agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2006, 12:18   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği

Şebin cevizi hakkında yeterli bilgiye ulaşmadım yardım edebilrseniz sevinirim

MİNTA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2006, 13:32   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Şebin cevizi ile ilginiz nedir?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2006, 17:21   #3
Yeni Üye

Valla tam olarak ne yapacak oldugumu bilemediğim için direk soruyu yöneltim.Şimdi öteki yapmam gerekenleri yerine getireceğim ama şebin ceviziyle ilgili bilgiye hakikaten ihtiyacım var.Çünkü çok sayıda 1-2 yaşında şebin cevizi elimde mevcut var ve bende en dogru koşulları hazırlamak istiyorum

Eski 05-10-2006, 18:03   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Minta, hazırlamak istediğiniz doğru koşullar yetiştiricilik anlamında mı acaba? Kapama bahçe kurmak mı stiyorsunuz?

Eski 05-10-2006, 23:22   #5
Yeni Üye

Şebin cevizinin yetiştiriciliği hakkında bilgi arıyorum dikilecek alan antalyada tamamen organik bir alanda yaklaşık rakımı 850-900mt. sulama imkanı sondaj ile mümkün olacak bi yer
şimdiden ilginiz için teşekkür ederim

Eski 06-10-2006, 00:30   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Şebin cevizi ile diğer ceviz çeşidinin yetiştiriciliğinde bir fark yok, ancak şebin cevizinin güneş yanıklığına hassas bir çeşit olduğunu dikkate alıp Antalya'da öyle dikmelisiniz. Mutlaka sulamanız gerek.

Şebin cevizi yayvan taç yapar, dikiminde bunu göz önüne alın.

Ben sizin yerinizde olsam böyle ciddi ve ticari amaçla yetiştiricilik için kesinlikle Antalya Tarım İl Müdürlüğü ile görüşürüm.

Eski 06-10-2006, 10:26   #7
Yeni Üye

Teşekkür ederim Mine Hanım
Ancak antalya il tarımdan yardım konusunda yeterli ilgiye ulaşımıyoruz.
Birde antalyada diye belirmiştim ancak antalyanın bir yaylası 850-900mt civarlarında dolasıyla denizellikle karasallığın birbirine kaynaştığı nokta da diyebiliriz.Nem orannı oldukça düşük böyle oluncada çok sulama gerekli olacakmıdır sizce
2)birde bahçe telle çevrili ancak rüzgara karşı koruma amaçlı bişey yapılmalı mı,hangileri önerirzsiniz

Eski 06-10-2006, 13:42   #8
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bakın, şebin cevizi iç kurduna hassas, organik yetiştiricilik yapacaksanız yörede bu sorun var mı bilmelisiniz. Soğuklama ihtiyacı karşılanıyor mu, yeterli mi bilmelisiniz. Arazinin bulunduğu yerdeki yıllık yağış ortalamasını bilmelisiniz.Sulama olmadan zaten iyi bir yetiştiricilik yapamazsınız. Çeşit seçiminiz yöreye uygun mu? Bunlara cevap alamamanıza imkan yok. İl müdürlüğünden sonuç alamazsanız arazinin bağlı olduğu ilçe müdürlüğüne gidiniz. Akdeniz Üniversitesi Ziraat fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne gidiniz.

Size ticari organik yetiştiricilik için daha fazla afaki bilgi vermeyi doğru bulmuyorum. Mutlaka üniversite, il veya ilçe müdürlüğü ile görüşmeli ve gerekirse bir ceviz yetiştiriciliği uzmanından da danışmanlık hizmeti almalısınız.

coskyn beğendi.
Eski 23-10-2006, 00:12   #9
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
İyice planlamak gerekir

Ceviz yetiştiriciliğinde özellikle çeşitlerin (özellikle de yerli çeşitlerin) adaptasyonları ile yeterli bilgi yok malesef. Henüz daha araştırma safhasında ya da araştırmalar planlama safhasında. Ben Minta ya tek alternatifinin şebin cevizi olmadığını ve yapacağı yatırımın büyüklüğüne ve işin ciddiyet derecesine göre başka alternatiflerinin de olduğunu hatırlatmak isterim. Ama öncelikle bahçe kurma işine elimde fidan var diyerek girilmez. Bahçeye fidan dikmek işin sadece başlangıcı ve çok az bir kısmıdır. Tıpkı çocuk büyütmek gibi ilgi ister. Ayrıca zaman ayırmak gerekir, işgücü ve para gerekir ve gönül ister.
Selamlar

