agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni104Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2013, 10:00   #1
Yeni Üye

Aksu_Tarım's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2012
Ceviz Gübreleme

Gübreleme

Gübreleme konusunda hassas olmak gerekir. Toprak ve yaprak analizi şarttır. Ceviz ağacının ihtiyaç duyacağı azot, potasyum, çinko, demir, fosfor, mangan, bakır, molibden vb elementlerin noksanlığı gibi fazlalığı da ağaç gelişiminde problem oluşturabilmektedir. Hayvansal gübrelemede yanmış (bir yıl açıkta beklemiş) küçükbaş hayvan gübresi tercih edilmelidir. büyükbaş hayvan gübrelerinin zararları yararlarından fazla olacağından tercih edilmez. Güvercin tavuk vb gübrelerse çok dikkatli kullanılmalı veya kullanılmamalı. Sonbahar sonunda yaprak döküm zamanı ağaçların altına serilecek yanmış küçükbaş hayvan gübresi ilkbaharda çapalanarak toprağa karıştırılırsa yararlı olacaktır.

Aksu_Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 15:04   #2
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aksu_Tarım Mesajı Göster
Gübreleme

Gübreleme konusunda hassas olmak gerekir. Toprak ve yaprak analizi şarttır. Ceviz ağacının ihtiyaç duyacağı azot, potasyum, çinko, demir, fosfor, mangan, bakır, molibden vb elementlerin noksanlığı gibi fazlalığı da ağaç gelişiminde problem oluşturabilmektedir. Hayvansal gübrelemede yanmış (bir yıl açıkta beklemiş) küçükbaş hayvan gübresi tercih edilmelidir. büyükbaş hayvan gübrelerinin zararları yararlarından fazla olacağından tercih edilmez. Güvercin tavuk vb gübrelerse çok dikkatli kullanılmalı veya kullanılmamalı. Sonbahar sonunda yaprak döküm zamanı ağaçların altına serilecek yanmış küçükbaş hayvan gübresi ilkbaharda çapalanarak toprağa karıştırılırsa yararlı olacaktır.
Sayın Aksu TARIM, Birçok yerde hayvan gübresinin serildikten hemen sonra, beklemeden toprağa karıştırılması, aksi takdirde azot kaybına uğrayacağı belirtiliyor. Sonbaharda serip, ilkbaharda karıştırmanın sebebi nedir, ****, sonbaharda serip hemen karıştırmanın dezavantajı nedir? Teşekkürler.

bahtiyar02 beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 15:35   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
iyi yanmış büyükbaş hayvan gübresinin zararı nedir?

Abies e.trojana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 19:19   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Ceviz gübreleme

Arkadaşlar ben yapraktan hiç gübre vermedim hangi gübreler verilir aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.
20n gübreler uygunmu

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 20:16   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
sayın hazerhan merhaba

toros gübrenin veya doktortarasanın 20-20-20-ME ve ya TE li gübrelerinden birini tedarik edin

yine bu iki firmadan birinin combi mikro elementlerinden tedarik edin

bunlarla birlikte ilaçlamada yapabilirsiniz

ilaç katacaksanız önce gübrelerin ilaç tankına konup iyice karıştığından emin olduktan sonra ilacı bir kapta suyla karıştırdıktan sonra tanka karıştırarak ilave edin

100 LT su için

150 gr 20-20-20-te
30 gr combi
ve kullanacağınız ilaç
ne kadar pulvarize olarak uygularsanız o kadar iyi olur.
uygulamayı akşam veya sabah erken yapın direk gün ışığı altında ve rüzgarlı havada uygulama yapmayın

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 18:21   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2014
Şimdi benimde aklım karıştı. Kasım ayında açıkkök olarak dikmeyi planladığım fidanlar için geçtiğimiz hafta kuyuları hazırladım. Tarlaya 15 traktör büyükbaş hayvan gübresini dikim zamanına kadar yanması için yığdım. O zamana kadar yanacak gübreyi kullanmakta fayda yok mu ya da nasıl bir zararı var.Malum küçükbaş hayvan gübresi bulmak neredeyse imkansız gibi. Saygılarımla.

