agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni192Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2013, 13:18   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Ceviz fiyatları

Arkadaşlar ürün hasat oldu diyelim ama hangi ürün ne kadardan satışa sunuldu ?

parlasanteberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 16:20   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2012
Bilgisi olan arkadaşlar her hasat döneminden sonra bunu paylaşsa faydalı olmaz mı ?

ideaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 13:37   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2014
sanırım bütün formun ana teması öncelikle bu olmalı ürettiğin cevizi kime nasıl pazarlayacaksın
kimsenin bir bilgisi yok

hsyntlhdzyl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 20:24   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hsyntlhdzyl Mesajı Göster
sanırım bütün formun ana teması öncelikle bu olmalı ürettiğin cevizi kime nasıl pazarlayacaksın
kimsenin bir bilgisi yok
Binlerce dekar bahçe kuruldu,kurulmaya da devam ediyor ama henüz ortada ceviz yok.

Üretmeyi başaramadık ki,pazarlamaya sıra gelsin :

sedatkso ve arkeo beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2014, 01:19   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2014
Merhaba Ceviz Dostlari,
" Üretmeyi başaramadık ki,pazarlamaya sıra gelsin " sözü biraz yanlis bana göre, öyleki ülkemizde binlerce dekar kurulan bahcelerin ürünleri pazarlanamazsa asil Problem orda baslayacak karadenizde sökülen findik bahcelerini unutmayalim ürünün üreticide kalmasi pazarlayamadiktan sonra üretmeseydik daha iyi olurdu düsüncesini ortaya cikarabilir.
Bunada dikkat edilmesi de cins secimi, budanmasi, ilaclanmasi kadar önemli oldugunu düsünüyorum.

ertuğrul 37 beğendi.
akikem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2014, 17:15   #6
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akikem Mesajı Göster
Merhaba Ceviz Dostlari,
" Üretmeyi başaramadık ki,pazarlamaya sıra gelsin " sözü biraz yanlis bana göre, öyleki ülkemizde binlerce dekar kurulan bahcelerin ürünleri pazarlanamazsa asil Problem orda baslayacak karadenizde sökülen findik bahcelerini unutmayalim ürünün üreticide kalmasi pazarlayamadiktan sonra üretmeseydik daha iyi olurdu düsüncesini ortaya cikarabilir.
Bunada dikkat edilmesi de cins secimi, budanmasi, ilaclanmasi kadar önemli oldugunu düsünüyorum.
Yeni dikilen ağaçlardan elde edilecek ürünler, ithalatın anca %50'sini zor karşılar gibi bir şey okumuştum bir yerde. Yani iç pazarı dahi karşılamıyor ki ihraç fazlası olsun. Elde kalacağını hiç sanmıyorum.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 18:01   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Wink Cevizin Geleceği

Bir çok başlıkta laf arası Cevizin Geleceği konusu açıldı, ayrı bir konuda bildiklerimizi, tahminlerimizi, fiatları ve yorumlarımızı toparlasak iyi olur.

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 15:29   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
Dünya gazetesindeki rakamlara göre Şili'de ceviz üretimi yıllık 40 bin ton, bu rakamın 38bin tonluk kısmı ihrac edilmekte. Türkiye'de de yıllık üretim aynı; 40 bin ton seviyesinde, fakat bırakın ihrac etmeyi yıllık 60 bin ton ceviz çeşitli ülkelerden ithal edilmekte. Türkiye'de inanılmaz ceviz tüketiliyor. Bu yüzden ceviz fiyatlarının uzun vadede negatif yönde değişeceğini zannetmiyorum.

Tugsad beğendi.
arkeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 18:35   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
merhabalar

gerçekten üretemiyoruz..

sebebi ??

çok net bundan beş altı yıl öncesine kadar kurulan bahçelerin %70 e yakını çöğürden dikildi.

geçen yıl kamana gittim beş bahçe gezdik bunlardan sadece iki tanesinin cinsleri belli idi yani aşı ile geliştirilmiş bahçelerdi üç tanesi çöğürden dikilmişti.

sahipleri verimden şikayetçi oldukları için. yavaş yavaş çeşit değiştirmeye razı olup 20 yaşlı fidanları kesmeye başlamışlardı..

cevizin başkentinde durum bu iken diğer yerlerde durum bundan faklımı??

benim bulunduğum bölgedede son dört yıla kadar çöğürden dikilmiş. son dört yıldır kim hangi çeşidi överse onu alıp dikmişler. kimse iklime, coğrafi şartlara uyarmı uymazmı bakmamış. misal 1050 rakımlı mucurda yalova çeşitleri var.. şimdide ilkbahar geç donları ağaçları etkiledi diye dövünüyorlar. iki yıldır bir kaç yetiştiriciyi çeşit değiştirelim diye ikna etmeye uğraşıyorum ama nafile, ağaçlarına kıyamıyorlar..

sonuç.. çöğürden yetişenlerin meyva standartı yok, ilkbahar geç donları ile başları dertte.

cins olarak dikilenlerinde meyvaları standart ama verim yok ve ilkbahar geç donları ile başları dertte..

yeni yeni yabancı çeşitlerle bahçeler yapılmaya başlandı inşallah onlarda başarılı olunur. yaşlı ağaçlarla kurulu bahçelere örnek olur onların sahipleri çeşit değiştirmeye ikna olurlar.

