agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2015, 07:17   #5401
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman70 Mesajı Göster
Sayın formullance
ağaçlar çok güzel olmuş maaşallah, bizim meyveleri 22 mayıs itibari ile hepsini kopardım. Ancak büyüklükleri seninkinden çok küçük sizin bölgenin uyanma zamanı çok erken galiba.
Sağolun Sayın uzman70. Evet uyanma zamanı oldukça erken.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 12:41   #5402
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
sayın uzman70 bende 10 mayıs tüplü ceviz fidanı diktim üzerlerinde ceviz vardı 22mayıs koparttım dediniz belli bir zamanı varmıdır

nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 17:50   #5403
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nacidulus. Mesajı Göster
sayın uzman70 bende 10 mayıs tüplü ceviz fidanı diktim üzerlerinde ceviz vardı 22mayıs koparttım dediniz belli bir zamanı varmıdır
üzerindeki meyveleri kendisinin atacağı söyleniyor ama ben kendim kopardım. meyvelerin yanında filiz bulunmazken kopardıktan 4 gün sonra 5-10 cm boyunda filizler açtı. Bence kendisi atsın diye beklemeye gerek yok.

uzman70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 02:31   #5404
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agacarkadas Mesajı Göster
merhaba, sayın ermana uyarınız için teşekkür ederim.
Şöyle ki;
fotoğrafları fidanların alttan gelen sürgünlerini kesmeden önce çekmiştim.
100-120 cm'den alttan çıkan sürgünleri kestim. mevcut fotoğraflardaki sık görülen dallar 100-120 cm üstteki bu yıl süren sürgünleri de nail beyin forumda yazdıklarından esinlenerek bilerek kesmedim ağacın kök gelişimine katkısı olur diye düşündüm alt dalları aldıktan sonraki fotoğrafları da ekledim.
Sayın agacarkadas, sizin fidanlarınız ana yandal tercihi yapılacak durumda değil.
Örneğin: şu fıdan

Name:  IMAG0229.jpg
Views: 1772
Size:  59.1 KB

Yeterli bir boya gelmemiş Ya da ektiğinizde bir metrelerden kesim yapmışsınız ve boyunlu göz değilde düğme gözler uyanarak biraz açılı dal oluşturmuş (düğme gözden lider bir gövde yapmanız zor olur) buradaki tercihiniz daha altta boyunlu bir göz üzerinden kesip lider hazırlamak olmalıydı. Ve altta şimdilik bir kaç yardımcı dal bırakarak bu yıl taç yapısı yükseltilerek gelecek yıl tepe kesimi yapılarak yan dallanmasına teşvik etmek olmalıydı.

Name:  IMAG0282.jpg
Views: 1748
Size:  59.7 KB

Bu yükseklikte bir tepe kesimi hiç önermiyoruz. ama bu yükseklikte bir tepe kesimi içinde fidanın gelişimi formu ve bırakılan dal sayısı güzel, bu yıl gelişecek lider uzayacak seneyede alttan bir kaç dal daha alıp tacı biraz daha yukarıya çekip ana yan dalları tercihi yaparsın, üzerinde meyva varsa bunları kopar.

Name:  IMAG0232.jpg
Views: 1752
Size:  68.6 KB

Alttan Ne kadar dal çıkartıldığını göremiyorum ama bu kadar da gövde çıplak bırakılmamalı,
Anlatmak istediğim şu, nasıl bir taç yapınız ne yükseklikte olmasını istemeniz sizin elinizde ve bu isteğe göre taç oluşturmak 1 metrelerden ya da daha yüksekten taç oluşturacaksanız tepe kesimlerinizi 1.50 ve daha yukarılardan yapmanız gerekir,( Fidanınız bu boylarda değilse bu boylara gelmesini bekleyin Ya da boylanmasına teşvik edin sonra tepe kesimi yapınız.) yok ben daha alçak bir taç yapısı istiyorum derseniz 1.20 lerdende tepe kesimi yapabilirsiniz ama böyle bir durumda da 70-80 cm lerden de ana yandallarınızı oluşturacak dalcıklar olması gerekir, ya da yeşil aksam olması gerekirki, fidan gelişimi kök çalışması daha iyi olsun.

Sonuç olarak bu hatalı bir budama, olmuş artık ve yapılacak fazla bir şey yok tek yapılacak bu gövdeyi güneş yanıklığından korumak Kireç ya da su bazlı plastik boyayla gövdeyi boyayıp korumak ve bundan sonra uzayacak lideri korumak (hereklemek)

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 08:55   #5405
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Sayın Nail Bey,
Değerli katkılarınız için çok teşekkür ederim.
3. fotoğraftaki fidanların doğal halleri öyle onları o hali ile bıraktım görülen sürgünlerin altında zaten sürgün yoktu. Haklısınız o fidanların gövdesi çıplak kalmış.İlk işimiz onları kireçle boyamak olacak.

agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 21:11   #5406
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
6. yaş Chandler meyve tutumu.
Çok güzel görüntüler; Sn. Lilium, sizin cevizler de 6 yaşında böyle miydi? Kendi ağaçlarımdan şüphe duymaya başladım.