Meletli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 14:24   #7
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
değerli ceviz dostları...
bulunduğum yerde büyük bir besihane var ve katı hayvan atıkları ve sıvı hayvan atıkları farklı yerlerde depolanıyor, sıvı hayvan atığını (kısacası hayvan idrarı) yonca üreticileri vidanjörle tarlalarına taşıyıp sıvı gübre olarak kullanıyorlar, diğer tarlalarla kullananların ürünleri arasında neredeyse yüzde yüz fark var acaba bu sıvı atığı cevizde deneyen oldumu hafta sonu bende az miktarda denemeyi düşünüyorum bu konuda fikri olanların yardımını bekliyorum...

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 02:01   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Ceviz de solucan gübresi kullanmak hakkında bir bilginiz var mı ? Yararı olur mu sizce

halilozcevik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 09:25   #9
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilozcevik Mesajı Göster
Ceviz de solucan gübresi kullanmak hakkında bir bilginiz ar mı ? Yararı olur mu sizce
Yararının olmama ihtimali yok Solucan gübresi göreceli olarak daha pahalıdır. Eğer böyle bir mali gücünüz varsa mutlaka kullanın.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2014, 02:51   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Yararının olmama ihtimali yok Solucan gübresi göreceli olarak daha pahalıdır. Eğer böyle bir mali gücünüz varsa mutlaka kullanın.
Haklısınız biraz daha pahalı. Ben henüz bahçeyi kurmadım araştırma aşamasındayım

halilozcevik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 17:41   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Ceviz hasat dönemin sonuna gelindi ve önümüzdeki yıla hazırlık olarak bu günlerde gübreleme işine başlamalıyız.

2102 yılı mayıs ayında tüplü diktiğim fidanların gelişiminden çok memnunum dolayısıyla kendi deneyimlerini burada paylaşmak istedim.

Dikim: 2011 yılı ağustos ayında kepçe ile açılan çukurları 2 ay sonra 4 kürek koyun gübresi ve 4 kürek büyükbaş hayvan gübresini toprakla karıştırarak çukurları kapattım ve 7 ay sonra mayıs 2012 dikim esnasında bir havuç TSP ( fosfor) gübresini çukura serptim.

1.yıl: Kök gelişimini hızlandırmak ve biraz da azot ihtiyacını karşılamak için 2012 sonbaharda DAP ( 48% fosfor, 18%azot ) kullandım. ertesi yıl ilkbaharda ise fidan başına 100 gr üre (46% azot içerikli) ve 2 defa 100 er gr 3x15 kompoze gübre verdim. İlk yılki sonucundaki gözlemlerim: Sonbaharda verdiğim DAP gübresi kök gelişimini ve üre gübresi de yeşil ve dal aksamının gelişimini hızlandırmış olduğu.

2.yıl: 2013 sonbaharda 200 gr DAP ve 800 gr/ağaç leonardit toprak düzenleyicisi . Ertesi yıl şubat 2014 te 200 gr/ağaç DAP ve mayıs- haziran da 2 defada toplam 300 gr/ağaç üre verdim. Sonuçta, ağaçlar gayet sağlıklı ve gelişimi de gayet iyiydi ayrıca potasyum gübresine gerek görmedim çünkü fidanlar henüz meyveye yatmamıştı. Fidanlarda gerek kök ve gövde yapısı ve gerekse yeşil aksamlarındaki gelişimin iyi olduğununu gözlemledim.

Önümüzdeki sezondaki gübreleme programını şöyle planlıyorum. 300 gr/ağaç DAP kasımda verildi. Mart 2015 te 200 gr DAP, 2 kg leonardit. Mayıs-haziran 2-3 defada 150 şer gr üre ve toplam 200 gr potasyum sülfat veya potasyum nitrat ayrıca yaprak analizi yaptırarak sonuca göre mikro elementler (bakır, çinko gibi) vermeyi planlıyorum.

Yaptığım uygulama belki tam olarak doğru bir gübreleme programı olmamış olabilir ancak iyi sonuç aldığıma inanıyorum.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 10:21   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Şebin Ceviz bahçesi için gübreleme ?

