agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2016, 20:25   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2016
Don önlemi olarak cevizi uyutmak mümkün mü?

Merhaba arkadaşlar,

200 kadar ceviz diktim. İlk senesinde Nisan sonlarında oluşan don, çıkan sürgünleri vurdu. Bu don olaylarından korunmak için Mayıs ayının ikinci haftasına kadar bitkiyi uyutabilir miyiz?

Mesela Nisan başlarında bitki uyanmaya başlıyorsa bordo bulamacı atıp bir hafta 10 gün kadar geciktirebiliyor muşuz. Nisanın ortasında budama yapsak yine 1 hafta kadar geciktirebiliriz. Nisan sonunda fidanın dibine sıkıştırılmış kar kütlesi koyup üzerini toprakla kapatsak, yine Mayıs başında da aynı işlemi yapsak bitkinin uyanmasını Mayısın ikinci haftasına kadar erteleyebilir miyiz sizce?

Birde uyanmayı bu kadar ertelersek bitki meyve veriyor varsayarsak meyve oluşumu da gecikir mi? Veya başka bir sıkıntı olur mu?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

asilonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2016, 20:38   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asilonline Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

200 kadar ceviz diktim. İlk senesinde Nisan sonlarında oluşan don, çıkan sürgünleri vurdu. Bu don olaylarından korunmak için Mayıs ayının ikinci haftasına kadar bitkiyi uyutabilir miyiz?

Mesela Nisan başlarında bitki uyanmaya başlıyorsa bordo bulamacı atıp bir hafta 10 gün kadar geciktirebiliyor muşuz. Nisanın ortasında budama yapsak yine 1 hafta kadar geciktirebiliriz. Nisan sonunda fidanın dibine sıkıştırılmış kar kütlesi koyup üzerini toprakla kapatsak, yine Mayıs başında da aynı işlemi yapsak bitkinin uyanmasını Mayısın ikinci haftasına kadar erteleyebilir miyiz sizce?

Birde uyanmayı bu kadar ertelersek bitki meyve veriyor varsayarsak meyve oluşumu da gecikir mi? Veya başka bir sıkıntı olur mu?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...
Soruyu, Yrd. Doç. Dr. Hayri Sağlam'a sormalısınız. e-posta adresi: hayri.saglam@bilecik.edu.tr

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2016, 22:01   #3
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bu kadar uğraşmak yerine, don olan zamanlarda ortam ısısını yükseltmek daha mantıklı değil mi? Bereket tv de ceviz ağaçları arasına künkleri soba gibi koyup içlerine ateş yakıyorlardı.
Ağaçları bir kaç gün değil, bir kaç hafta geç uyandırmaktan bahsetmek bence doğanın işleyişi açısından hiç uygun değil. Hadi mayısın sonuna kadar erteledik diyelim. Sonra ne olacak? Birden haziran sıcaklarından çiçekler zarar görmeyecek mi? Doğanın bir dengesi var. Ağaçlar çiçeklerini neden ilkbaharda açıyorda, çok sıcak havalarda açmıyor?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2016, 23:09   #4
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bölgeye uygun ceviz türlerini ekmek hepsinden daha mantıklı bence. Diğer türlü masraf ve işçiliği geçtim hep aklınız bahçede kalacaktır.

tarku ve kiziltan beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2016, 14:47   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bu kadar uğraşmak yerine, don olan zamanlarda ortam ısısını yükseltmek daha mantıklı değil mi? Bereket tv de ceviz ağaçları arasına künkleri soba gibi koyup içlerine ateş yakıyorlardı.
Ağaçları bir kaç gün değil, bir kaç hafta geç uyandırmaktan bahsetmek bence doğanın işleyişi açısından hiç uygun değil. Hadi mayısın sonuna kadar erteledik diyelim. Sonra ne olacak? Birden haziran sıcaklarından çiçekler zarar görmeyecek mi? Doğanın bir dengesi var. Ağaçlar çiçeklerini neden ilkbaharda açıyorda, çok sıcak havalarda açmıyor?
Hocam videoyu görürseniz linkini atabilir misiniz? Bende bir programda benzer birşey görmüştüm. 1,5 metrelik kanalizasyon büzlerini bahçeye dikmiş adam, içinde budama atıklarını, yaprakları vs. yakıyordu. Ondan çıkacak ısı ne kadar yeterli olur bilemiyorum. Oldukça sık aralıklarla yakmak gerekecektir sanırım.

asilonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2016, 18:41   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

https://youtu.be/Ue_oPdzVsXw

Eski 23-08-2016, 15:54   #7
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Cropaid Bitki Antifirizi

https://www.youtube.com/watch?v=aPpV-_o_sRA

Ben bu sene bu ürünü deneyeceğim.
Firma ile görüştüm. Yapraklar döküldükten sonra bir uygulama.
Baharda ise; gözler uyanmadan, gözler uyandıktan sonra, gözler fare kulağı kadar olunca üç uygulama. Bunların haricinde, baharda takip edebilirseniz don tehlikesi olmadan iki gün evvel bir uygulama yapmanız çok etkili olacaktır dediler. Ayrıca bitkiyi yazın sıcak stresinden de korur dediler.

CROPAID
Şuan stokta olmadığını. Bir aya kadar ürünün stoklara gireceğini ve 1 litrelik ambalaj fiyatının 45- 50 TL civarında olacağını söylediler.

YeniBON beğendi.
cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2016, 07:26   #8
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cnrtkt Mesajı Göster
https://www.youtube.com/watch?v=aPpV-_o_sRA

Ben bu sene bu ürünü deneyeceğim.
Firma ile görüştüm. Yapraklar döküldükten sonra bir uygulama.
Baharda ise; gözler uyanmadan, gözler uyandıktan sonra, gözler fare kulağı kadar olunca üç uygulama. Bunların haricinde, baharda takip edebilirseniz don tehlikesi olmadan iki gün evvel bir uygulama yapmanız çok etkili olacaktır dediler. Ayrıca bitkiyi yazın sıcak stresinden de korur dediler.

CROPAID
Şuan stokta olmadığını. Bir aya kadar ürünün stoklara gireceğini ve 1 litrelik ambalaj fiyatının 45- 50 TL civarında olacağını söylediler.
Bu fiyatla ve bu tekrarlama periyotlarıyla ne kadar ekonomik olacak? 100 litreye yarım litreden ve minimum 4 tekrardan bahsediliyor. Küçük bahçeler için belki ama büyük bahçeler için uygulanabilir değil.

cnrtkt beğendi.
Eski 27-08-2016, 14:17   #9
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Bu fiyatla ve bu tekrarlama periyotlarıyla ne kadar ekonomik olacak? 100 litreye yarım litreden ve minimum 4 tekrardan bahsediliyor. Küçük bahçeler için belki ama büyük bahçeler için uygulanabilir değil.
Evet, benim bahçem küçük ve genç, bir uygulama için şuanda 40 litre su yeterli geliyor.

Bu ürün üzerinden fayda/maliyet hesaplaması yapmak gerekirse; 100 dekar, 10 yaşında bir ceviz bahçesi için bordo bulamacı uyguladığımızda (yapraksız sezonda) ne kadar suya ihtiyacımız olabilir.

Röportajda, 3:00 - 3:10 ve 4:25 - 5:10 dakikalar arası etkili noktalara değinilmiş.

Eski 27-08-2016, 21:00   #10
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Evet, benim bahçem küçük ve genç, bir uygulama için şuanda 40 litre su yeterli geliyor.

Bu ürün üzerinden fayda/maliyet hesaplaması yapmak gerekirse; 100 dekar, 10 yaşında bir ceviz bahçesi için bordo bulamacı uyguladığımızda (yapraksız sezonda) ne kadar suya ihtiyacımız olabilir.

Röportajda, 3:00 - 3:10 ve 4:25 - 5:10 dakikalar arası etkili noktalara değinilmiş.
Klasik pazarlama stratejisi. Ateş yakarlarsa çevreye zarar verilirmiş. Bu ürünü üretirken acaba ne kadar karbon salınımı yaptılar? Bir de çok ekonomik demiyorlar mı? 25 dekar arazim var ve 2.5 ton su ile ilaçlama yapıyorum. 4 tekrar yapar 10 ton. Bu ilacı kullanırsam sırf 2.500 lira bu ilaç için ödeyeceğim. Baya ekonomikmiş. İlaç firmaları söylemek istemiyorlar ama kölelik sistemini geri getireceğiz diyorlar. Çiftçi çalışsın, biz kazanalım.

