agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni104Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2013, 08:59   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antitem Mesajı Göster
chandler cinsi cevizin çoğu yerde rakım olarak 700'ün altına önerilmediğini görüyorum.
Sayın Antitem, Bu bilgiyi hangi kaynaklardan edindiğinizi öğrenebilirmiyim. Çünkü tamamen yanlış. 700 'ün üstünde riskli olabileceğini söyleyebilirim.

Alıntı:
chandler cinsi cevizin sonbahar erken donlarından etkilendiği söyleniyor. Chandler'ın sonbahar don toleransı hangi tarihe kadar geçerlidir?
8 Aralık tarihinde bordo bulamacı atmak için bahçeye gittiğimde yaprakların %50'si üstünde duruyordu. (Yer Trakya, Rakım 200 ). Bu arada hava sıcaklığı sabah -1 C 'di.

Alıntı:
tohumu dikerken açılacak çukuru kepçeyle değilde burguyla açtırsam ve burgunun yapacağı topraktaki duvarı kürekle kırsam kepçeyle yapacağım işlemle aynı randımanı verir mi?
Çok killi bir toprak değilse sıkıntı olmaz. Fakat imkanınız varsa kepçeyi tercih edin.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 12:26   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2013
Sayın Juglandales, cevabını için teşekkür ederim. Mesajımda 700'ün altı demiştim özür diliyorum ve düzeltiyorum 700'ün üstü yazacaktım yanlış yazmışım. Yani 950 rakımlı araziye chandler dikmek risk almak demek. Acaba forumda bu rakımlar civarına İhsan Bey gibi chandler dikip bahçesinden memnun olan arkadaş var mı?

antitem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 12:38   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Sayın Juglandales, cevabını için teşekkür ederim. Mesajımda 700'ün altı demiştim özür diliyorum ve düzeltiyorum 700'ün üstü yazacaktım yanlış yazmışım. Yani 950 rakımlı araziye chandler dikmek risk almak demek. Acaba forumda bu rakımlar civarına İhsan Bey gibi chandler dikip bahçesinden memnun olan arkadaş var mı?
Arif Göçmen hocaya danışabilirsiniz. Sanırım onun dediğiniz rakımlarda Chandler'ları var.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 13:07   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Sayın Antitem;Haklısınız, elbette önce toprak tahlili yaptırmanız gerekir.Acele etmenize hiç gerek yok bu mevsimde Aksaray'da açık köklü fidan dikmek hiç mantıklı değil ben olsam eğer açık köklü dikecekseniz şimdiden tahlili yaptırırım, çukurları açtırırım, baharı bekler fidan alacağınız yere bağlı olarak açık köklü dikerim.Fidancıda sorun yoksa hele de mavi sertifikalı fidan bulabiliyorsanız açık daha ekonomik olur.Kaç fidan dikmeyi düşünüyosunuz miktar çoksa elbette tüplü külfet olur.Kafanızı karıştırmak istemem ama eğer tarlanızda taş varsa temizletmeden dikim yapmayın sonra taş temizliği çok zor iş tecrübelerimizle sabittir.Tarlada taş yok dersiniz kepçe eşince de çıkabilir onu da hesaba katmanızı öneririm.Burguyu soruyosunuz sanırım traktör burgusu hiç tavsiye etmem en güzeli kepçe ile iki ya da üç kepçelik çukur açtırın kış ın öyle kalsın.Hava alsın sonra da baharda traktörle **** yine kepçe ile kapatın.Kepçe de amaç şu toprak yerinden oynasın ki fidan daha hızlı kök salabilsin.Kaysıdan biliyorum elle eşilen çukurdaki kayısı kuruduğunda sökmek çok kolaydır ama kepçe ile eşilen ağacı sökmekte çok zorlanırsınız.Dikim mesafesi olarak 7*4 öneririm.Ayrıca chandlerde 1200 rakıma kadar sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ki bilimsel verilerde böyle.Tohumdan yetiştirme de zaman kaybedersiniz eğer tecrübeniz yoksa başaramazsınız.Not:Ben zıraat mühendisi değilim, öğretmenim sadece tecrübelerimi paylaşıyorum sakın yanlış anlaşılmasın.Çok isteklisiniz sakın vazgeçmeyin, kolay gelsin, saygılar.

