agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-10-2018, 13:58   #5821
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Dedikleriniz doğru lakin yerli türlerin ilk yıllarda yan dal verimi olmayışı,ciddi bir verime geçiş için en az 10 yılı göze almak gerekişi,ve bahar donları etkeni sebebiyle Chandler bu kadar öne çıktı...Fernoru 1000 rakım altında önermiyorum...antraknoza mantara yakalanıyor...Tecrübe ettik...
Howard yeni ve denenebilir,lakin yeterli bilgi yok.
Chandler şu an için denenenlerin en iyisi...
Bir dostumuz 7 yaşında 60 chandler dan 1.5 ton civarı ürün aldı...
Kabuk fernordan da,howard dan da ince ...kalite güzel ,hastalıklara ve kurda dayanıklı.
Pedro da verimde iyi...Ama chandler daha kaliteli...
Şu an bir çok dostumuz çevremizde yetiştiriciliğe başlıyor..çünkü profesyonel olmasa da yarı pro olarak bile yaptıklarımız örneklik teşkil etmeye yetiyor....
Zaten MİLLETİN GÖZÜYLE GÖRÜP ANLAMAYA İHTİYACI VAR....Yoksa kuru anlatımla internette dolaşan karman çorman bilgilerle kafa karışıklığına değil....Üretip gösterebilmek ve orneklik teşkil edebilmek önemli...Vesselam...Siz paylaşmaya devam edin...bu iş başka türlü olmaz zaten...Yapıp edip göstermeli...kanıtlamalı...
Arkadaşlar öncelikle yorumlarınızın beni motive ettiğini söyleyerek başlamak istiyorum sözlerime.
Teşekkürlerimi de iletiyorum unutmadan.
60 ağâç chadler dan 1.5 ton a yakın bir ürün bir rekor olabilir.
Tahmini yaş ağırlıktır.Yani yeşil kabuğundan ayrılmış şekilde.
Bu haliyle ağaç başı 25 kg civarı yaş ürün alınmış olur.
Bende her ağacımdan alamasamda 6. Yaşındaki Pedrolardan 26 kg aldıklarım oldu.
Ancak meyve boyutları bariz olarak küçülmüştü.Bu ciddi bir sorun.
Özellikle pazarlamada.
Gerçi kalibre olarak ufak olanları da daha uygun olarak satabiliyorum.Ancak albeni ****** önemli.
Ben kendi adıma 7. seneye girerken hala bahçemin kendi masraflarına yetecek kadar ürün verdiğini söyleyebilirim.
Ve tavsiyem şudur bence 7 yaşından önce ticari çok büyük beklentilere girmeyin.
Malesef şartlar her geçen gün daha da zorlaşıyor.
İşte size bir örnek.
4. ayda aldığım 25 kg potasyum nitrat ın fiyatı 100TL idi.
Bu gün aynı gübre en ucuz 200 TL.
Siz geçen yıl sattığınız ürüne % 20 30 gibi fark isterken zorlanıyorsunuz.
Ancak gübre fiyatları % 100 artmış.
Ve malesef hala devletimiz çifçimize sahip çıkmıyor.
Yakında tane tane alma moduna gireceğiz.Herşeyine özendiğimiz Avrupa lılar gibi.
Velhasıl çifçinin karnını yarmışlar SENEYE çıkmış.
Herşeyin seneye daha iyi olması dileğiyle.
Selamlar...

TUĞRULÜNAL beğendi.
vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 15:43   #5822
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Kg ını 20 liralara sattığı şekilde 60 ağaçtan 1.5 ton 30 bin lira demek...Bu yıl da yeni hasat tam kuru olmayan cevizleri 20-25 aralıklarında gördük...Bilinçli üretici ceviz hususunda şanslı diyeyim...Gübre fiyatları pahalı tabi ama ..alternatifler de var...solucan gübresi yapımı basit...bence her cevizci,ya da meyveci eğer köyde meskun ve uygun mekanı varsa bunu yapmalı...gubre maliyeti en az yarı yarıya düşer...Yaptığımız için rahatını sefasını görüyoruz...Ümit var olun....şu an için durum çözülmezlere kilitlenmiş falan değil...
Bilinçli ve sistemli bir bakımda donume 600-700 kg lar 8 yaşlarında çok rahat alınıyor...
Bugün için konuşalım...
10 dönümü olan için bu en az 6 ton demek....
Şu an en az 20 liradan 120 bin lira demek...
Yıllık masraf da maksimum 10 bin lira(biz adam çalıştırarak bile bu miktarın üstüne çıkmıyoruz...)
Yani bugünün şartlarına göre. 10 dönüm öyle böyle bir afet olmadıkça en az 100 bin kazandırıyor...Aylık kazanç 8.000 liradan fazla oluyor...bunu yapanlar uzmanlaştıkları için yolu alıp gidiyor...Başka böyle bir tabloyu tropik meyveler ya da pikan cevizi hariç hiçbir meyvede göremezsiniz....daha ne olsun...
Ötesini anlatmaya gerek bile yok
Müthiş kârlı...
Ama BİLİNÇLİ BAKIM....

