agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2016, 09:28   #5641
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Bu bahar havaların sıcak geçmesi sonucu bahçemdeki ağaçlar geçen senelere göre erkenden uyandı ve çoğu meyve verdi.4 yaşındaki meyve ağaçlarımdan vişne kiraz erik kayısıdan ağaç başı ortalama 15-20 kilo meyve almayı umuyorduk. 22 nisan gecesi ankarada yaşanan don olayında meyvelerin hepsi dondu yaprakların hepsi yandı.
Ceviz bahçemde 2 yaşındaki cevizlerin iyi gelişenlerinin tepelerini 3 hafta kadar önce vurmuştum. Geçen haftada yandan çıkan boyunlu gözleri kesmiştim. Az gelişenlerin tomurcukları da bazıları uyanmış bazıları da uyanmaya yakındı. Cevizilerimi göremedim İnşallah zarar görmemişlerdir.
Bir fırtına, bir dolu, bir kıvılcım, bir don olayı insanın tüm malını mülkünü götürebiliyor. İnsanoğlu aciz kalıyor.Bize düşen önlemimizi alıp Yaradana sığınmak.başka sığınacak yerimiz yok.Herkese selamlar.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2016, 12:02   #5642
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cevizciankara Mesajı Göster
Bu bahar havaların sıcak geçmesi sonucu bahçemdeki ağaçlar geçen senelere göre erkenden uyandı ve çoğu meyve verdi.4 yaşındaki meyve ağaçlarımdan vişne kiraz erik kayısıdan ağaç başı ortalama 15-20 kilo meyve almayı umuyorduk. 22 nisan gecesi ankarada yaşanan don olayında meyvelerin hepsi dondu yaprakların hepsi yandı.
Ceviz bahçemde 2 yaşındaki cevizlerin iyi gelişenlerinin tepelerini 3 hafta kadar önce vurmuştum. Geçen haftada yandan çıkan boyunlu gözleri kesmiştim. Az gelişenlerin tomurcukları da bazıları uyanmış bazıları da uyanmaya yakındı. Cevizilerimi göremedim İnşallah zarar görmemişlerdir.
Bir fırtına, bir dolu, bir kıvılcım, bir don olayı insanın tüm malını mülkünü götürebiliyor. İnsanoğlu aciz kalıyor.Bize düşen önlemimizi alıp Yaradana sığınmak.başka sığınacak yerimiz yok.Herkese selamlar.
Sayın Cevizciankara,

Maalesef televizyonlarda pazarladıkları gibi kolay değilmiş bu iş. Tecrübe etmeden öğrenilmiyor, bende her yıl donlardan dolayı çok sıkıntı yaşıyorum. 4 yıl oldu bu işe gireli ama maalesef ağaçlarım istediğim büyümenin çok gerisindeler.

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2016, 12:47   #5643
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
Alıntı:
cinsleri neydi geçen yıl uyanma ve bu yıl uyanma tarihlerini söyleyebilirmisiniz.

nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 09:21   #5644
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nacidulus. Mesajı Göster
cinsleri neydi geçen yıl uyanma ve bu yıl uyanma tarihlerini söyleyebilirmisiniz.
cinsleri doğru ise 450 fernor 50 fernette 50 adette chandler çeşidi var.
yanlış hatırlamıyor isem geçen yıl mayıs 10 undan sonra uyanmalar yeni yeni başlamıştı. Chandler fernora göre 1 hafta gibi erken uyandı.
bu sene nisan 10 u gibi chandler lerin çoğu ve fernorların bir kısmı uyanmaya başlamıştı.

