agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-11-2018, 12:31   #5851
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onurkutlu Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar son 5 yılın trend yatırımı ceviz bahçesi kurulumu biliyorsunuz. Ve kasım ayı ceviz bahçesini kurmak için sezonun başlangıcı öncelikle tüm ceviz fidanı yetiştiricilerine hayırlı olsun. Bahçe kuracaklara da bol bereketli günler diliyoruz.

Ceviz fidanı fiyatları konusunda kafaları karıştırmadan ufak notlarımı sizlerle paylaşacağım. Ceviz fidanı fiyatlarını belirleyen etmenlerin başında fidanın cinsi, boyu, yaşı ve sertifika türü gelmektedir. Mavi sertifikalı fidanın devlet desteği yüksek olduğu için fiyatları da fidan adeti başına 10 TL artmaktadır. https://www.cevizfidancisiyiz.com/ adresinden ceviz fidanı fiyatları konusunda bilgi alabilir güvenle fidan siparişi verebilirsiniz.

Bana görede, son 10 yılın en trend yatırımı ceviz fidanı üreticisi olmak.
Keşke benimde imkanım olsa, ceviz fidanı üreticisi olsam,bu furya 10-15 yıl daha gider,müşteride bol zaten,paraya para demem.
Ceviz bahçesi kuracak vatandaş ,kara geçebilmesi için 7-8 yıla ihtiyaç var,tabi herşey yolunda giderse.O zamana kadar hep cepten gidecek.
Fidancılıkta ise geri dönüş çabuk,sök sat.Alan adam naparsa yapsın.
Yok bir dönüme 40 fidan,40 ağaçtan 40 ar kilo ceviz ,dönüme 1600 kg ceviz alırsın diyen fidancıya sormak lazım,madem bu kadar müthiş gelir olsa,sen o fidanı 20 tl ye satarmısın.Gider kendine bahçe kurarsın.
Fidancıların çoğunun kendi damızlık bahçeleri yokmuş,budama artıklarından aşı yapılmakta ,bunun sonucunda ismine doğru olmayan fidanlar çıkıyor ve marifet gibi yanlış çıkarsa ücretsiz aşılarız diyorlar.
Kendi damızlık bahçeleri olan fidancılarda var,onları bulup sözleşmeli ,sertifikalı ve sağlıklı fidan almak üreticinin birinci tercihi olması lazım.

vural-can ve latif.07 beğendi.
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2018, 19:36   #5852
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2018
Merhaba cevizci arkadaşlar 7 sene önce bir hayalle diktigim cevizlerden bu sene satacak kadar ürün aldım.5 dönüm şimdilik Şebin,Bilecik,kaman çeşitleri var 8 tanede karma çeşit.aranızda olmaktan mutluyum.

Mert1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2018, 22:10   #5853
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Fidancılar gümledi...ellerinde kalan yığınla fidanı eritmeye uğraşıyorlar...aşılı fidanlar 5 liralara kadar düştü...Zannetmeyin ki ceviz fidanı işinin geleceği var...tanıdıklarım ve bildiklerim var...fidan satmaya uğraşıyorlar..en iyi seçmece fidanlar bile 2-3 yaşında fidanları bile 8-10 liraya satmaya çalışıyorlar...halbuki 2 yıl önce 15-20 liraya sıradan fidanları zor alıyorduk....Tamamen cevize yönelik fidancılık bir yerde patlayacaktı...kısa zamanda da patladı....eski furya söndü bitti...şimdi yeni arayışlar içerisindeler....solucan işi de aynıydı....gübre üreten satan yok..herkes solucandan para kazanmaya uğraşıyordu...o da gümledi...ama gübre uretimi esaslı giren ona gore planlamasını yapan az kişi ayakta...diğerleri tesisleri satma telaşesinde...yok şöyle kampanya yok böyle kampanya...aklınızda bulunsun arkadaşlar ceviz fidanı alacaklar iyi pazarlık yapsın...zira satıcıların bir çoğu stok eritme derdinde...5-6 liradan fazla vermemeye bakın iyi fidanlar için...

