agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen latif.07
  • 3 Gönderen TUĞRULÜNAL
  • 1 Gönderen latif.07
  • 1 Gönderen serdary69
  • 1 Gönderen hami19
  • 1 Gönderen mutlu_inan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2018, 08:23   #1
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Sertifika Olayı (Meyve fidanı satın alırken)

Arkadaşlar merhaba.

Ben bir konuda tüm uzman arkadaşlardan yardım istiyorum. Özellikle üretici olanlar varsa bu konuya yorum yapsınlar. Hemen her sayfada bir reklam görüyoruz. Ama sitesine girip sertifikalar bölümüne girdiğimde güncelleniyor diye bir sayfa görüyorum. Bana göre ürünü hiç görmesem bile sertifikayı görsem sipariş verilebilir....

Ben bir firmadan 2 adet farklı yaşlarda Fernor ceviz fidanı aldım. Bu fidanlar birbiriyle alakasız.. Aldığımız ürünün (badem, ceviz, kiraz farketmez) ismine doğru sertifikalı dediğimiz ürün olduğunu nereden anlarız? %100 güvenip alabileceğimiz firma varsa buradan linkleri paylaşabilir misiniz?

Herkese teşekkürler

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2018, 19:33   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Ekiz fidancılık !!!

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2018, 23:14   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Ankara tarım ilk müdürlüğünden sertifikalı fidanlarınızı gözünüzle görüp alabilirsiniz. Ya da hangi şehirde yaşıyorsanız oradaki tarım il müdürlüğünden almak daha doğru olur. Tarım il müdürlüğü size yanlış ürün satmaz ama özel firmalarda ufak tefek hatalar olabilir. Bana kalırsa cevizleri ya da bademleri yetiştirmek istediğiniz arazide tohumdan yetiştirip üzerine aşılamak daha mantıklı hem daha dayanıklı olur .

AkisSoftware beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2018, 01:22   #4
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Ankara tarım ilk müdürlüğünden sertifikalı fidanlarınızı gözünüzle görüp alabilirsiniz. Ya da hangi şehirde yaşıyorsanız oradaki tarım il müdürlüğünden almak daha doğru olur. Tarım il müdürlüğü size yanlış ürün satmaz ama özel firmalarda ufak tefek hatalar olabilir. Bana kalırsa cevizleri ya da bademleri yetiştirmek istediğiniz arazide tohumdan yetiştirip üzerine aşılamak daha mantıklı hem daha dayanıklı olur .
merhaba;
Tarım il müdürlüğünden hiç fidan almadım,ancak tarım il müdürlüğü fidan satsa bile ,onlarda başka fidancıdan alıp dağıtımını yapıyor.
Arada koruma,kollama ihaleleri ve yandaş firma -fidancıdan alabilirler.onlarda garantili diyemeyiz bence, malesef.
Daha önceleri tarım il müdürlüğünden fidan alan ,canı yananda çoktur.
Sertifika bile tek başına yeterli değil.Sözleşme yapılması lazım ,ismine doğru çıkmaz ise,fidancıdan mahkeme yolu ile bütün zararın tanzim edilmesi gerekiyor.En garantisi budur.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 00:43   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞRULÜNAL Mesajı Göster
merhaba;
Tarım il müdürlüğünden hiç fidan almadım,ancak tarım il müdürlüğü fidan satsa bile ,onlarda başka fidancıdan alıp dağıtımını yapıyor.
Arada koruma,kollama ihaleleri ve yandaş firma -fidancıdan alabilirler.onlarda garantili diyemeyiz bence, malesef.
Daha önceleri tarım il müdürlüğünden fidan alan ,canı yananda çoktur.
Sertifika bile tek başına yeterli değil.Sözleşme yapılması lazım ,ismine doğru çıkmaz ise,fidancıdan mahkeme yolu ile bütün zararın tanzim edilmesi gerekiyor.En garantisi budur.
Fidancıyla sözleşme yapabilmeniz için fidanları dikim işini de fidancının yapması gerekir yoksa fidancılar haklı olarak sözleşme yapmazlar, sonuçta o fidanı hangi bahçeye diktiğini nereden bilsin fidancı ya da hangi bahçedeki fidanın kendi sattığı fidan olduğunuda bilemez. Dediğim gibi sözleşme yapabilmek için fidan dikim işleminide fidancının yapması gerekir.

