agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen resistance
  • 6 Gönderen kamil10

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2016, 20:20   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2016
Ceviz Bahçesi İçin Su Havuzu Hazırlamak

Arkadaşlar merhabalar, ben ceviz bahçesi sulama amaçlı olarak bir havuz yaptırmayı planlıyorum. Bahsettiğim havuzlar aşağıdaki fotoğraflarda görülebilir. Benim merak ettiğim husus ise bu havuz işinin ne kadar mantıklı olduğu. Bu iş mantıklı m?

Meyve bahçesini düşündüğüm yerde su sorunu olduğu için havuz dışında pek bir alternatifim yok gibi. Altını tamamen su geçirmez brandayla kapatıp su kaybını engelleyeceğim. Yapacağım havuzun yağmur ve eriyen kar sularıyla dolmasını planlıyorum. Sonbahardan haziranın başına kadar meydana gelecek yağışlar havuzu doldurmaya yeterli olur diye düşünüyorum. Sizce yağmur ve kar suyu ile dolan havuzun suyunu nasıl kullanabilirim? Dolan havuzdaki su yaz mevsiminde buharlaşmaz mı? Bu şekilde sulama yapan var mı aranızda? Saygılar...

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
resistance Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 22:28   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2016
Bahçe tesis etme çalışmalarımda bende böyle düşünmüştüm ama sonradan tarlanın altında kaynak olduğunu fark edince vazgeçmiştim.Denemekte fayda var.

SANTO37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 11:06   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SANTO37 Mesajı Göster
Bahçe tesis etme çalışmalarımda bende böyle düşünmüştüm ama sonradan tarlanın altında kaynak olduğunu fark edince vazgeçmiştim.Denemekte fayda var.
Ben de öyle düşünüyorum denemekte fayda var, ancak deneyip tecrübe kazanan arkadaşların fikirlerini de merak ediyorum açıkçası.

Eski 31-01-2017, 13:38   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2016
Merhabalar.Ben de Kasım gibi bir havuz yaptırdım. Kışın yağmur kar suyu ile dolacak.

Eklenen Resimler

kamil10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2017, 11:09   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil10 Mesajı Göster
Merhabalar.Ben de Kasım gibi bir havuz yaptırdım. Kışın yağmur kar suyu ile dolacak.
Merhaba, nasıl durum şimdi. Sulamada işinizi görüyor mu?

Eski 21-07-2017, 23:30   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2017
Merhabalar bende merak ettim havuz nasıl oldu?

iso_2017 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2017, 22:55   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Merhaba
Bu havuz konusunu deneyen arkadaşlar tecrübelerini bizimle paylaşabilirlermi?
Su sıkıntısı olan bir yerde yağmur ve kar sularının doldurması ile işe yarar mı?

kar çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 22:31   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2017
Suyunu analiz yaparak gübreleme vb. yapanlar için bu havuz sistemi bir handikap mıdır?

hcinarli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2017, 19:18   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2014
Arkadaşlar su olmayan yerde ağaç olmaz. Şimdilik yapacağınız ve biriktireceğiniz su ile ancak 1-2 yıl idare edersiniz sonra ne olacak. imkan varsa su arayan kişiler var onunla bir bakıtın. eğer Nisan Mayıs ta havuzu dolduracak yakınlarda su kaynağı varsa havuzu ilerisini de düşünüp uygun hacimde yapmak lazım. ortalama 3 yaşındaki 1 ceviz ağacını 14 hafta sulasak her sulamada 70 lt su versek 1 ağaca ortalama 1 ton su gider ona göre...

patara67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2018, 10:54   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi patara67 Mesajı Göster
Arkadaşlar su olmayan yerde ağaç olmaz. Şimdilik yapacağınız ve biriktireceğiniz su ile ancak 1-2 yıl idare edersiniz sonra ne olacak. imkan varsa su arayan kişiler var onunla bir bakıtın. eğer Nisan Mayıs ta havuzu dolduracak yakınlarda su kaynağı varsa havuzu ilerisini de düşünüp uygun hacimde yapmak lazım. ortalama 3 yaşındaki 1 ceviz ağacını 14 hafta sulasak her sulamada 70 lt su versek 1 ağaca ortalama 1 ton su gider ona göre...
Bahsettiğim havuzun ölçüleri ortalama 10m ye 15m genişlik ve 1, 5 metre derinlik olsa bile yaklaşık 225 ton yapıyor. Boyutlar değiştirilebilirse su kazancı daha da artırılabilir.

