agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2018, 10:23   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
sinan42 / Fernor bahçesi (Konya)

https://hizliresim.com/oOm4km

Arkadaşlar Konya nın batı kesiminde ormanlık bir alanda bütün olumsuz telkinlere kulak asmayarak kapama Fernor bahçemi kurdum. Ağırlıklı olarak bu forum sitesindeki arkadaşları takip ettim ve bilgi aldım. Hibe veya kredi işine girmedim. Yaklaşık 400 ağaç olarak planlanmıştık, yaklaşık 170 fidan oldu, hünnap, kiraz, armut da ekledim. Sabırsızlıkla uyanmalarını bekliyoruz . İnşallah her şey planladığımız gibi olur...

Düzenleyen sinan42 : 13-09-2018 saat 16:44 Neden: .
sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 12:52   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Bahçeniz hayırlı ve bereketli olsun inşallah.

sinan42 beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2018, 01:13   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı ve bereketli olsun inşallah.
İnşallah. Teşekkür ederim

Eski 13-09-2018, 16:42   #4
Ağaçsever

arşiv

burası da arşivimiz olsun. ay ay fotoğraf paylaşımı yapacağım.
mart2018
Name:  1.jpg
Views: 1727
Size:  21.5 KB
nisan2018
Name:  2.jpg
Views: 1742
Size:  43.0 KB
mayıs2018
Name:  3.jpg
Views: 1771
Size:  66.7 KB
mayıs2018
Name:  4.jpg
Views: 1778
Size:  62.9 KB
haziran2018
Name:  4.1.jpg
Views: 1764
Size:  57.4 KB

Düzenleyen sinan42 : 13-09-2018 saat 16:56 Neden: .
Eski 13-09-2018, 16:53   #5
Ağaçsever

arşiv

haziran2018
Name:  6.jpg
Views: 1716
Size:  66.0 KB
haziran2018
Name:  8.jpg
Views: 1756
Size:  72.4 KB
temmuz2018
Name:  9.jpg
Views: 1738
Size:  62.6 KB
ağustos2018
Name:  7.jpg
Views: 1712
Size:  64.5 KB

üstadlarımdan eleştirilerini bekliyorum.

Düzenleyen sinan42 : 13-09-2018 saat 16:54 Neden: .
Eski 13-09-2018, 17:38   #6
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Üstad değiliz ama yine de faydalı olmaya çalışalım..

1-)Damlamalar 1. Yıl için iki uç karış daha açıkta olmalıydı...
2-)fidan govdelerinin sulamada ıslanması ve dip bölgenin çok nemli kalması kök çürüklüğü ve diğer hastalıklara yol açar.
3-)fidanları hereklere pamuklu ipler dışında naylon içeriği olan iplerle bağlamak gövdeyi yaralar.
4-)aşı yerleri çok aşağıda.Toprakla kapanması ciddi sıkıntı yapar.fidanı bile kaybedebilirsiniz.
5-)Ot mücadelesi hususunda zayıf kalınmış buna dikkat edin.bu da bir çok sıkıntıyı davet eder.
6-)2-3 sürgün gözü bırakılıp kesilmeliydi cevizler.govde daha da kalınlaşır daha iyi olurdu.yukarıdan bırakılmış gozler.
7-)Tek sürgün bırakılmalıydı yukarı doğru.başka hiçbir dallanmaya musade edilmemeliydi.
8-)Tek sürgün bırakılan ceviz 2.5 metreyi geçince eğer temmuz ayı ise yukarı ucundan bir karışı geçmeyecek şekilde kesilir.O zaman hem ceviz daha kalınlaşmaya hem aynı yıl içinde taç oluşumunu yapmaya başlar.
9-)budamayı dibe yakın yapmalı,tırnak bırakmamalıydı...bir iki fotoda fazladan kalan artık gözüme ilişti.
10-)ceviz e yakın sebze falan ekilmemeli...birinin dibindeki sanırım kabak...
11-)dikimde aşı noktası fazla dibe bırakılmamalıydı.
Ufak dokunuşlarla iyi bir bakım programıyla süper bir bahçe haline 1-2 yılda gelir.kolay gelsin...

naturedesign beğendi.

