agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Feijoa

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2018, 10:15   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2017
Lydian / Ceviz bahçesi

Gecen yil tarlayi aldim, ceviz bahcesi kurmak icin. Elektrik, su yoktu.
Sondaj ve elektrik islerini yeni bitirdim; Su ana kadar yapmis oldugum islemleri https://www.cevyz.com sayfamda yayimladim - umarim birilerine faydali olur...

Simdi... Toprak biraz killi vs. Mart ayinda tarlaya toplam 4 ton leonardit sactik. Akabinde nohut ektik ve gecen ay hasatini aldik.

Artik sira cukurlari acma ve fidan dikimi icin son islemleri tamamlamakta...

Dikim araligi olarak 7x6 metreye karar kildim; o kadar okudum, arastirdim ve bu kararda kalsin artik diyorum - cünkü herkes baska birseyler diyebiliyor. Dikecegim cins Chandler. Fidanlar mavi sertifikali, siparisi verildi.

Cukurlari kepce ile actiracagim ama burada yine sorularim var:

- cukurlar 1,5 metre genisliginde (kare veya diktörtgen seklinde) ve 1,5 - 2 metre derinliginde acilacak; Bu hafta yagmur yagmis, o yüzden haftaya actirabilecegim cukurlari...

1. cukurlar acilinca, acik mi kalsin? Acik kalacaksa dibine gübre vs. vermek gerekir mi? Yoksa acip öylesine birakacak miyim? Ve ne kadar süre acik kalmali?

2. cukurlar acilinnca, dibine leonardit ve solucan gübresi verip, üst toprak ile beraber cukur dibine mi vermeli? Yani cukur bu sekilde sadece 2/3 derinlikte acik kalacak...

3. cukurlar acilinca, dibine leonardit ve solucan gübresi verip, üst toprakla beraber cukurun dibine verilmeli ve alt toprak ile kapatilip mi beklemeli?

Bir de, cukurlara ne kadar solucan gübresi ve leonardit vermeliyim?

Lydian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2018, 12:59   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
ben henüz 1 yıllık tecrübeli cevizciyim, bana laf düşmez lakin,
bence fidan aralıkları, çukurun boyutu, çukura katılacak gübrenin oranı vs. önemli fakat bir numaralı öneme sahip değil.
bence bir numaralı öneme sahip kriterler:
- cevizin cinsi rakıma uygun mu?
- ceviz alınan firma güvenilir mi?
- gelecek ceviz fidanları ve kökleri hastalıktan arındırılmış ve ideal kalınlığa erişmiş mi?
- arazinizde don konaklaması oluyor mu veya araziniz ideal meyilli yapıya sahip mi?

bu arada sitenizi inceledim. her şeyi ayrıntılı yazmışsınız. tebrik ederim. umarım her şey gönlünüzce olur.

Düzenleyen sinan42 : 10-09-2018 saat 13:12 Neden: ilave not
sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2018, 14:53   #3
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
3 soruya birden cevap olarak söyleyelim.
Çukur bir muddet havalansın,dibine ham leonardit saçın 2-3 kg ve yan duvarlara...ustten çıkan toprağı doldurun önce..sonra yine 2-3 kg leonardit saçın.yarısı dolmuş olacak çukurun.ondan sonra da kalanını solucan gübresi ve leonarditle harmanlayıp doldurun.fidan dikerken de fidan dibini daha belirgin bir şekilde solucan gübreli bırakın ve yine az miktarda leonardit kullanın.

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2018, 14:55   #4
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Diktiğiniz yıl uygun bakımı da yaparsanız 1.5 metreye kadar yaz sezonu bitince kök atmış olur.daha sonraki sene uçuşa geçer...ama yıllık bakım programı şart.

Eski 10-09-2018, 15:32   #5
Ağaçsever

Sayın Feijoa size bir kaç sorum olacak,

bu yıl şubat ayında fernor bahçesini oluşturdum. bahçem şu an resimlerdeki gibi.
hiç gübre uygulamadım. ekstra sadece leonardit uygulaması yaptım.
fidanlar uyumaya başlayınca kasım ayında fidanları 30 cm toprakla kapamayı düşünüyorum dondan korunmak için, uygun mu?
ayrıca kış sonrası ilkbaharda fidanların etrafına solucan gübresi, dap gübresi ve leonarditi uygun oranlarda karıştırarak uygulamayı düşünüyorum, sıkıntı olur mu?

https://i.hizliresim.com/aYrJ7Q.jpg
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]

Düzenleyen sinan42 : 10-09-2018 saat 15:35 Neden: foto
Eski 10-09-2018, 15:36   #6
Ağaçsever

Ayrıca 2şer adet yerli cinslerden şebin bilecik kaman deneme amaçlı dikmiştim. fernorlara göre daha cılız kaldılar. iklime uyum sağlayamadılar sanırım.