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 22:00   #10
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
dün üye oldum ancak bir ara aşağıdaki linki bulmuştum.
isterseniz bir görüşün.
değişik ceviz çeşitleri hakkında bilgi görünüyor ağırlık % vs.
http://ciftci.ksu.edu.tr/cevhat/index.htm

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 22:18   #11
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
komşunun bahçesinden biraz yer işgal edip ortaklaşa bir ceviz de ben dikeyim diyorum.
http://ciftci.ksu.edu.tr/cevhat/sutyemez.htm
sütyemez1 kazdağ koşullarına dayanır mı acaba?
Mehmet beye mail atacaktım problem olustu.
26 gr. meyva ağırlığından bahsediyor. bunun yanında küçük ama sık meyve yapan bir ağaç daha dikeceğim yakınına.
bunun yanında cevizi çimlendirdiğimizde aşılamak gerekir mi aynı ceviz mi çıkar?
dişi erkek tozlaşmasından bahsediyor. dişisi erkeği aynı zamanda açmayınca meyve yapmıyormuş. konu hakkında daha detaylı bilgisi olan yardımcı olursa yapacağım.
bir de suyu sever mi sevmez mi?
kanalete 1 metre mesafede dikeceğim.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2006, 14:48   #12
Yeni Üye

TESk

yardımlarınız için teşekür ederim kürşad arkadaşımada yeni bir konu açıp ordan yardım almasını teklif ederim

Eski 15-12-2006, 15:52   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sütçülerde 50 civarında ve 50 yaş üstünde Ceviz ağacım var. Son yıllarda verimli değiller. Kaldıki çok bakımsızlar. Bu ağaçları kesmeye de kıyamıyorum. Ne yapmalıyım diye düşünüyorum. Ceviz konusunda İlçede doğru düzgün bir çalışma da yapılmıyor. Sadece sincaplar sayesinde bakımsız tonlarca fidan büyümüş.

1- Bu ağaçlarımı budarsam verim alabilirmiyim?
2- Budama hangi aylarda yapılmalı?
3- Yetiştiği arazi de genellikle KÜFEKKİ TOPRAĞI yoğun. Ayrıca arazi etrafında bol miktarda su var.
4- Ağaçlar yaşları nedeni ile artık içleri de koflaşmaya yani içleride boşalmaya başladı.

Şimdiden ilginize ve bilgilendirmenize teşekkürler.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2006, 20:46   #14
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Fotoğraf Var mı?

Mahmut Bey birşeyler yazacağım da bu KÜFEKKİ toprağı nedir?
Bir de ağaçlarla ilgili hiç fotoğraf var mı ya da ağaçların meyve kaliteleri nasıl? Bu ağaçlar sizden öncekilerin ektiği cevizlerden mi oluşmuş ya da ne amaçla kurulmuş bir cevizlik?

Eski 16-12-2006, 16:56   #15
Ağaç Dostu

SYılmaz merhaba. Küfekki bir tür lav taşı **** toprağı. Aslında o bölgede ki kayaların bir kısmı KÜFEKKİ. Fakat zamanla kazıla kazıla toprak haline gelmiş.Bir tür doğal Ytong.Ağaçların meyva kalitelerini neye göre kıyaslayayım dersem; bir tür Çetin Ceviz. Meyveleri çok lezzetli. Bu ağaçları dedem ilk gençliğinde öylesine dikmiş.Etrafı çok sulak 50 mt. yukarıdan debisi yüksek bir su çıkıyor ve bahçelerin sulanmasında kullanılıyor. O su tamamen bizim bahçenin sınırlarından geçiyor.Bildiğim en az 20 yıldır doğru düzgün bakım yok.Zamanında babaannemin geçim kaynağı imiş. O bahçeden elde ettiği Fasulye ve cevizlerle geçimini sağlarmış. Birde Babam benim adımı babasının adı olan Mahmut joyunca Babaannem benim için 5 adet ceviz dikmiş bir tanesi devasa bıyutlarda ,diğerleri kurumuş. Yani 54 yaşında bir ağaç diğerleri çok daha yaşlı.
Sütçülere gider gitmez fotograflarını size yollayayım.
Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eski 16-12-2006, 21:46   #16
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Cevizler Hakkında

Tarifinizle gözümde bir şeyler canlandı. Tabi tarifiniz olmadan bir şey söylemek mümkün ve doğru olmaz.
Bahçe içerisindeki ağaçların meyve kalitelerini sormamın da özel bir nedeni vardı.

