agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2013, 15:14   #3301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Her agac ayrı bir özellik gösterir sonuçta tabiiki gerekirse cok uzamış dallar kısaltılabilir veya istenmeyen yönde büyüyen dallar çıkartılabilir ama yine de en iyisını agac kendi bilir diyip mümkün oldukca karışmamak lazım...
her seferinde budama ,sık dikim ve benzeri şeyleri anlatan uzmanlarımız acaba bundan neden bahsetmiyor..
Sayın bozy,

Söylediğiniz gibi budama ağaçtan ağaca değişir. Ayrıca ceviz diğer meyvelere göre çok fazla budama gerektirmeyen bir ağaçtır diyebiliriz. Ama örneğin kirazda Ziraat 0900 çeşidinde ilk yıllarda hiç budama terbiye yapmaz bırakırsanız, Ziraat 0900 dik gelişme özelliğinde olduğu bir çeşit olduğu için verim çağında hiç meyve alamayabilirsiniz ya da çok az meyve alırsınız.

Cevize gelirsek cevizde özellikle yaşlı ağaçlarda sadece hastalıklı, kırılmış, içe giden dalları çıkararak da bir budama yapılabilir.

Ama yeni tesis edilen bahçelerde ilk yıllarda bir şekil budamasının faydalı olduğunu düşünüyorum. Örneğin yan dal verimi yüksek çeşitlerde sert bir budama yapmazsak ne olacaktır. Ağaçlar küçük kalacaktır. Böylece meyve alanı olarak daha az bir alandan meyve almış olacağız.

Bazı arkadaşlar daha az bir budama yapılabildiğinden bahsetmişler.

Hafif budama tekniği yan dal verimi yüksek ceviz çeşitlerinde uygulanabiliyor. Ama gene de bir budama yapılıyor.

Budama yapalım mı yapmayalım mı konusuna geri dönersek bu konuda California Üniversitesinin yaptığı bir çalışmadan bahsetmek istiyorum.

1975 yılında uç dal verimi yüksek 15 yaşındaki Hartley ceviz bahçesinde bu konuda bir araştırma yapılmış. Ceviz bahçesi 9x9 m aralıklarla kare şeklinde dikilmiş. Bahçeden dekara 500 kg civarında verim alınıyormuş ve meyveler daha çok ağacın üst kısımlarında oluşuyormuş.

Yapılan çalışmada amaç alt dallara ışık girişini temin ederek yeni meyve tomurcukları oluşturmak ve verimi arttırmakmış. Bu amaçla her ağaçta 2-5 ila 5 cm kalınlığındaki dallarda 10-20 tane seyreltme kesimi yapılmış.

Sonuçlarda budama yapılan kısımda belirgin bir verim düşüşü gözlenmiş ancak ceviz büyüklüğü artmış.

Bu araştırmadan çıkan sonuç şu. Uç dal verimi yüksek ceviz çeşitlerinde eğer ağacın alt kısımlarında meyve gözü oluşturma ışık girişine bağlı olarak kaybolduğunda üst kısımlarda tekrar budama yapılarak alt kısımlar tekrar verimli hale getirilemiyor.

Budama ile ceviz büyüklüğü artıyor. Budamanın bir avantajı daha var. Bu şekilde sert bir budama yerine, ağacın üst kısımlarında bir kaç büyük dal çıkarıldığında ağacı makul yükseklikte tutabiliyoruz. Ayrıca yıldan yıla her sene ışık girişine bağlı olarak ağacın alt kısımlarında meyve gözü kaybını ve verimdeki azalmayı önlüyor.

Bir de yan dal verimi yüksek ceviz ağaçlarında yapılan bir çalışma var ki onu biraz uzun olduğu için yazmadım.

Uzman konusuna gelince cevizi bildiğimi söyleyemem.

Sadece biraz meraklıyım diyebilirim

ncp1963 ve kamkat38 beğendi.
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 15:41   #3302
Ağaç Dostu

Artık budama terbiye sistemlerini ayrıntılı enine boyuna konuşabiliriz.

Cevizde lideri olmayan (vazo, kase) şeklinde ya da liderli (merkezi lider) terbiye sistemleri kullanılıyor.

Dikim budaması :

Ceviz fidanlarını diktikten sonra hızlı bir büyümeyi teşvik etmek için aşı yerinin 4 ila 6 göz üzerinden bir tepe kesimi yapıyoruz. Yani yerden yaklaşık 40-60 cm bir kesim yapıyoruz.

