agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen arslan-06
  • 1 Gönderen emreguven2011
  • 1 Gönderen arslan-06
  • 2 Gönderen arslan-06

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2016, 20:35   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2016
Baba- oğul arasındaki ceviz cinsi gerilimi :)

Öncelikle kendimi tanıtmakta fayda görüyorum. İsmim İbrahim 24 yaşında 1 buçuk sene okuduğum şehirde (Bursa) yerel bir gazetede gazetecilik yaptıktan sonra Ankara'ya yerleştim. KPSS macerasının olumlu şekilde sonuçlanmasını bekleyen binlerce gençten biriyim...

Köyümüzde 8 dönümlük bir arazi aldık. Google haritasından edindiğim izohips bilgileriyle 1000-1100 rakım arasında. Gözlemlerimle yüzde 5-10 eğimli güzel bir arazi. Babamın yaklaşan emekliliğinde güzel bir hobisi olsun diye bu güzden sonra ağaçlandırmayı düşünüyoruz. Bahçemizin neredeyse tamamına ceviz dikmeyi arzu ediyoruz. Önümüzdeki günlerde de analizimizi yaptırıp çitlerimizi çekeceğiz kısmetse.

Şu andaki en büyük sorunumuz ceviz türü seçimi. Bu sitenin tecrübeli isimlerinin yorumlarını, bahçe kuran büyüklerimin maceralarını büyük bir ilgi ve zevkle okudum. Bu sitedeki paylaşımlarınızdan edindiğim bilgiler yadsınamaz derecede çok oldu. (Bu konuda sitedeki yorumlarıyla bana katkı sağlayan sizlere çok teşekkür ederim)

Babam çevresinden edindiği izlenim ve bilgilerle kafkas cevizi dikmeyi kafasına takmış vaziyette. 2013'te Altay cevizi ve ya salkım ceviz başlığıyla açılan konuyu okuduğum zaman endişelerim arttı. Yargılama niyetinde değilim sadece endişeliyim. Sonuçta emek ve zaman harcayacağız.

Benim de isteğim eğer analizimizde ıslahla aşamayacağımız büyük bir problemle karşılaşmazsak fernor ceviz dikmek.

En azından arazinin küçük de olsa bir kısmına bu tür ağacı dikmek istiyorum ve özellikle Ankara'daki büyüklerimden bu konudaki yorumlarını bekliyor ve yol göstermelerini rica ediyorum. Ve de tecrübelerinizle fidan edinebileceğim yer konusunda desteklerinizi talep ediyorum.

Yorumlarınız için teşekkür eder, iyi günler, iyi haftalar ve güzel hasatlar dilerim...

YeniBON ve babasultan40 beğendi.
arslan-06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 08:22   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslan-06 Mesajı Göster
Öncelikle kendimi tanıtmakta fayda görüyorum. İsmim İbrahim 24 yaşında 1 buçuk sene okuduğum şehirde (Bursa) yerel bir gazetede gazetecilik yaptıktan sonra Ankara'ya yerleştim. KPSS macerasının olumlu şekilde sonuçlanmasını bekleyen binlerce gençten biriyim...

Yorumlarınız için teşekkür eder, iyi günler, iyi haftalar ve güzel hasatlar dilerim...
İbrahim Bey Merhaba,
Öncelikle hayırlısı olmasını temenni ederim.
Altay cevizinden uzak dur bence. Cinsi daha kanıtlanmamış tescili yapılmamış bir tür. Benim 180 ağaçlık bir chandler bahçem var. Denemek amaçlı 5 adet altay ceviz fidanını 2013 te aldım ve ektim. 4 seneye giriyorlar. Ağaçların üzerinde çiçek dahi görmedim. Ben o sayfada da yazdım apomiktik üretim cevizler için uygun değil. Çünkü gen açılımına uğruyor. Ve hala bildiğim kadarı ile çöğürden aşısız fidan satmaya devam ediyorlar. Ama tercih senin ******.
Bu arada rakım ve oranın karasal iklimi düşünüldüğünde fernor doğru bir seçim olur.
Bunlar benim görüşlerim tercih sizlerindir.

