agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2014, 21:55   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-09-2013
Cevizde Organik Gübre Uygulaması

Merhaba Değerli Arkadaşlar.
Biz ceviz üreticilerinin en önemli sorun ve sıkıntılarından biri de ceviz ağaçlarımızı kimyasal gübre kullanmadan canlı organik gübrelerle uygun maliyetlerle sağlıklı beslemek.
Bu konuda tecrübe ve bilgisi olan üretici arkadaşların bilgilerini paylaşmasını dilerim. Saygılarımla...

Cemal Özcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 07:25   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2015
ben bu konuda solucan sıvı gubresi kullanmayı dusunuyorum ekosol tarım da sıvı gubreler var. 1000 lt suya karıstırılıp kullanıyor. ama yeterli olur mu olmaz mı bilemiyorum. varsa kullanan arkadaslar tecrubelerini paylaşılarsa bizde bilgilenmiş oluruz.

mehmet_yldrm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 19:04   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
rekor gelişim toprak düzenleyici diye bir marka gübre varmış. kullanan var mı? nasıl bır gübre faydası var mı? youtube videolarda insanlar çok fayda gördügünü ve herkesin kullanması gerektigini söylüyorlar.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 21:25   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2014
Retardo diye yeni nesil bir gübre var, ben geçen sene meyve ağaçlarına kullandım çok iyiydi. Bu sene Mart ayı başında ve Haziran ayı başında ceviz ağaçlarına kullanacağım. Yalnız şuna dikkat edin bölge bayileri arasında fiyat farkı var yani düzgün bir fiyat politikaları yok. neden derseniz. Ben 02 Mart 2015'te Ankara/Yenikent'ten Aksel Tarımdan 3 torba aldım ve tanesine 120 TL verdim fakat Amasya bayisini aradım torba fiyatı 80 TL dediler yani ben kazık yemişim. ****** gerekli yerlere şikayet ettim ama iş işten geçmiş oldu.Birde forumda Selahattin Beyin vermiş olduğu bir tarif var. Tavuk gübresi, sirke, yoğurt falan onunda çok yararlı olacağına inanıyorum, bu gübreyi de yapmaya çalışacağım.

Düzenleyen patara67 : 03-03-2015 saat 15:45 Neden: düzeltme
patara67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 22:23   #5
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Tahlil yaptırmadan kullanacağız her türlü gübrenin nasıl etki yapacağını bilemezsiniz. Toprakta potasyum eksik ise sizin gidip doğal azot vermeniz durumu değiştirmeyecektir.

Toprak analizi yaptırdıktan sonra duruma göre değişik çeşitlerde organik gübreyi kullanabilirsiniz. Solucan gübresi, yarasa gübresi, bitsisel potasyum gibi dünya seçenekler var.

Ayrıca rekor gelişimin içeriğinde azot, fosfor, potasyum yok. Sadece bunu kullanmak hiç yeterli olmaz. Bunun yerine leonardit kullanabilirsiniz. Rekor gelişim içeriği;

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 22:32   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Tahlil yaptırmadan kullanacağız her türlü gübrenin nasıl etki yapacağını bilemezsiniz. Toprakta potasyum eksik ise sizin gidip doğal azot vermeniz durumu değiştirmeyecektir.

Toprak analizi yaptırdıktan sonra duruma göre değişik çeşitlerde organik gübreyi kullanabilirsiniz. Solucan gübresi, yarasa gübresi, bitsisel potasyum gibi dünya seçenekler var.

Ayrıca rekor gelişimin içeriğinde azot, fosfor, potasyum yok. Sadece bunu kullanmak hiç yeterli olmaz. Bunun yerine leonardit kullanabilirsiniz. Rekor gelişim içeriği;

bu rekor gelişimin analiz sonucu galiba ve analiz sonucu krıterlerden çok az gıbı. yotube butun kullananlart guzel yorum yapmış ve urunler arası karsılastırmalarda cok fayda vermıs gıbı gorunuyor. gercekten burda kullananların yorumunu duymak ısterdım sonucta orda vıdeoyu kendılerı cekıyor.

