agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2011, 20:40   #1501
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın lilium ağacı geçici bir süre daha büyük bir saksıda beklettim. Kuruyan bir ağacın toprağı vardı o saksıda. Yani sadece orman toprağı olan toprak vardı içinde. Geçenlerde sahaya nakledip diktim ağacı. Neden çürüdü o aşı yerinin hemen üstünden çıkan yeni filiz anlamadım açıkçası acaba kazık kökü fazla sudan dolayı çürüdümü?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 21:40   #1502
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu ağaç yaşar ve devam eder, belli ki geçen yıl dikmişsiniz ve yeterince odunlaşamamış. Ancak eğer dalları üşüyebiliyorsa ağaç büyüdüğünde kışları bazı sürgünler donacaktır bilesiniz. Fidanı 15-20 cm den veya 2-3 en göz üzerinden tepeleyiniz, yeni sürgünler daha hızlı ve büyükolacaktır, kesim yerinide aşı macunu ile macunlamayı ihmal etmeyin. Eğer imkanınız varsa fidanı topraklı olarak rüzgar esen bir yere taşırsanız soğuklara dayanır hale gelecektir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 08:00   #1503
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Selahattin abim, tek fidan zaten, hazır tüpe almışken, kışı evde atlatsak, daha kolay mı olur? Ne dersin?

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 09:18   #1504
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Gençleştirme ve budama

Merhaba,

Bahçemizde aldığımızda yetişmiş olarak bulunan iki adet cinsini bilmediğim ceviz ağacı var. Biri yaşlı, gövdesi bayağı kalın ve büyük bir ağaç, diğeri genç ve son iki senede boya verdi çok fazla.

Birinci ağacın dalları çok karışık , ikinci de boya gidiyor.Bu ağaçlarda nasıl ve ne zaman bir gençleştirme ve şekil budaması yapabilirim. Usta arkadaşlarımdan fikirlerini rica ederim.

Fotograflar aşağıda yaşlı olanın tam bir fotografı yokmuş işyerimde, genç olan ise şu anda fotograftaki halinin iki katı en/boy olarak.
Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 09:29   #1505
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Ceviz hakkında bilinmesi gerekli bilgiler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Merhaba,

Bahçemi aldığımda var olan iki adet cinsini bilmediğim ceviz ağacı var. Biri yaşlı, gövdesi bayağı kalın ve büyük bir ağaç, diğeri genç ve son iki senede boya verdi çok fazla.

Birinci ağacın dalları çok karışık , ikinci de boya gidiyor.Bu ağaçlarda nasıl ve ne zaman bir gençleştirme ve şekil budaması yapabilirim. Usta arkadaşlarımdan fikirlerini rica ederim.

Fotograflar aşağıda yaşlı olanın tam bir fotografı yokmuş işyerimde, genç olan ise şu anda fotograftaki halinin iki katı en/boy olarak.
Şimdiden teşekkürler
Arkadaşlar Ceviz ağacının Allelopatik etkilerinin bilinmesininönemli olduğuna dikkat çekmek için bu mesajı ekliyerek sizlerle paylaşmak istedim, sevgilerimle.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 13:22   #1506
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2011
sevgili mine pakkaner bende 40 şebin 40 bilecik fidan diktim budamayla ilgili bilgilerinize ihtiyacım var şimdiden teşekürler

ceviz59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 17:03   #1507
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Ağacımı dediğiniz gibi budadım ama maaleseff kuruduğunu fark ettim artık yeni bir ağaç almam lazım