Bahçedeki ağaçlar 20 metre boylandı dediğinize göre ana kaya özellikleri ne olursa olsun orada o büyüklükteki bir ağacın yetişmesine uygun ortam sağlayacak toprak oluşumu (muhtemelen suyla birlikte taşınan ve iyi özellikler gösteren bir toprak) var. Bu durum fotoğrafları gördüğümüzde daha net hale gelecek. Eski anlayışa göre cevizler için direk ekim dikim yapılan araziler kullanılmaz. Bizim oralarda da öyledir. Muhtemelen engebeli ve dere yatağı benzeri bir alanda ağaçlarınız. Ağaçlar iyi büyüyebildiklerine göre taban suyu ve su kalitesi ile ilgili bir sorun da yok. Ağaçlarınızın meyveleri ****** lezzetli olacaktır çünkü ceviz lezzetli bir meyvedir. . Meyvelerin küçük olması ve bazılarının da kötü olması büyük ölçüde genetik özelliklerinden kaynaklanıyor. Yani tohumların geldiği kaynak da muhtemelen iyi özellikler göstermiyordur. Tohumlardan büyük ölçüde ana ve babadan sapma gösteren bireyler çıkar. Bununla birlikte benzerlik düzeyi yüksek bireylerin çıkma olasılığıda vardır. Populasyon genetiğine fazla girmeden ne yapmak istediğinize bağlı olarak neler yapılabileceğini irdeleyelim.

Eski 16-12-2006, 22:04   #17
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Cevizde budama

Bu ağaçlarımı budarsam verim alabilirmiyim?
Ceviz ağaçlarında meyve gözleri genellikle uç kısımlarda bulunurlar. Genellikle diyorum çünkü ağacın iç kısımlarında (yani yan dallarda) meyve gözleri bulunan ağaçlar vardır. Bu durum genetik bir özelliktir (Belki bu konuyu başka bir gün başka bir başlık altında açıklarım). Büyük olasılıkla ağaçlarınızın ana dalları çok uzamış, kalınlaşmış ve hasat güçlükle yapılıyordur. Yer yer ağaçların gövde yüksekliği ve kalınlığı sebebi ile tırmanmak bile mümkün olmuyordur. Ağaçların ana dallarında kısaltma ve seyreltme kesimleri yaparak ağaç bir miktar gençleştirilebilir. Bunun için en önce ağaçta iç içe geçmiş ve kurumuş ya da hastalıklı ana dallar dipten kesilmelidir. Bunlar odun olarak ya da kalınlıklarına göre belki kereste olarak değerlendirilebilir. Daha sonra geriye kalan dallar üzerinde (düşünerek) meyve dalları (spurlar) oluşturmak için geriye doğru kısaltma kesimleri yapılabilir. Bu ağacın yeni meyve dalları oluşturmasına imkan sağlayacak kısa sürgünlerin oluşmasını sağlar. Böyle bir kesim stratejisi kısa dönemde ağaçta meyvelerin bir miktar irileşmesini sağlar ve de 1-3 yıl içerisinde verimini artırabilir. Çok sert kesimler aşırı dik gelişen çok sayıda sürgünün gelişmesine sebep olur ve ağacın doğal taç görüntüsünün bozulmasına sebep olur. Genel bir kural hiç bir zaman hiç bir ağaçta taç hacminin % 25 inden fazlası kesilmez. Ben sizin niçin bu oranın daha da düşük tutulması taraftarıyım. Eğer daha fazla kesim yapılması gerekiyorsa bunu bir kaç yıla yaymak en doğrusudur. Bununla beraber şunu belirtmeliyim, yapacağınız budama ağacın meyve karakteristiklerini değiştirmez yani küçük, içi zor çıkan, kurtlanan meyveler vs. yine öyle olacaktır. Sadece ağacın tacı seyrekleştirilerek daha iyi güneşlenmesi, yeni meyve dalları oluşturulması sağlanacak ve artan güneşlenme ile meyve gözü oluşumu artacaktır.

