agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni676Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2015, 21:17   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2014
Temel yapımı, boru döşenmesi ve havuza gider yapılması.

Eklenen Resimler

patara67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 13:10   #32
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Komutanım önclikle hayırlı olsun; bende Ankara nın kazan ilçesine 40derece 15'02,29"K 32 derece 46'20,25"D koordinatlarındaki 1012 rakımlı bahçeme 160 adet chendler ceviz diktim. şu anda da 40 derece 15'01,79"K 32 derece 46'09,06"D 14 dönüm 1016 raakımlı bahçeme 270 tane daha chendler ceviz dikeceğim mart ayında.
denemelerim sonucunda açık kök dikmeye karar verdim siparişide verdim. Tarlayı hazırlarken eylül ayında tarlayı sürdürdüm, toprak tahlilini yaptırdım ve ağaçları dikeceğim alanı belirledikten sonra sıra üzerine sırt hazırladım yaklaşık40-50 cm yükseltim ağaçları dikeceğim yerileri, bu işlemi yapmadan önce tarlanın değişik yerlerinde kepçe ile zemin etütünü yaptıktan sonra burğu ile yaklaşık 80 cm delikler açtırdım. Açtırdığım deliklerin yanlarını elle patlatarak çukurların içindeki bütün toprağı boşaltarak zeminine 2-3 kürek gübre ve tarlanın üst toprağını karıştırarak çukurları tekrar belirli mesaafeye kadar doldurarak dikime hazır hale getirdim.
Ankaranın ilk bahar donları ve eylül ekim ayındaki donları 2014 yılında epey zarar verdi ağaçlara ama kaybımız bizim yok gibi 11 dönüm ilk 160 ağaçlık tarlaya 15 as 900 kamyonla gübre döktürmüştüm 2013 yılın da ilaçlama ve damlama sulama sayesinde zararsız denecek kadar az zararla atlatmamız sevindirici ki chendler için deniz sevyelerine yakın yerlerde dağa iyi yetiştiği söylenmesine rağmen.
ilk 3 sene çok önemli olduğunu ve bu senelerde bir ağacın ortalama yıllık 1,5-2 metre sürgün vermesi ile birlikte ilk taçlanmayı yapması gerekiyor
Bahçede gezen içinde yaşayan bahçesine ne yapılması gerektiğini acı tecrübelerle öğreniyor.

Sizin bahçenin konumu çok güzel, bahçenizde 10 meterlik bir eğim olmasıda çok güzel allah emeklerinizi boşa çıkartmasın

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 20:37   #33
Ağaç Dostu

Sn Yakup Ünal katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. Bence ilk bahçeden oldukça tecrübe edinmişsiniz neden derseniz 2 nci bahçeyi hazırlama şeklinizden belli. Yanılmıyorsam bahçeniz İnceğiz köyünde. Sizin bahçeniz de hayırlı olsun.

Düzenleyen patara67 : 05-01-2015 saat 20:45 Neden: eksik
Eski 05-01-2015, 20:50   #34
Ağaç Dostu

59. Bu gün 07 Ekim 2013 Pazartesi. Bahçenin ön tarafındaki kil tabakası canımı sıktı yan komşumuzu aradım durumu anlattım o da benim bahçede aynı toprağın bir metre altı kil bir şey olmaz merak etme dedi. Sonra Köyden sorumlu Ziraatçiyi aradım onunla beraber Çarşamba günü araziye bakacağız. Sonra yan komşuyu aradım bizim iki yanımızdaki ceviz bahçesi olan ona da durumu anlattım o da benim toprak seninkinden daha çok killi 30 cm sonra kil başlıyor bak benim cevizlere gayet sağlıklı merak etme dedi içim ferahladı akşamda Kazım’ı aramıştım o da merak etme cevizin kökü onu delip geçer demişti. İçim ferahladı. Belki de ceviz fidan kökünü açarken 2 m açmak lazım kil tabakası hem yumuşar hem de toprakla karışmış olur içine bol gübrede atarsak sorunun büyük bir kısmını halletmiş oluruz.
60. Bu gün 07 Ekim 2013 Pazartesi saat;23,15. Aklıma ne geldi hani ‘’ Bir kez de Atatürk gibi düşünmek lazım’’ demiştim ya kilin nasıl çözüleceğini buldum. Kepçe sadece 3-4 saat fazla çalışacak. Şöyle ki toprak kepçe ile kazılacak 1 m. nin altında kil varsa kilin 1 m. si alınacak ve dışarı ayrı bir yere konulacak kepçe çevresinden uzanabildiği yerden çukura üst topraktan çekecek bizde içine 1-2 çuval gübre atacağız ve toprağı karıştıracağız böylelikle en az 2m. lik iyi toprak hem de havalanmış toprağa ceviz fidanını dikmiş olacağız. Çukurun genişliği 2x2 m olmalı. Kazımla konuşacağım biraz fazla kepçe parası vereceğiz ama iş sağlam olacak. Bu işlem killi yerler için geçerli diğer yerlerde sorun yok Kazım’ın dediği şekilde açacağız o 1x1,20 m çukur açacağız diyordu.
61. Bu gün 09 Ekim 2013 Çarşamba. Sabah erkenden Sincan sanayisine gittim. Keresteleri alacağım kişi nakliye kamyonuna tahtaları yüklemişti. Nakliyeci diğer malzemeleri de almak için ayrıldı PVC boru alırken iyi ki kontrol etmişim tümden yanlış vermişler neyse düzelttiler. Temeli yapacak usta aradı bu gün gelemezmiş bunlar ne biçim adam anlamadım valla. Bende biraz taş taşıyım dedim baktım belimi ağrıtacağım bıraktım. Aşağıdaki çeşmeden gelen boruyu yaptım biraz uğraştırdı ama oldu suyu aşağıya kadar aldım. Bundan sonra çeşmenin suyunu istediğim zaman yan bahçeye istediğim zaman bahçenin en aşağısına istediğim zaman kuyulara vereceğim. Usta yarın gelecek.
62. Bu gün 10 Ekim 2013 Çarşamba. Usta geldi ufak tefek fırıldak birisi çıktı. Sabahtan bahçeye gittik temeli inceledi sonra 2 tahta kesti çaktı 30 dk sonra benim bir işim var diye gitti 3 saat sonra geldi saat 13.00 dı. Kalıpçılar gelecek dedi onlara yemek hazırlayacağım dedi çeşmenin orada 2 saat yemek yaptı ve kendisi yedi herhalde, ben aşağıda gübre dolduruyordum sonra beni çağırdı işçiler Yenikent’te yolda kalmış ben Pazartesi yapayım dedi ben arife dedim o Pazar yaparım dedi ben niye yarın Cuma yapmıyorsun dedim Çankaya da işi varmış sonra halamın oğlunu aradım bayramdan sonra buluruz dedi bende adamı aradım git işine kardeşim dedim adam beni sinir etti ayak üstü 40 yalan uyduruyor bunlar ne biçim insanlar ya onun yüzünden temel malzemelerini de getirdim bahçede duruyor. Temele sabah 1 kamyon daha taş geldi. 10 adet çuvala gübre koydum biraz belim ağrır gibiydi erken bıraktım.

