agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2019, 12:42   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2019
Hocam hayırlı olsun, KOLAY GELSİN. KONYA ILGINDA Kİ BAHÇE DE çeşit değitireceğim ronde ve fernor birkaçtane aşı kalemi lazım.

EJDER TALHA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 06:33   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
benim fidanlar henüz yeni ama bir kaç taneyse yardımcı olabilirim.

sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 13:19   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinan42 Mesajı Göster
benim fidanlar henüz yeni ama bir kaç taneyse yardımcı olabilirim.
hocam size nasıl ulaşabilirim mail falan, 2 haftaya ILGIN'A gelceğim dediğim gibi bir kaçtane lazım...

sinan42 beğendi.
EJDER TALHA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 14:38   #34
Ağaçsever

mart 2019

ilave fernor ve ronde fidanlarımızı diktik ve sezonu bordo bulamacı, solucan gübresi ve hümik asit uygulamaları ile açtık. hayırlı olsun...

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2019, 13:29   #35
Ağaçsever

mayıs 2019
-otla mücadele
-solucan gübresi
-hümik asit
-kükürt uygulamaları yapıldı.

Eklenen Resimler

TUĞRULÜNAL ve acemi25 beğendi.
Eski 10-06-2019, 13:44   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Hemşehrim Sinan bey, öncelikle Allah emeğinizi yal etsin. Bahçeniz oldukça güzel ve nizami, ben şahsen başarılı olacağınıza inanıyorum. Benim de 3,5 dönüm 1400 rakımda bir yerim var Konya'da. Kiraz denedim ama olmadı. Şu sıralar bahçemin kuyu işleriyle uğraşıyorum. Eğer su olayını çözebilirsem elimde kalan kirazları bir arkadaşımın bahçesine aktaracağız ve ben de çeşit değiştireceğim. Fernor geçci bir çeşit olması sebebiyle ilk tercihim. Araştırmalarım sonucunda Konya'da Fernor cinsi ile profesyonel bir bahçe kuran şimdilik bir tek siz varsınız. Bu sebeple sizinle temasa geçmek isterim. Özelden telefon ya da mail adresi paylaşabilirseniz çok memnun olurum. MErak etmeyin çok başınızı ağrıtmam

Hürmetlerimle.

sinan42 ve acemi25 beğendi.
futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 14:38   #37
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi futuuu Mesajı Göster
Hemşehrim Sinan bey, öncelikle Allah emeğinizi yal etsin. Bahçeniz oldukça güzel ve nizami, ben şahsen başarılı olacağınıza inanıyorum. Benim de 3,5 dönüm 1400 rakımda bir yerim var Konya'da. Kiraz denedim ama olmadı. Şu sıralar bahçemin kuyu işleriyle uğraşıyorum. Eğer su olayını çözebilirsem elimde kalan kirazları bir arkadaşımın bahçesine aktaracağız ve ben de çeşit değiştireceğim. Fernor geçci bir çeşit olması sebebiyle ilk tercihim. Araştırmalarım sonucunda Konya'da Fernor cinsi ile profesyonel bir bahçe kuran şimdilik bir tek siz varsınız. Bu sebeple sizinle temasa geçmek isterim. Özelden telefon ya da mail adresi paylaşabilirseniz çok memnun olurum. MErak etmeyin çok başınızı ağrıtmam

Hürmetlerimle.
ben de henüz amatörüm öğreneceğimiz çok şey var ama tecrübelerimi paylaşmaktan keyif alırım her zaman iletişime geçebiliriz. sıkıntı yok.

futuuu beğendi.
Eski 10-06-2019, 14:44   #38
Ağaçsever

Haziran 2019

-kükürt ve hümik asit uygulamasına devam.
-reçellikler şimdiden hazır
-en sondaki kaman ya da şebin, büyümeme konusunda inat ediyor...

