agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni216Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2014, 18:10   #1
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2013
150 Dekar Chandler Ceviz Bahçesi (Elazığ)

S.a Değerli Ağaçlar.net Forum Üyeleri..
sizlere elazığ merkez rakım 1071 de 150 dekar chandler ceviz Bahçemi nasıl kurduğuma dair, bu işe yeni başlayanlara bir nebze yardımcı olmak adına bilgi ve birikimlerimi aktarmak ve benimde halen kalfalık dönemimde sizin gibi üstatlardan yardım , fikir, öneri vs.. almama olanak sağlar diye düşündüm... mümkün oldukça resimlerle ceviz bahçemi nasıl kurduğumu anlatacağım..
ilk önce ofisimde bulduğum bir ceviz kitabını okumakla başladığım bu ceviz serüveni babadan kalan 150 dekar boş araziden toprak analizi için örnek almakla sonuçlandı. aldığım toprakla tarım il müd. analiz yaparak işe koyuldum.. internetten 100 lerce video, foto,haber,forum vs. derken bandırmadan 3000 bin adet chandler 300 adet franquette 200 fernette olmak koşuluyla 3500 fidanı aldım.. kasım 15 de söküm yapılacağını ve benimde istersem fidanları seçebileceğimi söylediler. bende çocukluğumun çiftçilikte geçmiş olması münasebetiyle kazık kök ve saçaklı köklü fidanları seçerek alırım düşüncesi ile söküm esnasında 2 gün boyunca 3500 fidanı tek tek kök ve domur kontrolleri yaparak seçip bandırmadan kargoya verip memleketin yolunu tuttum.. ilk önce fidanlarım gelene kadar tarlamı güz sürümü dediğimiz derin bir sürüm yaparak toprağı hem havalandırmış hemde istenmeyen otlardan arındırmış oldum.. fidanlarım 1 haftada elime geçti bir sürü aksilikten sonra.. fidanları traktörle bir hat açıp kökleri dışarıda kalmayacak şekilde üstlerini kapatıp su kaybını önlemek için tarlam hazır olana kadar (1 hafta suladım) bu süreçler devam ederken gerek yerinde gerekse telefonla selami bayrak, yaşar akça, mehmet sütyemez, ömer beyhan, mehmet şen, turan karadeniz vb.. bir çok hocalarımdan istişare ve bilgi alışverişinde bulunup ikilemlerime her geçen gün yeni ikilemler katmaya devam ettim )) hocalarımın bilgi ve birikimlerine saygı duyup teşekkür ederek bir sitemimide dile getirmeden edemeyeceğim.. (sevgili hocalarım bu işi tamamen ticarete döktükleri için her hamleyi çok abartarak sankide onlar olmadan bu iş asla olmaz boyutuna getirmelerini abesle karşıladım.) ve basladık 8*5 ölçüp ip çekip kireç dökmeye (fidan yerlerini belirlemek adına) sonra traktörün arkasına takılan matkap denilen aparatla kuyularını yaklaşık 1mt*45cm deldim...
-------------------- devamı gelecek

Eklenen Resimler

alanur, YeniBON, zeyve ve 6 kişi beğendi.
Kursatates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 18:23   #2
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

deldiğim delikten çıkan toprağı kullanmayıp dış yüzeyden toprak alıp 250 gr dap (taban gübresi) ile karıştırıp fidanlarımı ise köklerini bir kovayı humik asit doldurarak köklerini içine banıp temizledim ve kök budaması yaparak aşı yeri kaybolmayacak şekilde diktim. tabi bunu hocalarımız aşı yeri güneye gelecek diyen oldu kıbleye gelecek diyen oldu bunu bizim dikim ekibiyle paylaştığımda; niye fidanlar kalkıp namazmı kılacak diye benimle edilen alayın ardından dikime başladık. bahçemizde sulama sorunu olduğundan can sularını traktöre taktığım su tankı ile verdim..

