agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2013, 09:31   #1
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
Balıkesir, chandler ceviz bahçem

arkadaşlar tüplü olarak dikdiğim chandler cinsi ağaçlar 3.yazına giriyor bu arada aralarına yonca ektim inşallah iyi olurName:  6.jpg
Views: 7869
Size:  72.0 KB

Eklenen Resimler

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 09:35   #2
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

yan komşum geçensene yonca ekti ağaçlat çok güzel büyüdü araştırdımki yonca havadaki azotu emip toprağa verirmiş suyu tutarmış kökleri ağaçtan çok derine inip oradaki organizmaları toprak yüzeyine taşırmış

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2013, 10:00   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaçepiş Mesajı Göster
yan komşum geçensene yonca ekti ağaçlat çok güzel büyüdü araştırdımki yonca havadaki azotu emip toprağa verirmiş suyu tutarmış kökleri ağaçtan çok derine inip oradaki organizmaları toprak yüzeyine taşırmış
cevizlerinizin dallarının en ucuna kadar boyamanıza anlam veremedim, bildiğim kadarı ile yalnız gövde kireçle boyanır.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 10:27   #4
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn Karaçepiş,

Görebildiğim kadarı ile fidanlarınızın gelişimi güzel. En azından 3 yaşındaki bir ağaç için güzel bir gövde gelişimi yapmışlar. Budama da benim anlayabildiğim kadarı ile doğru gözüküyor. (Budama uzmanı Sn. Lilium). Elinize sağlık.

Yonca ekerek güzel bir iş yapmışsınız, azotla ilgili söylediğiniz çok doğru. Toprağınız kumlu/taşlı gibi duruyor, yanılıyor muyum? Toprak analizinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Yoncalarınızı faydalı mikroorganizma aşılı ektiğinizi umuyorum. Öyle yaptıysanız bravo. Eğer yapmadıysanız da tohumların tutmadığı ya da eksik kalan alanları aşılı tohumla tamamlayınız bakteriler zaten yayılır zamanla.

Yonca ektiğinize göre artık toprak işlemesi de yapmayacaksınız demektir. Kararınızı takdirle karşılıyorum. Bu dönemde her çiftçinin göze alacağı bir iş değil.

Toprak işlemesini bitirdiğinize göre ağaçlarınıza güzel bir malç yapmanızı öneriyorum naçizane. Yaptığınız malç zamanla çözünecek, yoncalarınızdan azot, malç malzemenizden de karbon alacak toprağınız, zamanla toprağınız yumuşacık olacak. Kompost ve Leonardit uygulamanızı da şiddetle tavsiye ederim, sonrasında ağaçlarınızın gölgesinde çay içeriz.

Kolay gelsin.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 14:40   #5
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

ağaçlar geçen yıl dondan etkilendi bu yıl kış ayında su bazlı plastik boya sürdüm kireç değil ağaca kireç sürülmez diye biliyorum

Eski 23-04-2013, 14:45   #6
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

toprak kumlu taşlı milli aşılı yonca (gea) ektim malç olarak orman gençleştirme yapıyo ormanda kesilen çam ağaçlarının kabuklarını soyuyolar onlardan aldım 6 ton 1yıl sonra ağaç etrafına sereceğim

Eski 23-04-2013, 15:04   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Paragraf boşlukları olmazsa yazılarınız rahat okunup algılanmıyor...
Hangimizin yazısı daha anlaşılır oldu?

ANALİZ DEĞERLERİ
Parametre Birimi Analiz sonucu Yorumu
Bünye (İŞBA) % 45 Tın
pH 7,61 Hafif Alkalin
E.C. μS/cm 60 Tuzsuz
Kireç % 0,47 Az Kireçli
Organik Mad. % 0,91 Az
P (Fosfor) mg/kg 8,1(±2,5) Orta
K (Potasyum) mg/kg 100(±20) Az
Cu (Bakır) mg/kg 0,7(±0,3) Yeterli
Fe (Demir) mg/kg 10,7(±0,8) Yeterli
Zn (Çinko) mg/kg 0,4(±0,3) Az
Mn (Mangan) mg/kg 5,4(±0,8) Yeterli

ÖNERİLER
2012 yılı erken ilkbaharında (Ocak-Mart) taç iz düşümüne ağaç başına 200 gram 15-15-15 kompoze (bu gübrenin kükürt içerenini kullanınız) gübresi uygulanmalıdır.

Nisan-mayıs aylarında ağaç başına 100’er gram amonyum nitrat (%33 N) ve 100 gram potasyum sülfat (%50 K2O) verilmelidir. Çinko, ağaç başına 30 gram çinko sülfat (%23 Zn) verilmeli veya 15-20 günlük aralarla %0.25 ZnSO4 veya Zn-kleyti içeren çözeltiden her uygulamada ağacın bütün yaprakları homojen olarak ıslanacak şekilde 1-2 defa püskürtülerek uygulanmalıdır.