kiziltan ve Meletli beğendi.
Eski 28-08-2016, 17:13   #11
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Klasik pazarlama stratejisi. Ateş yakarlarsa çevreye zarar verilirmiş. Bu ürünü üretirken acaba ne kadar karbon salınımı yaptılar? Bir de çok ekonomik demiyorlar mı? 25 dekar arazim var ve 2.5 ton su ile ilaçlama yapıyorum. 4 tekrar yapar 10 ton. Bu ilacı kullanırsam sırf 2.500 lira bu ilaç için ödeyeceğim. Baya ekonomikmiş. İlaç firmaları söylemek istemiyorlar ama kölelik sistemini geri getireceğiz diyorlar. Çiftçi çalışsın, biz kazanalım.
Karbon salınımı konusuna pek takılmadım, o ayrı bir konu.
Benim için önemli olan etkisi ve maliyeti.

- Normal şartlarda bahçemizden yıllık ne kadar kazanıyoruz?
- Allah göstermesin don zararının olduğu yıl ne kadar kazanabiliriz?
- Don tehlikesi için alınan diğer önlemlerin malzeme ve işçilik maliyeti nedir?
Bu karşılaştırmaları yapmalıyız.

Gerçekten etkili ise 25 dekar için 2.500 TL çok yüksek bir miktar mı?
Daha ekonomik ve etkili uygulama ne olabilir?

Eski 28-08-2016, 18:03   #12
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Karbon salınımı konusuna pek takılmadım, o ayrı bir konu.
Benim için önemli olan etkisi ve maliyeti.

- Normal şartlarda bahçemizden yıllık ne kadar kazanıyoruz?
- Allah göstermesin don zararının olduğu yıl ne kadar kazanabiliriz?
- Don tehlikesi için alınan diğer önlemlerin malzeme ve işçilik maliyeti nedir?
Bu karşılaştırmaları yapmalıyız.

Gerçekten etkili ise 25 dekar için 2.500 TL çok yüksek bir miktar mı?
Daha ekonomik ve etkili uygulama ne olabilir?
Bu ürüne bu kadar para vereceğime tarsim sigortası yaptırırım. Hem mazottan tasarruf, hem ilaçtan, hem de emekten. İlaç satıcıları çiftçilerin zekasıyla dalga geçiyorlar. Dondan korumak için ilaç atmayla iş bitiyor mu? mantari hastalıklar için ilaç, iç kurdu için ilaç vs. vs. Tarlayı boş bırakmak daha karlı.
Üstelik bu ilacı attınız diyelim; Her hangi bir don zararında ilaç firmasının size garanti vermeyeceğine ve sizi suçlu çıkaracağına bahse girebilirim. Yok suyunuzun ph yüksekmiş. yok atma zamanını kaçırmışsınız vs. vs. size bahane üzerine bahane yaratırlar. Ayrıca videoda yanlış duymadıysam firma yetkilisi bu ürüne ilaç diyor. Nasıl bir ilaç don zararını önleyebiliyor? Doktorunuza gidip "doktor bey bana öyle bir ilaç yaz ki, kışın üşümeyeyim" derseniz, doktor sizi acilen akıl hastanesine sevk etmez mi?

cnrtkt beğendi.
Eski 28-08-2016, 23:35   #13
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Bu ürüne bu kadar para vereceğime tarsim sigortası yaptırırım. Hem mazottan tasarruf, hem ilaçtan, hem de emekten. İlaç satıcıları çiftçilerin zekasıyla dalga geçiyorlar. Dondan korumak için ilaç atmayla iş bitiyor mu? mantari hastalıklar için ilaç, iç kurdu için ilaç vs. vs. Tarlayı boş bırakmak daha karlı.
Üstelik bu ilacı attınız diyelim; Her hangi bir don zararında ilaç firmasının size garanti vermeyeceğine ve sizi suçlu çıkaracağına bahse girebilirim. Yok suyunuzun ph yüksekmiş. yok atma zamanını kaçırmışsınız vs. vs. size bahane üzerine bahane yaratırlar. Ayrıca videoda yanlış duymadıysam firma yetkilisi bu ürüne ilaç diyor. Nasıl bir ilaç don zararını önleyebiliyor? Doktorunuza gidip "doktor bey bana öyle bir ilaç yaz ki, kışın üşümeyeyim" derseniz, doktor sizi acilen akıl hastanesine sevk etmez mi?
Firmaların stratejieri için yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.
Önce bir takım ilaçlara bağımlı yapıyorlar, sonra onun zararlarından kurtulmak için yeniden başka ürünler pazarlıyorlar. O sebeple ilaç kullanımını en aza indirmek adına ağaçların direncini yükseltme yoluna gitmeye çalışıyorum. Genel olarak içinde bulunduğumuz günlerde potasyum desteklemesi tavsiye ediliyor, ancak benim arazimde potasyum oranı oldukça fazla, ama ağaçlar için pek alınabilir formda değil. Daha çok PH ayarlaması ve kendi yaptığım çeşitli enzimlerle ile birlikte organik madde takviyesi üzerine yoğunlaşıyorum. 15 Ağustos' tan sonra sulama yapmadım, eğer bu şekilde kuraklık devam ederse 1 hafta içerisinde normal verdiğim suyun üçte biri kadar sulama yapabilirim.