Eklenen Resimler

alanur, zeyve, attar ve 6 kişi beğendi.
Eski 22-04-2014, 18:33   #3
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

daha sonra 100 metre sondaj vurarak dinamık suyu 25 metre bulmak koşuluyla 3 lük diye tabir edilen 15 beygir 15 kademe bir artazyen pompası ile 50 metre derinlikte saatte 58 ton suya ulaştık.. ve damlama yapmak için çalışmalarımıza başlayıp bahçeyi fidanlar dikildikten sonra tekrar derin bir sürüm yapmak koşuluyla sürüp damlama işlemlerine geçtik

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2014, 18:48   #4
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

2200tl metre fiyatla 1500 metre kangal diye tabir edilen ana şebeke borusu ve 33cm mesafe delikli hortum tabir edilen 400 metresi bir top sayılan ve top u 110 tl de 45 top damlama 3 adet vana 10 adet kangal boruyu birleştirmek için birleştirici 1000 adet nipel 1000 adet kör tapa kapalı çıkış hortumu vb.. derken damlama sulamanın bütün ekipmanlarını alarak iş makinasına 1 mt derinlikte 50 cm genişlikte ana şebeke hattı kazdırıp damlama sulama çekmeye koyulduk.. ben her sıraya iki çıkış alıp bir çıkışı kör tapa ile kapatıp tek hattan çektim şimdilik fidanlar küçük diye.. 3. yılından sonra bu suyu yetmez düşüncesi ile tekrar toprağı kazıp aynı işlemler tekrarlanmasın diye birde yedek çıkış aldık..

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2014, 18:54   #5
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

damlama çekilimi..

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2014, 19:09   #6
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

ve suyu damlama şebekesine sokup belli bir süre akıtarak damlama için ana boruyu delerken içine giren kum toprak vb.. maddelerin şebekeden dışarı atılmasını sağlayıp damlamanın tıkanmasının önüne geçtik.

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2014, 19:15   #7
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

daha sonra iç tarım için tarlamızın aşırı taşlı olduğuna karar verip taş toplama makinası ile taşını temizletip Susam tarımına el verişli hale gelmesini sağlayarak içine susam ektik.

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2014, 22:02   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Kolay gelsin.Hayırlı olsun, başarılar.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 22:42   #9
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

tesekkurler eksik olmayın

Eski 22-04-2014, 22:58   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
kürşat
bey bahceniz hayırlı olsun

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 23:01   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
fidanlar bizim verdiklerimiz mi?

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 23:53   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
hayırlı olsun.. allah utandırmasın.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 06:16   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Hayırlı olsun.
Samimi açıklamalar eşliğinde güzel bir çalışma başlatmışsınız.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 07:04   #14
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Maşşallah çok güzel, hayırlı ve bereketli olsun.

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 07:43   #15
ins
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2013
Hayırlı olsun. Çok iyi paylaşım

ins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 08:05   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Kocaman kocaman , bol verimli ağaçlar olurlar, sizlerde bol kazançlar elde edersiniz inşallah.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 11:57   #17
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Bahçeniz hayırlı olsun. Allah (c.c) emeklerinizin karşılığını verir İnşaallah...

doğa64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 16:33   #18
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Hayırlı olsun kardeşim, inşallah bu emeklerinizin karşılığını görürsünüz.

Zeyonsal beğendi.
jinekolog1959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 19:37   #19
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
maşallah iyi para harcamışsınız.hayırlı olsun.allah utandırmasın.

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 21:28   #20
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
900 rakımın üzerine chandler önerilmese de sanırım araştırıp diktiniz ve bölgenizde chandler bahçeleri var.
Hayırlı olsun.

tarku beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 21:38   #21
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

samimi dilekleriniz için ayrı ayrı teşekkür ederim. rabbim herkesin gönlüne göre verir inşallah.. goksal bey evet fidanlar ı 3 fırmadan aldım sizin fidanlarınızda var. herkesten allah razı olsun

