agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen Abbass
  • 1 Gönderen karabuz
  • 1 Gönderen Safranlı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2015, 17:57   #1
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Kerestelik ceviz yetiştirme

Kırklareli Pınarhisar'da dere kenarı(taban suyu problemi yok, PH 7,4), yarı kumluk ve yaklaşık 50 dekarlık tarlada kereste amacıyla tohumdan ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum.

(5*5 dekara 40 adet, toplam yaklaşık 2000 adet)

Emekliliğime daha 12 yıl olması ve mesafeden dolayı bakımını yapamayacağımı düşündüğümden meyve için ekmeye cesaret edemedim.

Tarla boş duracağına **** yıllık dekarı 50 tl'den icara vereceğime kızım belki ama torun/torunlar kesin duacı olacaktır 40-45 yaşındaki ceviz ağacı kerestesine...

Selami BAYRAK'ın Kitabı'nı okudum, orada;
Paradoks melezi
Anadolu cevizi ve Kara ceviz melezi
Royal melezi
Diye üç ceviz çeşidinden bahsediyor.

Fakat

Bu Çeşitleri hiçbir yerde bulamadım ve Selami bey ile telefonda görüşmemde;
Bu çeşitler için kendisine talep gelmediğini, Türkiye'de bulunmadıklarını, Fransa'dan temin edilebileceğini söyledi.

Ekimi Ekim veya Kasım 2015'te yapmayı düşünüyorum.

Her türlü Öneriye açığım, fakat tarla ile yılda en fazla 5-6 seferde toplam 10-12 gün ilgilenebilirim. Yaz izinleri hariç.

Bir de mesela Çapı 40-45 cm olan ceviz kerestesinin metreküpü yaklaşık kaç liradır. Sonuçta 40 yıl beklesem 40*2500=100.000 icar parasından vaz geçiyorum...

ligustrum beğendi.
Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 21:18   #2
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bu yazıları inceleyin isterseniz. Ceviz yerine tercih edebilirsiniz.

paulowniaci.com

EN HIZLI BÜYÜYEN AĞAÇ 'PAULOWNİA' Bİr PALAVRA MI?-YabanTV

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2015, 17:46   #3
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bu yazıları inceleyin isterseniz. Ceviz yerine tercih edebilirsiniz.

paulowniaci.com

EN HIZLI BÜYÜYEN AĞAÇ 'PAULOWNİA' Bİr PALAVRA MI?-YabanTV

Ilginize çok teşekkürler.

Bu yaz
2-3 ay boyunca araştırdım. Siteyi inceledim ve ilgilileri ile mesajlaştım ama net bir piyasa bilgisi ve fiyat veremediler. Türkiye için.
Yani Türkiye de piyasası yok.
Lüleburgaz'da fidancığı var dere kenarında Un fabrikası yanında ( belki bilirsiniz) onlar ekmiş zamanında (7-8 sene önce galiba) 20 dekar civarı.
Elde patladı, satmak için müşteri bulmayı bırak Tarlayı nasıl temizleyeceğimizi düşünüyoruz dedi.

Eski 23-02-2015, 08:01   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Kerestelik ceviz yetiştirmek paulownia yetiştirmekten farksız, 20-30 yıl sonra satılıp para kazanılacak diye garantisi yok.

yok illyaki ekilecek ise kara ceziz tercih ediniz ( j.nigra ) , paradox agaci souk sevmez eksi -9 görürse souk alır.

formullaone beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 12:09   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
meyvesi altın değerindeki en özel meyvemiz varken kütükle uğraşmak niye...
hiç bir mantığı yok...asla yapılacak iş değil...
etmeyin eylemeyin ne olur

formullaone beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 14:14   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
meyvesi altın değerindeki en özel meyvemiz varken kütükle uğraşmak niye...
hiç bir mantığı yok...asla yapılacak iş değil...
etmeyin eylemeyin ne olur
İlk mesajı okursanız, meyve amacıyla yetiştirmekle uğraşamayacağını belirtmiş arkadaşımız. Sulama, budama, gübreleme, ilaçlama yapmayınca özel meyve ağaçları ne hale gelir acaba? Ya 50 liradan dekarını icara vereceğim ya da gelecekte torunlarım için bir yatırım yapacağım diyor. Sapla samanı karıştırmayalım.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 23:39   #7
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Galiba Fıstık çamı ekeceğim, biraz araştırma yapıp bu işi yapan birkaç kişi ile görüştüm.

