agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 2 Gönderen Ceviz48
  • 2 Gönderen aksazli
  • 2 Gönderen formullaone
  • 1 Gönderen ömür-uşak
  • 1 Gönderen vetinte
  • 1 Gönderen vetinte
  • 1 Gönderen Ceviz48
  • 1 Gönderen meraklıdoğaseve
  • 1 Gönderen AkisSoftware

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2013, 00:35   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Denizli'de 1400 rakımda ceviz bahçem

Herkese merhaba ,
Bu güzel siteyi 4-5 ay önce fark ettim. Üye olmak birkaç gün önceye nasip oldu. Denizliye bağlı 1400 metre rakımlı 5,5 dönüm tarlama 3 yıl önce 100 adet -fidan aldığım kişinin söylediğine göre- aşılı şebin ve yalova fidanları diktim. Tarla oldukça eğimli bir arazi yapısına sahipti, dikim günü kepçeye biraz düzelttirdim. Fidanları yaz aylarında ancak ikişer kez sulayabildim. Bu yıl budama videolarından edindiğim bilgiyle fidanlara - aşırıya kaçmadan- şekil budaması yapmaya çalıştım ama fidanlar çok boylanmadığı için yanlış yapmaktan da korkuyorum. Alt sürgünleri alıp biraz daha boya gitmesini sağlamalıyım sanırım. Bağ bahçe konularına çok meraklıyım ama sadece meraklı olmak yetmiyor tabi. Bu yıl haziran ayında çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşıyorum. Yorumları ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

ladikli ve Mzsahin beğendi.
Ceviz48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 10:14   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
yüksek taç yapısı istiyorsan yandalları kesmelisin. kış çok sert geçmiyorsa ve aşırı don olmuyorsa güz budaması yapabilirsin. ama en iyisi martta yapmanız. kesmekten korkmayınız. ilerde hasatta zorluk çekersiniz.

gelişim yavaş deyip üzülmeyin toprak yapısına göre normaldir sulamayı düzenli yaparsanız ve gübre takviyesi istediğiniz düzeye gelirler.

aksazli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 13:24   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın ceviz48,toprak tahlili yaptırdınız mı? Bahçeniz beyaz toprak yapısına sahip ve bu çeşit topraklarda kireç oranı yüksek,organik madde oranı düşük olur.

Bahçenizi ahır gübresiyle güçlendirmelisiniz.Tamamına atamıyorsanız,fidanların iz düşümlerine atınız.

Otlardan hemen ve süreklilik sağlıyacak şekilde kurtulunuz.Zaten az olan organik maddeyi de onlar yemesin.

Budamaları marta bırakınız.

Yaz sulamasını sık ve az su şeklinde veriniz.İmkan varsa damla sulama kurunuz.

Toprak tahliline göre gübrelemeyi en iyi şekilde,eksiksiz yapınız.

Kolay gelsin.

ermana ve Ceviz48 beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 15:26   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
sn ceviz 48 hemşerim sizin toprakta zannedersem benimki gibi beyaz toprak.Kireci çok toprak analizi yaptır.Demir normal çıkarsa bile eddha lı demir ve humik asit ver.O zaman ağaçların toparlar.Yinede kötü değil otları yok et ağaçlara ortak olmasın.Böyle topraklarda iki yıl geç olur ama olsun güzel olmuş kolay gelsin.

Ceviz48 beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 15:43   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksazli Mesajı Göster
yüksek taç yapısı istiyorsan yandalları kesmelisin. kış çok sert geçmiyorsa ve aşırı don olmuyorsa güz budaması yapabilirsin. ama en iyisi martta yapmanız. kesmekten korkmayınız. ilerde hasatta zorluk çekersiniz.

gelişim yavaş deyip üzülmeyin toprak yapısına göre normaldir sulamayı düzenli yaparsanız ve gübre takviyesi istediğiniz düzeye gelirler.
Sayın aksazlı, yorumunuz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Fidanların olduğu yerde kış çok sert geçiyor. Geçen yıl nisan ayında biraz budama yapmıştım. Mart ayında dondan etkilenir diye çekiniyorum. Hasatta ve bakımda ileride zorluk yaşanacağı için tavsiyelerinize uyarak taç yapısını biraz daha yükseltmeye çalışacağım. Zaman ayırdığınız için çok teşekkürler.

Eski 27-08-2013, 15:58   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın ceviz48,toprak tahlili yaptırdınız mı? Bahçeniz beyaz toprak yapısına sahip ve bu çeşit topraklarda kireç oranı yüksek,organik madde oranı düşük olur.