Eski 23-04-2014, 21:49   #22
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
900 rakımın üzerine chandler önerilmese de sanırım araştırıp diktiniz ve bölgenizde chandler bahçeleri var.
Hayırlı olsun.
aksine elazığda büyük çapta chandler fidan ekene rastlamadım. ben rakım konusunda tereddüt yaşamadım. nedeni bazı fotolarımda görmüşsünüzdür benim bahçemin yaklaşık 5 km altı keban barajına ait göl var ve bu bir nevi klima etkisi yaparak havayı yumuşatıp rakım sevıyemı 800 lere düşüreceği kanaatindeyim. hem zaten bu işte safsata olayı çok değerli dostum. bu ağacı kim hangi rakımda denemiş ? nasıl bir sonuç almış kesin bir bilgiden ziyade genel kanılar var. benim bu seneki donlarda en çok hasar gören cevizim maraş 18 ve kamanlarımdı 10 yıllık fıdanlarım var 5 er adet. ve ne hıkmetse bu yıl diktiğim chandlerler hiç etkilenmedi çünkü donlar sırasında ağaçlar daha uykudadı.. zaten çelişki şuki hem geç açtığını söyluyoruz hemde ilkbahar donlarından etkilenmedıgını söyluyoruz zaten son bahar soğuklarınada suyu erken kesince ağacımız uykuya geçip yakalanmıyor ozaman bu rakım olayı neden bu kadar önem arz etsinki?

Eski 23-04-2014, 21:59   #23
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın Kursatates,
Size katlıyorum fakat bu sene benimde tokat'ta kurduğum bir chandler bahçesi var ve Tokat su açısından sıkıntı çekmeyen bir il ama bahçenin yakınlarında ırmak olduğu için bahçe sahibi ve köylüler ırmak yatağından dolayı ilkbahar ve sonbahar da ırmaktan dolayı yanma olayı çok oluyor diyorlar. Bir çok kişi karasal ilime fernor önerdi ama ben inatla chandler diktim.

Türkiye şartlarında en önemlisi geç açandan ziyade erken uyuyan çeşitleri dikmektir diye düşünüyorum.
Ayrıca suyu erken kesmek gerçekten çözüm müdür ? Bunu da iyi tecrübe etmek gerekiyor.

( Baraja gölü gerçekten iklimi yumuşatıyor mu? )
Belki kış, erken ilkbahar veya erken sonbaharda iklimi sertleştiriyor mu?

Eski 23-04-2014, 22:05   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
kardeşim emek ve cesaretin taktire şayan.. başarılar dilerim.. allah emeklerini boşa çıkarmasın.. benim kendi tecrübem ceviz yetiştiriciligi riskli iş... rakım ve iklim koşulları önemli ,aşılı ceviz çeşitleri soguklara hassas bende chandlerin ve pedronun yetişmedigi hiç bir yerde diger çeşitlerinde olmayacagını düşünüyorum..fidanları bence biraz uzun bırakmışsın eger üç göz üzerinden budarsan gelişmeleri daha saglıklı olacaktır birde bazı fidanların derinde kalmış eger kök bölgesinde su birikmesi olursa fidanların bundan etkilenip kuruyabilir. yakındaki baraj mutlaka iklimi yumuşatacaktır ancak nemliligi de artıracaktır bu sebeple de mantari hastalıklara dikkat etmek gerekecektir.. eger toprak yapısı killi ise direnaja çok dikkat et.. saygı ve en iyi dileklerimle..

formullaone beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 22:16   #25
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın Kursatates,
Size katlıyorum fakat bu sene benimde tokat'ta kurduğum bir chandler bahçesi var ve Tokat su açısından sıkıntı çekmeyen bir il ama bahçenin yakınlarında ırmak olduğu için bahçe sahibi ve köylüler ırmak yatağından dolayı ilkbahar ve sonbahar da ırmaktan dolayı yanma olayı çok oluyor diyorlar. Bir çok kişi karasal ilime fernor önerdi ama ben inatla chandler diktim.

Türkiye şartlarında en önemlisi geç açandan ziyade erken uyuyan çeşitleri dikmektir diye düşünüyorum.
Ayrıca suyu erken kesmek gerçekten çözüm müdür ? Bunu da iyi tecrübe etmek gerekiyor.

