agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2015, 04:11   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2015
Selcuk Cicek / Chandler Ceviz Bahçesi (İnegöl)

Merhabalar bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. Gerek iş hayatımın gerekse sosyal hayatımın oluşturduğu stresten uzaklaşmak için bir bahçe kurmak amacıyla aranızda bulunmaktayım. Chandler türünden oluşan bir ceviz bahçesi kurmak istiyorum.

Kendi edindiğim bilgilere dayanarak bahçemin krokisini ve ağaç yerleşim planını çizdim. Çizdiğim bu planı sizinle paylaşmak istiyorum. Gördüğünüz kusurlar konusunda beni uyarırsanız kardeşinizi hata yapmaktan kurtarmış olursunuz. Forumda yoğun olarak vakit geçiriyorum. Birçok konu okudum. Bu gece üye oldum ve bu yolla somut adımlar atmak istedim.

Tarlamı icara vermiştim. Bahçe kurma kararı verdikten sonra bahçemi kontrol etmek ve icara verdiğim kişiyle görüşüp kararımı onunla da paylaşıp bahçeyi teslim etmesi için konuşacaktım. Tarlaya gittiğimde gördüğüm manzara beni sevindirdi. Ama bu durumun iyi mi kötü mü olduğunu sizlerden duymak istiyorum. Tarlayı icara verdiğim kişi ceviz çöğürü ekmiş bulunmakta. Ayrıca kadastro ölçümlerini yaptırdım sınırlarımızı belirledikten sonra gördüm ki komşumuzun ağacı diye bildiğimiz iki büyük ceviz ağacı bizim sınırlarımızda kalıyor. Bu konuda da kararsızım benim ekmeyi düşündüğüm cevizlere bu büyük cevizlerin zararı olur mu ?

Sizce bahçedeki çöğürler kalmalı mı yoksa o çöğürler söküldükten sonra chandler aşılı fidan mı dikmek mantıklı?

NOT: Rakım 302m

Eklenen Resimler

Muda ve hdoğan beğendi.

Düzenleyen Selcuk Cicek : 29-12-2015 saat 00:05
Selcuk Cicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 01:48   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2011
Selçuk Bey bence sakin olun Türkiye'nin en büyük Doğa forumundasınız. Yarın mutlaka geri dönüşler olacaktır. Ben de yeniyim konunuzu takipteyim

motie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 01:51   #3
Yeni Üye

Bunlardan benim devir aldığım çelimsiz Chandler fidanlarım. Bayramdan sonra yoğun bakıma alacağım kendilerini

Sent from my iPhone using Tapatalk

orion1988 ve Muda beğendi.
Eski 13-07-2015, 08:16   #4
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
eğer o üzerindeki cevizleri kopartmazsanız yoğun bakımda kalmaya uzun süre devam ederler.

motie, hdoğan, Poizer ve 2 kişi beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 08:26   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
eğer o üzerindeki cevizleri kopartmazsanız yoğun bakımda kalmaya uzun süre devam ederler.

Bayramdan sonra damla sulama tesisatını bitirip düzenli sulamaya başlayacağım. Gübreler ve ilaçlama konusunda tamamen tecrübesizim. Arazi Sakarya Geyve Ceceler köyünde. Yükseklik Google Earth' e göre 500 my ve hatırı sayılır bir Eğim mevcut. Ilk yapmak istediğim tarlanın tamamını cevizlere zarar vermeden bir Traktör yardımı ile alt üst etmek. Sonrasında ceviz ağaçlarının etrafındaki yabani otları temizleyerek Ocakları çapalayıp belirginleştirmek. Sonrasında sizlerin de desteği ile ilaçlama ve gübreleme başlayacak inşAllah

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 13-07-2015, 08:53   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Selçuk bey naçizane fikrim var olan çöğürlere aşı yapmanız. Uygun mesafelerde sağlıklı olan çöğürlere yapacağınız aşılarla bu işe çok avantajlı başlayacağınızı düşünüyorum. Fidanlarınızın hazır gelişmiş bir kök sistemi var. Açık köklü aldığım fidanlarımı hatırlıyorum da, sökülürken ne kök kalıyor ne kılcalları, 1. yıl sadece kök sistemi oluşsun diye çabalayıp duruyorum. Bilirsiniz ceviz kazık köklü bir bitki, o çöğürlerin kazık kökleri en az kendi boylarında. Tutan aşıların gelişkin kökten dolayı çok hızlı büyüyeceğini hatta büyük ihtimalle dikeceğiniz olası yeni fidanlardan 1 yıl önde olacağını düşünüyorum.
Ben olsam bahçemdeki büyük ağaçların boylarını kısaltıp dikeceğim cinslere aşılardım. Bahçemdeki hangi ağacın ne çeşit olduğunu bilmek ve tüm sezon planımı ona göre kurgulayabilmek için.

Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2015, 05:56   #7
Yeni Üye

Motie ve Murat bey teşekkürler ilginize.
Tarlam icarda o da çöğür ekmiş konuştuk eğer çöğürden satmazsam aşı yapıcam zaten dedi. Ben de bu çöğürleri aşılamayı planlıyorum. Görünen büyük cevizleri biz komşumuzun biliyorduk kadastroda 3 m benim sınırlarımda çıktı. Konşu tarla sahipleri bu konuda bayağı bir gerginler ağaçlar bana kalır kalmaz kesip aşılatıcam. Zaten meyve vermiyor o ağaçlar. Dikim aralığı olarak kaç önerirsiniz chandler da ve tozlayıcı ne önerirsiniz ? Benim burada fikir aldığım bir ceviz danışmanı var ibrahim balkal youtube da bir çok videosu var belki tanırsınız. Çok yardımsever ve karşılıksız olarak gayet bilgilendirici ğaylaşımlar yapıyor sağolsun. Yan sınırlardan 4 m bıraktığımda yaklaşık olarak 23 m x 70 m ekim alanı kalıyor bana. Bir çok dikim planı çizdim. Ama aklım karmakarışık. Sık dikimin verim açısından iyi olacağına inanıyorum ve budamayla ağaçların birbirine girmesinin önüne geçilebileceğini düşünüyorum. Çünkü bulunduğum yerde 7-8 yaşındaki chandler bahçeleri 7-8 m aralıkları kapatamıyor. İbrahim abinin çekmiş oldupu köy tv amerikada programını izledim şok oldum 6 yaşında bir chandler bahçesi sahibi 7.5x7 m dikim aralıklarıyla 6 yaşında o bahçeden dönüme 600 kg ceviz aldığını söylüyor. Ama ağaçlar 7.5 sıra arasını 6 yaşında neredeyse kapatmış. Öyle büyümüşler ki bizim chandlerlar 12-14 yaşında olması gerek o kadar büyümesi için. 7x7 ekersem 40 ağaç ekebiliyorum. Sık dikim yaparsam eğer 65-75 gibi fidanlara çıkabiliyorum. Ne yapmak doğrudur ?

Eski 16-07-2015, 10:51   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Sn. İbrahim balkal bu camiada tanınan , tecrübesi ve emeği yadsınamayacak bir isim . Fakat önerdiği sık dikim aralıklarının bizim gibi bu işi amatörce yapan bahçelerde uygun olmadığını düşünüyorum. Siz de söylüyorsunuz, iyi bakım ile 7,5 mt sıra araları 6-8 yılda kapanabilecek bir mesafe. Bir de gelecekte hasat zamanı sıra aralarına silkeleme veya ürünü yüklemek için traktör soktuğunuzu düşünün, ona göre karar verin derim .

Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2015, 18:42   #9
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Soldaki fernor sağdaki chandler 7 yaşında aralarındaki mesafe 7 metre fikir vermesi açısından..

Eklenen Resimler

ermana ve cevizadam beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2015, 20:33   #10
Yeni Üye

Değerli arkadaşlar nihayet bahçemi oluşturdum. İnşallah her fidanda yaprak görürüm. Bazı aklıma takılan noktalar oldu bahçe kurulurken. Umarım aklıma takıldığı gibi başarısızlıkla sonuçlanmaz. Bahçeyi meyve tarımıyla uğraşan bi aile büyüğüm ile kurduk. Böyle olunca bizim şöyle olması gerek böyle olması gerek dediğimiz hiçbir nokta değer kazanmadı sen bizden iyi mi bileceksin denilerek bişey olmaz mantığıyla bahçemi kurma konusunda öncül oldular.

