agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-2016, 17:58   #5731
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Merhaba arkadaşlar

Bu hafta sonu itibariyle yeni fidanlarımı dikmiş bulunmaktayım.
30 ad Pedro ırkı ceviz diktim.
Bu defa dikim mesafelerini 8x8 mt olacak şekilde düzenledim.Açık köklü fidan tercih ettim.

Dikim sonrası hereklerini bağladım.
Hakim rüzgar yönünü baz alarak 150 ad leylandi fidanını rüzgar perdelemek amacıyla diktim.

Ayrıca bahçede bir iki dalda gördüğüm gövde kurtlarını imha ettim.
Ağaçları tek tek kontrol ettim.

Daha önceden yaptığım eksik ve hataları gözeterek işi sıkı tutuyorum.
Bakalım hayırlısı.Biz üzerimize düşeni yaptık.Gerisi Allah a kalmış.
İnşallah bu sefer daha güzel bir fidanlık yapmaya özen göstereceğim.

Tabi siz değerli forum üyelerinin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak isterim.
Sevgi ve selamlarımla.

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2016, 11:11   #5732
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Bu defa dikim mesafelerini 8x8 mt olacak şekilde düzenledim.Açık köklü fidan tercih ettim.
Vallah üşenmezsen sök 8x6 yap hem bir kaç tane daha fazla ekmiş olursun, pedro 8x6 ya daha uygun.

vosvos17 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2016, 16:46   #5733
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Vallah üşenmezsen sök 8x6 yap hem bir kaç tane daha fazla ekmiş olursun, pedro 8x6 ya daha uygun.
Sn LİLİUM

Daha önce 8x4 mt olan bu ufak parcayı 8x8 e çevirdim.

Eksik olan fidanları tamamladım.

7x7 bir pedro bahçesi görmüstüm.Kumsal çay kenarı kuvvetli bir toprak yapısı vardı

8 yaşında 7x7 olan mesafeler kapanmıstı.Ben bu son 8x8 mt olan yeri özellikle bu şekilde dizayn ettim.

Her ne kadar pedro gelişimini tamamlayabilmek için ağır bir budama istesede kuvvetli toprakarda çok çabuk gelişebilen bir çeşit.

Tavsiyelerinizi kesinlikle değerlendiriyorum.Ancak tekrar söküp düzenleme yapmayı düşünmüyorum.

Bu şekilde yola devam etmeyi düşünüyorum.

Geçen yıl ektiğim ve baharda üçünü göz üzerinden kestiğim 10 ad fidanım neredeyse ,3 mt den daha dazla büyüdü.
Bu sene ilkbaharda 150 cm ve üzerinden taçlandırmak istiyorum.

Bu ağaçların tepe vurmalarını ne kadar mesaferden yapmamı tavsiye edersiniz.

Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Selamlar...

Eski 13-12-2016, 22:21   #5734
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Taçlandırmalar da 150 nin üzerine pek çıkmayın, taç yapısının yüksekliğinin avantajları da var dezavantajları da var,
Yüksek bir taç yapısında kültürel işlemede faydasını görürsünüz fakat ilaçlama da hasatta zorlanırsınız.

Alıntı:
Bu ağaçların tepe vurmalarını ne kadar mesaferden yapmamı tavsiye edersiniz.
Tepe kesimleri genelde fidanın gelişimiyle de ilgilidir, 3 mt gibi gelişim göstermişse ve 1.50 lerden taçlandırma yapacaksan 2 - 2.20 lerden tepe kesimi yapabilirsin,

brr54, YeniBON ve vosvos17 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2016, 10:06   #5735
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Merhaba arkadaşlar

Bu hafta sonu itibariyle yeni fidanlarımı dikmiş bulunmaktayım.

Dikim sonrası hereklerini bağladım.
Hakim rüzgar yönünü baz alarak 150 ad leylandi fidanını rüzgar perdelemek amacıyla diktim.

Ayrıca bahçede bir iki dalda gördüğüm gövde kurtlarını imha ettim.
Ağaçları tek tek kontrol ettim.

Daha önceden yaptığım eksik ve hataları gözeterek işi sıkı tutuyorum.
Bakalım hayırlısı.Biz üzerimize düşeni yaptık.Gerisi Allah a kalmış.
İnşallah bu sefer daha güzel bir fidanlık yapmaya özen göstereceğim.

Tabi siz değerli forum üyelerinin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak isterim.
Sevgi ve selamlarımla.
çok iyi yapmışsınız 8*8 tam karar bence

YeniBON ve minikivi beğendi.
kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2017, 10:57   #5736
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Yukarıdaki tabloya bakarak şu sonucu çıkarabiliriz.