YeniBON beğendi.
emreguven2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 10:18   #3
Yeni Üye

Teşekkür ederim abi yorumların için. Kendi imkanimla da olsa fernor dikeceğim şartlar ne olursa... Size iki sorum daha olacak. Tercih edeceğim fidancılık kendi bölgeme uygun mu olmalı ?
Tecrübesiz olduğum için tüplü fidan dikmem mi mantıklı olur?

YeniBON beğendi.
Eski 27-05-2016, 10:41   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Aslında fidanın tüplü **** açık köklü olması dikeceğin zamanla ve mevsimle ilgili. Kış veya erken ilk bahar dikimi yapacaksan vede erken bahar don riski çok fazla yoksa açık köklü fidan da tercih edebilirsin. Tüplü fidan olarak dikim tutma şansı yeni başladığın için daha fazla olabilir. Ama dediğim gibi kesinlikle tüplü şart değil.
Fidancı konusunda çok dikkatli olmalısın. En çok sıkıntı yaşanan ve daha sonra seni üzecek konu budur. Gerçekten isnine doğru ürün bulmak zor oldu. Tercih edeceğin fidancının kendi bölgenden olması zorunlu değil. İmkanların varsa muhakkak fidancıyı git gör tanış. Daha önce onun fidanları ile kurulmuş bahçelerden referans al. Fidan ve fidancı konusu önemli.

emreguven2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 21:29   #5
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim hocam çok mantıklı bir yol . Ben sitedeki üyelerin bahçelerinin olduğu konuları tekrar tarayayım iletişime geçeyim. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim tekrar

Eski 29-05-2016, 17:05   #6
Yeni Üye

Değerli büyüklerim. Ankara'da ceviz bahçesi olan iki kişiyle iletişim kurmaya çalıştım. Bunlardan biri değerli jinekolog1959 . Maalesef özel mesaj gönderemedim kendisine belki bu mesajı gorebilir ve iletişim imkanımız olur. Diğer abimden de yanıt bekliyorum. Benim göremediğim ve sizlerin bilgisi olan varsa eğer benimle paylaşır mısınız mümkünse. Esen kalın

Eski 29-05-2016, 17:17   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Alıntı:
Teşekkür ederim abi yorumların için. Kendi imkanimla da olsa fernor dikeceğim şartlar ne olursa... Size iki sorum daha olacak. Tercih edeceğim fidancılık kendi bölgeme uygun mu olmalı ?
Tecrübesiz olduğum için tüplü fidan dikmem mi mantıklı olur?
Merhaba arslan-06
Karasal bölgeler için fernor iyi bir tercih, ama genede verim ve uyum tam olarak bilinmemektedir. Çünkü fernor piyasaya yeni yeni çıktı diye biliriz.
Karasal bölgeler için fernor iyidir.şuan tercihler bu yönde.bende dahil.

Tüplü fidana gelince.
Ben hobici olduğum için , yazları köye gidince tüplü fidan dikerim.
Tüplü fidanın dezavantajları.
1. Fidanlar taşıma esnasında ve dikimde sitrese giriyorlar. Gelişmesi yavaşlıyor veya duruyor. Özellikle çok sıcak havalarda.
2. Fidan kökleri poşetin içinde döndüğü için toprağa tutunması zaman alıyor.
3. Sıcak havalarda sürekli sulaman lazım.

İlkBahar veya sonbaharda ekersen bu saydıklarımdan daha az etkilenirsin.
Bence açık kök tercihimdir.

ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 19:03   #8
Yeni Üye

Teşekkürler ertugrul37 abi. Açık köklü dikim için kök budamasi ve dezenfekte olayından korkuyorum. Sonbahar veya ilkbahar tavsiyeniz için teşekkürler muhakkak uygulayacağım

Eski 31-05-2016, 11:03   #9
Ağaçsever

Kök budaması , zarar gören ve yıpranmış köklerin Budama işlemidir.
Mantari hastalık için ilaçlı suya batırılarak dikilir.