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 18:16   #1508
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Ağacımı dediğiniz gibi budadım ama maaleseff kuruduğunu fark ettim artık yeni bir ağaç almam lazım
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Pekte adam olacak gibide durmuyor, toparlasa bile uzun yıllar alır, bence yeni bir tane ekseniz daha iyi olur.
Ağaçınıza üzüldüm, bir şeyler söylerken bizde iyi şeyler söylemek isteriz ama olmayacak duaya da amin demenin bir anlamı olmadığını şimdi daha iyi anladım sizin bu bilgilendirmenizden sonra.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 18:53   #1509
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Arkadaşlar ben sohbet olsun, bu arada da birşeyler öğrenelim diye ceviz 59 rumuzlu arkadaşımızın bu yıl dikmiş olduğu ceviz bahçesi hakkında naçizane bir şeyler söyleyeceğim,ustalar bu konuda daha doğrusunu söyleyeceklerdir tabii ki.Benim yapmak istediğim şey fikir ve düşünce geliştirmek.ceviz 59arkadaşımız " Sana ne ben böyle uygun gördüm ve böyle yapmak istiyorum." diyebilir, saygı duyarım.Yanlış anlaşılmak da istemem,ama merak ettiğim husus şudur:
a)Şebin cevizi salkımda 3-4 lü ceviz oluşturmakta,Bilecik cevizi salkımda 2-3 adet ceviz oluşturmakta.Bu anlamda Şebin, Bilecikten daha verimli.
b)Şebin yayvan gelişim göstermekte Bilecik ise dikine büyümekte bu da ileride hasatta sorun olacak demektir.
c)Bilecik Şebine tozlayıcı olarak kullanılmakta bu durumda dokuz Şebin fidana bir adet Bilecik yeterli olmakta
d)İç kalitesi olarak Şebin Bilecikten daha küçük tane yapmakla beraber iç ağırlığı Bilecikten daha fazla
e) Şebinin iç kalitesi Bilecikten daha iyi ve daha beyaz,iç ceviz olarak kullanılmağa elverişli.
Bu teorik muhasebeden sonra ceviz bahçesi oluşturmak için 9 Şebin fidana 1 bilecik tozlayıcı olacak şeklinde bahçeyi düzenlemek daha mı karlı olacaktır?

Düzenleyen yasarugur : 01-04-2011 saat 10:10 Neden: harf düzelttim
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 20:46   #1510
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Sayın yasarugur yukarıdaki yazdıklarınız c e v i z 59 adlı üye için olacak sanırım, yanlış anlaşılmayı düzeltmek ve fikirlerinize tamamen katıldığımı belirtmek için yazdım.Çalışma ve araştırmalarınızda başarılar dilerim.

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 20:50   #1511
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşlar Ceviz ağacının Allelopatik etkilerinin bilinmesininönemli olduğuna dikkat çekmek için bu mesajı ekliyerek sizlerle paylaşmak istedim, sevgilerimle.
Sayın epsody Allelopatik etki kapama ceviz bahçesi için bir yan etki oluşturur mu?Nıye bu konuya değindiğinizi biraz açarmısınız?

Eski 01-04-2011, 06:27   #1512
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Sn eko ,ismi düzelttim uyarınız için teşekkürler.

Eski 01-04-2011, 09:38   #1513
Ağaç Dostu

Önce Allelopatik etkiden anlam çıkarmak gerek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko_ Mesajı Göster
Sayın epsody Allelopatik etki kapama ceviz bahçesi için bir yan etki oluşturur mu?Nıye bu konuya değindiğinizi biraz açarmısınız?
Arkadaşım eko_; Mesajıma gösterdiğin samimi ilgine teşekkür ederim. bu konuya değimeden önce Allelopatik bitkileri araştımıştım sizin de bildiğiniz gibi halk arasında ceviz ağacı ile ilgili bir çok olumsuz sözlerden yola çıkmıştım, öncelikle bu halk arasında dolaşan özelliklede kırsal kesimde fazlaca itibar gören bu rivayet sözlerden bir kaç örnek vermem gerekecek aramızda bu rivayet sözlerden haberi olmayanları bilgilendirmek adına.

