agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni46Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-07-2013, 21:26   #1
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2012
tokatta 47 adetlik yeni chandler bahçem

öncelikle herkese selamlar ben istanbulda doğmuş ve 35 yaşına kadar eline tarım aleti değmemiş biri olarak yazıdıklarımda hatalarım olduysa afola tokat akbelen kasabasında bulanan dedemden kalma arazime 2012 kasım sonu diktiğim chandler fidanlarımın arazi hazırlanışından itibaren yaşadıklarımı ve yaşayacaklarımı burdan yeni başlayanlara yardımcı olmak ve tecübeli arkadaşlardan,da yardım almak amacıyla bu konuyu açmış bulunuyorum burdan bana bilgilerini paylaşacak tecübeli büyüklerim ve kardeşlerime şimdiden teşekür ederim arazini kısa kısa hikayesi çünkü beni baya bi zorlayan arazinin ıslahıydı çünkü arazi dedemin diktiği vişne ağaçları ve doğal ortam çitleri ile çevrilmiş bir yerdi bunları temizlemek hiçde kolay olmadı başlangıç olarak kurumuş olan vişneleri kesme ve köklerini cıkarma işlemi ile baya bi yorucu çalışma daha sonrası ise tam bir kaos doğal çit kısmına geçtikki ben bu kadar zor meşakatli ve acı vereceğini bilsem başlamıya bilirdim ama birkere işin içine girmiş bulunduk baltalar hızar motoru çevkenler derken benim kollarımda bacaklarımda kesilmedik cizilmedik yer kalmadı çekdiğim acıları bir ben bide allah bilir ama sonrasında allahın yardımı ile bitirip demir kazık kuyu açma işemine başlarken burda imdadımıza yan köyden bir arkadaş yetişti kuyuları burgu ile deldik kazık betonlama işleminde bana yardım eden eşime burdan sonsuz teşekürler ve kardeşim haruna evet 4 yaşındaki bitane kızımıda unutmayalım daha sonrasında tarlayı sürdürdüm ve dikim projemi hazırladım 7x7 olacak şekilde üçgen bir tarla olduğu için dere tarafından başlayarak 4 sıra oluşturdum 16/14/10/6 tane alaçak şekilde kare dikim sistemi oluşturdum ve kasım 2012 kasım ayında kepçe yardımı ile çukurları açtım 2x2 derinlikte 2olarak açtık bir hafta sonra diplerine yayladan getirtiğim yanık koyun gübresisini koyarak kapattık ve birkaç gün sonra eşim ben ve 4 yaşındaki meraklı kızımla dikimi tamamladık ve kışın bitmesini bekledik bu arada fidanlarım çok küçük tüplü,idi ve nisan ayında bizi neler bekliyordu acayip merak ediyorduk açıkçası.o aşamaya kadar olan resimleri ekliyorum.

Eklenen Resimler

cihangir6075 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 21:29   #2
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

resimlerin devamı

bu arada kızımında mankenliğini kullanmak istiyorum

Eski 05-07-2013, 21:34   #3
Ağaç Dostu

nesli60's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Sayfanın hayırlı urunleriniz bol olsun bu arada bende Tokatliyim bir hemşerim i görmek mutlu etti beni kızınızda maşallah süper manken olmus

nesli60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 21:36   #4
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

devam

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2013, 21:37   #5
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesli60 Mesajı Göster
Sayfanın hayırlı urunleriniz bol olsun bu arada bende Tokatliyim bir hemşerim i görmek mutlu etti beni kızınızda maşallah süper manken olmus
teşekür ederim allah utandırmaz inşallah

Eski 05-07-2013, 22:06   #6
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