Sonra ağacın özellikle alt kısımlarını güneş yanıklığına karşı beyaz kireçle boyayabiliriz. Ya da kireç yerine, 1 litre su 1 litre su bazlı (lateks) boya kullanabilirsiniz.

Rüzgarlı yerlerde, gövdeden yaklaşık bir karış uzaklıkta olacak şekilde 2 - 2,5 metre uzunluğunda bir destek koyabilirsiniz.

Aslında bu destek olarak kullanılan çubuklar konusunda da farklı görüşler var.

Bu konuda ikinci görüş destek sisteminin daha kısa olması (fidanın 1/3'ü kadar) ,ilk yıldan sonra kaldırılması. Ayrıca destek sistemine fidanı bağlarken gevşek bir şekilde bağlamak gerekiyor.

Ki bana daha mantıklı gelen görüş bu ikincisi. Çünkü amaç kök sistemini sabitlemek.

Uzun bir destek bağladığınız zaman bazen rüzgarla destek sistemi eğilebiliyor ve tam tersine ağacı yatırabiliyor.

ncp1963 ve Hamdi Ayhan beğendi.

Düzenleyen Erdem : 22-03-2013 saat 18:38
Eski 22-03-2013, 17:57   #3303
Ağaç Dostu

Alıntı:
aslında ben onlardan hiç bu 8*4 dikilen fidanları 5-6 sene sonra sökmek gerekiyor 200 ,300 dönüm den aşşagı arazide bu şekilde dikim yapmayın hatta 8*8 de bile belli bir süre sonra aradan agacların cıkartılması gerekli diye de söylediklerini duymuyorum....
Söyledikleriniz doğrudur sayın bozy,

Cevizde uygun dikim aralığı 8m x 8m'dir. Bazı hocalar yan dal verimi yüksek çeşitler için 7mx7m dikim sıklığının uygun olabileceğini söylüyorlar. Ancak bu dikim sıklığı hem yan dal hem uç dal verimi olan, ya da tamamen uç dal verimi olan ceviz çeşitlerinde gene uygun olmaz.

Neden diyeceksiniz. Çünkü bu konuyu hem Meyvecilik Araştırma İstasyonuna hem de Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi hocalarına sormuştum.

Cevizler arasındaki boşluk fazla geliyorsa aralara şeftali dikebilirsiniz. Bu Sn. Abdullah Akgöz beyin tavsiyesi. Bence gayet uygun.

Özellikle yan dal verimi yüksek ceviz çeşitlerinde 8m x 4m **** 7m x 3.5 m dikimde yanlış budama yapılırsa ne olur 6. yaşta cevizler duvar gibi birbirini kapatır. Güneş görmeyen dallar meyve vermez. O zaman ne olur meyve alamayız.

Bu 8m x 4m dikimlerde nasıl uygulanıyor. Yan dal verimi yüksek bir ceviz çeşidinin yanına örneğin Pedro gibi gelişimi zayıf bir ceviz çeşidi ekiliyor. Budamayla bir süre o ağacı orada tutuyorsunuz. Bir süre sonra aradaki ağaçlar sökülüyor. Ve ne olmuş oluyor gene 8m x 8m bir bahçe olmuş oluyor.

Bir de bahçelerin verimi ile ilgili bir konu var ki. Biraz önce 500 kg demiştim. Amerika'da şu anda alınan verimler dekara 650 -750 kg civarında.

Ama internette gördüğüm bazı videolarda dekara 2400 kg verim almışlar

ncp1963 beğendi.

Düzenleyen Erdem : 22-03-2013 saat 21:02
Eski 22-03-2013, 18:00   #3304
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
ceviz budaması

bahçemdeki ceviz ağaçlarının dallarını numaralandırdım. Ceviz budamasından anlayan arkadaşlar bu numaralandırılmış dallardan hangilerini kesmem gerektiğini söyleyebilirler mi?

Eklenen Resimler

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 18:26   #3305
Ağaç Dostu

Sayın obahar,

Cevizlerin hangi çeşit olduğunu ve kaçıncı yaşında olduğunu yazmamışsınız.

Ama genel olarak görüldüğü kadar ya birinci ya da ikinci yazını yaşayan cevizler. Burada 9 numaralı kısımda lidere rakip olan sürgünlerde hafif uç koparma yapabilirsiniz.

Amacımız liderin büyümesini teşvik ederek, gövde üzerinde farklı yönlerden çıkan 4-5 dal elde etmek.