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2018, 07:08   #5854
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Fidancılar gümledi...ellerinde kalan yığınla fidanı eritmeye uğraşıyorlar...aşılı fidanlar 5 liralara kadar düştü...Zannetmeyin ki ceviz fidanı işinin geleceği var...tanıdıklarım ve bildiklerim var...fidan satmaya uğraşıyorlar..en iyi seçmece fidanlar bile 2-3 yaşında fidanları bile 8-10 liraya satmaya çalışıyorlar...halbuki 2 yıl önce 15-20 liraya sıradan fidanları zor alıyorduk....Tamamen cevize yönelik fidancılık bir yerde patlayacaktı...kısa zamanda da patladı....eski furya söndü bitti...şimdi yeni arayışlar içerisindeler....solucan işi de aynıydı....gübre üreten satan yok..herkes solucandan para kazanmaya uğraşıyordu...o da gümledi...ama gübre uretimi esaslı giren ona gore planlamasını yapan az kişi ayakta...diğerleri tesisleri satma telaşesinde...yok şöyle kampanya yok böyle kampanya...aklınızda bulunsun arkadaşlar ceviz fidanı alacaklar iyi pazarlık yapsın...zira satıcıların bir çoğu stok eritme derdinde...5-6 liradan fazla vermemeye bakın iyi fidanlar için...
Plansız projesiz işler, ben de nohutta tosladım.
Nohut Bankı kapattım.
Geçen yıl 8-10 TL'ye kg satılırken bu yıl 3-5 TL'ye satılıyor.
Size katılıyorum, bu yalnızca birkaç kaleme indirgemek hata olur.
Gümleyen sektör çok.
Başta inşaat sektöründe olmakla beraber her konuda duvara tosluyoruz.
Çünkü, ülkemizde denetim mekanizması çalışmıyor.
Bu yıl hangi ürün para etti gelecek yıl çoğunluk ona akım ediyor.
Örneğin, emlak satışı kesata uğrayınca gelir elde edemeyince "imar barışı" adı altında her yer talan edilmektedir.
Şu tarihten önce yapılanlar için deniliyor ama 2018 sonuna kadar yapan yapana.
İlgili bakan ise açıklama yapıyor "şu kadar gelir sağladık, beklentimiz.... Olacak" diye.
Yani, yönetim mekanizması bozuk çalışmıyor...

Feijoa beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2018, 12:33   #5855
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Onurkutlu...

Bir yazı yazdınız! Anladık! Siz fidan satıyorsunuz !
Ama bunu niye sürekli paylaşıp konuyu dağıtıyorsunuz! Mecburmuyuz sürekli sizin reklamınızı görmeye? Madem reklam yapmak istiyorsunuz, site yönetiminden reklam alanı kiralarsınız...hic değilse foruma katkınız olur.

Ben fidan alacaksamda sizden almam bu yaptiklarinizdan sonra.
Buradan yöneticilere durumu bildiriyorum. Sn. Malina !!

Düzenleyen vural-can : 19-11-2018 saat 17:43
vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 12:35   #5856
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Merhaba
Aslında bunları az çok bende biliyorum. Fidan reklamı yapan arkadaş, trend yatırım falan deyince biraz espiri biraz geyik olsun diye yazdım. Birazda genel bilgilendirme olsun diye.
Ama gerçek şu ki
Gerçekten fidan işi yapmak isterdim, parası önemli değil.
Bu işi düzgün ve dürüst yapmak isterdim. İlerde belki kısmet.
Bu işi hakkıyla yapan firmalar ve kişiler herzaman kazanacaklardır.
Mesela Ekiz fidancılıktan fidan alıpta, memnun değilim, ismine doğru çıkmadı diyen varmı. Ben bütün ceviz formlarını iki kere okudum, öyle bişeye rastlamadım. Adamlar İspanya'ya bile fidan gönderiyor.
Kaliteleri ve güven leri ortada, bunlar çok ciddi paralar kazanıyorlar.
Ama kerkenez firmalar, gümlemeye mahkumdum. Çünkü adamlar dürüst yoldan ticaret yapmak istemiyor, dolandırıcılık ve üçkağıtçılık kanlarına işlemiş.
Herzaman dürüst firmalar ayakta kalacaklardır, üçkağıtçılar ise batmaya mahkumdur.
Genede müşteri bol, bu furya biraz daha gider.