Nisan 2016 da gerçekleşen don olayı neticesinde oluşan zararı tekrar yaşamamak veya en aza indirebilmek adına, doğal çözümler araştırıyorum. Bu ürün için de doğal diye bahsediliyor videoda ama emin değilim tabii.

Bir müddet ürünü deneyip dona maruz kaldığında ağaçların durumunu gözlemek istiyorum. Neticede bilimsel araştırmalar sonucu patenti alınmış bir ürün, bence denemekte fayda var. Komşu bahçede yine aynı cins ceviz ağaçları var don olduğunda orası ile karşılaştırabilirim.

Ben sigorta yaptırmıyorum, pek fikrim yok bu konuda. Ama Tarsim için bir büyüğümüzün sözü var.
"Tarsimden zararınızın ödemesini almanız için araziye adeta meteor düşmesi lazım" demişti. Sanırım onlar da ipe un seriyorlar.

Arazimde elma-şeftali varken ateş yakardım 2-3 gece, yine de kurtaramazdım. Komşu bahçelerde genelde tek yıllık tarla bitkileri olduğu için dona karşı tek başıma mücadele ederdim, haliyle yeterli olmazdı. Don mevsiminde etkisi uzun olabilecek önlemler bulmak lazım.

Eski 29-08-2016, 10:35   #14
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Buranın konusu değil ama tarsim hakkında yanlış bilgilendirmeyi düzeltmeliyim. Bu sene kayısılarımı don ve doluya, elmalarımı doluya karşı sigortalattım. İlk önce kayısıları don vurdu, ardından bir de dolu. Ekspertiz için gelen ziraat mühendisleri ve çiftçiyi korumak için çok iyi niyetliler. Ben 100 tane kayısı saymıştım. İçlerinde yoz ağaçlarda vardı. Bana, bunlar yabani, sigorta kapsamına girmez deselerdi, hiçbir şey diyemezdim. Saydılar ve klasik sigorta eksperinden çok farklı davrandılar.
Tabi burada art niyetli olmamak gerekli. Eksperler öyle 3 kağıtlar anlattı ki, resmen hırsızlık. Adamın 2 tarlası var. Birine sigorta yaptırıyor. Hasar hangi tarlada olursa olsun, sigortadan hasar parası almak için eksperleri oraya götürüyor. Tofaş araba sigortalat, mercedes in hasarını sigortadan iste.

Eski 29-08-2016, 10:50   #15
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Bu sene visnelerimin geç olgunlaşması ve dalda uzun süre kalabilmesi için gibberalic asit kullandım. Araştırırken, firma beyanına göre; ağustosun ilk haftasında kullanılması halinde vişnelerde 3-7 gün geç çiçeklenme sağlıyormuş. Ben geç çiçeklenme için kullanmadım ama meyve dayanıklılığı konusunda işe yarıyor. Diğer meyveler için denemek lazım.

Eski 08-09-2016, 12:25   #16
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

https://www.youtube.com/watch?v=S9pO9-xx1H0

İbrahim Bey bildiklerini saklamayan, araştıran ve paylaşan birisi. Burda da güzel konulara değinmiş. Videonun 5:20 nci dakikasından itibaren GENÇ FİDANLARI ERKEN UYKUYA YATIRMAK için %3 lük çinko uygulaması tavsiye edilmiş.

Bu konuda fikri olan var mı?
%3 biraz yüksek doz gibi geldi bana, sizce bu uygulamanın sakıncaları olabilir mi?