İSOCAN ve cnrtkt beğendi.
Eski 05-01-2015, 20:58   #35
Ağaç Dostu

Usta yüzünden temel malzemeleri ortada kaldı.

Eklenen Resimler

Eski 06-01-2015, 07:58   #36
Yeni Üye

buzul_karizma's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2014
sayın patara67
pür dikkat takip ediyoruz..

buzul_karizma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 10:35   #37
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
İnsan, en çok tecrübeyi 62. maddede geçen olaylar sonrasında kazanıyor.
Takipteyiz.

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 22:47   #38
Ağaç Dostu

Arkadaşlar sağolun daha günümüze gelemedik. En sonunda bu güne kadar alınan dersleri kısaca yazacağım.

Eski 06-01-2015, 22:51   #39
Ağaç Dostu

63. Bu gün 20 Ekim 2013 Pazar. Yarın temel yapmak için ustalar gelecek o yüzden malzemelere bakmaya gittim. Malzemeler yerinde duruyor sorun yoktu. Havuzun altını delmek için uğraştım ancak delemedim arkasında taş var. Havuzu yaparken ilk önce taş örmüşler sonra betonla sıvamışlar. Daha iyi aletlerle deneyeceğim. Kazım CIBIR ile görüştüm Cumartesi gelecek.
64. Bu gün 21 Ekim 2013 Pazartesi. Evin temelini yapmak için ustalarla saat 07.00’da yuva köyün orada buluştuk ben önde onlar arkada bahçeye gittik. Hemen işe başladılar. Toplam 6 kişilerdi Bayat’lılarmış. Halamın oğlu buldu bu ustaları oldukça iyi çıktılar sağlam çalıştılar sabahtan hemen bir grup demire başladı bir grup tahta kalıplara başladı bana da çay demlemek düştü. Çayla yemek için Oltan’a gittim ve kahvaltılık aldım geldim. Çayı içtik hemen işe koyuldular bende kenarlara taştan duvar örmeye başladım bu arada baktık ki taş eksik geliyor ve işin bitmesi için taşların kepçe ile düzeltilmesi gerekiyor bende Kepçeciyi aradım o işim var dedi. Diğer kepçeciyi aradım 3 saat sonra gelirim dedi sonunda ilkini razı ettim geldi işi halletti. Sonra Prefabrikten Tekniker geldi ve temeli kontrol etti ben onunla ilgilenemedim çünkü o arada kepçe arıyordum kendisine sordum varmı bir sorun diye yok dedi yanlış proje almış gelmiş. Saat 16.00 gibi işin biteceği belli oldu ve hazır beton istedik 2 mikser geldi (20 m3 C-20) onu döktüler ve düzlediler artan betonu kapının girişine döktürdük ve düzelttiler akşam saat 19.00’da iş bitti. Sonuçta temel güzel oldu. 3 gün betonu sulayacağım bu arada havuzu ve logar gidişini yapacağım temel kalıbını sökeceğim.
65. Bu gün 23 Ekim 2013 Çarşamba. Sabah erkenden bahçeye gittim. İlk işim temelin tahta kalıplarını sökmeye başlamak oldu biraz vücudum ısınınca betonu sulamak için el arabası ile 4 sefer su taşıdım. Sonra tahta sökmeye başladım saat 10.00’ başladıysam 15.00’da bitti ama bende bittim. Zor bela logar büzünü de boru geçecek şekilde kırdım artık dermanım kalmadı mecburen yarın tekrar geleceğim. Dün keser kırılmıştı bu günde kırıldı delik açarken oldu. Bu gün hortumu denedim aşağıdan havuza gelir mi diye ama gelmedi. Çeşmeden direk havuza suyu getirecek bir yol bulmam lazım hiç enerji harcamadan yapılması lazım öyle olursa bahçenin beşte üçünü hiç elektrik kullanmadan sulayabilirim. Önemli not; 2 Ekim’de don olayı oldu burada sebzeler dondu.
66. Bu gün 24 Ekim 2013 Perşembe. Sabah çok yorgun kalktım hatta ertesi günü gidiyim dedim ama dayanamadım bahçeye vardım. İlk işim temelden çıkan boru çıkışlarının etrafını açmak oldu 1,5 saat ona uğraştım daha sonra logar çukuruna doğru boruları döşedim ilk defa yapıyorum ama kolaymış. Burası bittiğinde bende bayağı yoruldum çünkü eğimi verebilmek için bazı yerlerde borunun altını düzeltmem gerekti. Daha sonra havuzun borusunu değiştirmek için yani basınç fazla gelsin diye daha geniş bir boru takmak için havuzun dışarıya açılan deliğini genişlettim bunun için balyoz kullandım ve beni oldukça yordu. Sonunda deliği açabildim ve boruyu döşedim. Sonra el arabasında harç kardım ve logar girişi ile havuzun boru çıkışını betonladım akşam oldu artık dermanım kalmadı uzun zamandır böyle yorulmamıştım.

İSOCAN beğendi.
Eski 06-01-2015, 23:04   #40
Ağaç Dostu

Ev temel yapımı, logar yapımı ve havuz yapımı.

Eklenen Resimler

sinbas beğendi.
Eski 06-01-2015, 23:06   #41
Ağaç Dostu

Fotoğrafların devamı.

