agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-12-2013, 21:36   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Sayın Doğa64, Bahçeniz hayırlı olsun. Tüm hazırlıkları çok itinayla yaptığınız gözüküyor.. Umarım her şey beklediğiniz gibi gelişir..

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2013, 22:57   #32
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Çok teşekkür ederim sayın YESHİLL. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum.Allah (c.c) herkesin gönlüne göre versin İnşaallah...

doğa64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2013, 23:00   #33
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Allah (c.c) nasip ederse cumartesi dikim yapacağız. gece -1, -2 gibi olduğu için sabah kırağı oluyor ve toprakta don oluyor öğleye doğru çözülüyor . Dikim yapmak ta bir sakınca olurmu acaba...

gulec1983 beğendi.
Eski 19-12-2013, 23:26   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2013
Allah c.c kimsenin emeğini zayi etmesin. Hazırlıklarınızın yolunda gitmesine sevindim. Çeşit ve dikim aralığını ne düşünyorsunuz? Birde aklıma gelmişken söyleyeyim forumda konuların birinde bir abimiz dikilen fidanla tel örgü arasında 4 metre mesafe olması gerektiğini söylemişti ilerde komşunuzun itiraz etmesi durumunda sıkıntıya yol açabilir diye. Kolay gelsin

antitem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2013, 19:52   #35
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antitem Mesajı Göster
Allah c.c kimsenin emeğini zayi etmesin. Hazırlıklarınızın yolunda gitmesine sevindim. Çeşit ve dikim aralığını ne düşünyorsunuz? Birde aklıma gelmişken söyleyeyim forumda konuların birinde bir abimiz dikilen fidanla tel örgü arasında 4 metre mesafe olması gerektiğini söylemişti ilerde komşunuzun itiraz etmesi durumunda sıkıntıya yol açabilir diye. Kolay gelsin
Öncelikle Amin diyeyim. Çeşit olarak chantler tozlayıcı olarak fernor dikilecek nasip olursa. Dikim aralığı olarak 7 ye 5 olarak ayarladım. Komşu payı olarak 6 metre bıraktım.hem işlemesinde de bir sıkıntı olmasın diye.

gulec1983 beğendi.
Eski 20-12-2013, 20:06   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğa64 Mesajı Göster
Öncelikle Amin diyeyim. Çeşit olarak chantler tozlayıcı olarak fernor dikilecek nasip olursa. Dikim aralığı olarak 7 ye 5 olarak ayarladım. Komşu payı olarak 6 metre bıraktım.hem işlemesinde de bir sıkıntı olmasın diye.
Sayın Doğa64,yaklaşık 2 hafta önce Prof.Dr.Yaşar AKÇA ile resmen tanışıp,kısa da olsa konuşma ve aklımdaki soruları sorma şansım buldum. Sorularımdan biri de,Fernor Chandler'ı kısmen de olsa tozlar mı ? idi. Aldığım cevap ''hayır,tozlamaz.Fernor Chanler'a tozlayıcı olmaz. Chandler'ı en erken ve en etkili Fernette tozlar'' şeklinde idi.

Ben olsam,tozlayıcı olarak 2% Ronde de montignac,, 3% de Fernette dikerdim. Karar sizin. Olumlu ya da olumsuz,sonuçlarına katlanacak olan da sizsiniz. Saygılar.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2013, 22:10   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Tozlayıcı olarak fernette düşün genelde kaynaklar fernetteyi uygun görüyor.Fidanların boyu kaç cm,pişkinmi çok önemli.Pişkin değilse don zararı oluşur.Pişkin ise dikimi yap beyaz boya ile boya kolay gelsin.

formullaone ve doğa64 beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 09:05   #38
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Teşekkürler sayın formulaonne ve ömür-uşak.

Bu tozlayıcı işini fidancımla birdaha konuşayım fernette ye çevireyim. Fidan boyu 1. boy olarak sipariş verildi. 110-150 cm arasında fidan boyları. dikim yaparken aşı yerinin 4 göz üzerinden kesip sutut süreceğim ve fidanı su bazlı plastik boya ile boyadıktan sonra su borularına yapılan izolasyon malzemesiyle kapatacağım.

