agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2011, 13:10   #1471
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bunlarda yetiştirmiş olduğum Chandlerların meyvaları

Name:  juıoy5.jpg
Views: 2578
Size:  40.0 KB

Name:  Kopyası ıpoğ4.jpg
Views: 2551
Size:  16.9 KB

orion1988 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 13:37   #1472
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WM1TR Mesajı Göster
işin bir de erken don boyutu var, sürekli ilkbahar geç donlarına karşı dayanıklı bir çeşit diye övülen chandler'ın yaşar hocanın sitesinden öğrendiğimiz üzere, sonbahar erken donlarına karşı dayanıksız olduğu ortaya çıktı. anlaşılan ideal bir tür yok. fernor belki.
"sonbahar erken donlarına karşı dayanıksız olduğu ortaya çıktı" Böyle bir şeye ben daha şahit olmadım, belki de bölgem itibarıyladır.
Öyle bile olsa, ilkbahar donları vurup meyvasız bir sezon geçireceğime, sonbahar erken donları vursun daha iyi (Vurmaması tüm dileğimiz) İlkbahar da
yaptığımız budamalar ile bu don zararlarını da temizler budarız, yeter ki, meyvasız yıl geçirmeyelim.
Uç körpe olan kısımlarda donma olabilir, bu uclar da zaten budamalarda alınıyor.
Sonbahar donları ilkbahar donları kadar etkili olacağını da tahmin etmiyorum.

Eski 21-03-2011, 16:16   #1473
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn Lilium ,size bir sorum olacak,geçen yıl nisan ayında fidancım aldığım Chandler fidanını tepesinden kesip ,kesilen yere macun sürüp vermişti,yeni meyve fidanları dikmek için bu yıl mart ayında bahçeye gittiğimde fidanın kesildiği yerden ilk göze kadar olan uç kısmının kuruduğunu ve karardığını gördüm ,şimdi o kuruyan yeri tekrar kesip çıkarmalı mıyım yoksa dokunmayayım mı?Umarım bu bir hastalık belirtisi değildir.

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 17:00   #1474
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
şimdi o kuruyan yeri tekrar kesip çıkarmalı mıyım
Evet kuruyan bölümü çıkarınız, Hatta en kuvvetli filizin üzerinden kesiniz
tekrar aşı macunu ile kapatınız.

Aslında yeni ekilen fidanları ekerken daha, aşı yerinin üç veya dört göz üzerinden kesip ekmek daha doğru, tutma oranını da artırır.

Nedenini şöyle açıklayayım, Toprakta kendi kök sistemini kurmuş besliyebileceği dalı oluşturmuş bir fidanı söküp tekrardan ekmek demek besliyebileceği gövde veya dala müdehale etmek demek, sistemini bozduğun için yeniden sistemini ve kök oluşturması için zaman gerekli, o nedenle daha önce oluşturmuş olduğu gövdeyi veya dalı beslemekte zorluk çeker ve bu gibi kurumalar görülebilir doğaldır.
Üsttede bahsettiğim gibi aşının üç veya dört göz üzerinden kesmek yeni bir filiz patlattırmak ve bir sene sonra ya da yeterli boya geldikten sonra tepe budamasını yapmak en doğrusu.

Kuruma hastalık belirtisi değildir.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 21-03-2011, 17:15   #1475
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Teşekkürler,Sn Lilium,sağolun bilgiler için.

Eski 21-03-2011, 21:33   #1476
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Sn Lilium,Sn Cupressus yakın ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.Daha düşünme aşamasında olan bir ceviz sever olarak Yavaş yavaş kafamda bazı şeyler canlanmaya başlıyor.Siz ve sizin gibi bu işin üstadları sayesinde;doğru işler başarabileceğimize eminim.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 07:51   #1477
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Sn. yasarugur, fidanın dalı soğuk nedeniyle kurumuştur büyük ihtimalle.

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 08:15   #1478
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Olabilir Sn.Cupressus bu yılbaşında köydeydim,1 ocak sabahı dondan arabamın üzerinde iki parmak kalınlığında tabaka vardı,o da taze fidanlara dokunmuştur .