sedatkso beğendi.
İhsan Kocatürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2013, 11:02   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2013
Estağfurullah yanlış anlama ne demek hocam aksine çok memnun oldum yorumunuz için çünkü bende bir öğretmenim ve bir meslektaşımın bu işe girip ilerliyor olması benim için başlı başına bir motivasyon zaten. Size de olmuştur belki ben arkadaşlarıma bu hayalimden bahsettiğim zaman işin yok mu da dertsiz başına dert alma diyorlar. Öncelikle ben sağlam kök oluşturması açısından tohumdan dikmek istiyorum tabi ki ilerleyen zamanda aşı yapılacak çöğürlere. Yine toprağın bakımı ve fidanların bakımını traktörle yapılacağından dikim mesafesini 7x7 veya 8x8 olarak düşünüyorum. Bunları yapmadan önce zaten buradaki ustaların hemen hemen hepsinin de tavsiye ettiği üzere bahçelere bakmak ve sahipleriyle konuşmak için Kaman'a gideceğim nasipse. Ayrıca İhsan bey sizin tecrübelerinizi paylaşmanız ziraat mühendisi birinin teorik bilgiler vermesinden kat kat daha faydalı olacaktır bu işle uğraşan veya bu işe girecek benim gibi acemilere. Saygılar

antitem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 07:07   #36
Ağaçsever

Sayın Üyeler;Ceviz ağaçlarını soğuk ve don olayından korumak için köklerine belli bir yükseklikte toprak yığmıştık.Bahar gelince bu yığını aşı noktası görünecek şekilde tekrar açacağız buraya kadar tamam da şunları öğrenmek istiyorum.
1-Bu işlem kaç yıl devam edecek?
2-Bu aşı noktaları ağaç yaşadığı sürece açık mı tutulacak?
Malum hayvan gübresi ve toprağı sürmek bahçede yüksekliği artıracak.Değerli düşünce ve paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

Eski 18-02-2014, 07:30   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Güclu bir gelişim gösteren fidanlar aşı noktasını bir iki yıl zarfında kapatır ve toprak ile kapatmaya hiç gerek kalmaz.
Tam olarak kapatmasa dahi bir yıl yenı yerinde bulunmuş fidan o iklime ayak uydurdugu için aşı noktasının kapatılmasına gerek kalmaz.

iyi günler

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 07:50   #38
Ağaçsever

Teşekkür ederim Atilla Bey,malum bahçe işi zor bir de böyle angarya ile uğraşmak istemeyiz.Köy tv de bir programda ceviz ağacının traktörden kuvvet alan sallama makinası ile sallanmasının sakıncalı olacağını öğrendim.Gerkçesi de ceviz ağacının kılcal köklerinin çok olduğu eğer şiddetli sallamaya maruz kalırsa ağacın kuruyacağını belirtti.Bu durum çok büyük bahçe yapanlar için ciddi sıkıntı demek bu zamanda ağaç sallayacak işçi bulmak hiç kolay değil.Saygılar.

Eski 18-02-2014, 08:59   #39
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
nedense bu kılcal kökler avrupada amerikada zarar görmüyorda bizim Türkiyemiz de zarar görüyor. hep böyle davrandığımız için verimli çeşitlere 20-30 yıl sonra geçtik ve hala cevizin anavatanına ceviz ithal ediyoruz.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 09:06   #40
Ağaç Dostu

Ocakta Lilium a ziarete gittigimde sarsma makinaları konusunu uzun uzun konuştuk, çok ciddiy araştırtmaya gerek oldugu kanısına vardık, Bulgaristana döner dönmez eski ziraat muhendislerine danıştım. dediler ki : komunızma zamanı 80 li yıllar bu yöntem denenmiş cok sayıda agaç kurumuş, ilk önce kurumanın sebebi bu olduguna emin degilmişler, birkac sene tecrube etmişler ve güclü makinalar(dipten sarsan) kuruma yaptıgını tespit etmişler. bu konuda birkaç muhendis arkadaşla araştırma yapıyoruz daha az zarar verip sarsma nasıl yaparız şemalar uzerinde calışıyoruz. bir gelişme oldugunda bilgi veririm.