Feijoa beğendi.
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2018, 11:05   #5857
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Arkadaşlar, bir şey daha sormak istiyorum?
Bizim cevizlerde hepsinde olmasa da çoğunda şöyle bir sıkıntı var. iç meyve kısmının, uç kısımları boş, böyle kendini doldurmuyor. büzüşmüş gibi, neyden kaynaklı olabilir. hangi vitamin **** ne eksikliginden bilginiz varsa yazarsanız sevinirim...

meltem81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 18:02   #5858
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2017
Yeni bahçe kuracaklar için;

Kepçe ile açılan çukurlara Kasım 2017'de attığım 2-3 adet cevizlerden birden fazla çıkanları sökerek boş kalan çukurlara taşıdım. Fidanlar bir yıl içerisinde toprak üstünden çok altına çalıştıklarını farkettim. Kök gelişimi ortalama üst kısmın en az 2 katı olduğu gözlemlenmiştir. Hatta bir tanesinde durum toprak üstü 8 cm kökü 96 cm.

Eklenen Resimler

Muda ve sinan42 beğendi.
ozcanli80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2018, 14:49   #5859
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2018
Herkese hayırlı ve bol verimli bir yıl diliyorum. Amasya'da 5 dönüme ceviz çöğürü diktim. Bu sene Ağustos ayında asilayacagim. Bana Pedro, horward fernor kalemi gönderebilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum. İlgili ve alaka gösteren herkese teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

sinan42 beğendi.
blk55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2019, 02:46   #5860
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
04.02.2019 tarihi itibariyle toprak analizlerine istinaden gübreleme programımızı yaptık.
20x20x20 kompoze gübreyi ağaçların meyve yükü göz önüne alınarak yaptık.
Küçük agaçlarda yaklaşık 300g (3 yaşlı olanlar)
7 yaşında olan ağaçlar için de 750 g ağaç başı gübre atıldı.

Hafta sonu yağışlı olması nedeniyle bordo bulamacını bekletmeye almış bulunuyorum.

Daha sonraki evrede ise ağaç uyanmadan kışlık yağ uygulaması yapmayı hedefliyorum.

Kabuklu bitleri bir iki yıldır takip ediyordum.Doğal yoldan bu iş hallolmayınca kimyasal mücedele kaçınılmaz oldu.

Mart ayı icerisinde de gerekli budama işlerine başlayacağız.

Yeni sezonun bütün arkadaşlara hayırlı olması temennisiyle...

ezo ve labtek beğendi.
vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 17:09   #5861
Ağaç Dostu

28.02.2019 günü hava sıcaklığının 15 C ye çıkmasını fırsat bilerek % 2.5 luk göztaşını atmış bulunuyorum.
Normalde %1 ila 1.5 arasında atılması gerekiyordu.Ancak Aralık gibi attığımız % 3 lük göztaşının üzerinden 24 saat sonra yağan yağmur ağaçlarımızı yıkamıştı.
Bu nedenle ilacın etkisini kaybettiğini düşündüğümüzden % 2.5 luk göztaşının daha uygun olacağını düşündüm.
Yapıştırıcı ile birlikte harika bir ilaçlama oldu.
Şimdi sıra Kabuklu bitler için mücadele vermeye geldi.Kışlık yağımızı aldık.
Hafta sonu inşallah onlarında çaresine bakacağız.
Akabinin MAP ,Amonyum sülfat ve Potasyum nitrat içerikli gübrelerle yola devam edeceğiz......