Eski 16-12-2006, 22:13   #18
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Budama hangi aylarda yapılmalı?

Budama için kesin bir tarih verilemez. Yerden yere ve yıldan yıla olan iklim farklılıkları yüzünden böyle bir tarih veremeyiz. Ama genel kural dormant (durgun) sezonun sonuna doğru yani ağaçlara su yürümeden önceki periyottur. Eğer Sütçüler ekolojisi tahmin ettiğim gibiyse bu (İç Ege ve rakım 800-900 metre civarı) bu tarih yaklaşık şubat sonudur. Pratik olarak elma ağaçlarının budanma zamanını kendinize referans alabilirsiniz. Bir ayrıntı aklıma gelmişken söyleyeyim; Budamadan sonra ya da bazen budama esnasında ağaçların dallarından su akabilir. Bu durum normaldir. Bunun zararını azaltmak için büyük kesim yüzeylerine 'sutut' denilen white latex boya (su bazlıdır) boya sürünüz.

Eski 16-12-2006, 22:21   #19
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Ağaçlar yaşları nedeni ile artık içleri de koflaşmaya yani içleride boşalmaya başladı

Ağaçların gövdeleri mi yoksa meyvelerin içi mi koflaşmaya başladı? bunu iki ihtimali de gö önüne larak cevaplayalım.
eğer ağaçların gözdesinde zararlanma ve çürüme başladıysa en ideal olan ağaçların kerestesi henüz iyi iken kerestelik ve yakacak olarak değerlendirilmesi çok uygun olur.Şayet meyvesi çok kaliteli ve korunmayı gerektirecek kadar iyi değilse. Böylece bahçe biraz seyrekleşecek ve havalanması daha iyi olacaktır ve ağaçların iç içe geçme sorunu da kısmen azalacaktır. Bu kararı bahçe sahibi verecek tabi ki.
Bununla beraber eğer koflaşma sorunu meyvelerle alakalı ise bu durum da büyük ölçüde genetiktir ve aynı zamanda besin maddesi yetersizliği de bir sebeptir. Genetik ağırlıklı olmak üzere ikisi birlikte sebeptir diyebiliriz (Biz buna genetik çevre interaksiyonu diyoruz ama sizi bu dille sıkmak istemedim ve anlayabileceğiniz dille yazmaya çalıştım).

Bu ağaçlarla ilgili olarak başka neler yapılabilir derseniz o konuda da bir şeyler söyleyelim.

Eski 16-12-2006, 22:35   #20
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Neler Yapılabilir

Eğer ağaçların gövdesi çok kalın, boyları da çok uzun değilse bunlarda aşılama ile çeşit değiştirme yoluna gidilebilir. Aslında kalın gövdeli ve yüksek ağaçlarda yapılamadığından değil, ben de doğal gelişmiş böyle ağaçların kesilmesine kıyamam.
Çeşit değiştirme ince gövdeli ağaçlarda gövdenin hemen üzerinden ya da daha büyük ağaçlarda ana dallar üzerine kalem ya da yama göz aşıları vasıtası ile yapılabilirler. Ceviz ağaçlarında çeşit değişimi yapmakta becerilerini ilerletmiş kişiler var. Şayet nerede olduğunu bulabilirsem örnek resimler ekleyebilirim. Çorum ili Oğuzlar ilçesinde yabani ağaçların büyük çoğunluğu çeşit değiştirme aşıları ile kendi yerel çeşitlerine ya da ticari değeri olan başka çeşitlere dönüştürüldü ve halen bu iş devam ediyor. Burada becerikli ustalar, gönüllüler, cevizseverler var.

Çeşit değiştirme işlemi ile bu alan verim ve kalite bakımından iyi cevizler veren bir bahçe haline gelebilir. Bu mümkün ama 1-3 yıl içerisinde ve ağaçların şekli eğer iyi bir şekil budaması yapılmazsa kötü olabilir.
En iyi alternatif bu ama daha acımasız olunursa ağaçlar hep kerestelik olarak kesilir, satılır, iyi para kazanılır. Dipten çıkan sürgünlere iyi çeşitlerle aşılama yapılarak ya da yeni fidanlarla yeni bir bahçe tesis edilir. Ya da hatıra der öyle bırakırsınız tercih sizin
Saygılarımla

Eski 17-12-2006, 10:11   #21
Ağaç Dostu

Sevgili SYılmaz önerilerinizi ciddiyetle tekrar tekrar okuyup gözden geçireceğim ve en kısa zamanda fotograflarınıda yollayacağım.
Bütün desteğinize teşekkür ederim.