Eski 17-02-2015, 22:46   #7
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Bu ürün sadece toprak düzenleyici, ek olarak azot, fosfor, potasyum gibi gübreler kullanmazsanız hiç sonuç alamazsınız. Bu ürün yerine gidip leonardit alın kat kat parasını çıkartıp yararını görürsünüz.

egetropical beğendi.
Eski 17-02-2015, 23:11   #8
Ağaç Dostu

anladım zaten ben analız yaptırdım gubrelemeyı ona gore yapacagım.reklamlarında abartı bır buyume ve gelısma var dıye gosteemısşlerde bende aceba mı dedım. gercekten oyle mı dıye dusundum.dedıgınız gıbıyse grek yok zaten ben normal analız sonucuna gore yapayım yeter o zman.*** ederım ısmaıl bey yalan yok alayım bı kullanayım demıstım sımdı vazgectım.

Eski 17-02-2015, 23:53   #9
Ağaç Dostu

ankarada leonardit satan bıldıgınız bır yer var mı.fıyatlar nedır agac basına kac kg kullanmak gerekır.

Eski 18-02-2015, 00:13   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın sedatkso ben bir kaç gün önce ağaç başı 150 gr gelecek şekilde bitkisel kökenli humik ve fulvik asit uyguladım. 10 katı su ile çoğaltip izdüsümlerine döktüm. içerisinde %22 organik madde ve % 13 er fulvik ve humik asit var. Ph değeri %4-6. 20 litresini 50 tl ye aldım. Ziraat odasından aldigim için güvenilir. Toplam 260 litre uyguladim.

nogaifatih beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 08:22   #11
Ağaç Dostu

sayın formullaone bilgiler için teşekürler. 1 yaşındaki ağaç için ne kadar uygulamak lazım.birde hangi marka aldınız fiyat uygunmuş. rekor gelişim duydunuz mu aceba. yoksa humik asit yeterli mi?saygılar. geçen seneki analizde sadece 60 gr yazıyordu yine aynı şekilde kullansam yeterli olurmu.?

Eski 18-02-2015, 09:32   #12
Ağaç Dostu

Her yaş için 50 gr önerisi var genelde. Bu yüzden ben de ağaçlar 3 yaşında olduğunu için 150 gr uyguladım. Siz de ağaç başı 50 gr 1 litre su ile çoğaltip izdüsümlerine 10 cm derinlikte bir bant açıp döktükten sonra kapatirsaniz yeterli olur. Ya da toprağa döküp capalama yapsanizda olur. Sıvı humik asitler bitkiye daha hızlı etki ettiği için katı Leonardit atmadim.

Markası hüm-26 Körfez zirainin ürünü. İçinde ayrıca %4 azot ve %4 potasyum var. Bu arada eğer imkanınız varsa damla sulama ile de 2-3 defada verebilirsiniz. Yapraktan vermeyi pek önermiyorlar.

Bunun ucuz olma sebebi Leonardit kökenli değil bitkisel kökenli olması. Leonardit kökenli isterseniz TKi hümas ya da black strong alın. Daha kalitelidirler ancak 20 litresi 100 Lira civarında. Bunlari atarsanız toprakta daha yavaş ama daha uzun süreli fayda sağlarlar. Bitkisel kökenlilerin fulvik asit oranı fazla olduğu için toprakta daha hızlı etki ama biraz daha kısa süreli varlık gösterir diyebiliriz.

Eski 18-02-2015, 11:42   #13
Ağaç Dostu

o zaman ben şimdilik analizdeki gibi 60 gr damlamayla verıyım. ıkıncı senesınde agacların bıraz boy yapmasını ıstıyorum çünkü seneye en az *** 2 metreden tepe vurması yapmayı dusunuyorum. o yuzden analiz dışında destek gubre vermeyı dusunmustum. dedıgınız gıbı dıger gubrelere gerek yok o zaman. rekor gelişim v.b. gibi. saygılar.