Eski 23-03-2019, 18:54   #5862
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2011
Lightbulb Ceviz gövdesi

Bu resimdeki nesne cevize zarar verir mi

Eklenen Resimler

ramazanaydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 08:06   #5863
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Yapıştırıcı ile birlikte harika bir ilaçlama oldu.
Şimdi sıra Kabuklu bitler için mücadele vermeye geldi.Kışlık yağımızı aldık.
Hafta sonu inşallah onlarında çaresine bakacağız.
....
Bordo bulamacına nasıl bir yapıştırıcı uyguladınız ayrıca kabuklu bit için uyguladığınız ilaç hangisi

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2019, 23:32   #5864
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
[QUOTE=vosvos17;

Kabuklu bitleri bir iki yıldır takip ediyordum.Doğal yoldan bu iş hallolmayınca kimyasal mücedele kaçınılmaz oldu.
[/QUOTE]

Birde bunu deneyin

https://www.youtube.com/edit?o=U&ar=...id=eaN51XML5sU

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2019, 12:18   #5865
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Malesef link açılmıyor.

Eski 04-04-2019, 09:07   #5866
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Bordo bulamacına nasıl bir yapıştırıcı uyguladınız ayrıca kabuklu bit için uyguladığınız ilaç hangisi
Kışlık yağ uygulaması yaptım.
Bordo bulamacı içinse ziraat odasından aldığım yapıştırıcıyı kullandım.

Eski 04-04-2019, 09:25   #5867
Ağaç Dostu

18 mart 01 Nisan tarihleri arasında yıllık izinlerimin bir kısmını kullandım.
Bu süre içerisinde öncelikle arazilerin tel örgülerini tamir etmekle işe başladım.
Genel çevre düzenlemesi ,budama, herek bağlantıları gibi işlemler üzerinde çalıştım.
Ağaćların her geçen gün daha da büyümesi neticesinde bu yıl 7 yaşını dolduracak ağaćların etraflarındaki damlama borularına ekler yaparak ağacı iki tur dönebilecek şeklinde uzattım.

Mart ayında Ağac başı 80g MAP gübrelerini verdim. Hafta sonu itibariyle gelecek yağışlı havadan önce de 150 g MAP gübre vereceğim.
Kaman çeşidi cevizlerimin Mart 15 gibi uyandığını gözlemledim.
Pedrolarda henüz bir uyanma sözkonusu değil.
Nisan 10 gibi uyanmalarını bekliyorum.
Birkaç adet te çeşit değiştirmek istediğim ağaçlarım var.Bu sene son bir kez gözlemlemek için şans verdim.

Şayet bu senede tatminkar veriler veremezlerse Pedro Chadler ve Tulare çeşidine çevirmeyi planlıyorum.

serdary69 ve Feijoa beğendi.
Eski 05-04-2019, 21:55   #5868
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2019
Arkadaşlar yeni katıldım aranıza hepinize kolay gelsin,
Ben hobi olarak 4 tane ceviz fidanı dikmek istiyorum,
Dikmek istediğim yer Kayseri ili 1200 rakım civarı, bahçe 2 dönüm kadar yalnız çeşitli ağaçlar mevcut( elma, kayısı vb), su sıkıntısı yok,
Şimdi soru olarak sizce;
1-Hangi tip ceviz dikmeliyim,
2-Ağaçları bahçenin farklı yerlerine diksem sorun olur mu?
3-Farklı ağaçlarla ceviz fidanının büyümesinde bir sıkıntı olur mu?
4-Açık uçlu kök şürü tüp kök arasında bir fark var mı?
5-Satılan fidanlar aşılı olarak mı geliyor?
6-Her ağaç için bir de tozlayıcı dikmek mecburi mi?
Teşekkürler şimdiden.

yeatg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2019, 00:50   #5869
Ağaç Dostu

07.04 2019 itibariyle ağaç başı 150 g MAP gübresi fidanlara verilmiştir.
Pedro çeşidinde tomurcuklar patlamaya başlamış.Nisan ın 15 20 sine doğru bütün gözlerin patlyacağını umut ediyorum.
Bu gün ve önümüzdeki 3 4 gün hava yağmurlu.Gübrenin üzerine bu yağmur resmen ilaç gibi gelecek.
Gübreleme ve ilaçlama takvimi şu an için sorunsuz ilerliyor.Ya nasip.

