agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni512Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2015, 12:34   #181
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
2016 yılında açmak üzere hazırlanmış erkek çiçekler bu günlerde sürgünlerin uç kısımlarında görülebilirler. yesil ağaç konisi şeklinde olup diger gözlerden kolayca ayırd edilebilirler

http://st.depositphotos.com/1908177/...-Tree-Cone.jpg

selyamlar
Teşekkürler Sayın Karabuz. Geçen hazıranda aşıladığım ve aynı yaz 2-3 metre süren sürgünlerin bu baharda tepe vurumunu yaptığım için bu yaz yeni dallanıyor bu nedenle şu ana kadar erkek çiçek için göz oluşumu yok. Selamlar

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 08:07   #182
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
2016 yılında açmak üzere hazırlanmış erkek çiçekler bu günlerde sürgünlerin uç kısımlarında görülebilirler. yesil ağaç konisi şeklinde olup diger gözlerden kolayca ayırd edilebilirler

http://st.depositphotos.com/1908177/...-Tree-Cone.jpg

selyamlar
benim bu sene 20 adet kadar chandler cinslerinde erkek çiçek mevcuttu. önümüzdeki sene içinde yine erkek çiçekleri hazır. ancak franguette ve fernetteler de erkek çiçek görmedim( fidanlar 2. yazında).

hdoğan beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 13:39   #183
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
benim bu sene 20 adet kadar chandler cinslerinde erkek çiçek mevcuttu. önümüzdeki sene içinde yine erkek çiçekleri hazır. ancak franguette ve fernetteler de erkek çiçek görmedim( fidanlar 2. yazında).
Sayın ermana şuanda ikinci yazında olan olan fidanlardamı erkek çiçek gözleri var? Ben küçük fidanlarda aynı yılın sürgününde erkek çiçek göz oluşumu pek göremedim. Selamlar

Eski 09-07-2015, 13:51   #184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
ronde lerde 2014 Yazı durgun göz aşılarımda bu yıl erkek gözler gorunmekte, boyları halya bir metre, frankuettelerde bende göremedim

hdoğan beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 10:25   #185
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

resim upload[/IMG]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Sayın ermana şuanda ikinci yazında olan olan fidanlardamı erkek çiçek gözleri var? Ben küçük fidanlarda aynı yılın sürgününde erkek çiçek göz oluşumu pek göremedim. Selamlar
gif upload[/IMG]

ilk fotoğraf nisan ortasında sezon başında çekildi.
2. fotoğrafta bit adet cevizi kopartmayı gözden kaçırdığım için döllenmiş ve büyüyordu o şekilde koparttım. bir kaç resim daha vardı ama bulamadım şimdi. şu anda da bir çok erkek çiçek önümüzdeki sene açmak üzere hazır.

hdoğan ve 44baba beğendi.
Eski 10-07-2015, 12:09   #186
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
resim upload[/IMG]
gif upload[/IMG]

ilk fotoğraf nisan ortasında sezon başında çekildi.
2. fotoğrafta bit adet cevizi kopartmayı gözden kaçırdığım için döllenmiş ve büyüyordu o şekilde koparttım. bir kaç resim daha vardı ama bulamadım şimdi. şu anda da bir çok erkek çiçek önümüzdeki sene açmak üzere hazır.
birinci ve ikinci resimdeki cevizlerin cinsi nedir acaba

hdoğan beğendi.
44baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 09:48   #187
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

ikiside chandler

Eski 11-07-2015, 21:40   #188
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
benim çhandlerlerde 2 yaşında ama ben böyle erkek çiçek görmedim.

44baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2015, 15:54   #189
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

2013 Mart ayında tüplü olarak diktiğim chandler fidanın ve oğlumun gelişimi

Eklenen Resimler

Eski 02-09-2015, 12:17   #190
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
maşallah. Allah bağışlasın.

hdoğan ve Jakin beğendi.
alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 17:44   #191
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperalper Mesajı Göster
maşallah. Allah bağışlasın.
Çok sağolun.Amin. Cümlemizin çocuklarını inşallah.

Jakin beğendi.
Eski 13-09-2015, 19:42   #192
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Geçen yılın sürgün göz aşısı..