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 18:50   #5823
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Kg ını 20 liralara sattığı şekilde 60 ağaçtan 1.5 ton 30 bin lira demek...Bu yıl da yeni hasat tam kuru olmayan cevizleri 20-25 aralıklarında gördük...Bilinçli üretici ceviz hususunda şanslı diyeyim...Gübre fiyatları pahalı tabi ama ..alternatifler de var...solucan gübresi yapımı basit...bence her cevizci,ya da meyveci eğer köyde meskun ve uygun mekanı varsa bunu yapmalı...gubre maliyeti en az yarı yarıya düşer...Yaptığımız için rahatını sefasını görüyoruz...Ümit var olun....şu an için durum çözülmezlere kilitlenmiş falan değil...
Bilinçli ve sistemli bir bakımda donume 600-700 kg lar 8 yaşlarında çok rahat alınıyor...
Bugün için konuşalım...
10 dönümü olan için bu en az 6 ton demek....
Şu an en az 20 liradan 120 bin lira demek...
Yıllık masraf da maksimum 10 bin lira(biz adam çalıştırarak bile bu miktarın üstüne çıkmıyoruz...)
Yani bugünün şartlarına göre. 10 dönüm öyle böyle bir afet olmadıkça en az 100 bin kazandırıyor...Aylık kazanç 8.000 liradan fazla oluyor...bunu yapanlar uzmanlaştıkları için yolu alıp gidiyor...Başka böyle bir tabloyu tropik meyveler ya da pikan cevizi hariç hiçbir meyvede göremezsiniz....daha ne olsun...
Ötesini anlatmaya gerek bile yok
Müthiş kârlı...
Ama BİLİNÇLİ BAKIM....
Siz bu rakamlara ulaşabildiniz mi ?
Ya da sizin ağaçlarınız kaç yaşında acaba ?
Zira tespitleriniz güzel.
Heleki 8 yaşında 700 kg dekarda korkunç iyi rakam.
Dünya standartlarının bile en üst noktası.
Bu şekilde bir verim alabilen varsa takdir ve tebrik etmek gerekir....

Eski 17-10-2018, 19:37   #5824
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Bizim bahçeler daha yeni...forumda paylaştım...Türkiye de tanınmış ceviz uzmanlarına resimleri gönderdiğimde onlar da şaşırdı...Her yönüyle ilim gerekiyor...
Ama bahsettiğim rakamlar Çevremizde önceden dikim yapan arkadaşların...tabi yaş ağırlık bu...ama ona rağmen kg fiyatları 20-25 aralarında satabiliyorlar...Ama Türkiye çapında tanınmış kişilerle görüştük,buluştuk,bahçelerini gezdik v.s...Yani bu işi çok ciddi tedris ettik..Olmaz değil ...Bize göre bu rakamlar artık sıradan...Ceviz hüsran bahçeleri diye açtığımız konuyu inceleyin...2.yılında olan bahçe fotoğrafları bizim bahçelerimiz