Eklenen Resimler

sinbas beğendi.
Eski 07-01-2015, 22:29   #42
Ağaç Dostu

1. Bu gün 25 Ekim 2013 Cuma. Prefabriğe gittim amacım bendeki proje ile onlardakini karşılaştırmaktı iyi ki gitmişim o projede de mesafelerde sorun vardı benim elimdeki projeye göre düzelttirdim.
2. Bu gün 26 Ekim 2013 Cuma. Çorum Oğuzlar ilçesinden Kazım CIBIR (Oğuzlar'dan) geldi onunla saat 07.00’da Optimum’ da buluştuk yanında oğlu ve bir arkadaşı vardı. Bahçeye vardık Kazım’a yaptıklarımı anlattım birde logar kazarken çıkan yeşil toprağı gösterdim merak edilecek bir toprak değil korkma dedi. İlk önce hazırladıkları iplerle bahçeyi dikdörtgen yaptılar sonra 8*8 m ara ile kireçle işaretlediler saat 11.00 gibi kepçeci geldi çukurları kazmaya başladılar aşağı kısımlarda toprak çok güzeldi neredeyse pamuk gibi çıktı kazma işi bittiğinde toprakta herhangi bir sorun çıkmadı sadece 2 yerde alttan yeşil toprak çıktı orasını da biraz daha derin kazıp yanlardaki üst toprağı alıp çukurun içine konuldu toprağın çok güzel olduğunu söylediler. Bu arada Kazım 2 adet birer kiloluk Oğuzlar77 cevizi getirmiş ona baktık ilk önce bana küçük gibi geldi ancak eve gelip bir torbayı kırınca gördüm ki içi tamamen bütün olarak çıkıyor hiç çürük yok ve içi beyaz dolu dolu çıktı. Tadı da insanın ağzında burukluk bırakmıyor. Sonuçta albenisi oldukça iyi zaten kilosunu kabuklu 15 TL’ye içini 32 TL’ye toptancıya satıyorlarmış Ünal kuruyemişte satılan cevizler hep bizim cevizler dedi.
3. Bu gün 06 Kasım 2013 Çarşamba. Sabah namazından sonra yola çıktım bu gün öğleden sonra evin malzemeleri gelecek dediler bende iş yaparım dedim. Saat 08.00’de bahçeye geldim ilk işim çevre düzenlemesi için krokideki mesafeleri ölçmek oldu. Sonra aşağıya giden suyu en sona verdim. Öğleye kadar tek başıma sera çadırını kurdum ancak tek olduğumdan dolayı bayağı zorlandım. Dut ağacının aşı bantlarını çıkardım. Öğlene yan komşu geldi onunda canı sıkılmış biraz konuştuk sonra giderken ona ev için gelen işçiler senin kulübede kalabilirler mi dedim o da zarar vermezlerse olur dedi. Ev malzemeleri saat 15.00 gibi geldi yan komşunun yanına gittik elektriği ondan alacağız saatin indeksini yazdık işçiler eşyayı indirmeye başladılar. Saat 16.00’da yola çıktım işçiler yarından itibaren orada kalacaklar. Yan komşu bir şey söyledi bahçenin en altına rüzgarı kesmek için kavak dik dedi. Bunu araştırmam lazım aslında mantıklı çünkü oraya dikeceğimiz ağaçlar güneşi engellemez rüzgarı keser. Bende Kazım’la bir konuşayım da olmazsa rüzgar için sera örtüsünü tellere yapayım.

İSOCAN beğendi.
Eski 07-01-2015, 22:36   #43
Ağaç Dostu

Ağaç çukuru açılması ve ev yapımı.

Eklenen Resimler

sinbas beğendi.
Eski 08-01-2015, 19:14   #44
Ağaç Dostu

70. Bu gün 09 Kasım 2013 Cumartesi. Sabah erkenden babamla birlikte bahçeye gittik giderken amacımız hem evi yapanları kontrol etmekti hem de havuzu onarmaktı. Bunun için Ayaş’tan 1 adet çimento aldık bahçeye gittiğimizde işçiler çalışıyorlarmış evin iskeletini neredeyse tamamlamışlar . biz hemen havuzu temizlemeye başladık bunu yapmamız 4 saatimizi aldı çok toprak birikmiş sonunda temizledik ama bende bittim. Daha sonra çimento yapalım dedik ama benim kolum ağrıdı bu yüzden yapamadık bende evin tesviyesini yapacak birisinin telefonu vardı onu aradım usta geldi konuştuk 700 TL’ye anlaştık havuzu sorduk nasıl yaparız diye buraya kalıp atılmalı 20-30 cm yükseltilmeli içine ve kenarlarına hasır tel konulmalı ve mozaik yapmamız lazım dedi bende baktım çok masraf olacak bahara inşallah dedim zaten havuz bize bahara lazım bunun iyi yanı fikir almış olduk. Daha sonra elimizdeki hortumu büzün içinden geçen kangal borunun içinden geçirerek yolun karşı tarafına ve oradan da çeşmeye taktık diğer başka hortumlarla beraber havuza kadar uzattık ve ne görsek iyi su akıyor fakat hortumun ucu çeşmenin borusundan çıkmış ve yalağın içine düşmüş fakat halen su akmaya devam ediyor.Demek ki suyun özelli bu ve buluşlar böyle tesadüf eseri bulunuyor. Bu olay aslında bahçe için çok önemliydi çünkü bu sayede hiçbir enerjiye gerek duymadan yalaktan alacağımız suyla bahçenin her köşesine su götürebiliyorum bunun için ilk önce hortumun ucunu çeşmenin borusuna takacağız ve hortumun içi su dolunca ve diğer ucundan su akınca hortumu yalağa bırakacağım su her yere rakım farkından dolayı ulaşıyor tek sorun büzü açmam lazım çünkü şimdilik büz tıkalı olduğundan dolayı yan komşunun hortumunun içinden bizim hortumu karşıya geçirebildim ama başardım. Bir kez de Atatürk gibi düşünmek lazım. İşçiler ısınmak için UFO istediler ilk başta tamam dedim ancak düşündüm ki elektrik çok gelir şimdi ne yaparız bilmiyorum.
71. Bu gün 18 Kasım 2013 Pazartesi. Sabahtan bahçeye gitmek için yola çıktım ilk önce Ayaş’a Fen İşleri Md.nün yanına uğradım bana Çevre İl Md. lüğüne gittin mi diye sordu bende ne için dedim oraya da gidip bir belge almamız gerekiyormuş ben de bu belge için ne kadar istiyorlar dedim 250 TL civarında dedi. Ayrıca İskan almamız da gerekiyormuş bunun içinde Beypazarı’na gitmem ve orada dilekçe vermem gerekiyormuş ama ilk önce Ruhsat almalıymışız . Türkiye’de şunu anladım ki bir iş yaptırmadan önce çok detaylı iş listesinin çıkartılması gerekiyor bu nasıl yapılır onu da bilmiyorum çünkü işin başında bunu da çıkartmıyorlar. Öğleden sonra tekniker aradı ve Sondaj kuyusunun Kullanma Belgesinin çıktığını söyledi dönerken Sincan’dan belgeyi aldım artık bununla elektrik için başvurabileceğiz. Bu gün birde kapıya kaynak yapmak için Demirci geldi ancak kaynak makinasına elektrik az geldi şu kapıyı yine yapamadık.