1-2-3 numaralı dallar çok alttan çıkmış gibi gözüküyor. Bu sürgünlerin de ucunu koparabilirsiniz. Ayrıca yaz döneminde eğip bükerek gelişimini zayıflatabilirsiniz.

Prensip şu gelişmesini istediğim farklı yönlerden ve uygun yükseklikten çıkan dallara hiç müdahale etmiyorum. Gelişmesini istemediğim dalları da eğip bükerek gelişimini zayıflatıyorum.

Sonra kullanılan çeşide göre durgun dönemde budamayı yapabilirsiniz.

kamkat38 ve 06eses beğendi.
Eski 22-03-2013, 19:25   #3306
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Erdem bey üniversite yıllarında yurtta kaldığım dönemde memleketin her yöresinden arkadaşlarım oldu. onlara getirttiğim tohumları diktim bu ceviz malatya bölgesinden getirilen bir cevizdir. çekirdekten yetişti 2 yaşına kadar poşetteydi 3. yaşında toprağa diktim bulunduğu tarla 1550 rakımda

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 20:34   #3307
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
arkadaşlar siirtte 40 derecede chandler yetişir mi sulama imkanı var. veya hangi türü tavsiye edersiniz. bilgilerini paylaşan arkadaslara şimdiden teşekkürler

umut56 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 20:39   #3308
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
geçen okul arasında 8 tane ekmiştim duruma göre ekip ekmeyeceğime karar verecegim

umut56 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 21:56   #3309
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
Erdem bey üniversite yıllarında yurtta kaldığım dönemde memleketin her yöresinden arkadaşlarım oldu. onlara getirttiğim tohumları diktim bu ceviz malatya bölgesinden getirilen bir cevizdir.
Sayın obahar,

Yukarıdaki bahsettiğim şekilde bir terbiye uygulamasının yeterli olacağını düşünüyorum. Yalnız dikkat etmeniz gereken dalları eğip bükerken direkt eğmek, yerine bir parmağınızla sağa sola doğru hareket ettirerek yaparsanız dal kırılmamış olur.

kamkat38 beğendi.
Eski 22-03-2013, 22:15   #3310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2013
ben adıyaman'da 10 dönümlük ceviz bahçesi kurmak istiyorum.tavsiye edeceğiniz ceviz çeşidi var mı?yardımcı olursanız sevinirim..bir de yaz sıcaklığı yüksek olan bir yer ceviz ağacı etkinir mi?

adsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 12:24   #3311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2012
Alıntı:
Burada budama nasıl yapılmalıyı çözene kadar epey vakit geçecek gibi görünüyor ... ancak ben son yıllarda aynen toprak işlemede oldugu gibi budamada da minimum müdahalenin yeni trend oldugunu görüyorum ... evet artık yetiştiriciler agaclara sadece gerektiginde müdahale etmenin en karlı oldugunu keşfetmişler ... isteyen google dan "minimum pruning " den bakabilir.. arastırmalarda da budanmayan agacların erken verime yattıgı hatta budanan agacların bir sonraki yılda verim düşüklügü yaşadıgı acıkça görülüyor... şimdi bu karmaşa bana 8*4 dikim karmasasını hatırlatıyor ...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
selamlar bahsettiğiniz ağacı özgür bırakıp sadece çok gerekli yerlerini budamak ağaca yardımcı olmak gibi zaten kullanılan bir sistem ekteki linkte free akxis e bakın
Pruning Walnut Trees - Plants Chataigniers Noyers Coulié
Alıntı:
Her agac ayrı bir özellik gösterir sonuçta tabiiki gerekirse cok uzamış dallar kısaltılabilir veya istenmeyen yönde büyüyen dallar çıkartılabilir ama yine de en iyisını agac kendi bilir diyip mümkün oldukca karışmamak lazım...
her seferinde budama ,sık dikim ve benzeri şeyleri anlatan uzmanlarımız acaba bundan neden bahsetmiyor.. aslında ben onlardan hiç bu 8*4 dikilen fidanları 5-6 sene sonra sökmek gerekiyor 200 ,300 dönüm den aşşagı arazide bu şekilde dikim yapmayın hatta 8*8 de bile belli bir süre sonra aradan agacların cıkartılması gerekli diye de söylediklerini duymuyorum....

Selamlar,
Bana da mantıklı gelen, her şeyin doğasına çok fazla müdahale etmemektir.