Eklenen Resimler

Muda ve Jakin beğendi.
Eski 10-11-2015, 16:03   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2013
göz aşısı

sayın hdoğan,yaptığınız göz aşıları tutma oranı gayet yüksek.göz aşılarını yaptığınızda aşı yerlerini ne ile sarıyorsunuz ve sardığınız aşı bandını nezaman çözüyorsunuz.bununla beraber yapmış olduğunzu göz aşılarda püf noktalar nelerdir?

hdoğan beğendi.
izzy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 08:52   #194
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzy Mesajı Göster
sayın hdoğan,yaptığınız göz aşıları tutma oranı gayet yüksek.göz aşılarını yaptığınızda aşı yerlerini ne ile sarıyorsunuz ve sardığınız aşı bandını nezaman çözüyorsunuz.bununla beraber yapmış olduğunzu göz aşılarda püf noktalar nelerdir?
Sayın izzy, göz aşılarında standart elastik aşı bandı kullanıyorum. (çok sıkmadan ve gevşek bırakmadan.) Sürgün göz aşılarında aşı sürgünü yaklaşık 15 cm olduğunda, durgun göz aşılarında da kışa girerken aşı bandını çıkarıyorum.
Göz aşılarında naçizane düşüncem; kendi bölgem için haziran 20 ile ağustos sonuna kadar olan zamanda yapılan aşılarda genellikle sıkıntı olmuyor. Eğer mümkünse Temmuzdan önce aşı yaparak sürmesini sağlarsak dallanma açısından bir yıl kazancımız oluyor.
Tutma ile ilgili olarak çift ağızlı çakı aşısı ile yapılan yama göz aşısı veya tamamen kabuğu çıkararak yaptığımız aşı, eğer anaç ve aşı gözü yeterli pişkinlikte ve kalınlıkta ise kolay kolay şaşmıyor. Bundada aşı gözü kabuğunun üst ve alt noktalarının sıfır oturmasına, tamamen kabuğu çıkarttığımız aşıda arkada aşı kabuğunun birleştiği yerde küçük bir aralık bırakma, yama göz aşısındada bir tarafında küçük bir aralık bırakma faydalı oluyor. Selamlar

Eski 13-11-2015, 12:49   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2015
Maşallah

hdoğan beğendi.
altucetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2015, 13:34   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2013
Alıntı:
Sayın izzy, göz aşılarında standart elastik aşı bandı kullanıyorum. (çok sıkmadan ve gevşek bırakmadan.) Sürgün göz aşılarında aşı sürgünü yaklaşık 15 cm olduğunda, durgun göz aşılarında da kışa girerken aşı bandını çıkarıyorum.
Göz aşılarında naçizane düşüncem; kendi bölgem için haziran 20 ile ağustos sonuna kadar olan zamanda yapılan aşılarda genellikle sıkıntı olmuyor. Eğer mümkünse Temmuzdan önce aşı yaparak sürmesini sağlarsak dallanma açısından bir yıl kazancımız oluyor.
Tutma ile ilgili olarak çift ağızlı çakı aşısı ile yapılan yama göz aşısı veya tamamen kabuğu çıkararak yaptığımız aşı, eğer anaç ve aşı gözü yeterli pişkinlikte ve kalınlıkta ise kolay kolay şaşmıyor. Bundada aşı gözü kabuğunun üst ve alt noktalarının sıfır oturmasına, tamamen kabuğu çıkarttığımız aşıda arkada aşı kabuğunun birleştiği yerde küçük bir aralık bırakma, yama göz aşısındada bir tarafında küçük bir aralık bırakma faydalı oluyor. Selamlar
sayın hdoğan,verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,ben geçtiğimiz ağustos ayında kendiliğinden çıkan ve daha önce tutmayan fidanların altından çıkan çöğürlere en az 50 adet göz aşısı yaptım.bu ilk denememdi.fakat garip bir şekilde nerdeyse hiçbiri tutmadı.aşıyı ters T göz aşısı olarak yaptım ve aşı bandı olarak da elektrik bandı kullandım.aşıları ancak 1 ay sonra kontrol edebildim ve aşı bantlarını bir ay sonra söktüm ve yerleştirdiğim gözler bazıları kaynamış gibi fakat komple kararmış vaziyetteydi.durgun aşılar bahar ayında uyanıyor tabi fakat gözleri ve gözün olduğu kabuğu bıçakla kaldırıp kontrol ettiğimde içlerininde de kararmış ve yanmış olduğunu gördüm.acaba elektrik bandından dolayı hava alamayıp aşılar boğulmuş olabilir mi?çünkü bu kadar aşıdan en azından 5-10 tanesi tutmuş ve sağlıklı görünmüş olması gerekirdi.bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