Eski 22-03-2011, 11:38   #1479
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Uyanmamış kış döneminde -27 dereceye kadar dayanabilen ceviz dondan kuruyacağını sanmıyorum, kurusa bile dondan olabileceği çok düşük bir ihtimal - 27 dilerin üstünü gördüyse olabilir. Uyandığı dönemlerde 1 ve 2 derecelerde bile etkilenir.

Eski 22-03-2011, 12:36   #1480
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Geçen sene yazın aldığım chandler cevizini geçenlerde diktim. Kışa girerken yapraklarını dökmüştü. Ağacın tepe sürgününü budarsam sorun olurmu?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 12:47   #1481
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Sn.Lilium -27C ciddi anlamda soğuk ,bizim olduğumuz yerde o kadar soğuk olmaz,zaten Salihli'nin bir köyü,yani iç ege'ye yakın, o zaman o ihtimali elimine edelim .

Eski 22-03-2011, 12:54   #1482
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Geçen sene yazın aldığım chandler cevizini geçenlerde diktim. Kışa girerken yapraklarını dökmüştü. Ağacın tepe sürgününü budarsam sorun olurmu?
Yeni ektiyseniz aşının üç veya dört göz üzerinden kesip aşı macunuyla kapatınız.

Aşılı ceviz budaması

Eski 22-03-2011, 13:17   #1483
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Sayın Lilium aldığım chandler cevizi yeni yaprak verir değilmi? Ağaç kış mevsimine girerken aşı yerinin ordan yeni bir sürgün vermişti ama soğuktan o sürgün kurudu. Ağacımın resmini bugün foruma yüklerim.

Eski 22-03-2011, 13:38   #1484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2009
selam, bahçemdeki fındık ağaçlarının boyları çok yüksek, üstten kesme yapılr mı. ?
Tşkkler.

Ufuk Subaşı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 13:51   #1485
Ağaçsever

cupressus's Avatar

arkadaşlar bir şey eklemek istiyorum. - 27 ye dayanmış olması her zaman o kadar dayanacak anlamına gelmez. - 27 derece olarak kitaplarda yazan, cevizin ağaç olarak en son dayanmış olduğu ölçülmüş sıcaklık derecesidir. ağacın yaşı, dalların kalınlığı, en önemlisi bünyesindeki su miktarı, soğuğun süresi hepsi ayrı ayrı etkiler. buradan bir örnek vereyim; geçen yıl çeşit değiştirme sonucu oluşan 1,5-2 m boyundaki sürgünler ocakta - 8'e dayandı, 10 gün önce oluşan soğuk hava dalgasında(son kar yağdığı zaman)- 5 te tamamı dondu.

Eski 22-03-2011, 14:43   #1486
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cupressus Mesajı Göster
arkadaşlar...geçen yıl çeşit değiştirme sonucu oluşan 1,5-2 m boyundaki sürgünler ocakta - 8'e dayandı, 10 gün önce oluşan soğuk hava dalgasında(son kar yağdığı zaman)- 5 te tamamı dondu.
Sayın Hocam; Ceviz aşı sürgünlerinin uçları mı, tamamı mı dondu?
Aşı sürgünleri soğuya karşı daha mı dayanaksız?
Değiştirilen çeşit mi soğuya dayanamadı?
Ani düşen ısı deresine bitkiler adapte olamadığı için mi zarar görüyorlar?

Çeşit değiştirme aşısında ceviz türüne ait püf noktalar nelerdir.

Ceviz fidanlarını bordo bulamacı ile ilaçlayalım mı?

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 16:01   #1487
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Sayın cupressus cevabınız için teşekkürler. Anladığım kadarıyla ceviz dikine büyümeye yatkın bir ağaç olduğu için goble şekli vermek için uygun değil. biz goble şekli vermek istersek yana gidecek ana dallar yukarı gitme eğilimine girecek ve ortası boş olduğu için güneş yanığı riski oluşacak. Bu yüzden cevizde modifiye lider şeklini tercih etmemiz lazım. Umarım doğru anlamışımdır. Hayatımda ağaç budamadım şehirde apartman dairesinde büyüdüm bir defa toprak belledim sadece boyunlu göz veye göz ne demek onu bile bilmiyorum. ama 16 dekar bir tarla aldım ceviz dikmek için başımıza belayı aldık araştırıp öğrenmeye çalışıyorum sıfırdan o yüzden kusuruma bakmayın sorularım saçma olursa. tekrardan teşekkürler.
Arkadaşlar bu mesajım gözden kaçtı sanırım bu konuda bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. İyi forumlar.