Eski 02-01-2007, 00:30   #22
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Çeşit değiştirmesi yapılmış ağaçlar

Aşağıda çeşit değiştirilmesi yapılmış ağaçlarla ilgili fotoğraflar var. Daha iyi örnekler fotoğraf arşivimde var ama bulup çıkarması benim için çok zaman alıcı. Belki ileride onları da ekleme şansım olur.

Name:  DSCN6118.JPG
Views: 42621
Size:  67.7 KB

Name:  DSCN6126.JPG
Views: 42673
Size:  64.3 KB

Name:  DSCN6119.JPG
Views: 40531
Size:  60.9 KB

Eski 08-01-2007, 18:48   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2007
Thumbs down bu mevsim ve havalarda yüksek rakımlı yerlerde ceviz dikilebilir mi?

Arkadaşlar öncelikle selamlar!
BAzı yerlerden öğrenebildiğim kadarıyla sonbahardan ağaçlara su yürümeye başladığı Mayıs ayına kadar ceviz dikilebilirmiş. Ancak ceviz dikecek olduğumuz bölgede de kapama ceviz yetiştiriciliği de çok yeni olması ve bölgedeki ziraatçi arkadaşların da farklı bilgilendirmeleri dolayısıyla bu konuda net bir bilgiye ulaşamadığımızdan bu konuda bilgili arkadaşların bilgi ve önerilerine ihtiyaç duyduk. Babamlar Batı Toroslarda deniz etkisinden uzak bizlerin yayla olarak adllandırdığı 1200 rakımlı bir yerde 11 dönüme ceviz dikecekler. Denizli'deki bazı ziraat mühendislerinin talimatları doğrultusunda kendisine Aralık ayı sonlarında Yalova3 ve tozlamak üzere Yavuz cinsi fidanlar verilmiş. O günlerde dikilmesi söylenmiş. Benim merak ettiğim konu ise yayla olarak adlandırdığımız bu bölgede bu dönemde (kışları sert ve soğuk, kar yağışlı, ancak şu an için kar sadece yüksek yerlerde) ceviz fidanı dikilmesi doğru mudur? Dikim sonrası can suyu verilmesi **** mevcut hava koşulları dikilen fidanların donlamasına ve zayi olmasına neden olur mu? Dikim için geç mi kalınmıştır?
Bilgisi olan arkadaşların bu konudaki bilgi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

sevkettahanci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2007, 08:41   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevkettahanci Mesajı Göster
Arkadaşlar öncelikle selamlar!
BAzı yerlerden öğrenebildiğim kadarıyla sonbahardan ağaçlara su yürümeye başladığı Mayıs ayına kadar ceviz dikilebilirmiş. Ancak ceviz dikecek olduğumuz bölgede de kapama ceviz yetiştiriciliği de çok yeni olması ve bölgedeki ziraatçi arkadaşların da farklı bilgilendirmeleri dolayısıyla bu konuda net bir bilgiye ulaşamadığımızdan bu konuda bilgili arkadaşların bilgi ve önerilerine ihtiyaç duyduk. Babamlar Batı Toroslarda deniz etkisinden uzak bizlerin yayla olarak adllandırdığı 1200 rakımlı bir yerde 11 dönüme ceviz dikecekler. Denizli'deki bazı ziraat mühendislerinin talimatları doğrultusunda kendisine Aralık ayı sonlarında Yalova3 ve tozlamak üzere Yavuz cinsi fidanlar verilmiş. O günlerde dikilmesi söylenmiş. Benim merak ettiğim konu ise yayla olarak adlandırdığımız bu bölgede bu dönemde (kışları sert ve soğuk, kar yağışlı, ancak şu an için kar sadece yüksek yerlerde) ceviz fidanı dikilmesi doğru mudur? Dikim sonrası can suyu verilmesi **** mevcut hava koşulları dikilen fidanların donlamasına ve zayi olmasına neden olur mu? Dikim için geç mi kalınmıştır?
Bilgisi olan arkadaşların bu konudaki bilgi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Şevket bey merhaba; dikim yapacağınız alan 1200m. rakımda. önceliğiniz dikim zamanınından çok dikeceğiniz çeşitler önem arzediyor. Ancak dikim dönemi olarak Mart ayını bekleyebilirsiniz. Vejetasyon (Uyanma) başlamadan dikimi işlemi bitmelidir. Sağlıklı ismine doğru fidanlarla bahçenizi kurabilirsiniz. Dikeceğiniz çeşitler geç yapraklanan çeşitler olmalıdır.

