agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni216Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2014, 02:00   #31
Ağaç Dostu

gürcan_keskin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2012
Galeri: 7
Hayırlı olsun. Hasatınız verimli olur inşallah.

Kursatates beğendi.
gürcan_keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 02:18   #32
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2013
teşekkür ederim cümlemizinki inşallah..

Kursatates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 09:15   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2013
Allah utandırmasın çok emek vererek muhteşem olmuş emeğinizin karşılığını alırsınız inşallah

Kursatates beğendi.
hayali_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 09:18   #34
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim

Kursatates beğendi.
attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 23:04   #35
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

teşekkur ederim eksik olmayın

Eski 25-04-2014, 09:02   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Elinize sağlık,cesaretinize hayran kaldım.Çok güzel örnek büyük bir yer olacak...

Kursatates beğendi.
kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 09:29   #37
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Hayırlı ugurlu bereketiniz bol olsun
Ayrıca detaylı paylasımınız ıcın tesekurler.

Kursatates beğendi.
bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 18:35   #38
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
kürşat bey bahçeniz hayırlı olsun.. mevki olarak yeriniz neresidir kürşat bey.. merak ettim.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 20:58   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2014
Hayırlı olsun Kürşat Bey... İklim bölgelerimiz, baraj faktörü hariç aynı sayılır. Ben de 100 civarı Fernor diktim(Karasal bölge olduğu için). Chandler de edineceğiniz tecrübelerinizi paylaşmanızı ilgiyle bekleyeceğiz. Başarılar...

Kursatates beğendi.
geo2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2014, 19:38   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Kürşat Bey merhabalar,
Bahçeniz hayırlı olsun.
Yabancı türleri tercih etmekle çok iyi yapmışsınız. Ben de Elazığ lıyım köyümüz baraj gölüne 5 km mesafede, 1000 mt rakımda. Küresel ısınmadan mı yoksa baraj etkisinden mi bilmem, Zeytin ağaçları bile yetişiyor köyümüzde. Bahçenizi nerede kurdunuz acaba?
Geçen, 30 Martta tüm yerli ceviz türleri ağır don hasarı gördü, sadece Kaman1 kurtuldu. Sürgünler ve çiçekler tamamen yandı. Ceviz, dondan en fazla zarar gören ağaçlardan biri maalesef, Zeytinlerde bile bu kadar hasar yok. Yabancı türlerde ise hiçbir sıkıntı yok (Chandler ve Fernette) 16 Nisanda sürgün vermeye başladılar.

Kursatates beğendi.
seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 21:58   #41
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
kürşat bey bahçeniz hayırlı olsun.. mevki olarak yeriniz neresidir kürşat bey.. merak ettim.
Teşekkür ediyorum merkeze bağlı Kıraç köyü

bebeto016 beğendi.
Eski 29-04-2014, 02:09   #42
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın Kursatates, bahçeniz hayırlı olsun,

Çiftçilikten gelmeniz çok şey söylemeye gerek bırakmamış bir çoğunu halletmişsiniz, ben değinecektim sevgili gökhan07 değinmiş açık köklü fidanlarınızı aşının 3-4 göz üzerinden kesiniz, belki kıyamayacaksınız ama yapmanız gereken doğru budur, bir çok yerde paylaştım bu yüksekliklerde bırakılan ya da tepe vurması yapılan fidan kök yer değiştirmesinde bir önceki yıl yapmış olduğu gövdeyi bakamıyor, ya üstlerden güneşe maruz kalıp kuruma görülüyor ya da güçlü filizler veremiyor, bir diğeri istediğimiz lider doruk dallı ve istediğimiz yükseklikte ana yan dal oluşumunu yapamayabiliyoruz asıl önemli olan yıl kaybedebiliyoruz, o nedenle aşının 3-4 göz üzerinden kesilip yeni bir gövdeyle yeşil aksamı çalıştırarak varolan kökleri de geliştirerek yenilemiş oluyoruz,

ilk yılki amaç düzgün güçlü bir gövde yaratıp ikinci yıl 1.20 -150 lerden fidanlarınız güçlü gelişmişlerse 2.00 metrelerden tepe kesimi yapılarak en az 80 santimlerden ana yan dallarını oluşturmasına teşvik etmektir.