Merhabalar, Denizli'de 70 ağaçlık şebin ceviz bahçem var. 25 tanesi 2013 şubatında 35 tanesi 2014 şubatında dikildi. Dikimde çok az hayvan gübresi kullandım. Ondan sonrada hiç bir gübre kullanmadım. Şimdi elime bir römork yanmış koyun gübresi geçti. Bu günlerde cevizlere bu gübreyi vermek istiyorum. Ancak fidanları da yakmaktan korkuyorum açıkçası. Lütfen yardım edin. Fidan başına ne kadar gübre vermeliyim. 1 tepeleme dolu kürek gübre yeterlimi ? yoksa çok mu gelir.

Mecnun24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 12:52   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Merhaba,

Çok değil 5 tane ceviz fidanım var hepsine
5 lt civarı iki sene beklemiş büyükbaş gübresi
1 lt civarı DAP
2 lt civarı leonardit verip bel ile karıştırdım.

Şimdi merak ettiğim büyükbaş gübresinin ne zararı olduğudur teşekkürler

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 19:44   #14
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
Merhaba,

Çok değil 5 tane ceviz fidanım var hepsine
5 lt civarı iki sene beklemiş büyükbaş gübresi
1 lt civarı DAP
2 lt civarı leonardit verip bel ile karıştırdım.

Şimdi merak ettiğim büyükbaş gübresinin ne zararı olduğudur teşekkürler
Merhabalar; hayvan gübresi iyi yanmışsa zararı değil büyük faydası olur,yanmamış hayvan gübresinin zararları büyüktür.

Orhank beğendi.
barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 23:38   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barba1981 Mesajı Göster
Merhabalar; hayvan gübresi iyi yanmışsa zararı değil büyük faydası olur,yanmamış hayvan gübresinin zararları büyüktür.
teşekkürler barba
yukarda bi arkadaş büyükbaş yerine küçükbaş gübresi demiş ona sormuştum ama cevabınız için tekrar teşekkürler

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 11:39   #16
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Arazimin yakınında ki bir mağaradan yarasa gübresi buldum ve çuvalladım 500 kg yarasa gübrem oldu.Toplamış olduğum yarasa gibresini ceviz fidanlarımda nasıl kullanabilirim ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 19:23   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Sayın Aksu TArım :
Fermente edilmiş tavuk gubresi için neler dusunursunuZ??

cem tanriver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 11:10   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2013
est adı Birim Metodlar Min. değer ** Sonuç Değerlendirme
Bünye (Kum) % Hidrometre 37 Killi Tın
Bünye (Kil) % Hidrometre 27 Killi Tın
Bünye (Silt) % Hidrometre 36 Killi Tın
pH(25 °C) 7,95 Hafif Alkalin
EC mS/cm 0,18 Tuzsuz
Kireç % Kalsimetrik 5,9 Orta Kireçli
Organik Madde % 1,54 Az

Azot (N) % Teorik 0,08 Az
Fosfor (P) ppm Spektrofotometrik 4,14 Az
Potasyum (K) ppm ICPOES 101 Az

Kalsiyum (Ca) ppm ICPOES 4.378 Fazla

Magnezyum (Mg) ppm ICPOES 443 Yeterl
i
Sodyum (Na) ppm ICPOES 48,21

Demir (Fe) ppm ICPOES 7,15 Fazla

Mangan (Mn) ppm ICPOES 4,72 Az

Çinko (Zn) ppm ICPOES 0,27 Az

Bakır (Cu) ppm ICPOES 1,06 Yeterli

Gübrele için yardımcı olabilirmisiniz?

kepsutlu10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 16:20   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Selamlar
İstanbul şile-ağvada 4 dönüm bahçemi sonbaharda ekime hazırladım.
Geçen hafta da chandler ceviz fidanlarımı ayırttım, 1-2 hafta içerisinde dikimini yapacağım.
Dikim esnasında toprağa karıştırarak leonardit kullanmayı düşünüyorum, çok olumlu yazılar okudum leonardit hakkında, bu konuda deneyimi veya tavsiyesi olan varmı arkadaşlar.

Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 16:23   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Bir de forumda dikim esnasında toprağa kök gübresi atılması tavsiye edilmiş, bu kök gübresinin içeriği nedir, nasıl ve nereden temin edebilirim,
yardımlarınızı rica ediyorum..

Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 15:39   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Kayadelen Mesajı Göster
Bir de forumda dikim esnasında toprağa kök gübresi atılması tavsiye edilmiş, bu kök gübresinin içeriği nedir, nasıl ve nereden temin edebilirim,
yardımlarınızı rica ediyorum..
Murat bey selam,
çukurların dibine birer avuç 18-46 atabilirsiniz.
Gbre Fabrikalar T.A..

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2015, 10:15   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Gübreleme

ARKADAŞLAR TOPRAK ANALİZİNDE BELİRTİLEN GÜBREYİ BÖLGEMİZDE BULMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUM EŞDEĞER HANGİ GÜBREYİ KULLANABİLİRİM?

ph DÜŞÜRMEK İÇİN kÜKÜRT KULLANIMDAN SONRA TOPRAK İŞLEMESİ YAPMALIMIYIM?

Eklenen Resimler

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2015, 19:03   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hazerhan Mesajı Göster
ARKADAŞLAR TOPRAK ANALİZİNDE BELİRTİLEN GÜBREYİ BÖLGEMİZDE BULMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUM EŞDEĞER HANGİ GÜBREYİ KULLANABİLİRİM?

ph DÜŞÜRMEK İÇİN kÜKÜRT KULLANIMDAN SONRA TOPRAK İŞLEMESİ YAPMALIMIYIM?
Sayın hazerhan, kükürt attıktan sonra toprağa karıştırırsanız iyi olur. Toprağınızın organik maddesini yükseltmek ve kilin olumsuz etkilerini kırmak için de iyi fermente edilmiş ahır gübresi mutlaka verin. Azotlu gübrelemeyi 3-4 defaya bölerek verin. Baharda ağaçlar uyanmadan 3 hafta önce taban gübrelerini, 1 hafta önce de azotlu gübrenin %40 ını bir defada verin. Ağaçlar uyanırken azota aşırı derecede ihtiyaç duyar. Mesela azot olarak 33 lük nitrat verdiğinizi varsayalım, yağmurlu havada 100 gr baharda, 50 gr 20 gün sonra, 50 gr 25 gün sonra ve 50 gr da 25 gün sonra şeklide verebilirsiniz. Temmuz ilk hafta yaprak tahlili yaparak gübreleme programınızı ona göre belirleyin.

hazerhan beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2015, 19:56   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2014
Gübreleme ve ilaçlama

İyi akşamlar Formulance
Uzun süredir forumdaki konuları okuyorum. Gerçekten çok bilgi verici. Emeği geçenlerin ellerine sağlık. Bende İzmir in Dikili ilçesinde 5 dönümlük alana (7,5x5 )olarak ağaçlarımı 20 kasımda diktirdim. Dikim esnasında yanmış keçi gübresi ve her çukura 2 kg kadar leonardit kullandım
Toprak analizimde: Kasım 2014 tarihinde yapıldı.
Fosfor:1,0878 çok az
Kireç: 1,7947 kireçli
Organik madde: 0,7857 çok az
PH:6,29
Potasyum:7,3546 az
Salurasyon: tınlı
Toplam tuz: 0,0183
Şu anda ağaçların arasına fiğ ekildi. Karık sulama olacak. Arazim 6 dönüm.. 1 dönümünü değişik meyve yapıyorum. Sizden ricam: Nisan sonu gibi Tarlama gidebileceğim. Bu arada veya gidince atmam gereken gübre veya ilaçlama varmı ? Bilgi verebilirseniz memnun olurum. Teşekkürler

