agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen CornusMas
  • 1 Gönderen CornusMas

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2018, 03:45   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Ceviz fidanlarım hep kuruyor

Merhaba şimdiye kadar 4 tane ceviz diktim. Birini chandler diye verdiler tutmadı, diğer üçü pedro cinsiydi.
Bu fidanların ortak özelliği diktiğimden itibaren neredeyse hiç boy atmadılar. Boy atmadığı gibi hep aşının alt tarafından dal verip öyle büyüdüler.
Kurudu diye yanına başka bir ceviz diktiğim fidan ise geç uyandı ve yaz ortasında kurudu.
Şimdi ceviz fidanları küçük olsa bile 1 sene içinde bayağı boy atmaz mı? Bunlar gelişmedi. Sahil kesiminde olduğumuzdan bu cinsleri seçiyorum olmuyor. Güneş görüyor ayrıca su veriliyor ama olmadı. Bir de aşının altından gelen dal pedro diye diktiğim ceviz olur mu?

Mehmet89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2018, 07:04   #2
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Sayın Mehmet89, bir kaç önerim olacak:

1- Dört çeviz fidanından bahsettiğiniz için bu işi profesyonel üretim için yapan biri olmadığınızı, amatör bir ruhla, kendiniz için fidan yetiştirdiğinizi düşünüyorum. Bu yüzden fidan cinsi seçiminiz bence çok kritik değil.
2- Tüplü fidan dikin. Fidan üzerindeki stres daha az oluyor.
3- Fidanları (İzmir için) Aralık-Ocak-Şubat aylarında dikin.
4- Fidan çukurunuz fidanın topraklı kısmının iki üç katı büyüklükte olsun. Fidanı ekmeden önce fazla boşluğu yüzey toprağı, kompost, yanmış çiftlik gübresi karışımı gibi kaliteli toprakla doldurun ki toprak yapınız iyi değilse fidanınız daha ilk günden sorunla karşılaşmasın. Fidanı çok derine dikmeyin. Fidanın kökleri de hava almalıdır.
5- Fidan merkezde olacak şekilde 50cm çaplı dairesel bölgedeki toprak yüzeyini, saman, kuru ot, yaprak gibi organik malzemeyle 5-10cm derinlikte olacak şekilde örtün (malçlama yapın). Bu hem toprak nemini koruyacak, hem yüzey dahil topraktaki mikroorganizma canlılığını artıracak hem de köklerin İzmir güneşi yüzünden fazla ısınmasını engelleyecektir.
6- Fidanlar ilk birkaç yıl yazın en sıcak olduğu dönemlerde güneşten etkilenebiliyor. Fidanlarınıza öğleden sonraları gölge sağlayın. Başlangıçta oldukça küçük olacaklarından bu çok zor olmayacaktır.
7- Profesyonel yetiştiricilerin forumda ya da internetteki sitelerde verdikleri büyüme miktarlarını yakalamayı çok beklemeyin. Onlar profesyonel Sizin fidanlarınız biraz daha yavaş büyüyebilir. Ben ilk yıl zar zor 10-15cm büyüyen sürgünler elde edebildim. Ancak ikinci yıldan sonra büyüme hızı katlanarak artıyor. Iki yaşındaki ceviz fidanlarım bu yıl 1-1.5m boylanarak beni şaşırttılar.
8- Fidanlarınıza susuzluk yaşatmayın. En azından iki yıl düzenli sulamalısınız. Malç yaparsanız su ihtiyaçları azalır.
9- Tüm bunlara rağmen fidanlarınız yine de kuruyorsa, kışın fidan ekmek istediğiniz yere birkaç tane ceviz gömün. Mayıs gibi çimlendiklerini göreceksiniz. Özel hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Tohumdan çimlenen fidanlar sonradan ekilen fidanlara göre çok daha güçlü ve hızlı büyüyor. Fidan yeterli boya geldiğinde istediğiniz tür ile aşılayın.

NOT: Aşının altından gelen sürgünler anaç hangi tür ise o türden olacaktır. Anaç çok büyük ihtimalle tohumdan yetiştirilmiştir. Tohumun türü ne olursa olsun, cevizler açılım gösterdiğinden, yeni bireyin özellikleri tohumu sağlayan bireyin özelliklerini çok büyük ihtimalle göstermeyecektir. Kısaca, aşı yerinin altından büyüyen sürgünlerden nasıl meyveler elde edeceğiniz tamamen şansınıza kalmıştır. Yeterince şanslıysanız Chandler ya da Pedro'dan bile daha kaliteli bir varyete çıkabilir. Tabi bunun tam tersi de olabilir

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2018, 00:47   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Sayın Mehmet89, bir kaç önerim olacak:

1- Dört çeviz fidanından bahsettiğiniz için bu işi profesyonel üretim için yapan biri olmadığınızı, amatör bir ruhla, kendiniz için fidan yetiştirdiğinizi düşünüyorum. Bu yüzden fidan cinsi seçiminiz bence çok kritik değil.
2- Tüplü fidan dikin. Fidan üzerindeki stres daha az oluyor.
3- Fidanları (İzmir için) Aralık-Ocak-Şubat aylarında dikin.
4- Fidan çukurunuz fidanın topraklı kısmının iki üç katı büyüklükte olsun. Fidanı ekmeden önce fazla boşluğu yüzey toprağı, kompost, yanmış çiftlik gübresi karışımı gibi kaliteli toprakla doldurun ki toprak yapınız iyi değilse fidanınız daha ilk günden sorunla karşılaşmasın. Fidanı çok derine dikmeyin. Fidanın kökleri de hava almalıdır.
5- Fidan merkezde olacak şekilde 50cm çaplı dairesel bölgedeki toprak yüzeyini, saman, kuru ot, yaprak gibi organik malzemeyle 5-10cm derinlikte olacak şekilde örtün (malçlama yapın). Bu hem toprak nemini koruyacak, hem yüzey dahil topraktaki mikroorganizma canlılığını artıracak hem de köklerin İzmir güneşi yüzünden fazla ısınmasını engelleyecektir.
6- Fidanlar ilk birkaç yıl yazın en sıcak olduğu dönemlerde güneşten etkilenebiliyor. Fidanlarınıza öğleden sonraları gölge sağlayın. Başlangıçta oldukça küçük olacaklarından bu çok zor olmayacaktır.
7- Profesyonel yetiştiricilerin forumda ya da internetteki sitelerde verdikleri büyüme miktarlarını yakalamayı çok beklemeyin. Onlar profesyonel Sizin fidanlarınız biraz daha yavaş büyüyebilir. Ben ilk yıl zar zor 10-15cm büyüyen sürgünler elde edebildim. Ancak ikinci yıldan sonra büyüme hızı katlanarak artıyor. Iki yaşındaki ceviz fidanlarım bu yıl 1-1.5m boylanarak beni şaşırttılar.
8- Fidanlarınıza susuzluk yaşatmayın. En azından iki yıl düzenli sulamalısınız. Malç yaparsanız su ihtiyaçları azalır.
9- Tüm bunlara rağmen fidanlarınız yine de kuruyorsa, kışın fidan ekmek istediğiniz yere birkaç tane ceviz gömün. Mayıs gibi çimlendiklerini göreceksiniz. Özel hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Tohumdan çimlenen fidanlar sonradan ekilen fidanlara göre çok daha güçlü ve hızlı büyüyor. Fidan yeterli boya geldiğinde istediğiniz tür ile aşılayın.

NOT: Aşının altından gelen sürgünler anaç hangi tür ise o türden olacaktır. Anaç çok büyük ihtimalle tohumdan yetiştirilmiştir. Tohumun türü ne olursa olsun, cevizler açılım gösterdiğinden, yeni bireyin özellikleri tohumu sağlayan bireyin özelliklerini çok büyük ihtimalle göstermeyecektir. Kısaca, aşı yerinin altından büyüyen sürgünlerden nasıl meyveler elde edeceğiniz tamamen şansınıza kalmıştır. Yeterince şanslıysanız Chandler ya da Pedro'dan bile daha kaliteli bir varyete çıkabilir. Tabi bunun tam tersi de olabilir
Cevabınız için teşekkür ederim. Ben ege sahil kesiminde olduğumdan pedro diktim. Etrafta ceviz ağacı pek yok tozlaşma sorunu olmasın diye bu çeşidi seçtim ama olmadı. Başka ceviz ağacı yoksa tozlaşmayı nasıl yapacak?
Ağaçlar güneşten kurumuş olabilir. Bu sefer ya pikan cevizi ya da oraya badem dikmeyi düşünüyorum.

Eski 10-09-2018, 11:48   #4
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Ceviz ağaçlarında çiçekler erkek ya da dişidir (hermafrodit değildir). Aynı ağaç üzerinde hem dişi hem erkek çiçekler bulunur. Ayrıca ceviz ağacı kendine kısır da değildir. Bu nedenle tek ağaç bile olsa cevizden ürün alırsınız. Ancak aynı ağaçta erkek çiçeklerde polen oluşum/salım zamanı ile dişi çiçeklerin polen kabul etme dönemleri tam olarak uyuşmayabilir. Bu nedenle tek ağaç/varyete olması durumunda verim az olabilir. Profesyonel üretim yapmıyorsanız tozlayıcı çok dert edilecek bir konu değil.

Sahil kesimlerine uygun Yalova-1,Yalova-3, Yalova-4 türleri de mevcut. Bunları da deneyebilirsiniz ama sanırım cevizden vazgeçtiniz.