Safranlı beğendi.
Eski 24-10-2018, 16:05   #5825
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
Değerli arkadaşlar ceviz para işi, emek işi, sabır işi falan filan ama ****** ceviz bir sevda işi, aşk işi. aşkla bağlı değilseniz yapmayın. yaklaşık 5-6 yıl önce uzun araştırmalardan, görüşmelerden, okumalardan, mühendis görüşlerinden sonra kamandan arif göçmen beyden 80 adetle deneme amaçlı kaman-1 ve 5 aldım. emek semek yetiştiriciler bilir alın teri dökerek yavrularımı büyüttüm. her sene soğuk vurdu, her sene soğuk vurdu, kök kuvvetli olduğu için yeniden sürgün veriyor kocaman ağaç oluyor bi bakmışın yine soğuk vurmuş, tam 4 yıl boyunca. 5. yılda baktım bademler meyve dolu taşıyor, kaysılar, elmalar, armutlar. bizim soğuk vurmaz denilen kaman1-5 aman yarabbi! Töbe uyanmıyor. Bekliyorum yok. Arkadaşlar 5. yıldı yanlış hatırlamıyorsam kepçeyi çağırdım söktürdüm, şimdi 5 yıllık emeğimi mangalda kömür olarak kullanıyorum. ağlayacaktım kendimi zor tuttum klavyeye basacak gücü bir yıl sonra bulabildim. lan dedim ki bide chanler diyorlar. belkide o soğuğa dayanır. chanlarda kamandan kötü çıktı. demem o ki bu fidancılar yalancı ve sahtekar. Evet biliyorum çok tepkiler gelecek ama geçen zamanın telafisi olmuyor. ben yandım siz yanmayın. sağınızdaki solunuzdaki bahçeden alın ana baba usulü cevizi dikin bahçenize. en sağlam güvenlir yol. bu sene yaptım fidanlar boyuma geldi. eğer başarılı olursam aynı yöntemle 150 dönüm bahçe kuracam. benden söylemesi.

övünç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2018, 23:55   #5826
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Ağır bir itham?

Sayın övünç,

Arif göçmeni tanırım iyi de tanırım,

Siz ceviz hususunda bilgilenmediyseniz nereye neyi dikeceğinizi bilmiyorsanız ve arif beye ısrarla ben kaman fidanı istiyorum dikeceğim demişseniz ve oda göndermişse burada isim vererek kötülemeniz hiç hoş olmamış.

İkinci bir şey daha, aşk -tan söz ediyorsunuz, nasıl aşk bu, hiç bir bilginiz yok nereye neyi dikeceğinizi bilmiyorsunuz aşk işidir diyorsunuz, bu aşk değil batoslama dalmaktır, aşk emek, zaman, uğraş, ister aşkıda bu kadar baside indirmeyin lütfen.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2018, 00:09   #5827
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onurkutlu Mesajı Göster

Bandırma Sahil Yenice Köyü'nde kurulu olan Zengin Fidancılık 2018-2019 sezonu mavi sertifikalı ceviz fidanı satışlarına başlamıştır.

Zengin Fidancılık - Bandırma Sahil Yenice Köyü
Sayın zengin fidan şu reklamını yaptığın fotoğrafa iyi bak, bu bahçe seninse ya da kurduğun bahçeyse, o damızlık parselide senindir.

Name:  bahce2 (1).jpg
Views: 663
Size:  48.2 KB

Buradan sana ekmek çıkmaz burası ağaçlar net

ykaya194 ve vosvos17 beğendi.
Eski 25-10-2018, 03:16   #5828
Ağaç Dostu

Merak edenler için bir kaç çeşidin numunelerinden örnekler aldım.
Tek tek hepsinin resimlerini yüklemek uzun süreceğinden sadece çıkan değerleri yazıyorum.
Pedro da randıman % 45 ile 47 aradında değişiyor.
Bunun sebebi cevizlerin soyma makinesinden çıktıktan sonra az da olsa üzerlerinde kalan siyan ince tabakanın olması.
Kabuk üzerinde kalan az bir ağırlık bile hassas terazide dengeleri çok değiştiriyor.
Kaman 1 e gelence en düşük oranı gelen numune yazılmıştır.
Ortalamada iç randımanı % 56 dır.
Pedrolar da da % 47 olarak gözlenmiştir.

Eklenen Resimler

ykaya194, efeler09 ve Feijoa beğendi.
Eski 25-10-2018, 03:39   #5829
Ağaç Dostu

Bu arada aslında yeri değil belki ama fidan almak isteyenler için Sahil Yenice de Bandırma Arıcılık ve Fidancılık diye bir firma var.
Kurucusu Hüseyin OLACAK.
Ben bir tavsiye üzerine kendisine gittim.Ve çok memnun kaldım.
Son derece ilgili,alakalı bir abimiz.
Ne zaman arasam sorularıma içtenlikle cevaplar verdi.
Tavsiye ediyorum kendisini.