Eklenen Resimler

futuuu ve acemi25 beğendi.
Eski 10-06-2019, 14:58   #39
Yeni Üye

Alıntı:
ben de henüz amatörüm öğreneceğimiz çok şey var ama tecrübelerimi paylaşmaktan keyif alırım her zaman iletişime geçebiliriz. sıkıntı yok.
Çok teşekkür ederim Sinan bey ilk soru sulama konusundan gelsin o zaman fidan başına ne kadar su veriyorsunuz ve sulama sıklığınız nedir?

sinan42 beğendi.
Eski 10-06-2019, 15:22   #40
Ağaçsever

m3 olarak hesap tutmuyorum, açtığım karık iyice suyunu alana kadar suluyorum, bu da yaklaşık 5 saat ediyor. görüldüğü gibi damla sulama sistemi var. barajdan gelen su hattından suyumu alıyorum. haftada bir suluyorum. bazen gitme imkanım olmuyor çünkü bahçem 90 km uzakta, haftada bir sulayamazsam fidanlar hemen susuzluk çektiği belli oluyor.

futuuu beğendi.
Eski 10-06-2019, 15:22   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
sinan hocam. doğanhisar veya hüyük taraflarına benziyor yeriniz. tutturabildim mi?

sinan42 beğendi.
enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 15:31   #42
Ağaçsever

yaklaştın engin bey
ılgın ilçesindeyim.

futuuu beğendi.
Eski 10-06-2019, 15:44   #43
Yeni Üye

Ben 50 fidan dikmeyi düşünüyorum. 2 tonluk bir tankım var. Bu da fidan başına 40 litre su ediyor, iki damacana su gibi düşünün. Sanırım yeterli olur (?). Siz çok şanslısınız direk su alacak kaynağınız var. Benim senelerdir su uğruna çekmediğim çile kalmadı, tankla taşımaktan helak oldum. Fidan aldığınız firmanın adı "Bandırma Fidancılık" mıydı?

sinan42 beğendi.
Eski 10-06-2019, 18:50   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
Ilgından biraz yüksektir umarım. En az 100-150 metre yukarıda olursa don oluşturmaz.

sinan42 beğendi.
enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2019, 07:31   #45
Ağaçsever

evet hocam rakım 1100 don çukuru sıkıntısı yok çok şükür. fakat kasım ayının son günlerinde oluşan ani sıcaklık düşüşü 20 kadar fidanımı etkilendi. 2 tanesi aşı altından patladı, diğerleri sürgüne devam ediyor ama yeni dikeceklere tavsiyem bu bölgelerde ceviz dikmeden önce sonbaharda soğuk olayı iyi araştırılmalı.
ilkbaharda zaten sıkıntı yok çünkü fernor mayıs ayında uyanıyor.

futuuu beğendi.
Eski 11-06-2019, 07:41   #46
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi futuuu Mesajı Göster
Ben 50 fidan dikmeyi düşünüyorum. 2 tonluk bir tankım var. Bu da fidan başına 40 litre su ediyor, iki damacana su gibi düşünün. Sanırım yeterli olur (?). Siz çok şanslısınız direk su alacak kaynağınız var. Benim senelerdir su uğruna çekmediğim çile kalmadı, tankla taşımaktan helak oldum. Fidan aldığınız firmanın adı "Bandırma Fidancılık" mıydı?
her hafta tankı doldurmak zorundasınız yani. iyi araştırın bence. gerçi 50 fidan hobi amaçlı olur ama emekler boşa gitmesin. fidanlarımı nisa fidancılıktan aldım. eren kan. bizzat giderek ve seçerek.

futuuu beğendi.
Eski 11-06-2019, 11:50   #47
Yeni Üye

Alıntı:
her hafta tankı doldurmak zorundasınız yani. iyi araştırın bence. gerçi 50 fidan hobi amaçlı olur ama emekler boşa gitmesin. fidanlarımı nisa fidancılıktan aldım. eren kan. bizzat giderek ve seçerek.
Ben suyu etraftaki kaynaklardan doldurup traktörümle (evet bu iş için traktör de aldım) taşıyarak suluyordum. Ama sulama işi bu şekilde o kadar çok zaman ve enerjiye mal oluyordu ki bakım işlerine harcayacak vaktim kalmıyordu. Ben de kuyu olayına kafayı kırdım ve şu anda halletmeye çalışıyorum (detayları bir ara anlatırım - çılgın proje ) Suyu hallettiğimde bakım için bol bol zamanım olacak. Bir de ben 120 adet fidan dikmiştim, bu sayı da benim tek başıma ilgilenebileceğimin çok üzeriydi. Ceviz daha geniş dikim aralıklarına sahip olduğu için 50 dikeceğim. Ticari bir maksadım yok, her yıl meyvesini alıp yiyeyim, eşe dosta dağıtayım yeter.