İSOCAN beğendi.
Eski 08-01-2015, 19:19   #45
Ağaç Dostu

Ev yapımı ve çeşme suyunun bahçe havuzuna gelmesi.

Eklenen Resimler

Eski 09-01-2015, 19:59   #46
Ağaç Dostu

72. Bu gün 19 Kasım 2013 Salı. Evin ruhsat işlemleri için İl Çevre ve Şehircilik Md.lüğüne gittim ve Geçici Müteahit Belge numarası için 250 TL bankaya yatırdım ve Ayaş’taki Fen işleri Md.nü aradım önümüzdeki hafta Ruhsat belgesini alırsınız dedi. Evin altına şap atılması için bir ustayla anlaştım.
73. Bu gün 26 Kasım 2013 Salı. Sabah erkenden yola çıktım ilk önce Ayaş’a Enerjisa’ya uğradım elektrik işleri için merkezimiz Sincan dediler. Oradan Bahçeye devam ettim yolda giderken evin şapını yapacak usta aradı burada su yok ve şapın yüksekliğini daha fazla istiyorlar bunun için kum ve çimento yetmez dedi bende sen kaç defa geldin gittin yapacağın işe bakmadın mı dedim bunlar nasıl usta anlamadım valla. Neyse bahçeye gittim yalaktan suyu evin oraya kadar getirdim iyi ki 200 m hortum almıştım ve yanımdaydı sonradan 2m3 ve 5 torba çimento daha istedik o da geldi bende tahtaların çivilerini söktüm etrafı topladım ustalar evin büyük bir kısmını bitirmişler. Bu arada çeşmenin suyunu yalaktan evin oraya ve bahçenin yukarısının en aşağısına kadar akıtmayı başardım ağaç dikimi için suyumuz hazır. Akşam üzeri ustalar gitti ben tek başıma kaldım evin terasına çıktım yağmur yağıyordu ve manzara nefisti tüm havayı içime çektim yok böyle bir güzellik.
74. Bu gün 28 Kasım Perşembe. Kazım Cıbır ve 5 kişi ağaç dikmek için geldiler sabah 08.00’da Yenikent’te buluştuk saat 09.00’da bahçeye vardık 6 kişi 160 ceviz fidanını 3,5 saatte diktiler bizde babamla birlikte 8 saatte fidanları ancak sulayabildik sulama bittiğinde hava kararmıştı suyu yalaktan aldık her ağaç için ortalama 4-5 dakika su verebildik mutlaka sulama için damla sulama yapılması lazım yoksa beni çok uğraştırır hem de zaman kaybına sebep olur. Kazım bahara kadar ağaçlara herhangi bir şey yapmayacaksın dedi Nisan başı gibi ben geleceğim ve budama yapacağım ve sana bir bakım listesi vereceğim sende ona uyacaksın bir de Temmuz veya Ağustosta gelip yeşil budama yapacağım dedi. Evi neredeyse bitirdiler gece de çalışıyorlar en son fayansları yapıyorlardı. Yere şap atan usta terası düzgün yapmamış bu yüzden çağırdım yeniden düzeltti artık Ayaş’tan veya köyden usta çalıştırmamak lazım çünkü işi bilmiyorlar. Şimdi diğer ağaçları dikmek için çukurları açmam ve ağaçları temin etmem lazım. Bir de ceviz ağacı dikenlerden birisi ortadaki kuyudan aşağıya kadar düz bir hat olacak şekilde direnaj olsun diye 50 cm lik bir kanal açılması lazım dedi bakalım bunu kendim yapabilecek miyim yapamazsam bakıp daha az kazıp yazın uygun olunca kepçeye yaptırmak gerekecek ilk önce kontrol etmem lazım. Ayrıca ortadaki kuyunun büyük bir kısmı su ile dolmuş onu nasıl boşaltacağım bakalım bunun için elektrik olması lazım. Çeşmenin suyunu bahçenin en aşağısına verdim.

Eski 09-01-2015, 20:08   #47
Ağaç Dostu

Ev yapımı ve ceviz ağacı dikimi.

Eklenen Resimler

Eski 09-01-2015, 23:12   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Çok güzel olmuş.sanki arkası yarın tadında anlatiminiz ise şahane.elinize sağlık devamını bekliyoruz komutanim

patara67 beğendi.
sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 22:09   #49
Ağaç Dostu

