agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2020, 18:49   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2020
Yüksek rakıma uygun ve dona dayanıklı ceviz cinsi önerisi

arkadaşlar merhaba Niğde ili Çamardı ilçesinde 1600 rakımda güneye bakan eğimli bir arazide 50 dekar kadar ceviz bahçesi yapmayı planlıyorum fakat hangi fidancı ile görüşsem elindeki fidanları pazarlamaya çalışıyor. yerli cevizler çok rahat yetişiyor ve verim alıyoruz son 40 yılın meteoroloji verilerine baktığımda Nisan ayının 15'inden sonra don vakası görünmüyor. toprak analizi de yaptırarak işe başlayacağız inşallah sizce çeşit olarak ne dikmeliyim

Düzenleyen gurkankosak01 : 14-07-2020 saat 18:50 Neden: düzeltme
gurkankosak01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2020, 19:36   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2017
Çamardı'nın soğuğu kötü olur. İklim değişikliği ile birlikte Mayıs ayının sonuna kadar don vurma ihtimali yüksek. Geç acan cins iç Anadolu'ya daha uygun. O yüzden fernor **** oğuzlar düşünebilirsiniz. Bu benim şahsi kanaatim.
Hangi satıcıya giderseniz gidin elinde hangisi varsa onu övecektir. Bir de bu işte yanlış ağaç verme işi çok oluyor.Eğer tam hakim değilseniz, Siz fernor istiyorsunuz adam kaman veriyor ancak yıllar sonra farkediyorsunuz. Bu konuya da dikkat edin.

KAAN N1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gurkankosak01 beğendi.
aldirmagonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2020, 19:53   #3
Yeni Üye

çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. fernor hariç başka cins olmaz mı acaba. fernorun kalitesiyle ilgili çok eleştiri okuyorum

Eski 14-07-2020, 21:31   #4
Yeni Üye

Gördüğüm kadarıyla ülkemizde son dönemde en çok ekilen Chandler için sizin orada bence rakım çok yüksek. Oğuzlar 77 değerlendirebilirsiniz. İç Anadolu iklimine gayet güzel uyum sağlıyor. Onun sıkıntısı da ekenlerden duyduğum kadarıyla hastalık direncinin zayıf olmasıymış. Sıkı takip gerektiriyor yani.
Oğuzlar düşünürseniz yerinden sertifikalı alın. Ayrıca Çamardında su fazla diye biliyorum. Toprak etüdü yaptırdınız mı? Su seviyesi yüksekse ektiğiniz ağaçlar kurur yaptığınız masraf ta boşa gider.

Eski 15-07-2020, 00:07   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aldirmagonul Mesajı Göster
Gördüğüm kadarıyla ülkemizde son dönemde en çok ekilen Chandler için sizin orada bence rakım çok yüksek. Oğuzlar 77 değerlendirebilirsiniz. İç Anadolu iklimine gayet güzel uyum sağlıyor. Onun sıkıntısı da ekenlerden duyduğum kadarıyla hastalık direncinin zayıf olmasıymış. Sıkı takip gerektiriyor yani.
Oğuzlar düşünürseniz yerinden sertifikalı alın. Ayrıca Çamardında su fazla diye biliyorum. Toprak etüdü yaptırdınız mı? Su seviyesi yüksekse ektiğiniz ağaçlar kurur yaptığınız masraf ta boşa gider.
Toprak etüdü henüz yaptırmadık fakat ekeceğimiz yerde 3dekar 8yasinda yerli ceviz bahçesi var. yerli ceviz olarak Maraş 18 önerdiler ama oda erken uyanıyor galiba

Düzenleyen gurkankosak01 : 15-07-2020 saat 00:07 Neden: düzeltme
Eski 15-07-2020, 07:32   #6
Yeni Üye