Düzenleyen Feijoa : 13-09-2018 saat 17:40 Neden: yazım hatası
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2018, 17:43   #7
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Ayrıca herekler yani kazıklar bu kadar yakın dikilmemeli ve mümkünse çift kazık dikip karşılıklı bağlamalı.. Hem rüzgar a daha mukavemetli olur hem cevizlere rüzgarlı havalarda sürtünmez ve yaralanmaya sebep vermez.

Eski 13-09-2018, 18:55   #8
Ağaçsever

Teşekkür ederim üstadım. Tavsiyelerinizi uygulamaya çalışacağım. Kışı sağ salim atlattıktan sonra bebeklerimi şımartacağım. İnşallah ��

Feijoa beğendi.
Eski 17-09-2018, 11:06   #9
Ağaçsever

eylül2018

Eylül2018. feijoa hocam dediğiniz gibi ipleri pamuk ipliğine çevirdik. damlamaları ve kazıkları önümüzdeki sezon uzaklaştırıp, otla mücadeleye hız vereceğiz. aşı yerlerini biraz daha ortaya çıkardık. bir de fidanları 3 ay kadar önce budama yaparken üstten 3 dal bıraktım kuvvetli olan dalı bırakıp diğerlerinin de başlarını kesmiştim fakat bir çok fidanda bıraktığım güçlü dal sürgün vereceğine alttan patlamaya devam ediyor. patlayanları elimle alıyorum neden üstten sürgüne devam etmiyor anlayamadık?
Name:  2.jpg
Views: 1686
Size:  72.0 KB

fernor fidanlarının gelişimi güzelken arkadaki kaman ya da şebin hiç de uyum sağlayamadı.
Name:  1.jpg
Views: 1695
Size:  73.3 KB

önde yerli cins arkada fernor
Name:  4.jpg
Views: 1667
Size:  72.4 KB

bazı fidanlarda bu şekilde güneş yanıkları var.
Name:  5.jpg
Views: 1657
Size:  72.8 KB

tozlayıcı ronde ve fernetteler de bu şekilde çok keyifli değiller. suyu kestiğimiz için mi bilmiyorum?
Name:  3.jpg
Views: 1698
Size:  71.4 KB

Feijoa beğendi.
Eski 17-09-2018, 11:12   #10
Ağaçsever

yeni fidan alacaklara tavsiyem, bu şekilde ince dal değil aşağıdaki gibi pişkin yarası beresi olmayan en az 2 yaşında fidan seçin.
Name:  ince.jpg
Views: 1677
Size:  69.3 KB

Name:  kalın.jpg
Views: 1640
Size:  71.3 KB

latif.07 ve Feijoa beğendi.
Eski 17-09-2018, 12:09   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2018
sinan42 hocam konyada nerede bu işi yaptığınızı merak ettim?

kdrcll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2018, 13:02   #12
Ağaçsever

ılgın ilçesinin bulcuk köyü yakınlarında

Eski 17-09-2018, 13:30   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2018
bereketli ve güzel bir bahçeniz olsun inşallah sinan bey

kdrcll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2018, 14:24   #14
Ağaçsever

teşekkür ederim hemşerim

Eski 17-09-2018, 15:10   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2017
daha 1 yaşını bile doldurmamış olmasına rağmen fernor fidanlarınız çok güzel görünüyor, hayırlı olsun. kazasız, belasız hasat fotoğraflarınızı da görürüz inşallah

sinan42 beğendi.
cihan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2018, 17:07   #16
Ağaçsever

İnşallah cihan hocam. Teşekkür ederim. Biz gereken gayreti göstereceğiz. Allah karşılığını bir şekilde verecektir.

Eski 19-12-2018, 13:31   #17
Ağaçsever

arşiv-kasım-aralık 2018

Arazimi sonbaharda enine sürdürdüm, ilkbaharda da boyuna sürdüreceğim.
Bu anlamda otla mücadelemizi başlattık ve yıl boyunca devam edeceğiz inşallah.
Yine sonbaharda fidanlarıma bordo bulamacı uyguladım
Ve organik gübrelerimi tedarik etmeye başladım. Solucan gübrelerimiz ve hümik asit - leonarditimiz hazır.
Fidanlarım ilk kışlarını geçirecekler, baharda sağ salim uyanmalarını umut ediyoruz..

