agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen smnunal
  • 1 Gönderen adalet
  • 2 Gönderen hdoğan
  • 2 Gönderen Aksu_Tarım

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2013, 08:58   #1
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Maraş 18 Cevizi

Bu ceviz türünün tozlayıcısı hakkında bilgi elde edemedim.

Maraş 18 İç oranı % 55.22 olan bir ceviz cinsi,ilk yapraklanma dönemi mart 22 gibi.

kuraklığa dayanıklı olup olmadığı,don süresini, ve bu ceviz çeşidi hakkında bilgi sahibi olan herkesin birşeyler yazması dileğiyle.

Teşekkürler.

adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 09:22   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Basit bir şekilde google'a maraş 18 yazdığınızda aşağıda ki linkler çıkıyor . Bu linklerden daha geniş bilgi alabileceğiniz bir yer olduğunu sanmıyorum.

CEVİZ HATTI » 2-MARAŞ- 18

Maraş-18 | Aksu Tarım

m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 09:22   #3
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Galeri: 1
Maraş 18 cevizi ile ilgili gerekli bilgileri Kahramamaraş Sütçü İmam Üniversitesinde görevli Mehmet SÜTYEMEZ'den alabilirsiniz.

orion1988 beğendi.
smnunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 10:40   #4
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnunal Mesajı Göster
Maraş 18 cevizi ile ilgili gerekli bilgileri Kahramamaraş Sütçü İmam Üniversitesinde görevli Mehmet SÜTYEMEZ'den alabilirsiniz.

Sayın smnunal;

Mehmet BEY ile görüştüm. Kendisi maraş 18'in Elazığ yöresinde yetişebileceğini söyledi. Özellik olarak ta gayet başarılı bir ırk. Hazırlanan tezlere baktığımda kalite olarak birinciliklerde bir ceviz türüymüş. Çok teşekkürler.

orion1988 beğendi.
Eski 08-05-2013, 10:46   #5
Ağaçsever

adalet's Avatar

Maraş 18'in tozlayıcısı hangisi onu bulamadım.

Eski 08-05-2013, 11:24   #6
Ağaçsever

sütyemez1 dir tozlayıcısı , zaten fidan sipariş verdiğinizde sayıya göre onlarıda içinde göndermeleri lazım.

Yalnız maraş18 ile ilgili bilgiler genellikle tek taraflı , deneme yapma şansınız varsa bölgenizde denemenizi öneririm...

Eski 08-05-2013, 11:27   #7
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
sütyemez1 dir tozlayıcısı , zaten fidan sipariş verdiğinizde sayıya göre onlarıda içinde göndermeleri lazım.

Yalnız maraş18 ile ilgili bilgiler genellikle tek taraflı , deneme yapma şansınız varsa bölgenizde denemenizi öneririm...

Sayın m.gokhan;

yarın tarım il müdürlüğünden gelecek olan mühendislerle bahçeye gideceğiz, telefonda yaptığım görüşmede maraş 18 ve kaman1 arasnda seçim yapmamı istediler. maraş 18 in bölgemizde ekilip ekilmedigini soracağım. şayet bölgede ekili olupta verim alanlar varsa onlarla da görüşürüm. maraş 18 ile sütyemez1 in uyumunu öğrenmem iyi oldu. Çok teşekkür ederim.

Eski 29-05-2013, 20:44   #8
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Maraş 18

Yaklaşık 4 sene önce den maraş 18, tozlayıcı olarak da sütyemez 1 diktim. Toplam 50 adet bazıları 1 yıllık bazıları 4 yıllık. Üzerlerinde bu sene 3-4 ile 15 -20 adet ceviz var. Maraş 18 meyvesi gösterişli ve kaliteli. Benim düşüncem tek dezavantajı hemen tüm yerli çeşitlerde olduğu gibi yan dal veriminin az olması. Yani meyveyi sürgün ucunda veriyor. İthal çeşitlerden Chandler de örneğin sürgün ucundan başlayararak geriye doğru meyve veriyor. Yani chandler daha çok ceviz veriyor maraş 18 daha gösterişli ve kaliteli meyve veriyor. 3-4 yıllık araştırmam ve gözlemim bu.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 22:48   #9
Ağaçsever

Sayın hdoğan Maraş18 satılırken yan dal verimi %90 olarak satılıyor . Ektiğiniz cevizlerin tam olarak maraş18 olduğundan eminmisiniz? Ortalama bir yerli cevizden yandal verimi olarak bir farkı yoksa pek bir espirisi kalmıyacaktır . Aşağıda ki linklerde bazı bölgelerde iddia edilen verimler mevcut , 5 yaşında "Verim (kuru kabuklu meyve olarak ):7-13 kg/ağaç" diye yazıyor mesela. Sizinde buna yakın olması lazım bence...

CEVİZ HATTI » 2-MARAŞ- 18

Eski 30-05-2013, 12:13   #10
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
maraş 18

Sn. M.gökhan, maraş 18 ceviz fidanlarımı K.Maraşta telif hakkı olan firmadan sertifikalı olarak aldım, cins konusunda şüphem yok. Bahçemde 5 adet de chandler cevizi var. İkisinin arasındaki fark açık olarak görünüyor. İkinci yılda chandler de meyve gözlerinide meyvelerinide gördüm. Chandler çatallanarak, dallanarak büyüyor, maraş 18 tepe kesmesi yapmadığın sürece yan dal vermiyor ve yan dallarda meyve gözü oluşmuyor. Yani özellikle maraş 18 de meyvelere baktım sürgünlerin ucunda var sadece. Bu 4.yıl, şekil budaması aşağı yukarı tamamlandı. Önümüzdeki yıl daha net görebilirim. Bahsettiğiniz siteyi uzun zamandır takip ediyorum, defalarca okudum. Yan dal verimi 70-80 diyor. Chandlerde ise 80-90 deniliyor. Bu durumda bir birine yakın olması lağzım ancak maraş 18 i üretenler bire kg olarak verimde maraş 18 in chandler e ulaşamayacağını, ancak maraş 18 in daha kaliteli meyvesinin olduğunu söylüyorlar. Ben bizzat görüştüm. Benim söylediklerim 4 yıllık uygulamadaki kendi gözlemim. Birde chandler sonbaharda yaprağı geç döküyor son bahar donları riski var maraş 18 de bu yok. Chandler maraş 18 den10 gün sonra yapraklanıyor. Bizzat gözlemim.

sedatkso ve m.gökhan beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2013, 03:36   #11
Yeni Üye

Aksu_Tarım's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2012
Sayın Doğan bey, haklısınız yerli çeşitlerin geneli dal ucu yabancı çeşitlerde yandal verimi vardır.. ilk 10 seneye baktığınız zaman chandler maraş-18 den fazla verir. fakat 10 yaşından sonra sürgün boylarındaki kısalma ile yandallarda ki meyve gözlerinde artış fazla olmamaktadır. kısaca şunu diyebiliriz ki 10 yaşına kadar chandler sonrasında maraş-18 den fazla verim alırsınız. ayrıca bu verim farkını zaten maraş-18 in kalitesi ve lezzeti kapatmaya yeterlidir.....

Aksu_Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 11:11   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2016
Meraba .beş sene geçmiş sizler bu konuda yorum yapalı.şuan ki maraş 18 ağaçlarınız hakkında bilgi paylaşabilir misiniz rica etsem.ben de bu yerli cevimizden dikmek istiyorum.

gülso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2019, 18:19   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2019
Maraş 18 için tozlayıcı olarak Bilecik çeşidini de kullanabilirsiniz

Agrigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
elazığ, maraş18

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024