Büyük bahçeler ilk alt taçlanmayı bir metrelerin altına düşürmemelerini öneririm.

Başarılar kolay gelsin.

Şu mesajımı da buraya koyayım. bir birini bağlayan bilgiler.

Denizli'de 23 dekar ceviz bahçem

Düzenleyen Lilium : 29-04-2014 saat 13:56
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 20:03   #43
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın Kursatates, bahçeniz hayırlı olsun,

Çiftçilikten gelmeniz çok şey söylemeye gerek bırakmamış bir çoğunu halletmişsiniz, ben değinecektim sevgili gökhan07 değinmiş açık köklü fidanlarınızı aşının 3-4 göz üzerinden kesiniz, belki kıyamayacaksınız ama yapmanız gereken doğru budur, bir çok yerde paylaştım bu yüksekliklerde bırakılan ya da tepe vurması yapılan fidan kök yer değiştirmesinde bir önceki yıl yapmış olduğu gövdeyi bakamıyor, ya üstlerden güneşe maruz kalıp kuruma görülüyor ya da güçlü filizler veremiyor, bir diğeri istediğimiz lider doruk dallı ve istediğimiz yükseklikte ana yan dal oluşumunu yapamayabiliyoruz asıl önemli olan yıl kaybedebiliyoruz, o nedenle aşının 3-4 göz üzerinden kesilip yeni bir gövdeyle yeşil aksamı çalıştırarak varolan kökleri de geliştirerek yenilemiş oluyoruz,

ilk yılki amaç düzgün güçlü bir gövde yaratıp ikinci yıl 1.20 -150 lerden fidanlarınız güçlü gelişmişlerse 2.00 metrelerden tepe kesimi yapılarak en az 80 santimlerden ana yan dallarını oluşturmasına teşvik etmektir.

Büyük bahçeler ilk alt taçlanmayı bir metrelerin altına düşürmemelerini öneririm.

Başarılar kolay gelsin.

Şu mesajımı da buraya koyayım. bir birini bağlayan bilgiler.

Denizli'de 23 dekar ceviz bahçem
öneri ve eleştirileriniz için çok teşekkür ederim.. duyarlı davranıp millete yardımcı olma çabanız taktire şahan.. bu sitede sizler gibi emek ve emekçiye yardım,paylaşım olduğu sürece umarım daha sağlıklı ve bilinçli bahçeler kurulacak..

Eski 09-05-2014, 00:55   #44
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kursatates Mesajı Göster

evet ağacın suyunu erken kesersenız erken uykuya geçıyor. baraj veya göl havayı yumuşatırmı sorunuza gelince. gezmiş olduğum bütün ziraat fakültelerinin çiftlik arazılerınde fidanlık larda tepe sulaması spring sulamalar dıkkatımı çekti ve mevcut damla sulamanız varken bu tepe ve spring sulaması ne alaka dıye sordugumda donları onlemek ıcın dediklerinde çok şaşırdım ve detayını şöyle acıkladılar..
Suyu erken kesmenin erken uykuya geçmesine kısmende olsa etkisi var, ben yaşadığım tecrübelere dayanarak genç fidanlarda genel olarak suyu ağustostan sonra vermeyin derim su yürümesi yavaşlasın genç sürgünler pişkinleşmeye kış şartlarına daha mukavemetli olsunlar, ekim ayına kadar sulanan fidanlar su ve besin aldıklarında yeşil aksam çalışmaları da devam ediyor birden kışa girdiklerinde de don etkilerine dayanamayıp kurumalar görülebiliyor.

Sözünü ettiğiniz tepe spring olayı yani donlara karşı su vererek dondan korunma olayı doğrudur, avrupalı bunu yıllardır uyguluyor, bizde daha yeni yeni büyük bahçeler kuruluyor bundan sonra bu uygulamalar bizde de görülebilir, konusu maliyet olunca küçük bahçeler bu külfeti taşıyamadığı için uygulamalar kurulamamış yapılamamış,

Almanya da olan bir arkadaşıma almanyada bir bahçeyi ziyaret etmesini söylemiştim, gidip ziyaret etmiş ve gördüklerini yarım börcük şöyle anlatmıştı.
Abi biz tarımda hiç yokmuşuz, adamlar öyle bir donanım kurmuşlar ki, şaşarsın,

Her şey bilgisayar ve bilgisayara bağlı siz bahçede olun olmayın gece saat kaç olursa olsun hava kontrol cihazları belli bir derecenin altına düştümü otomatikman harekete geçiyor, önce havayı ısıtan havai fişekler harekete geçiyor, yetmedi yeraltı artezyen sularıyla havadan su vererek bahçenin dondan etkilenmesini koruyorlar.