Eski 08-09-2016, 20:22   #17
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
https://www.youtube.com/watch?v=S9pO9-xx1H0

İbrahim Bey bildiklerini saklamayan, araştıran ve paylaşan birisi. Burda da güzel konulara değinmiş. Videonun 5:20 nci dakikasından itibaren GENÇ FİDANLARI ERKEN UYKUYA YATIRMAK için %3 lük çinko uygulaması tavsiye edilmiş.

Bu konuda fikri olan var mı?
%3 biraz yüksek doz gibi geldi bana, sizce bu uygulamanın sakıncaları olabilir mi?
Yanlış hatırlamıyorsam, aynı etki için amonyum nitrat'ta atılabiliyordu. Toksik etki yaparak yaprakların dökülmesi için. Adana'da kışlar ılık geçtiği ve ağaçlar uykuya geçemediği için amonyum nitrat atılarak yaprak dökmesi sağlanıyordu. Her ağaçta uygulanabilir mi bilmiyorum.

Eski 08-09-2016, 21:33   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
sayın cnrtkt

%1 %2 %3 çinko, 1 er 2 şer ağaç spreyleme yöntemiyle gözlemlenebilir.Siz daha iyi biliyorsunuz;yanlış yapmadan tecrübe olmuyor selamlar iyi akşamlar

cnrtkt beğendi.
coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 12:10   #19
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunsarıkaya Mesajı Göster
sayın cnrtkt

%1 %2 %3 çinko, 1 er 2 şer ağaç spreyleme yöntemiyle gözlemlenebilir.Siz daha iyi biliyorsunuz;yanlış yapmadan tecrübe olmuyor selamlar iyi akşamlar
Evet, 8 Eylül'de 3 tane küçük ağaca %3 lük uygulama yapmıştım Bir hafta sonra baktığımda yapraklar tamamen kurumustu .En kısa sürede fotoğraflarım.

Eski 18-10-2016, 20:00   #20
Ağaç Dostu

Sayın cnrtkt:

%3 lük çinko sülfat uygulamasının avantajları ve dez avantajları hakkında tecrübe sahibi oldunuz sanırım.Sonbahar erken donlarından muzdarip birçok forumdaşımız mevcut.Sizden gelecek güzel yorumlar,erken gelecek kırağı riskinden birçok ceviz yetiştiricisinin yüzünü güldürecek.saygılarımla nice tecrübeler

not:mesajı görmemişim kusura bakma

cnrtkt beğendi.
Eski 19-10-2016, 08:21   #21
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Bu uygulama için 8 Eylül çok erken bir dönem. Uygulamadan sonra yapraklar tamamen kurudu ve döküldü. Ancak erken dönem olduğu için fidan yeni sürgünler patlattı, yani uykuya geçemedi. Sürgünlerin görülmeside uygulamanın fidana hayati bir zarar vermediğini gösterdi.

Bulunduğum bölgede sonbahar erken donları 20 Ekim ile 20 Kasım arası görülmüş. Bir haftadır 3-4 derecelerı gördük. Bunlar tehlikeli sıcaklıklar olmasının yaninda ağaçların uykuya geçmesini de tetikleyen durumlar. Bu bilgiler ışığında, benim görüşüm, eğer Ekim ayı içinde don şüphesi varsa en az on gün önce %3 çinko uygulanabilir. Şuan sadece fikirlerimi belirtebilirim, tavsiye için birkaç kez\yıl tecrübe etmem gerekir.

Bölgede riskli haftayı atlattık, bir süre don riski beklenmiyor. Bu haftaki soğuklar (eski misket için "elma desturu soğukları" derler) gövde pişkinleşmesi için iyi oldu.

Ağaçların durumuna göre, Kasım başında uygulama yapabilirim.

Düzenleyen cnrtkt : 21-10-2016 saat 08:58
Eski 19-10-2016, 18:04   #22
Ağaç Dostu

Merhaba caner bey;

Verdiğiniz bilgiler o kadar değerli ki, teşekkürler...Erken dönem uygulamanın akabinde sıcakla ağacın tekrar uyanması zarar görmediği anlamına geliyor.Uygulama geç dönemde yapılsa idi,kış boyu ağaçların uyanmama riski hep aklımızda ? işareti kalacaktı.Bu tecrübe ile bir adım daha öte önderlik yaptınız tebrik ederim iyi çalışmalar

cnrtkt beğendi.
Eski 05-11-2016, 19:46   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-10-2015
Merhaba arkadaşlar

Bu gün bahçeye gittim ve gördüğüm manzara karşısında şok oldum.
Fidanların tamamı yapraklarını dökmüşler bir kaç tanesinin üzerinde yaprak vardı ancak yapraklar sararmış gibi değil daha çok siyahımsı bir renkte üzerlerindekilerde yerdekilerde bu normalmi yoksa soğukmu vurmuş fidanları ?