çevrenize bir bakın kurulu bahçelerin yüzde kaçı hangi cinslerle oluşturulmuş ? sonra verim varmı? yokmu? üretebiliyormuyuz? üretemiyormuyuz?

kararı birlikte verelim..

sedatkso, arkeo ve akikem beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2014, 14:16   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2013
10 sene sonra türkiye cevize doyar, herkesin umudu ceviz olmuş.Şehirlerarası bile ceviz bahçeleri kuruluyor.Türkiye'de tarımda yıllık sebze üretiminde bile programlama yapılmazken, uzun vadede projelerin sonuçları tek yıllıklardan daha riskli.Bizim 4 yıllık ceviz bahçemiz var, pişmanız.Çünkü bizim 12 dönümlük ve bu kadar çok sayıda büyük boyutlarda ceviz bahçelerinin kurulacağını zamanında öngörebilseydik hiç bu işe masraf yapmazdık(bilinçli bakım yapıyoruz kalite için masraftan kaçmıyoruz çok kişi gibi).Pazarlama konusunda büyük bahçesi olan babalar, ihracat işini beceremezse, küçük üretici iç pazarda sıkıntıya düşücek.Türkiye'de insanlar büyük bahçelerini kurarken, yurtdışında da bu işe yatırım yapılıyor, araştırılıyor,mekanizasyonları daha iyi konumda onlarda bahçe kuruyorlar fakat planlı bir şekilde.10 seneye ithalatı kapatırız.Ürünümüzün ihracatı için yurtdışı kalitesini geçmesi veya fiyatının onlardan ucuz olması gerekir ki adamlar bizden alsın.yıl 2014 yeni ceviz bahçelerinin sağlam verime geçmesine en az 5 sene var, bu 5 senede de yeni ceviz bahçeleri kurulmaya devam edilcek, bu ağaçlar yaşları büyüdükçe verimleri artıcak.Devletinde cevizle ilgili projesi var.15 sene sonra eldeki kaliteli standart cevizlerin kilosunu, o zamanın parasıyla 10 tl ye bırakıcaz.Plansız büyüme sonucu, kimse üzülmez inşallah ve o kadar masraftan sonra herkes hedeflediği malı ve parayı kazanır.Benim öngörüm, düşüncelerim.

Lilium, pria, karabuz ve 1 kişi beğendi.
sergunbasturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 01:11   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2012
Cevizde ÇEŞİT DEĞİŞTİRİLMESİ...

arkadaşlar benimde bahçem var..7 yıllık, aşılı fidanlar...sorunum yok...Bahçede birkaç tane aşısız tür vardı, çeşit değiştirelim dedik.

Araştırma enstitülerinden araştırdık, sorduk,kitaplara baktık...Hepsinde topraktan 20 cm. kesiniz ve aşılayınız diyordu...öyle yaptık..

Aşılar tutmadı ve ağaçlar kurudu..

Tekrar araştırırken Maraş üniv. prof. Mehmet Sütyemez le konuşuyordum..anlattım...çok kızdı. Çeşit değiştirirken gövdenin değişmesine gerek yok..1.5 mt civarında çatallaşmadan 20-30 kesip aşılanması gerektiğini söyledi...Yaşlı fidanların daha uç kısımlarından kesilmesi.......

Çok mantıklı...neden gövde değişsin ki..

sonra bir kaç fidanı öyle yaptık...aşılar tuttu ve aynı yıl sürgünler 2 mt. yi geçti..inanamadık...2.3 yıl da da diğer ağaçlarla aynı seviyeye geldi...Yıl kaybı olmadı...Hoca da aynı şeyi söylemişti...

Yani eşit değiştirmek isteyenler buna ÇOK DİKKAT ederlerse korkmasınlar, 2,3 yılda arayı fazlası ile kapatıyor...

Bizim bahçe 1300 rakımda ve diğer türler don ve doludan çok etkilenirken Yalova 1 ve Yalova 3 hiç etkilenmiyor..

Çeşit değişti

günay-deniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 11:06   #12
Ağaç Dostu

Cevizin geleceği konusunu açmamın sebebi yukarıda yazılan endişelerin, gercekleşmeye başladıgını bir avrupa birligi raporununda okumam oldu, dünya çapında ekilmiş olan ceviz mıktarına bakarak gelecek 10 sene icerisinde fiatların bugday fiatı altına düşecek olduguna resmi belge var. ve bunla baglı olarak ceviz dikimi destekleme projeleri kapatıldı Bulgaristanda. bu öngörü dogru cıkarsa cok ciddiy sıkıntaya girecegiz.

umarım dogru cıkmaz tahmınleri

Düzenleyen karabuz : 29-04-2014 saat 11:33 Neden: imla
Eski 29-04-2014, 15:29   #13
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sergunbasturk Mesajı Göster
Türkiye'de tarımda yıllık sebze üretiminde bile programlama yapılmazken, uzun vadede projelerin sonuçları tek yıllıklardan daha riskli.
Hemde büyük bir risk,

Türkiye cevize plansız olarak aşırı miktarda yüklendi ekilen kurulan yeni kapama bahçeleriyle 10 yıl sonra üç Türkiyeyi bakar diyeceğim, görünüm o ki, şimdiye kadar olduğu gibi dış pazar bulamama açamama sıkıntımız olmayan tarım planlamalarımızla olmuyor olmuyor.