75. Bu gün 10 Aralık 2013 Salı. Kaç gündür hava çok soğuk ve don olayı olduğundan dolayı bahçeye gidemedim. Dün Fen İşleri Müdürü aradı evin ruhsatı tamam gel al dedi daha gidemedim , Kazım Ceviz Sertifikasını gönderdi onu aldım. Bu gün yine Ulus’a soba almaya gittim aldım ancak sobacılar çarşısına girerken ayna bir kadının koluna çarptı çok üzüldüm. Az kaldı çok sorun çıkacaktı. Yine Allah yüzüme baktı. Sobanın borusunu takarken dışarıdaki borunun uzantısı çatıyı geçmeliymiş, yoksa geri tepme olur ve iyi çekmez dediler onu nasıl sağlayacağım bakalım. Yarın evi teslim almak için gideceğim sabahtan araba ile giderim hava da don var ama kar yok. Bu arada meyve ağaçlarını dikemedim artık onları Şubat’ın 20’den sonra dikeceğim. Sondajın kenarından çıkan su nereye akıyor acaba ona da bir kanal yapmam lazım. Kuyular kar yağışı ile dolduysa onların da boşaltılması lazım bakalım nasıl olacak yarın görürüz.
76. Bu gün 11 Aralık 2013 Çarşamba. Bu gün çok önemli işler hallettim. Sabah saat 09.00’da Ayaş Fen İşleri Md.nün yanına gittim yolda Aysantı geçidi -9 derece idi bahçe -5 derece idi. Fen Md. den evin Ruhsat belgesini aldım bana şimdi İskan alabilmem için Beypazarı’na SSK’ya gideceksin dedi. Sonra Ayaş Ziraat’e gittim benimle çok ilgilendiler. Çiftçi Kayıt Sistemini Ceviz Bahçesi olarak kaydettik. Bana elektrik almam için bir belge verdiler ve ceviz fidanları için kaşeletmem gereken bir belge daha verdiler. Daha sonra bahçeye gittim evi teslim edecek olan kişi geldi elektrik tesisatlarını ve lambaları tek tek kontrol ettim. Kapı kilitlerine baktım. Boya vs baktım ve su tesisatı için şerh koyuyorum dedim. Çünkü daha su bağlantısı yoktu deneyemedim. Sobayı ve malzemelerini içeri taşıdık dışarıya bağlantı için duvara bağlantı yapmamız gerekiyor ve soba borusu çatıyı en az 1m geçmesi gerekiyor tek başıma yapamayacağım için bıraktım. Daha sonra ağaçları dolaştım 3 ağacın ucu kırılmıştı Kazım’a söyledim gelirken olmuştur dedi bir şey olmaz dedi. Toprak 10 cm don olmuştu bu mesafe köke zarar vermez dedi. Çeşmeden gelen boruyu ben aşağıya vermiştim birisi onu yan komşunun tarafına vanaları çevirmiş ve borular donduğu için düzeltemedim. Çeşmenin orası da tümden buz olmuştu muhtemelen alttan su bizim bahçeye akıyor havanın düzelmesini bekleyeceğim ve artık bahçeye kimsenin girmemesi lazım ben o kadar uğraştım adamın biri kendi tarafına çevirmiş ve her şeyi berbat etmiş. Sondajın kenarından su çıkıyor resmen çeşme gibi akıyor onu en aşağıya vermeye çalıştım ama tam olmadı.
77. Bu gün 12 Aralık 2013 Salı. Ayaş Ziraat’ten istenilen ceviz fidanı belgelerini kaşeletmek için Demetevler’e gittim Oğuzlar Fidanı Birlik Başkanı ile görüştüm bende Birliğe üye olmak istiyorum dedim o da bana Tüzük değişikliği yapıyoruz bahara biter o zaman üye olabilirsiniz dedi. Bu işi Kazım’la görüşmem lazım.
78. Bu gün 14 Aralık 2013 Cumartesi. Cuma günü Sincan’a elektrik aboneliği için gittim bana tarım sulama elektriği alabilmem için bir elektrikçiyle görüşmemi söylediler. Bende birisini aradım o da tesadüf eseri Sincan’daymış görüştük. Bana tarım sulama elektriği alabilmek için proje çizeceğiz bunun içinde 300 TL ödeme yapacaksın sonra başvuruda bulunacağız ve 250 TL daha yatıracağız ve muhtemelen Tarım elektriğini bağlamayacaklar direkler falan masrafını senin yapmanı isteyecekler dedi. Bende biz ev de yaptırdık ve iskan alıyorum dedim o zaman iş değişir iskanı alınca başvuralım o şekilde mesken olduğundan dolayı bağlamak zorunda kalırlar dedi. Bende ilk önce iskan alıp ondan sonra elektriğe başvuracağım. Bu gün yan komşu aradı bahçe evine hırsız girmiş kapıyı kırmışlar bende bir şey var mı diye soruyor, bende ben Ankara’dayım bilmiyorum dedim. Yarın pencere demirlerini takmaya gelecekler bende gideceğim inşallah eve bir şey yapmamışlardır. Evde sadece soba vardı. Kapıya pencereye zarar verdilerse eve çok zarar vermiş olurlar oraya güvenlik kamerası koymamız lazım.
79. Bu gün 15 Aralık 2013 Pazar. Sabah erkenden bahçeye gittim bizim eve hırsız girmemiş şöyle bir oh çektim ama bu sonra girmeyeceği anlamına gelmiyor o yüzden önlemlerimizi almamız lazım. Bu gün sondajdan çıkan suyu bahçenin en altına aktardım çeşmeden gelen su yolun öbür tarafına akıyor diğer bizden taraf donmuş durumda ancak suyu havalar ısınınca aşağıya verebiliriz sanki şu anda zarar vermiyor gibi çünkü toprağın 10 cm altı tümden kuru. Saat 12.00 gibi demirleri takmaya geldiler cam ve merdiven demirlerini taktılar güzel oldu. Dış kapıyı yapın demiştim menteşe olmadığı için yapamadılar bu kapı yine kaldı hayırlısı. Onlar gidince ben soba borusunu çatıya takarım dedim ve küçük bir eşekle tuvaletin çatısına çıktım oradan çatıya ve telle boruyu bağladım tam olmadı çünkü buraya boru tutacağının yapılması gerekiyordu. Sıra aşağıya inmeye gelince inemedim 2-3 denemeden sonra oldukça tehlikeli oldu, çatıda mahsur kaldım. İyi ki yanımda telefon varmış yan komşuyu aradım o geldi beni indirdi şunu öğrendim ki bahçede tek başına olduğun zaman tehlikeli hareketler yapmayacaksın. Bütün köye rezil olduk şimdi herkes duymuştur.
Artık telefonu hiç yanımdan ayırmıyorum ve tam şarjlı oluyor.

ligustrum ve alperalper beğendi.
Eski 10-01-2015, 22:15   #50
Ağaç Dostu

Ev yapımı.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2015, 18:08   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2012
Paylaşımlarınız için teşekkürler, deneyimlerinizden birçoğumuz faydalanacaktır. Kolaylıklar dilerim. Her şeyin gönlünüzce olması temennisiyle...

patara67 beğendi.
ideaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 20:36   #52
Ağaç Dostu