Aynı keza kuş zararına karşıda böyle bir sistemleri var harekete duyarlı kameralar kuşu gördüğünde sistem su fışkırtarak kuşu kaçırıyor.

Eski 09-05-2014, 08:23   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Bahceniz hayirli olsun. Allah emeginizi boşa çıkarmasın samimi bir çalışma olmuş tebrikler

Kursatates beğendi.
hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 11:17   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Sözünü ettiğiniz tepe spring olayı yani donlara karşı su vererek dondan korunma olayı doğrudur, avrupalı bunu yıllardır uyguluyor, bizde daha yeni yeni büyük bahçeler kuruluyor bundan sonra bu uygulamalar bizde de görülebilir, konusu maliyet olunca küçük bahçeler bu külfeti taşıyamadığı için uygulamalar kurulamamış yapılamamış,

Almanya da olan bir arkadaşıma almanyada bir bahçeyi ziyaret etmesini söylemiştim, gidip ziyaret etmiş ve gördüklerini yarım börcük şöyle anlatmıştı.
Abi biz tarımda hiç yokmuşuz, adamlar öyle bir donanım kurmuşlar ki, şaşarsın,

Her şey bilgisayar ve bilgisayara bağlı siz bahçede olun olmayın gece saat kaç olursa olsun hava kontrol cihazları belli bir derecenin altına düştümü otomatikman harekete geçiyor, önce havayı ısıtan havai fişekler harekete geçiyor, yetmedi yeraltı artezyen sularıyla havadan su vererek bahçenin dondan etkilenmesini koruyorlar.

Aynı keza kuş zararına karşıda böyle bir sistemleri var harekete duyarlı kameralar kuşu gördüğünde sistem su fışkırtarak kuşu kaçırıyor.

Buna benzer sistemi bir arkadaş kurdu şeftali bahcesine, bilgisayar felan sokmadı işin içine (almanlar coşmuş herzamanki gibi ) en basidinden ısı rölesi taktı - elektronık dewre 5-10 lıra para eder. ısının 0 (sıfır) derece altına düştügünde dalgıç pompayı devreye alıp bahcenin her tarafındakı bilgigimiz sulama sprınklerinden su puskurtuyor. sistemi kuralı 2 yıl oldu cok memnun hic don vurması olmadı diyor. topragın altından gelen su hafif ılık oldugundan yapraklarda dallarda oluşan donları iykayıp alıyor

Lilium, enbad, can993 ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen karabuz : 09-05-2014 saat 11:21 Neden: imla
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 11:44   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
) ısının 0 (sıfır) derece altına düştügünde dalgıç pompayı devreye alıp bahcenin her tarafındakı bilgigimiz sulama sprınklerinden su puskurtuyor. sistemi kuralı 2 yıl oldu cok memnun hic don vurması olmadı diyor. topragın altından gelen su hafif ılık oldugundan yapraklarda dallarda oluşan donları iykayıp alıyor
Bu tür sistemleri, 1980 li yılı başlarında Malatya'da kayısı bahçelerinde kurmak için çalıştığım şirkette projeler üretmiştik ve uygulamasını yapan bahçe sahipleri de olmuştu.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 12:12   #48
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yusuf abi konuyla ilgili bilginiz var ise o halde niye duruyorsunuz ilk uygulamayı senin bahçede deneyip görelim. Elektirik alma durumun var galiba.

Eski 09-05-2014, 13:03   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Hayırlı olsun, Allah emeklerinizin karşılığını layıkıyla alabilmeyi nasib etsin.

ametarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 13:25   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Yusuf abi konuyla ilgili bilginiz var ise o halde niye duruyorsunuz ilk uygulamayı senin bahçede deneyip görelim. Elektirik alma durumun var galiba.
Sayın Üstad, 30 yıl önce çiftçimizin bu gün ki gibi teknolojiyi takip etme imkanı yoktu. Bu gün ise aynı sistemi tasarlayıp ve uygulayabilecek çok çiftçimiz var hatta çoğu sadece teorik bilgisi olan mühendislerdende önde diyebilirim.