serdary69 beğendi.
Eski 08-04-2019, 07:18   #5870
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeatg Mesajı Göster
Arkadaşlar yeni katıldım aranıza hepinize kolay gelsin,
Ben hobi olarak 4 tane ceviz fidanı dikmek istiyorum,
Dikmek istediğim yer Kayseri ili 1200 rakım civarı, bahçe 2 dönüm kadar yalnız çeşitli ağaçlar mevcut( elma, kayısı vb), su sıkıntısı yok,
Şimdi soru olarak sizce;
1-Hangi tip ceviz dikmeliyim,
2-Ağaçları bahçenin farklı yerlerine diksem sorun olur mu?
3-Farklı ağaçlarla ceviz fidanının büyümesinde bir sıkıntı olur mu?
4-Açık uçlu kök şürü tüp kök arasında bir fark var mı?
5-Satılan fidanlar aşılı olarak mı geliyor?
6-Her ağaç için bir de tozlayıcı dikmek mecburi mi?
Teşekkürler şimdiden.
Bildiğim soruları cevaplayayım:

1- Rakım yüksek, iklim koşulları ne gerektirir ben bilemiyorum maalesef. Cins seçimi ile ilgili çok fazla bilgi var forumlarda, biraz araştırma yapabilirsiniz.
2- Cevizde belirli dikim aralıkları var, kendi stratejinize göre aralık belirlemelisiniz. Ama birbirlerinden çok uzak olsun diye soruyorsanız, tozlayıcı ağaçlar birbirlerine yakın olduğu sürece sıkıntı olmaz
3- Zannediyorum dikim aralıklarına uyulduğu sürece sıkıntı olmaz. Fakat net bilgim yok bu konuda.
4- Açık kök fidanlar ağaçların uyku döneminde dikilir(Kasım-Mart arası gibi). Tüplü fidanları ise istediğiniz zaman dikebilirsiniz, Haziran'da dahi.. Açık köklü fidanların yeni toprağa alışması tüplülere göre biraz daha zor oluyor diye biliyorum, emin değilim. Başka bi fark var mı bilemiyorum.
5- Sertifikalı olarak satılanların hepsi aşılıdır. Aşısız fidan satışı var mı bilmiyorum, ben rastlamadım.
6- Her ağaç için 1 tozlayıcıya hiç gerek yok. Hatta aşırı yüksek miktarda tozlayıcı bulundurmanın zararlı olduğunu belirtenler var. Tozlayıcı miktarı, esas fidan miktarınızın %5-10'u kadardır. Yani örnek vermek gerekirse diktiğiniz 100 adet chandler fidan için 5-10 adet de tozlayıcı dikmeniz gerekmektedir. Fakat bu tozlayıcılar arazinize dağılmış olması gerekir. Tüm ağaçlarınızın tozlayıcılardan faydalanabiliyor olması gerekir.

Sizin durumunuzun özel olduğunu, birkaç adet dikmeyi düşündüğünüzü cevapları yazdıktan sonra farkettim

Sizin durumunuzda, 3 esas çeşit fidan + 1 tozlayıcı dikerseniz sorun olmaz. Fakat ağaçlar çok farklı yerlere dikilecekse farklı yerlerdeki fidanların yanlarında 1 adet de tozlayıcı olmalı.

serdary69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2019, 07:21   #5871
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
07.04 2019 itibariyle ağaç başı 150 g MAP gübresi fidanlara verilmiştir.
Pedro çeşidinde tomurcuklar patlamaya başlamış.Nisan ın 15 20 sine doğru bütün gözlerin patlyacağını umut ediyorum.
Bu gün ve önümüzdeki 3 4 gün hava yağmurlu.Gübrenin üzerine bu yağmur resmen ilaç gibi gelecek.
Gübreleme ve ilaçlama takvimi şu an için sorunsuz ilerliyor.Ya nasip.
Üstadım hayırlı bir sezon diliyorum, ellerinize sağlık..
Neredeyse bu haftanın tamamında yağmur gözüküyor Çanakkale bölgesinde, gübreleriniz derinlere kadar nüfuz edecek inşallah
Yeni diktiğimiz fidanların yanına gidemedim ben ama gözlerin dolu dolu olduğu, patlamaya hazır bekledikleri bilgisini aldım, bakalım iyi bir başlangıç olur inşallah..