mart ayında fidanlığı kazaya çektirdim ama hiçmi hiç beğenmedim siz siz olun bu tip işleri yaptırırken başında durun ben durmadım ve çeken arkadaşla şimdi selamlaşmıyoz bile başında durmadık diye bıçağın ucunu sürtüp gitmiş bu arada fidanlar belli olsun diye çaktığım kazıkları da görmemiş bitanesini sökmüş ama tutaçakya 1 gün sonra gittiğimde yeniden toprağın içine soktum tuttu aynı ayın sonlarına doğru 33lük gübre ile birlikte fidanların etrafını çapaladım ve yağmurları beklemeye başladım ki nerde yağmur filan yağmadı nerdeyse nisan ayı beklediğim yağmurlar azda olsa geldi ve arkası bi sıcaklık şaşırdık ve fidanlarım erken patladı ben ****** soluğu fidancıda aldım hayırdır abi bunlar çhandlı diğilmiki bu kadar erken patladı filan derken arkadaş cihan ben bile patladım fidanlar napsın cevabı ile ordan ayrıldım bu arada fidanları aldığım abime burdan teşekürlerimi sunarım tutmama garantili fidan satışı yaptığı için bimiyorum ama yanlışsam uyarın ben tutmama garanti veren fidancı tokatta görmedim allah razı olsun zirat mühendisi tarkan abimden benim salih beyle tanıştırdığı için geri dönelim konumuza artık arazinin kaz ayanı beğenmediğim için kasabadaki reçberliğine güvendiğim arkadaşımı yanıma alarak fidanliğin başına gittik ve gösterdim burayı benim istediğim şekilde yani toprağın kum gibi olmasını içine basınca yumuşak bi toprak istediğimi anlattım oda çapa motorlarının büyüğünden traktör arkasına takılan ravalaktör,dü heralde tam ismi böyle bir aletin kendisinde olduğunu ve onla yapıldımı tam benim istediğim gibi olacağını ama arazinin birazdaha otlanmasını beklememi ikinci bidaha ot için aynı işlemi yapmıyalım demesiyle içim rahatladı bu arada 1 adet fire verdik bunada şükür dedik o aralarmayıs ayının 17 sinde birkez su verdik ve bizim için sevinçli ve azıcıkta hüzünlüydü 3 fire daha verdik ama gözlerin patlaması ve bizim fidanların yarısının ceviz göstermesi ve bazılarını 2 bazılarını 1adette ceviz göstermesine ailece çok sevindik fidancımızın koparın onları demesiyle sevincimiz son buldu ****** ve fındık büyüklüğüne gelince kopardık.

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2013, 22:14   #7
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

resimlere devam

Eklenen Resimler

ladikli ve zafer37 beğendi.
Eski 05-07-2013, 22:22   #8
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

bu arda fidanlığın üst kısmına barbunyayı ailecek çok sevdiğimizden yiyecğimiz kadar ektik ve bu arada boyum kadar ekinleri görünce dyanamadım bi fot da ben çekiniyim dedim maşalah bu senede ekinler harika

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2013, 22:59   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
Allah utandırmasın.

bulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2013, 14:42   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
hayırlı uğurlu olsun allah utandırmasın.

sulamayı bir an evvel damlama ile yapılacak şekilde yaparsanız harika olur.

böyle salma suyla yaptığınızda fidanlarınızın dibi kaymak tabakası yapar köklerin hava almasını engeler her sulamadan sonra çapa yapmak gerekir.

deliksiz boru ile fidana kadar gelip fidan dibinde delikli damlama kullanın damlayarak su geldiği için su birikimi olmaz. buda sizi çapa derdinden kurtarırırken fidanlarınızın nefes almasını sağlar.

ladikli beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2013, 19:22   #11
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
hayırlı uğurlu olsun allah utandırmasın.

sulamayı bir an evvel damlama ile yapılacak şekilde yaparsanız harika olur.

böyle salma suyla yaptığınızda fidanlarınızın dibi kaymak tabakası yapar köklerin hava almasını engeler her sulamadan sonra çapa yapmak gerekir.

deliksiz boru ile fidana kadar gelip fidan dibinde delikli damlama kullanın damlayarak su geldiği için su birikimi olmaz. buda sizi çapa derdinden kurtarırırken fidanlarınızın nefes almasını sağlar.
sulama konusunda gösterdiğiniz ilgi ve alaka için teşekür ederim ama şu an için damlama sistemini düşünmüyorum gereksiz bence bana tembel işi gibi geliyor çapa yapmaktanda üşrnmiyorum hemde bu arada fidanlığımda daha çok vakit geçirmiş oluyorum ilginiz ve düşünceniz için teşekür ederim

Eski 06-07-2013, 21:39   #12
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

