agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen Kerem Örenç
  • 2 Gönderen latif.07
  • 1 Gönderen Kerem Örenç

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2017, 16:55   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2008
Ceviz ağacı neden ceviz vermez?

merhabalar 12 yaşlarında çekirdekten yetiştirdiğim ceviz ağacım var bayağı büyüdü gövdesi kalınlaştı fakat hala meyve vermiyor sizce nedeni nedir ?

caghan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 20:59   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Siz biraz fazla geç kalmışsınız Ceviz ağaçlarının 2-3 yaşlarında aşılanması gerekir, yoksa meyve vermezler

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2017, 19:55   #3
Yeni Üye

hadi ya şimdi aşılasam olmazmı latif bey ?

Eski 11-05-2017, 23:02   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caghan Mesajı Göster
hadi ya şimdi aşılasam olmazmı latif bey ?
önce aşılasaydınız bu güne kadar meyve toplardınız demek istedim 12 yaşındada aşılanır sorun olmaz, kalem aşısı yapılabilir

Eski 12-05-2017, 16:26   #5
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Siz biraz fazla geç kalmışsınız Ceviz ağaçlarının 2-3 yaşlarında aşılanması gerekir, yoksa meyve vermezler
Çok yanlış düşünüyorsunuz bence.
Aşısızda verir aşlıda.Mesela bizim köyde 25 m ve boyu olan 20-30 yaşlarında ve rekor ceviz mahsulü ise 100-110 kilo verdiği olmuştur aşısız olduğu halde.
Mesela aşılı ceviz 2 yaşında vermeye başlar.Aşısızda 5-7 yaşları vermeye başlar.Aşılının büyük ve iç cevizi bol olur.Aşısızın ise cevizi daha küçük ve iç ceviz fazla değildir.Ama aşılansa çok verir.Ama vermiyorsa hastalık kapmıştır.Hastalık yoksada aşı gerekir.

YeniBON beğendi.
Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2017, 21:40   #6
Yeni Üye

ben çevrede hiç ceviz ağacı yok o yüzden dölleme yapamıyor diye düşünüyorum bilmem doğrumu

Eski 12-05-2017, 22:56   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kerem Örenç Mesajı Göster
Çok yanlış düşünüyorsunuz bence.
Aşısızda verir aşlıda.Mesela bizim köyde 25 m ve boyu olan 20-30 yaşlarında ve rekor ceviz mahsulü ise 100-110 kilo verdiği olmuştur aşısız olduğu halde.
Mesela aşılı ceviz 2 yaşında vermeye başlar.Aşısızda 5-7 yaşları vermeye başlar.Aşılının büyük ve iç cevizi bol olur.Aşısızın ise cevizi daha küçük ve iç ceviz fazla değildir.Ama aşılansa çok verir.Ama vermiyorsa hastalık kapmıştır.Hastalık yoksada aşı gerekir.
Evet yazımda bir hata yapmışım yeni fark ettim, günümüzde tohumdan ekilen cevizler meyve verir ama çok geç verirler, istenilen kalitede olmaz ya da hiç meyve vermezler. 30-40 yıl önce cevizler direk tohumdan ekilirlerdi hatta hiç yerleri değiştirilmezdi kazık kökü zarar görmesin diye onlar meyve verirdi. 40 yıl önceki cevizlerle bu günkü cevizlerin DNA larındaki nükleotit dizilimleri aynı değil. 30 yıl önceye göre, gelişen teknolojiyle birlikte cevizlere bazı adaptasyonlar kazandırılırken bazı özellikler ister istemez kayboldu. Bu gün migr.s dan alınan cevizi toprağa tohumdan eksek ve hiç aşı yapılmasa 20 sene sonra meyve verme ihtimalı %5 . Köyünüzde bulunan 20-30 yıl önceki cevizleriniz çelikleme yöntemi ile çoğaltılmış ceviz fidanları olabilirmi ? Biliyorsunuz çelikten dikilen cevizlerede aşı yapılmasına gerek kalmaz meyve verir, çelikten dikilenler ana ağacın özelliklerini kaybetmez olduğu gibi taşırlar.

YeniBON ve naturedesign beğendi.
Eski 13-05-2017, 22:51   #8
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caghan Mesajı Göster
ben çevrede hiç ceviz ağacı yok o yüzden dölleme yapamıyor diye düşünüyorum bilmem doğrumu
Ceviz ağacları olmasada döllenebilir bence.

Eski 13-05-2017, 22:59   #9
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Evet yazımda bir hata yapmışım yeni fark ettim, günümüzde tohumdan ekilen cevizler meyve verir ama çok geç verirler, istenilen kalitede olmaz ya da hiç meyve vermezler. 30-40 yıl önce cevizler direk tohumdan ekilirlerdi hatta hiç yerleri değiştirilmezdi kazık kökü zarar görmesin diye onlar meyve verirdi. 40 yıl önceki cevizlerle bu günkü cevizlerin DNA larındaki nükleotit dizilimleri aynı değil. 30 yıl önceye göre, gelişen teknolojiyle birlikte cevizlere bazı adaptasyonlar kazandırılırken bazı özellikler ister istemez kayboldu. Bu gün migr.s dan alınan cevizi toprağa tohumdan eksek ve hiç aşı yapılmasa 20 sene sonra meyve verme ihtimalı %5 . Köyünüzde bulunan 20-30 yıl önceki cevizleriniz çelikleme yöntemi ile çoğaltılmış ceviz fidanları olabilirmi ? Biliyorsunuz çelikten dikilen cevizlerede aşı yapılmasına gerek kalmaz meyve verir, çelikten dikilenler ana ağacın özelliklerini kaybetmez olduğu gibi taşırlar.
Hayır tohumdan yetişme.Ama ceviz mahsulünün %15 yanık,çürük,kurtlu vb. çıkıyor.O derecede kalitesi düşük.Ama 50-60 metre yakılarında 3 adet ceviz ağacı var.Bu ceviz ağaçları 15 dönümlük fındık bahçesinin yola yakın kısmında.

YeniBON beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024