Kırsalda evinin baçesine ceviz dikmek isteyene şu sözler fısıldanır bu ceviz senin boyuna gelince sen ölmüş olacaksın. bir başka türlüsü, sana bu cevizin meyvesini yemek nasip olmıyacak gibi sözlerin yanında, bir başka rivayet de ceviz ağacının altında uyuyan uyanamaz derler, bir başka deyişde yağmurlu havalarda ceviz ağacının altına saklanılmaz denilir. buna sebeb de yıldırımları çektiğine inanılır.

Arkadaşım bu mesajımda ceviz ağacı hakkında söylenmiş sözlerden bahsettim, farklı bilenler varsa paylaşmalarını rica ederim, bir daha ki mesajımda sizin sorunuza bilimsellik içinde cevaplar getireceğim, sevgiyle kalın.

Eski 01-04-2011, 10:39   #1514
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sn Kaktüs'ün bu konuda yazdığı iki mesaj var aşağıda gayet detaylı açıklamış, teşekkür ederiz.

Allelopatik etki (Bazı bitkiler bir arada yaşamaz)

Allelopatik etki (Bazı bitkiler bir arada yaşamaz)

Eski 01-04-2011, 10:42   #1515
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

1500 nolu meaj gençleştirme ve budama

Aşağıdaki 1500 nolu mesajım sanırım gözden kaçtı, mesaj hakkında tecrübesini ve bilgisini paylaşacak arkadaşları bekliyorum.Teşekkürler

Eski 01-04-2011, 11:06   #1516
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Alıntı:
Aşağıdaki 1500 nolu mesajım sanırım gözden kaçtı, mesaj hakkında tecrübesini ve bilgisini paylaşacak arkadaşları bekliyorum.Teşekkürler
Büyük olan ceviz için Sık olan,kuruyan ve birbiri üstüne binen dalları aralama yapabilirsiniz.Genç olan cevizler için farklı yönlere bakan 4 **** 5 dalı 20-25 cm aralıklarla katlar oluşturabilirsiniz.Farklı yönlere derken ağaca tepeden bakınca 360 derece olan dairesel açıda 4 dal için 90 'ar derece 5 dal için 72
derece gibi yaklaşık değerler seçilebilirler.Fakat illaki bu değerlerde olmayabilir.
Her ağaç kendine göre değerlendirilecektir diye düşünüyorum.

Eski 01-04-2011, 11:40   #1517
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bazı şeyler sadece anlatımla olmuyor, tecrübede gerektiren bir şey, keşke budamaları yaparken budanmadan önceki hali budanırken hangi dal nekar budanmalı ve budadıktan sonraki durumu gösteren fotoğraflar çekseymişim, ya da bir video, internette bazı budama videoları var fakat tam ince noktalarıda anlatılana hiç denk gelmedim, genel olarak şekil budamalarını anlatanlar var meyve budaması nasıl yapılır.
Örneğin hangi dal ne kadar alınmalı, dalı göstererek, nedenlerini anlatarak, ağaçın tacını yükseltmeden iyi ve kaliteli verim alabilmek gibi.

Böyle güzel bir sitede epey de ceviz yetiştiricisi varken neden bir ceviz budama bakım (vs) toplantısı yapmıyoruz ki, birbirimizin bilgilerinden daha fazla yararlamış olmazmıyız.

Eski 01-04-2011, 13:22   #1518
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Sn Lilium hocam,böyle bir toplantıya bir şeyler öğrenmek amaçlı seve seve katılmağa çalışırım,daha sonra yapacağım işler için bilinçli olmak iyidir.Bahçede yerli ,aşısız, 15 yaşlarında bir ceviz ağacı,iki adet geçen yıldan dikilmiş genç fidan,ayrıca bu yıl için tüplü ceviz dikimi için hazırlanmış on adet çukur var,fidancım nisan sonunda aşılı chandler fidanları teslim edeceğini söyledi,yani pratik bilgiye ihtiyaç var dediğinz gibi.