sulama

bu gün ise sulamayı nasıl oluşturdum ondan bahsedeyim bir çok düşünce oluştu kafamızda ama kasabamızın kendine ait barajı ve arazinin heryerine kanalları olan bir kasaba olduğu içinve benim arazimin hemen 100 metre üstündende geçtiğine göre su sıkıntımızın olmayacağı ndan salma sulama yapmaya karar verdik bunda birazda maddi gücümün azalması daha ağır bastı ****** yukarı kanaldan kapağı açtığım anda 15 dakka bunu kronemetrede tasdikliyerek söylüyorumsu fidanların altında ama ****** benim gibi acemi biri olunca bu ilk zamanlarda baya bi zaman aldı ama ozaman hiç birşey rayına oturmamıştı ilk sulamada fidanların içinden geçecek şekilde bir sulama yaptık sonunda kendimizde yaptığımız işe güldük böyle birşeyin komik ve olmayacağını anlamıştık ama sonuç acemilik işte ikinci sulama projemiz fidanların yanından geçirip içinde gölet oluşturmaktı böylede denedik sonuç olumsuz ****** su gümbür gümbür gelip yaptığımız kenarları dağıtp beraberce akıp gidiyor bidaki sefer birazda araştırma yaparak 4 sıra olan fidan aralarını 2 bölerek 2 sıra arasına sıra sınuna kadar suyun akışı için ark yaptık ve bunlardan fidan emellerinin dış duvarların yükselterek fidan barajı oluşturduk böylece fidan emelleri en az 50 ile 70 litre arası su almasanı sağladım bu sulamayı hafif eyimli bahçemde yukardan aşşaya doğru suyu her fidan emeline yavaş doluçak şekilde aşşaya kadar ağızlık açama ve kapama şeklinde yapıp son fidanda yeniden başa dönüp aynı şekilde bidaha yapmak suretiyle 2 sefer fulleyeyerek yaptım ve sonrasında sulama ve emellerdeki su iyce emildikten sonra üstlerine yandan fidan bogazına ve üst yüzeyini kapatacak şekilde toprağı kürekle attım 2 gün sonrada yeniden giderek çapaladım bu böyle şuana kadar 2.ci yapışımki fidanlarda gözle görülür değişiklikler oluştu bu arada deneme yanılma yöntemleriyle uğraşırken bilemediğimiz sebeblerden bizim an son aşırı sıcaklara bağladığımız 3 kayıp daha oluştu hala daha kurumakla kurumamak arasında kalan 6 adet daha fidancağızlarım var ben kuruyamassınız diye desemde onlar bırak yakamızı kuruyalım sende bizde kurtulalım diyolar ama ben son ana kadar onları yoğun bakıma almış durumdayım allah nasip ederse bu pazartesi belli ederler en gec bu ayın sonunda ne olacağı kesin belli olur heralde kısacası şuanda yeni sistemde 1 fidana her sulamada 100 ila 120 litreye yakın su alıyor fazla ekisik sizin yorumlarınıza bırakıyorum ama baya bi değişim var sürgünler harika fotolarını bireysel becerisizlikten dolayı yüklüyemedim en yakın zamanda yüklücem ama bu arada resimsiz olmaz diyerek çalışmalarımda bana büyük destek veren konu mankenimin ve çinden fotosunu beğenip baba banada böyle bir kabak bot yap demesiyle çinden getirtiğimiz kabak fotolarını sizlerin beğenisinine sunuyorum

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
Eski 06-07-2013, 21:43   #13
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

beraberce çimlendirdik ve bahçeye diktik kızımın kabalarını

Eklenen Resimler

ladikli ve ibas06 beğendi.
Eski 06-07-2013, 21:48   #14
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

arada başka resimler var ama biz son hallerini paylaşalım istedik

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2013, 00:10   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2013
diktiğiniz fidanların cinsi nedir

murat sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2013, 15:37   #16
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat sarı Mesajı Göster
diktiğiniz fidanların cinsi nedir
chandler 43+franget 4

Eski 07-07-2013, 16:12   #17
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

dün sulama ile ilgili olan resimleri atamamıştım bu gün sorunu hallettim baraj ve kanalın resimleri ile başlayalım

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2013, 16:17   #18
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

bu foto ise elle cizdim kusura bakmayın şimdiye kadar denediğim sulama sistemlerim 3 numaralı olanı kullanıyorum ve her fidan 100 ila 120 litre arası belkide fazlası su tutuyor emeller vede fidanlarda muhteşem değişimler var süper ışkınlar var

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
Eski 07-07-2013, 16:22   #19
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

bunlarda emellerin su dolu hali ve benim beğenmediğim yoğunbakıma aldığım fidanlarım inşallah kurtaracağım

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
Eski 07-07-2013, 23:05   #20
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

bu resimlerde fidanlığı ottan kurtarma işlemini yaparken

Eklenen Resimler

ladikli ve ömür-uşak beğendi.
Eski 08-07-2013, 09:28   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Benimde Chandler cevizler vardı bir tanesi hariç diğerlerindeki bütün meyveleri daha nohut büyüklüğünde iken kopardım ve Ağaç bütün gücünü sürgülere verdi koparmadığım ise ancak 5 cm uzaya bildi..
Sizlere tavsiyem üzerlerindeki meyveleri koparın

payamli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 22:03   #22
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi payamli Mesajı Göster
Benimde Chandler cevizler vardı bir tanesi hariç diğerlerindeki bütün meyveleri daha nohut büyüklüğünde iken kopardım ve Ağaç bütün gücünü sürgülere verdi koparmadığım ise ancak 5 cm uzaya bildi..
Sizlere tavsiyem üzerlerindeki meyveleri koparın
evet bende fidancıma sorduğumda aynı cevabı aşdım 3 yaşına kadar koparmaya devam etmemiz gerektiğini fidanların büyümesi için şart dedi ve fındık büyüklüğüne gelince kopardım haklısınız boylama sürüyor diktiğimde bir karış ve 2veya 4 parmak idiler şimdi ise dizimi geçti çoğu