Eski 26-04-2016, 17:47   #5645
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minikivi Mesajı Göster
Sayın lilium size katılıyorum, diğerlerinin ne sattığı da belli değil. 11 senedir bu işin içindeyim, elindeki fidanları satmak için bu formda gizli tanıtımlar, üstü örtülü reklamlar yapilıyor elindeki fidanları satmak için yeni yatırımcılar yanlış yönlendiriliyor. Sözüm ona klavye mühendislerine sesleniyorum, Yabancı kaynaklı ceviz bahçelerinin resim ve video görüntülerini yayınlayıp reklam yapmayın. Bir çok yatırımcıya önemli bir kaynak olan bu forumda altına imzanızı koyabileceğiniz ve kaynağı belli olan iki resim yükleyinde görelim. Kimse yanlış değerlendirmesin şahsım adına konuşuyorum, ben gerçek üreticiyim, hem meyvesini hem fidanını satarım, senede 300-500 pedro fidanı yaparım onlarda daha tarlada satılır ve '' sertifika '' sızdır. Bu foruma üye olan birçok ceviz severe de istektekleri üzerine ücretsiz aşı kalemi göndermişimdir ve göndermeye devam edeceğim.
saygılarımla.
Resimdeki aşılarımı 1 buçuk ay önce yaptım ve henüz hiçbir hareketlilik yok . eğer tutmazsa bana aşı kalemi gönderebilir misiniz?

Eklenen Resimler

minikivi beğendi.
ngzs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 10:50   #5646
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2016
Merhabalar, foruma yeni üye oldum. Ceviz fidanı dikmeyi düşünüyorum. Ailem Kütahya Simav da ikamet ediyor. İnternet üzerinden Altay1 adlı fidanların Simav da yetiştirildiğini okudum, ve merakla araştırmaya başladım. 3 saattir sağda solda dolaşıyorum. Birkaç haber sitesinde, haber okudum, ama altındaki birkaç yorum, dolandırı vs diye çıktı. Forumda ki tartışmaları da okudum, ama net sonuçlar edinemedim. Altay Ceviz fidanlarını, kullanan var mı? Sitesinde bahsi geçtiği gibi, üretimler o doğrultuda mı? 2 dönümlük bir araziye, ceviz fidanı ekmeyi düşünüyorum. Beni yönlendiriseniz sevinirim.

burakk.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 12:37   #5647
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burakk.. Mesajı Göster
Merhabalar, foruma yeni üye oldum. Ceviz fidanı dikmeyi düşünüyorum. Ailem Kütahya Simav da ikamet ediyor. İnternet üzerinden Altay1 adlı fidanların Simav da yetiştirildiğini okudum, ve merakla araştırmaya başladım. 3 saattir sağda solda dolaşıyorum. Birkaç haber sitesinde, haber okudum, ama altındaki birkaç yorum, dolandırı vs diye çıktı. Forumda ki tartışmaları da okudum, ama net sonuçlar edinemedim. Altay Ceviz fidanlarını, kullanan var mı? Sitesinde bahsi geçtiği gibi, üretimler o doğrultuda mı? 2 dönümlük bir araziye, ceviz fidanı ekmeyi düşünüyorum. Beni yönlendiriseniz sevinirim.
merhabalar,
Bursa ORHANELİ'DE 2,5 DÖNÜMLÜK YERE CEVİZ DİKTİM .sizin iklimle burasın iklimi hemen hemen aynı chadler cevizler yaprak çıkardı ve 22 nisanda kıra yağdığında hepsi yandı fakat fernorlar hala tomurcuk halinde açmadı benim tavsiyem fernor dikmen.

Eski 28-04-2016, 23:10   #5648
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2013
Galeri: 4
merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngzs Mesajı Göster
Resimdeki aşılarımı 1 buçuk ay önce yaptım ve henüz hiçbir hareketlilik yok . eğer tutmazsa bana aşı kalemi gönderebilir misiniz?
Sayın ngzs,
bu saatden sonra ilk aşı yapma zamanı temmuz sonu ağustos başı ( yaprak aşısı veya göz aşısı olarak da adlandırılmaktadır) o zaman gönderebilirim. Aksi takdirde kalem aşısı için 2017 Mart ayının ilk haftasını beklemek zorundasınız.
saygılarımla

ngzs beğendi.
minikivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 23:47   #5649
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2014
Haziranda olur mu ? Olmazsa temmuzda gönderirseniz sevinirim. Bir de göz aşısını resimdeki ağacın gövdesine yapsam tutar mı yoksa yeni sürgün çıkmasını mı beklemeliyim

ngzs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 12:06   #5650
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Herkese merhaba.
Bu sene bölgemizde belirli soğukların hepsini gördük. "Mart Dokuzu" ikiledi hatta. Aşağıdaki fotoğraflar "Abrul Beşi"nin sonuçları. Önümüzde "Mayıs Yedisi" kaldı artık.