Eski 10-09-2018, 16:25   #7
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Sayın Sinan 42...
Toprakla kapama uygun olmaz.ayrıca aşı yerleri çok aşağıda kalmış.toprak altında kalmamaları lazım hiçbir zaman...damlamaları daha açığa yerleştirin.cevizin gövdesi asla ıslanmamalı.öğle vakti de sakın sulama yapmayın ...en erken ikindi sonrası başlayın.
Eğer doğru dikim,arazi ıslahı on hazırlıkları ve bakımı yapsaydınız 3-4 metrelere çıkarlardı...map, solucan gübresi ve leonardit öneririm...
5 günde bir sulama ve gübreleme programı da öneririm..haziran başı ve ağustos 20 arası..
Konya da dediğiniz turler erken açtıkları için pek bir şey alamazsınız onlardan...
İklime uyar da...meyve alımı sıkıntılı olur.

Eski 10-09-2018, 16:26   #8
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Ayrıca ot mücadelesine dikkat edin..otları zamanında temizlememek bir çok sıkıntıya sebebiyet verebilir.

Eski 12-09-2018, 15:20   #9
Ağaçsever

Smile Konya'da ceviz olur mu?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Konya da dediğiniz turler erken açtıkları için pek bir şey alamazsınız onlardan...
İklime uyar da...meyve alımı sıkıntılı olur.
Konya'ya önyargıyla yaklaşılmasını anlamıyorum açıkçası. Siz işin uzmanısınız yanlış anlamayın ama Konya Türkiye'mizin en geniş yüzölçümüne sahip şehri biliyorsunuz. Konya'nın yaklaşık olarak topraklarının %60 ı tahıl tarlalarından, bozkırdan oluşuyorsa %40 ı da dağlık ormanlık bölgelerden oluşuyordur zannımca
ayrıca unutmayınız Türkiye'mizin en büyük ikinci kiraz üreten ve ihrac eden şehri de Konya'dır. Bizim oluşturduğumuz bahçe de kiraz bahçelerine yakın orman köyündeki bir dağ yamacında yer almaktadır. tahminimce bizim köy de akdeniz iklim yapısına sahip.
tavsiyelerinizi uygulayacağım. teşekkür ederim. bakalım sonuç ne olacak..

Düzenleyen sinan42 : 12-09-2018 saat 15:27 Neden: ...
Eski 12-09-2018, 16:55   #10
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Aslında bu Konya ya özgü bir ön yargı falan değil.sahil yoreleri hariç yerli turler dondan çok fazla etkileniyor.yoksa Amerikan ve Fransız türleri niye bu kadar ön plana çıksın.akdeniz iklimine yakın dediğiniz bir bölge konyanın en guneyi kısımlarda tabi dediğiniz doğru.haklısınız.Ama zaten ben iklime uyar dedim.uymaz demedim...Sadece verim kısmında problem olacağını zikrettim...Mesela....howard dediğiniz yerli turlerden daha geç açtığı halde bazı yıllar dondan etkilenip yanabilir....ama tekrar verdiği surgunler ve bu sürgünlerin ucundaki meyvelerle yine durumu epey telafi edebiliyor....Şimdi uzun uzadıya izaha gerek yok....Yerli türleri biz Çanakkale nin doğu kesimlerinde olmadığını sürekli donlardan etkilendiğini bizzat biliyoruz...ve rakım da 500 lerde... Ticari bahçe kurmak isteyenlere kurmayın deriz.ama bahçemde farklı türleri bulundurmak istiyorum diyene kim ne diyebilir.Bir de bazı yerli türlerin dişi çiçek dökümü fazla tozlayıcı olduğu zaman %100 u bulabiliyor...Yani bu ne demek? Tozlayıcı fazlalığı sebebiyle meyve dökümü %100 ü bulabiliyor demek...Ayrıca Konya Maneviyatı itibariyle en sevdiğim 5 Şehirden biridir diyebilirm...)

sinan42 beğendi.

Etiketler
cevyz

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024