Dikim çukuruna 250 gr leonardit atıp kapatacağım. Sonrası Allah (c.c) a kalmış.

Eski 21-12-2013, 09:32   #39
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
4 göz az gibi geldi bana ben 5-7 göz kadar bırakarak budadım.
denizlide izalasyon malzemesi kullanacak kadar soğuk olacağını düşünmüyorum.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 09:50   #40
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
Sayın ermana...

Denizli rakım 340 benim fidanı dikeceğim rakım 940 ve adı üstünde Serinhisar.

Eski 21-12-2013, 09:56   #41
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
evet ozaman dediğiniz gibi önlem almanız faydalı olacaktır. bu arada isimde güzelmiş rakımı yazmanıza bile gerek yokmuş yerleşkenin ismi dahi yeterli

ömür-uşak beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 15:45   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2013
Sayın doğa64, su borularına yapılan izolasyon malzemesi ile kapatacağım derken tam olarak ne ile kapatacağınızı yazabilir misiniz? Kusura bakmayın ben tam olarak anlayamadım da.

antitem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 18:31   #43
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
Fidanların tepe budamasını şimdi yapma.Fidan kışın yara tedavisi için uğraşmasın.Serinhisarda 15 mart 1 nisan arası tepe budaması yapıp su tut ile kapatırsan iyi olur.Soğuklar zaten bazı gözlere zarar verecek.Ona göre budayacağın bölüme karar verirsin.Diyelim şimdi 4 gözden budadın.2 gözde kurursa ağaçların şekilsiz olur. Zaten chandler dikeceksin onların uyanması nisan sonunu bulur.Başarılar dilerim.

ncp1963 ve doğa64 beğendi.
Eski 22-12-2013, 18:17   #44
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antitem Mesajı Göster
Sayın doğa64, su borularına yapılan izolasyon malzemesi ile kapatacağım derken tam olarak ne ile kapatacağınızı yazabilir misiniz? Kusura bakmayın ben tam olarak anlayamadım da.
Sn antitem

dışarda kalan su borularının donmasını engelleyen ve korunması için kullanılan bir malzeme. Dikim yaptıktan sonra fotoğrafları yüklerim...

Eski 22-12-2013, 18:23   #45
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Fidanların tepe budamasını şimdi yapma.Fidan kışın yara tedavisi için uğraşmasın.Serinhisarda 15 mart 1 nisan arası tepe budaması yapıp su tut ile kapatırsan iyi olur.Soğuklar zaten bazı gözlere zarar verecek.Ona göre budayacağın bölüme karar verirsin.Diyelim şimdi 4 gözden budadın.2 gözde kurursa ağaçların şekilsiz olur. Zaten chandler dikeceksin onların uyanması nisan sonunu bulur.Başarılar dilerim.
Sn ömür-uşak

Ben tepe vurmasını yaparsam fidan köklere çalışıp daha sağlam ve gelişmiş bir kök ile uyanmış olur diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba? Kafam karıştı...

Düzenleyen doğa64 : 22-12-2013 saat 18:27 Neden: imla kuralları hatası olduğu için
Eski 22-12-2013, 19:18   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn ömür-uşak

Ben tepe vurmasını yaparsam fidan köklere çalışıp daha sağlam ve gelişmiş bir kök ile uyanmış olur diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba? Kafam karıştı...
Dikerkende köklerde temizlik yapılacak.Ağaç yaraya çalışacak.Bence budama uyanmaya yakın yaparsın.950 rakımda toprak üstü sıcaklığı -20 leri buluyor.Aşı üstünden 1-2 gözü soğuk vurur.Tepeler pişkin olmaz.En iyisi tomurcuklar kabarmaya başladığında belli olur.Bence budama.

doğa64 beğendi.
Eski 23-12-2013, 08:02   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Değerli Hemşerim
Denizli'de fikir alabileceğin kurum ve kuruluşlar var.Ekizler fidancılık,Tarilmak gibi...Yatrımını bilgi sahibi uzman kişilere danışarak yaparsanız,daha az hata yaparsınız.Sonra pişmanlık duyma ihtimali azalır.Atalarımız bir tutam sakızın varsa ustasına çiğnet demişler.İl ziraat müdürlüğünden yardım alınız derim.