Tozlamak istediğimiz cins, chandlerin dişi çiçekleri olduğuna göre:

------------Başlangıç - En aktif (tepe)- dökülme (son)

Chandler dişi ------ 4/24--- 4/28--- 5/7

Franguete erkek--- 4/26--- 5/2--- 5/16
Fernette erkek---- 4/20--- 4/27--- 5/12
Cisco erkek------- 4/20--- 4/26--- 5/5

Bu durumda sırasıyla. Fernette ,cisco ve franguete en yakın tozlayıcılar diyebiliriz, ancak başka bir sorun ise, bu tozlayıcılara başka bir tozlayıcı gerekir.Tablo da her üç tozlayıcı da tam denk gelmesede kendi kendini tozlar gibi görünüyor.
Doğru teşhis olmuş. daha iyisi olana kadar en iyisi bunlar.

YeniBON beğendi.
S.aziz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2017, 00:08   #5737
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2015
Ceviz aşılama konusunda bilgisi olan arkadaşlara birkaç sorum olacak.
Ağaçlar yanlış budama sonucu 30-50 cm gövde uzunluğundan sonra aşırı şekilde dal yapısına geçiyor, bu yıl nasipse aşılama yöntemi ile çeşit değiştireceğim, ben ağaçların tek gövde üzerinde sürgün vermesi için yükseklik az olsada ana gövde üzerinden aşılama yaptırmak istiyorum, aşıyı yapacak usta mutlaka nefes dalı bırakmalıyız diyor, nefes dalı bıraktığımızda bazı ağaçlar üzerinde 4-10 arasında dal var, bu dallar daha sonra gövde üzerinde çürümeye neden olmaz mı? nefes dalı bırakmadan aşının tutma olasılığın düşük olacağını gövde yapısı alçak olduğu için ağaçta kuruma meydana gelebileceğini söylüyor aşıcım. Bu konudaki bilgi ve tecrubelerinizden faydalanmak isterim. Teşekürler....

kaya373 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2017, 00:28   #5738
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2015
Aşı

Aşı yapılacak ağaçlar180 tane ve 8 yaşındalar, şekil olarak genelde aynı şekildeler. fernor ile çeşit değişimi yapacağım, aşı kalemi konusunda from üyesi bir arkadaşımız yardımcı olacak, fakat tozlayıcı olarak ronde aşı kalemi temin edemiyorum, bu konuda yardımcı olabilecek tavsiyede bulunabilecek arkadaşların yorum ve bilgi aktarımlarını bekliyorum, şimdiden teşekürler. [attach]Name:  20161213_131204üeaüea.jpg
Views: 2109
Size:  67.1 KB[/attach]

Eklenen Resimler

Düzenleyen kaya373 : 03-02-2017 saat 01:23 Neden: bilgi ekleme
kaya373 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2017, 21:18   #5739
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Sayın kaya373;

Aşıcının dediği doğru, ancak sizin ağaçlar 8 yaşında kurumanın söz konusu olmadığını düşünüyorum.Ağaçta enerji birikimi 1 metre üzerinde yoğunlaştığı bilinmekte, o yüzden aşının tutma olasılığı düşmektedir.30-50 cm den aşılamanın dezavantajlarından biride hayvanların erişme mesafesinde olması.Yüksekten yapılması halinde 1 adet nefes dalı bırakmanın avantajları ise, kuruma riskine,aşıdaki aşırı sürgün gelişimine birde sonbaharda erken uykuya yatmasına olanak sağlar. Yan dallar kesilirse,söylediğiniz gibi çürümeye karşı motorlu testerenin kestiği ölü dokular perdahlama yapılarak sıcak aşı macunu ile kapatarak önlem alabilirsiniz.Aşılamadan sonra yabani sürgünler hızla çoğalacaktır aşının tutmaması ihtimaline karşı 2-3 adet ilk sürgünlerden bırak geri kalanını sürekli temizle, aşı tuttuktan sonra bıraktıklarını temizleyebilirsin.Yalnız 8.aydan sonraki yabani sürgünleri temizleme ki; aşı sürgünleri pişkinleşsin sonbahar erken donlarından zarar görmesin.Bu yıl gübreyi mümkünse hiç verme,sulamayı da minimum düzeyde yapmanı tavsiye ederim.Bizim ağaçlar hiç sulanmaz her hafta gittiğimde aşılar çok hızlı büyüyor her yerinden bağladığım halde birkaç dalı rüzgardan kırıldı.