Aklıma takılan bir şeyi sizlere sormak istiyorum.
Yukarıdaki videoda olduğu gibi sert kesimler yerine, normal 1/4 veya 1/5 uç alımından ve gereksiz dalları çıkardıktan sonra, büyümesini istediğimiz dalların meyvelerini küçükken koparsak ve büyümesini istemediğimiz dalların meyvesine dokunmasak daha sağlıklı gövde ve ana yan dallar elde edilmez mi?

AVCI016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 20:43   #3312
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AVCI016 Mesajı Göster
Aklıma takılan bir şeyi sizlere sormak istiyorum.
Yukarıdaki videoda olduğu gibi sert kesimler yerine, normal 1/4 veya 1/5 uç alımından ve gereksiz dalları çıkardıktan sonra, büyümesini istediğimiz dalların meyvelerini küçükken koparsak ve büyümesini istemediğimiz dalların meyvesine dokunmasak daha sağlıklı gövde ve ana yan dallar elde edilmez mi?
Sayın AVCI016,

Dediğiniz gibi bir budama hem uç hem yan dal verimi olan Şebin, Bilecik gibi ceviz çeşitlerinde uygulanabilir. Hatta bu ceviz çeşitlerinde ince dalları ve meyveleri ağaç üzerinde muhafaza etmek gerekir.

Ama ilk yıllarda ağacın tacını oluşturabilmek için sadece ana dal olarak seçtiğimiz dallarda 1/3 ya da 1/4 oranında bir uç kesimi yapılabilir.

Eğer tamamen uç dallarında meyve veren Hartley gibi bir ceviz çeşidiyse hiç uç kesimi yapmıyorum. Sadece seyreltme kesimleriyle üst üste gelen, gölgeleme yapan dalları çıkarabilirim.

Eğer fidancı arkadaşın videosundan bahsediyorsak, o videoda yapılan budamalar Maraş 18, Chandler, Kaman 1 gibi yan dal verimi yüksek ceviz çeşitleri için doğrudur.

Zaten videonun başında da bu budamanın yan dal verimi yüksek ceviz çeşitleri için uygun olduğundan bahsetmiş.

Ayrıca bir üreticimiz bu arkadaştan ceviz fidanı almış ve bana bir kitapçık getirmişti. O kitapçıkta da gösterdiği budamanın sadece yan dal verimi yüksek ceviz çeşitleri için geçerli olduğunu yazmış.

O yüzden işini doğru şekilde yapan, yapmaya çalışan fidancı kardeşlerimize de her zaman saygı duyuyorum.

Ha çok profesyonel bir budama yaptığını da düşünmüyorum ama budama, budamacının bakış açısına göre değişebilir. O yüzden budamanın genel prensipleri açısından doğrudur diyebilirim.

Örneğin ben olsam belki çıkarttığı dal ya da meyve dallarından bir kısmını güneş yanıklığına karşı bırakırdım. Ama budama yaptığı ceviz sanırım Chandler çeşidi ve Chandler'da güneş yanıklığı daha az görülüyor. Sonra masa tipi, tırnaklı kesimlerden de faydalanırdım vs..

Ama dediğim gibi bazı noktalar budamacının bakış açısına göre değişir.

Onu da nasıl kıyaslayabiliriz. Örneğin bir bahçenin yarısını arkadaş budayacak, yarısını da ben budayacağım sonra 4-5 yıl sonunda iki tarafın verimine bakacağız. O da pek mümkün değil

Maraş 18, Chandler, Kaman 1 gibi ceviz çeşitlerinde prensip şudur. Bu çeşitler çok çabuk verime yattığı için ilk yıllarda verime yatırmamak. Neden ? Çünkü verime yatırırsak ağacın yeşil sürgün gelişimi zayıf olacaktır. Böylece ağaç küçük kalacaktır. Bu nedenle bizim meyve aldığımız alanı arttırmamız lazım.

Yani ağacı ilk yıllarda yeşil sürgün gelişimini teşvik edecek bir şekilde budamamız lazım. Hatta meyve dallarının bir kısmını da ilk yıllarda almamız lazım.

O zaman nasıl bir budama yapıyoruz. Daha sert bir budama yapıyoruz.

Yani ağacın ana dallarında 1/2 - 1/3 oranında sert kesimlerle ağaç meyveye yatmadan önce daha fazla sürgün gelişimi göstersin, sonuçta da meyve aldığımız alan artsın istiyoruz.

Peki bu yan dal verimi yüksek ceviz çeşitlerinde bazı arkadaşların bahsettiği "minimum pruning" ya da Türkçesiyle hafif budama tekniği uygulanabilir mi?

