agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni104Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-12-2014, 10:21   #61
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İhsan Kocatürk Mesajı Göster
Sayın Üyeler, olumlu olumsuz her türlü eleştirinizi bekliyorum.Bu bahçe chandler rakım 1050 yer Malatya Darende ikinci yaprağı döktü üçüncü yaprağını açacak inşallah.
Sayın İhsan Kocatürk, Maşallah fidanlarınız çok sağlıklı görünüyor, Allah nazardan saklasın. Rakım benim bahçemle aynı. Rakımla ilgili meyve oluşumu ile ilgili tereddütlerim yok değil. Fidan gelişimi ile ilgili şu ana kadar sıkıntı yaşamadım. Tek bir dalı bile sonbahar erken donlarından zarar görmedi. En eski olan 2012 Mart dikimi. Maraş 18 leride chandlere çevirdim. Anaçlar 6 yaşında aşıları 1 yaşında. Selamlar

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 17:22   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Arif Göçmen hocaya danışabilirsiniz. Sanırım onun dediğiniz rakımlarda Chandler'ları var.
Arif Göçmen beyin bulunduğu yer Kaman. Yani cevizin başkenti diyebiliriz.
Buradan yola çıkarsak biraz hata yaparız.
Kaman rakımı yüksek olsada ,ceviz için uygun ortam var.
Kamanın rakımlarında , olan başka bölgelerde chandler sıkıntı olabilir.
Bu rakım olayı sürekli yanlış anlaşılan bir olay. Buna dikkat edelim.

ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 22:22   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
İyi akşamlar arkadaşlar;
Ertuğrul 37 arkadaşımızın dediklerine aynen katılıyorum.Fidan seçimi yaparken sadece rakım'a göre yapmamamız gerekir.Baklan ovası rakım 820 lerde(google earth)'a göre hava sirkülasyonu az olması nedeniyle büyük bir kısmı don çukuru konumundadır.Doğduğum köy Çal Belevi köyü rakım 1040 larda olmasına rağmen sürekli hava sirkülasyonu olmaktadır.Birkaç yıl önce baklan ovasında bağların tamamını soğuk vururken,bizde bu hasar olmamıştır.Don çukurunun rakımla alakalı olduğunu düşünmüyorum.Fidan dikecek arkadaşların bu durumları göz önünde bulundurmaları kendi menfaatlerine olacaktır.SAYGILAR İYİ AKŞAMLAR HAYIRLI RAMAZANLAR

Lilium ve ertuğrul 37 beğendi.
coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2016, 01:49   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2016
köstebek öbeği nasıl oluyor, bunun bir görseli var mı? Birde aralık ayında dikilen fidan için hemen dikim günü uygulanabilir mi bu yöntem?

asilonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2016, 23:39   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2016
Herkeze merhaba ben malatyadan katılıyom aranıza .40 dönü üzerine 1200 çentır fidanı geçen kış diktim rakım 950 civarı fidanlar kışın üst kısımları yandı 5 10 stm kaldı aşıların üstünden tekrar filizlendi şu anda 1.5 .. 2 mtre gibi ceviz için olmasa olmazın hepsini yaptım 1.25 stm patlatma büyük d 8 paletli ile sırt oluşturduk 8e 4 dikim bakır ilazyonlu toprak altı damlama yaptık tek dal bıraktık bitki besleme gerekeni herşeyi yaptık. Şu ana kadar sorun yok ama şidi korktuğum fidanlar hala büyüyo erken donların fidan uçlarını yakması tercübesi olan arkadaşlar nasıl durdura bilirim gelişimi bakır bordo bulamacı ve çinko ağaç yapraklarını döktüğünü söylüyolar bunu uygulayayımı yoksa kendi halinami bırakayım . Gübrelemeyi 8 inci ayın 10 unda bıraktık sulamayı ise 9 uncu ayın başında bıraktık ama centır hala büyüyo ne yapmalıyım fidanlar çok güzel oldu yanmasından korkuyom yardımcı olursanız sevinirim malatyada ben profosyonel cevizci bulamadım her şeyi interneten araştırdım yaptım ceviz bahçem malatya havaalanı yanı şimdiden teşekürlerimi sunuyorum

cevizci 44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2016, 22:52   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2016
Gübreleme derken azotlu gubrelemeyi kasdediyosunuz sanirim..gubrelemeyi temmuz ortasi gibi bitirebilir Diniz sulamayida ağustosun başlarına cekseydiniz kisa daha odunsu girerdi muhtemelen..hala büyüdüğünü dusunuyorsaniz en uç surgunlerin uclarini koparabilirsiniz

Cemalın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 11:15   #67
Yeni Üye

Semih2643's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2016
Hafif bir çapalama, sonra yanmış gübre ve fidan dibine kostebek yuvasi seklinde toprak yigma ile kisa hazirlik dusunuyorum onumuzdeki hafta sonu.
Şu ph yi dusurmek icin ne yapacagimiz konusunu da cozersek tamamdir sanirim bu is.

Semih2643 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2017, 22:50   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2014
3 -4 yaşındaki ceviz fidanlarını kışa hazırlamak

Sayın forum üyeleri benim bahçemdeki cevizlerden bazıları sonbahar soğuklarından etkilenmişler ve ertesi yıl baharda geriye doğru kuruma oldu bunun için ne yapabiliriz. bahçem Ankara/Ayaş'ta Oğuzlar 77 ve Fernor ağırlıklı

patara67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 16:20   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2018
Ceviz

Merhaba abiler gencim ve bu isi yeni baslayacagim 50 donum kadar arazi var bugun deneme amacli 5 tane fernor 1 tanede tozlayici aldim ucu acik fidanlar afyonkarahisar dan yaziyorum egerki testimizden gecerse yatirim yapacagim rakim 1165 fidamlarimi yarin dikecegim termoflex gerekli mi abiler en dusuk sicaklik ocak ayi -3 bide dikimde ve bakimda neler yapmam gereklidir.

Bycengiz03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2018, 08:50   #70
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bycengiz03 Mesajı Göster
Merhaba abiler gencim ve bu isi yeni baslayacagim 50 donum kadar arazi var bugun deneme amacli 5 tane fernor 1 tanede tozlayici aldim ucu acik fidanlar afyonkarahisar dan yaziyorum egerki testimizden gecerse yatirim yapacagim rakim 1165 fidamlarimi yarin dikecegim termoflex gerekli mi abiler en dusuk sicaklik ocak ayi -3 bide dikimde ve bakimda neler yapmam gereklidir.
Bence thermoflex gerekmez. Toprağınız köklerin gelişimi için yeterli derinlikte ise bence ileriki yıllarda pek endişe etmeniz gerekmiyor. Geçen çiftçi tvde mi bereket tvde mi ticari amaçla dikilen kocaelide olması lazım bir ceviz bahçesindeki sorunlardan bahsettiler. İyi toprak analizi yaptırın. Belli derinliklerden özellikle farklı farklı derinlik ve yerlerden toprak analizi yaptırın. Sonuca göre bence kurulum yapın derim. Sonuçta ticari bir iş yapacaksanız bunları zaman varken yapın.

Dikimde ve bakımında yapılması gereken herşey bu sayfada veya forum içerisinde mevcut.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024