Eski 18-02-2015, 12:48   #14
Ağaç Dostu

Açıkçası rekor gelişim pek içime sinmedi. Eğer imkanınız varsa iyi yanmış ahır gübresi de mutlaka atın. Üzerine yine humik asit uygulaması yapabilirsiniz. Bunların birbirine zararı olmaz. Ben sonbaharda 15 kg ağaç başı yanmış gübre atmistim. Şimdi de humik asit attım. Bunların dışında da yine kompoze taban gübreleme, damlama ile azotlu ve potasli gübre ve yaprak gübresi vereceğim her yıl olduğu gibi.

sedatkso, ermana ve geo2007 beğendi.
Eski 18-02-2015, 12:51   #15
Ağaç Dostu

Yıllık gübreleme masrafları her yıl çoğalmakla birlikte 10 bini geçiyor. Aslında ilk önce TKI hümas atmayı düşündüm ama sonra içeriklerini karşılaştırınca aralarında içerik olarak çok fark olmadigini görünce neden iki katı fazla para vereyim ki diye düşünüp bitkisel içerikli olanını aldım. İnşallah doğru yapmışımdir.

sedatkso ve ermana beğendi.
Eski 18-02-2015, 12:59   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Leonardit hakkındaki görüşleriniz nelerdir sayın formullaone , ben yeni diktiğim fidanlarıma dikim esnasında bir miktar verdim ve her sene bir miktar toprağına karıştırarak vermeyi düşünüyorum. Kimyasal gübrelerden kaçınmak adına destekleyici vazifesi görür mü sizce ?

Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 13:01   #17
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Aşağıdaki konuyu takip edebilirsiniz..

Leonardit ve humik asit

Eski 18-02-2015, 18:18   #18
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Yıllık gübreleme masrafları her yıl çoğalmakla birlikte 10 bini geçiyor. Aslında ilk önce TKI hümas atmayı düşündüm ama sonra içeriklerini karşılaştırınca aralarında içerik olarak çok fark olmadigini görünce neden iki katı fazla para vereyim ki diye düşünüp bitkisel içerikli olanını aldım. İnşallah doğru yapmışımdir.
Kaç yaşındaki kaç ağaç için bu masrafınız, bir de ne kadar ürün elde ediyorsunuz ağaç başına ?

Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 19:02   #19
Ağaç Dostu

Sayın Abbas, 3 yaşında olan 2350 ceviz için yıllık ortalama gübre masrafı bu şekilde.
Henüz ürün alamadık. 5-6 yıldan önce ürün beklemek yanlış olur.

Eski 20-02-2015, 17:23   #20
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
DEVİSA HUMIC+FULVIC

İÇERİK: Toplam organik madde % 40, Azot(N) % 2, Organik Azot % 1, Suda çözünür potasyum oksit(K2O) % 2, Toplam(humik+fulmik) asit % 34, pH aralığı 3.7-5.7
Devisa Humic+Fulvic humik ve fulvik asit içeren organik toprak düzenleyicidir.

Not: 20 lt bidon fiyatı 180,00 tl almayı düşünüyorum ceviz fidanlarına kullanmayı düşünüyorum. Görüşünüzü almak istiyorum...

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 20:44   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
DEVİSA HUMIC+FULVIC

İÇERİK: Toplam organik madde % 40, Azot(N) % 2, Organik Azot % 1, Suda çözünür potasyum oksit(K2O) % 2, Toplam(humik+fulmik) asit % 34, pH aralığı 3.7-5.7
Devisa Humic+Fulvic humik ve fulvik asit içeren organik toprak düzenleyicidir.

Not: 20 lt bidon fiyatı 180,00 tl almayı düşünüyorum ceviz fidanlarına kullanmayı düşünüyorum. Görüşünüzü almak istiyorum...
Bu ürün leonardit kökenli ise bile yine de fiyat çok yüksek. TKi HÜMAS oldukça kalitelidir ve 20 litre fiyatı 100 tl civarı. Ben leonardit menşei yerine bitkisel menşei uyguladım ama maddi yeterlilik olsaydı TKİ hümas alırdım.