Arkadaşlar kafamı en çok şu karıştırdı. Ben bahçeyi derin sürdürdüm. ve bahçedeki tezekler kırılmadan da kuyuları açtırıp fidanlarımızı diktik. Aşı noktaları toprakla aynı seviyede bırakıldı amcamın diktesiyle. Toprağın çökeceğini ama çok istiyorsan dibini açtır fidanın dediler. Umarım o toprak çöker yoksa seneye kimseyi karıştırmadan yeni baştan yeni fidanlarla kendi bildiğim gibi kuracağım bahçemi.

Muda beğendi.
Eski 27-12-2015, 21:46   #11
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
selamlar; öncelikle hayırlı olsun ahçeniz. keşke aşı yerlerini çukurun içinde bırakmasaydınız.

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2015, 22:03   #12
Yeni Üye

Teşekkürler. Sormayın hiç içim rahat değil bu konuda. Yalnız aşı yerleri ile kök kısmı arasında fazlaca bir mesafe de yoktu bu seferde kök açıkta kalacak böyle yapalım zaten toprak çöker dediler. Tam toprak seviyesinde aşılar. Toprak çöker mi çökerse ne kadar çöker bilemiyorum. Büyük heves ve merakım var. Hayırlısı olsun. Umarım tutar.

Eski 27-12-2015, 22:16   #13
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selcuk Cicek Mesajı Göster
Teşekkürler. Sormayın hiç içim rahat değil bu konuda. Yalnız aşı yerleri ile kök kısmı arasında fazlaca bir mesafe de yoktu bu seferde kök açıkta kalacak böyle yapalım zaten toprak çöker dediler. Tam toprak seviyesinde aşılar. Toprak çöker mi çökerse ne kadar çöker bilemiyorum. Büyük heves ve merakım var. Hayırlısı olsun. Umarım tutar.
çökmez hocam çökse de fark kapanmaz, uzun bir tahtayı çukurun en yüksek noktasına koyup tahtadan 5 cm yukarda diktiğin de denk geliyor. ben de hatalar yaptım budamadan dikimden sulama ve gübrelemeye kadar.
fakat 275 adet daha diktim bütün kurallara uyarak daha iyi yakup ünal ın bahçesinden bahçeme bakabilirsin ki yeni bahçeyi paylaşmadım

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2015, 02:28   #14
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın Selcuk Cicek, öncelikle sitemize hoş geldiniz, yardım mesajınızdan sonra sayfanızı yeni gördüm, Güzel bir şeylere kalkışmıssınız hayırlısı olsun diyelim, Yalnız anlayamadığım cüğürle başlamışsınız sonradan başka bir araziyemi diktiniz?

Aynı bu şekilde bizde küçük bir bahçe kuruyoruz bu yıl, bir arkadaşım ceviz bahçesi istedi toprağı cevize çok güzel ve uygun olduğunu görünce bende ona bu öneriyi sundum araziye tohumdan fidan için ceviz ekip aşılayacağım ve daha sonra fidanları söküp satacağım ama bahçeyi oluşturacak fidanları sökmeyeceğiz uygun metrelerde bırakacağız sizde bu şekilde yapabilirdiniz.

Kafanızın karışık olmasını gayet doğal karşılıyorum zaman zaman bizlerin dahi karışıyor bir çok bilgi kirliliği var hangisi doğru olduğu konusunda zaman zaman teretdüte düşüyoruz, bir yandan güneş almayan dallar meyva oluşturmaz diyeceksiniz diğer yandan daha çok verim adına sık dikimle dalların birbirine girmesinde bir sakınca yok diyeceksiniz, Böyle bir mantıksızlık nerede görülmüş? şükür ki, mantık imdada yetişiyor da doğruyu görebiliyoruz.

Siz bazı üstatlardan yardım aldığınızı belirtmişsiniz ben ne söylesem de dinlemeyeceksiniz zaten,

Videonun 31.50 sn ve 36.23 sn lerini iyi izleyin. Bu işlerin çeneyle olmadığını göreceksiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=X8LW_FJQWEU

Sizlere çok bir şey söyleyemeyeceğim başlıkları sindire sindire okuyunuz bilgileri havuza at mantığınca ele doğruyu bulacaksın.

Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği

Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları

Ceviz budaması

Ceviz Hastalıkları

Not: mart ayında inegöle geleceğim özelden tel numaranı yazarsan geldiğimde müsait olursak görüşürüz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2015, 11:57   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın Selcuk Cicek, öncelikle sitemize hoş geldiniz, yardım mesajınızdan sonra sayfanızı yeni gördüm, Güzel bir şeylere kalkışmıssınız hayırlısı olsun diyelim, Yalnız anlayamadığım cüğürle başlamışsınız sonradan başka bir araziyemi diktiniz?

Aynı bu şekilde bizde küçük bir bahçe kuruyoruz bu yıl, bir arkadaşım ceviz bahçesi istedi toprağı cevize çok güzel ve uygun olduğunu görünce bende ona bu öneriyi sundum araziye tohumdan fidan için ceviz ekip aşılayacağım ve daha sonra fidanları söküp satacağım ama bahçeyi oluşturacak fidanları sökmeyeceğiz uygun metrelerde bırakacağız sizde bu şekilde yapabilirdiniz.

Kafanızın karışık olmasını gayet doğal karşılıyorum zaman zaman bizlerin dahi karışıyor bir çok bilgi kirliliği var hangisi doğru olduğu konusunda zaman zaman teretdüte düşüyoruz, bir yandan güneş almayan dallar meyva oluşturmaz diyeceksiniz diğer yandan daha çok verim adına sık dikimle dalların birbirine girmesinde bir sakınca yok diyeceksiniz, Böyle bir mantıksızlık nerede görülmüş? şükür ki, mantık imdada yetişiyor da doğruyu görebiliyoruz.

Siz bazı üstatlardan yardım aldığınızı belirtmişsiniz ben ne söylesem de dinlemeyeceksiniz zaten,

Videonun 31.50 sn ve 36.23 sn lerini iyi izleyin. Bu işlerin çeneyle olmadığını göreceksiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=X8LW_FJQWEU

Sizlere çok bir şey söyleyemeyeceğim başlıkları sindire sindire okuyunuz bilgileri havuza at mantığınca ele doğruyu bulacaksın.

Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği

Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları

Ceviz budaması

Ceviz Hastalıkları

Not: mart ayında inegöle geleceğim özelden tel numaranı yazarsan geldiğimde müsait olursak görüşürüz.

Bahçede icar vardı icar ceviz çöğürü yetiştirmişti. Sezon başı çöğürleri satınca biz fidan alıp diktik. 7x5 diktik ben İbrahim balkal ile görüşüyorum tanıdığımız oluyor. Fakat sık dikim yapmamın sebebi kesinlikle İbrahim balkalın ya da fidancıların yönlendirmeleri değildi. Amerikan üniversiteleri de araştırma sonuç raporlarında chandler ağacını böyle değerlendirmiş. Bahçem 2 dekar ben bu bahçeyi biraz da bana öğretmesi açısından kurdum büyük bahçelere adım atmadan her şeyi kendim deneyimlemek açısından.

Beni tedirgin eden mevzu dikim yaparken aşı noktalarının toprak hizasında kalmasıydı. Sanırım ilk yüklediğim fotoğrafları gördünüz ve cevabı ona göre verdiniz ama son haliyle fidanların dikili haliyle bahçeyi son mesajlarımda görebilirsiniz. İnegöle geldiğinizde bende İnegölde olursam muhakkak görüşmek isterim. İzmir'de yaşıyorum. Askeri personelim geldiğinizde haber verirseniz muhakkak izin ayarlayıp gelmeye çalışırım tepe vurmaları için mart ayında İnegölde olacağım.

Eski 28-12-2015, 12:54   #16
Yeni Üye

Kendi düşüncem şu oldu 8x8 dikimde elbette ağaç başına verim diğerinin %20-30 fazlası olacaktır. Ama 1 dekara 15 ağaç dikebiliyorum.
Ağaç başı 30 kg meyve verse dekar başına 450 kg yapar (miktarlar gerçek dışı olabilir örneklendirme yapıyorum )

Sık dikimde 1 dekara 28 ağaç dikebiliyorum. Ağaçların büyümelerini durdurarak verimi azaltacağız.

Ağaç başı 20 kg verse dekar başına 560 kg yapıyor. (miktarlar yine gerçek dışı olabilir.)