Eski 01-04-2011, 14:28   #1519
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
...ceviz ağacı var. Biri yaşlı, gövdesi bayağı kalın ve büyük bir ağaç, diğeri genç ve son iki senede boya verdi çok fazla.
...Birinci ağacın dalları çok karışık , ikinci de boya gidiyor.Bu ağaçlarda nasıl ve ne zaman bir gençleştirme ve şekil budaması yapabilirim. Usta arkadaşlarımdan fikirlerini rica ederim...
Sayın aslan-k; Ceviz ağaçlarından yaşlı olanı gerçekten yıpranmış, dibinden genç bir fışkın çıkarmış, gelecekte büyük gövde bir şekilde yaşayamaz hale gelir se; bu fışkın onun yerine geçecek.
Bir yönde neslin devamı...
Bu ana gövdenin dibinden çıkan fışkın; bize köklerde veya gövdede problemler olduğunu da söyler.
Zaten gövde üzerinde; yanlış kesilen (kırılan) kalın dalların çürüyerek gövdeye zararlar verdiği, fotoğrafta gözüküyor.

Yaşlı ağaçta yapacağımız budama; ancak kuru dalları almaktan ibarettir.

Yaşlı (yıpranmış) ceviz ağacına budama amacıyla çıkacak kişileri özellikle uyarmak isterim! Tutunacak veya basacak olduğunuz dallar sandığınız kadar kuvvetli çıkmıyor, çok çabuk kırılıyor. Ağaçtan düşmek %50 gibi. Daha önce hiç cevize çıkmayanlara, bu riske girmeyin derim!

Genç ceviz ağacınız boya gidiyor, Doğal doruk dallı sistemi kendisi oluşturmuş.
Bu formdan ve yaştan sonra yan dalların da güçlenmesini sağlamak amacıyla;
üstünden tepe doruk dalı kesip, yan dala yönlen dirilmeli.
Böylelikle; yan dallar güçlenir, tepe dalı duraklar-yavaşlar veya diğer yan dallarla aynı güçte gelişmeye devam eder.

Hiç bir işlem yapılmaz sa ne olur? Kendi şeklini kendi bulur, mutlu olur.
Budama ağacın pek isteği değil, insanların isteğidir.
Az ürün ama kaliteli ürün almak,
Hasat için ağacın içine rahat girebilmek, binmek için gibi.

Budamada gelişmesi yavaşlatmak istenen sürgün belirli oranda kesilir, büyütülecek olana ise; dokunulmaz.

Sayın epsody'nun ceviz ağacının allelopatik özelliğini gündeme getirmesi;

"Ceviz gölgesi yavuz gölgesi, söğüt gölgesi yiğit gölgesi" sözünü hatırlattı.
Piknik yaparken ceviz gölgesini yerine söğüt gölgesi arayalım,
"evin uzağına ceviz, yakınına kiraz dikelim" demek de işin özeti bence...

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 09:05   #1520
Ağaç Dostu

Kırsal insanımızın deyişlerindeki gerçeklere vurgulama.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın epsody'nun ceviz ağacının allelopatik özelliğini gündeme getirmesi;

"Ceviz gölgesi yavuz gölgesi, söğüt gölgesi yiğit gölgesi" sözünü hatırlattı.
Piknik yaparken ceviz gölgesini yerine söğüt gölgesi arayalım,
"evin uzağına ceviz, yakınına kiraz dikelim" demek de işin özeti bence...
Arkadaşım ligustrum, bitkilerdeki özelliklede cevizin allelopatik etkilerinin önemine vurgu yapan mesajımın sizin katılımınızla paylaşımlar daha anlam kazanacak deyimler kazandı, ilginize samimi şükranlarımı sunarım.

Deyiminizin özetinde de vurguladığınız gibi kırsal insanımız ceviz ağacının etkilerine karşı endişelerinde ceviz ağacının gölgesini dahi kabul etmediği bu gerçekte söğüt ağacının gölgesindeki huzuru bulmalarıylada kendini bu etkilerden korumayı düşünmüşlerdir.