ismailtosun77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2007, 09:44   #25
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismailtosun77 Mesajı Göster
Şevket bey merhaba; dikim yapacağınız alan 1200m. rakımda. önceliğiniz dikim zamanınından çok dikeceğiniz çeşitler önem arzediyor. Ancak dikim dönemi olarak Mart ayını bekleyebilirsiniz. Vejetasyon (Uyanma) başlamadan dikimi işlemi bitmelidir. Sağlıklı ismine doğru fidanlarla bahçenizi kurabilirsiniz. Dikeceğiniz çeşitler geç yapraklanan çeşitler olmalıdır.

İsmail Bey,merhabalar! İlginiz ve bilgilendirmeniz dolayısıyla teşekkür ederim. Dikim zamanından önce dikilecek çeşitlerin önem arz ettiğini belirttmişsiniz. Babama söylendiğine göre kendisine Yalova 3 ve tozlama için Yavuz cinsi fidanlar verilmiş, bu fidanlar bahsettiğim bölge şartlarına uygun ve geç yapraklanan fidanlar mıdır, değilse bu şartlara en uygun fidanlar hangileridir? Yine Yavuz cinsi fidan Yalova 3'ün tozlayıcısı mıdır?
Selamlar!

Eski 09-01-2007, 11:33   #26
Yeni Üye

Arkadaşlar selamlar!
Aşağıdaki sorularımı başka bir konu başlığında yazmış idim ve Sağolsun İsmail Tosun Beyefendi de “dikim yapacağınız alan 1200m. rakımda. önceliğiniz dikim zamanınından çok dikeceğiniz çeşitler önem arzediyor. Ancak dikim dönemi olarak Mart ayını bekleyebilirsiniz. Vejetasyon (Uyanma) başlamadan dikimi işlemi bitmelidir. Sağlıklı ismine doğru fidanlarla bahçenizi kurabilirsiniz. Dikeceğiniz çeşitler geç yapraklanan çeşitler olmalıdır.” Şeklinde cevaplandırmış idi. Ancak sorularıma tam ve net olarak cevap alamadığımı düşündüğümden bu defa “Ceviz” başlığı adı altında daha fazla bilgi paylaşımına ulaşabileceğimi düşünerek yazımı aynen tekrarlıyorum.

Bazı yerlerden öğrenebildiğim kadarıyla sonbahardan ağaçlara su yürümeye başladığı Mayıs ayına kadar ceviz dikilebilirmiş. Ancak ceviz dikecek olduğumuz bölgede de kapama ceviz yetiştiriciliği de çok yeni olması ve bölgedeki ziraatçi arkadaşların da farklı bilgilendirmeleri dolayısıyla bu konuda net bir bilgiye ulaşamadığımızdan bu konuda bilgili arkadaşların bilgi ve önerilerine ihtiyaç duyduk. Babamlar Batı Toroslarda deniz etkisinden uzak bizlerin yayla olarak adllandırdığı 1200 rakımlı bir yerde 11 dönüme ceviz dikecekler. Denizli'deki bazı ziraat mühendislerinin talimatları doğrultusunda kendisine Aralık ayı sonlarında Yalova3 ve tozlamak üzere Yavuz cinsi fidanlar verilmiş. O günlerde dikilmesi söylenmiş, ancak henüz dikim işi gerçekleşmedi ve bu günlerde dikmeyi planlıyorlar. Benim merak ettiğim konu ise yayla olarak adlandırdığımız bu bölgede bu dönemde (kışları sert ve soğuk, kar yağışlı, ancak şu an için kar sadece yüksek yerlerde) ceviz fidanı dikilmesi doğru mudur? Dikim sonrası can suyu verilmesi **** mevcut hava koşulları dikilen fidanların sonradan donlamasına ve zayi olmasına neden olur mu? Dikim için geç mi kalınmıştır?
Babama söylendiğine göre kendisine Yalova 3 ve tozlama için Yavuz cinsi fidanlar verilmiş, bu fidanlar bahsettiğim bölge şartlarına uygun ve geç yapraklanan fidanlar mıdır, değilse bu şartlara en uygun fidanlar hangileridir? Yine Yavuz cinsi fidan Yalova 3'ün tozlayıcısı mıdır?
Başta İsmail Tosun Bey olmak üzere bilgi ve tecrübesini paylaşan herkese teşekkürler, selamlar!