serdary69 beğendi.
Eski 25-10-2018, 11:19   #5830
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Merak edenler için bir kaç çeşidin numunelerinden örnekler aldım.
Tek tek hepsinin resimlerini yüklemek uzun süreceğinden sadece çıkan değerleri yazıyorum.
Pedro da randıman % 45 ile 47 aradında değişiyor.
Bunun sebebi cevizlerin soyma makinesinden çıktıktan sonra az da olsa üzerlerinde kalan siyan ince tabakanın olması.
Kabuk üzerinde kalan az bir ağırlık bile hassas terazide dengeleri çok değiştiriyor.
Kaman 1 e gelence en düşük oranı gelen numune yazılmıştır.
Ortalamada iç randımanı % 56 dır.
Pedrolar da da % 47 olarak gözlenmiştir.
Ağırlık ve iç randıman ölçümleri bir adet değilde en az 50-100 adedin ortalaması alındığında daha sağlıklı sonuç veriyor. Örneğin; Hasadın hemen ardından farklı çuvallardan farklı günlerde aldığım yeşil kabuğu soyulmuş örneklerde 56-58 adet chandler 1 kg geldi, aynı numuneler bir haftalık kurutmadan sonra 72-75 ve 10 gün sonra ise 78-80 adedi bir kg geldi ve tekrarlayarak 5 defa yaptığım ölçümlerin ortalaması ise 79 adedi 1 kg geldi. standardı ise 74-75 olmalı.
Sonuç olarak benim cevizlerin ortalama ağırlığı 12.65 gr. Benzer ölçümleri iç randıman için yaptığımda ortalama 47% olarak tespit ettim buda iç randımanı standart demektir.

Pedronun ağırlığı 14 gramın üzerinde olması ya tam kurumamış veya dediğiniz gibi makineden çıktıktan sonra sert kabuk üzerinde bir tabaka kalmış olmasıdır. Literatürlerde yazılanlara göre pedronun standard ağırlığı chandlerden daha az olduğunu okuyorum.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2018, 18:15   #5831
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Ağırlık ve iç randıman ölçümleri bir adet değilde en az 50-100 adedin ortalaması alındığında daha sağlıklı sonuç veriyor. Örneğin; Hasadın hemen ardından farklı çuvallardan farklı günlerde aldığım yeşil kabuğu soyulmuş örneklerde 56-58 adet chandler 1 kg geldi, aynı numuneler bir haftalık kurutmadan sonra 72-75 ve 10 gün sonra ise 78-80 adedi bir kg geldi ve tekrarlayarak 5 defa yaptığım ölçümlerin ortalaması ise 79 adedi 1 kg geldi. standardı ise 74-75 olmalı.
Sonuç olarak benim cevizlerin ortalama ağırlığı 12.65 gr. Benzer ölçümleri iç randıman için yaptığımda ortalama 47% olarak tespit ettim buda iç randımanı standart demektir.

Pedronun ağırlığı 14 gramın üzerinde olması ya tam kurumamış veya dediğiniz gibi makineden çıktıktan sonra sert kabuk üzerinde bir tabaka kalmış olmasıdır. Literatürlerde yazılanlara göre pedronun standard ağırlığı chandlerden daha az olduğunu okuyorum.
Ben hiç bir gözlemimde bir tane numuneyi baz alarak yorum yazmam.
Pedro için defalarca test numuneleri almış ve randımanını 47 olarak ölcmüşümdür.
Standart bir pedro 12 g ve 38 mm ölçülerinde olması lazım.
Bu da kuru halde 83/84 ad e tekamül eder.
Verimli bir çeşitte meyve ağırlığının standart olarak 12 g olması,yandal veriminin yüksek olması,içinin kolay çıkması ,sarı veya beyaz olması ve bütün çıkması,hastalıklara dirençli olması istenir.
Bunların hepsi pedroda mevcut.
Sadece sıcağa ve güneş yanıklığına karşı biraz hassas.
Şimdi yaklaşık 35 gündür çatı katında duran ,sehpa üzerinde gölgede hava sürkilasyonu ile kurutulmuş numunelerden 5 er tane daha aldım.
Hem Kaman 1 hemde Pedrolardan.
Test edip paylaşacağım inşallah.