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 16:04   #1488
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Sn. cupressus hocam emekler boşa gitti desenize.Yazık olmuş fidanlara üzülüyorum böyle olunca.Şimdi ne olacak donan aşılar yerinden çıkarılıp anaçların yeni sürgün vermesi beklenip onlara tekrar aşı mı yapılacak?

Eski 22-03-2011, 22:09   #1489
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2011
arkadaşlar bende ceviz bahçesi kurmak istiyorum TEKİRDAG CERKERZKÖY DE 10 dekar tarlama ne tür uygun ve destekleme bilgilerine ihtiyacım var şimdiden teşekürler

ceviz59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 22:50   #1490
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın hasan ka ve c e v i z 59; Ceviz bahçesi kurmayı düşündüğünüz alan
10 dekar ve üzeri olduğuna göre:
Bağlı bulunduğunuz Tarım Müdürlüğüne uğrarsanız;
Destekleme kapsamında olması için yapmanız gerekenleri
hem de uygun çeşitleri,
hatta nereden sertifikalı fidan temin edebileceğinizi öğreneceksiniz.

Sayın hasan ka; Cevizde şekil budamasını dikim sonrası seneye oluşturulacak. Ceviz fidanı dikimi yapıp tutmasını sağlamak işin çoğu ki çoğu.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 00:25   #1491
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cupressus Mesajı Göster
arkadaşlar bir şey eklemek istiyorum. - 27 ye dayanmış olması her zaman o kadar dayanacak anlamına gelmez. - 27 derece olarak kitaplarda yazan, cevizin ağaç olarak en son dayanmış olduğu ölçülmüş sıcaklık derecesidir. ağacın yaşı, dalların kalınlığı, en önemlisi bünyesindeki su miktarı, soğuğun süresi hepsi ayrı ayrı etkiler. buradan bir örnek vereyim; geçen yıl çeşit değiştirme sonucu oluşan 1,5-2 m boyundaki sürgünler ocakta - 8'e dayandı, 10 gün önce oluşan soğuk hava dalgasında(son kar yağdığı zaman)- 5 te tamamı dondu.
Doğrudur, olabilir.
Buradaki nedenleri de iyi anlatmalıyız, örnekte verildiği gibi "geçen yıl çeşit değiştirme sonucu oluşan 1,5-2 m boyundaki sürgünler ocakta - 8'e dayandı, 10 gün önce oluşan soğuk hava dalgasında(son kar yağdığı zaman)- 5 te tamamı dondu."
Çeşit değişiminde anaç kuvvetli kök sistemi oluşturmuştur, yapılan aşılar kuvvetli dinç filizler verir ve birde geç zamanlarda su vermişseniz, bu filizlerin kabuğu odunlaşamaz kabuk yeşil kalır bünyelerinde daha çok su barındırırlar o nedenle soğuklara daha dayanıksızlardır.
-8 dereceye dayanıyorda -5 dereceye neden dayanamıyorlar gibi bir soru hemen aklınıza gelebilir. -8 den sonra açan biraz ısınan havalar ağaçlara su yürümesine sebep oldu, gündüz yürüyen su ve gecenin ayazı donmalara sebep olabilir.

Sonbahar budamaların yerine ilkbahar budamalarını tavsiye etmem biraz da bundandır, sonbaharda budanan ve böyle zamansız ısınan havalarda budadığınız dalların suyu kalan dallara daha çok su yürümesine sebep olur, ani ısı düşmelerinde de bitki bünyesin de daha fazla su oluşundan sayın cupressus dediği gibi -5 lerde de donabilir.

O nedenle yeri gelmişken bir kez daha hatırlatmakta yarar var, ağaçlarınıza ağustostan sonra su vermeyiniz, geç verilen sular ağaç gelişimine sürgün vermeye devam edecektir, odunlaşma olamayacak odunlaşma olamayan bölgeler hafif donlardan etkilenip kurumalar görülecektir.

Eski 23-03-2011, 00:47   #1492
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sorunuzu sayın cupressus'a sormuşsunuz herhalde gözünden kaçtı, ben de bir kaç ekleme yapayım.