Eklenen Resimler

Düzenleyen sinan42 : 19-12-2018 saat 15:06
Eski 13-01-2019, 17:30   #18
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
merhaba,
Öncelikle olumsuz telkinlere rağmen,kurduğunuz bahçeniz hayırlı olsun.İnşallah başaracaksınız.
Olumsuz konuşanlara da hak vermeniz lazım bence,
Nedenleri
-muhtemelen çevrenizde verime yatmış ceviz bahçeleri yoktur.
-veya deneyip, başarı sağlanmadığı yönünde görüşler de olabilir.
-iklimde müsait olmayabilir.,
ve siz bu konuda öncü olursunuz inşallah.

Benim merak ettiğm konu, siz hiç verime yatmış ,verimi güzel,ismine doğru FERNOR cevizi gördünüzmü.Başkalarının veya fidancıların beyanı haricinde ,kendi gözünüzle bu FERNOR denen çeşidi gördünüzmü.Yoksa bu Fernor denen çeşit bir fidancı geyiğimi.
Chandler olmayan yerlere hemen Fernor öneriliyor,forumlarda ,internet ortamında ,fidancıların dilinde bir Fernor var ama,ağacını ve meyvasını gören kaç kişi acaba.Karasal iklime uygun deniyor fakat,ne derece doğru.

Ben şahsen hobiciyim ,5 Yıldır araştırıyorum,bütün videoları ve programları takip ediyorum,ağaçlar.net i, tam iki kere okudum.İstinalar hariç ,bu FERNORUN verime yatmış halini ve karasal iklime uygunluğunu doğrulayacak kaç kişi var.
Ben internet üzerinden ,ismine şüpheli 2 tane fernor aldım ,2 metreye ulaştı,üzerinde meyvasıda yok,ama yaşıyorlar,belkide fernor bile değildir.
2 tane fernette aldım ,1 chandler tüplü ,ilkbaharda aşı altından patladı.
Benim fidanların bulunduğu yer ,rakım 600 ama, ovada, don çukurunda kalıyor.

fernor ve fernette geç çiçekleniyor, ilkbahar geç donlarını atlatabiliyor ,fakat geç açtığından sebep ,geç yaprak dökmesi olabiliyor ve sonbahar erken donlarına yakalanabilir.Ve yüksek rakımda yakalanıyor.
Sizin bahçeniz fotolardan gördüğüm kadarıyla azda olsa eğim var,bu sizin için büyük avantaj.Don çukuru oluşmaz ise ,bu işi başarırsınız.

selim_50, sinan42 ve acemi25 beğendi.

Düzenleyen TUĞRULÜNAL : 13-01-2019 saat 20:29 Neden: düzeltme
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 08:15   #19
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞRULÜNAL Mesajı Göster
merhaba,
Öncelikle olumsuz telkinlere rağmen,kurduğunuz bahçeniz hayırlı olsun.İnşallah başaracaksınız.
Nedenleri

Benim merak ettiğm konu, siz hiç verime yatmış ,verimi güzel,ismine doğru FERNOR cevizi gördünüzmü.Başkalarının veya fidancıların beyanı haricinde ,kendi gözünüzle bu FERNOR denen çeşidi gördünüzmü.Yoksa bu Fernor denen çeşit bir fidancı geyiğimi.
Chandler olmayan yerlere hemen Fernor öneriliyor,forumlarda ,internet ortamında ,fidancıların dilinde bir Fernor var ama,ağacını ve meyvasını gören kaç kişi acaba.Karasal iklime uygun deniyor fakat,ne derece doğru.