Eski 10-01-2007, 11:45   #27
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevkettahanci Mesajı Göster
Arkadaşlar selamlar!
önceliğiniz dikim zamanınından çok dikeceğiniz çeşitler önem arzediyor. Ancak dikim dönemi olarak Mart ayını bekleyebilirsiniz. Vejetasyon (Uyanma) başlamadan dikimi işlemi bitmelidir. Sağlıklı ismine doğru fidanlarla bahçenizi kurabilirsiniz. Dikeceğiniz çeşitler geç yapraklanan çeşitler olmalıdır.” Şeklinde cevaplandırmış idi.
Sevket Tahancı sorular çok içiçe geçmiş ve metinin her yerinden farklı cevaplar verilebilecek sorular çıkıyor! ****** sorularınız son derece yerinde , bunu belirtmeliyim. Sorularınız parçalar halinde yanıtlamaya çalışacağım. Siz de daha sonra sorularınızı maddeler halinde yazmaya gayret ederseniz daha iyi olur....
Sırayla alıntıladığımız kısımdaki konulara açıklık getirelim.
İsmail Bey'in çeşit tercihi konusundaki uyarısı ya da tavsiyesi son derece önemli ve yerindedir. Meyvecilikte yanlış çeşitle bahçe kurmanın sonuçları çok ağır olabilir. Tabi ki bu durum sadece cevize özgü bir durum değil tüm meyveler için geçerli. Sebebine gelince yanlış tercih yaptığınızı farketmeniz meyve verme dönemine (ağacın 4-12 yaşlarına kadar) sarkabilir. Bu dönemde yanlışın farkına varıldığında ise geri dönmesi, düzeltilmesi zor bir noktada olunacaktır.

-Onun için baştan literatürü ya da mevcut kaynakları iyice araştırıp ceviz çeşitlerinin neler olduğunu öğrenmeniz gerekir. Türkiye'de yerli ceviz çeşitleri hangisidir, dünya da hangi çeşitler yetiştirilmektedir, bunların özellikleri nelerdir, hangilerini nereden ve nasıl temin edebilirim sorularının cevabımnı araştırmalısınız.
-Yaşadığınız sıkıntılar sadece size özgü sıkıntılar değildir. Bahçe kurmuş ya da kuran kişilerin yaşadığı ya da yaşayacağı sıkıntılardır. Bunun temel nedenlerinden biri Türkiye'de bulunan yerli ceviz çeşitlerinin meyve özellikleri haricinde diğer özelliklerinin tam anlamı ile belirlenmemiş olmasındandır. Ayrıca hangi ceviz çeşidinin hangi bölgelere uyum sağladığının belirlenmesi için gereken adaptasyon çalışmaları henüz tamamlanmamış ya da yapılmamıştır.

-Yerli çeşitlerin verim ve yapraklanma (uyanma) tarihi özellikleri tam olarak belirlenmemiştir. Ama çalışmalar devam etmektedir. Yabancı çeşitler için verim düzeylerine ve yapraklanma tarihlerine ait bilgiler tanımlıdır. (İlerleyen zamanlarda çeşitler ile ilgili bilgiler vereceğimi belirtmek isterim, ama bunu İsmail Bey'de yaparsa buyursun daha isabetli olur ve beni de zahmetten kurtarmış olur )
-Bahçe kurarken tercih edeceğiniz çeşitlerin verim düzeyleri bahçenin verimi yani yaptığınız yatırımın geri dönüşü açısından oldukça kritik bir öneme sahiptir. Dikeceğiniz çeşidin verimli bir çeşit olması gerekir ki tatminkar bir gelir elde edesiniz.