hdoğan beğendi.
izzy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2015, 20:15   #197
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzy Mesajı Göster
sayın hdoğan,verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,ben geçtiğimiz ağustos ayında kendiliğinden çıkan ve daha önce tutmayan fidanların altından çıkan çöğürlere en az 50 adet göz aşısı yaptım.bu ilk denememdi.fakat garip bir şekilde nerdeyse hiçbiri tutmadı.aşıyı ters T göz aşısı olarak yaptım ve aşı bandı olarak da elektrik bandı kullandım.aşıları ancak 1 ay sonra kontrol edebildim ve aşı bantlarını bir ay sonra söktüm ve yerleştirdiğim gözler bazıları kaynamış gibi fakat komple kararmış vaziyetteydi.durgun aşılar bahar ayında uyanıyor tabi fakat gözleri ve gözün olduğu kabuğu bıçakla kaldırıp kontrol ettiğimde içlerininde de kararmış ve yanmış olduğunu gördüm.acaba elektrik bandından dolayı hava alamayıp aşılar boğulmuş olabilir mi?çünkü bu kadar aşıdan en azından 5-10 tanesi tutmuş ve sağlıklı görünmüş olması gerekirdi.bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Sayın izzy, kararma genelde aşi gözü veya çoğür tam pişkinleşmediğinde veya sicakliklar yeterli duzeyde olmadiginda oluyor Agustosda yaptiginiza gore sicaklik sorunu yoktur asi gozu veya çoguru tam olgunlasmis olarak kullandinizmi? Ayrica elastik asi bandi daha kullanisli oluyor. Ama tüm sorun bantta degildir diye dusunuyorum. Selamlar

Eski 15-11-2015, 20:33   #198
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

(1050 rakimda) Bahcemin ilk chandler meyveleri.. yaklasık 20 gün geç, yere döküldükten sonra toplamama ragmen içi beyaz ve dolgun. En az yerli çeçitler kadarda lezzetli..

Eklenen Resimler

Eski 10-12-2015, 19:45   #199
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Bordo bulamacı, gübreleme ve çapalama. Kışlık bakım tamam, baharı bekleyeceğiz artık..

Eklenen Resimler

Eski 17-12-2015, 10:21   #200
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

2013 Mart ayında tüplü (üstteki) ve tohumdan yerine diktiğim ve aynı yıl aşıladığım chandlerlerin 5 Aralık itibariyle durumları

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2016, 02:09   #201
Yeni Üye

Tugsad's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2016
Maşallah. Yazilarinizin tamamina yakinini okudum. Guzel bir bahceniz var, Allah emeklerinizin karşılığını en guzel şekilde versin. Kısmet olursa ilerde tecrubelerinizden faydalanmak için bizatihi rahatsız edecegim sizi sn. hdoğan

hdoğan beğendi.
Tugsad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2016, 19:10   #202
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tugsad Mesajı Göster
Maşallah. Yazilarinizin tamamina yakinini okudum. Guzel bir bahceniz var, Allah emeklerinizin karşılığını en guzel şekilde versin. Kısmet olursa ilerde tecrubelerinizden faydalanmak için bizatihi rahatsız edecegim sizi sn. hdoğan
Teşekkürler sayın Tugsad, Allah razı olsun. Yapabileceğim birşey olursa herzaman beklerim. Selamlar

Tugsad beğendi.
Eski 25-01-2016, 13:24   #203
Yeni Üye

Tugsad's Avatar

Yozgat,1300 rakım

Tekrardan merhabalar hocam. Kısmet olursa Yozgat-1300 rakimda ceviz yetiştiriciliğine baslamayi planliyorum. Ilkbahara kadar araziyi uygun hale getirip nisan gibi dikim işini halletmek istiyorum. Soğuk bir memleket olduğu için baharda dikim yapmam uygun olur diye düşündüm. Sizin önerilerinizi de alabilir miyim?
Saygılar..

bursaranger ve hdoğan beğendi.
Eski 28-01-2016, 10:22   #204
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Tekrardan merhabalar hocam. Kısmet olursa Yozgat-1300 rakimda ceviz yetiştiriciliğine baslamayi planliyorum. Ilkbahara kadar araziyi uygun hale getirip nisan gibi dikim işini halletmek istiyorum. Soğuk bir memleket olduğu için baharda dikim yapmam uygun olur diye düşündüm. Sizin önerilerinizi de alabilir miyim?
Saygılar..
Sayın Tugsad, Mümkünse sonbaharda dikilmesi bence daha doğru, kökler az bir miktarda olsa toprağa tutunuyor kış boyunca, baharda da daha bir keyifli uyanıyor sanki yerinde. Sonbaharda dikilmemişse de nisan gibi en doğrusu bence de selamlar

cnrtkt ve Tugsad beğendi.
Eski 28-01-2016, 13:07   #205
Yeni Üye

Tugsad's Avatar

Alıntı:
Sayın Tugsad, Mümkünse sonbaharda dikilmesi bence daha doğru, kökler az bir miktarda olsa toprağa tutunuyor kış boyunca, baharda da daha bir keyifli uyanıyor sanki yerinde. Sonbaharda dikilmemişse de nisan gibi en doğrusu bence de selamlar
Teşekkür ettim Sn. hdoğan. Kısmet olursa sonbahara erteleyeceğim dikimi. Yalnız Yozgat baya soğuk bir memleket. Sonbaharda dikersem kışın fidanları muhafaza edememekten korkuyorum. Daha yeni dikilmiş fidanlar ilk kışlarında aşırı soğuktan zarar görebilir mi, yoksa çok bir etkisi olmaz mı dersiniz?