80. Bu gün 16 Aralık 2013 Pazartesi. Kayınbirader ben ve kayınpeder saat 13.00’da bahçeye bakmaya gittik ilk önce Ayaş İlçe Tarıma uğradık oraya sertifika belgelerini verdik bahçeye gelip kontrol edecekler ağaçları sayacaklarmış ondan sonra teşvik verecekler. Daha sonra bahçeye gittik evi kontrol ettik zor bir şekilde soba borusunu kurduk ve sobayı da kurduk, sonunda sobayı yaktık. Sobanın borusu çatıyı geçtiği için gayet iyi çekiyor hem de gayet güzel oldu.
81. Bu gün 24 Aralık 2013 Salı. Hava sıcaklığı sabah -9 öğleye doğru -2 oldu. Bahçeye Oltan dolmuşu ile gittim saat 07.55’te İstanbul yolundan bindim 09,30’da bahçedeydim. Geri dönerken köpekler sorun oldu herhangi bir problem çıkabilirdi. Sonuç olarak en iyisi araba ile gitmek. Ceviz fidanları sabahtan itibaren üzerlerine kırağı oluşmuştu. Benim kontrollerim sırasında fidanlarda herhangi bir problem yoktu. Bahçede alt kısımlarda sondajın arkası ve alt kuyunun çevresinde bol miktarda tarla faresi delikleri vardı bunların çoğunu kapattım ve aldığım fare zehrini bazı deliklere koydum bakalım sonuç nasıl olacak. Sobayı yaktım çay demledim fırında patates yaptım köpekten kaçarken biraz ayağımı burktum.
82. Bu gün 28 Aralık 2013 Cumartesi. Sabah 08.00’da bahçeye gitmek için yola çıktım hava çok güzeldi. Sabahtan akşama kadar hiç durmadan çalıştım 3 defa atlet değiştirdim. Tarla faresi deliklerini kürekle kapattım sonra açık olanlara zehir koyacağım. Soba borusunun dışarıdan silikon yaptım. Tahtaları söktüm ve istifledim. Sabahtan büzün oradaki vananın donması gitmiş erimiş onu aşağıya çevirdim ve en alttan su akmaya başladı. Saat 15,30 gibi karayollarından kepçeli bir ekip geldi ve çeşme tarafından büzü açtılar, yan komşunun boruları kırıldı.
83. Bu gün 30 Aralık 2013 Pazartesi. Sabah erkenden yola çıktım ve bahçeye vardım ilk işim çeşmenin suyunu aşağıya almak oldu biraz uğraştım ama alabildim. Bahçenin geçen sene sulak olan alanının toprağı nemli ve şu ana kadar doğru dürüst yağmur kar yağmadı. Tarla fareleri kapattığım delikleri tekrar açmışlar deliklerden birkaçının içine su doldurayım dedim hortumla 10 dk doldurdum ama delikten su taşmadı nasıl bir yuvaları var acaba. Çevrede mıntıka temizliği yaptım evi biraz temizledim.
84. Bu gün 04 Ocak 2014 Cumartesi arkadaşla beraber sobacılar çarşısına gittik sobayı aldığım yere gittim ve adama bana niye sobanın kapağının emayesinin soyulmuş olduğunu sordum ve bunu yaparken adama hesabını sordum. adam bilerek o şekilde vermiş. Sabahtan da Sincan’daki inşaat malzemeleri aldığım yere gittim 700 TL lik senet vardı onu verirken sakın başkasına verme beni senet peşinde koşturma demiştim o da tutmuş başkasına vermiş bu insanlar niye böyle anlamıyorum.
85. Bu gün 06 Ocak 2014 Pazartesi. Sabah erkenden otobüsle SGK işlemleri için ve eve iskan belgesi almak için Beypazarı’na gideyim dedim bunun için İstanbul yoluna araba ile gittim ancak hava çok soğuktu ve her saatte bir gelen otobüs beni durakta görmedi ve bende geri gelmek zorunda kaldım.
86. Bu gün 07 Ocak 2014 Salı. Dün Beypazarı’na gidememiştim sabah erkenden araba ile yola çıktım saat 09.00’da Beypazarı SGK’na geldim orada 40 dk da işlemler bitti ve bana bir şifre verdiler onunla muhasebeci bulup ona işlemleri yaptırmamı söylediler. Bende tanıdık bir muhasebeciyi aradım o da bana yapabileceğini söyledi bende Perşembe günü yanına gelirim dedim. Çünkü bu gün bahçede kalmayı planlıyorum. Oradan bahçeye gittim ilk işim sobayı yakmak çay demlemek ve kahvaltı yapmak oldu yiyeceğimi yanımda getirdim 2 gün yetecek kadar var. Işık için gemici feneri ve el fenerim var ısınma için soba. Sonra tarla farelerinin deliklerine zehirli yem koydum suyun akışına baktım sondajın kenarından su akmaya devam ediyor ve çeşmenin suyu az akıyordu işim bitince