Her işin bir acemiliği olur, kiraz bana çok zaman kaybettirdi belki ama çok şey de öğretti. Eğer su olayını çözebilirsem cevizlerle yeni bir başlangıç yapıp daha bilinçli ve keyifli ilerleyeceğim.

En çok merak ettiğim olay fernor cinsinin performansıydı, ki sizden gördüğüm kadarıyla gayet başarılı ve uyumlu. Su, tarla düzenlemesi vs. derken inşallah 3-4 haftaya fidan dikebilecek duruma gelirim.

sinan42 beğendi.
Eski 12-06-2019, 07:22   #48
Ağaçsever

inşallah her şey gönlünüzce olur. bahçenizde kiraz neden olmadı?

futuuu beğendi.
Eski 12-06-2019, 08:38   #49
Yeni Üye

Alıntı:
inşallah her şey gönlünüzce olur. bahçenizde kiraz neden olmadı?
Sağolun, teşekkür ederim. Kiraz olmamasının bana göre nedenleri şu şekilde:

- Açık kök olarak aldığım fidanların kalitesinin düşüklüğü (bunu ben değil, ilçe tarımdan incelemeye gelen mühendis arkadaş söylemişti)

- Sulama olayının çok zahmetli olması ve bütün vaktimi alması - bazı zamanlar su bulmada çektiğim zorluk.

- Sulamanın götürdüğü zaman içerisinde bakım için (gübre - dip çapası - budama) zaman bulamamam. Dolayısıyla bütün eforumun fidanları sadece canlı tutmaya harcanması.

- 2017 kışında yağan çok miktarda karın fidanlarımın yarısını ezerek telef etmiş olması.

- Bakabileceğimden daha çok fidan dikmiş olmam - bunun yanında kirazın da çok nazlı bir bitki olması.

Benim aklıma gelen sebepler bunlar. Şu anda su işini çözmeye çalışıyorum, taşıma suyla sulama belki ilk sene iş görür ama ilerleyen dönemlerde dış kaynaklara bel bağlamayacağım.