Şubat ayının normalden sıcak seyretmesi ile birçok ağaç erken uyanmıştı. Yaşı ilerlemiş bazı büyüklerimiz bu kadar erkenci uyanmayı daha önce görmediklerini söylüyorlar.

Arkadaşlar;
Böylesine bir darbeden sonra, fidanların bakımı için, bu darbeyi erken atlatmaları için, gelişimi desteklememiz için neler yapmamız gerekir, tavsiyesi olan var mıdır?

Bitki antifrizi uygulasaydım kurtarabilir miydim acaba, kullanıp faydasını gören oldu mu?

1.20 metre mesafeden kestiğim fidanların hemen hemen hepsinde üst gözlerinde uyanma olmadan alttan sürgün vermeye başlamıştı, haliyle onlar da yandı. Şuan bazı fidanlarda alttan tekrar yeni gözler uyanmaya başladı.

"Hak, şerleri hayr eyler,
Zannetme ki gayreyler,
Ârif ânı seyreyler,
Mevlâ görelim neyler,
Neylerse, güzel eyler..."

Eklenen Resimler

Tugsad beğendi.
cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 22:30   #5651
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Alıntı:
yanlış hatırlamıyor isem geçen yıl mayıs 10 undan sonra uyanmalar yeni yeni başlamıştı. Chandler fernora göre 1 hafta gibi erken uyandı.
bu sene nisan 10 u gibi chandler lerin çoğu ve fernorların bir kısmı uyanmaya başlamıştı.
Sevgili arkadaşlar. Bu yıl geçen yıla göre bahar daha sıcak ve kurak geçtiğinden tüm bölgelerde tüm ağaçlar 2-3 hafta erken açtı. Benimde geçen yıl 28 nisanda açan chandler fidanlarım bu yıl 12 nisanda açtılar. İşte buradaki tek problem geç donlara yakalanmak. Çok şükür bizim buralarda geç don olmadı. Şuan 1'rer mt sürek oldu 2 yaşındaki fidanlarımızda.Allah herkesin emeklerini karşılıksız bırakmasın, bırakmazda ***.

Cevizciankara beğendi.
Ercan kızıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 22:51   #5652
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa431 Mesajı Göster

bu sene malum cevizi don vurdu... köydeki cevizimdetek tük ceviz var yanlız cevizde sonradan çıkmış yukardaki resimdeki gibi sürgünler atmış sizce bunlar cevize dönüşür mü yoksa dökülür mü...?
Bu çiçeklerin ceviz olması yönünde tecrübesi olan var mıdır?

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2016, 13:12   #5653
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngzs Mesajı Göster
Kullanılan kalem sürgünün yeterli pişkinliğe ulaşmamış uç kısmı olduğu için bu aşı tutmaz.

ngzs ve coskunsarıkaya beğendi.
dere1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2016, 22:14   #5654
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
Bu çiçeklerin ceviz olması yönünde tecrübesi olan var mıdır?
kendi sorduğum sorunun 1 kaç yıl sonra cevaplamak da bana düşüyor ilginç...
neyse gelelim bu tür üşüme sonrası çıkan bu ceviz sürgünleri 1 hafta sonrasında patır patır döküldü nasıl olduysa bi tanesi tutmuş onuda güzün yiyeyim dedim.. cevizin normal görüntüsünden farklı bi ceviz ortaya çıkmış çok sağlıklı bir meyve değildi... yani sizin sürgünlerde varsa umut beklemeyin.....

musculus ve adiyge beğendi.
mustafa431 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2016, 19:23   #5655
Ağaç Dostu

Teşekkürler.