Yalnız diğer yandan şu da görülüyor evet plansız ekim var ama gezdiğim gördüğüm şu da var, bir çok kişi ceviz ekimini devletten kredi alabilmek için ekiyor ve oluruna bırakıyor, bir çok kişi internette dolaşan fizibilite raporlarıyla kandırılmış işin içine girince öyle olmadığını anlıyor yapamıyor bakamıyor baceremiyor, (Vs)

Üç dört yıl sonra bir şeyler daha iyi oturacak anlaşılacak ama büyük umutlarla bu işlere girenler inşallah umutlarına kavuşurlar demek içimden geçiyor, tarım Türkiyede bir kumar inşallah tura istediyseniz tura gelir, yazı gelirse yandı keten helvam.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 17:38   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi (sergunbasturk Mesajı Göster
Türkiye'de tarımda yıllık sebze üretiminde bile programlama yapılmazken, uzun vadede projelerin sonuçları tek yıllıklardan daha riskli.
Hemde büyük bir risk,)

!0 yıl sonrası için benim öngörüm şöyle. 100 da. üstünde bahçe kuranlar işi ciddiye alıp tekniğine uygun bakım yaparak istenilen verimi alabilir, dolaysıyla para kazanabilirler. 20-100 da arası bahçe sahipleri ise ya bu işi götüremez bırakır veya düşük verim alsa da devam eder ve eşe, dosta veya perakende olarak pazarlarda ancak maliyetin biraz üstünde ürününü satmaya çalışır. Küçük bahçe sahipleri ise hobi olarak bu işe devam eder ve kendi ihtiyaçlarını karşılar.
Şunu da gözardı etmemek gerekir_ki ithalatı yıllara göre azaltır ve sıfırlayabilirsek, bu bile hepimiz için bir kazanç sayılır. Fiyat olarak bugünkü fiyatların biraz üstünde veya altında ( 4- 5 dolar) civarı olur.

Tugsad beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2014, 21:17   #15
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Nüfus ve Ceviz

Forumda bazı arkadaşlar Türkiye’de çok fazla ceviz bahçesi kurulmakta olduğunu, bu bahçeler ürün vermeye başlayınca ceviz fiyatlarının yerlerde sürüneceğini söylüyorlar. Bu görüşte bir miktar haklılık payı olabilirse de, ben bu yaklaşımın, olayı bütünüyle kavrayabilen bir bakış açısı taşımadığını düşünüyorum. Konu hakkında bazı gerçeklerin bilinmesinde fayda olduğuna inanıyorum. Bu yazımda, son dönemde okuduğum bazı makalelerden de yararlanarak, ceviz yetiştiriciliği yapıp yapmama konusunda tereddütleri olan arkadaşlara bir nebze ışık tutayım istedim.

Arkadaşlar artık herkesin bildiği gibi dünyada kapalı ekonomi diye bir şey kalmadı. Kapitalizmin en önemli itici gücü ve geliştiricisi olan ‘serbest ticaret’ hemen hemen tüm dünyayı kapsama alanına almış durumda. Ülkemiz de bu trendin dışında kalmış değil. İthalat serbest ve isteyen istediği malı dünya fiyatlarından tedarik edip Türkiye’ye getirerek pazarlayabiliyor. Artık dünyada her ürünün üretim ve ticareti global ölçekte değerlendiriliyor, ürün fiyatları global ölçekteki arz ve talep dengeleri neticesinde oluşuyor. Gelecekte Türkiye’de oluşacak ceviz fiyatları da tabii ki bu çerçevede şekillenecek. Yani fiyatları belirleyen Türkiye’de kurulan üç beş yüz bahçe değil, dünyadaki arz-talep dengesi olacak. Dünyada ceviz fiyatı 5 dolar/kg iken Türkiye’de 2 dolar/kg olabilmesi artık günümüz dünyasının ticaret pratiğinde mümkün değil. Türkiye’de ceviz fiyatları dünya fiyatlarının altına indiğinde emin olun birileri derhal bu cevizi toplayacak ve rayiç fiyatlardan dünya pazarlarına satacaktır. Yeter ki standartlara uygun kalite, kalibre ve miktarda, pazarlanabilir malınız olsun.

Peki kısa, orta ve uzun vadede dünyada ceviz ticareti nasıl bir seyir izleyecek?

Öncelikle şu saptamayı yapmalıyım ki, ceviz halen dünyada ‘zengin’ meyvası. Cevize ulaşabilen, tüketebilen insan sayısı yeryüzünde hala çok kısıtlı. Antioksidan özelliği, damar sertliği ve kolesterole karşı koruyucu özellikleri öğrenildikçe dünyada cevize olan ilgi artıyor. ‘Sağlıklı yaşam-sağlıklı beslenme’ konsepti içinde ‘ceviz tüketmek’ daha şimdiden olmazsa olmaz bir öneme ulaşmış ve bu algı dünyada giderek yaygınlaşıyor. Ülkelerde kişi başı milli gelirdeki artışlar, örneğin kişi başı buğday tüketimini hiçbir şekilde arttırmazken, kişi başına ceviz tüketimini dramatik şekilde arttırıyor. Keza insan ömrünün uzaması ve yaşlı nüfusun artması da ‘yaşlılık hastalıkları’nı önleyici etkilerinden dolayı özellikle ceviz tüketimini tetikliyor.