sinan42 beğendi.
Eski 17-06-2019, 13:39   #50
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erasmus Mesajı Göster
Ceviz bahçesi kurulumunda ilk dikkat edilecek nokta cevize uygun bir arazi seçmek ve bu arazinin bulunduğu coğrafi konuma uygun türü seçmektir. Eskiden beri süregelen yaygın bir inanışın aksine ceviz her yerde ve hemen hemen hiç bakım yapmadan gelişebilen bir ağaç değildir. Hele ki günümüzde aşılı ceviz olarak tabir edilen ceviz türleri çok seçiçi ve kesinlikle gübreleme ilaçlama sulama gibi tarımsal faaliyetleri sonuna kadar talep eden bir ağaçtır. Bahçeye hiç uğramadan 5-6 yıl içinde ağaç başı 15 20 kilo ceviz alacağınızı söyleyenlere inanmayın. Ceviz kuracağınız bahçeye karar verirken ilk önce bahçenin hafifçe meyilli uzun süren yağışlardan sonra su birikmeyecek bir yapıda olmasına dikkat edin, eğer düz bir arazide kuracaksanız kesinlikle çok süzek ve su tutmayan bir arazi olması gerekiyor. Kumsal ve taşlı bir arazi killi ve su tutma kapasitesi yüksek bir toprağa göre çok çok daha iyidir. Ceviz suyu çok seven ama kök bölgesinde suyun oyalanıp birikmesine asla toleransı olmayan bir ağaçtır. Taban suyu yüksek arazilere asla ceviz bahçesi kurmayın. Toprak tahlili muhakkak yaptırın (30 ve 60 cm derinlikte) aşırıkilli, tuzlu, kireçli ph 7,5 üzeri bahçelere ceviz dikmeyin. Bir kepçe bulun tarlanın büyüklüğüne göre bir kaç noktasına en az 2,5 metre derinliğinde çukurlar açıp toprak profilini incelettirin.O derinliğe kadar geçirimsiz kil ya da gri renkli kireç katmanı ya da blok halinde bir kaya tabakası olmadığına emin olun yoksa 4-5 yıl çok güzel büyüyen ağaçlarınız tam ürün alacağınız dönemde kurumaya başlar. Sulama yapacağınız suyun da aynı şekilde kireçsiz ve tuzsuz olduğundan emin olun. Diğer bir husus arazinin güneşe bakma yönüdür, Kesinlikle kuzeye bakması tercih sebebidir. Belirli bir rakımın üzerindeki bahçelerde en büyük sorun ağaçların erken uyanıp ilbhar donlarına yakalanmasıdır . Kuzeye bakan bir bahçede toprak güneye bakan bir bahçeye göre geç ısınacağından Cevizin uyanması da daha geç bir tarihe kalır ve dondan korunma şansı artar. Bahçe kesinlikle soğuk havanın birikebileceği çukur bir yerde olmamalı. Havadar olmayan, çok az rüzgar alan yerlerde nemden dolayı tozlanma ve hastalık problemleri yaşarsınız. Tarlayı hallettikten sonra yörenize uygun bir çeşit bulmanız gerekiyor. her ceviz türünün iklim rakım istekleri uyanma ve hasat süreleri ve buna bağlı olarak verimleri ile meyve tatları farklıdır. Amacınıza ve ticari hedeflerinize uygun bir tür ve bu türe uygun bir tozlayıcı seçmek hayati önem arz eder. Uygun bir bahçe ve buraya uygun bir ceviz türü tespit ettirdiniz. Yaptırdığınız tahlil sonuçlarını da aldınız. Büyük ihtimal organik madde oranınız düşük çıkacaktır dekara en az 3-4 ton yanmiş çiftlik gübresi ya da leonarditi tarlaya saçıp derince sürerek toprağa karıştırmalısınız. Çeşidinize ve yöreye uygun ceviz türünün istediği dikim aralıklarına göre tarlayı işaretlediniz, dikim çukurlarını muhakkak bir kepçe ile ve 1x1 ebatlarında ve minimum1 metre derinlikte bir toprak bölgesini oynatacak şekilde kazıp yerine koymalısınız ki fidan ilk kök atacağı yıllarda rahatça kazık kök oluşturabilsin ve sert toprak tabakasıyla karşılaşıp gelişimi yavaşlamasın. Dikimi cevizin uyanmasından bir kaç hafta önce yapmayın. Kasım aralıkta dikmeye çalışın ki fidan kış döneminde toprakla rahatça bütünleşsin. Her fidanı sağlam iki adet kazıkla sabitleyin. Dikimden sonra fidanın dibinde kesinlikle yabancı ot gelişimine izin vermeyin. .Zannettiğinizden çok daha fazla fidanlarınıza zarar verir. Tahlil sonuçlarında eksik çıkan besin elementlerini muhakkak gübre programlarıyla tamamlayın.Muhakkak damla sulama sistemi ile sulayın yaz döneminde haftada minimum iki defa ve toprağın yapısına göre fidan başı 20-40 litre su hesaplayın. Ayrıca yerli cevizlerin aksine özellikle ilk 5 yıl Tekniğine uygun budayıp ağaçlarınıza şekil vermeniz de gerekiyor. Ceviz ülkemiz için çok önemli bir ürün. Ancak ülkemizde her yıl dikilen fidanların sadece yüzde 15- 20 sinin verimli bahçe haline gelebildiği ile ilgili veriler var. Zorluklarını ve yapmanız gerekenleri hesaplayıp bu işe öyle girin. Hiç kimsenin emekleri boşa gitmesin.
yukarıda erasmus isimli kullanıcı yapılacak işlemleri kabaca özetlemiş.
ama ben bu maddelerden birçoğuna uygun hareket etmedim ve edemiyorum çünkü vaktim yok.
benim avantajım su imkanım var ve arazimin yeri ve toprak yapısı fena değil.
yani ceviz işi meşakkatli bir işmiş, işin içine girince anladım.
ülkemizde dikilen fidanlıkların %15-20'si verimli bahçe haline geliyor olması yazının özeti olmuş, dikkate almak lazım. inşallah o yüzdenin içinde yer almayız.