Alıntı:
Sayın cupressus cevabınız için teşekkürler. Anladığım kadarıyla ceviz dikine büyümeye yatkın bir ağaç olduğu için goble şekli vermek için uygun değil.
Uygundur, bu uygunluk bölge iklim şartlarına ve dikim fesafelerine göre değişir.
biz goble şekli vermek istersek yana gidecek ana dallar yukarı gitme eğilimine girecek ve ortası boş olduğu için güneş yanığı riski oluşacak.
Bölgenizdeki sıcaklıklar 43 derecelerin üzerlerine çıkıyorsa evet goble şeklinde güneş yanığı riski oluşacak.
Bu yüzden cevizde modifiye lider şeklini tercih etmemiz lazım. Umarım doğru anlamışımdır.
İklimleri sıcak geçen bölgeler ve sık dikim (çit sistemi) yapanlar modifiye lider şeklini tercih etmeleri biraz da mecburi tercih ve kendi yararlarınadır.

Eski 23-03-2011, 01:20   #1493
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Cevabınız için teşekkürler Sayın Lilium. aslında sorumu genel olarak soruyorum öncesinde teşekkür etmek istediğim isimleri veriyorum, sonuçta zahmet edip cevap yazıyorsunuz teşekkürü çok görmemek lazım Ceviz dikmeyi düşündüğüm yer Denizli iline bağlı bir kasabanın sınırları içerisinde. gölgede 43 derece zor aam güneşte 43 dereceyi geçiyordur. Ayrıca 7.5*7.5 metre üçgen dikim yapacağım çit sistemi yapma gibi bir niyetim yok. Bunları göze alarak kesin bir cevap vermek mümkün mü acaba?

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 07:51   #1494
Ağaçsever

cupressus's Avatar

aşı sürgünlerinin donması olayını - 27 ye dayanmanın ölçü olmadığını, su 0 derecede donar, 100 derecede kaynar gibi ölçülerin ziraat konusunda her zaman geçerli olamayacağını anlatmak için yazmıştım. - 27 derecede donar 43 dereceden sonra güneş yanığı oluşur gibi verilerin kanun gibi kabul edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Eski 23-03-2011, 07:59   #1495
Ağaçsever

cupressus's Avatar

aşı sürgünleri için de, çeşitten kaynaklanmadı(Bahçede bulunan pedro çeşidinden kalem alındı) bünyesinde bulunan su miktarından kaynaklandı ancak, ağustostan sonra bahçeye su verilmedi, sonbahar her yıla göre aşırı yağışlı geçti. Ayrıca bahçede bulunan aşılanmamış ağaçlar yapraklarını aralıkta dökerken aşı sürgünleri üzerindeki yapraklar yemyeşildi. Üstü açık fabrikada üretim yapmanın zorlukları bunlar. Yılmamak ve mücadeleye, araştırmaya devam etmek gerekiyor.

Eski 23-03-2011, 10:28   #1496
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Ceviz dikmeyi düşündüğüm yer Denizli iline bağlı bir kasabanın sınırları içerisinde. gölgede 43 derece zor aam güneşte 43 dereceyi geçiyordur. Ayrıca 7.5*7.5 metre üçgen dikim yapacağım çit sistemi yapma gibi bir niyetim yok. Bunları göze alarak kesin bir cevap vermek mümkün mü acaba?
Bence 43 dereceleri geçiyorsa modifiye lider ve çit şeklini tercih etmenizi tavsiye ederim, Örneğin benim şimdi yeni kurmaya çalıştığım bahçeyi 8x6 olarak kuruyoruz, yinede tercih sizindir.
Alıntı:
- 27 derecede donar 43 dereceden sonra güneş yanığı oluşur gibi verilerin kanun gibi kabul edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.
-27 derece denmiş, daha doğrusu -27 lere kadar dayanabilir denmiş. Yani üst mesajlarda da bahsettiğimiz gibi hatalı budamalar, yanlış sulamalar, sonbahar yağmurları ve ya yazdan kışa hızlı geçişler de daha düşük derecelerde donmalar görülebilir, illa -27 derece diye bir şey yok.
Sıcaklıkların 43 dereceleri kanun gibi kabul etmemekte haklısınız ama dikkate almakta yarar var, zira 40 derecelerden sonra açıkta direk güneş ışığına maruz kalmış meyvalar etkilenmeye başlar. Buna bir şekilde önlem alınabilinir belki, gölgelik gibi ya da kaolin kilinin çok yararı önleyici bir etkisi olacağını düşünüyorum.