Sonuçta;
Tarlada fidanı yabani otlar boğmasın yeter, eğer bakım, gübre ve su olursa inkar etmez daha çabuk ürün verir. ****** ilk kozalakları 12-13 Yaşında yapmakla birlikte ekonomik olarak 18-20 yaşında anlam ifade etmeye başlar ve 35-40 yaşında en yüksek verime ulaşıp çok rahat 100 yaşına kadar verim verir.

diye öğrendim kısaca...

Geriye kalan sorunlarım;
Trakya'nın ortasında 150 metre rakımda verimi nasıl olur ve kozalakları nasıl toplayıp işler/satarım. Bildiğim kadarıyla Trakya'da böyle bir sektör yok, Koru Dağları hariç.

Eski 27-04-2015, 23:54   #8
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Ama hala aklımda ceviz ekmek olmakla birlikte, hastalık ve zararlılara önlem almak için yeterli zamanı ayıramayacağımdan korkuyorum.

Gerçekten
Çoğu internet sitesinde yazdığı gibi, yılda 8-9 defa hatta duruma göre daha da fazla sayıda ilaçlama yapmak gerekiyor mu ?

Bir de tarlada ağaçları 3-4 günde bir hastalık ve zararlı için sürekli kontrol edip önlem almak, bu kadar çok ilgi göstermek gerekiyor mu ?

Sonuçta Köyde evin bahçesinde, komşuların bahçelerinde üçer beşer tane de olsa çeşit çeşit ( elma, armut, badem, ceviz, şeftali, zerdali, vs....) bir sürü meyve ağacı var ve kimsenin ilaçlama yaptığını görmedim, duymadım. Ben mi çok büyütüyorum.

Selami BAYRAK beyin Ceviz Yetiştiriciliği ve Hasad Yayınları'nın Kitaplarını okudum, hastalık ve Zararlı konularında uçtukça uçuyorlar. Açıkçası kızıma bile o kadar dikkat etmedim

Sonuçta budanmaları, suları ve beslenmeleri yeterli olduktan ve yabancı otları temizlendikten sonra daha ne istiyor bu cevizler.

Yardım....

Eski 28-04-2015, 00:02   #9
Ağaçsever

Abbass's Avatar

İlkbaharda uyanmadan bordo bulamacı yapıp, leonardit ve yanmış hayvan gübresi versek, otlarını temizlesek,

15 Mayıs-15 Ağustos arası iki haftada bir sulasak, ayni zamanda damla sulamadan gübrelerini ve humik asitlerini versek,

Sonbaharda yaprak dökmeden önce (hasattan hemen sonra) bor'lu ve çinko'lu yaprak gübresi verip yaprak döktükten sonra tekra bordo bulamacı yapsak. En sonda da bi diskaro çeksek yetmez mi ?

Eski 28-04-2015, 13:20   #10
Ağaçsever

Rtanyel's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2014
O kadar olsa ormanlarda kendi başına yetişmezdi, illaki aşılı olunca daha hassas olur ama sonuçta ceviz bu her yönden dayanıklı olduğuna inanıyorum, birde gübrelemeyi en kolay hale getirmek için düşündüğüm bir yöntem var, onuda buradan sormuş olalım, bütün ağaçların dibini tek tek, taç gölge iz düşümünden kazıp gübreleyip kapatmak hem çok vakit alıyor, hemde yoruyor, diyorumki ağacın dibine küçük kazık çakıp, döndüre döndüre çıkararak, köke doğru çapraz delik açsak, gübresini atıp kapatsak, hiç bakım yapamamaktansa bu şekildede besleyici olmazmı, tutarmı tutmazmı, tecrübeli üstatların yorumlarına açığım, denemekte fayda var diye düşünüyorum...

Rtanyel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2016, 02:27   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2016
ceviz bir çocuk gibi

salih84salih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024