cevşiz silkmeye dönersek: Eskiler diyorki son 80 lerde en etkili ve zararsiz yöntem olarak devlet helikopter ile ceviz silkmesı yaptırmış yıllar boyu. hiç zararı olmuyormuş. agacların üzerine yakın mesafede birkac saniye durması tüm cevizlerin dökülmesine yetiyormuş, cabuk oluyormuş ve malieti de o kadar yüksek degilmiş .... birde pilot mu olacagız şimdi diy düşünmeye başladım

Düzenleyen karabuz : 18-02-2014 saat 09:12 Neden: harf düzeltme
Eski 19-02-2014, 06:39   #41
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
nedense bu kılcal kökler avrupada amerikada zarar görmüyorda bizim Türkiyemiz de zarar görüyor. hep böyle davrandığımız için verimli çeşitlere 20-30 yıl sonra geçtik ve hala cevizin anavatanına ceviz ithal ediyoruz.
Sayın Ermana;Siz hasat yapıyormusunuz?Ya da hasat yapmaya başlarsanız nasıl sallamayı düşünüyorsunuz?Google da aratırsanız kayısı sallama makinası diye yüklenmiş videolar var.Biz son zamanlarda kayısı ağacına hiç işçi çıkarmıyoruz.Makina mükemmel bir şekilde sallama yapıyor hem çalışanlar kazalardan korunuyor hem de ağaçlar tekme yaralarından dolayı hasta olmuyor.Verimli türlere geç kalma konusunda da sonuna kadar haklısınız.Ceviz ithalatı da en az 10 yıl daha sürer diye düşünüyorum.Saygılar.

Eski 19-02-2014, 06:50   #42
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Ocakta Lilium a ziarete gittigimde sarsma makinaları konusunu uzun uzun konuştuk, çok ciddiy araştırtmaya gerek oldugu kanısına vardık, Bulgaristana döner dönmez eski ziraat muhendislerine danıştım. dediler ki : komunızma zamanı 80 li yıllar bu yöntem denenmiş cok sayıda agaç kurumuş, ilk önce kurumanın sebebi bu olduguna emin degilmişler, birkac sene tecrube etmişler ve güclü makinalar(dipten sarsan) kuruma yaptıgını tespit etmişler. bu konuda birkaç muhendis arkadaşla araştırma yapıyoruz daha az zarar verip sarsma nasıl yaparız şemalar uzerinde calışıyoruz. bir gelişme oldugunda bilgi veririm.

cevşiz silkmeye dönersek: Eskiler diyorki son 80 lerde en etkili ve zararsiz yöntem olarak devlet helikopter ile ceviz silkmesı yaptırmış yıllar boyu. hiç zararı olmuyormuş. agacların üzerine yakın mesafede birkac saniye durması tüm cevizlerin dökülmesine yetiyormuş, cabuk oluyormuş ve malieti de o kadar yüksek degilmiş .... birde pilot mu olacagız şimdi diy düşünmeye başladım
Atilla Bey;helikopter ile sallama kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.İnanılmaz bir yöntem.Türkiye'de çok zor helikopter bulmak,ona ücret ödemek,ülkemizde ki akaryakıt fiyatları ile bu işin içinden çıkabilmek çok zor.Tarım ürünlerinde ki fıyatları da göz önünde bulundurursak attığımız taş ürküttüğümüz kurbağayı değmez.Çalışmalarınız için teşekkürler ben yapacağınıza inanıyorum.Eve gidince size yardımcı olacak web adresleri göndereceğim faceden.Bedenden değil de daldan sallama daha mantıklı gibi,eğer kayısı sallama makinası olmasa Malatya'nın kayısısının en az yarısı çürür.Kolay gelsin, saygılar.