Başka bir deyişteki evin uzağına ceviz dikmeye vurgu yaparken de kiraz ağacının kendi yaşamına engel teşkil etmiyeceğini belirterekte, bahçe kurmada kiraz ağacıyla kurulacak bahçelerin önemini de vurgulamış olmaktadırlar.

Bahçe kuracak arkadaşların kırsal insanımızın ön görüleriyle oluşmuş bu deyişler bilimsel litaratürde de karşılk bulduğunu burada hatırlatarak, konun uzmanlarıyla görüşlmeden, özenmeler içinde hareket etmemelerini kendilerinden beklerim, konuya ilgi duyanlara samimi şükranlarımı sunarım, sevgilerimle hoşça kalın.

Eski 04-04-2011, 15:18   #1521
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
iyi günler forum üyeleri. foruma yeni üye oldum bir sorum vardı. chandler ile fernor ceviz cesitlerini verimlilik, kıs soguklarına dayanıklılık, dişi ciceklenme süresi, yapraklarını dökme süresi, bakımından karsılastırabilirmiyiz? bu iki cesitten hangisi bu alanlarda öne cıkmaktadır.
1600 rakımlı kısları sert gecen ilkbahar gec donları görülen antalya korkuteli yaylası mevkisinde hansi cinsi önerirsiniz. köyde asısız bircok ceviz agacı yetişebimektedir. ama bu yer icin hangisi uygundur denemeyi düşünüyorum.bilgilerinizi paylasırsanız sevinirim.

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 16:30   #1522
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sayın Ligustrum, teşekkürler bilgiler için. Bunu ne zaman yapmalıyım bugünle uygun mudur? Özellikle genç ağaç için şimdi yan dalları bırakarak tepeden vurursam yeni sürgün dallar verir mi? Bunun için köyde 15 Nisan beklenmeli ve öyle vurulmalı o zaman bu sene yeni sürgün patlatmaz ayırdığın sürgünler gelişir dediler doğru mudur?

Eski 06-04-2011, 00:25   #1523
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yeni ceviz ekimi yapanlara fikir olması acısından paylaştım.

Lilium / Bahçe (Balıkesir-Gönen)

Eski 06-04-2011, 00:46   #1524
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Budamada gelişmesi yavaşlatmak istenen sürgün belirli oranda kesilir, büyütülecek olana ise; dokunulmaz.
"Budamada gelişmesi yavaşlatmak istenen sürgün belirli oranda kesilir" Amaç sadece gelişmeyi yavaşlatmak değildir, bunun yanında meyve gözüde oluşturmaktır, yani ağacın tacını fazla yüksetmeden daha alt dallarda meyve oluşumunu sağlamak ve ağacın boş dallara daha fazla enerji sağlamasının yerine meyvayı beslemesine yönlendirmek. Ve daha küçük bir taç yapısı.

"büyütülecek olana ise; dokunulmaz." aynı şey büyütülecek olan, yani bırakacağınız ana dal oda kontrollü bir şekilde budayacaksın ki meyve gözüne teşvik edesin. Kontrolsüz bırakırsanız ana dal da uyanmayan gözler ve cıplak gövdeli bir ana dal oluşturursun.

