agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2016, 17:07   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2014
15 yıllık cevize aşı yapmalı mıyım ?

Merhaba arkadaşlar. Ben forumun sessiz takipçilerinden biriyim. Köydeki bahçemde 15 yıllık bi ceviz ağacım var cinsini bilmiyorum ama muhtemelen yerli ceviz dedikleri bi ağaçtır(amcam ekmiş). Meyve tipi elips gibi uzun. Bu ağaç her sene düzgünce yaprak açıyor fakat az meyve veriyor. Bu meyvelerin de büyük çoğunluğu son zamanda yanarak kuruyor. Hemen hiç ceviz yiyemiyoruz (1-2 kilo cevizi de damda yaşayan utangaç sincapımız taşıyor). Hiç gübreleme **** ilaçlama yapmıyorum. Bu ağaca aşı yapmalı mıyım. Yaparsam güvdeden ayrılan dallara mı yapmalıyım. Yoksa gövdeyi 2 metreden kesip oraya mı yapmalıyım. Ağaç acemisi arkadaşınıza vereceğiniz tavsiyelere ihtiyacım var.

sonromeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2016, 00:23   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2016
Merhaba ben hiç fidan ekmedim hiçte aşı yapmadım ama şu ünlü duayen İbrahim Balkal ın sayısız videosunu izledim 15 yıllık ağaca aşı yapacaksın tutup tutmaması muamma tuttuğunu var sayalım meyve vermesi yine yıllar alacak. Bunun yerine şöyle yapalım 15 yıllık ağacın meyvesini dikip ihtiyacın kadar ceviz çöğürü elde et bunları internetten satın alacağın chadler cinsi kalemler ile aşılarsın 40 tane aşıdan 10 -20 tanesi tutar herhalde akabinde doğru direnaj patlatma gübreleme ve sulama ile en kısa zamanda sayısız ceviz ağacına sahip olursun.

Mesela ben Kastamonuluyum bu sene 10 kilo ceviz aldım zamanı gelince ekeceğim uygun cinsle aşılayacağım.Kastamonuda aşılı hazır tüplü dikimlerde genelde fidanlar tutmuyor.Onun için bende yerinde ceviz çöğüzü elde edip yerinde aşılayacağım.Böylelikle başarıya ulaşacağımı düşünüyorum bu işlem 2 seneme maal olacak ama hiç olmamasından daha iyidir diye düşünüyorum.

Ayrıca bu forumdan da fazla bi yardım bekleme ben konu açtım 48 saattir cvp yazan olmadı.Ya kimse bir şey bilmiyor **** çok bencil insanlar ile karşı karşıyayız.

SANTO37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2016, 10:03   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonromeo Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Ben forumun sessiz takipçilerinden biriyim. Köydeki bahçemde 15 yıllık bi ceviz ağacım var cinsini bilmiyorum ama muhtemelen yerli ceviz dedikleri bi ağaçtır(amcam ekmiş). Meyve tipi elips gibi uzun. Bu ağaç her sene düzgünce yaprak açıyor fakat az meyve veriyor. Bu meyvelerin de büyük çoğunluğu son zamanda yanarak kuruyor. Hemen hiç ceviz yiyemiyoruz (1-2 kilo cevizi de damda yaşayan utangaç sincapımız taşıyor). Hiç gübreleme **** ilaçlama yapmıyorum. Bu ağaca aşı yapmalı mıyım. Yaparsam güvdeden ayrılan dallara mı yapmalıyım. Yoksa gövdeyi 2 metreden kesip oraya mı yapmalıyım. Ağaç acemisi arkadaşınıza vereceğiniz tavsiyelere ihtiyacım var.
İlk önce 15 yıllık ağacın fotosunu yüklemen lazım ki sana aşıyı ana gövdeye mi yan dallara mı yapman gerektiğini söyleyelim. İkincisi eğer cevize yeterince bakım sulama, gübreleme, Buda'ma, ilaçlama, kültürel işlemlemler yapmazsan meyveyi de yeterince alamazsın istersen en verimli cinsi aşıla...

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2016, 12:41   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dursunbeyli Mesajı Göster
İlk önce 15 yıllık ağacın fotosunu yüklemen lazım ki sana aşıyı ana gövdeye mi yan dallara mı yapman gerektiğini söyleyelim. İkincisi eğer cevize yeterince bakım sulama, gübreleme, Buda'ma, ilaçlama, kültürel işlemlemler yapmazsan meyveyi de yeterince alamazsın istersen en verimli cinsi aşıla...
Sayın Dursunbeyli aynı bahçede 20 civarında muhtelif cins 2 yıllık meyve fidanlarım da var. Genel olarak nasıl bir gübreleme ve ilaçlama önerirsiniz. Keçi ve koyun gübresine kolay ve zahmetsiz ulaşabilirim.

sonromeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2016, 21:24   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonromeo Mesajı Göster
Sayın Dursunbeyli aynı bahçede 20 civarında muhtelif cins 2 yıllık meyve fidanlarım da var. Genel olarak nasıl bir gübreleme ve ilaçlama önerirsiniz. Keçi ve koyun gübresine kolay ve zahmetsiz ulaşabilirim.
Ben diğer meyveleri bilmem ama ceviz için sonbaharda bordo bulamacı aynı Zaman'da yanmış hayvan gübresi, fidanların diplerinde kış suyu birikmeyecek şekilde kapat, martta Buda'ma yap, bordo bulamacı tekrar, erken ilkbaharla beraber kök gübresi sonra otla mücadele sonra azotlu gübre fidanın yaşına göre miktar, damla sulama fidanın taç yapısının izdüşümüne, ihtiyaca göre iç kurdu ilaçlaması, mantar ilaçlaması yapmalısın tabi ceviz fidanlarının istediği elementleri yapraktan da verebilirsin ilk bakışta aklıma gelenler kolay gelsin yalnız bunlar sadece ceviz için unutma!!!!

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024