karabuz beğendi.
Eski 19-02-2014, 07:33   #43
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İhsan KOCATÜRK Mesajı Göster
Sayın Ermana;Siz hasat yapıyormusunuz?Ya da hasat yapmaya başlarsanız nasıl sallamayı düşünüyorsunuz?Google da aratırsanız kayısı sallama makinası diye yüklenmiş videolar var.Biz son zamanlarda kayısı ağacına hiç işçi çıkarmıyoruz.Makina mükemmel bir şekilde sallama yapıyor hem çalışanlar kazalardan korunuyor hem de ağaçlar tekme yaralarından dolayı hasta olmuyor.Verimli türlere geç kalma konusunda da sonuna kadar haklısınız.Ceviz ithalatı da en az 10 yıl daha sürer diye düşünüyorum.Saygılar.
benim hasat için daha uzun bir zamanım var ancak teleskopik kollu sarsıcılar ile ağaçlar daha da büyüdüğünde traktör arkasına takılan tahrik milli sarsıcılar ile sarsarak hasat etmeyi düşünüyorum tabi o zamana kadar teknoleji nerede olur bilemeyiz.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 21:05   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Merhaba arkadaşlar. Ben foruma yeni katıldım. Konya da 1600 rakımda, 2 yaşında, 700 adet fernor ve tozlayıcısından oluşan tarlam var. Kışın sert geçmesi ihtimaline karşı ağaçlarımı koruma altına almak istiyorum (ilkbahar erken donları değil. kış soğukları ve soğuk rüzgarları...). Arazideki ısı ölçer kayıtlarına göre geçen yıl sıcaklık -16 ya kadar düşmüş eğimli bir arazi olmasına rağmen. Bu durumda aktif mücadele olarak ne önerirsiniz acaba tecrübesi olan var mı ? Topraktaki potasyum ve diğer değerler gayet iyi durumda ve humik + fulvik asit uygulamasını da yeni yaptım fidanların kışı rahat geçirmesi için. Sizce fidanların gövdesini veya çatısı ile birlikte tümünü örtü altına almalı mıyım ? Tarımda kullanılan nonwoven ve tyvek kumaşlar var duymuşsunuzdur belki. hava aldırıyor, ısı yalıtımı sağlıyor ama su geçirmiyor. Tarımsal örtü olarak bahsedilen malzeme bu nonwoven kumaştır zaten ama tyvek için hiç bir deneyimi olana rastlamadım. Bu konuda bana ve diğer fidanı olanlara bilginizle ve tecrübelerinizle yardımcı olur musunuz acaba ? Fidanları örtü altına almalı mıyız ? Almalı isek hangi kısımdan, nasıl ve ne tür bir örtü ile (nonwoven ve tyvek olmaz ise...) Selamlar....

Ethio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 07:32   #45
Ağaçsever

Sayın Ethio,sizi çok iyi anlıyorum.Bahçeniz de hayırlı olsun.Bu stresi geçen kış bende çok yaşadım ama sonuç gayet iyi oldu, baharda hepsi hayatta kalmayı başardı artı sizin fernor muş o soğuğa daha dayanıklı.Benim tavsiyem konuyu en başından okursanız Aksu Tarımın tavsiyeleri çok mantıklı hem de tecrübelerimizle sabittir.Biz bu kışa da aynı şekilde hazırlandık tam yanmış hayvan gübresini ağacın köküne koyduk sonra üzerini toprakla kümbet şekline getirdik.İnşallah bir sıkıntı olmaz.Bu işlemi 3 yaşından sonra yapmamıza gerek yokmuş onu da belirtmek isterim.Bahsettiğiniz kumaş hakkında bir bilgim yok üstünü kapatmak çok zahmetli iş.Maliyeti az olmasa gerek karart sizin Allah kolaylık versin.Saygılar.

