agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2018, 23:08   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2016
Ceviz dikim sıralarının yönü?

Merhabalar,
Kismetse aralik ayinda 10 dönümlük tarlamıza ceviz dikimi yapacağım. Ancak bir sorum var. Hiçbir yerde cevabını bulamadım.

Tarlamız dogu-batı doğrultusunda dikdörtgen şekilli bir bahce.

Bu nedenle chandlerlarin siralarini boyuna yani dogu-bati dogrultusunda mi yoksa enine yani kuzey güney doğrultusunda mi yapmaliyim? Ya da hicbir onemi yok mu? ☺
Bu arada 7x4 dikim mesafesi olacak.
Cevaplarınızı için şimdiden teşekkür ederim.

nzhsvc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2018, 23:25   #2
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Cevap aslında forumda mevcut....hakim rüzgar yönü yıl boyunca benim bildiğim genelde güney kuzey ağırlıklıdır. O yüzden bölgeye ve konuma göre de bakıp rüzgar koridoru oluşturabilmek için hakim rüzgar yönü yıl boyu o bölgede nasılsa ona göre 7 lik geniş aralığı bırakmak gerek...
1.40 altında da hiç dal bırakmamak...ve 7 ye 4 tavsiye etmem...ya 6 ya 4.5 yapıp 7-8 yıl sonra 9 a 6 bırakın..ya da doğrudan 9 a 5 bırakın...hava sirkülâsyonu ne kadar iyi olursa hastalıkla o kadar az uğraşırsınız...

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2018, 23:30   #3
Yeni Üye

Cevabınız icin teşekkür ederim Feijoa
Kuzey guney dogrultusunda koridorlari birakmak mantıklı.
6x4.5 aralığı hic duymadım ve gormedim. Sasirdim acikcasi. Ne yapsam bilemedim simdi��

Eski 16-10-2018, 00:28   #4
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

6 ya 4.5 ilk 7-8 yıl en fazla 10-12 yıl için...ikinci etapta 4.5 taki fidanlar birer atlayarak kesilir ve 9*6 kalır...ve nihai şekil bu olur...7*4 çok uygun bir biçim değil...
Niye 6 *4.5 ?
İlk yıllar birim alandan maksimum verim..
Ağaçlar büyüdükçe genişliği arttırma sıklığı azaltma....
Ya 8 e 5 ya 9*5 yapın
Ya da benim şu andaki tercihim 6 ya 4.5
İleride faydasını görür ve anlarsınız...bence forumdaki ceviz bölümünü baştan aşağı okuyun.....daha önceden bizim yaptığımız gibi...

Eski 16-10-2018, 12:15   #5
Yeni Üye

Hocam bölümün tamamını okudum sanirim. Ancak siz de daha onceki paylasimlarinizda 8x4 dikim araligindan bahsetmissiniz. Nitekim yasar akca hocanin kitabinda da ayni sekilde geciyor. İlerleyen yillarda 8x8’e dönülür diyor. Sizin 7x4’u tavsiye etmemenizin sebebi daha sonra 7x8’e dönüldüğünde şekilsiz olacagindan sanirim. Dogru mu anladim? Yoksa ilk yillar 7x4 ile 6x4.5 arasinda benim bahcemde en fazla 13 fidan fark ediyor. Bir de son olarak 6 sira arası olacak. Daha sonraki yillarda 9x6’ya dönüldüğünde sira uzeri aradan daha genis kalacak. Bahcenin havalanmasi açisından sorun olmaz degil mi?

Eski 16-10-2018, 13:53   #6
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

8 e 4 de olur,7 ye 4 te...ama tavsiye etmem diyorum...yani olmaz demiyorum...
Benim şu an hava sirkülâsyonu ve hastalık etmeni sebebiyle tercihim 9 a 5 ya da 9 a 6...
İlk kurduğumuz bahçeler 7 ye 4 şeklinde....daha sonra 8 e 7 çok da yeterli değil...
Her yıl profesyonel makinelerle budama şansımız pek yok...öyle bir şeye gerek de yok..
8 e 8 e dönen sistem howard da daha uygun...ama chandler da ya da fernor da daha geniş aralıklı olması daha sağlıklı...ayrıca nemi yüksek sahil kesimlerinde ya da marmara ege Karadeniz Akdeniz de ne kadar geniş aralıklı yapabiliyorsak o kadar iyi...zira antraknoz,ve mantar v.s. Başa bela durumda. ..
Ayrıca 9 *6 şekilde yani son şeklinde geniş aralık yani hava koridoru 9 olacak şekilde baştan ayarlanacak...tabi duruma göre de değerlendirilir,eğim,rakım,bölge v s
İlla şudur diye bir şart kural yok...Ama tecrübe neticesinde tavsiyem bu şekilde

Eski 16-10-2018, 15:36   #7
Yeni Üye

Hocam benim kuracagim bahce manisa gordes’te. Dogu-bati dogrultusunda uzanan ve dikdortgen sekilli. Doguya doğru da egimli. Bu sartlarda cok nem sıkıntım olacagini sanmıyorum ama uyarılarınız cok yerinde. görüştüğüm ziraat muhendisi hep 7x4 olarak yonlendirdi. ama suan sizin dediginiz sisteme gore kuracak olsam 9x6’ya döndüğümde hava sirkülasyonu açısından yine de sıkıntı yasar miyim diye düşünüyorum.

Eski 16-10-2018, 19:02   #8
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Aslında klasik cevizle falan uğraşmayın.
Pikan dikin..
Muğla tarafında yeni birisi 80 dönüm dikecek bu yıl...aldığım bilgiye göre..
Kendi 11 donum yerimiz var..nasip olursa oraya pikan dikeceğiz.
Hem dünyada uretimi kısıtlı,50 hatta 100 yıl onu açık.
Satışı klasik cevizin iki katı...
Dönüme verimlerse aynı....
Ama illa klasik ceviz dikecekseniz 9*6 uygundur.Allah'ın izniyle sıkıntı olmaz.

Eski 16-10-2018, 20:40   #9
Yeni Üye

Ben fidan siparişini verdim. Artik burasi böyle olacak. Ama pikan’i arastiracagim. Ufak bir yerimiz daha var. Orda deneyebilirim. Hatta sizin de Balıkesir’de oldugunuzu görüyorum. Yakınız. Yerinde gelip gormek isterim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024