Resimden gördüğümüz kadarıyle bahçeniz nemli bölgede veya kabuklu bitler
gövdeyi sarmış.Size tavsiyem aşıdan önce en azından 1,5 metre ye kadar bordo bulamacı atın ki; gövdede yuvalanan zararlı ve yumurtalarından kurtulun.Kesilen dalları bahçenizden uzaklaştırın.

Çeşit değişimi yapacağınız cinsi,sonbahar erken ilkbahar geç donları iklimsel faktörleri bahçenin konumunu göz önünde bulundurarak yapmışsınızdır umarım.Gelişimlerden paylaşım yaparsanız, görüş ve tavsiyelerle yardımcı olmaya çalışırız.Hasadınız bol ve bereketli, sağlık mutluluğunuz daim olsun.Hayırlı akşamlar.

coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2017, 14:39   #5740
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2011
bu tahlil sonucu hakında yorum alabilirmiyim

Eklenen Resimler

ramazanaydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2017, 10:23   #5741
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ramazanaydın Mesajı Göster
bu tahlil sonucu hakında yorum alabilirmiyim

Bu tahlil çok basit detaylar yok bunda bence detaylı bir analiz yaptırınız.

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2017, 14:50   #5742
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
'Chandler'larda gözler kabardı.Geçtiğimiz 2 yılda 22-23 Nisan geceleri don olmuştu.Bakalım bu yıl Nisanı sorunsuz atlatabilecekler mi!

Artık dikeceksem fernor dikiyorum.Onlarda henüz gözler şişmedi.Bugün baktım,Ilgaz'ı gören yüzlerinde kararmalar var.Canım sıkıldı.

Eklenen Resimler

kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2017, 14:09   #5743
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
kayseride akdeniz ikliminin karasal iklime geçiş noktasının sonunda 1400 rakımlı tarlama 350 adet badem, 30 adette ceviz diktim. Cevizlere fernor, fernette, kaman 1, kaman 5, şebin, bileceik türlerinden hangisini aşılasam daha iyi olur? Okuduklarıma göre Fernor yüksek rakımlara en uygun çeşit görünüyor.

feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2017, 13:09   #5744
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
merhaba arkadaşlar,
fernor 3yıllık cevizlerim. 1 mayıs tomurcuk'tu 15 mayıs itibari ile yapraklandı.sizce bu durum geç değilmidir.bu zamandan sonra üzerinde meyve olurmu ?değerli yorumlarınızı bekliyorum

nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2017, 23:51   #5745
Ağaç Dostu

Sayın nacidulus;

Bahçenizi fernor yaptığınıza göre chandler olmayacağından emin olmalısınız. Bu yıl mevsim normallerinin altında seyretti hava sıcaklıkları. Doğru tozlayıcıların varsa bahçende (fernette ile birlikte ronde veya meylannaise) neden olmasın. iyi akşamlar

Eski 17-05-2017, 10:12   #5746
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunsarıkaya Mesajı Göster
Sayın nacidulus;

Bahçenizi fernor yaptığınıza göre chandler olmayacağından emin olmalısınız. Bu yıl mevsim normallerinin altında seyretti hava sıcaklıkları. Doğru tozlayıcıların varsa bahçende (fernette ile birlikte ronde veya meylannaise) neden olmasın. iyi akşamlar
Sayın coskunsarıkaya;
yorumlarınız için teşekkür ederim.BURSA ilçelerine nisan sonlarına doğru kar yagmıştı.keles tarafına kar,benim olduğun Orhaneli'ye kar yağmamasına rağmen aşırı derecede soğuk olmuştu.eski tabir ettiğimiz cevizler erken uyandığı için yapraklar ve erkek çicekler kırağı ve dondan simsiyah oldu.Fakat benim fernor ağaclarım yeni tomurcuk olmaya başlamıştı.Kırağıdan ve gözlemlediğim kadarıyla dondan etkilenmeğini tahmin ediyorum.Erkek çicek acarsa göreceğiz insallah.Tomurcukların kırağıdan ve dondan etkilenme olasılığı nedir sizce?

Eski 17-05-2017, 22:06   #5747
Ağaç Dostu

Sayın nacidulus;

Sizin de söylediğiniz gibi tomurcuklar kırağı ve dondan zarar görse idi uyanma olmazdı. Ceviz ağaçları +7 c nin altına düştüğü zaman uyuma moduna girerler. Erkek çiçek olsa idi tomurcuk patlamadan onlar oluşurdu. Bu yıl erkek çiçek beklemek anlamsız. Gelecek yıllarda erkek çiçek oluşur, ancak sizin ağaçlarınızı tatmin edecek tozlama yapmayacağını bilmenizi isterim İyi akşamlar.