Eski 25-03-2011, 11:42   #1497
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2011
Arkadaşlar merhaba,

Uzunca bir zamandır forumu takip ediyorum. Özellikle ceviz ve badem konularıyla ilgileniyorum ve ilgili konuların tümünü okudum. Kısmet olursa ben de kapama ceviz ve badem bahçesi kurmak isteyenlerdenim...

Ankara Kızılcahamam'da bir arkadaşıma ait 40 dönüm bir arazi var, çok uzun yıllardır işlenmiyor. Araziyi 120 dönüme çıkarmak da mümkün olabilir. Arazide tek tük meşe ve ardıç ağaçları var. Rakım 1300 metredir. Arazinin Kuzeyi ve kuzey doğusu bir tepe ile kapalı doğu ve güneyi ise çam ormanı ile kapalı. Batı ve güney batısı ise göz alabildiğine açık. Arazimiz güney batı yönünde hafif meyilli. Bölgede kış oldukça çetin ve karlıdır.

Bahsettiğim arazinin yakınında bana ait 5 dönüm bir arazi var bir parça daha korunaklı. Geçtiğimiz sonbaharda çeşitli meyve fidanları diktim geçtiğimiz hafta sonu baktığımda henüz hiçbiri patlamamıştı ancak donma kuruma belirtisi yoktu (minik zeytin fidanımız ile serviye benzeyen elwodiler hariç). Diktiğim ceviz ve badem fidanları da şimdilik sağlıklı görünüyor.

Henüz toprak analizi yaptırmadık. Sanırım bir iki haftaya yapılacak ancak öncelikle buradaki çok tecrübeli arkadaşlarımın görüşlerini almak istedim. Sizce burada bahsettiğim 40 ila 120 dönüm büyüklüğünde ticari bir ceviz yetiştiriciliğinden bahsedebilir miyiz? İlk bahar geç donları görülebileceğini sanıyorum, olursa da hangi çeşitleri araştırmamızı önerirsiniz? Son olarak da sık dikim mi yoksa ayrık dikim mi uygun görürsünüz?

Değerli zamanınız ve emeğiniz için teşekkür eder, saygı sunarım.

Kasif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 19:46   #1498
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Chandler

Yukarıda bahsettiğim chandler fidanım üstü kuruduğundan dolayı tepe sürgününü kestim. Geçen pazar günü ağaç dikimi yaparken ziraat mühendisi tanıdığım bir amca ağacıma baktı ve üst tepe sürgünün kuruduğunu ama aşıdan sonraki 30-40 cmde canlılık olduğunu söyledi sizce ağacım yaşarmı?

Name:  sahibinden_29032011252.jpg
Views: 2157
Size:  71.5 KB

Eski 29-03-2011, 20:33   #1499
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Fotoğraftan kesin teşhis koymak çok da doğru olmaz.
Ağaçınız sanıyorum bizim su kesmesi dediğimiz olay başına gelmiş, Ağaçın olduğu yerde kışın göllenen su oluyormu?

Bir rahatsızlık var ki, fidanın kendiside çürümüş zoraki olarak bir filiz patlatmış ve aynı olay onunda başına gelmiş, bence fidanın olduğu yerde bir sorun var, ne olduğunu nasıl bir yer olduğunu en iyi bilen sizsiniz bizim buradan bir şey söyleyebilmeniz çok zor.

Canlı dediğiniz filizi alttan iki göz bırakarak üstünü kesiniz, etrafını capalayıp yarım cay bardağı şeker gübresi veriniz, o iki gözden patlama yaparsa kurtulur.

Pekte adam olacak gibide durmuyor, toparlasa bile uzun yıllar alır, bence yeni bir tane ekseniz daha iyi olur.

Eski 29-03-2011, 20:37   #1500
Yeni Üye

Anubis's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Ben yerinizde olsam kuru kısmı kesip, kesik yere sutut sürüp fidanın uyanmasını beklerdim.
Bu fidan belki olmasa bile sizdeki ağaç sevgisi ile sonraki fidanlarınız eminimki sağlıkla büyüyeceklerdir.
iyi günler,
cs

Anubis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024