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 14:02   #5407
Ağaçsever

aşağıda olduğu gibi bakım programını araştırmalarım sonucu buldum.fakat iyi mi dir kötümüdür bilmiyorum .böyle bakım programı yapıpta memnun kalanlar varsa yazabilirmi ?

HAZİRAN

SULAMA PROGRAMINA DEVAM EDİLİR VE İLAÇLAMA YAPILIR.

1.HAFTA » SULAMA» Perşembe Günü- fidan başına 35 lt (damlama sisteminde 3 saatlik akış, 35 lt’ ye tekamül eder.)
GÜBRELEME » Perşembe Günü- fidan başına 50 gr sıvı organik gübre (COMPLEX) ve 10 gr %51′ lik potasyum ve fidan başına 1 gr köklendirici kullanılır.

2.HAFTA » SULAMA» Perşembe Günü- – fidan başına 35 lt (damlama sisteminde 3 saatlik akış, 35 lt’ye tekamül eder.)
GÜBRELEME» Perşembe Günü- fidan başına 50 gr sıvı organik gübre (COMPLEX) ve 10 gr %51′lik potasyum.

3.HAFTA » SULAMA» Perşembe Günü- – fidan başına 35 lt (damlama sisteminde 3 saatlik akış, 35 lt’ye tekamül eder.)
GÜBRELEME» Perşembe Günü- fidan başına 50 gr sıvı organik gübre (COMPLEX) ve 10 gr %51′lik potasyum.

4.HAFTA » SULAMA» Perşembe Günü- – fidan başına 35 lt (damlama sisteminde 3 saatlik akış, 35 lt’ye tekamül eder.)
GÜBRELEME» Perşembe Günü- fidan başına 1 gr düşecek şekilde Boolteks tek başına kullanılır.

Eski 29-05-2015, 17:30   #5408
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
aşağıda olduğu gibi bakım programını araştırmalarım sonucu buldum.fakat iyi mi dir kötümüdür bilmiyorum .böyle bakım programı yapıpta memnun kalanlar varsa yazabilirmi ?

Gübreleme, sulama ve ilaçlama programı, bahçenin toprak yapısına ve fidanın yaşına göre yapılmalı. Örneğin; Benim bahçedeki fidanları yılda 2-3 defa sulamak yeterli oluyor.
Meyveye yatmış bir fidana 35 litre su bence yetersiz kalır zira su daha köklere ulaşmadan kesilirse yüzeyde kalan su da çabucak buharlaşır gider. Bence fidan başı en az 70-100 litre olmalı, dolayısıyla bu bakım programı doğrudur demek yanıltıcı olur. Her yıl farklı bakım programı uygulamalı ve ayrıca üzerinde meyvesi olan fidanları bu aylarda zararlılara karşı ilaçlamakta gerekir.

En doğrusu, konunun uzmanına danışarak bakım programı hazırlamalı.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 18:37   #5409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Arrow Yara İzleri

Herkese merhaba,

Fidanlarımın gövdelerinde aşağıdaki resimlerde göründüğü gibi birçok yaraya rastladım. Tesadüf mü nedir bilinmez ama neredeyse hepsi fidanların batı tarafında çıkmış bu yaraların. Fidanlar 1640 rakımda ekili ve oralarda sıcaklık çok aşırı olmaz ama nedir bilemedim. Bu yaraların neden oluştuğunu veya nasıl çözebileceğimi bilen var mı acaba aramızda ?

Eklenen Resimler

Ethio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 20:51   #5410
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Merhaba , değerli forum üyeleri,
Ağustos ayında yöremizde fındık hasat zamanı olması sebebi ile bolca bulunan fındık yeşil dış kabuğunu , sonbaharda ceviz fidanlarının dibine sermenin bilinen bir zararı var mıdır ? Ya da faydaları hakkında değerli görüşlerinizi paylaşabilir misiniz ?
Teşekkürler.