Dünyada ceviz talebini belirleyen en önemli faktör tabii ki nüfus. Dünya nüfusu 1999’da 6 milyardı, 2011’de 7 milyar oldu. BM’nin son tahminleri 2100 yılında 11 milyar olacağını gösteriyor. Bu artışta en büyük etken, şu anda 1.1 milyar olan Afrika nüfusunun yüzyılın sonunda dörde katlanarak 4.2 milyara ulaşacak olması. Şu anda Afrika ‘hemen hemen’ hiç ceviz tüketmiyor, çünkü ulaşabilecek ekonomik güçten yoksun. Ama bu durumun yüzyılın ilerleyen dönemlerinde önemli ölçüde değişmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA)’nın daha yakın bir tarih olan 2050 yılı için nüfus tahminleri ise şöyle: Dünyanın en kalabalık ülkesi 1.6 milyar ile Hindistan olacak. 2. Çin 1.5 milyar, 3. ABD 400 milyon nüfusa sahip olacak. Türkiye nüfusunun da 2050’de 100 milyon olması bekleniyor.

Peki artan bu nüfusun ve ekonomik kalkınmanın tetikleyeceği ceviz talebini kim karşılayacak? Yapılan analizler, dünyadaki tüm karasal alanların, sadece ılıman iklim kuşağında yer alan yüzde 8 ile 12’sinde ceviz yetiştiriciliği yapılabileceğini ortaya koymuş. Yani cevizi gelecekte de şimdi üretmekte olan ülkeler üretecek. Bunlardan biri de halen dünya üretiminde 3. Sırada olan bizim ülkemiz.

Bugün itibarıyla ,Kaliforniya eyaleti, tek başına ABD ceviz üretiminin hemen hemen tamamını sağlıyor. Üretiminin %42sini Amerika’da pazarlarken, kalanını ihraç ediyor. Yıllık 1 milyar dolarlık ihracatla ceviz, eyaletin 4. büyük ihracat kalemi. En büyük ihraç pazarı ise Çin. Çin hem dünyanın en büyük ceviz üreticisi, hem en büyük ithalatçı. Cevizin Çin kültüründe çok önemli bir yeri var ve alım gücü olan her Çinli potansiyel bir ceviz müşterisi. Şu anda Çin’de cevize ulaşabilen orta sınıfın nüfusu 300 milyon. Çin’de nüfus artış hızı giderek yavaşlıyor ama kişi başına düşen milli gelir halen çok hızlı bir şekilde artıyor. 2020 yılında Çin’de orta sınıf nüfusunun 700 milyona çıkacağı hesaplanıyor. Bu da 5-6 yılda sırf Çin’de 400 milyon yeni ceviz müşterisi demek. Çin her ne kadar ceviz üretimini arttırmak için önemli hamleler yapsa da bu talebi kendi üretimiyle karşılayabilmesi şimdilik mümkün görülmüyor. Hindistan’ın da, yakın geleceğin en kalabalık ülkesi olarak, bu talep patlamasına önemli katkıda bulunması bekleniyor.

Kaliforniya ceviz endüstrisi yakın geleceğini bu verilere göre şekillendiriyor. Kaliforniya’da ceviz üretimi son on yılda ikiye katlanmış ama eyalette baş gösteren sulama sıkıntıları bu trendin böyle devam edemeyeceğini gösteriyor.

Özetle, en azından önümüzdeki 35 yıllık dönemde, dünyada karşılanması gereken önemli bir ceviz talebinin varlığını sürdüreceği şimdiden öngörülebiliyor.

Son söz: Yerele takılıp kalacağımıza dünyada olan biteni takip edersek , geleceğimizi daha iyi planlayabilir, çok daha sağlıklı kararlar alabiliriz.

jinekolog1959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 10:55   #16
Ağaç Dostu

Sayın "jinekolog1959" , çok düşündüren bir konuda araştırma yapıp paylaşmışsınız, çok teşekkürler.

Umarım çizdiğiniz pozitif tablo gerçekleşir ve tüketim artar, yoksa yıllar verilip yapılan çaba, harcanan paraya yazık olur.

Cevizin geleceği başlığında konu üzerinde konuşulmuştu ve dünya çapında hızla ceviz dikimi karamsar bir tablo oluşturmuştu, bu endişelere bir nebze su serptiniz.

Eski 27-10-2014, 11:41   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jinekolog1959 Mesajı Göster

Özetle, en azından önümüzdeki 35 yıllık dönemde, dünyada karşılanması gereken önemli bir ceviz talebinin varlığını sürdüreceği şimdiden öngörülebiliyor.

Son söz: Yerele takılıp kalacağımıza dünyada olan biteni takip edersek , geleceğimizi daha iyi planlayabilir, çok daha sağlıklı kararlar alabiliriz.

Bugün küçük üretici cevizini perakende 15 tl ve üzeri fiyatla satabiliyor, ancak üretim bugünkü hızla arttığında ileride toptan satmak zorunda kalınacak. Aşağıda ilanı incelersek. Ukrayna'dan ithal ceviz fiyatları 50% gümrük vergisini eklesek bile toptan fiyatı 7-8 tl eder. Demek_ki dünya ortalama ceviz fiyatları bu seviyelerde. Önümüzdeki yıllarda tüketim artışı ile üretim artışı paralel gittiği varsayımı ile ceviz fiyatları bugün olduğu gibi 3,5-4 dolar mertebesinde olacağını kabul ederek yapacağımız yatırım kararından önce gelir gider denge hesabımızı bu fiyatları baz alarak yapmalıyız.