Evet uygulanabilir. Ama internet üzerindeki kaynaklarda bu konuda çok fazla bilgi yok. Eğer ben vakit bulabilirsem ileriki zamanlarda kitaptan okuyup sizinle paylaşmaya çalışayım.

Yalnız ben hafif budama tekniğinde budanmayan ağaçların erken verime yattığı yönünde bir belge bulamadım. Eğer bu konuda bilgisi olan bir arkadaş bağlantı verirse sevinirim.

Genel olarak ağaca çok fazla müdahale edilmemesi konusunda hemfikirim. Çünkü makas demek sürgün demek.

Ancak bu ceviz için konuşursak ağacın yaşına, yan dal verimli mi yoksa uç dal verimli mi olduğuna göre değişebilir.

Örneğin budamanın temel prensiplerinden bir tanesi özellikle ağacın üst kısımlarında çok kalın dallar istenmez. Tamam bu bir prensiptir. Ama kalın dalların tamamı aynı yılda çıkarılmaz. Bu da bir prensiptir. O yüzden ne yapmamız lazım. Eğer ağacın üst kısmında kalın dallar varsa bunu bir yılda çıkarmak yerine bir kaç yıla yaymamız lazım.

Zaten uç dal verimli yaşlı ceviz ağaçları için bahsettiğim araştırmanın sonucuna bakarsanız sonuçta en yüksek verim için gerekiyorsa ağacın üst kısımlarından kalın 1-2 dal çıkarmanın yeterli olduğu görülmüş. Onu da neden yapıyoruz demiştik? Hem ağacın yüksekliğini makul bir seviyede tutmak için. Hem de eğer bu dalları bırakırsak ağacın alt kısımlarında bulunan meyve dalları ışık alamayacak ve yıldan yıla verimde düşme olacak.

Yan dal verimli yaşlı ceviz ağaçlarının ayrıntısını yazmadım ama, onda da sonuç olarak en yüksek verimin 2 yılda bir yapılan budamayla alındığı görülmüş.

Düzenleyen Erdem : 23-03-2013 saat 21:48
Eski 23-03-2013, 21:23   #3313
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem26 Mesajı Göster
Sayın Çınarmunarı,

Aslında kirazda uyguladığımız bir teknik var. Ama emin olamadım Çünkü uygulanan budama teknikleri ağacın çeşidine göre değişiyor.

Size de yanlış bilgi vermek istemem.

O yüzden Sütyemez hocaya sorup size dönmeye çalışayım.
Sayın Çınarmunarı,

Bu sefer Sn. Sütyemez hocaya ulaştım ama biraz meşguldü.

CEVİZ HATTI » İletişim

O yüzden siz kendiniz ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Şahsen internette cep telefonu numarasını paylaşacak kadar bu işe gönül vermiş hocalarımızın olması gurur verici. Çünkü Türkiye çapında 10 telefon gelmiş olsa ve 10 dakika ayırmış olsa neredeyse günde 2 saatini sırf ceviz yetiştiriciliği konusundaki sorulara cevap vermek için ayırıyor.

O yüzden Sn. Yrd. Doç.Dr. Mehmet Sütyemez hocamıza saygılar sunuyorum.

Gene bazı arkadaşlar ceviz bahçesi kurmak için çeşit tavsiyesi istemişler.

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler bir tavsiyede bulunmak için yeterli değil. Arazinin toprak yapısı, sulama durumu, iklim vb. faktörleri bilmeden yapılacak tavsiyeler sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle 0 246 313 24 20 numaralı telefondan Meyvecilik Araştırma İstasyonu arayarak konu uzmanı arkadaşlardan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bu arada yeri gelmişken eski adıyla Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu olarak bilinen Meyvecilik Araştırma İstasyonu ve Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma İstasyonunda görevli konu uzmanı, araştırma personeli arkadaşları da hem başarılı çalışmalarından hem de sahada çalışan teknik personele verdikleri destekten dolayı tebrik etmek gerekiyor. Gerek geliştirdikleri bilgi ve teknolojilerle, gerekse yaptıkları araştırmalarla ve hizmet içi eğitimlerle çok başarılı çalışmalara imza atıyorlar.

Ama bundan da bahsetmeden edemeyeceğim.

Madalyonun diğer tarafında ayçiçeğinde de durum çok farklı. Örneğin ben Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsüne belki en az 10 kere başvurdum. Ama sadece 1 kez yanıt alabildim. O zaman da ne oluyor. Bir kere daha arayıp bilgi istemiyorsunuz ve başınızın çaresine bakmak durumda kalıyorsunuz.