Bahçenizi ahır gübresiyle güçlendirmelisiniz.Tamamına atamıyorsanız,fidanların iz düşümlerine atınız.

Otlardan hemen ve süreklilik sağlıyacak şekilde kurtulunuz.Zaten az olan organik maddeyi de onlar yemesin.

Budamaları marta bırakınız.

Yaz sulamasını sık ve az su şeklinde veriniz.İmkan varsa damla sulama kurunuz.

Toprak tahliline göre gübrelemeyi en iyi şekilde,eksiksiz yapınız.

Kolay gelsin.
Sayın formullaone, tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum. Fidanları toprak tahlili yaptırmadan diktim. Üç yılda düzenli olarak kimyasal gübre kullandım. Ahır gübresi tarladaki otları artırır dediler ondan bu zamana kadar ahır gübresi kullanmadım ama kireç oranı yüksek gibi görünen tarlanın verimini artırmak için söylediklerinizin çok doğru olduğunu düşünüyorum. Otlardan en kısa sürede kurtulmayı istiyorum. Sulama imkanım bugüne kadar çok fazla olmadı ama birkaç ay içerisinde inşallah su problemim ortadan kalkacak.
Toprak tahlilini yaptırmak kolay mı? Tarladan aldığım numune toprağı İlçe Tarıma götürsem kolayca tahlil yaptırabilir miyim? Toprak tahlili yaptırmak için çiftçi belgem olmasına gerek yok değil mi?
Zaman ayırdığınız ve değerli görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.

Eski 27-08-2013, 16:38   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Sayın Ceviz48,
Ben de 2 yıl önce ceviz fidanı dikerek ceviz yetiştirmeye çalışan ve bu konuda sürekli bilgi araştıran yeni bir çiftçi olarak Toprak analizi konusunda yardımcı olmak isterim.
Tarlanızın değişik köşelerinden, mümkün ise bir kepçe traktör yardımıyla, 8-10
yerde 1 metre derinlikte çukurlar açarak, bu çukurların içinden 30,60 ve 90 cm
derinlerden numune toprak almak ve bunları her derinlikten alınan numuneler aynı torbada olacak şekilde toplamak gerekiyor.
Her torbadaki numuneleri kariştırıp, 2 kg 'lık paketler halinde toprak analizi yapacak/yaptıracak kuruma götürmek yeterli.
Genellikle Tarım İl/İlçe Müdürlükleri bu konuda yardımcı oluyor. 120 TL civarında bir bedeli var.
Suyun ve toprağın değerini bilen bir ağaçsever olarak size kolaylıklar diliyorum.

Ceviz48 beğendi.
vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 16:47   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Sayın Ceviz48
Toprak analizi için Tarim İl/İlçe Müdürlüğüne giderseniz,gitmişken Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt yaptırmanız da fayda var.
Hem tarlanızı hemde yetiştirmeye çaliştıgınız cevizleri kaydettirmiş olursunuz.
Şimdilik Mazot,Gübre desteği ve başka destekler için başvuru imkanınız olur. Eğer diktiğiniz fidanlar sertifikalı ise, bu konuda da dekar başına 100 TL hibe yardım için başvuru yapabilirsiniz.
Kolaylıklar dilerim.

Ceviz48 beğendi.
vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2013, 10:37   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selamlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ceviz48 Mesajı Göster
Sayın aksazlı, yorumunuz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Fidanların olduğu yerde kış çok sert geçiyor. Geçen yıl nisan ayında biraz budama yapmıştım. Mart ayında dondan etkilenir diye çekiniyorum. Hasatta ve bakımda ileride zorluk yaşanacağı için tavsiyelerinize uyarak taç yapısını biraz daha yükseltmeye çalışacağım. Zaman ayırdığınız için çok teşekkürler.

değerli dostum

mart ayı dediğin gibi sert geçiyorsa nisanda mutlaka şekil budaması yapmalısın. ağaçlarda modifiye lider mi yoksa goble sistemimi yapmayı düşünüyorsun. iki sistemide araştır ona göre şekil ver bence.