İç Anadolu bölgesinin en büyük sıkıntısı don olayları. Ağaç uykuda iken hava şartları genellikle pek etkilemez. Ancak Nisan başında havaların ısınmaya başlamasıyla ağaçlar uyanmaya başlar. Sonra nisan ayında 1 gün iyi bir soğuk olursa tüm ağacı mahveder. Öyle bir kaç güne gerek yok. 1 gün tüm ürününüzü kaybetmenize yetebiliyor. Küresel iklim değişikliği ile birlikte maalesef bir kaç senedir nisan ayında böyle don olayları **** dolu yağışları gözleniyor. O yüzden geç açan türler iç Anadolu'da tercih edilmelidir. Her ne kadar Çamardı akdenize yaklaşsa da karasal iklim özellikleri görülür.
Aynı sıkıntı Eylül ve ekim ayları için de geçerli. Yapraklar dökülmeden havanın bir gün soğuk gitmesi ağacı perişan eder. O yüzden sonbaharda eğer ağaç uykuya geçmemişse hava durumu sıkı takip edilmeli ve sıcaklık düşüşlerinde koruyucu önlemler alınmalıdır.

Zekoş beğendi.
Eski 15-07-2020, 13:58   #7
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurkankosak01 Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba Niğde ili Çamardı ilçesinde 1600 rakımda güneye bakan eğimli bir arazide 50 dekar kadar ceviz bahçesi yapmayı planlıyorum fakat hangi fidancı ile görüşsem elindeki fidanları pazarlamaya çalışıyor. yerli cevizler çok rahat yetişiyor ve verim alıyoruz son 40 yılın meteoroloji verilerine baktığımda Nisan ayının 15'inden sonra don vakası görünmüyor. toprak analizi de yaptırarak işe başlayacağız inşallah sizce çeşit olarak ne dikmeliyim
Merhaba
Siz genede çok acele etmeyin.Bilgisizce kurulan bahçeler ileride çok zaman kaybı ve masrafa yol açmakta.
Bütün fidancılar elinde olan fidanı satmak derdinde olduğu için elindeki fidanları över dururlar.Aslında nerde hangi ceviz olacağını veya ceviz yetişeceğini veya yetişmeyeceğinide bilirler.Çünkü her bölgeye fidan gönderiyorlar.Olumsuzluk yaşayanlar telefonla geri aradıkları için.Ancak ticari kaygılar işte.

Neyse sözün kısası ,fernorun hala tozlayıcısını bile bilmiyor fidancılar.Size fernor önerende zaten bildiğinden değil,10 senedir olmasına rağmen soğuğa dayanıklılığı ve hastalıklara direnci bilinmiyor.Tek bilinen chandlarden geç açtığı.
Chandler hastalıklara dayanıklı ve nisanın ortasında uyanan bir çeşit.Bana göre niğdede eğimli arazide ,don birikmesi olmuyorsa chandler olur.Cevizi yakanda don biriken yerlerdir,hafif eğimli arazilerde ceviz yetişiyor.Çetin ceviz programında gördüm niğdede çekim yapıyorlardı.Onu izlemenizi tavsiye ederim.

gurkankosak01 beğendi.
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2020, 14:43   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞRULÜNAL Mesajı Göster
Neyse sözün kısası ,fernorun hala tozlayıcısını bile bilmiyor fidancılar.Size fernor önerende zaten bildiğinden değil,10 senedir olmasına rağmen soğuğa dayanıklılığı ve hastalıklara direnci bilinmiyor.Tek bilinen chandlarden geç açtığı.
Fernorun tozlayıcısı Ronde'dir. Nasıl bilinmiyor anlayamadım. Arkadaşım Ankara'da Fernor yetiştiriyor. Öyle ciddi bir hastalık sıkıntısı vs yaşamadı. Geç açtığı için Nisandaki günlük donlardan etkilenmedi. Sadece eylül ve ekimde hala uyanık olduğu için don vurmasın diye uyutmaya çok uğraşıyor.
Yalnız arkadaşın dediği de doğru. Ben uzman **** ziraat mühendisi değilim. Sadece çevremde gördüklerime ve tecrübelerime dayanarak konuşuyorum. Ben de tutan belki sizde tutmayacak.
Etrafta çok fazla bilgi kirliliği var ve herkes mutlaka bir yorum yapıyor. Özellikle satıcıların sözüne hiç güvenme. En güzeli çevrenizde bir ziraat mühendisiyle görüşmeniz ve yakın çevrede yetiştirenlerin bahçelerini ziyaret ederek bilgi paylaşımı yapmaktır.