Eski 05-05-2016, 15:00   #5656
Ağaçsever

merhabalar,
aşağıda habere göre,sizce kırağı önlenebilirmi ne kadar bir maliyet gerekiyor. haber linki aşagıda olduğu gibi
Zirai dona karşı öyle bir çözüm buldu ki!
Son dönemde pek çok çiftçinin korkulu rüyası haline gelen zirai dona karşı Mersinli bir vatandaş, fıskiyeli çözüm buldu. Fıskiye ve termometre kullanarak çiftçinin geliştirdiği sistem sayesinde bahçesindeki meyve ağaçlarının don olayından etkilenmesini engelledi.

http://www.aksam.com.tr/ekonomi/zira...i/haber-508825

Eski 05-05-2016, 18:25   #5657
Ağaç Dostu

Türkiye de başka Mut ilçesi yoksa bu ilçede eksi dereceleri görmek baya ilginç.
Mut için Nisan Ayı Hava Durumu 2016 - Mersin Türkiye İçin AccuWeather Tahmini (TR)
Don için fıskiyeden daha ziyade don kırıcı rüzgar pervanesi daha mantıklı gibi.
https://www.youtube.com/watch?v=Rx328CnEtxs

Eski 06-05-2016, 09:49   #5658
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burakk.. Mesajı Göster
Altay diye isimlendirilmiş olan ceviz tohumdan üretilmektedir ve yabanidir ceviz verme ihtimali çok düşüktür emeğinize yazık olur çeşidi iyi seçmek gerekir

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 10:13   #5659
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Altay cevizi ekeceksen iyi düşün derim..Çünkü fidanlar aşılı değil çöğürden yetişme..Bu forumda yer alan tartışmalarda ben de yazmıştım..Bu gerçekten büyük bir risk..Emeklerine yazık olabilir..Ayrıca bu cevizin tarşıldığı dönem 5 adet fidanı deneme için aldım..Şu an 4 seneye giriyor..Daha üzerlerinde bırak meyveyi çiçek bile görmedim..Yörene rakımına ve soğukluk durumuna göre yan dal verimli yabancı çeşitlerden ekmeni tavsiye ederim..

emreguven2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2016, 20:05   #5660
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Alıntı:
Sn cevizciankara
cinsleri doğru ise 450 fernor 50 fernette 50 adette chandler çeşidi var
Fernor ve Fernettenin uyanma tarihlerinin 2-3 gün arayla aynı zamanda olduğunu biliyoruz.Dolayısıyla fernettenin fernoru tozlaması minimum olacaktır.Ronde veya meylannaise olursa mükemmel olur diye düşünüyorum.Chandlerde problem olmaz.Fernette 50 adet fazla bir kısmını rondeye çeşit değiştirebilirsin.Bilmiyorum daha önce bilginizin olup olmadığını .Bu mesajı yeni gördüm paylaşmak istedim.Başarılar dilerim kollay gelsin

coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2016, 11:23   #5661
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunsarıkaya Mesajı Göster
Sn cevizciankara
cinsleri doğru ise 450 fernor 50 fernette 50 adette chandler çeşidi var
Fernor ve Fernettenin uyanma tarihlerinin 2-3 gün arayla aynı zamanda olduğunu biliyoruz.Dolayısıyla fernettenin fernoru tozlaması minimum olacaktır.Ronde veya meylannaise olursa mükemmel olur diye düşünüyorum.Chandlerde problem olmaz.Fernette 50 adet fazla bir kısmını rondeye çeşit değiştirebilirsin.Bilmiyorum daha önce bilginizin olup olmadığını .Bu mesajı yeni gördüm paylaşmak istedim.Başarılar dilerim kollay gelsin
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim;
Biz dikim yapınca rondeyi bilmiyorduk.Sonradan öğrendik geçen sene tutmayanların yerine bir miktar ronde ekmeyi düşündüm ,bir kaç kişiye sordum ,ellerinde yoktu. Bende sizin dediğiniz gibi ileride bir kısmını rondeye aşılatmayı düşünüyorum.Teşekkür ederim.