şebin çeşidi yandal verimi yüksektir bu çeşit modifiye lider sistemine uyar. yalova çeşidi nasıl verimli onu sen biliyorsun. yandal verimliyse onuda modifiye lider sistemli buda uç dal verimli ise bence goble sistemi daha uygun olur. goble sistemi çoklu lider dal bırakmadır ideali 4 dal bırakılır ortası açılır.

sen yinede araştır aklına yatanı uygula.

aksazli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2013, 11:37   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
sn ceviz 48 hemşerim sizin toprakta zannedersem benimki gibi beyaz toprak.Kireci çok toprak analizi yaptır.Demir normal çıkarsa bile eddha lı demir ve humik asit ver.O zaman ağaçların toparlar.Yinede kötü değil otları yok et ağaçlara ortak olmasın.Böyle topraklarda iki yıl geç olur ama olsun güzel olmuş kolay gelsin.
Sayın Ömür-uşak, tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Anladığım kadarıyla toprak analizi yaptırıp ona göre topraktaki eksikliği gidermeliyim. Tarla ile sürekli yaşadığım şehir arasında biraz mesafe var. Onun için tarlayla çok fazla ilgilenemedim. Fidanlarda 3 yılda çok fire vermedim ama fidanlarla da yeterince ilgilenemedim. İnşallah bu kışa girerken otları yok edip su sorunumu da halletmiş olacağım.
Zaman ayırdığınız için çok teşekkürler.

ömür-uşak beğendi.
Eski 28-08-2013, 11:49   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetinte Mesajı Göster
Sayın Ceviz48,
Ben de 2 yıl önce ceviz fidanı dikerek ceviz yetiştirmeye çalışan ve bu konuda sürekli bilgi araştıran yeni bir çiftçi olarak Toprak analizi konusunda yardımcı olmak isterim.
Tarlanızın değişik köşelerinden, mümkün ise bir kepçe traktör yardımıyla, 8-10
yerde 1 metre derinlikte çukurlar açarak, bu çukurların içinden 30,60 ve 90 cm
derinlerden numune toprak almak ve bunları her derinlikten alınan numuneler aynı torbada olacak şekilde toplamak gerekiyor.
Her torbadaki numuneleri kariştırıp, 2 kg 'lık paketler halinde toprak analizi yapacak/yaptıracak kuruma götürmek yeterli.
Genellikle Tarım İl/İlçe Müdürlükleri bu konuda yardımcı oluyor. 120 TL civarında bir bedeli var.
Suyun ve toprağın değerini bilen bir ağaçsever olarak size kolaylıklar diliyorum.
Sayın vetinte, toprak analizi konusunda çok güzel bilgiler vermişsiniz.
Vakit ayırdığınız için çok teşekkürler

Eski 28-08-2013, 12:24   #12
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetinte Mesajı Göster
Sayın Ceviz48
Toprak analizi için Tarim İl/İlçe Müdürlüğüne giderseniz,gitmişken Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt yaptırmanız da fayda var.
Hem tarlanızı hemde yetiştirmeye çaliştıgınız cevizleri kaydettirmiş olursunuz.
Şimdilik Mazot,Gübre desteği ve başka destekler için başvuru imkanınız olur. Eğer diktiğiniz fidanlar sertifikalı ise, bu konuda da dekar başına 100 TL hibe yardım için başvuru yapabilirsiniz.
Kolaylıklar dilerim.
Sayın vetinte,
Ceviz bahçemin bulunduğu ilçede yaşamadığım için oradaki İlçe Tarım Müdürlüğü ile hiç görüşemedim. Fidanlarım sertifikalı değil. Bahçemin olduğu yere kurulan pazardan bir arkadaşa aldırdığım fidanları dikmiştim. Fidancı ile sadece bir kez fidanların türü hakkında telefonda görüştüm. İlk defa böyle bir işe girdiğim için oldukça fazla acemilik yaptım. Bahçemin olduğu ilçede tarımla uğraşanlar daha çok kiraz yetiştiriciliği ve büyükbaş hayvanlara yem olabilecek bitkilerin dikimiyle uğraşıyorlar. Dolayısıyla bilgi anlamında etraftan çok fazla yardım da alamadım.
Zaman ayırdığınız için çok teşekkürler.

Eski 07-06-2014, 14:31   #13
Yeni Üye

Tekrar merhaba arkadaşlar,
Ceviz bahçesi oluştururken yapmam gerekeni ancak bu yıl yapabildim. Zararın neresinden dönersek kârdır. Toprak analizini sizlerle paylaşıyorum. Durum biraz vahim gibi. Kireç oranını yüksek bekliyordum ama çok yüksek çıktı ve organik madde de oldukça az çıktı. İlçe tarımın gübreleme tavsiyelerine sonbahardan itibaren dikkat edeceğim.
Benim için siz değerli dostların tavsiyeleri çok önemli. Bu oranlarla ceviz yetiştirilebilir mi?