Eski 15-07-2020, 15:37   #9
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Ben bir satıcıdan 2 adet başka bir satıcıdan 1 adet fernor aldım. Sanırım üçüde farklı.
Nisan ayı sonunda yani 23 Nisan gibi ve çoğu zamanda Mayıs ayı sonu dahi soğuk vurabiliyor. İç Anadolu bölgesi ne yazık ki böyle.

Ben farklı bir öneride bulanacagim. Kuzey çeşidi pikan cevizini de deneyebilir siniz. Ben Haziran başında dahi yeni uyandığını tespit ettim. Şuan 1 adet pikan cevizim var. İleride duruma göre çok artirabilirim...

Aynı soğuk sorunu kayısı fidanı içinde geçerli. Çeşidi buldum lakin onlar da çok fazla adet almamız gerekiyormuş. O kadar büyük ticari düşünecek durumda değilim.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2020, 16:10   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba
Siz genede çok acele etmeyin.Bilgisizce kurulan bahçeler ileride çok zaman kaybı ve masrafa yol açmakta.
Bütün fidancılar elinde olan fidanı satmak derdinde olduğu için elindeki fidanları över dururlar.Aslında nerde hangi ceviz olacağını veya ceviz yetişeceğini veya yetişmeyeceğinide bilirler.Çünkü her bölgeye fidan gönderiyorlar.Olumsuzluk yaşayanlar telefonla geri aradıkları için.Ancak ticari kaygılar işte.

Chandler hastalıklara dayanıklı ve nisanın ortasında uyanan bir çeşit.Bana göre niğdede eğimli arazide ,don birikmesi olmuyorsa chandler olur.Cevizi yakanda don biriken yerlerdir,hafif eğimli arazilerde ceviz yetişiyor.Çetin ceviz programında gördüm niğdede çekim yapıyorlardı.Onu izlemenizi tavsiye ederim.
Teşekkür ederim cevabınız için hocam. küçük bir deneme bahçesi kurmak en mantıklısı olacak galiba çünkü çeşit noktasında bir türlü karar veremiyorum. Geri dönüşü olmayan bir şey yapmakta istemiyorum hem vakit hem para israfı olacak çünkü

Eski 15-07-2020, 16:11   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Ben bir satıcıdan 2 adet başka bir satıcıdan 1 adet fernor aldım. Sanırım üçüde farklı.
Nisan ayı sonunda yani 23 Nisan gibi ve çoğu zamanda Mayıs ayı sonu dahi soğuk vurabiliyor. İç Anadolu bölgesi ne yazık ki böyle.

Ben farklı bir öneride bulanacagim. Kuzey çeşidi pikan cevizini de deneyebilir siniz. Ben Haziran başında dahi yeni uyandığını tespit ettim. Şuan 1 adet pikan cevizim var. İleride duruma göre çok artirabilirim...

Aynı soğuk sorunu kayısı fidanı içinde geçerli. Çeşidi buldum lakin onlar da çok fazla adet almamız gerekiyormuş. O kadar büyük ticari düşünecek durumda değilim.
Genellikle böyle problemler yaşanıyormuş farklı çeşitlerde fidan gönderiyorlar

Eski 15-07-2020, 16:12   #12
Yeni Üye

Alıntı:
Fernorun tozlayıcısı Ronde'dir. Nasıl bilinmiyor anlayamadım. Arkadaşım Ankara'da Fernor yetiştiriyor. Öyle ciddi bir hastalık sıkıntısı vs yaşamadı. Geç açtığı için Nisandaki günlük donlardan etkilenmedi. Sadece eylül ve ekimde hala uyanık olduğu için don vurmasın diye uyutmaya çok uğraşıyor.
Yalnız arkadaşın dediği de doğru. Ben uzman **** ziraat mühendisi değilim. Sadece çevremde gördüklerime ve tecrübelerime dayanarak konuşuyorum. Ben de tutan belki sizde tutmayacak.
Etrafta çok fazla bilgi kirliliği var ve herkes mutlaka bir yorum yapıyor. Özellikle satıcıların sözüne hiç güvenme. En güzeli çevrenizde bir ziraat mühendisiyle görüşmeniz ve yakın çevrede yetiştirenlerin bahçelerini ziyaret ederek bilgi paylaşımı yapmaktır.
Bu işte en önemli şey tecrübe zaten hocam sizin gibi tecrübelerini paylaşan arkadaşlara minnettarız