Eski 25-10-2018, 18:48   #5832
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Ben hiç bir gözlemimde bir tane numuneyi baz alarak yorum yazmam.
Pedro için defalarca test numuneleri almış ve randımanını 47 olarak ölcmüşümdür.
Standart bir pedro 12 g ve 38 mm ölçülerinde olması lazım.
Bu da kuru halde 83/84 ad e tekamül eder.
.
Sayın vosvos17, mesajım eleştiri değil zira teker teker hassas terazide ölçüm yapmak çok zaman alıyor. Bir önceki 5832 nolu mesajınızda pedronun kuru ağırlığı 14.11 gr. olarak ölçmüssünüz o dikkatimi çekti.

Eski 26-10-2018, 02:20   #5833
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın vosvos17, mesajım eleştiri değil zira teker teker hassas terazide ölçüm yapmak çok zaman alıyor. Bir önceki 5832 nolu mesajınızda pedronun kuru ağırlığı 14.11 gr. olarak ölçmüssünüz o dikkatimi çekti.
Sn ykaya
Pedro da meyve boyutu 38mm tane ağırlığıda 12 olarak bahsedilir.
Ancak bu demek değildirki pedro 14 ya da 15 g olmayacak.
Meyve tutumu az olan ağaçlarda 17g 50mm boyutlarında meyvelere şahit oluyorum.
Aşağıya küçükten büyüğe dogru sıralanmış aynı cins meyveleri resimliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 26-10-2018, 02:26   #5834
Ağaç Dostu

Şimdi gelelim bu akşam aldığım 5 tane Pedro 5 tane de Kaman 1 in hesaplamalarına.
Her iki çeşittede olması gereken değerlerin üzerinde birer numune çıkınca ortalamalarını yükseltmesin diye onları hesaba katmadım.
Yani 4 ad meyvenin en az randımanlıları hesaplara dahil olmuştur.
Çıkan sonuçlarda 4 meyvenin ortalama boyutu ,ortalama ağırlığı ve ortalama iç randımanı baz alınmıştır.Sonuçlarda da görüldüğü üzere pedro en az 40,3mm boyutlarında,11.57g ağırlığında ve % 46 iç oranına sahiptir.
Kaman 1 ise 40mm boyutunda,11,43g ağırlığında ve % 51.75 iç oranına sahiptir.
Pedro ićin 1000/11.57 = 86,5 ad meyve 1kg gelmektedir.
Ve çok az bir fark olsada hemen hemen verilen değerleri neredeyse tutturmuştur.

Bunların hepsi fotoğraflı ve belgelidir.Ancak onlarca resim yüklemek vakit alacağından sadece performans olarak kağıtlarını atıyorum.
İsteyene ya da inanmayana bütün fotoları tek tek atıp ispat edebilirim.....

Eklenen Resimler

Eski 26-10-2018, 09:18   #5835
Ağaç Dostu

Sayın vosvos17, Benim Siz'in ölçümlerinize ve çıkan değerlere bir itirazım söz konusu değil ayrıca doğruyu ispatlamanıza da gerek yok, 5832 nolu mesajınıza tekrar bakarsanız pedro nun ağırlığı 14.11 gr diye yazmıssınız, evet arada bir kaç adedinin boyutları ve ağırlığı standartların dışında olabilir ancak yaptığınız ölçümlerde ortalama ağırlığı 14.11 gr ise biryerde hata var demektir nitekim 5838 nolu mesajda pedronun ağırlığı 11.43 gr geldiğini de paylaşmıssınız.

Eski 26-10-2018, 11:19   #5836
Yeni Üye

Sayın lilium,
ben sizi çiçekci, fidancı diye biliyordum, avukatlık da yapmaya başlamışın; umarım diploman yeter.
Sanki yanımızda alışverişimize şahit olmuş gibi yazmışınız, ama herşeyden önce sparişle değil bizzat kendim gidip aldım. yani bodoslama sen dalmışın olayı bilip bilmeden. Verdiğiniz savaşı arif bey üzerinden vermeyin direk açık açık söyleseydin chandları neden kötüledin diye. ağır konuşmadım, benim paramı emeğimi, zamanımı çalan hırsızdır. Çok net söylüyorum. Genel bir olgudan bahsettim. üstüne alınan kimse ona söyledim, yani fidan satarak yalan yanlış bilgiler vererek insanları dolandıranlara.
chandlar kamandan da kötü, fernor işe yaramıyor. ısrarla para kazanmak için yalan yanlış bilgiler verenlerde hırsız. Bidaha söylüyorum ceviz sevda işi fidan satanların ki para sevdası, ceviz değil. Kim neyi satıyorsa, neyi üretiyorsa onu övüyor, sizin gibi. Sen benim neyi sevdiğimi sevmediğimi, benim neyi bildiğimi bilmediğimi yargılama hakkını nerden buldun. Haddini aşma, terbiye sınırları içinde kal.