Bu arada ben izdüşümüne toprağa bir kaç gün önce uyguladım ancak en doğrusu damlama sistemi ile yaz boyunca 2-3 defada vermekmiş. Ben de tekrar damlamadan en az 2 defa vereceğim.

Eski 21-02-2015, 00:14   #22
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Teşekkürler sayın Formullaone.

Pınarhisar'da Aralık 15'te 70 ceviz (Chandler+franguette+Pedro) ile 170 badem (noperıal+Teksas) ektim. Çok daha fazlasını ekmek istiyorum ama iş nedeniyle Çanakkale'de olmamdan dolayı başında yeteri kadar duramayacağımdan bu kadarına karar verdim.

Daha 120 dekar civarı tarla var, 50 kadarını kerestelik ceviz için düşünüyorum. Ne düşünüyorsanız kısaca açtığım konuya yazarsanız memnun olurum
Teşekkürler.

Eski 21-02-2015, 11:29   #23
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
formullaone satıcıya söyledim tki hümas kullanmak istediğimi sen boş ver onu Devisanın üzerine bulmazsın ve fidandanlarda ki yararına kefilim dedi.Siz ticari kaygı gütmeden tavsiye ediyorsunuz sizin dediğiniz gibi uygulama yapacağım tki hümas alıyorum.Uygulama şeklini de anlatırsanız sevinirim kaç litre suya ne kadar karışım yapmalıyım önce iz düşümüne dökeceğim daha sonra damalamaya başladığımda damlama sulamaya karıştıracağım formullaone şimdiden teşekürler...

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 20:27   #24
Ağaç Dostu

Merhaba. Zaten bidonun üzerinde yazıyordur ama ağaç her yaş başına TKi hümas 100 ml öneriyor. Bunu 10 katı su ile karıştırıp izdüsümlerine dökün. İsterseniz TKi hümasin kendi sitesinde de kullanım bilgileri var.

acemi_cevizci beğendi.
Eski 21-02-2015, 20:29   #25
Ağaç Dostu

Sayın Abbas kereste üretimi için ceviz yetiştirme ile ilgili hiçbir araştırmam olmadı malesef. Sizi yanıltmak istemem.

Eski 21-02-2015, 22:47   #26
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Teşekkürler

Eski 09-03-2015, 02:02   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2015
güncel

apek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 15:39   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Gübreleme

ARKADAŞLAR TOPRAK ANALİZİNDE BELİRTİLEN GÜBREYİ BÖLGEMİZDE BULMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUM EŞDEĞER HANGİ GÜBREYİ KULLANABİLİRİM?

ph DÜŞÜRMEK İÇİN kÜKÜRT KULLANIMDAN SONRA TOPRAK İŞLEMESİ YAPMALIMIYIM?

Eklenen Resimler

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 13:44   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2015
arkadaşalar acil yardımlarınızı bekliyorum. aralık 2014 dikimini yapmış olduğum ceviz fidanlarımın gelişimi çok yavas ve yaprak uçlarında kurumalar var fotograflarını bi arkadaşa gösterdim bana rekor gelişim diye bir toprak düzenleyücüden bahsetti internette biraz araştırma yaptım sonuçlarını biraz abartı buldum leonardit mi yoksa rekor gelişim mi teşekurler

mavisakal84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 08:53   #30
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Sabah sabah tesadüf işte rekorgelişim diye bi ürün gördüm mucizevi bişey olarak gösteriliyor kuruyan ağaçlar canlanıyor hatta ürün veriyor Antep fıstığı Karagöz'ler falan fistan her neyse benim merak ettiğim bunun içinde sadece toprakta genelde az veya yetersiz olan elementler falan mı var başka bi yapay ilacımsı kimyasal bir karışım yok herhalde bilen varsa birde rock dust denilen Kaya tozu veya başka bir adla satılan bir ürün var mı ülkemizde

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024