09.10.2014 TARİHLİ KABUKLU CEVİZ FİYATI:
TIR BAZINDA HERŞEY DAHİL İSTANBUL GÜMRÜĞÜ TESLİM FİYATI : 2,55 $ -Numune gönderimi yoktur.isteyen alıcılar Ukrayna depo ve tesislerimiz de ürünü görebilirler.Türkiye gümrük masraflari alıcıya aittir.

Firma : Armoni Tersanesi A.Ş

Eski 27-10-2014, 11:49   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
bugün küçük üretici cevizini perakende 15 tl ve üzeri fiyatla satabiliyor, ancak üretim bugünkü hızla arttığında ileride toptan satmak zorunda kalınacak. Aşağıda ilanı incelersek. Ukrayna'dan ithal ceviz fiyatları 50% gümrük vergisini eklesek bile toptan fiyatı 7-8 tl eder. Demek_ki dünya ortalama ceviz fiyatları bu seviyelerde. önümüzdeki yıllarda tüketim artışı ile üretim artışı paralel gittiği varsayımı ile ceviz fiyatları bugün olduğu gibi 3,5-4 dolar mertebesinde olacağını kabul ederek yapacağımız yatırım kararından önce gelir gider denge hesabımızı bu fiyatları baz alarak yapmalıyız.

09.10.2014 tarihli kabuklu ceviz fiyatı:
Tır bazında herşey dahil istanbul gümrüğü teslim fiyatı : 2,55 $ -numune gönderimi yoktur.isteyen alıcılar ukrayna depo ve tesislerimiz de ürünü görebilirler.türkiye gümrük masraflari alıcıya aittir.

Firma : Armoni tersanesi a.ş
arkadaşlar selam ukranya cevizi californiya cevizi veya diğerleri onların tamamı ithal vatandaş yerli ceviz bulamıyor ki bunlara kafa yoruyorsunuz ilaveten bunca eken bahçe yapan kişiler acaba ilerleyen yıllarda devamını getirebileceklermi?bu kadar kolay mı yetiştirmek? Devletten dapları bayırları kiraladılar ektiler ya sonra...???? 2,55 $ ilaçlı ne olduğu belirsiz cevizlerele bizim yerli cevizleri kıyaslamayalım lütfen

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 13:13   #19
Ağaç Dostu

Bugün İran'da ağaç sayısı bizden fazla ancak verim düşük. Son birkaç yıldır gerek İran'da gerekse Biz'de hızla verimi düşük yerli cevizlere verimi yüksek yabancı çeşitler aşı yapılarak dönüştürülmektedir, bunu bahçemin bulunduğu yörede de görüyorum. Bu çeşit değiştirme bile birkaç yıl sonra üretim tüketim dengesizliğini kapatabileceği kanısındayım. Ben yatırım yapmayın demiyorum ancak ileriki dönemde fiyatlar bugünkü iç piyasadaki fiyatların altına düşmez varsayımı ile yapılacak yatırımın doğru olmayacağını vurgulamak için ilandaki ithal fiyatların seviyesini hatırlatmak istedim.

Rtanyel beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 27-10-2014 saat 16:35
Eski 30-10-2014, 01:03   #20
ism
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Ekonomistler bile bu kadar net anlatamazdı teşekkürler. Tedirgin yüreklere su serptiniz.

ism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 23:47   #21
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Değerli ceviz dostları

Bu köşede sizlere sıklıkla Kaliforniya’da olup bitenler hakkında bilgiler vermeye çalışıyorum. Bazılarınızda “bize ne Kaliforniya cevizciliğinden, biz kendi işimize bakalım” gibi bir düşünce bulunabilir. Bense değil sadece Türkiye’de, dünyanın neresinde olursa olsun, cevizcilik yapan veya yapmaya niyetlenen her girişimcinin mutlaka Kaliforniya’yı izlemesi, en azından oradaki genel trendlerden, sektörün geleceğine ilişkin plan ve beklentilerden haberdar olması gerektiğini düşünüyorum.

Neden izlenmeli Kaliforniya? Birkaç temel sebepten ötürü:

1- Dünyada modern kapama ceviz bahçeleri ilk defa bu eyalette kurulduğu ve bizler gibi henüz yeni bahçe kuranlar için bulunmaz değerde, çok büyük bir tecrübe kaynağı olduğu için.

2- Daha verimli, daha kaliteli, hastalıklara daha dayanıklı ceviz türlerinin geliştirilmesinde dünyada halen en ileri teknoloji ile en büyük araştırmaların yapıldığı merkez olduğu için.

3- Cevizin budanmasından hasatına, işlenmesine, ambalajlanmasına kadar, henüz bizim taklit etmekten dahi çok uzak olduğumuz teknolojileri geliştirdikleri ve halen de geliştirmekte oldukları için.

4- Hepsinden önemlisi, dünya ceviz ticaretinin %75’ini tek başına kontrol etmekte oldukları için.