Düzenleyen övünç : 26-10-2018 saat 12:53
Eski 26-10-2018, 13:40   #5837
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın vosvos17, Benim Siz'in ölçümlerinize ve çıkan değerlere bir itirazım söz konusu değil ayrıca doğruyu ispatlamanıza da gerek yok, 5832 nolu mesajınıza tekrar bakarsanız pedro nun ağırlığı 14.11 gr diye yazmıssınız, evet arada bir kaç adedinin boyutları ve ağırlığı standartların dışında olabilir ancak yaptığınız ölçümlerde ortalama ağırlığı 14.11 gr ise biryerde hata var demektir nitekim 5838 nolu mesajda pedronun ağırlığı 11.43 gr geldiğini de paylaşmıssınız.
Sn ykaya
Bir ceviz çeşidinde ortalama ağırlık 12 g geliyor deyince hepsinin aynı ağırlıkta olması beklenemez değil mi ?
Yani elimdeki pedrolarda 5.35 g dan 17 g a kadar olanları mevcut.
Bu farklar ağaçların yaşından ,üzerindeki meyve tutumundan,toprak işlemesi gübre ve sulama ile alakalı olabilir.
Yukarıda yazdığım mesajda o an elime gelen numune 14.1 g mış.
Bu cevizler 35 gündür güneş görmeyen ancak hava akımının yoğun olduğu sehpadalar.
Tek sıra halinde ve üstüste binmemiş,sıkışmadan tabiri caizse lokum gibi kurudular.
Yani yaş olmaları gibi bir ihtimal yok şu an.
Alınan düzinelerce numunede de 45 ila 47 arasında çıktı bütün randımanlar.
Akşam yayınladığım değerlere de bakarsanız anormal ağırlıkta olanları hesaba bile katmadım.
Ancak 35 gün kurumada kalan bir ürün illa da 12 g gelecek diye de bir kaide yok malesef.
Siz chadler lardan 47 randıman almışsınız.Ancak chadler için verilen değerler 49 ve 52 bandındadır.
Yani verilen değerler ile bizim çıkardığımız değerler birbirine yakın.
Tam değerlerin ne olduğunu kimse bilmiyor.Yaklaşık olarak tahmin ediliyor.
Bu arada size karşı bir tavrım da söz konusu değil.Burada sadece gözlemlerimi paylaşıyorum.Bunlar benim gözlemlediklerim.
Referans değildir.
Terazi ne gösteriyorsa, hesap ne veriyorsa bizde onu paylaşıyoruz.
Hayırlı günler.

Eski 30-10-2018, 00:27   #5838
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi övünç Mesajı Göster
Sayın lilium,
ben sizi çiçekci, fidancı diye biliyordum, avukatlık da yapmaya başlamışın; umarım diploman yeter.
Benim diplomama senin yaşın yetmez, had bildirmek senin ne haddine, bir şey üretmeye çalışıyorsan bilgilenmeye çalış ki diploman olsun,

Alıntı:
ben sizi çiçekci, fidancı diye biliyordum
Yanlışta olsa en azından bir şey olarak biliyormuşsun buna saygı duy, ben senin ne olduğunu dahi bilmiyorum.