Eski 06-04-2011, 04:21   #1525
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Ligustrum, teşekkürler bilgiler için. Bunu ne zaman yapmalıyım
Sayın aslan k;Bahçelerde Budama ve Budama Sonrası Bakım Başlığında;
Sayın Nuri Murvet Hoca 308 Nolu mesajda "Meyva ağaçlarında budama zamanı bitmiştir, bölge iklim şartlarına görede bitmek üzeredir"
305 Nolu mesajda; "Ceviz ağacınızın büyüme şekli anadal sürgün ucunun liderliği ile devamlı sopa gibi yukarı yükselme eğilimi vardır" bilgisi tam sizin genç cevize uymuş, boya gitmekte;
Doruk dalın tepesindeki sürgün çıkartılarak, altlardaki yan dallardan bir tanesi
yeni lider dal yapılmak üzere hazırlanır.
(Bu amaçla yan dal üzerinde tali dalcıklar çıkartılır ya da kısaltılır. Ayrıca;
yeni lider dala rakip olacak durumda olanlar çıkartılır ya da kısaltılır)
Gövde üzerinde yan dalların sıklığı; ağacın üzerine çıkmaya engel olmamalı.
Birkaç yıllık sürgün çıkartılır.
Yan dallar üzerinde, kuvvetli gelişen sürgünler duruma göre ya çıkartılır, ya kısaltılarak meyve gözü-dalcığı yapmaya teşvik edilir.
Bir dahaki seneler pek budama istemez.
Şeftali, bağ gibi budama sevenlerden değildir.
Budama yaralarına aşı macunu ister.
Sayın Lilium' un bildirdiği hususlara da katılıyorum.
Yetiştirdiği cevizlerin maşallahı var.
Sağlıcakla kalın.

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2011, 21:56   #1526
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2011
sayın yasarugur evet yanlış yaptıgımın farkında oldum ama iş işten geçti fidanlar dikildi 7 ay oldu . bizim buraların geç donlarından zarar görmemek için şebin bilecik seçtim aldıgım fidancıda bular vardı ama daha başka fidan dikersem araştırıpta dikerim cok teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için ne tür daha uygundur tekirdag da rakım kac acaba

ceviz59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2011, 09:36   #1527
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Hayırlısı olsun sn ceviz59, 7 aylık emeğiniz varziyan etmemek lazım,intte bakılınca Tekirdağ'ın deniz seviyesinden 100 m yüksekte olduğu yazıyor,batısında Ganos tepesi 945 m yüksekliği olarak belirtilmiş.Ben ilkbahar geç donları zarar vermesin diye için geç uyanan bir çeşit olarak Chandler dikeceğim 10 tane (o kadar yer ayırdım tarlada) tozlayıcı olarak franquette ya da fernor dikeceğim bir adet.Geçen yıl 5 adet açık köklü chandler fidanından birisi tuttu diğer dördü zamanında sulayamadığım için kurudu,o yüzden bu yıl 18 tonluk bir depo yaptırıyorum ,damlama sulama sistemi kuracağım,böylece giderek bir şeyler öğreneceğim.Bu arada ceviz başlığı altında bilgilerini benim gibi acemilerle paylaşan değerli ustalarımıza da kendi adıma teşekkür ederim.

Düzenleyen yasarugur : 07-04-2011 saat 13:37 Neden: ek cümle yazdım
Eski 07-04-2011, 10:27   #1528
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Yükselti konusunda fikir oluşturması açısından;2009 senesi 10 Mayıs'ta 100 adet chandler ve 9 adet Scharsch Franquette tüplü olarak diktim.4 adet soğuk zararından kuruma oldu. Bahçemde Rakım:1320metre Bu yıl şekil budaması yapacağım önümüzdeki hafta.

Eski 07-04-2011, 11:07   #1529
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sn Lilium Sn. Ligustrum verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.Genç ağacımın 5-6 ana dalını bırakıp gerisini budayacağım.

Eski 07-04-2011, 11:43   #1530
Ağaç Dostu

Sayın aslan k; Tepe sürgünü kesimi birinci önceliğiniz.
Yan dal sayısı daha fazla olmalı, döne döne yukarıya kadar dağılmalı.
Kalın dal çıkarmadan kaçınarak, bir kaç sürgün dal alınabilir.
Ağaç kendisi gerekli görmüş ki o sayıda dal oluşturmuş.
Ağacın kendi kurduğu düzenini fazla bozmamalı.

Budama ağacın isteği değil insanların özel istekleridir.
Az meyva ama iri meyva. Rahat bakım, mahsül toplama vs.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024