Eski 18-11-2014, 08:37   #46
Yeni Üye

Merhaba İhsan Bey. Denenmiş ve başarılı olmuş bir işlemi seve seve fidanlarım için uygularım. Dediğiniz gibi kumaş ile ağacı korumaya almak hem zahmetli hem külfetli. Ayrıca rüzgarlı havalarda rüzgar kuvvetinin ağacın gövdesine getireceği yük ise muamma. İnşallah bende fayda görürüm sizler gibi. Geçen sene hem soğuktan, hem sulama sistemi probleminden, hem fidanları eken arkadaşların özensiz davranmasından 160 kadar fidanımı kaybettim. Baya bir olumsuz tecrübem oldu ne yazık ki Bu yüzden gelecek ay yapacağım ekimde çok daha dikkatli hareket edeceğim. Birazda tecrübe oluştu tabi bu forumda okuduklarımız sayesinde. İnşallah hayırlı olur hakkımızda. Cevabınız için teşekkürler, saygılar.

Eski 25-11-2014, 08:06   #47
Ağaçsever

Sayın Üye,160 fidan kaybınıza üzüldüm.sakın pes etmeyin bence gayet isteklisiniz işi severek yaptığınız da belli oluyor.Bu iş bir kez bulaştıktan sonra vazgeçilebilecek gibi değil.Dikim işinizde kolaylıklar dilerim ama önümüzdeki ay Konya için erken sonuçta şimdi dikseniz kışın donma riskini siz üstleneceksiniz ama fidan alacağınız yerde fidanın uyanmasına az bir zaman kalınca alıp dikseniz alacağınız risk azalır.Bunu da uyguladık.Bandırma'dan fidanları getirdik o zaman yeni uyanmaya başlamıştı 24 şubatta Malatya'da dikim yaptık.Konya Malatya iklim farkı çok fazla değil karar sizin çok bildiğim için değil ben öğretmenim ama uyguladık ve başardık siz bilirsiniz. Şimdiden bol ürün diliyorum.Saygılar.

Eski 25-11-2014, 08:51   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
benim 5 tane ceviz fidanım var ve bu onların ilk kışı bir arkadaşımın tavsiyesi ile onlar sera benzeri bir yapı ile korumaya karar verdim
Etraflarına 4 adet tahta çubuk çaktım streç film ile kapladım ve havalandırma delikleri açtım.
Bakalım sonuç ne olacak

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 15:41   #49
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
benim 5 tane ceviz fidanım var ve bu onların ilk kışı bir arkadaşımın tavsiyesi ile onlar sera benzeri bir yapı ile korumaya karar verdim
Etraflarına 4 adet tahta çubuk çaktım streç film ile kapladım ve havalandırma delikleri açtım.
Bakalım sonuç ne olacak
Fidanları kış soğuklarına karşı aşırı korumaya alınmasını bir türlü anlamış değilim, bunun faydası varken zararı da var bu dengeyi kontrolu yapabilmek tuturabilmek oldukça zor.

Örneğin: Böylesine streç filimle kaplanıp bir kaç hava deliği bırakılması daha da tehlikeli diye düşünüyorum, zira az bir güneşten içeride ısı oluşacak ve bu ısı fidanı zamansız harekete geçirerek kökten gövdeye su iletimini hızlandıracak gövdede su miktarı artacak gecesine olan don ayaz fidanın donmasını hızlandıracak.

Korumaya almayın demiyorum alın ama Çok sarılmasını kapanması bence doğru değil, rüzgar yönünde biraz kuytu yapılması yeterli olur düşüncesindeyim

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 22:05   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Arkadaşlar hepinize merhaba
Sitemizi uzun zamandır takip ediyorum.Yeni üye oldum.Ankara da ceviz bahçem var 2-3-4 yaşlarında fernor ağırlıklı.Son senelerde olumsuz hava koşullarından dolayı ceviz ağaçlarımın yaşları değişik.Bu sene soğuk zararından korunmak için önce bordo bulamacı daha sonra plastik boya ile tepeden aşağıya ağaçlarımı boyadım.Sonrada thermoflex boru ile tüm ağaçların gövdelerini kılıfladım.Yanlız rüzgarlı havalarda oluşabilecek titreşim ağacıma zarar verebilir mi diye düşünüyorum.Bu uygulamayı İnfo ceviz sitesinden okudum.deneyeniniz varmı.selamlar

efedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2014, 10:45   #51
Ağaç Dostu

Ceviz ağaçları insan onları bilinçli yetiştirmeye başlamadan önce de var imiş, ağaçlar hava şartlarına göre bünyelerindeki su ve tuz seviyesini dengeler ve kış soğuklarına kendini hazırlar, bünyelerini sarmak veya başka şekilde "ağacın sensorlarını" aldatmak yanlış olur diye düşünüyorum. yörede en az 1-2 sene yaşamış ağaç kesinlikle kendi başına ayakta durabilir.