çeşmenin oraya geldim ve suyun çeşmeden çıkan yerden yosunla tıkandığını gördüm orasını açtım. Sonra ağaçları tek tek dolaştım ve diplerini biraz doldurdum bu işlem yaklaşık 2 saatimi aldı. Her ağacın başında 1 dk kalsam bu benim 1,5 saatimi alıyor. Derken hava kararmaya başladı. Bende eve girdim sobayı iyice yaktım ve hava karardı akşam yemeğimi yedim gemici fenerini yaktım ve dış kapıyı telle bağladım, içerden kitlemek için zincir lazım. Radyo dinledim sobaya her 1 saatte bir kömür attım telefonla konuştum gemici fenerinin gazını 2 saatte bir tamamladım ve 2 adet koltuk şeklindeki armutta saat 23.00 – 05.00 arasında 2 defa kalkarak uyudum. Sabah olduğuna çok sevindim ve namaz kıldım etrafın aydınlanmasını seyrettim. Radyo da çok güzel programlar vardı. Etrafta hiç ışık yoktu sadece arkadaki üçgen uzun evin alarmı yanıyordu ve tepenin üstünde havaya köyün ışıkları yayılıyor gökyüzünü aydınlatıyordu. Evde elektrik olmadığından dolayı tedirgin bir gece geçirdim ancak insan arada bir böyle yapmalı ve elindekilerin kıymetini anlamalı. Logar sistemi iyi çalışıyor. Dışarısı muhtemelen – 4 – 6 civarındaydı ve soba bütün evi ısıtmıyordu tabanlar çok soğuktu. Diğer odalar soğuktu ve sobadan gaz falan çıkar diye salonun kapısını kapatmadım, tabi ki salonda tam ısınmadı. Bir ara kapattım ısınmıştı ama sonradan tekrar açtım. Evde kanepe ve dolap olunca 5-6 adet iyi battaniye koymak lazım. Kanepelerin üzerine örtü olmalı ve bayanlar geldiğinde açılmalı yoksa ne yaparsam yapayım ev kirleniyor. Elektrik olsa gece evin temizliği yapılır, televizyon olur, dış aydınlatmalar ve UFO olur istenirse VIN’la internete de girilir, kitap okunabilir. İyi yanan kömür almak ve daha önceden odun hazırlamak lazım. Ve evde birkaç terlik olması gerekiyor çünkü abdest alınınca terlik ıslanıyor ve soğukta ayaklar yaş oluyor. Evden dışarı çıkıp geri girmek isteyince terlik çıkar ayakkabı giy falan zor oluyor onun için terasta bir terlik daha olmalı ve mümkünse çizme falan merdivene bırakılmalı, çünkü kapı önü çamur oluyor, tabi o da içeri bir şekilde giriyor. Elektrik olunca ev bir kere elektrik süpürgesi ile süpürülür sonra vilada çekilir. Bir mutfak banyo silinir tamam olur. Kitap okumak için masa sandalye şart. Sabah olduğunda bir süre ayaz geçsin diye evin camlarının temizliğini yaptım ve evi süpürdüm. Sonra dışarı çıktım şöyle bir etrafı dolaştım su akıyor mu diye baktım. Fare deliklerini kontrol ettim ve üşüyerek eve girdim çay demledim ve kahvaltı yaptım. Tekrar dışarı çıktım logar borularının üzerine el arabası ile toprak döktüm evin etrafındaki taşları temizledim. Evin kenarlarına beton dökmek için taş toplayıp koymaya başladım. Ağaç planını yeniden yaptım ve araziye uydurdum. Aşağıdaki logarın etrafına 4 adet daha ceviz dikilebiliyor. Ve evin bulunduğu bölgeye 24 meyve ağacı dikilebiliyor. Araba manevraları ve diğer işler için açıklık bıraktım. Bahçenin alt tarafında sulak alan yok, kuyularda su azalmış. Bence havaların kurak olmasından kaynaklanıyor. Yukarıdan aşağıya kadar bölümde 2 nci kuyuya kadar direnajı sağlamışız gibi gözüküyor ancak 2 nci kuyudan bahçenin altına kadar bir direnaja daha ihtiyaç olacak gibi, bence ağaçlar büyümeden yaptırmamız lazım, korkulu rüya görmektense uyanık kalmak daha iyidir. Bu sene sorun olmayacak gibi ancak yağmurlar başlarsa ne olur bilmiyorum şu ana kadar doğru dürüst kar ve yağmur yağmadı. 2 nci kuyunun altında sulak alan oluşursa etkilenecek ceviz fidanı sayısı 25 adet. Çemenin akışı tıkanmıştı oraya tel süzgeç yaptım bozmazlarsa işe yarar. Bakalım bir dahaki gittiğimde nasıl olacak kışın ve baharda çeşmenin suyu bizim bahçeye akmaması lazım bunun için sık sık kontrol etmek gerekiyor. Elektrik olunca gece kalmak daha güzel olur ama tek kalmak yinede tehlikeli.