Eski 15-07-2020, 16:46   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Teşekkür ederim cevabınız için hocam. küçük bir deneme bahçesi kurmak en mantıklısı olacak galiba çünkü çeşit noktasında bir türlü karar veremiyorum. Geri dönüşü olmayan bir şey yapmakta istemiyorum hem vakit hem para israfı olacak çünkü
Abi düşüncen yanlış. Bu işi gerçekten yapacaksan 1 ağaca vereceğin emek ile 1000 ağaca vereceğin emek aynı olacak. Öyle yaparsan boşa zaman kaybetmiş olursun. Öncelikle şu soruları kendine cevapla:
1- Bu işi yapmakta kararlı mısın? Yoksa geçici bir heves mi?
2- Bu işle uğraşacak zamanın var mı?
3- 3,4 sene bekleyecek sabrın ve paran var mı?
4- İnternette bilgi aramayla olmaz. Çevrende sana destek olacak birileri var mı? Ya da bulabilir misin?
5- Sulama inkanın nasıl? Gerekli suyu nasıl sağlayacaksın(Ciddi bir su kaynağına ihtiyacın olduğunu dikkate al)

Bu sorulara cevabın evet ise özellikle yetiştirenlerle görüşerek alacağın cinsi belirle. Ardından bahçenin alacağı kadar fidan al. Bu işe giriş. Yukarıdaki maddelerden birinden şüphen varsa iki tane ek, kendi yiyeceğini çıkar geriye de meyve bahçesi yaparsın.
Benim vereceğim tavsiye budur. Kararı sen ver.

Eski 15-07-2020, 19:10   #14
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de bir arkadaşımıza sordum aldığım cevap: "
Yüksek rakimlara fernor cinsi önerdi. Diğer çeşitler yüksek rakımda sakatmis. Ancak fernor başkası önermiş, arkadaş kalitesi ile ilgili cekincesi olduğunu yazmış."

AkisSoftware beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2020, 22:16   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2019
Bende de 2 adet pikan var bahçemdeki fernor hariç tüm çeşitler soğuk aldı mayıs ortasında pikan yeni yeni uyanmaya başladı henüz 3 yaşında umarım gelişir ürün alırız ve alternatif olur karasal iklime,chandler da soğuk aldı fakat sonra uçlarından yinede ceviz veren kaliteli bir çeşit.
sayın akissoftware
ne yazık ki bende kaysı yiyememenin sıkıntısını yaşıyorum kaç senedir her yıl soguk alıyor bu yıl 1 tane bile yok bir sürü ağaç sadece boş boş bakıyoruz o belirttiğiniz geççi çeşit hangisi acaba PSB çeşitlerimi teşekkürler

pisimat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2020, 23:40   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Abi düşüncen yanlış. Bu işi gerçekten yapacaksan 1 ağaca vereceğin emek ile 1000 ağaca vereceğin emek aynı olacak. Öyle yaparsan boşa zaman kaybetmiş olursun. Öncelikle şu soruları kendine cevapla:
4- İnternette bilgi aramayla olmaz. Çevrende sana destek olacak birileri var mı? Ya da bulabilir misin?
5- Sulama inkanın nasıl? Gerekli suyu nasıl sağlayacaksın(Ciddi bir su kaynağına ihtiyacın olduğunu dikkate al)

Bu sorulara cevabın evet ise özellikle yetiştirenlerle görüşerek alacağın cinsi belirle. Ardından bahçenin alacağı kadar fidan al. Bu işe giriş. Yukarıdaki maddelerden birinden şüphen varsa iki tane ek, kendi yiyeceğini çıkar geriye de meyve bahçesi yaparsın.
Bu maddelerin hepsine cevap evet. fakat bazı sıkıntılı durumlar var
1) bahçe yapacağım bölgede hep eski usul ceviz bahçeleri var.
2) kaliteli aşılı fidan yok hepsi tohumdan büyüyen aşısız yerli cevizler
3) son olayı her yıl farklılık göstermekle birlikte Nisan ayında son buluyor. bu sebeple fidan seçimi çok önemli.
şu noktasında bir problem yok sulama göleti ile arazilerimizin tamamı sulama suyuna sahip