Kaldı ki bu benim kişisel bir sorunum değil. Böyle olunca ne olmuş oluyor. Çiftçimizin ayçiçeği ile ilgili sorunları çözülmemiş oluyor.

ncp1963, ladikli ve kamkat38 beğendi.
Eski 24-03-2013, 22:30   #3314
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Cropaid (doğal bitki antrifirizi) adlı ürünü firmanın dediği şekillerde 15 gün arayla tam 3 kez papaz eriklerine attım. Maalesef sonuç hüsran oldu. 100 metre ilerde komşumun eriğinde don zararı daha azdı. Acaba eriklerde mi çalışmıyor? Diğer meyve ağaçlarında kullanan arkadaşların görüşlerini almak isterim. Sorun bendemi acaba?

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 08:11   #3315
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Su analizi hakkında

Merhaba arkadaşlar,

sondaj su analizimi ekte görebilirsiniz. Su kategorisi T2- A1 çıkmış, rapordaki tabloya göre Orta tuzlu ve düşük sodyumlu.

Orta tuzlu su için "tuza orta derecede dayanıklı bitkiler için kullanılabilinir" denmiş. Sizce ceviz tuza orta derecede dayananıklı bitki grubundamıdır?

Eklenen Resimler

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 11:08   #3316
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
sayın permakültür

63 ms/m çok yüksek bir değer değildir tuz artıkça bu değer artar.. gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz gibi duruyor ama dikkatimi çeken bir şey var kalsiyum karbonat düzeyinde bir gariplik var.

alttaki linke bakarsanız anlarsınız. 32,55 fransız sertliğindeki suda olması gereken değerden çok düşük kalsiyum karbonat değeri var ve bu sertliğe göre suyunuz çok sert sular sınıfına giriyor

Su Sertlik Birimleri

ladikli beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 13:53   #3317
Ağaç Dostu

Bu su analizinin sonuçları yanlış olabilir

Alıntı:
Ceviz Yetiştiriciliği Prof. Dr. Y. Akça 2009
Laboratuvar Analiz Sonuçlarının Test Edilmesi:

Labaratuvar analiz sonuçlarını test etmenin en kolay yolu anyon ve katyon dengesini incelemektir. Bir su analiz sonucunda anyon ve katyonların toplamı eşit olmalıdır.
Buna göre katyonların toplamı (Na, Ca ve Mg) (potasyumu K da katyon olarak kabul etseniz sonuç değişmiyor) 7.25 meq/L gibi bir sonuç çıkıyor. Anyonları toplarsanız (bikarbonat, karbonat, klorür, sülfat) 1,63 meq/L çıkıyor.

Bu yüzden Akça hocanın kendisine sormanızı tavsiye ederim.

Ya da eğer ben fırsat bulabilirsem Prof. Akça hocanın çevirdiği kaynak kitaptan ilgili bölümü okumaya çalışayım.

Ama biraz teknik bir bölüm bir kaç gün sürebilir

Bu arada cevizle ilgili sanırım 4. Türkçe kitabımı aldım. Ve ilk kez beğendiğim bir kitap karşıma çıktı diyebilirim.

Kitabın ismi:

Sorularla Ceviz Yetiştiriciliği

Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen
Prof Dr. Turan Karadeniz
Yrd. Doç. Dr. Ömer Beyhan

tarafından yazılmış. Çok ayrıntılı incelemesem bile biraz göz attım.

Gerçekten güzel hazırlanmış. Özellikle ceviz yetiştiricilerine hitap edebilecek bir kitap. Teknik elemanların da çok istifade edeceği konular bulabileceğini düşünüyorum.

Düzenleyen Erdem : 27-03-2013 saat 00:10
Eski 26-03-2013, 14:51   #3318
Ağaçsever

Antaios's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2006
Türkiye'de modern ceviz yetiştiriciliğini gerçek anlamda Sütyemez ve Akça hocadan başka doğru düzgün bilen yok. Anadolu Ceviz A.Ş. firması bu işi en profesyonelce yapan firma onun dışında herkes müzdarip herkes deneme yanılma yöntemiyle çözüyor işlerini. Litaratürlerde ve belgeler üzerinde 10 yaşında ithal çeşitlerin 50 kg, 100 kg hatta 300 kg verdiği söylenen ağaçlardan gerçekte 10-15 kg ceviz alan "iyi" diyor. Bunun en büyük sebepleri; bahçelere ve ağaçlara yeteri kadar bakım yapılmaması, masraf yapılmadan ceviz beklenmesi ve bilinçsiz yapılan uygulamalardır. Selami Bayrak'ın Kaliforniya tatilinde çektiği resimlerden meydana getirdiği kitabı okumakla olmuyor maalesef. Fidan dikerken kök altına çiftlik gübresi atıp sonra 3-4 sene neden ağaçların hala büyümüyor diyenler açın ağaçlarınızı köklerine bakın ve kökteki kurtçuklara "merhaba" deyin. Hal böyleyken her kitapta fidan dikerken kök bölgesine çiftlik gübresi atın yazan kitaplarla bu iş bu kadar yürür ancak.