vosvos17 beğendi.
serdary69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2019, 09:49   #5872
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Cevizlere maneb 80 dahil hiçbir ilacı, hatta su bile olsa, kesinlikle TOZLAŞMA bitip cevizler fındık büyüklüğüne ulaşmadan herhengi bi ilaç uygulaması yapmayın. Ben baya zarar gördüm.

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2019, 08:53   #5874
Ağaç Dostu

2019 sezonundan bir kaç kare

7 yaşında 30 kg (Yeşil kabuktan ayrılmış meyve ağırlığı) hedefimize doğru ağır ama sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.
Geçen yıl 26.5kg olan rekorun bu yıl 30 kg olarak güncelleneceğini tahmin ediyorum.
Zaten ben 8 yaşında 30 kg olarak kendime bir hedef belirlemiştim.
Seneye yapılacak ilk iş diğer çeşitleri hemen Pedro ya çevirmek.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2019, 23:24   #5875
Ağaç Dostu

Hangi ilaçları atıyorsunuz da ceviz leri bakteriyel yanıklıktan kurtarıyorsunuz...

Eski 07-06-2019, 11:28   #5876
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
Cevizlere maneb 80 dahil hiçbir ilacı, hatta su bile olsa, kesinlikle TOZLAŞMA bitip cevizler fındık büyüklüğüne ulaşmadan herhengi bi ilaç uygulaması yapmayın. Ben baya zarar gördüm.
Daha önce bu mesajınızı görmüş ama cevap yazmak istememiştim.
Sonbaharda % 2 ilkbaharda % 1 1.5 luk bordo bulamacı uygulasıyla sezona başlıyorum.
İlaçlama takvimimde zamanı gelince ilk olarak Maneb 80 içeren ilaçlar + indisektist+ sıvı yaprak gübresi+ yapıştırıcıyı ilk ilaçlama da atıyorum.
M22 ve M45 içerikli Fungusit mantar ilaçlarından herhangibi biri tercih edilebilir.
Bu ilaçların hiç biri ceviz antraktozu için tescil edilmemiş malesef.
Fakat Nohut ve salatalıkta görülen antraztoz için tavsiye edilmiş.
Ben cevizde de kullanıyorum son derece memnunum.
Ancak ben herkese de alın kullanın kesin iyi gelecek demem.
Sadece uygulamalar sonunda neticeyi paylaşıyorum.İlaçların her birinin belirli atım zamanları vardır.
O zamanı çok iyi takip etmek önemlidir Dolayısıyla bu zamanı kaćırırsanız sonuç almak ta zorlaşıyor

ÇİFÇİLİKTE BİR GÜN BAZEN BİR SEZONA BEDELDİR diye harika bir yazı okumuştum.
Tam da öyle bişey.
İlaçlamaların arasındaki süre burada ćok önemlidir.Özellkle iç kurdu için.
Kaolin de çok önemlidir güneş yanığı için uygun zamanı geçirirseniz atmanızında esprisi kalmıyor.

Kısacası sonu kötü bir tecrübeyle sona eren deneyimleri tekrar denemek istemem.
Buna fırsat vermemek içinde her bir müdahalemi saati saatine uygulayarak yaparım.

Bu gün bayram bu ilacı 3 gün sonra atarım demem.Bu gün atılacaksa bayram bile olsa o gün gider atarım.

Hal böyle olunca da Allahtan gelecek afatlar haricinde % 90 95 oranda iyi sonuçlar almak gerçekten mümkün.

Ama tabi son söz Rabbimizin......