Eğer soğuk vurduysa ne yapmam lazım baharda tekrar canlanırlarmı ? cevaplarsanız çok sevinirim moralim sıfır şu an 2015 aralık açık köklü dikildi 1100 rakım

ozkaner64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 20:02   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozkaner64 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar

Bu gün bahçeye gittim ve gördüğüm manzara karşısında şok oldum.
Fidanların tamamı yapraklarını dökmüşler bir kaç tanesinin üzerinde yaprak vardı ancak yapraklar sararmış gibi değil daha çok siyahımsı bir renkte üzerlerindekilerde yerdekilerde bu normalmi yoksa soğukmu vurmuş fidanları ?

Eğer soğuk vurduysa ne yapmam lazım baharda tekrar canlanırlarmı ? cevaplarsanız çok sevinirim moralim sıfır şu an 2015 aralık açık köklü dikildi 1100 rakım
Gece kırağı düşmüş (don vurmuş) baharda canlanırlar. Henüz genç oldukları için uç kısımlarına zarar vermiş olabilir, mart ayında uçlarını budamalısınız.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 20:16   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-10-2015
Çok sağol ya içimi rahatlattın
mart a kadar dokunmuyorum o zaman fidanlara
peki bordo bulamacını bu haldeyken uygulayabilirmiyim

ozkaner64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 20:23   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozkaner64 Mesajı Göster
Çok sağol ya içimi rahatlattın
mart a kadar dokunmuyorum o zaman fidanlara
peki bordo bulamacını bu haldeyken uygulayabilirmiyim
Borda bulamacını martta budadıktan sonra.

Eski 09-11-2016, 11:59   #27
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Evet, 8 Eylül'de 3 tane küçük ağaca %3 lük uygulama yapmıştım Bir hafta sonra baktığımda yapraklar tamamen kurumustu .En kısa sürede fotoğraflarım.
Çinko uygulamasının fotoğraflarını kendi sayfamda paylaştım.
cnrtkt / Ceviz Bahçesi (Tokat)

Eski 09-11-2016, 15:53   #28
Ağaç Dostu

Fidanlara çinko uygulayarak yaprak dökmesini sağlasak bile acaba fidan uykuya yatmış olur ve sürgünler dona karşı korunmuş olurmu pek emin değilim ancak olsa olsa ileriki günlerde taze sürgünler vermeye devam etmesini önlemiş oluruz.
Fidanları ilk diktiğim yılın 13 aralığında gündüz baktığımda yaprakları taze ve yeşil görünümdeydi, o gece kırağı düştü ve ertesi gün tüm yapraklar kararmış şekilde yerde idi. Fidanlar zarar görmüş diye endişe etmiştim ancak ilk baharda hepsi gayet canlı ve yeni sürgün vermişlerdi.

Eski 21-02-2017, 14:21   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2017
Merhabalar Donason (Bactogold) ve Organik gübre hakkında bilgi almak isteyen varsa yardımcı olabilirim.

Mehmet Fatih KARLI
Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş
Akras Agro Tarım Ürünleri Satış ve Danışmanlık A.Ş.
Levazım Mah. Koru Sok. Beyaz Köşk Apt. No: 46/3
Beşiktaş, Istanbul / TR
P: +90.212.219.5787 | F: +90.212.296.9764
Mobile: +90.553.454.02.04
fatih.karli@akrasagro.com
AKRAS AGRO

YeniBON beğendi.
Bactogold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2017, 20:31   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-07-2017
Alıntı:
Yanlış hatırlamıyorsam, aynı etki için amonyum nitrat'ta atılabiliyordu. Toksik etki yaparak yaprakların dökülmesi için. Adana'da kışlar ılık geçtiği ve ağaçlar uykuya geçemediği için amonyum nitrat atılarak yaprak dökmesi sağlanıyordu. Her ağaçta uygulanabilir mi bilmiyorum.
1. si amonyum nitrat satışı yasak 2. ise azot riskli olur zira sıcaklık artınca ağaç azotu toprakta bol bulursa hemen uyanır .

tarku beğendi.
kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024