Ben şahsen hobiciyim ,5 Yıldır araştırıyorum,bütün videoları ve programları takip ediyorum,ağaçlar.net i, tam iki kere okudum.İstinalar hariç ,bu FERNORUN verime yatmış halini ve karasal iklime uygunluğunu doğrulayacak kaç kişi var.
Ben internet üzerinden ,ismine şüpheli 2 tane fernor aldım ,2 metreye ulaştı,üzerinde meyvasıda yok,ama yaşıyorlar,belkide fernor bile değildir.

fernor ve fernette geç çiçekleniyor, ilkbahar geç donlarını atlatabiliyor ,fakat geç açtığından sebep ,geç yaprak dökmesi olabiliyor ve sonbahar erken donlarına yakalanabilir.Ve yüksek rakımda yakalanıyor.
Sizin bahçeniz fotolardan gördüğüm kadarıyla azda olsa eğim var,bu sizin için büyük avantaj.Don çukuru oluşmaz ise ,bu işi başarırsınız.
Tuğrul hocam değerli yorumun için teşekkür ederim.
1- Dediğin gibi çevremde verime yatmış ceviz bahçesine hiç rastlamadım.
2- Köyüm Ilgın ilçesine 10 km uzaklıkta bir dağ köyü ve hem ılgının içinde hem de köyümde bahçesi olan hemen her evde büyük ceviz ağaçlarını görüyorum hem de salkım salkım cevizleri oluyor, muhtemelen bunlar aşısız yabani ceviz. bu yüzden çöğür yetiştirmeye de başladım.
3- Ilgın tarım müdürlüğü benden bir yıl kadar önce benim bulunduğum vadinin diğer yamacına 10 bin kadar aşılı ceviz dikmiş türü chandler olması lazım.
4- Söylediğin gibi kasım ayında don vakası oldu 20 kadar fidan etkilendi. facebook grubunda sıkıntı olmayacağını söylediler. sonuç ne olur bilmiyorum.
5- Bu forumda ve diğer gruplarda hep kişiler bahçesiyle ilgili olumlu şeyleri paylaşıyor, bundan 5 yıl 6 yıl önce bahçe yapmış kişiler önceleri hevesli hevesli yazarlarken şimdi ağızlarından cımbızla laf alıyoruz, hiç paylaşımları yok! madem olumsuz bir şey oldu yazsınlar ki başka insanlar o hataya düşmesinler ama söylemiyorlar! bu duruma kızıyorum!
6- Emin olun ben olumsuz olsa da fotoğraf arşivimi sürdürmeye devam edeceğim. sonucu hepimiz göreceğiz.
7- Bir de fernor bahçesinin en büyük halini İbrahim baykalda gördüm, başka da görmedim.

selim_50 ve acemi25 beğendi.
Eski 14-01-2019, 14:09   #20
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Merhaba.
Ben bir fidancıdan 2 adet birisi 1 yaşında birisi 2 yaşında fernor cinsi ceviz aldım. İki fidanın bile birbiriyle alakası yok. 2 yaşında olanın pekan cevizine benzer cevizleri oldu diktiğimizde, 3-5 tane ama sonra haliyle döküldü...

Valla bende epeydir araştırıyorum ama tam manasıyla güvenilir bir fidancı bulamadım. Sadece alıp deniyorum bakalım hangisi uyumlu olacak. Bu meyve veren fidan eğer uygun olursa tüm çöğürlere bundan aşı yapacağım ya da sürgünlerinden köklendirip çoğaltacağım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞRULÜNAL Mesajı Göster
merhaba,
Nedenleri

sinan42 beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 14:11   #21
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Sinan hocam fidanları nereden aldınız? Orjinal olup olmadığının(fernor cinsi) garantisini verdiler mi? Benim en çok merak ettiğim konu bu...

Bahçeniz hayırlı olsun. Bence azimle ve bilimle yol alırsanız başarırsınız.

sinan42 beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 14:37   #22
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
umarım güzel bir bahçe ve iç anadolu da örnek bir bahçe olur, arkadaşımızın söylediği gibi işte bu bahçede benim denilebilecek örnek bir bahçe yok, bir hevesle başlanıyor ama arkası nedense bir türlü gelmiyor.

sinan42 beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 15:34   #23
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Sinan hocam fidanları nereden aldınız? Orjinal olup olmadığının(fernor cinsi) garantisini verdiler mi? Benim en çok merak ettiğim konu bu...

