agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2015, 15:19   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2014
yeni bahçe kurulumu ve organik tarım

merhaba
Bartın ilinde 78 dönümlük, öncesinde ekim dikim faaliyeti yapılmamış, ağırlıklı olarak defne ile kaplı araziye kapama ceviz bahçesi kurmak için çalışmalarımız başladı.

Tarım il Müdürlüğü ile yaptığım görüşmede organik tarımın Bartın ili için uygun olmadığı, nemli bir iklime sahip Bartın da ceviz hastalıkları ile baş etmemin güç olduğu vurgulandı ve iyi tarıma yönelmem salık verildi.

Ben inatla organik tarım yapmak istiyorum, bu konuda fikirlerinizi almak istiyorum teşekkürler.

dervisbahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 15:08   #2
Yeni Üye

nebatat's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2009
merhabalar ilkonce hayirli olmasini dilerim
bence imkânsız değil "meyveli tepe" bloğunu okursanız goreceksiniz
elbette ki her işte olduğu gibi zorluklarla karşılaşmak kaçınılmazdır zamanla insanoğlu hepsinin üstesinden
gelebiliyor.Kolay gelsin

nebatat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 17:33   #3
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dervisbahar Mesajı Göster
merhaba
Bartın ilinde 78 dönümlük, öncesinde ekim dikim faaliyeti yapılmamış, ağırlıklı olarak defne ile kaplı araziye kapama ceviz bahçesi kurmak için çalışmalarımız başladı!

Tarım il Müdürlüğü ile yaptığım görüşmede organik tarımın Bartın ili için uygun olmadığı, nemli bir iklime sahip Bartın da ceviz hastalıkları ile baş etmemin güç olduğu vurgulandı ve iyi tarıma yönelmem salık verildi.

Ben inatla organik tarım yapmak istiyorum, bu konuda fikirlerinizi almak istiyorum teşekkürler.
Burada sorun organik olup olmaması değil. Temel sorun, Bartında ceviz ağaçları iyi gelişiyor mu, hangi çeşitler başarılı, bahçe kurmak istediğiniz arazi ceviz için uygun mu, toprak, güneş, toprak derinliği, taban suyu vb. gereksinimler organik veya değil ceviz için uygun mu?

Bunlar uygun ise neden olmasın. Zehirli fungusitler, insektisitler dışında başka bir şey okumamış, görmemiş tarım bürokratları, bunlarsız yaşanılamayacağını düşünen sözümona ceviz çiftçileri olabilir. Bu böyle diye dünyada olan bitene gözleri kapamak gerekmiyor. Organik ve doğal tarım yaklaşımı kimyasal, sentetik zehirli tarımdan tamamen farklıdır. Dolayısıyla öğrenecek, araştırılacak çok şeyiniz olur. Bu konuda dünya kadar araştırma, inceleme, saha deneyi ve bunlara ait raporlar var. Kör değneğini beller misali davranmak ve düşünmek yerine a'dan z'ye dünya ne yapmış, nasıl yapmış, hangi sorunlarla karşılaşmış, üstesinden nasıl gelmiş takip etmek ve açık olmak gerek. Bunları yapacaksanız gayet tabii başarılı olursunuz.

Taşlıbahçe beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz hastalıkları

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024