OSMAN45, ykaya194 ve sinan42 beğendi.
Eski 31-10-2018, 14:32   #5839
Yeni Üye

Verdiğin cevaptan da, üslubundan da anlaşılacağı üzere senin derdin ceviz değil.
Saldırgan, agresif, kompleksli tavırlarınla, senin derdin kendini gösterme, kendini ispat etme, ego tatmini. Ham, çiğ, ateşli tavırlarından anlaşılıyorki yaşamışın ama boşa… Yaşadıkların seni daha olgun, iyi biri yapmıyorsa saçında aklar olsa nolur olmasa ne. yaşlı olsan nolur, genç olsan nolur, ot gelip sap gittikten sonra. Altın semeri taşısan nolur, taşımasan ne.
Ceviz otoritesi gibi davranıyorsun, ispata çalışıyorsun, saygı bekliyorsun ama saygı göstermiyorsun. Defalarca değişik kişilerle benle yaptığın üslupla yazışmalarını gördüm ve bu senin hastalıklı ruh halini gösteren bir durum. Bu gidişle sonun tımarhane.
Senin adınımı andım, sen bana cevap verene kadar seni hedef mi aldım. Herşeye salça olma. Klavyeden yazmak kolay ama bu yaklaşım yüz yüze yapılmaz bilesin.
Evet seni biliyorum ama ilk bilinen kötü örneklerdir ve senin gibilerin elenmesi lazım. Paranın kokusunu aldınmı çiçekçi, paranın kokusunu aldınmı cevizci, paranın kokusunu aldınmı avukat, bide bakmışın doktorum diye çıkarsan şaşırmam.
Ama benim derdim senin gibiler değil, sizden çok var. Ahlakı savunmak ahlaksızlara kalmış nediyelim.
İşin özü bu kadar çok dokunuyorsa kaman-1-5, chandlar, fernor 1125 rakım, karasal iklimde olmuyor, insanları yanlış yönlendirmeyin demem, ben sana yetiştirdiğim sökülmüş ağaçları göndereyim… naparsan... Sende arkadaşıyın yerine bana fidanların parasını gönder.
**** beni tahrik etmeyi bırak, kapa çeneni, git çiçeğini sat.

Eski 01-11-2018, 14:25   #5840
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
Nail abi seviyeni düşürüp polemiğe girme. biz bu sitede senin tecrübelerinden faydalandık. daha da faydalanacağız. biz seni biliyoruz.

sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2018, 17:38   #5841
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
Bence nail bey haklı. Burası bir forum. Tartışma yapılacağı gibi kişiler becerilerini de anlatabilmeli. Satış da yapılabilir. Satış yapmak ayıp da değil günah da değil. Herşeye bir kural getirirsek bir adım ileri gidemeyiz. Ben bu siteden kendi adıma çok şey öğrendim. Nail beye bakışım oldukça pozitif. Para kazanmak kötü bir şey değil.

enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2018, 19:34   #5842
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2016
merhaba,
siteyi uzun zamandır takip ediyorum. çok şey öğrendim. herkese teşekkür ederim. burada öğrendiğim bilgilerle iş planımı ve toprak hazırlığımı yaptım. sıra fidan çukurlarını açmaya geldi. fakat burada tıkandım. çünkü arazimin şekli biraz garip. fidanlarımı nasıl yerleştireceğimi bilemedim. herkes farklı bir şey diyor. sizlere de sormak istedim. arazinin krokisini ve uzunluk ölçülerini yazdım. sizce nasıl bir plan yapmalıyım?

Eklenen Resimler

nzhsvc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2018, 19:47   #5843
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

230 metrelik alt kenarı esas alıp hizalamayı ona göre yapın.Çünkü en düz kenar ...

Eski 01-11-2018, 19:58   #5844
Yeni Üye

sıralar o kenara paralel olacak yani. koridor araları doğu-batı doğrultulu. doğru mu anlamışım?

Eski 01-11-2018, 20:45   #5845
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nzhsvc Mesajı Göster
sıralar o kenara paralel olacak yani. koridor araları doğu-batı doğrultulu. doğru mu anlamışım?
Önce dikim aralığı mesafeyi belirleyin, en uygun ölçü 7x7 veya 7x6 m.olur. Komşu tarladan veya yoldan 3 er metre boşluk bırakın ve ona göre ip çekiniz, düz olmayan kenarlardaki son sıralar dar olabilir bir sakıncası olmaz.

Eski 02-11-2018, 20:07   #5846
Yeni Üye

alt kenara göre hiza alacağım. koridor araları da yukarı doğru olacak. yani arazinin 230m'lik kenarın enine doğru. çünkü kuzey o yönde. teşekkür ederim cevaplarınız için

Eski 03-11-2018, 17:42   #5847
Ağaç Dostu

Arazime yakın bir yerde gördüğüm üzerinde epey meyve olan bir çeşit olarak dikkatimi çekti.
Bir av organizasyonunda tesadüfen yerde bulduğum 4 tane cevizin dış kabuk yapısı dikkatimi çekti.
Arazi sahibi şahısı bildiğim için kendisine ağacın mevkisini yerini söyleyip 4 tane numune aldığımı ve inceleyeceği söyledim.
Cevizin sahibi cevizin aşısız olduğunu ve içinin kara ćıktığını söyledi.
Yaklaşık 20 gün gibi bir kurutma evresi sonunda 4 numuneden 2 tanesi 12 g bir tanesi 15.5g ve bir tanesi de 10g gibi geldi.
15.5g gibi olanını hemen kırdım ve gözlemleye başladım.
Boy yaklaşık 37 mm
Ağırlık 15.65g
İç ağırlığı: 8.10 g
Kabuk ağırlığı: 7.55 g
Randıman: % 51.7
Kabuk az kalın ve pürüzsüz.İçi bütün çıktı.İç rengi de sarı çıktı.
Bu çeşidi çoğaltmayı düşünüyorum