horoz2063 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 09:05   #48
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horoz2063 Mesajı Göster
Değerli Hemşerim
Denizli'de fikir alabileceğin kurum ve kuruluşlar var.Ekizler fidancılık,Tarilmak gibi...Yatrımını bilgi sahibi uzman kişilere danışarak yaparsanız,daha az hata yaparsınız.Sonra pişmanlık duyma ihtimali azalır.Atalarımız bir tutam sakızın varsa ustasına çiğnet demişler.İl ziraat müdürlüğünden yardım alınız derim.
Sn horoz2063

Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığını ve 1 elin nesi var 2 elin sesi var düsturunu prensip edinmiş birisi olarak şunu söylemek istiyorum.

Elimden geldiğince çok arkadaşla fikir alışverişi yapmaya çalışıyorum ve bunları birleştirip ortak noktalarını benimseyeceğim. Bir de şu var bu forumdaki arkadaşlar birebir üretimin içinde olan kişiler(Olmayan çok azdır zannediyorum) ama hala bilgilenmek için burada foruma soru soruyorlar ve cevap arıyorlar. Ve şunuda eklemek isterim ki burada foruma katkıda bulunan birçok arkadaşım tecrübesini paylaşıyor ve işin teoride değil pratikte nasıl yapılacağının bilgisini veriyor.

onun için her kişinin bilgisi değerli benim için. Dediğiniz yerlere de gittim ve onlarla da bilgi alışverişi yaptım bundan şüpheniz olmasın

saygılarımla...

Eski 01-01-2014, 21:32   #49
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

fidan dikimine başladık çok şükür

Eski 01-01-2014, 21:36   #50
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
fidan dikiminden kareler

Eklenen Resimler

Eski 01-01-2014, 21:38   #51
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
tarif edilemez bir mutluluk

Eklenen Resimler

Eski 01-01-2014, 21:40   #52
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
çay keyfine diyecek yok

Eklenen Resimler

Eski 01-01-2014, 22:02   #53
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
hayırlı olsun, ilk sayfadaki reno da baya temizmiş

doğa64 beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2014, 22:07   #54
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
serinhisar tarla - YouTube

Eski 02-01-2014, 13:02   #55
Ağaç Dostu

Bahçeniz yavaş yavaş oluşuyor,tekrar hayırlı olsun. Fidanların hepsi resimdeki gibiyse çok güzel. Oldukça sağlıklı görünüyor. Zemin yüksekliği de ideal olmuş.

Herekleri uzun biçtirmekle çok iyi yapmışsınız. Biz kısa biçtirmiştik,bir de kavak ağacı olduğu için uçları çürüdü ve çabucak kullanım dışı kaldılar. Pek verim alamadık.

Fidanlar bu yaz (2014 yazında) 3-4 dal olarak serbest şekilde büyüyecek ve hepsi kendi liderini belli edecek. 2015 yazında tek dala düşürüp onu hereğe bağlayıp 2-3 metreye kadar düz olarak büyüteceksiniz. Bu yüzden,hereklerin ömrü uzun olsun ve çabuk çürümesinler diye,şimdi değil de,2015 baharında yerlerine vurabilirsiniz.

Bu yaz fidanlardan çıkacak olan sürgünlerden dikine gelişen birini lider yapıp bağlayıp büyütebilir ve diğerlerini kesebilirsiniz,ama ben bunu hatalı buluyorum. Çünkü,fidanın ilk yıl kök yapısını güçlü oluşturup,yerine sağlamca tutunması için yeşil dallara ihtiyacı var. Tek dal bırakmak kök yapısına pek katkı sağlamıyor. Zaten amaç,1. yazın sonunda değil, 2. yazın sonunda fidanı tek lider olarak 2-3 metreye ulaştırmayı başarmak.

Kolay gelsin ..

Eski 02-01-2014, 17:15   #56
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Sn formullaone

Öncelikle iyi dilekleriniz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Fidanların tepe vurmasını mart ayına bıraktım. Nasip olursa mart ayında tepe vurmalarını yapınca yıl boyunca gelişimleri iyi olur İnşaallah. Önümüzdeki yıl yavaş yavaş şekillenmeye başlarlar.