Eski 28-01-2016, 13:20   #206
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Sayın hdoğan merhaba,
Eklediğiniz iki fotoğrafta bişey dikkatimi çekti.
Ağaçların yan dalları neredeyse gövdeye dik açı yapmış.
Açılı dal oluşturma konusunda sizin ağaçlara bir müdahaleniz oldu mu?

Eklenen Resimler

YeniBON, hdoğan ve Tugsad beğendi.
cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2016, 17:31   #207
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cnrtkt Mesajı Göster
Sayın hdoğan merhaba,
Eklediğiniz iki fotoğrafta bişey dikkatimi çekti.
Ağaçların yan dalları neredeyse gövdeye dik açı yapmış.
Açılı dal oluşturma konusunda sizin ağaçlara bir müdahaleniz oldu mu?
Sayın cnrtkt, ana yan dalların gövdeye dar açılı olmamaları için özellikle çaba harcadım, genellikle baharda boyunlu gözleri kopardım, bazen araya çubuk yerleştirdim, bazende yere kazik çakıp iple gererek uygun açiya getirdim. Tabi bazende yetişemediğim olduğu gibi kalan dallar oldu.

Eski 28-01-2016, 17:45   #208
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ettim Sn. hdoğan. Kısmet olursa sonbahara erteleyeceğim dikimi. Yalnız Yozgat baya soğuk bir memleket. Sonbaharda dikersem kışın fidanları muhafaza edememekten korkuyorum. Daha yeni dikilmiş fidanlar ilk kışlarında aşırı soğuktan zarar görebilir mi, yoksa çok bir etkisi olmaz mı dersiniz?
İmkaniniz varsa nisanda dikerseniz sonbahara kadar fidanlarıniz birinci yaşini doldururlar bir sene kaybetmemiş olursunuz. Ayrica fidanları ayni iklimde yozgattan alacağiniz için ayni rakimda en az iki kış geçirmişlerdir zaten sadece yerleri değişmiş olacak.
Ben 1050 rakimda sonbahar dikimlerinde hiçbir sorun yasamadim.

Tugsad beğendi.
Eski 29-01-2016, 07:34   #209
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Alıntı:
"genellikle baharda boyunlu gözleri kopardım"
Çabalarınız güzel sonuçlar vermiş, nazar değmesin.
Boyunlu gözleri hangi evredeyken kopardınız. Yani gözler patlamış mıydı, patladıysa uzunluğu yaklaşık ne kadardı?
Bende bu şekilde (gözleri koparma, iple bağlama, çıtayla açma gibi) bir uygulama planlıyorum. Nelere dikkat etmemi tavsiye edersiniz.

hdoğan ve Tugsad beğendi.
cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 07:52   #210
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cnrtkt Mesajı Göster
Çabalarınız güzel sonuçlar vermiş, nazar değmesin.
Boyunlu gözleri hangi evredeyken kopardınız. Yani gözler patlamış mıydı, patladıysa uzunluğu yaklaşık ne kadardı?
Bende bu şekilde (gözleri koparma, iple bağlama, çıtayla açma gibi) bir uygulama planlıyorum. Nelere dikkat etmemi tavsiye edersiniz.
Teşekkürler Sayın Cnrtk, ben ilkbaharda budama zamanı ve gözler kabarmaya başladığı zamanda, patlamadan önce, boyunlu gözleri aşı bıçağıyla gövdeye dik, alttaki düğme gözü zedelemeden, keserek aldım bana öyle kullanışlı geldiği için. Boyunlu gözleri aldığım fidandada tüm boyunlu gözleri aldım çünkü baharda düğme gözler boyunlu gözlerden daha geç patladığı için aynı fidanda boyunlu gözlerle düğme gözler birlikte kaldığında gelişmede dengesizlik oluyor, boyunlu gözler çok daha erken ve fazla sürgün yapıyor. Tabi en uçtaki lider boyunlu göz hariç.
Buna rağmen dar açıyla çıkan dallardanda, bir sonraki budamada kesmeyeceğim bırakacağım dalları seçerek uygun olanlara araya çıta sıkıştırdım olmayanlardada yere iple bağladım, biraz uğraştırıyor ama bir sezon sonra dallanma daha bir güzel, ileriki zamanlarda araya daha iyi rüzgar, güneş alacak ve daha sağlam bir yapı oluşturuyor. Uğraştığımıza değiyor bence. Selamlar

Düzenleyen hdoğan : 29-01-2016 saat 10:43

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024