Suyun yazın sıcaklarında buharlaşıp yok olmaması için üstüne de bir bıranda gerekir. Bu branda havuzun üstünü kapatarak buharın kaçmasını ve suyun güneşle direkt temasını engelleyerek su kaybını oldukça azaltır.

En başta denene maksatlı küçük boyutlu bir havuz yaptırılabilir. İşe yarayıp yaramadığı o zamsn daha iyi anlaşılır.

Eski 08-02-2018, 17:26   #11
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Havuz işe yarar ama ufak bahçelerde...Büyük bir ceviz bahçesi kurulacaksa suyu olan yerler seçilmeli...Hangi meyvecilik olursa olsun En iyisi planlanmalı..Sakın ola ağacı yaşatayım da bu bana yeter düşüncesine kapılmayın.Yıllarınız ve emeğiniz ve paranız bu düşünceye kurban gidebilir.
Havuz yapıldıktan sonra salma sulamayı da hiç hesaba katmayın. damlama olmalı..
Zannetiğiniz yeterli miktarın en az 2 katı büyüklüğünde bir havuz yapın..Bazı yıllar aşırı kurak gidebilir.
Havuzu doldurmak için genişçe bir alana branda yayın ve toplanan suyu havuza gidecek şekilde bir gider -akar oluşturun.İşiniz neredeyse garanti olacaktır.
Ufak bir havuzu yaz boyu denedim.
Yaklaşık 10 tonluktu..üstü açıktı,çok geçirimsiz taşlık killik bir yerde doğrudan toprak havuzdu.Naylon branda v.s. Yoktu.
Sonuç;Neredeyse yaz sonuna kadar su bitmedi.
Yani onu da toprak emmişti.
Üzeri gölgelik olursa hiç korkmayın,bir de alttan ve yandan sağlam geçirimsiz malzeme olunca(naylon,branda)Allah'ın izniyle işinizi gorecektir.
Şimdi mesele ağaç miktarına göre uygun büyüklük ve yörenin Türkiye şartlarında ortalama altında pek olmayan yağış oranı

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2018, 17:28   #12
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Büyük bahçeler daha riskli olacağı için 300-500 ağaçtan fazlası için iyi düşünmek lazım

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2018, 12:25   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Büyük bahçeler daha riskli olacağı için 300-500 ağaçtan fazlası için iyi düşünmek lazım
Teşekkürler yorumunuz için. Benim projem biraz ileriye dönük, birkaç yıl sonrasına en erken. Planım 150-200 arası ağaç aslında. Duruma göre havuzu genişletmeyi ya da başka bir havuz daha açmayı planlıyorum. 150-200 ağaç için ne kadarlık havuz kazdırmak gerektiği konusunda kararsızım.

Eski 08-03-2018, 01:07   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2018
Bana tam olarak bu tür bir havuz yapmamı önerdiler ama benim aklıma yatmamıştı betondan yaptırdım kafam rahat etti. Yani abi dandik bir naylon parçasına güvenemezsinki gelir deler biri **** bir hayvan bişeye yaramaz yani.

cankural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2018, 11:02   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cankural Mesajı Göster
Bana tam olarak bu tür bir havuz yapmamı önerdiler ama benim aklıma yatmamıştı betondan yaptırdım kafam rahat etti. Yani abi dandik bir naylon parçasına güvenemezsinki gelir deler biri **** bir hayvan bişeye yaramaz yani.
Merhaba, dediğiniz durumların yaşanmaması ve başkalarının da can güvenliği için havuz çitle ya da tel örgüyle çevrelenmeli. Buna rağmen branda da ya kauçuk malzemede bir delinme meydana gelirse bu zaten fark edilir ve üstesinden gelinir. Ki havuz altına dandik bir naylon parçası konulmamalı zaten.

Sizin yaptırdığınız havusun ölçüleri nedir? Kaça mal oldu?

Eski 05-09-2018, 17:15   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil10 Mesajı Göster
branda pek işe yaramadı.Bir yaz kullandım.ikinci yaz delindi.Şimdi duvarları tuğladan havuz yapacağım

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2018, 09:06   #17
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
branda pek işe yaramadı.Bir yaz kullandım.ikinci yaz delindi.Şimdi duvarları tuğladan havuz yapacağım
Sanırım bu iş için sağlam kauçuk membran iyi iş görüyor

Etiketler
ceviz, ceviz ağacı, havuz, sulama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024