Eski 20-05-2016, 10:53   #5662
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YESHILL Mesajı Göster
Malçlama olarak naylon değilde Malç tekstili kullanmak daha doğru olur. Su geçiren ve hava alabilen materyal olmalı.
Ot kontrolu, daha az sulama ihtiyacı ve toprak ısısı kontrolu açısından faydalı ancak tarla farelerine dikkat etmek gerekli. Fareler malç örtüsü altında tehditlerden korunmuş olarak çok hızlı üreyip ağaç köklerine zarar verebilir.
Sn yeshill forumu incelerken bir kaç yıl önce tüm ağaçlara malç tekstili uygulayacağınızı yazmışsınız. sonuç ne oldu acaba bende bu ayın başında tüm ağaçlara 1m2 çapında uyguladım.Sonuçlarını merak ediyorum. Hala uygulamaya devam ediyormusunuz avantaj ve dezvantajlarını yazarsanız sevinirim

adiyge beğendi.
ONRKAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2016, 20:19   #5663
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Sn Onkral, Biz malç tekstili uygulamasını söktürmek zorunda kaldık. Uygulamanın bazı avantajlarını gördük. Özellikle ot kontrolüne çok katkıda bulundu. Ancak örtü altında kuşlardan yılanlardan korunan farelerin popülasyonu çok arttı. Kış döneminde yeterli yiyecek bulamadıkları içinde ağaç köklerini ve alt gövdeyi yemeye başladılar. Hernedense cevizlere pek zararı dokunmadı ancak elma bahçesine ciddi risk oluşturdukları için tüm bahçelerdeki malç tekstilini söktürdük.
Malç tekstilinin hala faydalı olduğuna inanıyorum ancak fare konusunu araştırmanızı sonra uygulamaya geçmenizi öneririm - Hiç bir çeviz ağacında hasar oluşturmamasına rağmen en az 100 elma agacının gövdesinde hasar oluştu. Fareler ceviz sevmiyor olabilir (^_^)

YeniBON ve adiyge beğendi.
YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2016, 23:28   #5664
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emreguven2011 Mesajı Göster
Ayrıca bu cevizin tarşıldığı dönem 5 adet fidanı deneme için aldım..Şu an 4 seneye giriyor..Daha üzerlerinde bırak meyveyi çiçek bile görmedim..
Başlıkta Söyledik, Olmaz dedik, Ama öylesine inandırıcı söylüyorlar ki, toplumda acaba olabilir mi düşüncesi yarattılar, çok kişi hatta fidancılardan bile alanları duyunca güldüm, Fidancının bu konularda hiç bir bilgisi olmadığı da ortaya çıkmış oluyor.

Tohumdan ekilen herhangi bir gene çeker cevizde böyle bir şey yok, Ya kabuk genine Ya iç rengine, Ya iriliğine, Ya iri olur içi boş olur, (vs vs) Binde bir tanesi de verime yönelik olur fakat yine meyvesi aynı olmaz. Böyle bir tanesini de gösterip milleti çarpıyorlar, geçen yıl 25 tl den sattıklarını duydum iyi para doğrusu ek sök sat 25 tl

Var mı böyle dünya derseniz var Türkiye.

kkeremk, YeniBON ve Meletli beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2016, 09:48   #5665
Ağaçsever

Nail abi,
O zamanda olmayacağını, apomiksisin cevize uygun olmadığını, cevizin apomiktik üretimlerle çoğaltılamayacağını söyleyenlerdenim. Hiç bir konuda hiç bir zaman ön yargım yok..ama bilim ilim diye de bir şey var..Sadece bunu göstermek için alıp bahçe kenarına 2013 te diktim..Malumun ilanını bir de gözlerimle görmüş ve şahit olmuş oldum..

İşin ekonomik tarafı ****** bir yana ama hala bu adamlar bunu böyle nasıl satabiliyorlar aklım almış değil.. Bu cevize güvenip bahçe kuranlar varsa Allah yardımcıları olsun..Ne diyim.. Gerçekten burası Türkiye