çok büyük iklim değişikliği olursa tehlike oluşur. benim chandlerler Gönen den çok ciddiy sert iklime geldiler (şu an ısı eksı 7 ) ve bordo bulamacı dışında bir mudahale yapılmadı , kışları eksi 20-30 ları görüyoruz baharda chandler sınavı geçti veya geçmedi anlarız

Eski 26-11-2014, 10:57   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efedag Mesajı Göster
Arkadaşlar hepinize merhaba
Sitemizi uzun zamandır takip ediyorum.Yeni üye oldum.Ankara da ceviz bahçem var 2-3-4 yaşlarında fernor ağırlıklı.Son senelerde olumsuz hava koşullarından dolayı ceviz ağaçlarımın yaşları değişik.Bu sene soğuk zararından korunmak için önce bordo bulamacı daha sonra plastik boya ile tepeden aşağıya ağaçlarımı boyadım.Sonrada thermoflex boru ile tüm ağaçların gövdelerini kılıfladım.Yanlız rüzgarlı havalarda oluşabilecek titreşim ağacıma zarar verebilir mi diye düşünüyorum.Bu uygulamayı İnfo ceviz sitesinden okudum.deneyeniniz varmı.selamlar
3-4 yaşına gelmiş fidanları hala soğuktan korumak gereği duyuluyorsa, ya o fidanlar iyi gelişmemiştir veya o bölgenin meteorolojik şartları ceviz için uygun değildir.

Fidanların uç dalları tam pişkinleşmediği için soğuktan en fazla etkilenen kısımlardır, gövde pişkinleşmiş oluğu için etkilenme olmaz dolayısıyla gövdeyi thermoflex boru ile kılıflamanın artısı olurmu, hiç sanmıyorum ayrıca boya sürerek soğuktan korumak ta mümkün olamaz. Bu uygulama çok soğuk havalarda naylon gömlek giymeye benzer.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2014, 19:39   #53
Yeni Üye

Sayın Karabuz Sayın Ykaya194
Ankara ceviz yetiştiriciliği için çok sıkıntılı sayılabilecek bir bölge.Toplam 120 tane ceviz 135 tane nonpareil ferragnes texsas badem ağacım.var.Düşüncelerinizde haklı olduğunuz konular var.Fidanlarımın 2-3-4 yaşlarında olmasının sebebi tutmayan fidanların değiştirilmesi.Geçen sene 3 yaşına gelmiş 43 adet ceviz fidanı 30 ekimde geç sonbahar donlarından bu senede 30 marttaki erken donlardan etkilenerek komple kurudu.Kalanların bir kısmı ise kendini bu sene anca toparladı sayılır.Bu sene haziran ayında diktiğim 43 tüplü fidandan da yaprakları gazel haline gelip dökülüp kuruyanlar olduğu gibi sonradan yeniden yaprak açanlar oldu.Titizlenmemin sebebi ağaçların bir kısmının yaralı bir kısmının çok genç olması.Cevizin çok hassas olduğu 3-4 seneyi atlatabilmek için uğraş veriyorum. termoflex ile kılıflamada rüzgardaki sallanma ve titreşim ile ağacın soğuklanma süresine dışardan müdahele etmiş olduğumun da farkındayım.Selamlar

Eski 26-11-2014, 22:33   #54
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
30 ekimde geç sonbahar donlarından bu senede 30 marttaki erken donlardan etkilenerek komple kurudu.