Bahçeniz hayırlı olsun. Bence azimle ve bilimle yol alırsanız başarırsınız.
teşekkür ederim.
Eren KAN (Nisa fidancılık) isminde bir arkadaştan aldım. Bandırma/Yenice köyünde. bir arkadaş vasıtasıyla tanıştık. konyadan kendim arabamla gittim, seçerek fidanları aldım ve ödemeyi elden yaptım. fidanlar sarı sertifikalıydı, başka bir garantim yok, fakat arkadaş çok ilgili ve kendinden emindi, halen irtibat halindeyiz, bir sıkıntı olmadı henüz.

AkisSoftware beğendi.
Eski 14-01-2019, 15:37   #24
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
umarım güzel bir bahçe ve iç anadolu da örnek bir bahçe olur, arkadaşımızın söylediği gibi işte bu bahçede benim denilebilecek örnek bir bahçe yok, bir hevesle başlanıyor ama arkası nedense bir türlü gelmiyor.
evet haklısın hocam. inşallah dediğiniz gibi olur.

Eski 26-02-2019, 12:53   #25
Ağaçsever

ilave fernor ve ronde fidanlarımızı tam da istediğimiz şekilde teslim aldık.
Dürüst satışından dolayı Eren KAN' a teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
Eski 26-02-2019, 13:57   #26
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

budama

Sayın Sinan42 Kolay gelsin...Kırmızı işaretlediğim yer kesilmeli...Budama yapılırken böyle fazlalık bırakılması hastalık etmeni....kuruma içe doğru ilerlemiş zaten...hemen hemen sıfır kesilmeli,dal ayrımı olan yerden.....Siyah çizgi ile işaretlediğim yer de şu anki budamada kesilirse,fidan daha güçlü ve gövde gelişmesi ile birlikte gelişicektir...
Bir mevzu daha var;kökün yumru olan kısmı sanki açılmaya başlamış....toprak altında kalmalı....İnşAllah İç Anadolu da örnek bir bahçe olur....Bakım bu işin yarısı demektir...Diğer yarısı ise Nasiptir...Aslında yüzde yüzü nasiptir ama...Deveyi bağlamadan mucize beklemek de olacak iş değil...

AkisSoftware ve sinan42 beğendi.
Eski 26-02-2019, 13:58   #27
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

budama

Önceki mesajda unuttum eklemeyi....

Eklenen Resimler

sinan42 beğendi.
Eski 26-02-2019, 14:46   #28
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Sayın Sinan42 Kolay gelsin...Kırmızı işaretlediğim yer kesilmeli...Budama yapılırken böyle fazlalık bırakılması hastalık etmeni....kuruma içe doğru ilerlemiş zaten...hemen hemen sıfır kesilmeli,dal ayrımı olan yerden.....Siyah çizgi ile işaretlediğim yer de şu anki budamada kesilirse,fidan daha güçlü ve gövde gelişmesi ile birlikte gelişicektir...
Bir mevzu daha var;kökün yumru olan kısmı sanki açılmaya başlamış....toprak altında kalmalı....İnşAllah İç Anadolu da örnek bir bahçe olur....Bakım bu işin yarısı demektir...Diğer yarısı ise Nasiptir...Aslında yüzde yüzü nasiptir ama...Deveyi bağlamadan mucize beklemek de olacak iş değil...
tavsiyenizi dikkate alacağım. yalnız kökün yumru olan kısmı meselesini anlamadım. aşı yerinden mi bahsediyorsunuz?

Eski 26-02-2019, 16:42   #29
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Fotoda tam anlayamadım ama,sanırım orası aşı yeri gibi de duruyor..aşı yeri ise açık olması lazım,toprakla kapanmaması lazım...eğer köklerin başladığı yumrulu olup kalınlaşan kök bölgesi başları ise ve aşağısı ise o da toprakla kapanmalı....

sinan42 beğendi.
Eski 26-02-2019, 16:46   #30
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Ayrıca satın aldığınız fidanların aşı kısmı ile kok bölgesi mesafesi bazılarında,hatta bir çoğunda çok kısa...fidancılar buna pek dikkat etmiyor ve dikim sonrası mecburen aşı yeri toprak seviyesine çok yakın oluyor ya da toprağın altında kalabiliyor...Doğrusu en az bir karış mesafe olmalı....Aşı yeri ile kok başlangıç bölgesi arasında...

sinan42 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024