Cevizde ayrıntı çoktur , bunlar sadece ikisi.
Ceviz forumlarını baştan sona oku.bunları zaten göreceksin. Ve forumda tecrübeli arkadaşlar var.ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları diye.buraları takip et.

Bide Altay cevizine güvenerek bahçe kurulamaz.
Çünkü inanın bu kadar çok övüyorki satıcı, bana göre palavra. Fiyatıda yüksek. Kendini kanıtlıyamamış. Verim alan duymadık daha.

Eski 02-06-2016, 19:28   #10
Yeni Üye

Teşekkürler tekrar.

8 donum alana 60 ceviz 20 çeşitli meyve ağacı ekecegiz. Önümüzdeki günlerde sulama sistemi konusuna kafa yoracağız. Ankara'nın yağış ortalaması 400mm görünüyor meteoroloji verilerine göre. Fernor turunun su isteğini 1100 mm olarak bulabildim. Haftada 1 kez sulama yapabileceğimizi hesaplarsak kaç tonluk bir depoya ihtiyacımız olur. Tecrübeli isimlerden destek bekliyorum. İlginize teşekkür ederim

Eski 02-06-2016, 19:44   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Teşekkürler tekrar.

8 donum alana 60 ceviz 20 çeşitli meyve ağacı ekecegiz. Önümüzdeki günlerde sulama sistemi konusuna kafa yoracağız. Ankara'nın yağış ortalaması 400mm görünüyor meteoroloji verilerine göre. Fernor turunun su isteğini 1100 mm olarak bulabildim. Haftada 1 kez sulama yapabileceğimizi hesaplarsak kaç tonluk bir depoya ihtiyacımız olur. Tecrübeli isimlerden destek bekliyorum. İlginize teşekkür ederim
Yaz aylarında Ankara'da yağmur yağmadığını varsayarsak ve her fidana en az 70-100 lt gerekir. Bu durumda 10 tonluk depo yeter.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2016, 11:37   #12
Ağaçsever

Alıntı:
Teşekkürler tekrar.

İlk yıl tüplü fidanların sık ve az miktarda sulanması gerekir.Toprağın ve havanın durumuna göre haftada bir az kalır.
Ben ilk yıl tüplü fidanlara hergün veya iki günde bir , duruma göre 2 - 4 litre arasında su veriyorum. Haziran, temmuz, ağustos sıcaklığı biraz daha tehlikeli.
Tarım tvlerde selçuk bey var mühendis, onun yapmış olduğu bahçeyi gösterdiler.
Ağustos 1 de dikim yapılmış, ağustos 15 e kadar hergün damlama ile 20 -25 litre arası su verdiğini söyledi, Bursa'da.
Bana fazla gibi geldi ama öyle söyledi.
Bu tarz videoları izleyebilirsiniz.
İlk yıllarda sık ve az, daha sonraki senelerde seyrek ve bol ister.
Burada en önemli faktör toprak yapısı. Kuru topraklar daha fazla su ister.

Eski 06-06-2016, 22:20   #13
Yeni Üye

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. Geçtiğimiz hafta sonu çalışmalara başladık. ilk önce tel örgü için alan temizliği yaptık. Küçük bir ev alanı belirleyip teorik planlarımızı (badem-ceviz-meyve ağacı ve sebze dikimi için ayıracağımız alanı, su deposu kuracağımız yeri) yaptık. Günlük tutmaya başladım yakında fotoğraf arşivine de başlayacağım. Aşamalarımızı ve tecrübelerimizi bu ortamdan paylaşmak için sabırsızlıkla bekliyorum.
En azından akıl hocam olan sizlerle anılarımı paylaşabilirsem, nacizane tecrübelerimizden faydalanacak insanlara mum misali ışık olabilirsem ne mutlu...

Teşekkürler

Tugsad ve ertuğrul 37 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024