8x8 / 15 Ağaç / 30 kg (1 ağaç) / 450 kg (dekar)
7x5 / 28 Ağaç / 20 kg (1 ağaç) / 560 kg (dekar)

Verdiğim örnekte evet ağacı büyütmüyorsun ve %70 verim alıyorsun ama ağaç sayısı fazla olduğundan dolayı dekardan aldığın verim %20 artıyor.

Gözlerimle gördüğüm örnekten bahsedeyim 7x5 dikim chandler bahçesinde bir ağaçtan 33.75 kg (yeşil kabuğu soyulmuş ve kurutulmamış) Meyve alındığına şahit oldum. (Balkalın bahçesinde) tabi ki onun gazında değilim o verime ulaşmak için en az balkal kadar bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerek. Ben bu bahçede neyin doğru olduğunu göreceğim büyük bahçelerim var ve alınan dersler doğrultusunda bahçeler kuracağım. İnegölde çok fazla ceviz diken var kişiler 8x8 bahçelerin arasına dikiyor 8x4 yapıyor, 7x5 olanlar araları kaldırıyor herkes birşey yapıyor. Çit şekli dikim dünya literatüründe geçiyor (hedgerow orchard) büyümeye budarsan 7 yaşında birbirine değen 7x7 Pedro bahçeleri gördüm. Büyümeye budarsan ceviz büyüyor bu bir gerçek. Biz fayda maksimizasyonunu değerlendirmeliyiz. Diye düşünüyorum.

YeniBON ve hdoğan beğendi.
Eski 28-12-2015, 12:59   #17
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Değerli arkadaşlar nihayet bahçemi oluşturdum. İnşallah her fidanda yaprak görürüm. Bazı aklıma takılan noktalar oldu bahçe kurulurken. Umarım aklıma takıldığı gibi başarısızlıkla sonuçlanmaz. Bahçeyi meyve tarımıyla uğraşan bi aile büyüğüm ile kurduk. Böyle olunca bizim şöyle olması gerek böyle olması gerek dediğimiz hiçbir nokta değer kazanmadı sen bizden iyi mi bileceksin denilerek bişey olmaz mantığıyla bahçemi kurma konusunda öncül oldular.

Arkadaşlar kafamı en çok şu karıştırdı. Ben bahçeyi derin sürdürdüm. ve bahçedeki tezekler kırılmadan da kuyuları açtırıp fidanlarımızı diktik. Aşı noktaları toprakla aynı seviyede bırakıldı amcamın diktesiyle. Toprağın çökeceğini ama çok istiyorsan dibini açtır fidanın dediler. Umarım o toprak çöker yoksa seneye kimseyi karıştırmadan yeni baştan yeni fidanlarla kendi bildiğim gibi kuracağım bahçemi.

Toprak elbette çökecektir. Bu toprak yapınıza,çukurların boyutuna ve ne kadar kapalı durduğuna göre değişir. ancak toprak çökerken fidan çökmeyecekmidir? yer çekimine fidan karşımı gelicektir. toprak ne kadr çökerse fidanda aynı oranda aşağıya iner. yani aşı yeri toprak seviyesi ile aynı ise toprak çöksede çökmesede bu seviye değişmez.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2015, 14:07   #18
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Öncelikle bereketli olmasını dilerim. İnegöl'ü biliyorum güzel bir belde. Acaba yerinizi söylemenizde mahsur var mıdır? Bölgede ikamet eden yakın bir arkadaşım bu konuda araştırma yapıyordu. Fakat internet ile çok içli dışlı olmadığı için muhtemelen sizi bilmiyordur.

Teşekkür ederim. Hayırlı ve bereketli olsun.

Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2015, 15:36   #19
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Poizer Mesajı Göster
Öncelikle bereketli olmasını dilerim. İnegöl'ü biliyorum güzel bir belde. Acaba yerinizi söylemenizde mahsur var mıdır? Bölgede ikamet eden yakın bir arkadaşım bu konuda araştırma yapıyordu. Fakat internet ile çok içli dışlı olmadığı için muhtemelen sizi bilmiyordur.