Sistem, yağmurlama sisteminden farklı değil. Ağaçların büyüklüğüne,aralık mesafelerine göre uygun spring seçimi, boru tesisatın döşenmesi ve sipringlerin hangi yükseliğe monte edilmesi gibi hesaplamalar gerekli. O yıllarda Malatya'da uygulamalar genelde ilkbahar geç donlarında yapılırdı ve çiftçiler tecrübelerine göre hangi gece don olabileceğini bilirler ve hazır beklerlerdi.

Benim bahçede elektrik var fakat yapılacak masrafa değmez, zira ilkbahar don olayları bölgede çok sık rastlanmaz.

İstersen senin bahçede uygularız. Pompayı çalıştıracak olan jeneratörü uzaktan kumanda ile çalıştırabilecek sistemi kurarsın. Bir diğer önerim; bahçen evine yakın, dışarıdaki ısı düştüğünde (don ihtimali olduğunda) alarm zili çalar ve arabana atlar bahçeye gider sistemi manuel çalıştırırsın.

Haydi kolay gelsin.

Düzenleyen ykaya194 : 09-05-2014 saat 16:43
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 22:52   #51
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

bu gibi sistemler zor ama imkansiz değil. . sadece kuşlara karşı alınan önlem sağlıklı gelmedi çünkü hareket sensörü artazyeni tetikleyip suyun springe gelmesi minimum 30 saniye 30 saniye sonra hem kuşun yönü farklı olacaktır hemde konduğu ağaç. karga vb. Kuşlara karşı farklı bir mucadele yöntemi gelistirilebilir. pat pat tabancalar var suan mevcut kullanılan oda çok sağlıklı değil bir süre sonra hayvanlar alisiyor onun sesine

Eski 11-05-2014, 09:12   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
ALLAH yolunuzu açık etsin

dr.arif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 11:55   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
merhabalar

arkadaşlar kendimizi ve ülkemizi bu kadar hakir görmeyelim. sprinkler ile dona karşı korunma sistemi 1985 te manavgatta naylon ile kapatılmış seralarda uygulanırdı, halen uygulanıyor.

sera üstüne su atacak şekilde ve sıklıkta tesisat döşenir don olasılığı yükseldiği saatlerde sistem çalıştırılır seranın üzerine sürekli su atar.

bunu otomasyona bağlamak ne çok pahalı nede çok zor ısısını kontrol edeceğiniz alana bir adet dijital termometre koyarsınız Digital Termostatlar / Kontrol Kartlar - Dixell Kontrol Kartlar Teksomar Istma Soutma, Havalandrma, Klima, Pompa, Eanjr, Hava Perdeleri, Nem Alma Cihz. linkteki tüm cihazlarla bu iş yapılır. dalgıçın veya su kaynağından su basan pompanın kumandasını cihazın kontaklarından geçirdikten sonra tek yapmanız gereken cihazın set değerlerini girmek.. ortam ısısı kaç derce olunca devreye girsin kaç derce olunca devreden çıksın işte bu kadar sistem hazır. siz yeterki su tesisatını yapın otomasyon işin en ucuz ve en kolay kısmı.

ibas06 beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 12:21   #54
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dr.arif Mesajı Göster
ALLAH yolunuzu açık etsin
teşekkürler eksik olmayın..

Eski 28-05-2014, 12:37   #55
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