Evet, çıplak gerçek bu! Şu anda uluslararası ticarete konu olan her dört cevizden üçü Kaliforniya eyaletinde üretiliyor. Dünyada ceviz fiyatları, arz-talep dengesiyle oluşuyor. Denklemin arz tarafında bu kadar büyük bir oyuncu olunca, dünya ceviz fiyatlarını neredeyse tek başına Kaliforniya belirliyor.

Peki bunun bizim için anlamı nedir? Geleceğimizi ceviz üreticiliğine bağlıyorsak (ki ben kendimi bu yola girmiş kabul ediyorum), yıllarca emek ve para harcayarak üreteceğimiz ürünün hangi fiyattan pazarlanabileceğini yerel dinamiklerden çok daha fazla oranda ‘Kaliforniya’ belirleyecek.

Ben bu köşeden, zamanım ve enerjim elverdikçe, sizleri dünyada ve özellikle de Kaliforniya’da olan bitenden haberdar etmeye devam edeceğim. Umarım forum okurlarına bir katkısı olur.

Eski 31-10-2014, 12:51   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Değerli ceviz dostları

Peki bunun bizim için anlamı nedir? Geleceğimizi ceviz üreticiliğine bağlıyorsak (ki ben kendimi bu yola girmiş kabul ediyorum), yıllarca emek ve para harcayarak üreteceğimiz ürünün hangi fiyattan pazarlanabileceğini yerel dinamiklerden çok daha fazla oranda ‘Kaliforniya’ belirleyecek.

.
Sayın jinokolog,
Araştırmalarınız sonucunda elde ettiğiniz bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederiz. Bugün kaliforniya'nın kontrolünde olan dünya ceviz piyasasında, Ukrayna ve türki cumhuriyetlerinde ceviz fiyatları 2,5-3 dolar seviyesinde seyrediyor. (bunu gümrük teslimi fiyatlarından anlıyorum) Yarın gerek Çin'in kurmakta olduğu büyük kapama ceviz bahçelerinde gerekse diğer ülkelerde ve Biz'de hızla kurulan-kurulacak bahçelerden verim alınmaya başlandığında bugünkü arz talep dengesi yarında korunabileceğinden şüphe etmekteyim.

Saygılar.

Eski 31-10-2014, 13:55   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın jinokolog,
Ukrayna ve türki cumhuriyetlerinde ceviz fiyatları 2,5-3 dolar seviyesinde seyrediyor. (bunu gümrük teslimi fiyatlarından anlıyorum)
Saygılar.
Bu bilgiye destek olarak 2014 yılı ceviz fiatlarının çok yüksek oldugu bir yıl olduğunu eklemek isterim , örneğin bu sene bulgarda toptan fiat 3 leva yani 2 dolar, ve üretici çok sevinçli önceki seneler 1 dolar olan fiat ikiye katlandı diye.
hızla ceviz bahçeleri kurulumu burada da son derece düşündürücü, bağzı bölgelerde toprak fiyatlarının 100-150 euro (satılık) olması ciddyi büyüklukte bahçeler yarattı, korkunun ecele faydası yok deyip ilerlemekte herkes.

bütün endişeleri tahminleri bir taraf edersek ve arz talep denklemi üzerine yoğunlaşırsak doğruları bulacağımıza eminim. benim tahminim şu:

bir ceviz bahçesinin getirisi o bölgede yetiştirilebilen diğer ürünlerin getirisinden fazla olduğu her bir yıl daha fazla ve daha fazla ceviz dikilmesini yol açaçaktır , komşu görmüş sen dönümde 400 kilo aldın kilosunu 15tl ye satsan .... e komşu bahce ceviz dikmezmi, diker elbet. hızla dikim bu işte "para" kalmayana dek devam eder, yer gök ceviz olur (bunu görmeye ömrümüz yeter yetmez o ayrı .. gün gelecek bu olacak) üreticilerin bir bölümü başka ürüne geçer denge sağlanır, bu süreç her bir "para" olan işte böyledir korkulacak bir şey yok. önemli olan buna hazırlıklı olmak.

Eski 31-10-2014, 15:21   #24
Ağaç Dostu

Dün akşam seyrettiğim bir tarım kanalında verilen bilgiler (doğru ise) beni epey şaşırttı. Yapılan istatistiklere göre son yıllar da Türkiye'de yeni kurulan bahçelerde dikilen ceviz fidanı sayısı 14 milyon adet ve bunların 3 milyon adedi ancak gelişme gösterebilmiş. Bu bile 3-5 yıl sonra her birinden ortalama 10-15 kg/ağaç verim alınsa, 50 bin ton olan açığımızı kapatabilecek demektir (tüketimin 250 bin ton ve bunun 50 bin tonu ithalat ile karşılandığı söyleniyor ).

Burada kazanan yine fidancılar oluyor. Devlet ceviz bahçesi kuracakları parasal miktarı azda olsa destekliyor, bu kararların doğru olduğunu kabul edebiliriz zira ekonomiye bir canlılık getirmiş oluyor ancak bunu yaparken arz talep dengesini gözeterek yaptığını sanmıyorum.

Eski 01-11-2014, 00:29   #25
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Kıymetli arkadaşlar, sevgili kardeşler, çok değerli cevizci dostlarım,

Tekrar tekrar, ısrarla ve inanarak söylüyorum: Çok ceviz dikiliyor diye asla paniklemeyin, enseyi karartmayın, şevkinizi kaybetmeyin. Karamsar olmak için gerçekten neden yok.