dikili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2015, 22:47   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dikili Mesajı Göster
İyi akşamlar Formulance
Uzun süredir forumdaki konuları okuyorum. Gerçekten çok bilgi verici. Emeği geçenlerin ellerine sağlık. Bende İzmir in Dikili ilçesinde 5 dönümlük alana (7,5x5 )olarak ağaçlarımı 20 kasımda diktirdim. Dikim esnasında yanmış keçi gübresi ve her çukura 2 kg kadar leonardit kullandım
Toprak analizimde: Kasım 2014 tarihinde yapıldı.
Fosfor:1,0878 çok az
Kireç: 1,7947 kireçli
Organik madde: 0,7857 çok az
PH:6,29
Potasyum:7,3546 az
Salurasyon: tınlı
Toplam tuz: 0,0183
Şu anda ağaçların arasına fiğ ekildi. Karık sulama olacak. Arazim 6 dönüm.. 1 dönümünü değişik meyve yapıyorum. Sizden ricam: Nisan sonu gibi Tarlama gidebileceğim. Bu arada veya gidince atmam gereken gübre veya ilaçlama varmı ? Bilgi verebilirseniz memnun olurum. Teşekkürler
Sayın dikili, ağaçlarınızı yeni diktiğiniz için kök sistemleri bu yaz yeni oluşacak. Ağaçlar uyanmadan önce bordo bulamacı atarsanız iyi olur. Toprağınızın PH ı düşük olduğu için calsiyum içerikli CAN26 yı parçalara bölerek yaz boyunca azar azar ( 50 gr civarı bir atımda ) verebilirsiniz. Yaz boyunca 2 defa kaliteli yaprak gübresi püskürtebilirsiniz. Çinkolu hümik asit verebilirsiniz. Sıcaklar bastırınca sunshader kaolin atabilirsiniz. Nisan ayında gittiğinizde tırtıl varsa ilaçlama yapın ayrıca mutlaka çapalama ile ot mücadelesini yapın, ağaçların suyunu gübresini otlara yedirmeyin. Kolay gelsin.

Eski 24-03-2015, 23:00   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2014
Teşekkür ederim. Tavsiyelerinize uyacağım. Ayrıca fidanların dibini çapalattıktan sonra, kesilmiş çimlerden diplerine atacağım. Malçlama olsun diye.
Kolay gelsin

dikili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 23:19   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın hazerhan, kükürt attıktan sonra toprağa karıştırırsanız iyi olur. Toprağınızın organik maddesini yükseltmek ve kilin olumsuz etkilerini kırmak için de iyi fermente edilmiş ahır gübresi mutlaka verin. Azotlu gübrelemeyi 3-4 defaya bölerek verin. Baharda ağaçlar uyanmadan 3 hafta önce taban gübrelerini, 1 hafta önce de azotlu gübrenin %40 ını bir defada verin. Ağaçlar uyanırken azota aşırı derecede ihtiyaç duyar. Mesela azot olarak 33 lük nitrat verdiğinizi varsayalım, yağmurlu havada 100 gr baharda, 50 gr 20 gün sonra, 50 gr 25 gün sonra ve 50 gr da 25 gün sonra şeklide verebilirsiniz. Temmuz ilk hafta yaprak tahlili yaparak gübreleme programınızı ona göre belirleyin.
Sayın formullaone
Çoğunluğu bu yıl 2 yaşında olacak olan fernor cinsi fidanlarımız var. Toprak analizinde fosfor çok yüksek, Potasyum yeterli çıktı. Yalnız Amonyum sülfat ve Amonyum nitrat uygulamamız öneriliyor. 2 Yaşındaki fidanlara ne kadar ve hangi sıklıkta bu gübreleri uygulamalıyız? Teşekkürler.

geo2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 23:42   #28
Ağaç Dostu

Sayın geo2007, genelde her yaş için 100 gr azotlu gübre verilir ama en doğrusu tahlilde önerilen miktarı kullanıp temmuz ayında yaprak tahlili de yaptırarak tekrar değerlendirmek. Tahlilde vermeniz gereken miktar mutlaka yazılıdır. Bizim ağaçlar 2 yaşında iken 200 gr 33 Nİtrat 'ı 3 defada vermiştim. 100 gr, 50 gr, 50 gr şeklinde.

Tabi ki her bahçenin toprağı da yapısı da iklimi de farklı olduğu için standart bir şey söylemek yanlış olur. En doğrusu kendi gözlem ve tecrübenizi toprak ve yaprak tahlili ile birleştirmek.

BURGAZ73 ve Tugsad beğendi.
Eski 29-03-2015, 14:49   #29
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Hümik Asit Tuz Ruhu deneyi orjinal hümik asit deneyi:

https://www.youtube.com/watch?v=bf92yCaTjQQ

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2015, 18:50   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2014
Sayın formullaone, teşekkürler ilginiz ve cevabınız için.

formullaone beğendi.
geo2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz, gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024