İzmir'de zaman zaman kışlar sert geçebiliyor. Pikan cevizi zorlanabilir ama badem fidanlarınız İzmir'de olmaktan büyük zevk duyacaktır

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2018, 17:14   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Ceviz ağaçlarında çiçekler erkek ya da dişidir (hermafrodit değildir). Aynı ağaç üzerinde hem dişi hem erkek çiçekler bulunur. Ayrıca ceviz ağacı kendine kısır da değildir. Bu nedenle tek ağaç bile olsa cevizden ürün alırsınız. Ancak aynı ağaçta erkek çiçeklerde polen oluşum/salım zamanı ile dişi çiçeklerin polen kabul etme dönemleri tam olarak uyuşmayabilir. Bu nedenle tek ağaç/varyete olması durumunda verim az olabilir. Profesyonel üretim yapmıyorsanız tozlayıcı çok dert edilecek bir konu değil.

Sahil kesimlerine uygun Yalova-1,Yalova-3, Yalova-4 türleri de mevcut. Bunları da deneyebilirsiniz ama sanırım cevizden vazgeçtiniz.

İzmir'de zaman zaman kışlar sert geçebiliyor. Pikan cevizi zorlanabilir ama badem fidanlarınız İzmir'de olmaktan büyük zevk duyacaktır
Profesyonel değilim ****** ama istiyorum ki bahçede meyve veren cins ağaçlar olsun.
İklime gelince bahçe çeşmede buranın iklimi izmire göre daha yumuşak. Hatta açıp meteoroloji sitesinden inceledim izmir daha soğuk oluyor.
Geçen sene buraların zakkum gibi yerel bitkilerini söküp meyve ağaçları diktim. İyilerinden olsun diye tokaloğlu kayısı, redhaven şeftali gibi cinsler diktim. Sonra baktım ki soğuklama ihtiyacı karşılanmıyor. Hata ettim. Meyve vermezlerse rezil oldum demektir.
Ancak anlamadım birşey var bahçede bir ceviz fidanı vardı söktük birine veririm ölmesin diye duvar dibine güneş görmeyen yere geçici olarak diktim o kurumadı büyüdü.

Eski 22-10-2018, 19:18   #6
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Soğuklama ihtiyacı karşılanıyormu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet89 Mesajı Göster
Profesyonel değilim ****** ama istiyorum ki bahçede meyve veren cins ağaçlar olsun.
İklime gelince bahçe çeşmede buranın iklimi izmire göre daha yumuşak. Hatta açıp meteoroloji sitesinden inceledim izmir daha soğuk oluyor.
Geçen sene buraların zakkum gibi yerel bitkilerini söküp meyve ağaçları diktim. İyilerinden olsun diye tokaloğlu kayısı, redhaven şeftali gibi cinsler diktim. Sonra baktım ki soğuklama ihtiyacı karşılanmıyor. Hata ettim. Meyve vermezlerse rezil oldum demektir.
Ancak anlamadım birşey var bahçede bir ceviz fidanı vardı söktük birine veririm ölmesin diye duvar dibine güneş görmeyen yere geçici olarak diktim o kurumadı büyüdü.
Merhaba
Sizin söylediklerinizden anladığım kadarıyla cevizde soğuklama ihtiyacı karşılanmıyor ve aşırı sıcaklar cevizde stres yaşattığı için fidanlar gelişemiyor.
Mesela, elma yetişiyormu ,elma soğuklama ihtiyacı yüksek bir ağaç.Elma da olmuyorsa ceviz olma olasılığıda çok düşük olacaktır.
Pikan cevizini ve badem ağaçlarını araştırmanı tavsiye ederim.
Erkenci kayısılar var,hünnap,narenciye çeşitlerinide bir araştır derim.
Ama senin şartlara uyucak eniyisi badem.Badem forumunu bi incele,çok güzel bilgiler var.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2019, 03:14   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2017
Ceviz, Badem,Şeftali aşı istemez, hangi cins çekirdeğini dikerseniz aynısı çıkar. EKİM - KASIM ayında çekirdeğini dikerseniz özellikle Cevizde kamçı şeklindeki kökü toprağın 90 derece dibine dalarak dip yapar. 2 sene sonra El ile sökülemeyecek kadar sağlamdır. Yani çekirdekten dikmek daha akıllıca bir yöntemdir. Fidandan dikmekte kamçı kök olmaz, yanlara salar. Bu durumda dip kök olmadığı için susuzluk çeker. Ayrıca Fidana verilen para ile en az 2-3 kg. Ceviz, Badem alınarak daha fazla ekim, dikim yapabilirsiniz. İhtiyacınız fazlasını korunaklı yol kenarlarına , Okul , Cami bahçelerine vs. dikebilirsiniz. Unutmayın Sonbaharda Ekim-Kasım ayında.

metcelikhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024