Eski 15-07-2020, 23:41   #17
Yeni Üye

Alıntı:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pisimat Mesajı Göster
Bende de 2 adet pikan var bahçemdeki fernor hariç tüm çeşitler soğuk aldı mayıs ortasında pikan yeni yeni uyanmaya başladı henüz 3 yaşında umarım gelişir ürün alırız ve alternatif olur karasal iklime,chandler da soğuk aldı fakat sonra uçlarından yinede ceviz veren kaliteli bir çeşit.
sayın akissoftware
ne yazık ki bende kaysı yiyememenin sıkıntısını yaşıyorum kaç senedir her yıl soguk alıyor bu yıl 1 tane bile yok bir sürü ağaç sadece boş boş bakıyoruz o belirttiğiniz geççi çeşit hangisi acaba PSB çeşitlerimi teşekkürler
chandler soğuk vurduğu halde büyümesi, verimi nasıl hocam

Eski 15-07-2020, 23:49   #18
Yeni Üye

Alıntı:
Bu maddelerin hepsine cevap evet. fakat bazı sıkıntılı durumlar var

1) bahçe yapacağım bölgede hep eski usul ceviz bahçeleri var.

2) kaliteli aşılı fidan yok hepsi tohumdan büyüyen aşısız yerli cevizler

3) son olayı her yıl farklılık göstermekle birlikte Nisan ayında son buluyor. bu sebeple fidan seçimi çok önemli.

şu noktasında bir problem yok sulama göleti ile arazilerimizin tamamı sulama suyuna sahip
Abi o zaman Çorum Oğuzlar'a atla git. Orada herşeyi yerinde gör. İlglilerle görüş konuş değerlendir.

Eski 16-07-2020, 00:41   #19
Yeni Üye

Alıntı:
chandler soğuk vurduğu halde büyümesi, verimi nasıl hocam
Chandler verimi ve görseli gerçekten çok iyi biz yerli büyük cevize aşı yapmıştık 3 yıl içinde oda koca ağaç oldu aynı emsal yerlinin 3 katı ürün veriyor bence

Eski 16-07-2020, 06:53   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
Alıntı:

Hangi cins kayısı acaba

Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2020, 10:52   #21
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayrum38 Mesajı Göster
Hangi cins kayısı acaba
Farclo Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR
Fardao Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR
Farhial Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR
Farius Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR

Bulduğum cinsler bunlar. Fakat öyle üç beş tane alamıyorsunuz. Kaç adet alınır kaça patlar hiç araştırmadım çünkü o kadar bütçem yok. Epey fazlaca almanız lazım ki tamam desinler...

Sanırım ürünler patentli ve aşı yapılıp çoğalmasından endişe ediyorlar.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2020, 13:04   #22
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Ceviz işinden anlamam, ama gözlemlediğim iki şeyi paylaşmak istiyorum.

(Bolu'da, Göynük'ün Bozcaarmut köyünde 1200 rakımdayız.)

Birincisi:

Komşum tozlayıcısını saymazsak tek çeşit (chandler) dikim yapmış. Parça parça 30-40 dönüm vardır. Ama ağaçlara bakarsak üç dört çeşit ağaç var. Bu çeşitleri ayırt edemiyoruz. Bu sene uyumlu gördüğü çeşitlerden kalem alıp uyumsuzlara 200 civarında aşı yaptırdı. Eğer adına doğru (ülkemde böyle bir tabir olduğu için utanıyorum) fidan alamadıysanız masa başında yaptığınız seçimin pek ehemmiyeti yok. En önemli konu bu.

İkincisi:

Bu sene köyümüzde, erken uyanan ceviz türleri meyvaya durduktan sonra zirai don oldu. Meyvalarda bir zarar olmadı, geç uyananların sürgünleri pişkinleşmeden yakalandığından hepsi yandı.