Eski 01-06-2015, 08:57   #5411
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Merhaba , değerli forum üyeleri,
Ağustos ayında yöremizde fındık hasat zamanı olması sebebi ile bolca bulunan fındık yeşil dış kabuğunu , sonbaharda ceviz fidanlarının dibine sermenin bilinen bir zararı var mıdır ? Ya da faydaları hakkında değerli görüşlerinizi paylaşabilir misiniz ?
Teşekkürler.
Merhaba fındık kabuklarını direk ağaç diplerine dökmeyin.üzeri açık kuytu bir yerde biriktirin çürümeye dönsün ondan sonra kullanın.Çünki bitki artıkları içerisinde böcek yumurtaları, larvaları ve hastalık sporları mevcut olabilir.En iyisi çürümesini bekleyip kullanmaktır.

agacarkadas, Muda ve hdoğan beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 10:38   #5412
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Merhaba fındık kabuklarını direk ağaç diplerine dökmeyin.üzeri açık kuytu bir yerde biriktirin çürümeye dönsün ondan sonra kullanın.Çünki bitki artıkları içerisinde böcek yumurtaları, larvaları ve hastalık sporları mevcut olabilir.En iyisi çürümesini bekleyip kullanmaktır.
sayın mühendis57 ,
çok teşekkür ederim bölgemiz nemli bir iklime sahip olduğundan fındık kabukları hızla çürümektedir. Dediğiniz gibi çürütüp sonbaharda, ekim kasım aylarında uygulamayı düşünüyorum,
Bir sorum daha olacaktı,
Çürüttüğümüz kabukları yanmış hayvan gübresinin üzerine malç olarak uygulamamızın bir sakıncası olur mu ?

Eski 01-06-2015, 10:50   #5413
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
sayın mühendis57 ,
çok teşekkür ederim bölgemiz nemli bir iklime sahip olduğundan fındık kabukları hızla çürümektedir. Dediğiniz gibi çürütüp sonbaharda, ekim kasım aylarında uygulamayı düşünüyorum,
Bir sorum daha olacaktı,
Çürüttüğümüz kabukları yanmış hayvan gübresinin üzerine malç olarak uygulamamızın bir sakıncası olur mu ?
Bir sakıncasının olacağını sanmam hatta yanmamış gübreyle bile karıştırabilirsiniz. İyice yanana dek bekletirsiniz.Sadece fındık artıklarını değil ot diğer ağaç yaprakları. ağaç talaşlarını hepsini küçük parçalara ayırıp çürüterek bitkilerinizde kullanabilirsiniz.

agacarkadas beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 12:25   #5414
Ağaçsever

mühendis57 yorumlarınız için teşekkür ederim.agaçlarınız kaç yaşında,cinsi nedir.

Eski 02-06-2015, 13:45   #5415
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Yara izleri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ethio Mesajı Göster
Herkese merhaba,

Fidanlarımın gövdelerinde aşağıdaki resimlerde göründüğü gibi birçok yaraya rastladım. Tesadüf mü nedir bilinmez ama neredeyse hepsi fidanların batı tarafında çıkmış bu yaraların. Fidanlar 1640 rakımda ekili ve oralarda sıcaklık çok aşırı olmaz ama nedir bilemedim. Bu yaraların neden oluştuğunu veya nasıl çözebileceğimi bilen var mı acaba aramızda ?
Bakteriyel yanıklığa benziyor.

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 19:43   #5416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Sayın Eko_, resimleri bir ziraat muhendisi ile de paylastim. Bana dedigi yaradan bir sivi akışı olsaydi sıkıntılı olduğu ve kanser seklinde tanimlayabilecegiydi ama sıvı akışı veya tabakası olmayinca o da bilemedi. Arastirip bilgi verecek bakalim. Insallah bir sonuc alirim. Ciddi bir hqstalik degildir inşallah

Ethio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 20:12   #5417
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ethio Mesajı Göster
Sayın Eko_, resimleri bir ziraat muhendisi ile de paylastim. Bana dedigi yaradan bir sivi akışı olsaydi sıkıntılı olduğu ve kanser seklinde tanimlayabilecegiydi ama sıvı akışı veya tabakası olmayinca o da bilemedi. Arastirip bilgi verecek bakalim. Insallah bir sonuc alirim. Ciddi bir hqstalik degildir inşallah
Bu fidan sanki tamamen kurumuş. Şu an ki hali nasıl yeşerdi mi ? Evet bakteriyel yanıklığa benziyor.

Eski 05-06-2015, 10:46   #5418
Ağaçsever

merhabalar,
200 m tarlaya su getirmem gerkiyor. 45 derece eğimle 32 lik sulama kangal boruyla ,40lık kangal sulama borusuyla getirmem daha mantıklı karar veremedim.nasıl bir yol izlemem gerekiyor..damla sulama yapmayı düşünüyorumm.

