hastalıkların yegane tetikleyicisi nem oranının yüksekliğidir evet dediğiniz gibi geç yağan yağmurlardır..

resimlerinize dikkatli bakınca yapraklarınızda lekelenmeler var size tavsiyem bir üstteki mesajdaki önerimi sizinde uygulamanız. birde yaprağın altında yaprak biti benzeri birşeyler var gibi eğer öyleyse bu karışıma yaprak biti içinde bir ilaç karıştırabilirsiniz bit yoksa üstteki önerimi aynen uygulamanızı tavsiye ederim..

Eski 21-07-2014, 23:04   #628
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Sn. ncp1963
cevizlerin üzerinde delik yok, daha çok zedelenme sonucu soyulmaya benziyor ancak soyarak lekenin ceviz kabuğuna ulaşıp ulaşmadığına bakmadım.
Sürgün dal üzerindeki leke veya kahverengileşme görüntüsü başka ağaçlar üzerinde de var.
Bazı ağaçlarda yapraklarda güneşten kavrulmuş gibi kısmi yanık yerler görülüyor.

vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 09:51   #629
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2014
Yapraklarda Siyah Lekeler

Üstadlar Selam,

Gelibolu'da 50 adet ceviz ağacımız var, ağaçlar 20 yaşında, gübreleme, ilaçlama ve sulama yapılmıyor. Yıllarca ilgi gösteremedik .

Yapraklarda siyah lekeler ve ağaç gövdelerinde sarı lekeler var. Çok az yaprakda da kabartılar var. Resimleri yükledim. Yardımcı olabilir misiniz ?

Saygılar,

Eklenen Resimler

maxipedia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 10:42   #630
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maxipedia Mesajı Göster
Üstadlar Selam,

Gelibolu'da 50 adet ceviz ağacımız var, ağaçlar 20 yaşında, gübreleme, ilaçlama ve sulama yapılmıyor. Yıllarca ilgi gösteremedik .

Yapraklarda siyah lekeler ve ağaç gövdelerinde sarı lekeler var. Çok az yaprakda da kabartılar var. Resimleri yükledim. Yardımcı olabilir misiniz ?

Saygılar,

merhabalar.

şu an için yapacağınız çok şey yok aslında ama yinede mücadeleden vazgeçmemek gerekli

şu anda ağaca besinle birlikte ilaç vermeniz gerekli

yapraktan

mikro element
gübre
m 45 türevi ve bakırlı ilaç verin
şu an için ziraai ilaç satan bir yerden yapraklı ağaçta kabuklu bit için etkili olacak ilaç alıp bu karışıma katarak uygulayabilirsiniz

bu kış

yapraklar % 60-70 döküldükten sonra %2 lik bordo bulamacı

yapraklar tamamen döküldükten sonra kışlık yağ ve ya sarı ilaç diye tabir edilen ilaçla koşnil ve kabuklu bitlere karşı ilaçlama yapılmalı

ağaçların uyanma tarihinden 20 gün kadar önce %1 lik bordo bulamacı uygulaması yapın

seneye baharda yapraklar kedi kulağı kadar olduğunda antraknoz için mutlaka ilaç kullanın ve 15 gün ara ile 3 kez tekrarlayın kabuklu bitlerden hala kurtulamamışsanız ağaçlar yapraklı iken kullanılabilen ilaçla uygulama yapınız.

8.2.6. Kabuklubit ve Koşniller
Cevizlerde zararlı olan kabuklubit ve koşnil türleri, San jose kabuklubiti (Quadraspidiotus perniciosus) ve Kahverengi koşnil (Parthenolecanium corni)’dir.
San jose kabuklubitinin ergin dişilerinin kabukları esmer renkli ve 1.7- 2.0 mm çapındadır. Zararlının bulunduğu dalın kabuğundan boyuna bir kesit alındığında kan kırmızısı emgi lekeleri ortaya çıkar. Kışı birinci dönem larva halinde geçirir ve yılda üç döl verir. Ağaçların gövde, dal, yaprakçık, sürgün, tomurcuk ve meyvelerinde bitki özsuyunu emmek suretiyle zararlı olur. Emgi esnasında toksik madde salgılar ve ağacın zayıflamasına neden olur. Mücadelesinde, budama esnasında zararlı ile bulaşık olan dallar kesilerek bahçeden uzaklaştırılmalı, bahçe kurulurken temiz fidan kullanılmalıdır. Zararlıya karşı gerekmesi durumunda kış mücadelesi yapılabileceği gibi, erken ilkbaharda ve yaz aylarında da larva döneminde ilaçlamalar yapılabilir.
Kahverengi koşnil ergin dişilerinin kabuk çapı 3.5 mm kadardır ve kahve renklidir. Kışı ağaçların genç dal ve sürgünlerinde ikinci dönem larva halinde geçirir. Yılda bir döl veren zararlı yaprakçık, dal ve sürgünlerde bitki özsuyunu emmek suretiyle zararlı olur. Aynı zamanda salgıladığı tatlımsı madde nedeniyle fumajin oluşumuna neden olur. Gerek bitki özsuyunu emmesi gerekse fumajin oluşturması nedeniyle ağaçların sürgün ve dalları gelişemez, yapraklar dökülür ve ağacı zayıflatarak verimi olumsuz yönde etkiler. Mücadelesinde koşnil ile bulaşık dallar budama esnasında bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Yoğun olarak bulunan bahçelerde yumurtalarının yarıdan fazlasının açıldığı dönemde larvalarına karşı ilaç uygulaması yapılmalıdır.

alıntı:Ceviz Hakkında | Ceviz Hattı

Düzenleyen ncp1963 : 31-07-2014 saat 20:42

Etiketler
antraktoz, bordo bulamacı, ceviz hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024