Aynı komşum yıllardır cevizle boğuşmaktan yılmıştı. Benim bahçede yol kenarındaki bir ocak fındığın her sene meyve verdiğini görünce, ceviz dikmeyi düşündüğü 17 dönümlük bir tarlasına fındık dikti. Bu sene üçüncü senesi ve çok umutlu. 4-10 yaşındaki cevizlerden karamsarlıkla bahsederken fındık lafı geçtiğinde gözleri parlıyor.

Bu tip yerlerde ticari ceviz (soğuğa duyarlı meyve) yetiştiriciliği yapılmamalı. 10 liralık arazim var diye üzerine 50 lira yatırım ve 10 yıl zaman yatırımı yapıp hüsran yaşamaktansa ya farklı bir ürüne yönelmek, ya da farklı bir yere yönelmek daha makul.

TUĞRULÜNAL beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2020, 13:23   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
Alıntı:
Farclo Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR
Fardao Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR
Farhial Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR
Farius Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR

Bulduğum cinsler bunlar. Fakat öyle üç beş tane alamıyorsunuz. Kaç adet alınır kaça patlar hiç araştırmadım çünkü o kadar bütçem yok. Epey fazlaca almanız lazım ki tamam desinler...

Sanırım ürünler patentli ve aşı yapılıp çoğalmasından endişe ediyorlar.
Teşekkür ederim

Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2020, 14:43   #24
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Ceviz işinden anlamam, ama gözlemlediğim iki şeyi paylaşmak istiyorum.

(Bolu'da, Göynük'ün Bozcaarmut köyünde 1200 rakımdayız.)

Birincisi:

Komşum tozlayıcısını saymazsak tek çeşit (chandler) dikim yapmış. Parça parça 30-40 dönüm vardır. Ama ağaçlara bakarsak üç dört çeşit ağaç var. Bu çeşitleri ayırt edemiyoruz. Bu sene uyumlu gördüğü çeşitlerden kalem alıp uyumsuzlara 200 civarında aşı yaptırdı. Eğer adına doğru (ülkemde böyle bir tabir olduğu için utanıyorum) fidan alamadıysanız masa başında yaptığınız seçimin pek ehemmiyeti yok. En önemli konu bu.

İkincisi:

Bu sene köyümüzde, erken uyanan ceviz türleri meyvaya durduktan sonra zirai don oldu. Meyvalarda bir zarar olmadı, geç uyananların sürgünleri pişkinleşmeden yakalandığından hepsi yandı.

Aynı komşum yıllardır cevizle boğuşmaktan yılmıştı. Benim bahçede yol kenarındaki bir ocak fındığın her sene meyve verdiğini görünce, ceviz dikmeyi düşündüğü 17 dönümlük bir tarlasına fındık dikti. Bu sene üçüncü senesi ve çok umutlu. 4-10 yaşındaki cevizlerden karamsarlıkla bahsederken fındık lafı geçtiğinde gözleri parlıyor.

Bu tip yerlerde ticari ceviz (soğuğa duyarlı meyve) yetiştiriciliği yapılmamalı. 10 liralık arazim var diye üzerine 50 lira yatırım ve 10 yıl zaman yatırımı yapıp hüsran yaşamaktansa ya farklı bir ürüne yönelmek, ya da farklı bir yere yönelmek daha makul.
Kesinlikle haklısınız hocam adına doğru fidan tabiri çok zor şartlarda bahçecilik yapıldığını gösteriyor. çünkü fidancilara güvenmek çok zor

Eski 16-07-2020, 17:04   #25
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pisimat Mesajı Göster
sayın akissoftware
sayın pisimat; bende kayısı da sıkıntı yok ama, son dolu yağışından meyve üzerinde lekeler oluştu, çok olmasada yiyecek kadar her yıl oluyor, yerim Göre kasabası cezaevinin karşısında, ikram edecek kadar kayısı var beklerim.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2020, 19:52   #26
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
sayın pisimat; bende kayısı da sıkıntı yok ama, son dolu yağışından meyve üzerinde lekeler oluştu, çok olmasada yiyecek kadar her yıl oluyor, yerim Göre kasabası cezaevinin karşısında, ikram edecek kadar kayısı var beklerim.
Teşekkür ederim nazik davetinde dolayı ,yolum düşerse neden olmasın