Eski 08-06-2019, 16:11   #5877
Ağaç Dostu

Gördüğüm kadarıyla sizin cevizlerinizin dal araları çok açık.İyi budanmış gibi.Hava sirkülasyonu çok iyi.
Onun için mantari ve bakteriyel yanıklık gibi hastalıklar için büyük avantaj sizin için...

Eski 10-06-2019, 03:25   #5878
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar
Bu seferki yazımızda kaolin uygulaması ve markaları hakkında bilgi paylaşacağım.
Uygulamalı resimler ve markalardan bahsedeceğim.
Yazı biraz uzun olacak çünki bir kurnazlığı da ( bana göre kurnazlık değil ama yasal olarak başımı ağrıtmak istemiyorum)deşifre etmek istiyorum.
Bu hafta attığım kaolin kili için fiyat araştırması yaparken bir marka gözüme ilişti.
20 + 2 gibi bir baskı gördüm çuvalın üzerinde.Dedim herhalde 22 kg.
Aldım.Ürün geldi teraziye koyup bir tattım tam 18 kg.
Sonra yazı bir dikkatimi çekti 20 +- 2kg😔
Yani çuval 20 kg a 2 kg + **** - 2kg fire verebilir diye yazılmış.
Ancak bu belli belirsiz yazıya dikkat etmeyince bir pazarlama kurnazlığı diyorum yoksa başka kelime telafuz etmek zorunda kalmak istemiyorum.
İyi de hadi 18 kg olması normal ama çuvalın falan hiç mi fire farkı yok.
Ya da neden en alt limit ağırlığı ?
Neden 20 değil **** 19kg ?
Tam bir profesyonel .....lık
Hatta 18 kg ın içinde çuval ın ağırlığı niye var ?
İthal bir kaolin kili daha vardı 25 kg lık çuvala +- 0.2kg tartım hatası olarak not düşülmüş.
Valla dedim Müslümanız ama elin Çin lisi bizden daha dürüst.
Neyse olan oldu ama en azından sizler daha dikkatli olun diye yazdım.
Ürünü 200Lt suya 10 kg olarak koydum .
Karışktırdım ve atmaya başladım.
Sürekli karışan kili uyguladım ve oluşan renk beni pek tatmin etmedi.
Daha sonraki pompaya KAOKİL adlı başka bir kili koyup tekrar atmaya başladım.
Aradaki fark karışırken bile belli oluyordu.
Bu gećen sene de uyguladığım bir markaydı ve harika bir sonuç verdi.
Biraz daha fiyatlı ama tek seferde işi bitiriyordu.

Şimdi sizlere uzak durmanız gereken tatlısu kurnazı kil markasını deşifre ediyorum.
SUN SHİELD

Bir başka firma UTELKA. Bu firma için bişey diyemem ama ürünü aynı yukarı daki gibi pek tatmin edici değil.

Tavsiye edeceğim marka ise KAOKİL.
MÜKEMMEL.
Aşağıda bu ürünleri kıyaslamanız için bir iki görsel atıyorum.
Hem kil uygulaması ,hem iki kil markasının çuval resimleri,ve birde 4 kalem kullanarak yaptığım ve 4 ü de tutan aşımı paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2019, 03:36   #5879
Ağaç Dostu

İki Kaolin uygulaması arasındaki farklar gerçekten korkunç.Bir kaç uygulama resmi daha atalım.
Aradaki fark belli olsun.

Eklenen Resimler

levents ve serdary69 beğendi.
Eski 10-06-2019, 12:25   #5880
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2010
Sayın Vosvos17,

Kaokil bizim markamızdır. Yurt dışında bizim markamız ile özel olarak üretimi yapılır.
30 yıllık kaolin üreticisi ve ithalatçısı olarak biz bu işin yerli kaolinler ile olmayacağını soranlara anlatmaya, izah etmeye çalışıyoruz.
Ancak sizin iki mesajınız ile bunu çok daha net anlatmışsınız.
Teşekkür ederiz.

Sabry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024