Ama kimler için yok?

DÜNYA PAZARINA sunacak standart KALİTE, KALİBRE ve MİKTAR’ da ceviz üretimi hedefiyle yola çıkanlar için korkuya, endişeye asla mahal yok.

Yani, Sn.Yaşar Akça’nın ısrarla üzerinde durduğu, benim de paylaşım yazılarımda altını defalarca çize çize belirttiğim şu meşhur “ölçek ekonomisi” ni iyi kötü sağlayabiliyorsanız…

Yani, vazgeçtim 100 dönümden, en az 50 dönüm klasik sıklıkta dikilmiş, dönümüne 400 kg STANDART CEVİZ alabileceğiniz bir bahçeniz varsa…

Yani yılda en az 20 ton mahsul alıp, uluslarası nakliye standardı gereği 20 ton taşıyabilen bir TIR’ ı tek başınıza yükleyebilecek ve Avrupa’ya veya herhangi bir limana sevk edebilecek kapasitede bir işletme kurduysanız… Hiç şüphe yok ki geceleri rahat rahat uyuyabilirsiniz.

Yok maddi imkanınız bu kadarına yetmiyordu, daha küçük bir bahçe kurabildiniz, ama KÜMELENDİNİZ… Yani sizinle aynı tür cevizi üreten başka küçük veya büyük üreticilerle çok yakın mesafelerde bahçenizi konumlandırdınız. ‘Örgütlenme Özürlü’ bir toplum olduğumuz için muhtemelen bazı sıkıntılar yaşayacaksınız ama sizin de korkulu rüyalar görmeden uyumaya hakkınız var.

Yok bunu da yapmadınız, ölçek ekonomisinden çok uzak 5-10 dönümlük bir arazide bu işi kotarmaya kalktınız, onun da yarısını şu türden, yarısını bu türden diktiniz… Yani tamamen YEREL PAZARA yönelik bir küçük işletme kurdunuz… Sizin endişelenmeye hakkınız var. Çünkü yerel dinamiklerle dünya dinamiklerinin dengeye gelmesi her zaman mümkün olmayabilir veya bu süreç bazen çok uzun zaman alabilir. Ve dünya pazarına çıkma alternatifiniz olmadığı için bu süreçte siz zarar görebilirsiniz.

Dünyada ceviz üretimi çok büyük çabalarla, dikim alanları, sulama olanakları son derece zorlanarak özellikle son 10 yılda inanılmaz bir tempoda arttırıldı. Buna rağmen gelinebilen noktada yıllık dünya üretimi yaklaşık 2.3 milyon ton. Dünya nüfusu ise bugün 7 milyar.Yani dünyada kişi başına düşen YILLIK ceviz miktarı 300 gram. Türkiye’de kişi başı ceviz tüketimi ise şu an yılda 3 kg.

DÜNYA PAZARI’na oynamakla YEREL PAZAR’a oynamak arasındaki farkı bilmem görebiliyor musunuz?

Dünyada ortalama tüketimin henüz Türkiye’nin bile onda biri düzeyinde olmasının, gelecekte yaratacağı talep potansiyelini düşünebiliyor musunuz?

Sevgili arkadaşlarım, değerli kardeşlerim…

Şu anda her bir dünyalıya düşen AYLIK ceviz miktarı 25 gram, yani İKİ CEVİZ.

Mümkün görülmüyor ama, şartlar daha da zorlanarak dünya üretimi bugünün iki katına çıkarılabilse, bunun yanında nüfus da hiç artmayıp sabit kalsa, her bir faniye düşecek ceviz miktarı olacak ayda DÖRT CEVİZ…

Neyin paniğindesiniz arkadaşlar?

Düzenleyen jinekolog1959 : 01-11-2014 saat 20:15
Eski 01-11-2014, 07:54   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
ilgi ile takip ediyorum,

benimde düşüncelerim aynen sevgili doktorumun düşünceleri ile aynı.

buraya kadar herşey harika. yani dünya standartlarına uygun miktar ve ebatlarda ceviz ürettiğimizde cevizin elimizde kalması gibi bir sorun asla olmaz.

amaaa asla ve asla bu türden pazarlamda, marketteki fiyatla gelir hesabı yapmamanız gerekli.

şu anda ülkemize yurt dışından gelen cevizlerin iç toptancıya maliyeti 4,5 ile 5 dolar arasında bu günki kur ile TL ye çevirince
5X2,2 =11 TL

kısaca iç pazar için toptancıya satacaksak. bu sene için satabileceğimiz en yüksek fiyat 11 TL
iç pazar doyarda, biz dış pazar için toptancıya satacaksak fiyat ??

