agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Lilium

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-08-2019, 15:51   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2015
2019 ceviz fiyatları...

herkese iyi günler.
bu yılın ceviz fiyatları konusunda fikriniz var mı? malum gübre, ilaç, mazot, su, işçilik vb giderler geçen yıla göre bazı kalemlerde yaklaşık 2 misli arttı. ancak bazı sitelerde "bu yılın cevizi, 11,00 TL, 12,00 TL, yok ithal ceviz, 10,00 TL" gibi rakamlar görüyorum. bende 7 da bahçe var, 7m*4m, 275 fidan yaklaşık. bu yılki harcadığım para ve tahmini ceviz rekoltesine göre kg maliyeti 18,00-19,00 TL gibi. acaba yanlış mı hesapladım deyip tekrar hesapladım. 18,00 TL altına inemedim. 4. yılım ve yaklaşık 400 en fazla 500 kg beklentim var. ve bu maliyet hesabında iş gücü, emek bedeli dahil değil.

el_turko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2019, 16:01   #2
Yeni Üye

tabi maliyet yüsekliğinde rekoltenin az olmasının da etkisi var, ancak fiyatlar çok düşük geldi bana.

Eski 20-08-2019, 00:35   #3
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın hemşehrim el_turko, serzenişinizde haklı yanlarınız var fakat fiat bilgilenmede ki fiatlar yeşil kabuğundan ayrılmış fiatlar, kuru kabuklu fiatlar değil, bu anlamda verdiğiniz fiatlar gecen yılın ve bu yılın fiatlarıdır doğrudur, Yani geçen senede fiatlar aynıydı.

Gecen yıl yeşil kabuklu 4.5- 5.5 tl bandında fiatlanırken yeşil kabuğundan ayrılmış yaş ceviz 11-12 tl bantlarında alım gördü, kuru ceviz fiatlarıysa kalitesine göre toptan 20-25 tl bandında fiatlar gördü.

Daha iki gün önce bu işin içinde olan bir arkadaşımla görüş alışverişi yaptık ve yeşil kabuklu alımlarının başladığını tüccarın nabız yokladığını fiatlarında 4- 4,5 tl cıvarlarında olduğunu söylediğinde bende biraz yadırgadım doğrusu hatta gecen yıl aldığımız gübrenin ilacın bazı kalemlerde %100 - %150 zam farklarının olduğunu hatta ve hatta aldığım sigaranın 9,5 tl den 14,5 tl olurken cevizin aynı hatta daha düşük bir fiatta olması beni de hiç tatmin etmedi.

Dördüncü yaşta kg maliyetiniz daha da yüksek olabilir, bu yaşlar fidanı geliştirme yaşlarıdır dört yaşlarda kâr değilde moral meyvaları alınır. Verim alımı yaşa göre başlar ama bu biraz da sizin fidanı yetiştirip verime yatırmanızla ilgili, İyi bakılmamış doğru uygulamalar yapılmamış 10 yaşındaki ağaç iyi bakım görmüş 5 yaşındaki ağaç gibidir dolayısıyla buna 10 yaşında diyemeyiz düşünemeyiz.

Biz konumuza dönecek olursak 11-12 tl olan yaş ceviz kuruttuğumuz da 20-22 tl civarlarına tekabül eder, fiat düşük mü evet düşük girdi maliyetlerine göre düşük.

Biraz daha bekleyelim fiatlar tam oturmadı, yeşil kabuklu cevizde 7 tl fiat, soyulmuş yaş cevizde de 17 tl yi göreceğini düşünüyorum.

Şimdi buradan oh iyi işte ucuz olsun millet ucuz ucuz yesin diyenler olabilir, bende ucuz olmasını milletin bol bol tüketmesini isterim, amma sadece ucuz cevizde oh değil, aldığım ilacın aldığım gübrenin yaktığım mazotun yaktığım elektiriğin harcadığım suyun işci giderlerimin de ucuz olmasını ya da neden olmadığını sorgulamalılar düşünmeliler, Şilide ucuzmuş oradan alalım niye fazla para vereyim demek çare olmadığını tüketici de anlamalı artık.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2019, 15:38   #4
Yeni Üye

teşekkür ederim nail abi. baya aydınlatıcı olmuş. evet aslında verime yatırmamalıydık, bu yıl da gelişimine önem vermeliydik. ancak hem meyve tutumunu görelim hem de geleceğe dönük tahminlerde bulunalım, önümüzü görelim diye yaklaşık 200 ağaca hiç dokunmadık. meyve tutumu iyi, tahimini 400-500 kg. yeşil kabuklu tabi. hiç yoksa 350 kg çıkar. böyle olunca haliyle insan emeğinin ve masrafının karşılanmasını istiyor, diliyor. bu yıl satıp para kazanamasak bile (eş dost akrabaya dağıtsak) önümüzdeki yıllar için bir şeyle yapmalı. kooperatif, birlik gibi. yoksa gümrük vergilerinin de sıfırlandığını düşünürsek yerli üreticinin işi baya zor gibi.
iyi günler...

Eski 20-08-2019, 23:55   #5
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi el_turko Mesajı Göster
yaklaşık 200 ağaca hiç dokunmadık.
Dokunmamakla hata etmişsiniz, 1-2-3-4 hatta 5 yaşta gelişim yaşlarıdır, 4 yaştan itibaren meyvalar bırakılmalı fakat budamalar devam etmeli. Bunlar yapılmadığı takdirde çok meyva oluyormuş gibi görünse de ağacı büyütemezsin ve ağacı yaşlandırıp çökertirsin.

Beş yaştan sonra budamalar biraz 6 yaştan sonra biraz daha 7 yaştan sonra daha da az kesim şekilde düşürülmeli, hatta 10 yaştan sonra bile az az veya sık dalllar cıkarılarak ağaça bir hareket verdirilmeli.

Güler beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2019, 08:55   #6
Yeni Üye

haklısın nail abi, dokunmadığımız ağaçlarda çok net bir duraklama oldu. meyveye çalışıyor. zayıf diyerek sert budadığımız ve mayısta meyvelerini topladığımız ağaçlar çoktan meyveli ağaçları geçti bile .
yaşadıkça, yaptıkça, hatalarımızla, doğrularımızla öğreniyoruz. teoride bir çok şey okuduk, seyrettik, araştırdık. öğrendik diye düşündük. ama uygulama çok farklı. 300-500 kg için şimdi hata yaptığımızı düşünüyorum. meyve bırakmasaydık belki bu yıl ağaçları iki katı büyütebilirdik. sağlık olsun. iyi günler...

Etiketler
ceviz fiyatları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024