sn. ncp1963 ülkemizi hakir görme konusu aslında tartışılmalı.. mesela 1956 model mercedeste klima olmasına karşın bizim ülkemize 2000 li yıllarda klimanın gelmesi gibi.. veya almancı kelimesini o kadar afiilli yapan şeyin sadece foter olmadığını hepimiz biliyoruz.. araçlar iş makinaları vs.. kısaca bizim ülkemize teknoloji geç geliyor malesef en azından 10 sene geriden geliyoruz. mesela chandler ceviz bahcesi 10 yaşını doldurmuş bir bahçeye sahipmiyiz? veya cevizin asıl vatanı olan anadolu neden a.b.d şili veya çinden %70 ceviz ital eder? bunu ister zihniyet tembelliğine bağlayın ister gericiliğe elbet bir isim bulunur ama gerçek değişmez. verdiğiniz örnekte sera üstüne springden bahsetmişsiniz.. buyurun işte sera altında bitki donuyorsa buna spring kar etmez.. ben sera naylonuna battaniye serenleri gördüm güzelim yurdumda.. seraya spring yapacağına ısıtıcı koyar insan hem daha az maliyetli ve daha etkili.. benim anlatmak istediğim 100 hektar açık alanı dondan koruyabilmek.. geçen yıl almanyada bir bahçeyi gezerken güneş enerjisi ile yazın şarj edilen konasatör veya akü işlevli bir aparat sayesinde bütün kış sıcak su elde edecek aparat kurduklarını gördüm.. ve springden soğuk yerıne sıcak buhar ve suyu akıtarak min. 5 derece daha sıcak bir ortam yaratıyorlardı.. biz halen seraya battaniye seriyoruz

Eski 29-05-2014, 12:15   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-09-2013
Sayın Kursatates.
Sizi tebrik ediyorum bu konudaki cesaret ve çalışmalarınızdan dolayı. Yazı ve yorumları okudum. Bence kimseyi dinlemeyip yolunuza devam edin. Çünkü doğru yoldasınız. Yerli çeşit şebin cevizi 1000 metrede yetişiyor da chandler bundan yaklaşık bir ay sonra uyanıyor sa neden yetişmesin. Bende 3000 adet chandler ağacı var. 1 ila 7 yaşında. Çeşit olarak chandler derim. Başka çeşitleri bende denedim. Sonuç hüsran. Hayırlı ve bereketli olsun. Öncelikle size ve ardından ülkemiz adına. Ne mutlu bunu yapmışsınız. Sizin yaptığınızı kaç kişi başarabilir. Allah yolunuzu açık etsin. Canı gönülden başarılar dilerim kardeşim. Saygılarımla.

Cemal Özcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 15:04   #57
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal Özcan Mesajı Göster
Sayın Kursatates.
Sizi tebrik ediyorum bu konudaki cesaret ve çalışmalarınızdan dolayı. Yazı ve yorumları okudum. Bence kimseyi dinlemeyip yolunuza devam edin. Çünkü doğru yoldasınız. Yerli çeşit şebin cevizi 1000 metrede yetişiyor da chandler bundan yaklaşık bir ay sonra uyanıyor sa neden yetişmesin. Bende 3000 adet chandler ağacı var. 1 ila 7 yaşında. Çeşit olarak chandler derim. Başka çeşitleri bende denedim. Sonuç hüsran. Hayırlı ve bereketli olsun. Öncelikle size ve ardından ülkemiz adına. Ne mutlu bunu yapmışsınız. Sizin yaptığınızı kaç kişi başarabilir. Allah yolunuzu açık etsin. Canı gönülden başarılar dilerim kardeşim. Saygılarımla.
çok teşekkür ederim bu güzel dilekleriniz için. umarım sizinde herşey gönlünüzce olur rabbim bol kazanclar versin

Cemal Özcan beğendi.
Eski 31-05-2014, 15:50   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Sn.Kursatates,

Büyük gayretlerle kurulan bahçeniz hayırlı olsun,
emeklerinizin karşılığını alırsınız inşallah.

Ayrıca yapılan çalışmaları detaylı şekilde paylaşımız için de teşekkürler.

Bu paylaşımları okudukça benim tüplü chandler diktiğim bahçem de
yaptığım yanlış veya eksik uygulamaları görüyorum.

Size kolaylıklar dilerim.

Kursatates beğendi.
vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 19:56   #59
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetinte Mesajı Göster
Sn.Kursatates,

Büyük gayretlerle kurulan bahçeniz hayırlı olsun,
emeklerinizin karşılığını alırsınız inşallah.

Ayrıca yapılan çalışmaları detaylı şekilde paylaşımız için de teşekkürler.

Bu paylaşımları okudukça benim tüplü chandler diktiğim bahçem de
yaptığım yanlış veya eksik uygulamaları görüyorum.

Size kolaylıklar dilerim.
çok teşekkür ederim umarım sizinde herşey gönlünüzce olur.. bol kazançlar

Eski 17-08-2014, 21:56   #60
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

gün itibari ile 1 yaşındaki chandler cevizinin gelişimi

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024