Lilium beğendi.
Eski 21-05-2016, 13:19   #5666
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YESHILL Mesajı Göster
Sn Onkral, Biz malç tekstili uygulamasını söktürmek zorunda kaldık. Uygulamanın bazı avantajlarını gördük. Özellikle ot kontrolüne çok katkıda bulundu. Ancak örtü altında kuşlardan yılanlardan korunan farelerin popülasyonu çok arttı. Kış döneminde yeterli yiyecek bulamadıkları içinde ağaç köklerini ve alt gövdeyi yemeye başladılar. Hernedense cevizlere pek zararı dokunmadı ancak elma bahçesine ciddi risk oluşturdukları için tüm bahçelerdeki malç tekstilini söktürdük.
Malç tekstilinin hala faydalı olduğuna inanıyorum ancak fare konusunu araştırmanızı sonra uygulamaya geçmenizi öneririm - Hiç bir çeviz ağacında hasar oluşturmamasına rağmen en az 100 elma agacının gövdesinde hasar oluştu. Fareler ceviz sevmiyor olabilir (^_^)
Sn yeshill ilginize teşekkürler umarım fareler cevizi sevmiyordur. Yoksa otla mücadele konusu gerçekten çok zor bir iş. Malç tekstili uygulaması bu konudaki en pratik çözüm gibi görünüyor.

ONRKAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2016, 22:19   #5667
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Herkese merhaba. Benim arazim Konya da ve 1640 rakimda. Fernor cinsi fidanlarim var ve 2-3 yaş araligindalar. Malumunuz rakım çok yüksek olunca soguklar korkulu ruyam idi. Bilmiyorum bu forumda marka verilebiliyor mu ama soguklara karşı Yeditepe Universitesi nin bakteriyel bir ürünü olan Bactocold ürününü denedim ve hiç bir fidanim soguklardan zarar görmedi. Birçok farklı rakimdaki bahcelerden hep kötü haberler aldım ama şükür benim bahcemde o zarar yok. Fernor + bactocold ilaci bana iyi geldi. Pek ucuz bir urun değil ve kasim ayindan sonra 3-4 defa 1 aylik periyotlarla uygulamaniz gerekiyor ama fidanimin ölmesinden, hevesimin kirilmasindan, yeniden fidan ekim işleri ile ugrasmaktan ve yıl kaybetmektense ödeyip kurtulun bence. Ilac ı almamakla gideceginiz yol zaten bundan daha masraflı bir defa uygulayip sonra benim bahcemde faydası olmadi diyecekseniz hiç alıpta zahmet etmeyin kendinize. Adam akıllı 3 defa uygulama yapilmasi gerek Kasım - Nisan araliginda. Ben insanlik gorevimi yaptım, gerisi size kalmış )

YeniBON ve Hamdi Ayhan beğendi.
Ethio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 10:05   #5668
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2016
Fiyati nedir peki bu bactecold un bide nerden temin edebiliriz.

YeniBON ve Hamdi Ayhan beğendi.
Cemalın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 10:25   #5669
Ağaçsever

Ceviz Ağaçlarında Meyve Dökümü Hk.

Merhabalar,
Aşağıda fotografları paylaştım. Bahçem 2013 ocak dikimi chandler. 4 yaşında.
Bu sene ağaçlar ceviz bağlamaya başladı. Her ağaçta az çok meyve var. Ağaçlar bir kısım meyveyi döktü.

Bunun nedeni ağaçların bu kadar meyveye daha bakamaması mı. Normal mi bu. **** kültürel işlemlerde eksikliğin bir neticesi midir.

Cevaplarınızı beklemekteyim.
Saygılarımla

Eklenen Resimler

Tugsad beğendi.
Eski 24-05-2016, 10:36   #5670
Ağaçsever

Eğilmiş bir ağacı tekrar doğrultma

Merhaba,
Bir de bir kaç tane ağacım eğildi. Rüzgardan sebep liderleri eğildi.
Ağaç artık çok büyüdüğü (yüksek olduğu) için lideri geremiyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim. Nasıl dik konuma getirebilirim. Böyle giderse bu taç yapısıyla ağacın uzun ömürlü olma şansı yok. Bir de meyveye yatınca bana büyük sıkıntı yaratacaktır. Acaba aşağıdan mı desteklesem. Nasıl bir yol izlemeliyim.

Bir de bu konuda cevap yazarsanız sevinirim.
saygılar

Eklenen Resimler

Tugsad beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024