Dediğiniz gibi tarım il müdürlüğünede güven kalmadıysa bence en kesin yöntem bahçe kurmak istediğiniz alanda agaçları tohumdan yetiştirip 2-3 yaşına geldiklerinde üzerlerini sizin istediğiniz cins ile aşılattırmak olacaktır, hem kökleri daha iyi geliştiği için kendilerini daha çabuk toparlarlar.

AkisSoftware beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2018, 00:24   #6
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Fidancıyla sözleşme yapabilmeniz için fidanları dikim işini de fidancının yapması gerekir yoksa fidancılar haklı olarak sözleşme yapmazlar, sonuçta o fidanı hangi bahçeye diktiğini nereden bilsin fidancı ya da hangi bahçedeki fidanın kendi sattığı fidan olduğunuda bilemez. Dediğim gibi sözleşme yapabilmek için fidan dikim işleminide fidancının yapması gerekir.

Dediğiniz gibi tarım il müdürlüğünede güven kalmadıysa bence en kesin yöntem bahçe kurmak istediğiniz alanda agaçları tohumdan yetiştirip 2-3 yaşına geldiklerinde üzerlerini sizin istediğiniz cins ile aşılattırmak olacaktır, hem kökleri daha iyi geliştiği için kendilerini daha çabuk toparlarlar.
merhaba:
Gerekirse dikim ve budama gibi işlemleri fidancı yapsın,tutmayan ve hastalık bulunan fidanlarıda değiştirirse, 4-5 sene sonra güzel bir bahçe kalır sahibine.
Tarım il -ilçe müdürlükleri güvensiz demiyorum aslında,benim anlatmak istediğim üretim yapmıyorlar.Ya fidancıdan alıp dağıtım yapıyorlar veya fidancı tavsiye ediliyor.
Sonuçta fidanın üzerinde cinsi yazmıyor,sertifikada bir kağıt parçası sonuçta.
Araştırma ensütüleri var,onlara bişey demiyorum onlarda güven yüksek.

Eğer yakınınızda- yörenizde ,verimli ve hastalık bulunmayan ceviz bahçesi var ise ,tohumdan ekip ,bu ağaçlardan aşı ile bahçe oluşturabilirseniz ,bence de eniyisi budur.
Bazı tecrübeli arkadaşlar tohumdan ekip ,aşı yapılırsa yıl kaybı olacağını söylemekte olsalarda, tohumdan yetişen fidanın ne kadar hızlı büyüdüğü ve dayanıklı olduğunu görünce ,onlara katılamıyorum.7-8 yıl içinde aşılı olarak dikilmiş fidanları rahat yakalayacağını düşünüyorum.

Düzenleyen TUĞRULÜNAL : 21-12-2018 saat 12:09 Neden: ..
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2019, 14:42   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Fidanları araştırırken "mavi sertifika", "sarı sertifika" gibi ifadeler gördüm. Bunların anlamı ne ola ki? Hangi renkli sertifika neyi ifade eder?

futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2019, 17:06   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2017
Fidanlara sertifika verilirken fidan gelişimleri veya sağlığıyla ilgili bir inceleme yapılıyor mu bilemiyorum açıkçası. Fakat devlet desteği kullanacaksanız mavi sertifikalı fidanlara dönüm başı 280 TL destek verilirken, sarı sertifikalara bildiğim kadarıyla(emin değilim) 100TL destek sağlanıyor.

futuuu beğendi.
serdary69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2019, 01:16   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2013
Yaşar panç fidancığı kesinlikle ve kesinlikle dolandırıcıdır. Bize verdikleri ceviz fidanlarında belki 5 farklı çeşit çıktı ve işin arkasında durmayıp telefonlarımıza bile cevap vermez oldular.
Ceviz yatırımı yapacaklar kesinlikle kendi bölgelerinde ceviz işi yapanlardan fidan alsınlar.

AkisSoftware beğendi.
hami19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2019, 09:28   #10
Ağaç Dostu

mutlu_inan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2015
Benim de e-fidancım dan sertifikalı diye sipariş ettiğim yeşil elma fidanı kırmızı, golden (sarı elma ) diye sipariş ettiğim amasya kel elma, arapkızı elması diye sipariş ettiğim ekşi ama saçma sapan bi elma, razakı üzüm diye sipariş verdiğim kara küçük taneli bol çekirdekli bi üzüm çıktı. Başka fidan siparişlerim de olmuştu ama ayırt edici özelliklerini bilmediğim için buradan yanlış geldiler diyemesem de hiç güvenmiyorum
En güvenilir yer bence de il tarım müdürlükleri..

mutlu_inan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024