Eski 17-07-2020, 17:21   #27
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
SAYIN ARKADAŞIM
yazdıklarımı tam okumadın galiba,aslında bilmesi gereken sadece sen ve değiliz .Fidancıların çoğunda ronde bulunmuyor,fernora tozlayıcı olarak fernette veriyorlar.Şuan internet ortamında bakın çoğu fidancılar tozlayıcı olarak fernette yazıyor, veya bizzat gidin ronde bulması güç,oda yeni yeni çoğalmaya başladı.Tabi ronde diye satılan doğruysa.Sonuçta fidanın üstünde yazmıyor.
Bu arada söyleyeyim fernorun tozlayıcıları rondenin haricinde maylesede vardır.İkisini de bulundurulsa süper tozlama olur.Hava koşullarında daha az etkilenilir.Daha önceki yazılarımda mevcuttur.

Don çukuru oluşmayan arazilerde chandler da oluyor,fernorda oluyor.Bizim köy içinde chandlar oluyor ama ovada taban arazide birtek ceviz olmuyor.

Ankarada ceviz çeşidi isteyen arkadaş çok oldu ,kimse doğru düzgün cevap veremedi,bundan sonra soran arkadaş olursa yardımcı olabilirsiniz.Eğer referans gösterebileceğiniz bahçe veya bahçeniz varsa,fidan aldıysanız ,güven veren firma söyleyebilirseniz çok makbule geçer.Hayırlı günler.

Eski 19-07-2020, 15:39   #28
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
Merhaba
Daha öncede bahsetmiştim.Çetin ceviz programında Niğde Bor-kemerhisarda bahçede çekim yapmış Sinan kara.Youtube da 7 mayısta yayınlandı.Chandlar ve Fernor arasındaki farklar anlatılıyor.Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca diğer videolarıda izlerseniz sizin için çok yararlı olur.

Eski 19-07-2020, 17:04   #29
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba
Daha öncede bahsetmiştim.Çetin ceviz programında Niğde Bor-kemerhisarda bahçede çekim yapmış Sinan kara.Youtube da 7 mayısta yayınlandı.Chandlar ve Fernor arasındaki farklar anlatılıyor.Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca diğer videolarıda izlerseniz sizin için çok yararlı olur.
merhaba hocam o videoyu da diğer videoları da izledim fakat Niğde Çamardı ile Bor kemerhisar arasında çok fark var o ilçeler 1100 rakım bizim ilçe 1650 rakım ve daha bir çok fark var iklim yönünden

Eski 13-11-2020, 13:27   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Arkadaşlar konu biraz eski ama şunu net olarak söylemek istiyorum.
Bu hafta Kütahya ,Domaniç ve Tunçbilek civarlarına bir gezi yaptım.
Rakım 900 1000 maximum.
Eylül 1 itibariyle karağılar başlıyormuş.
Gördüğüm yeni fidanların hepsi gazel olmuş.
Sanki dalların altında ateş yakılmış gibi.
Ben 1600 ve üzeri bölgelere ceviz ekilmez demiyorum.
Ancak şöyle bir durum var.Fernor gibi geç uyanan bir çeşidi dikmek sizi ilk bahar geç donlarından koruyabilir.

Araziniz hava akımı almayan basık bölgelerde ise
sonbahar erken donları olan yerlerde bu çeşidin odunsu kısmı henüz pişkinleşmeden bu kırağılar fidanları resmen yakıyor.

Ya çok kimyasal kullanıp bu sorunu biraz daha maliyetli bir şekilde yapmayı göze almak, ya da 1000 m üzerinde ve hava sürkilasyonu olmayan yerlere ceviz ekmemek gerekir diye düşünüyorum.
Ben şahsen 800 ve 1000 rakımdaki sonuçları hüsranla gördüm.
Çok şaşırdım....

Düzenleyen vosvos17 : 14-11-2020 saat 11:24
vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024