agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen dere1974

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-09-2015, 16:20   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Ceviz bahçelerini ilaçlama makineleri

Merhaba Arkadaşlar
Ceviz bahçelerinin de diğer tüm meyve bahçelerinde olduğu gibi sık sık ilaçlanması gerekiyor. Bahçem bu yıl 1 kez bordo bulamacı, 1 kez iç kurdu, 6 kez de bakteriyel yanıklık ve antraknoz için olmak üzere 8 defa ilaçlandı.

Sonradan iç kurdu için 2. ilaçlamayı ve güneş yanıklığı için gerekli ilaçlamayı yapmadığım için de meyveler zarar gördü ve pişman oldum.

8 dönümlük bahçemde bu ilaçlamalar traktör arkasına asılı, traktörün kuyruk milinden tahrik ettirilen, Taral marka, 400 litre deposu bulunan ilaçlama pulverizatörüne bağlı 20 metrelik hortum ucuna takılı ilaçlama tabancası ile ağaç aralarında koştura koştura bezdirici şekilde yapıldı ve şimdiden gelecek yıl ne yapsam, nasıl yapsam, hangi adavatla yapsam da o kadar yorulmasam ve de ağaçlarım elle ilaçlamaya göre daha iyi ilaçlansa, en ücra yerdeki yaprağı bile ilaçlansa diye kara kara düşünüyorum.

Tabii piyasada bahçe ve ağaç ilaçlamaları için traktör arkasına asılı veya çekili tipte birçok turbo atomizer var olduğunu biliyorum. Biliyorum da internette kabaca yaptığım küçük araştırmaya göre bu makinaların fiyatı asılı tip küçük depolu olanlar için bile 4000-5000 liradan başlıyor, çekili tip 1000 litrelik deposu olanlar ise 13000 lira civarında.

Hadi bu paraları verelim de, bu aletler ceviz gibi 15-20 metre boylara ulaşan ağaçları ilaçlamaya, ilacı o yüksekliklere ulaştırmaya yeter mi, yeterse bunu en rantabl olarak, hangi marka, hangi çeşit makina yapar bunu bilmiyorum.

Bu makinalardan kullanan veya çevresinde kullanan bahçe sahipleri bulunan arkadaşlardan rica ediyorum bizi bu konuda aydınlatabilirler mi?

dere1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 18:16   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Sayın dere1974
Sırta taşınabilen yüksek basınçlı motorlu tulumbalar en üst dallara kadar püskürtebiliyor. Gerekirse tulumbaya daha büyük depo adapte edilir ve tulumbayıda traktörün arka kısmına monte edilirse işinizi kolaylıkla görür.

Bu sene bahçenizdeki verim nasıl, memnunmusunuz?.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 18:36   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın dere1974
Sırta taşınabilen yüksek basınçlı motorlu tulumbalar en üst dallara kadar püskürtebiliyor. Gerekirse tulumbaya daha büyük depo adapte edilir ve tulumbayıda traktörün arka kısmına monte edilirse işinizi kolaylıkla görür.

Bu sene bahçenizdeki verim nasıl, memnunmusunuz?.
Sayın ykaya194
Benim derdim daha az yorularak büyük bir bahçenin kısa sürede ilaçlanması. Bu sebeple en uygun turbo atomizer ilaçlama makinasını bulmak istiyorum.

Bu yıl verim geçen yıla göre çok daha iyi olacak gibi görünüyor. Hasattan sonra net miktarı yazarım.

Eski 10-09-2015, 19:05   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dere1974 Mesajı Göster
Benim derdim daha az yorularak büyük bir bahçenin kısa sürede ilaçlanması. Bu sebeple en uygun turbo atomizer ilaçlama makinasını bulmak istiyorum.

Sayın dere1974, bu var ama fiyatını sormadım. Tahminimce yüksektir. Çok kaliteli bir ürün. En üst dallara kadar ulaşıyor. Ben seneye %50 hibe destekli almaya çalışacagım. Bu güne kadar sizin gibi 400 litrelik taralla idare ettim ama her defasında 8 depo ilaç gitti bu yaz. Değişim zamanı geldi.

https://www.youtube.com/watch?v=QxZjQKijLU0

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 19:10   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Daha ucuz olsun derseniz bu da var.

Agrotek İlaçlama Makineleri - Turbo Grubu

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 22:32   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Sayın dere1974 hemşerim sesinizi uzun bir aradan sonra duymak çok güzel.

berk10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2015, 11:38   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dere1974 Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar
6 kez de bakteriyel yanıklık ve antraknoz için olmak üzere 8 defa ilaçlandı.
Sayın dere1974

8 kez ilaçlama biraz fazla değilmi, ilaçlamayı tedbir amaçlı mı yoksa hastalık görüldüde mi yaptınız?.

Benim 3. yılındaki fidanlara borda bulamacı hariç bir ilaçlama yapmadım ve herbirinin üzerinde 15-20 adet ceviz var. Şu ana kadar bir problem görülmedi, belki henüz daha tam verime geçmediği içinde olabilir. Bu konuda teçrübelerinizi ayrıca kullandığınız ilaçların ismini paylaşır mısınız.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2015, 16:00   #8
Ağaçsever

İlk 4 yıl hastalık görülmeyen bahçemde verim başlayınca meyveleri tutan ve verimi düşüren bakteriyel yanıklık görülmeye başladı. İlaçlama sayısı, hastalığın seyrine, mevsimin yağışlı ve rutubetli geçip geçmediğine, bahçenin kurulu bulunduğu yörenin rakım, rutubet, iklim, gece gündüz sıcaklık farkı gib faktörlere göre değişiklik gösterir.

İlaçlama için bu yıl 100 litre suya 400gr mancozeb+350gr Bakıroksilorür (ilaç satıcıları, koruma bakır, hektaş bakır filan diye isteyince anlıyor) kullandım. Seneye Maneb+ Kocide 2000, ya da maneb+Champion WP, Kocide 101, Parasol WP gibi bakırlılardan birisini kullanacağım.

ykaya194 beğendi.
Eski 18-09-2015, 15:07   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
İlaçlama da Kapasite

Bahçemde bu yıl antraktoz ve bakteriyel yanıklık görülmeye başladı.
Seneye subat-mart gibi uygun zaman aralıklarıyla ilaçlama yapmam gerekiyor.

Bunun için kullanılan, Maneb+ Kocide 2000, Maneb+Champion WP,
Kocide 101, Parasol WP gibi bakırlı ilaçların fiyat bilgisi nedir acaba ?.

İlk defa alacağım için örnek, 5 TL lik ilaca 25 TL diyen olursa hop diyebileyim.

Bir de bu ilaçlama makinalarının mekanik ömür ortalaması nedir acaba.
Baştan büyük kapasiteli olanımı almalı,
yoksa ihtiyaç arttıkça, eskiyen makinayı mı yenilemeli.
Eğer düşük kapasite ile başlayalım denirse, minimum kapasite sizce ne olmalı.

vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024