Eski 05-06-2015, 11:08   #5419
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
merhabalar,
200 m tarlaya su getirmem gerkiyor. 45 derece eğimle 32 lik sulama kangal boruyla ,40lık kangal sulama borusuyla getirmem daha mantıklı karar veremedim.nasıl bir yol izlemem gerekiyor..damla sulama yapmayı düşünüyorumm.
Kardeş Merhaba
Kangal borunun 50 lik **** 63 lük olması sürtünmeyi düşürür ve pompan rahat çalışır
eğim cok fazla çünkü mesafede var

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 11:14   #5420
Yeni Üye

kkeremk's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2011
Alıntı:
merhabalar,
merhaba , su kaynağının aşağıda veya yukarıda olmasına, saatte ihtiyaç duyulan su miktarına göre boru çapı değişiklik gösterir.

141 metre yükseklik farkı var yazdıklarınıza göre iki nokta arasında, bu çok ciddi bir rakam.

kkeremk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 11:18   #5421
Ağaçsever

su kaynagı yukarıda fidanları yeni diktim tüplü kaç lt su gerekir.ben fidan başına 75 lt diye düşünüyorum.yanlışda olabilir.

Eski 05-06-2015, 16:14   #5422
Ağaçsever

karayel54's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2014
bu 2 yaşında. ki fidanlarıma göza aşısı yapmak istiyorum. 1:her fidana 1 den fazla göz aşısı yapabilirmiyi
2:fidanların bazıları gövde odunsu buraya göz aşısı yapabiliyor muyum

karayel54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 19:40   #5423
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karayel54 Mesajı Göster
bu 2 yaşında. ki fidanlarıma göza aşısı yapmak istiyorum. 1:her fidana 1 den fazla göz aşısı yapabilirmiyi
2:fidanların bazıları gövde odunsu buraya göz aşısı yapabiliyor muyum
Fidanda birkaç sürgün varsa her birine ayrı ayrı göz aşısı yapabilirsiniz, sürgün tek ise aynı sürgüne aralıklı iki yama göz aşısı yapabilirsiniz. Aşı sürgünleri tamamen kendini kurtardıktan olgunlaştıktan sonra fidanın yaşına göre aynı yaz veya önümüzdeki baharda teke düşürebilirsiniz. Göz aşısı aynı yılın sürgünlerinde daha iyi tutar ancak odunlaşmış geçen yılın sürgünlerinde de tutuyor.

karayel54 beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 10:04   #5424
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2014
Alıntı:
merhabalar,
sayın nacidulus
su kaynağındaki suyun azlığı çokluğuna göre boru kalınlığını ayarla,
ben 1 km uzaktan su getirdim. kaynaktan itibaren 400 metre eğimle kaynaktan 30 metre alçalıyor sonra 500 metre uzayarak 25 metre yükseliyor. kot farkı 5 metre. 32 lik boru ile kaynağın suyu çeşme kadar. sorun yok.

uzman70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2015, 19:02   #5425
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Aralık 2004'te açık köklü diktiğim fernor ağırlıklı yabancı çeşit 15 adet fidanım 20 mayıstan itibaren sürgün vermeye başladı.Birkaç tanesi de yeni yeni filiz veriyor.Tutmadı dediğim fidanın haziranın ortasında soluk alıp vermeye başlaması mutluluk verici.

Çapasıydı,suyuydu,gübresiydi,yazın bunlara iyi bakmalıyım.

Eklenen Resimler

kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 23:35   #5426
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
2010 yılı dikimi chandler ağaçlarım.

Gelişimleri pek iyi değil.Sebebi çok ama en önemlisi yeterince sulayamıyorum. Tarlanın kenarından ark geçiyor.Devlet su verirse benzinli motorla 5 m yüksekteki depoya çekiyor,damlamalara veriyorum.Bu yükseklik basınç için yeterli,bütün ağaçlara su ulaşıyor.

Ama geçen yıl olduğu gibi su verilmezse...

Eklenen Resimler

kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2015, 17:01   #5427
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
bugün haziranın 18 i oldu. maşallah bu yıl yağışlardan ağaçları daha sulamayı siftah edemedik. Ağaçlar çamur içinde. Böyle olunca damlamayla gübreyi de veremedik. Hakkımızda hayırlısı olsun.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2015, 07:09   #5428
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cevizciankara Mesajı Göster
bugün haziranın 18 i oldu. maşallah bu yıl yağışlardan ağaçları daha sulamayı siftah edemedik. Ağaçlar çamur içinde. Böyle olunca damlamayla gübreyi de veremedik. Hakkımızda hayırlısı olsun.
Geçen sene bizim buralar öyleydi ve malesef fidanlarım da istediğim şekilde.. gelişemedi. 150 fidandan 15 tane kök çürümesinden fire verdik.bulduğunuz tüm fırsatlar da fidan etrafında ki toprağı havalandırın ve fidan diplerinde su durmamasını sağlayın.

Cevizciankara beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 21:51   #5429
Ağaç Dostu

Son durum böyle arkadaşlar.

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2015, 22:00   #5430
Ağaç Dostu

Moral meyveleri

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024