-Verimli bir çeşit aynı zamanda yetiştiriciliğin yapıldığı yerin iklim risklerinden, hastalık ve zararlılardan en alt düzeyde etkilenmelidir. Yani; Ülkemiz için en önemli iklim risklerinden biri ilkbahar geç donlarıdır. İlkbaharda ceviz ağaçları uyandıktan sonra maruz kalacakları sıfırın hemen altındaki sıcaklıklarda çiçeklerinde zararlanma görülür ve o yılın verimini büyük ölçüde kaybedilir(-0,2 C derecede 1-2 saat zararlanma için kafidir). Bu yüzden dikeceğiniz çeşidin yörenizde görülen ilkbahargeç donlarından sonra uyanması tavsiye edilir. çeşidin geç yapraklanması ilkbahar geç donlarından kaçış imkanı sağladığı için oldukça önemlidir.

Devam edecek....

Eski 10-01-2007, 15:01   #28
Yeni Üye

Selahattin Bey! Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
[ Meyvecilikte yanlış çeşitle bahçe kurmanın sonuçları çok ağır olabilir. ....
Türkiye'de bulunan yerli ceviz çeşitlerinin meyve özellikleri haricinde diğer özelliklerinin tam anlamı ile belirlenmemiş olmasındandır. Ayrıca hangi ceviz çeşidinin hangi bölgelere uyum sağladığının belirlenmesi için gereken adaptasyon çalışmaları henüz tamamlanmamış ya da yapılmamıştır.
-Yerli çeşitlerin verim ve yapraklanma (uyanma) tarihi özellikleri tam olarak belirlenmemiştir. ......dikeceğiniz çeşidin yörenizde görülen ilkbahargeç donlarından sonra uyanması tavsiye edilir. çeşidin geç yapraklanması ilkbahar geç donlarından kaçış imkanı sağladığı için oldukça önemlidir.] demişsiniz. Zira benim tereddütlerim de bu noktalarda olmaktadır. Yanlış bir fidanla bahçe kurmaktan korkuyoruz. Babamlar da bu hafta sonuna fidanları dikmek istediği için kusura bakmayın acele ediyorum. Bu itibarla, cevizlerle ilgili genel bilgiler değil de bu çeşitlerle ilgili yol gösterici olursanız çok memnun olurum.
1- Yalova3 ve Yavuz (tozlayıcı olarak) cinsi fidanlar bahsettiğim bölge şartlarına uygun ve geç yapraklanan fidanlar mıdır, (Yavuz cinsi fidan Yalova 3'ün tozlayıcısı mıdır?)
2- Değilse, bu şartlara en uygun fidanlar hangileridir?
İyi çalışmalar...

Eski 10-01-2007, 16:09   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Şevket bey merhaba; KR-2 çeşidi seleksiyon sonucu seçilmiş standart bir çeşittir. Ancak Yalova ekolojisinde bu çeşit Yalova-3 çeşidinden takribi 10 gün sonra dişi çiçeği aktif hale gelmektedir..Yani çiçeklenme dönemleri çakışmamaktadır. Aslında ceviz de döllenme biyolojisinden çok verimlilik üzerinde durmalısınız, Literatürlerde denildiği gibi kendine verimli de olsa en az 2 çeşitle ama VERİMLİ ÇEŞİTLERLE BAHÇE KURMALISINIZ. BU YIL BİTEN ÜLKESEL PROJEMİZDE ÖN planda olan ÇEŞİTLERİMİZ MİDLAND, PEDRO, HARTLEY ÇEŞİTLERİDİR. AĞAÇ BAŞINA VERİMLER SİZİN ZİKRETTİĞİNİZ ÇEŞİTTEN KAT KAT FAZLA üstelik bu çeşitlerin yapraklanma tarihleride oldukça geç..saygılarımla..

ismailtosun77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 14:26   #30
Yeni Üye

İsmail Bey selamlar! Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Bu bilgiler benim açımdan daha aydınlatıcı oldu. İnşallah ilerleyen yıllarda 24 dönümlük başka bir araziye de ceviz dikme planımız var. Yukarıda ismini zikrettiğiniz çeşitleri dikkate alacağım.
Ceviz konusunda yürütülen projeler ve gelişmelerden haberdar ederseniz çok mutlu olurum. Ne demişler; Her zaman işi ehline sormakta ve doğru yapmakta fayda var.
Çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim.
Saygılarımla...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024