Allah (c.c) emeklerimizi boş çıkarmasın İnşaallah.

gulec1983 beğendi.
Eski 02-01-2014, 17:57   #57
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
amaç,1. yazın sonunda değil, 2. yazın sonunda fidanı tek lider olarak 2-3 metreye ulaştırmayı başarmak.

peki o zaman da dikilen açık köklü ceviz 3. yılında ancak ilk katını oluşturmuş oluyor.dolayısıyla ilk iki yıl ki emekler sadece fidanda tek lideri istenen boya getirmek için harcanmış olmuyor mu?
işe ilk başlarken ilk yıl 1. taç 2. yıl 2. taç 3. yıl 3. taç oluştururum diye düşünüyordum

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 18:30   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
amaç,1. yazın sonunda değil, 2. yazın sonunda fidanı tek lider olarak 2-3 metreye ulaştırmayı başarmak.

peki o zaman da dikilen açık köklü ceviz 3. yılında ancak ilk katını oluşturmuş oluyor.dolayısıyla ilk iki yıl ki emekler sadece fidanda tek lideri istenen boya getirmek için harcanmış olmuyor mu?
işe ilk başlarken ilk yıl 1. taç 2. yıl 2. taç 3. yıl 3. taç oluştururum diye düşünüyordum
Sayın ahmettugrul,keşke dediğiniz gibi olsa da,3 katı 3 yılda oluşturabilsek

İlk yıl da fidan iyi tutunup gelişirse,lideri seçip bağlarsanız,rakip dalları kesersiniz ve benim için kök yapısı önemli değil yeter ki bir an önce liderim büyüsün derseniz, 2 metreye ulaştırabilirsiniz.. Ancak,yaz budamasıyla müdahale etmezseniz ve 3-4 dallı olarak serbest bırakırsanız, işte o zaman 2 metreye ulaşmıyor.

Mesela ben 1. yaz lider seçme çabasına girmedim ve 4-5 dallı bıraktım,sonuçta 2350 fidandan sadece 16 tanesi 1. yazın sonunda 2 metreye ulaştı ve tepesini vurup dallandırdık.

Ağacı erken taçlandırmaya zorlamanın diğer olumsuz tarafı da,gövde henüz çok ince olduğu için,yazın çıkan yan dalların ağırlığını taşıyamayıp,gövdenin yamulması ya da kırılması. Bizim geçen yaz,25 tane fidan sert bir rüzgarda gözümüzün önünde kırıldı. Sebebi de,gövde henüz ince iken taçlandırmış olmamızdı.

Diğer taraftan,benim profil fotoğrafımdaki gibi, 2. yaz hem yukarıya gelişip hem de tepesi vurulmadığı halde yan dallarını oluşturan fidanlar da oluyor. O fidanlara küçük yaz budaması yaparak şekil vermeye çalışmak dışında yapıcak bir şey kalmıyor.

Eski 02-01-2014, 18:50   #59
Ağaç Dostu

Hayırlı olsun.Gerçekten çok güzel.Bahçene yolum düşerse nazar boncuğu getireceğim.Fidanlarınıda güzel seçmissin.Çok okuyup çok araştırmanın eseri budur.Ülkemize böyle bahçeler gerekli.Kolay gelsin başarılar kardeşim.

Eski 02-01-2014, 19:01   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster

Ceviz budaması uzmanlık isteyen bir konu. Her fidanın gelişimi ve buna bağlı dallanması farklı olabiliyor. Genelde fidan 2 mt ye ulaştığında 1,5-1,8 mt den tepe vurması yapılmalı ve altan 80-100 cm den 1. kat taç oluşturmaya başlanmalı, bu 1.yıl sonu veya 2. yıl sonu olabilir. Yan dalları hızlı gelişmiş zayıf gövdeli fidanları rüzgardan kırılmasını önlemek için her zaman yeşil budama yaparak fidanın dengeli büyümeside sağlanabilir. Örneğim, fidanda dengesiz uzamış dallar varsa ucundan keserek büyümesini yavaşlatabilirsiniz

Budama ile ilgili linkteki paylaşımlardan faydalanabilirsiniz.

Ceviz budaması

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024