Eklenen Resimler

Lilium ve Muda beğendi.
Eski 07-11-2018, 17:50   #5848
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2008
bizimde 100 kadar cevizimiz var çoğu chandler hepsi aynı yaşta degil 50-60 tanesi 5 yaşında felan digerleride 3-4 yaşlarında bi 10 tane daha ekmeyi düşünüyoruz bizim sıkıntımız şu verimi düşük gibi bu sene toplamda en fazla 26-27 kilo ceviz felan almışızdır kuru olarak bi yerde sıkıntı var gibi geliyor ama çok profesyonel yapmadıgımız için fazla bilgimizde yok elimizden geldigince ilgilenmeye çalışıyoruz geçtimiz haftalarda topraktan örnek aldık tahlile gönderdik neyi eksik bakmak için bugün yarın çıkar ama sizce sebebi nedir bizim bu yaştaki cevizlerden bayagı iyi verim almamız lazım cevizler veriyor çokta güzel ama az gibi

meltem81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2018, 23:21   #5849
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Yazım kuralları.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meltem81 Mesajı Göster
bizimde 100 kadar cevizimiz var çoğu chandler hepsi aynı yaşta degil 50-60 tanesi 5 yaşında felan digerleride 3-4 yaşlarında bi 10 tane daha ekmeyi düşünüyoruz bizim sıkıntımız şu verimi düşük gibi bu sene toplamda en fazla 26-27 kilo ceviz felan almışızdır kuru olarak bi yerde sıkıntı var gibi geliyor ama çok profesyonel yapmadıgımız için fazla bilgimizde yok elimizden geldigince ilgilenmeye çalışıyoruz geçtimiz haftalarda topraktan örnek aldık tahlile gönderdik neyi eksik bakmak için bugün yarın çıkar ama sizce sebebi nedir bizim bu yaştaki cevizlerden bayagı iyi verim almamız lazım cevizler veriyor çokta güzel ama az gibi
Sayın meltem81
Öncelikle yazım şekliniz ve imla kuralları çok kötü,okumak çok zor.İnsanın kafası karışıyor.
Nokta ve paragraf kullanmanız gerekiyor.

Sorunuzun cevabına gelince ,buradan bu şekilde,görmeden cevap verilemez ama ,temel olarak;
1- ismine doğru olmayan fidanlar.
2- tozlayıcı olmayışı veya tozlanma yetersizliği.Franguetta varsa erkek çiçeklerini 6-7 yaşında gösterdiği söyleniyor.
3- Bahçenin bulunduğu bölgede don çukuru olabilir,ilkbahar ve sonbahar donlarından etkileniyor olabilir.
İlgileniyoruz dediğiniz için , sulama yapıldığını düşünüyorum .geriye bu üç seçenek var.Toprak tahlili yaptırdığınız iyi olmuş.
Genede anlayan birini bahçeye getirip baktırmanızı tavsiye ederim.Yerinde görmeden ,Yaşar akça hoca bile bişey diyemez.

vural-can beğendi.
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2018, 00:16   #5850
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar.Sezon içerisinde boyları küçük ve soyma makinesinin bir kısmını hasarlı olarak bıraktığı ürünleri iç olarak satarım diye kırdım.
Bu arada hemen teraziyi alıp tartmak geldi aklıma
Kabuklu kırılan ürün 3835 g
Hatasız iç ağırlığı 1885g
60 g daha iç vardı.Ancak bu rakamdaki ürünler renk oarak ve kalite olarak yetersiz olduğundan bu 60 g ı hesap harici tutuyorum.

1885/3836 : % 49.1
Çeşit pedrodur.Ve ilginç gelecek belki ama kalibresi ufak ürünlerin iç ağırlık randımanı büyük boylardan daha fazla.
Bu da dikkatimi çekti açıkçası.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024