Teşekkür ederim. Hayırlı ve bereketli olsun.
Teşekkür ediyorum iyi dilekleriniz için. İnegöl'de Çeltikçi Köyü yolunda bahçem fakat ben İnegöl'de değilim şuan. İnegöl'deki tanıdığınız kimdir belki bende tanıyorumdur?

Düzenleyen Selcuk Cicek : 28-12-2015 saat 17:22
Eski 28-12-2015, 17:16   #20
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Tanıdığım dekorasyon işi yapıyor. Babutcu dekorasyon isimli firması var. Kiralık bir bahçesi vardı size yazdıktan sonra kendisiyle konuştum. Kısa süreli bahçe kiraladığı için ceviz yetiştirmenin pek mantıklı gelmediğini söyledi. İleride arazi temin edebilirse o zaman olabilir.

Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2015, 18:37   #21
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Fidanların tümü bu şekilde dikildiyse zaman kaybetmeden fidanları derin bir bel küreği yardımıyla yukarıya çekiniz aşı yeri toprak seviyesinden en az beş cm yukarıda olmalı ve kışın fidan dibi çukur olmamalı,

Name:  12414395_428987953967706_455570015_o.jpg
Views: 1577
Size:  39.7 KB

Verim konusuna çok takılmayın siz doğru olanı yapın ağaçta gerekeni yapacaktır,

Dokuz yaşında 8x8 dikimden 85 kg yaş yani ağaçtan toplanıp yeşil kabuğundan ayrılıp tartıldı 8x4 dikseydim kaç kg alabilirdim cevabı verecek varmı?

Meletli beğendi.
Eski 28-12-2015, 19:17   #22
Yeni Üye

Abi o fidan çukurda kalmadı aslında etrafındaki tezeği kırmadık başka toprak koyduk dibine o fidanın çevresi seviye üstü şuan onlar kırıldı düzeltildi.

9 yaşında 8x8 dediğiniz ağaçtan 85 kg aldıysanız dünya ortalamasını fazlasıyla aşmışsınız abi tebrik ederim. Çeşit değiştirmemi yapmıştınız o ağaca ? yaşlı bir bedene 4-5 aşı yapılarak bu verimler alınabilir sanıyorum. Dünya geneli sık dikimle dekardan 600-700 kg arası alıyor. 8x8 dikimle 15 ağaç 85 kg den 1200-1300 kg mı alıyorsunuz dekardan ? Martta inegöle geldiğinizde muhakkak görüşmeliyiz abi.

Eski 28-12-2015, 21:34   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Fidanların tümü bu şekilde dikildiyse zaman kaybetmeden fidanları derin bir bel küreği yardımıyla yukarıya çekiniz aşı yeri toprak seviyesinden en az beş cm yukarıda olmalı ve kışın fidan dibi çukur olmamalı,

Eklenti 590586

Verim konusuna çok takılmayın siz doğru olanı yapın ağaçta gerekeni yapacaktır,

Dokuz yaşında 8x8 dikimden 85 kg yaş yani ağaçtan toplanıp yeşil kabuğundan ayrılıp tartıldı 8x4 dikseydim kaç kg alabilirdim cevabı verecek varmı?
Sayın Lilium kabuğu soyulmuş 85 kğ yaş ceviz doğrusu çok güzel bir sonuç herhalde.Henüz meyve almak bahtiyarlığına erişmemiş bizler için moral verici gerçekten.Ama kurutulmuş haliyle kaç kğ.kaldığını paylaşabilirseniz geleceğe dönük projeksiyonlarımız daha gerçekçi olacaktır.Selam ve saygılarımla.

Meletli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2015, 01:40   #24
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

9 yaşında 8x8 dediğiniz ağaçtan 85 kg aldıysanız dünya ortalamasını fazlasıyla aşmışsınız abi tebrik ederim.
Çeşit değiştirme değildir fidandan ekilmiş ağaç,

Bakınız ben dünya ortalamasına altına üstüne bakmam, kendi şartlarımla olan mücadeleye bakarım, üstte de dedim "Verim konusuna çok takılmayın siz doğru olanı yapın ağaçta gerekeni yapacaktır," Hatta gerekenin en iyisini yapacaktır.

Bir ağacı öyle budamayla böyle budamayla ne küçük tutabilirsiniz nede güneşi rüzgarı tutup içine sokabilirsiniz, budamanın, rüzgarın, güneşin, toprağın ağaç üzerinde büyük etkisi vardır bunların herbirinin bir denge terazisinde tutmanız gerekir, Ağaç öyle veya böyle siz ne yaparsanız yapın kendi doğal formuna gelmeye çalışacaktır.