Antaios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 15:26   #3319
Ağaç Dostu

Ceviz fidanları bazen dikimden üç yıl sonra meyve verebilir.

5.6 yaşlarda çoğu ceviz çeşidi az meyve üretir. Bazı çeşitler bu yaşlarda yeterli ürün vermeye başlarlar.

Türkiye şartlarında dekara 150-200 kg iyi bir ürün olarak kabul edilir.

Amerika'da bu rakam 650-750 kg civarındadır.

Eğer çeşit seçimi, tozlanma, gübreleme, sulama, toprak yapısı ve don nedeniyle bir sıkıntı varsa 11-12 yaşlarında 20-25 kg kadar meyve alabilirsiniz.

Düzenleyen Erdem : 26-03-2013 saat 17:50
Eski 26-03-2013, 21:21   #3320
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Afyonda 6 yıl önce yaptığımız yayladaki bahçemizde mevcut olan 100 ceviz ağaçlı kapama bahçemize 10-15 civarında 1 yaş civarında chandler cinsi ceviz arıyorum.Bu cevizleri aramamın nedeni Denizlide kalmaması ve bandırmadaki satıcılara güvenemememden kaynaklanıyor ? Yardımcı olabilecek kimse var mı ?

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 22:15   #3321
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
gökhan bey ben ceviz fidanı üreticisiyim bandırmada üretim yapıyorum birkaç çürük elma yüzünden bütün bandırmalı satıcıları kötüleme gibi bir lüksünüzün olmaması gerekir.bende satıcıyım ama ben sadece üretimini kendi yaptığım fidanların satışını yapıyorum ve çeşitlerimde 100 yüz doğrudur.en baştada dediğim gibi birkaç satıcı yüzünden bütün satıcıları kötülemeniz vicdana ve insanlığa aykırı bir olay.

kamkat38 beğendi.
goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 22:40   #3322
Ağaç Dostu

Sayın gokhanyilmaz,

Ben Abdullah Akgöz beyin sahibi olduğu Filiz Fidancılık'tan en son sorduğumda ellerinde Chandler fidanı vardı.

Filiz Fidancılık - Abdullah Akgöz

Bilmiyorum şu anda ellerinde kalmış mıdır.

Şunu da söylemeliyim ki Chandler ceviz çeşidinin karasal iklimin hakim olduğu bizim bölgemizde olmayacağı konusunda ikna olduğum için ve üretici bu sene bahçe kurmaktan vazgeçtiği için sipariş vermedik.

Sadece güvenilir olduğunu düşündüğüm için adresini veriyorum.

Eski 27-03-2013, 20:44   #3323
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Sn goksal ,haklı olabilirsiniz ancak aranızdaki birkac cürük elmayı yıllardır temizleyememişseniz bu kimin kabahati belkide birkac cürk elma degildir ve temizlemeye gücünüz de yetmiyordur .. vatandaş bandırmada kim kaliteli fidan satıyor bilmesi cok güç ancak sizin bunu tespit edip önlem almanız eger birkaç cürük elma ise cok kolay olacaktır... sayın gökhan yılmazın günahı buraya acık bir sekilde düsündügünü yazması aslında ben bunu pek cok kişiden duyuyorum... sorun bence bizde degil bandırmalı ceviz yetiştiricilerde demekki bu güveni saglayamamışsınız...

gökhan1907 beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 20:50   #3324
Ağaç Dostu

Aslında bandırmalı veya bilmem nereli fidancı demek yanlış; tabii kabul etmek lazım ki fidan bu işin başı eger bir fidancının fidanı kötüyse burdan paylaşmalıyız eger iyiyse de buradan paylaşmalıyız bu reklam olmaz diye düşünüyorum böylece kimse gereksiz yere zan altında kalmaz herkes hak ettigini bulur ...