Eski 08-07-2013, 22:26   #23
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

herkese iyi akşamlar normalde salı günleri sulama yapıyorum tek izinli günüm olduğu için ama ramazan dolayısıyla 12 saat öne aldım bu akşam suladım gecenin karanlığını fidanlıkta karşıladım buda bir ilk oldu aslında bayada hoşuma gitti bundan sonra fikir değiştirip akşamlarımı sulasam acaba ve bugüna ayit fidanlarımın yeni fotolarını koyuyorum huzurlarınıza bu arada yoğun bakıma aldığım fidanlarımın bazılarında gelişmeler var ama bazıları hala bırak yakamızı der gibiler ama yok öyle benden kurtuluş sonuna kadar savaşacağım

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
Eski 08-07-2013, 22:41   #24
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

devam

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
Eski 08-07-2013, 22:47   #25
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

devam

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
Eski 08-07-2013, 22:52   #26
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

ve artık hava karardı benim işlerimde son fidanıda sulayıp bitti bu sulama günümde biti ve ben artık ramazanın ilk haftasını sorunsuz bişekilde geçiricem heralde gelecek salıya kadar alışırız oruç tutmaya ve zorlanmadan sulama işlemlerimize devam ederiz herhalde

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
Eski 12-09-2013, 12:08   #27
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

ceviz fidanlarımın son halleri

47 adet olan chandler cevizlerimden bu sene ilk başta 5 adetkurudu ama sonra bu 9 adete çıktı ama her ne olduysa bunlardan 4 tanesi yeniden aşı yerinin üstünden patladılar ve kuruma sayımız yeniden 5 adete düştü bahçeyi kışa hazırlamaya başladık çapamızı yapıp emellerinizi büyüttük ve eylül başı itibari ila kış hazırlığımızıda tamamladık ve bahçemin ve fidanlarımın son hallerinide fotoladım sizlerin yorumlarına bırakıyorum

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2013, 20:07   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihangir6075 Mesajı Göster
47 adet olan chandler cevizlerimden bu sene ilk başta 5 adetkurudu ama sonra bu 9 adete çıktı ama her ne olduysa bunlardan 4 tanesi yeniden aşı yerinin üstünden patladılar ve kuruma sayımız yeniden 5 adete düştü bahçeyi kışa hazırlamaya başladık çapamızı yapıp emellerinizi büyüttük ve eylül başı itibari ila kış hazırlığımızıda tamamladık ve bahçemin ve fidanlarımın son hallerinide fotoladım sizlerin yorumlarına bırakıyorum
Sn. cihangir6075, bahçen hayırlı ve bereketli olsun, güzel çalışmalarının devamını dilerim.
Son resimde (fidan havuzu içindeki resminiz için yazıyorum) dikkatimi çeken bir husus;
Hiçbir zaman (özellikle ufak fidanlarda) su vereceğiniz yere basarak toprağın sıkışmasına sebep olmayın. Zira köklerin sıkışıp havasız kalmasına, gelişmelerinin yavaşlamasına sebep olursunuz. (Hele hele! umarım suladıktan sonra havuz içerisinde de dolaşmıyorsunuzdur.) kolay gelsin.

zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 22:52   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2012
Tebrik ederim bahçeniz için. Allah utandırmasın. ancak damlama sistemi tembel işi olarak görmenizi anlayamadım Forumda çok değerli ceviz dostları var eminim onlarda damlamanın, salma sulamadan çok çok daha faydalı olduğunu belirteceklerdir. Cevizlerinizin kurumasının 1 sebebi de salma sulama yönteminiz olabilir.

bosstanci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 23:19   #30
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafersu Mesajı Göster
Sn. cihangir6075, bahçen hayırlı ve bereketli olsun, güzel çalışmalarının devamını dilerim.
Son resimde (fidan havuzu içindeki resminiz için yazıyorum) dikkatimi çeken bir husus;
Hiçbir zaman (özellikle ufak fidanlarda) su vereceğiniz yere basarak toprağın sıkışmasına sebep olmayın. Zira köklerin sıkışıp havasız kalmasına, gelişmelerinin yavaşlamasına sebep olursunuz. (Hele hele! umarım suladıktan sonra havuz içerisinde de dolaşmıyorsunuzdur.) kolay gelsin.
hakalısınız kolay kolay bu yaptığımı yapmam sadece fidanın yakınından bir kare çekmek için girilmiştir

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024