Eski 24-05-2017, 14:58   #5748
Ağaçsever

bactocold ürününü cevizlerde kullanan arkadaşlar varmıdır?varsa bilgi verebilirsiniz.

Eski 31-05-2017, 16:35   #5749
Ağaçsever

laputa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2016
merhaba,

Ceviz in ihtiyac duydugu Nitrojen`i, yapisinda azot baglayan bitki (veya agac) ile gidermeye calismak nasil sonuc verir, tecrube etmis bir arkadasimiz var mi?

Ceviz agacinin etrafina ornegin kizilyonca(cayirucgulu) dikerek ve sonrasinda budama ile yesil gubre olarak kullanarak, gerekli azot destegini verebilir miyiz? (Curuyen kokler vasitasiyla) bu yer ortucu katman ayni zamanda diger otlarin yasamasina da izin vermeyecektir.

http://walnuts.pbworks.com/f/Scott+%...lackwalnut.pdf

ekteki makalede, ceviz ile birlikte yasayabilecek destek turlerden (yeterli sulama yapildigini varsayiyorum) bahsedilmis. Burada nitrojen baglayanlar da listelenmis.

tesekkurler

laputa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2017, 14:21   #5750
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2017
15 Haziranda açan erkek çiçek

Merhaba Arkadaşlar;

15 haziran itibariyle erkek çiçek açan ceviz hakkında fikirlerinizi alabilir miyim? Ben hasada geçeriz artık derken ) Erkek çiçek açamasına anlam veremedim. Name:  IMG_9344.jpg
Views: 1291
Size:  29.2 KB

Karaasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2017, 14:09   #5751
Ağaçsever

Merhabalar,
kırağı ve don olayı için bactocold ürününü cevizlerde kullanan arkadaşlar varmıdır?varsa bilgi verebilirlermi.

Eski 26-06-2017, 11:16   #5752
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Karaasar Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar;

15 haziran itibariyle erkek çiçek açan ceviz hakkında fikirlerinizi alabilir miyim? Ben hasada geçeriz artık derken ) Erkek çiçek açamasına anlam veremedim.
Eklenti 651629
Benim Pedrolarım da hala erkek çiçek oluşumu devam ediyor.
Meyveler neredeyse gelişimini tamamlamış olmasına rağmen.
Daha öncede Sn Lilium bir fotoğraf paylaşmış ve böyle bir erkek çiçek oluşumu olan Pedro nun tozlayıcıya ihtiyacı olmadığını yazmıştı.

Yanlış bilgi vermek istemem ama bu ırk Pedro olabilir mi ?

Eski 29-06-2017, 23:08   #5753
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2017
Alıntı:
Benim Pedrolarım da hala erkek çiçek oluşumu devam ediyor.
Meyveler neredeyse gelişimini tamamlamış olmasına rağmen.
Daha öncede Sn Lilium bir fotoğraf paylaşmış ve böyle bir erkek çiçek oluşumu olan Pedro nun tozlayıcıya ihtiyacı olmadığını yazmıştı.

Yanlış bilgi vermek istemem ama bu ırk Pedro olabilir mi ?
İnanın cinslerini bilmiyorum. Sütyemez Hocaya mail ile sordum. Bana hava ve iklim şartları sebebi ile eyülde bile erkek çiçek olabileceğini söyledi. Kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Allah razı olsun bizler yanıtladığı için. Özetle normalmiş.

Karaasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2017, 23:09   #5754
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Bunlarda benim ocak ayında tohumdan ektiğim cevizlerim Sularını gübrelerini düzenli veriyorum, güzel büyüyorlar gibi

Eklenen Resimler

ideaid beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2017, 12:14   #5755
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Ceviz sulamasında toprak altı damlama döşeyen oldu mu? Yaşadığım yer aşırı kuru havaya sahip. Toprak çok çabuk kuruyor. Nem oranı %8 civarlarında olduğu için endişe ediyorum.

Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2017, 15:44   #5756
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2017
Şebin türü artık satışı olmayan yerli ceviz fidanı türüdür. Meyveleri görseldeki gibi tombulumsudur. Meyvesi oldukça Lezzetlidir. Salkımında 2 li cevizler yer alır.