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2014, 23:10   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2014
yardım

benim 9 dönüm tarlam var yer burdur rakım 1400

-ceviz ceşidi olarak ne dikmeliyim FERNOR AÇIK KÖK uygun olur mu?

-patlatma yaptırmasam sakıncası var mı?

-kepceyle ekim ayının sonunda çukurları açtırsam ve aralıkta dikim yapsam nasıl olur

-gübreleme çesidi ne olmalıdır_?

-kepçeyle dikim faydası nasıl bilmiyorum burgu makinasında daha basit diyorlar

-ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER....

umut orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 14:10   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2018
Iyi günler kolay gelsin benimde kayseride 1400 rakımlı tarlam var oraya ceviz yapmak istiyorum bizim burda da kış sert geçe siz verim alabildiniz mi?
Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

serbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 15:06   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
1400 rakım ve kışın çok sert geçmesi... iki defa düşünülmesi gereken durum...

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2019, 23:33   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2019
Merhabalar, siteye yolum yeni düştü Kars'ta 1750 rakımlı bölgede 15 dönümlük bir yerimiz var acaba ceviz yetiştirmek için bu rakım elverişli midir? Yılın yaklaşık 8 ayı soğuk geçen bir bölgedir. Bu işlerle uzun zamandır ilgilenen arkadaşlardan tavsiye almak istiyorum bu rakımda hangi tür ceviz yetiştirebilirim verim alabilir miyim?

sinan42 beğendi.
meraklıdoğaseve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2019, 06:21   #18
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meraklıdoğaseve Mesajı Göster
Merhabalar, siteye yolum yeni düştü Kars'ta 1750 rakımlı bölgede 15 dönümlük bir yerimiz var acaba ceviz yetiştirmek için bu rakım elverişli midir? Yılın yaklaşık 8 ayı soğuk geçen bir bölgedir. Bu işlerle uzun zamandır ilgilenen arkadaşlardan tavsiye almak istiyorum bu rakımda hangi tür ceviz yetiştirebilirim verim alabilir miyim?
Benim arastirdigim kadariyla soguga en dayanikli cins fernor cinsi. Bir kac fidan alip dikip sonucu gormeniz lazim ben oyle yapiyorum

sinan42 beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2019, 13:30   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
Alıntı:
Kars'ı bilmiyorum ama Ardahan'da bir müddet yaşadım, 1800 metrede. ve hiç ceviz ağacına rastlamadım, çevrenizde örnek ceviz ağacı arayın bence.

sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2019, 13:39   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Benim arastirdigim kadariyla soguga en dayanikli cins fernor cinsi. Bir kac fidan alip dikip sonucu görmeniz lazim ben oyle yapiyorum
benim 2. kışını geçiren fernor bahçem var. benim de araştırdığım kadarıyla fernor soğuğa dayanıklı bir cins. ilkbaharda geç uyanıyor lakin sonbaharda da bir türlü uyumak bilmiyor kasım ayında meydana gelen ani sıcaklık düşmesinden dolayı bir miktar fidanım etkilendi. Karsta da zaten kasım ayında sıcaklığın eksilere düşmesi gayet normal. bence fernor da olmaz. hatta ceviz değil de başka bir meyve türü düşünebilirsiniz.

sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2019, 18:36   #21
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Merhaba;
KARS - 1750 RAKIM - 8 AY SOĞUK

-Cevap sorunun içinde gizli, bölgenizde ceviz yetişiyorsa sizde yetiştirebilirsiniz demektir.
Hayır yetişmiyor derseniz,sizde yetiştiremezsiniz o zaman.
Bugüne kadar kimse yetiştirmedi veya yetiştiremedi ve ben ilk olmak istiyorum derseniz o başka tabi.

-Türkiyenin en soğuk illerinden Karsta ticari olarak ceviz yetiştiriciliği yapılacağını zannetmiyorum. Fakat bahçen EĞİMLİ ise ve DON ÇUKURU oluşmuyorsa şansın vardır demek.
-Bilen bilir,ilkbahar geç donları meyvayı vurur,sonbahar donları direk fidanın kendisini vurur.Aşı üstü ölür ve ilkbaharda aşı altından yeni filiz çıkar.Yani aşısız olarak devam eder.
-Çeşit olarakta, şebin,bilecik,Kaman gibi yerli çeşitler ve köy etrafında YETİŞEBİLEN ,İKLİME ADAPTE OLMUŞ, güzel çeşit varsa, bunlardan aşı yoluyla çoğaltabilirsiniz.

Düzenleyen TUĞRULÜNAL : 21-02-2019 saat 18:37 Neden: kelime hatası
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024