Düzenleyen ncp1963 : 01-11-2014 saat 19:52
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2014, 10:04   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kıymetli arkadaşlar, sevgili kardeşler, çok değerli cevizci dostlarım,

Tekrar tekrar, ısrarla ve inanarak söylüyorum: Çok ceviz dikiliyor diye asla paniklemeyin, enseyi karartmayın, şevkinizi kaybetmeyin. Karamsar olmak için gerçekten neden yok.
Sayın jinekolog1959,

Ne benim nede diğer paylaşımcıların paniklediği falan yok ve enseyi karartmış ta değiller ayrıca kimsede aman bahçe kurmayın da demiyor. Siz ulaştığınız bilgileri nasıl burada paylaşıyorsanız bizlerde edindiğimiz bilgileri kendimizce yorumlayıp paylaşıyoruz. Bu yorumlar doğruda olabilir yanlışta olabilir. Dünya ceviz fiyatları bugün bu düzeyde, Türkiye'de şu kadar ceviz fidanı dikildi, 3-5 yıl sonra arz talep dengesindeki açık kapanacak vs. gibi bilgilerin paylaşılmasının panikleme gibi algılıyor olmanızı da anlamış değilim.

Eski 01-11-2014, 12:12   #28
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Sn. ykaya194

Ben sayfalarımda kişisel olarak hiçbir şahsı (Bu arada sizi) ya da grubu değil, Türkiye’de ceviz üreticiliği yapan veya yapmayı düşünen tüm kitleyi hedef alıyorum. Hedef kitlemde sezdiğim bence hatalı düşünce veya eğilimleri eleştiriyor, düzeltebilmek için bilgi dağarcığımın ve zamanımın elverdiği ölçüde paylaşımlar yapıyorum.

Yazılarımın arasına girerek şu ana kadar yapmış olduğunuz katkılardan dolayı teşekkür ederim. Ve devamını da beklerim. Çünkü doğruların tartışılarak bulunabileceğini düşünenlerdenim.

Bununla beraber son yazımı sanki sizin araya yaptığınız saplamaya bir cevapmış gibi algılamanız, şahsınızı hedef alan bir suçlama varmış gibi davranmanız ve bunu kişisel polemik konusu haline getirmenizi, bunu yaparken de kullandığınız üslubu çok yadırgadığımı belirtmek isterim. Bu sayfaları binlerce insan okuyor ve kimsenin değerli vaktini böyle kısır tartışmalarla çalmaya hakkımız yok.

Kolaylıklar dilerim.

Dipnot: Edebiyatta bir durumun olduğundan daha büyük gösterilerek vurgulanmasına ‘mübalağa’ sanatı denir. Yazımda geçen ve ceviz camiasında sezdiğim endişe havasını daha iyi vurgulamak için kullandığım “panik” sözcüğü bu çerçevede değerlendirilmelidir. Yoksa kimsenin gerçek bir panik yaşamadığını herhalde ben de görebiliyorum.

Eski 01-11-2014, 14:31   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. ykaya194

Sizden ricam son yazınızı sayfamdan geri çekmeniz. Ricamı kabul ederseniz ben de bu yazıyı derhal kaldıracağım.

Kolaylıklar dilerim.
Mesajımda, Siz'e hakaret edici ve suçlayıcı bir üslup kullandığımı sanmıyorum dolayısıyla yazımı geri çekme gibi bir zorunluluğum yok. Yazıştığımız bu sayfa bir forum sayfasıdır ve paylaşımlarda hakaret edici cümleler kullanılmadıkça herkesin konu üzerine kendi fikirlerini yazma özgürlüğü de vardır. Burası benim sayfan orası senin sayfan diye bir şeyde olamaz ayrıca konu başlığını Siz'in açmış olmanız o başlığa hoşunuza gitmeyecek paylaşımların yazılamayacağı anlamına da gelmez. Bilgi ve tecrübelerinizi karşı görüşlere açık olmayan bir platformda kitlelere ulaştırmak istiyorsanız_ki mesajlarınızda bunu anlıyorum o zaman Kendinize ait bir site kurar engin tecrübe ve bilgilerinizi edebi sözcüklerle zenginleştirerek orada paylaşmanızı öneririm.

Kolaylıklar dilerim.

Eski 01-11-2014, 15:00   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2014
Merhabalar,

Aylardır bu sitenin ceviz başlığını takip ediyorum. Bu da ilk paylaşımım.

Sn. Jinekolog'un bu sayfasını çok değerli buluyorum. Modern ceviz yetiştiriciliğinin gereklerinin Türkiye şartlarında nasıl gerçekleştirilmeye çalışıldığını okuyorum. Bir nevi global çözümlere glokal çözüm ve uygulamalar.

Öte yandan, Sn.Ykaya ise aynı Sn; Lilium, Çamtepe, Ncp63, Formulluone, Aviator ve adını bir çırpıda sayamayacağım için özür dilemem gereken diğer tecrübeli, bilgili ve bilgisini paylaşmaya istekli üyeler gibi çok değerli katkılar veren birisidir. Durum bu iken her iki tarafın evsahibi ve misafir özenini göstermesi herşeyden önce benim gibi öğrenmeye istekli kişiler için gereklidir. Unutulmamalıdır ki aylardır, yıllardır paylaşımları yapan yukarıda isimlerini verdiğim isimler bizlerde okuma bağımlılığı yaratmış olup buna zarar gelmesini istemeyiz.

Nereden çıktın sen demediğinizi, bu paylaşımı yapmamın halisane duygularla olduğunu düşündüğünüzü ümit ederim. Bu benim için önemli çünkü 2015 yılında kuracağım ceviz bahçemde değerli fikirlerinizi almak isteyeceğim. Bu durumda Cansuyu2015 olarak karşınıza çıkarım belki

pria, ncp1963, TRAKLI ve 3 kişi beğendi.
Cansuyu2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024