Eskiden yerli cevizlerde budama olmamasına rağmen yinede üst üste gelen dallar güneşi engelleyen dallar alınır çok uzayan filizler hafif uç alımı yapılırdı, ve bu budamanın amacıda şu şekildedir tüm litarütürlerde, hafif aralama budaması yapacaksın ki meyva yapacak dallar güneş alsın meyva gözü oluştursun güneş almayan dallar meyva gözü oluşturmaz der Şimdi bu bilgiler ki doğru bilgiler, şimdi bu bilgiyi bir tarafa koyun orda dursun

Günümüzdeki yabancı çeşitler yandal verimli çeşitler budama ya da budanması gerekir söylemi de doğrudur budanmalılar.

Bilmiyorsanız hemen sorun Neden?

Biri bir şey söylüyorsa mutlaka açıklamasını da yapmalı ama mantık çercevesinde yani sizi doyurmalı inandırmalı doğru olduğu kanısına varmalısınız.

Yandal verimli çeşitlerde Budamanın amacı aynen yerli çeşitlerde olduğu gibi loş güneş ışınlarıyla birlikte rüzgarı sokmanın yanında ağaç taç yapısını birden büyütmeyip dal kırılmalarını önlemeyle birlikte yan gözleri uyandırıp meyva tutumunu sağlamak daha çok verim almak ağacın bütün uzuvlarından en etkin bir şekilde yaralanmak yani ağaç boş dalın kabuğunu besleyeceğine meyvayı beslemek, Boş dalıda şöyle açıklayayım, bir dal düşünün atıyorum 1 mt re olsun, siz bu dala müdahale etmezseniz (Bu müdahale de ağaçın gelişimine göredir) ucunda bir kaç meyva yapar geri gözler uyanmaz boş cıplak kalır, bu dalı ağacın gelişim dengesine göre keserseniz yani kestiğiniz yerden geri kalan gözleri uyandırabileceğini enerjisinin yeteceğini tahmin etmelisiniz, bu tahminiz dengeli olmalı, az kesimlerde belki biraz çıplak boş dal ya da az meyva alabilirsiniz ama fazla kesimlerde de yeşil aksama fazla çalışmasına ve meyva dökümleri görürsünüz. Aynı keza kalın dal çıkarmalarda da aynı olayı yaşarsınız, burası çok sık şu kalın dalı çıkarayım demek hatadır çıkacak dal daha küçükken çıkarılmalı ağaçın dengesine çok etki etmemeli. Budama kesmek aralamak değildir budama aynı zamanda denge demektir.

Budamayla tabi ki ağaç taç yapısını küçük tutarsınız ama bunu yıllara yayarak uzatırsınız, bu demek değildir ki, ebedi küçük tutacağım.

Tacı küçük tutma olayını bazı arkadaşlar yanlış algılıyor sürekli küçük tutacağını sanıyor. Yok öyle bir şey ağaç kendi formunu zaman içerisinde oluşturacaktır bizler bu oluşumu en yararlı bir şekilde düzenleyerek faydalanmaya çalışacağız.

Şimdi,

Ağaç formunu zaman içerisinde oluşturacaksa (bu bir bodur ağaç değilse, ki, değil) 7x3.5 - 8x4 gibi dikimlerde (şimdi en üsteki siyah yazıyı okuyun) bu ağaçlar nasıl güneş ve rüzgar alacak meyva gözü oluşturacak ve daha fazla meyva alacaksınız?

Bizlere bir şeyler söylerlerken ya da biz parayı duyunca başımız dönüyor başladığımız yeri unutturuyorlar.

Sadece çok verimi çok verimden kazanacağın parayı düşünüyoruz, Ya sıklıktan oluşacak hastalıklarla mücadele para, emek, kayıp, değilmidir?

Daha hastalık konularına gelmedim, bir çok kereler açıkladım ama okuyamayan arkadaşlar olabilir, o nedenle başlıkları iyi okumanızı öneririm.

Sayın Meletli, kuruyunca tartma durumum olmadı fakat şu ana kadar edindiğim tecrübelerime göre 60-65 kg kuru kalır.