gökhan1907 beğendi.
Eski 27-03-2013, 21:03   #3325
Ağaç Dostu

Bir de şu teşvik meselesi beni şaşırtıyor gerçekten ,benim bahce kurmadan önce tarlama bugday ekiliyordu sadece bir sene bu desteklemeye basvurdum aşagı yukarı bu zamanlarda evrakları verdım yani mayıstı seneye martta para ancak yattı bi daha da teşvik meşvik hiç ugramadım çünkü bu işlemler için en az 5 kere gittim geldim... sonra hibe techizatı sordum bikere her şeye hibe yok hibe olan şeyler sene içinde belli oluyor sonra biz başvuruyoruz eger adınız cıkarsa alıyorsunuz sonra satıcıya gidiyorsunuz kafadan gidip peşin para 10 liraya alacagınız şeyi hibeli olunca satıcı 20 diyor degişen bişey yok yani ...krediler ise başlı başına başka alem zaten ipotek alıyorlar sonra masraf falan diyip kesıntiler var yani sıfır faizli kredi olmuyor aslında ...bu sıfır faizli krediyi alan varmı forumda bilmiyorum ben de zaten çevremde de görmedim hiç varsa yazsa da bizde neymiş ögrensek ..
son olarak ben şahsen bahçeyi kurdum kuralı aynı dügün yaparmış gibi elim cebimden hiç çıkmıyor ,devletin kredisine teşvigine güvenip de bu işe kalkışanlara gıpta ile bakıyorum vallahi ve de bol şans diliyorum..

ncp1963 beğendi.
Eski 27-03-2013, 21:35   #3326
Ağaç Dostu

Sayın erdem 26 ben mehmet şen hocayla tanıştım hakkaten bilgili birisi kitabı da en derli toplu kitap hatta diger hocaların onun ögrencisi oldugunu ve kitaplarında kendi kitabından faydalandıgını söyledi ama chandler ve pedro ile ilgili anlattıklarımı ilgiyle dinledi sanırım onun bilgileri piyasaya yeni giren çeşitleri kapsamıyor pek ...klasik yerli ceviz alanında gerçek bir uzman..

Eski 27-03-2013, 22:02   #3327
Ağaç Dostu

Bu arada budama ve budanmayan agacların erken verim vermesiyle ilgili araştırmanın linki http//www.walnutresearch.ucdavis.edu/2010/2010_117.pdf

Eski 27-03-2013, 22:24   #3328
Ağaç Dostu

Geçen pazar bahçeme gittim bu sene aşırı soguk olmadı ve chandler ve pedrolarda hiç soguk zararı yok buradan şunu söyleyebilirm eger bölgenizde soguklar -15 den aşagı düşmüyorsa chandler dikin bence en güzel çeşit hatta pedro daha iyi gelişiyor ancak pedronun meyve büyüklügünü dikkate aldıgımızda satış acısından chandler avantajlı ...ilk diktigim fidanlar bana kaman dediler ama gerçekten ne cins bilemiyorum aşılı bile degiller her sene donuyorlar onları da bu sene aşilayacagım.. yine donmuşlar...fernoru hala takipteyim bu sene belli olur...

kamkat38 beğendi.
Eski 28-03-2013, 07:43   #3329
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Bu arada budama ve budanmayan agacların erken verim vermesiyle ilgili araştırmanın linki http//www.walnutresearch.ucdavis.edu/2010/2010_117.pdf
Teşekkürler Sayın Bozy, güzel bir makale bulmuşsunuz.

Tam detaylı okuyamadım henüz ama gördüğüm kadarı ile budanmasa bile ağaçlarda meyve seyreltme işlemi yapılıyor. Yani budamayalım, salalım ağaçlarımızı çayıra mevlam kayıra diye bir durum yok ortada.

Bir de bu makalenin özellikle ceviz için olduğunu da vurgulamakta fayda var

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 07:56   #3330
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
Öncelikle selamlar herkese.

Mart başında diktiğim fidanların nisan 15 gibi tepe budamasını yapmayı düşünüyorum. Biryerde mayıs sonu gibi fidanları beyaz plastik boya ile boyanması gerektiği aksi halde güneş yanıklığı olacağını okudum. Bu zorunlu birşeymidir , boyamazsam ne olur? Birde boyamaya karar verirsem fidanların her tarafınımı boyuyorum yoksa aşı yerlerini boyama , belirli yerlerini boya ...vs gibi şeyler söz konusumu ...

Şimdiden teşekkürler herkese...
Diğer bir konuya yazmıştım ama görülmedi sanırım birde buraya ekliyim , teşekkürler tekrar...

m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024