Ceviz uyanmadığı sürece -27 dereceye kadar dayanabilir,

Kalanların bir kısmı ise kendini bu sene anca toparladı sayılır.Bu sene haziran ayında diktiğim 43 tüplü fidandan da yaprakları gazel haline gelip dökülüp kuruyanlar olduğu gibi sonradan yeniden yaprak açanlar oldu.
Yazdığınız bilgilerden bir şeylerin yanlış yapıldığı için bu durumlarla karşılaştığınızı gösteriyor, bakım programınızı bir gözden geçirin. Aynı sezonda uyanan fidanın yaprakları dökülüp yeniden yaprak açıyorsa bir şeylerin yanlış yapıldığını gösterir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 12:23   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Sayın Karabuz Sayın Ykaya194
Ankara ceviz yetiştiriciliği için çok sıkıntılı sayılabilecek bir bölge.Toplam 120 tane ceviz 135 tane nonpareil ferragnes texsas badem ağacım.var.Düşüncelerinizde haklı olduğunuz konular var.Fidanlarımın 2-3-4 yaşlarında olmasının sebebi tutmayan fidanların değiştirilmesi.Geçen sene 3 yaşına gelmiş 43 adet ceviz fidanı 30 ekimde geç sonbahar donlarından bu senede 30 marttaki erken donlardan etkilenerek komple kurudu.Kalanların bir kısmı ise kendini bu sene anca toparladı sayılır.Bu sene haziran ayında diktiğim 43 tüplü fidandan da yaprakları gazel haline gelip dökülüp kuruyanlar olduğu gibi sonradan yeniden yaprak açanlar oldu.Titizlenmemin sebebi ağaçların bir kısmının yaralı bir kısmının çok genç olması.Cevizin çok hassas olduğu 3-4 seneyi atlatabilmek için uğraş veriyorum. termoflex ile kılıflamada rüzgardaki sallanma ve titreşim ile ağacın soğuklanma süresine dışardan müdahele etmiş olduğumun da farkındayım.Selamlar
Yaşadığınız tüm bu olumsuzlukları yalnızca meteorolojik koşullara bağlamak doğru değil. Fidanlar dikimden önce kök oluşumunu tamamlamamış olabilir, dikim esnasında yapılan hatalar, gübreleme, sulama eksikliği ve hatta sulama suyu EC nin yüksek oluşu gibi faktörlerden kaynaklanabilir (EC 2,5 değerinin üzeri yüksektir).

Bu durumda, bu yaz diktiğiniz fidanları soğuktan korumak için gövdelerini en az 30-40 cm toprakla kümbet şeklinde doldurup bahara tekrar açmanızı, toprak tahlili yaptırıp ona göre gübreleme programı yaptırmanızı, fidanlara baharda fidan başı 100-150 cc humik asit vermenizi (humik asit, besin elementlerinin kökte tutunmasını sağlar), toprak yapısına göre sulama peryodunu ayarlamanızı ve sulama suyu analizini yaptırarak suyun sulama suyu kullanımına uygun olup olmadığına bakmanızı tavsiye ederim. (Ankara'daki bazı bölgelerinde yeraltı sularının EC değerinin çok yüksek oluşundan dolayı sulama suyu olarak kullanılmasında sakınca olduğu duyumları almıştım hatta Ankara'da kuruluşunda görev aldığım büyük bir işletmenin boyahane için kullanılan suyun EC değerini düşürmek için epey uğraş vermiştik ).

Umarım yaşanan tüm olumsuzları kısa sürede gidermiş olursunuz.

Kolay gelsin.

Düzenleyen ykaya194 : 27-11-2014 saat 13:00
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 22:11   #56
Yeni Üye