Eski 29-12-2015, 02:13   #25
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bir ilave daha yapayım

En sinir olduğum şeylerden bir tanesi de ağaç üzerinde meyva saymak ya da tahmin etmek veya kaç meyva tutacağını söylemek, Dolayısıyla üreticiyi kandırmak. Merak edersin sayarsın o başka bir şey, şu dal üzerinde 10 tane 20 tane meyva yapacak meyvanız olacak demek başka bir şey.

Yahu siz Allahmısınız, Bu işin afatı var tufanı var dolusu var donu var budama hataları var bakım hataları var var oğlu var, daha bir çok sayabilirim.

Böyle şeylere itibar etmeyiniz, yola çıkarken geri döneceğinizin garantisi varsa o söylemlerinde garantisi vardır.

O nedenle siz doğru olanını yapın tedbirlerinizi alın gerisini Allaha bırakın kısmetimizde ne varsa dölüm bazında verim odur.

Eski 29-12-2015, 10:00   #26
Yeni Üye

Abi söylediklerinin yanlış olduğunu düşünmüyorum elbetteki nasipte ne varsa kaşıkta o çıkar. Ama farklı açılardan bakıyoruz. Bizim çiftçi kanallarımızın yaptığı programlar hep reklam kokuyor Sinan kara mühendis her programda danışmanlığınızı ben yapıyorum gibi benzer cümleler kuruyor benim fidanlığımın fidanı gibi cümleler kuruyor. Arıyorsun benim bahçemde sorum var diyorsun ilgilenmiyor bile neden fidanı ondan almadın diye. İzlediğiö Türk programları benim için bişey ifade etmiyor. Ben california üniversitesi öğretim üyelerinin açıklamalarına dayanarak bahçemi böyle kurdum 1 milyon dan fazla ağaç dikilmiş üniversite danışmanlığında. Ve bu kurulan bahçeler tohumdan kurulan bahçeler yani fidan satma kaygısı söz konusu değil. Bu işin patronu Amerika'dır bildiğiniz gibi. Sizin söylediğinizi de dikkate alıyorum elbette. Herkesi dinle kendi kararını kendin ver. Benim felsefem budur. Bursa'nın en büyük üreticilerinden May Tohumculuk firmasının üretim görevlileriyle görüştüm daha sizin aldığınız kadar meyve aldıkları bir ağaçları olmamış. Tecrübelerinizi dinlemek için sabırsızlanıyorum. Hangi yollardan yetiştirdiğinizi dinlemek istiyorum. Benim amacım para kazanmak değil ben zaten kazanıyorum ama hobi amaçlı bir bahçe oluşturmakta değil ben sadece başarmak istiyorum. 2 dönüm bahçe kurdum 30 tane ağaç dikmektense 60 tane dikmeyi tercih ettim. Hatta ben bir sırayı 7x7 bırakmak ve kalan diğer sıralarla o sıradan aldığım verimi karşılaştırmak istedim ama uygulayamadım. Göreceğiz bahsedileni tecrübe edeceğiz. Ben bunu Zaman kaybı olarak değerlendirmiyorum.

Bahsettiğiniz bahçeyi ve ağacı çok merak ediyorum. Fotoğrafı var mı bahsekonu ağacın abi ne kadar büyüdüğünü görmek istedim. Birde hangi cins olduğunu merak ettim.

YeniBON beğendi.
Eski 29-12-2015, 11:39   #27
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Fecabook sayfamda paylaşmıştım

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2015, 13:47   #28
Yeni Üye

Abi maşallah bereketli olsun inşallah. Hangi cinsti bu ceviz ? Faceden ekledim seni.

Eski 29-12-2015, 18:23   #29
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Chandler tabi ki.

Eski 04-01-2016, 15:15   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2015
Bende 200 fidanlik bir chandler bahcesi kurdum.damla sulama yapacagim.sulama icin tarladan 4metre kadar yuksekte havuz yaptim.havuzun basinci yeterli olurmu sizce birde cok azda olsa suda kum geliyor.hidrosiklon ve filtre koymasam havuzda kum suzulurmu sizce cunku havuz cikisini 10 cm yukari koydum.yardimci olursaniz sevinirim

şahan19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024