Muda beğendi.
Eski 11-01-2015, 20:43   #53
Ağaç Dostu

Soba keyfi.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2015, 23:42   #54
Ağaçsever

Komutanım gerçekten arkası yarın tadında ..ciddi söylüyorum.. ve sayfaniz sadece ceviz değil tüm bahçe kurmak isteyen arkadaşlara adım adım yol gösterecek nitelikte ve anlatımda emeginize saglik

patara67 beğendi.
Eski 12-01-2015, 20:27   #55
Ağaç Dostu

Hocam teşekkür ederim dediğim gibi bu güne henüz gelemedik malum soğuk kış geceleri uzun sürüyor. Takip etmeye devam ederseniz sevinirim daha neler var neler.

CheNell beğendi.
Eski 12-01-2015, 20:55   #56
Ağaçsever

Takipteyim komutanim

Eski 12-01-2015, 23:18   #57
Ağaç Dostu

87. Bu gün 09 Ocak 2014 Perşembe. Muhasebecinin bürosuna gittim SGK işlemleri için yaklaşık 1000 TL yatıracağım ve bana ilişik kesme belgesi verecekler onu Fen müdürüne götüreceğim ve onun verdiği bir belgeyi tekrar Beypazarı’na götüreceğim geri getireceğim ve iskan belgesini alacağız, ondan sonra elektriğe başvuracağım. Birde numarataş almam lazım. 3 kişi çalıştırmalarının sebebi Yapı Ruhsatında ev yapımının maliyeti 42.000 TL gösterildiği için belirli bir işçi sigortası yatırmam gerekiyormuş.
88. Bu gün 13 Ocak 2014 Pazartesi. Sabah 07.15’te bahçeye yola çıktım bahçeye vardığımda ilk işim çeşmenin suyunu kontrol etmek oldu yaptığım ızgara tel işe yaramış ve bahçenin altına giden kanal tıkanmamış en alta baktım sorun yok akıyordu. Daha sonra sobayı yaktım ve çay demledim. Sonra 480 adet cevizi fidan yapmak için kasalara katlama yaptım kök salınca alınıp bahçeye sıra halinde dikilecek. Tarla farelerinin deliklerine zehirli buğday koydum. Bir dahaki sefer artık çukurları kapatıp bakacağım azalma var mı diye. Sonra ağaç yerlerini en son bir kez daha kararlaştırdım ve krokiye geçtim toplam 29 ağaç oldu. Kuyunun altında kalan boş yerlere 4 adet ceviz fidanı dikeceğim çünkü cevizin içinde başka meyve ağacı olmaz. 3 ağaç yerinin çukurunu kazdım toprak çok sert ve taşlıklıydı o yüzden uzun sürdü bütün çukurları Şubat’ın 20’den sonraya yetiştirmem lazım şu ana kadar 8 tanesi açıldı geriye 21 adet daha çukur var ve bir çok çukura aşağıdan iyi toprak getirmeyi düşünüyorum yoksa kendi toprağı çok killi ve taşlı. Artık fidanları nereden alacağımı da bulmam lazım.
89. Bu gün 22 Ocak 2014 Çarşamba. Sabah 06,30’da yola çıktım hava daha karanlıktı yollar boştu. Bahçeye vardığımda yağmur atıştırmaya başladı arabadan inince üşüdüm ve hemen sobayı yaktım çay demledim sonra üstümü giydim ve dışarı kontrole çıktım. Çeşmeden gelen suya baktım sorun yoktu aşağıdaki su akışlarında sorun yoktu. Üst taraftan ve ortadan 1-2 ceviz ağacın dibine baktım kurumu diye çok hafif nemliydi, hiç yağmur kar yağmadı ki bende Kazım’a telefon ettim, ağaçları sulasam ne olur dedim o da sulayabilirsin dedi. Ve üstten aşağıya doğru 5 sırayı sulamaya başladım sabah 09,00’da başladım saat 20,00’da bitti. Hava kararmıştı ben hala sulama yapıyordum ama deydi doğrusu birde ağaçların dibini de doldurunca çok yorucu oldu damlama sulamayı iyi yapmam lazım yoksa başım derde girer. Etrafta kışın ilk sulamayı yapan bendim herhalde.
90. Bu gün 29 Ocak 2014 Çarşamba. Sabah erkenden fidanlığa gittim ve 7 adet kiraz aldım 2 si Regina, 1 adet Lambert ve 4 adet te Ziraat 900 aldım ve bahçeye gittim bir önceki gidişimde su hortumunu evin oraya getirmiştim sulamadan dolayı onu en aşağıya aldım çeşmenin çıkışında bir tıkanıklık olmuş onu açtım ve aşağıdan 2 el arabası iyi toprak getiriyim de ağaç çukurlarına atayım dedim ancak yerler çamur du ve çok zor oldu. Bundan vazgeçtim yine aşağıdan 1 çuval gübre getirdim o da zor oldu zaten hastayım. Sabah geldiğimde sobayı yakmıştım kömür koydum dışarı çıkarken altını kapatıyorum içeri girersem altını açıyorum ve harıl harıl yanmaya başlıyor ısınma iyiydi. 7 adet kirazı diktim hepsi saksı içerisinde topraklıydı ağaçları aldığım ziraat mühendisi en iyi tozlayıcı sarı kiraz demişti, ancak ondan tüplü yoktu onun yerine Lambert aldık ama sarı kirazdan da almak lazım. Napolyonlara 3 yaşında dediler ama altı 2 yaşında üstü 1 yaşındaydı. Kirazların anaçlarını özellikle mahlep veya kuş kirazı istedim çünkü yakın bir bahçe var ve anaçları yabancı doğru dürüst verim alamıyor örneğin bu 30 Mart’taki soğuklardan anaçları yerli olan yan komşu verim aldı ama onların ağaçlarında 3-5 adet kiraz vardı.

aksazli, sulubey ve nightowl beğendi.
Eski 12-01-2015, 23:25   #58
Ağaç Dostu

Dikilen kiraz ağaçları ve meyve ağacı isteğim (internetten gönderdim, onlarda bana fiyatlarını gönderdiler tabi ki hepsi adına doğru sertifikalı)

Eklenen Resimler

sinbas beğendi.
Eski 13-01-2015, 07:38   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi patara67 Mesajı Göster
Dikilen kiraz ağaçları ve meyve ağacı isteğim (internetten gönderdim, onlarda bana fiyatlarını gönderdiler tabi ki hepsi adına doğru sertifikalı)
Merhabalar
EVİN MALİYETİNİ ÖĞRENEBİLİRMİYİZ ? YAklaşık kaça mal oldu ?Birde kaç göz 3+ 1 ? ,2+1 ?
Teşekkürler

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2015, 09:08   #60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
7 adet kirazı diktim hepsi saksı içerisinde topraklıydı ağaçları aldığım ziraat mühendisi en iyi tozlayıcı sarı kiraz demişti, ancak ondan tüplü yoktu onun yerine Lambert aldık ama sarı kirazdan da almak lazım. Napolyonlara 3 yaşında dediler ama altı 2 yaşında üstü 1 yaşındaydı. Kirazların anaçlarını özellikle mahlep veya kuş kirazı istedim çünkü yakın bir bahçe var ve anaçları yabancı doğru dürüst verim alamıyor örneğin bu 30 Mart’taki soğuklardan anaçları yerli olan yan komşu verim aldı ama onların ağaçlarında 3-5 adet kiraz vardı.

Sayın patara

Kirazlarının anaçlarını yoz kiraz (kuş kirazı) yapmanızı tavsiye ederim.

mahlep en verimli çağında kuruyor 12 ile 15 yıl ömrü var kirazın en verimli zamanı.
yoz kirazların ömrü 60 yıldan başlar.

mahlepler suya dayanmazlar kurak yerler için uygundur.

yoz kirazlar hem kurak yerde hem sulak yerde olurlar. siz en iyisi yoz kiraz fidanı bulun onları dikin ikinci yılında aşı yaparsınız erken verime yatar.

size çok önemli bir püf noktası vereyim. meyve ağaçlarında aşı kalemlerini mutlaka verime yatmış ağaçlardan alınız ve onlardan aşı yapınız. erken verime yatar yıldan kazanırsınız.

örnek olarak başımıza gelen olayı yazayım. verime yatmamış ağaçlardan aldığımız kalemlerle aşıladığımız kirazların verime yatması 6 ile 8 yıl sürdü. verdiği de bir avuç kiraz.
verime yatmış ağaçtan aldığımız kalemlerle yaptığımız aşı üçüncü yılında verime yattı.

domateslerde sorun yaşamışsınız normaldir. traktörünüz ve ekipmanınız yoksa kendinize yetecek kadar yapın.

bir traktör ve çapa makinanız olsa o zaman 20 30 50 dönüm yaparsınız.

sebze fidelerini kendiniz yetiştirmelisiniz. dışarıdan alınanlar ucuz olanlar karışık çıkar ve hastalık gelir kaliteli alırsınız pahalı gelir. örnek bir domates fidesi 1 tl domatesi toptan 50 krş. verecek yer bulursanız 2 kilo ile kendini kurtarır gerisi de sizi kurtarmaz.

domates ve biber yetiştiriciliği konusunda yardım ederim.

ülkemizde maalesef her alanda üçkağıtçılık almış yürümüş bunu sizde bizzat yaşayarak öğrenmişsiniz.

aksazli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024