( Baraja gölü gerçekten iklimi yumuşatıyor mu? )
Belki kış, erken ilkbahar veya erken sonbaharda iklimi sertleştiriyor mu?
öncelikle kurmuş olduğunuz bahçenizde sağlık ve sıhhat içinde bol kazançlar dilerim.

evet ağacın suyunu erken kesersenız erken uykuya geçıyor. baraj veya göl havayı yumuşatırmı sorunuza gelince. gezmiş olduğum bütün ziraat fakültelerinin çiftlik arazılerınde fidanlık larda tepe sulaması spring sulamalar dıkkatımı çekti ve mevcut damla sulamanız varken bu tepe ve spring sulaması ne alaka dıye sordugumda donları onlemek ıcın dediklerinde çok şaşırdım ve detayını şöyle acıkladılar.. suyun bir gramı donduğunda 80 kalori ısı açığa çıkarmış.. bunlar suyu açıp dondurarak ağaç çevresine ısı yaymasını sağlarlarmış.. bknz : http://www.youtube.com/watch?v=dlbO5KSd9Oc

Eski 23-04-2014, 22:18   #26
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
kardeşim emek ve cesaretin taktire şayan.. başarılar dilerim.. allah emeklerini boşa çıkarmasın.. benim kendi tecrübem ceviz yetiştiriciligi riskli iş... rakım ve iklim koşulları önemli ,aşılı ceviz çeşitleri soguklara hassas bende chandlerin ve pedronun yetişmediği hiç bir yerde diger çeşitlerinde olmayacağını düşünüyorum..fidanları bence biraz uzun bırakmışsın eger üç göz üzerinden budarsan gelişmeleri daha sağlıklı olacaktır birde bazı fidanların derinde kalmış eger kök bölgesinde su birikmesi olursa fidanların bundan etkilenip kuruyabilir. yakındaki baraj mutlaka iklimi yumuşatacaktır ancak nemliliği de artıracaktır bu sebeple de mantari hastalıklara dikkat etmek gerekecektir.. eger toprak yapısı killi ise direnaja çok dikkat et.. saygı ve en iyi dileklerimle..
tecrübelerinizi aktardığınız için çok teşekkür ederim mutlaka değerlendireceğimden kuskunuz olmasın.. iyi dileklerinizde bence gönlünüzün aynası.. saygılar

Düzenleyen Kursatates : 24-04-2014 saat 00:14
Eski 23-04-2014, 22:36   #27
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın Kursatates,
Fidan yetiştirme konusunda bilgili olduklarını söyleyen ve verdikleri bilgilerin baştan sona yanlış olduğunu gördüğüm çok insan var.

Bu arada fidanlarınızı vakit kaybetmeden 3-4 göz üzerinden kesin ve sutut ile kesik yerleri kapatın. ( fidanlarınızın tutma oranını ve de iyi bir bakımla boylanma açısından, bir sonraki yıl taçlandırma açısından size 1 yıl kazandırır )

8. fotoğrafınızdaki gibi gövdeye yakın, kök boğazına yakın yeri toprakla kapatın ki sulama yaptığınızda göllenme olursa fidanı boğmasın.

Düzenleyen gökhan07 : 24-04-2014 saat 10:17
Eski 24-04-2014, 00:12   #28
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

içime sinmedi aklımda kalacağına yapmaya karar verdim ve fidanları sırta dikim şekline getirdim. gökhan bey tavsiyeleriniz içinde teşekkür ederim bende hata son hallerini yükleyemedim bahçenin aslında dediklerinizi yapmıştım ama yayınlamak nasip olmadı.. alakanızada minnettarım

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2014, 01:25   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2014
Bahceniz hayirli olsun. Allah emeginizin karsiligini saglikli ve verimli bir bahce olarak geri size nasip etsin.

Kursatates beğendi.
akikem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 01:39   #30
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

teşekkür ederim eksik olmayın

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024