sayın lilium sayın ykaya194
Sulama suyunun EC değerine bakmam da fayda var.Gübreleme ilaçlama çapalama konularında azami hassasiyeti bilimsel olarak gösteriyorum.Benim gözlemlediğim 30 ekimde yapraklar henüz dökülmemişken iki üç gece -6 olan hava sıcaklığında ceviz fidanlarının yaprakları simsiyah olması.Son 30-40 senede böyle bir soğuk olduğu söyleniyor.30 martta da malum çoğu yerde erken don görüldü.Havalar sıcak gittiği için fidanlarıma su yürümüştü.Özellikle kök boğazlarından başlayarak yeşil aksamı olan gövde çürüdü siyahlaştı ve kabuk halinde çekince soyuldu.kuruyan fidanlarımın kök sistemini sökerek incelediğimde hiç bir sorunun olmadığını gözlemledik.Bu olay sadece benim bahçemde değil Ankara da başka bahçelerde de görülmüş.Hatta çok ilginç bahçemde var olan 8 yaşındaki birkaç ceviz ağacımda 30 ekimden sonra meyve dalları kurumaya başladı.sayın Lilium dikilen tüplü fidanlarda ilk 45 gün hiçbir sorun yoktu.Siteyi incelerken başka arkadaşlarında başına gelen benimde başıma geldi.Birden yapraklar sert gazel haline gelip ağaç gövdeleri yeşil olarak kaldı.Bu durumdaki fidanlarımın bir kısmı kurudu bir kısmı da yeniden gözlerden yaprak çıkarmaya başladı.Sebebinide şimdiye kadar tam anlamıyla çözemedim.İnşallah hepimiz güzel bir yıl geçiririz.İlginize teşekkürler.

Eski 09-12-2014, 22:42   #57
Yeni Üye

Sn.Ihsan Kocatürk tavsiyeleriniz için teşekkürler. Geçen hafta yağan kar nedeniyle yapacağım yeni 160 adet fidan ekimini Şubat ayına ertelemeye karar verdim. Sağolsun fidan satın aldığım firmada bunu tavsiye etmişti bana zaten. Şu an mevcut fidanlarada Kümbet yaptım 40 cm civarı. İnşallah sorunsuz atlatırlar kışı sizinkiler gibi.

Fidanları korumaya alma konusunda bazen bende abartıyor muyum acaba diye düşünüyorum gerçekten ama o fidanlar benim gibi özel sektörde zor şartlarda çalışan, uzun seyahatler yapmak zorunda kalan, eşine ve çocuklarına hasret kalan biri için bir umut ışığı. Ailemi geçindirmeye yetecek kadar ürün alabileceğim günü hasretle bekliyorum ve ölen her fidanla bu arzumu bir yıl daha ertelemek istemiyorum. O yüzden fidanlara karşı bazen aşırı korumacı olabilliyorum ve bu tip şeyler yaptığını hissettiğim forumdaki diğer arkadaşlarımıda anlayışla karşılıyorum. Çok şükür ki bu site var, değerli birçok üyesi var ve deneyimlerini cömertçe herkesle paylaşıyorlar. Bizim hata yapmamızı önleyip, doğru yolu gösteriyorlar. Hepinize sonsuz teşekkürler...

Düzenleyen Ethio : 09-12-2014 saat 22:44 Neden: Yazım hatası
Eski 24-12-2014, 21:04   #58
Ağaçsever

Sayın Ethio,Fidan dikimini ertelemeniz isabet olmuş.Fidanı kıştan korumakta haklısınız çok emek ve zahmet var yeni bahçe oluşturmakta.Umut etmekte de elbette haklısınız ama beklentileriniz çok yüksek olmasın çünkü geçen sene Bulgaristan'da kilosu 1 dolara kadar düşmüştü.Bu sene Yalova'da ise 1500 adet 5 yaşında Chandlerden 2 ton ürün almış ve 1 kilosunu 17 TL ye satmışlar.

Eski 24-12-2014, 21:13   #59
Ağaçsever

Sayın Ethio,Ayrıca ben kayısıdan da biliyorum ürün çok olur değeri olmaz, az olur sizde olmaz ucuz olduğu sene de fıyat ayaklar altındadır çalışırsınız ve aldığınızı işçiye verirsiniz.Hakkımızda hayırlısı tarımda tevekkül çok önemli bence ekte ceviz fidanlarımın fotosunu paylaşacağım her türlü eleştirinize şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 24-12-2014, 21:22   #60
Ağaçsever

Sayın Üyeler, olumlu olumsuz her türlü eleştirinizi bekliyorum.Bu bahçe chandler rakım 1050 yer Malatya Darende ikinci yaprağı döktü üçüncü yaprağını açacak inşallah.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024