Bknz..

http://www.ozsahilfidancilik.com.tr/...iz-fidani.html

kamil35 beğendi.
onurkutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2017, 19:17   #5757
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2008
Selam Sayın Cevizci Arkadaşlar ve Ceviz Dikecekler
Ben de Toroslarda 800 metrede 2014'te 8x6 chandler 10 dönüm ceviz bahçesi kurmuştum. Ağaçlar büyüdü ve ürün vermeye başladı. Geçen yıl ve bu yıl meyveyi koparmadım. Tarla batı yamaçta. Aşağısı erken dallanıyor yukarılar geç. Aşağıda toprak daha fazla yukarıda daha az ve toprak altı katman beyaz toprak yani kireçleşmeye başlamış kaya.Dolayısı ile geç ısınıyor. Yapraklanma da geç başlıyor. Aralara kışın açık kök fidan bulabilirsem dölleyici olarak cisco dikmeyi düşünüyorum. Toprak kalınlığı 60-100 cm arası. Fidan çukurlarını hazırlarken 1.5 metre kazdırdım ve büyük bir çukur oluşturup içini yüzey toprağıyla doldurdum. Bugünden geriye baktığımda çukurlara doldurduğum toprağa bolca küçükbaş hayvan gübresi eklemiş olmayı isterdim. Gübreyi traktörle ağacın dibine döküp oradan diğer ağaçlara dağıtıyordum dibinde kalan ona yeter düşüncesiyle. Gördüm ki o ağaçların yaprakları daha koyu yeşil ve meyveleri daha iri. Verimi daha yüksek. Her yıl sonbaharda bolca keçi gübresi verip toprağa karıştırın. Kışlık gübreleri de ekleyin. Sonrasında damla sulamayla aralıklarla yeraltına bolca su basın. Yağmur suyu yeterince derine inmeyebilir veya geç iner. Fidanların boyları aldığımda küçüktü geç kaldığımdan normal fidanlar bitmişti. Daha boylu fidanlar alıp dallanmanın topraktan daha yüksekten normal seviyeden başlamasını isterdim. İlk 2 yıl budama yapmadım. Bu da hata kimisi normal şekillendi kimisi güneşi yakalamak için kavak gibi büyüdü. Artık enerji boşa gitmesin diye budama yerine dalların büyümesini gözlemliyorum ve ağacın şekline göre dal yeterli uzunluğa ulaştığında uçlarındaki yuvarlak tomurcuğu koparıyorum büyümesi dursun diye. Damlamadan gübrelemeye ve yapraktan gübrelemeye devam. Dibini çapa makinasıyla karıştırıp araları traktörle sürüyorum. Mümkünse toprağınız derin olsun. Yamaçlara dikmek en güzeli. Rüzgara açık olmasın. Çukurda kalıp havasız kalmasın. Toprak kökü sıkan veya suyu çabuk kaybeden cinstense çözüm bulun. ilk 3 yıl hızlı büyüdü. Bugüne kadar salkımda 7 ceviz gördüm. Deniz kenarına yakın dikip çok iyi bakan birisinin salkımında 17 ceviz saymış sorumlu ziraat mühendisi arkadaş ve 3. yılında ağaç başına ortalama 15 kg ürün almış. Bu yıla kadar hiçbir ilaç vermemiştim. Bu yıl mantar gördüm beyazlaşma yani. İç kurdu başladı. Geçen ayda yapraklarda yapışkanlık oluştu. Azda olsa yeşil kabukta güneş yanıklığı oluştu. Ne kadar enerji ve bakım, ilgi o kadar verim. 15x25=375 3. yılda bu tutar. Müthiş bir sonuç.

surge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 09:39   #5758
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi surge Mesajı Göster
Ne kadar enerji ve bakım, ilgi o kadar verim. 15x25=375 3. yılda bu tutar. Müthiş bir sonuç.

Tabi ki ne kadar bakım, ilgi o kadar verim ama; 3 yılında 15 kilo bir hayal. Lütfen gerçekleri paylaşalım insanlarla. Tecrübeleri paylaşalım. Bahçem şuan (chandler) 5 yaşında. Ortalama ağaç başı 2,5-3 kilo. Ve ilacı suyu gübresi eksik edilmeyen iyi bir bahçe.

emreguven2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 17:15   #5759
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2014
emreguven2011 e katılıyorum. İnsanlar büyük ümitlerle bu işe giriyor. Yanlış bilgilendirmeler yapıp hayalleriyle oynanmamalı. Benim de bu yıl 4 yaşını dolduracak 270 ağaçlık bir bahçem var. Ortalama 10-15 ceviz var her birinde. O da 15 adet *13 gram=195 gram eder.

kamil35 beğendi.
buyedo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2017, 22:48   #5760
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2008
Benim bahçe geçen yıl 3 yaşındayken ortalama 3 kg verdi. Unutmayın burası Akdeniz. Ziraat müh. Arkadaşın telefonunu şimdi bulamadım. Bulunca eklerim.

surge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024