Eski 20-06-2019, 11:01   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2019
Sinan bey başarılı olmuşsunuzdur *** bu sene durumlardan haberdar edermisiniz bende Konya’da derbent ilçesine düşünüyorum ama çevrede ceviz ile uğraşan pek kişi yok nette araştırma yaparken sizi gördüm sizin dediğiniz gibi Konya da özellikle bizim tarafında çok sıcak bakılmıyor cevize bu sene nasıl fidanların durumu ilkbahar donları ve sonbahar donları nasıl etkiledi siz

sinan42 beğendi.
Erdalulusal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2019, 12:37   #52
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdalulusal Mesajı Göster
Sinan bey başarılı olmuşsunuzdur *** bu sene durumlardan haberdar edermisiniz bende Konya’da derbent ilçesine düşünüyorum ama çevrede ceviz ile uğraşan pek kişi yok nette araştırma yaparken sizi gördüm sizin dediğiniz gibi Konya da özellikle bizim tarafında çok sıcak bakılmıyor cevize bu sene nasıl fidanların durumu ilkbahar donları ve sonbahar donları nasıl etkiledi siz
çevrenizde, civar köylerde yabani de olsa ceviz ağacına pek rastlanmıyorsa çok da zorlamaya gerek yok bence. derbent çok değişken coğrafyaya sahip, rakım biraz fazla gibi duruyor fakat arazinizin ve toprağınızın durumunu net ortaya koyabilirseniz bazı şeyleri söylemek daha kolay olur.
benim bulunduğum yerde de profesyonel ceviz yetiştirilen bir bahçeye rastlamadım ama köyümüzde salkım salkım cevizi olan ağaçlar var ve risk aldım ve diktim. önemli bir sıkıntı gözükmüyor çok şükür. burada ceviz oluyor yani. şeker gübre gibi azotlu kimyasal gübreler kullanmadığım için fidanlarımın gelişimi biraz zayıf gidiyor. sonbaharda bir miktar fidan etkilendi.

Erdalulusal beğendi.
Eski 20-06-2019, 12:46   #53
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdalulusal Mesajı Göster
Bir de fidanı Konya'dan almayın. üçkağıtçı çok.

Erdalulusal beğendi.
Eski 20-06-2019, 14:17   #54
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Bahsettiğiniz bölgelerde dikim yapıldıktan sonraki ilk yıl bakımı çok önemlidir...4 günde 1 sulama ve gübreleme programı olmalı...fidanlar ilk alındığında da özenle seçilmeli kaliteli iyi gelişmiş fidanlar alınmalı...ve ilk yaz sezonu ortasında temmuz ayında tek sürgünden bırakılan sürgün boyu 2-2.5 metre olmalı...tepe kesimi yapılmalı,ağustos sonunda 4 metreleri bulmalı ve sulama gübreleme bitirilmeli....kışa sağlam,güçlü ve boylanmış halde girmeli...ki böyle riskli bölgelerde dayanım olabildiğince yüksek olsun....ayrıca her yer 3 kağıtçı dolu...itibar edebildiğiniz fidancı varsa ondan alın..ki o da %100 her fidana garanti veremez..illa 3-5 karışan olur iyi fidancılar da bile...tabi o kadarı maruz gorulur...kolay gelsin...

sinan42 beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2019, 18:16   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2019
*** ederim cvp için

Erdalulusal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2019, 09:55   #56
Ağaçsever

30.06.2019

bu sene otla mücadelede yine sınıfta kaldık..

Eklenen Resimler

Feijoa beğendi.
Eski 05-07-2019, 11:26   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2018
Hocam naçizane bir tavsiyede bulunayım. damlamaları cevizden uzaklaştır. su ağaca değmesin. kolay gelsin.

sinan42 beğendi.
alperrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2019, 10:50   #58
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperrr Mesajı Göster
Hocam naçizane bir tavsiyede bulunayım. damlamaları cevizden uzaklaştır. su ağaca değmesin. kolay gelsin.
önümüzdeki yıl sulama hattını çift sıra yaptığımızda tavsiyenize uymuş olacağız hocam. teşekkür ederim.

Eski 14-07-2019, 15:23   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2019
Hocam bahçeniz bereketli olsun inşaallah, yeni sezona başlarken gecen senenin lider dalindan budama yaptinizmi?

Yaşar yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2019, 14:55   #60
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yaşar yıldırım Mesajı Göster
Hocam bahçeniz bereketli olsun inşaallah, yeni sezona başlarken gecen senenin lider dalindan budama yaptinizmi?
yok lider daldan henüz hiç budama yapmadım. ana gövdeden çıkanları aldım sadece.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024