Topraktan verilecek gübreler ağaç tacı iz düşümündeki daire çevresine açılacak 15-20 cm genişliğinde ve 15-20 cm derinliğindeki çiziye verilerek üzeri toprakla kapatılmalıdır.

Azotlu gübre ise ağaç tacı altında, gövdeden yaklaşık 0.5 m çapındaki saha hariç tutulmak suretiyle satha serilip tırmık ve çapa ile işlenip gübrelerin toprakla karışması sağlanmalıdır.

Meyve bahçelerinde sıra aralarının traktörle işlenmesi mümkün olan hallerde bir yıl kuzey-güney doğrultusundaki iki sıraya; ikinci yıl,doğu-batı doğrultusundaki iki sıraya gübreler yeknesak olarak verilip,sıralar toprakla kapatılmalıdır.

Not–1: Yapraktan uygulamalar mutlaka akşamüstü güneş batımına yakın bir zamanda yapılmalıdır. Yapraktan gübre uygulamaları bazik reaksiyonlu olmayan zirai mücadele ilaçları ile birlikte karıştırılarak yapılabilir.

Not–2: Ahır gübresi uygulanması durumunda önerilen gübre miktarlarında her bir ton ahır gübresi için en az %30 oranında azaltılmalıdır.

Not-3: Toprağın organik madde içeriğini düzelmek ve meyve ağaçlarının daha iyi gelişmesi için meyve bahçesinde korunga veya yonca yetiştirilmesi çok yararlı olur.

tonbul19 beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 18:58   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Ağaçlarınız 3. yazına girmelerine rağmen oldukça iyi gelişmişler ve yan dal oluşumunu zamanında tamamlayabilmişler.Emek verdiğiniz çok açık.Sizi takdir ettim.Cevabını verirseniz mutlu olucağım üç tane sorum olucak; Ağaçlarınızın dikim aralığı kaç metredir? Gördüğüm kadarı ile ana dallarınızı,uyanan boyunlu gözlerden bırakmışsınız ve dik bir gelişim yapmışlar.Acaba boyunlu gözleri küçükken koparıp,düğme gözlerden ana dal oluşumu yapsaydınız daha yayvan bir taç yapısı elde edemez miydiniz? Ana dal sayınız genelde 4 adet,bunu 5 adet yapmamanızın nedeni nedir? teşekkürler.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 19:03   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sn Karaçepiş,

Görebildiğim kadarı ile fidanlarınızın gelişimi güzel. En azından 3 yaşındaki bir ağaç için güzel bir gövde gelişimi yapmışlar. Budama da benim anlayabildiğim kadarı ile doğru gözüküyor. (Budama uzmanı Sn. Lilium). Elinize sağlık.

Yonca ekerek güzel bir iş yapmışsınız, azotla ilgili söylediğiniz çok doğru. Toprağınız kumlu/taşlı gibi duruyor, yanılıyor muyum? Toprak analizinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Yoncalarınızı faydalı mikroorganizma aşılı ektiğinizi umuyorum. Öyle yaptıysanız bravo. Eğer yapmadıysanız da tohumların tutmadığı ya da eksik kalan alanları aşılı tohumla tamamlayınız bakteriler zaten yayılır zamanla.

Yonca ektiğinize göre artık toprak işlemesi de yapmayacaksınız demektir. Kararınızı takdirle karşılıyorum. Bu dönemde her çiftçinin göze alacağı bir iş değil.

Toprak işlemesini bitirdiğinize göre ağaçlarınıza güzel bir malç yapmanızı öneriyorum naçizane. Yaptığınız malç zamanla çözünecek, yoncalarınızdan azot, malç malzemenizden de karbon alacak toprağınız, zamanla toprağınız yumuşacık olacak. Kompost ve Leonardit uygulamanızı da şiddetle tavsiye ederim, sonrasında ağaçlarınızın gölgesinde çay içeriz.

Kolay gelsin.
Sayın Çamtepe,mikroorganizma aşılı yonca tohumunun diğerlerinden farkı nedir ve ne gibi bir fayda sağlar? Ekim yaparken,yoncanın fidanlara olan uzaklığı ortalama kaç metre olmalıdır? Teşekkürler.

Eski 23-04-2013, 19:17   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın Çamtepe,mikroorganizma aşılı yonca tohumunun diğerlerinden farkı nedir ve ne gibi bir fayda sağlar? Ekim yaparken,yoncanın fidanlara olan uzaklığı ortalama kaç metre olmalıdır? Teşekkürler.

selam eğer toprağınız kireçli ise korungayı öneririm yonca su ister korunga istemez.. ve topraktan önemli miktarda kalsiyum kaldırır.

ayhank beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 20:20   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
sayın karaçepiş bahçeniz gerçekten harika görünüyor hayırlı uğurlu olsun herşey gönlünüzce olsun

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 20:27   #12
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

dikim aralığı 8x4 Boyunlu göz ne? düğme göz ne? bilmiyorum çoğu 4 dal değil 5 dal olanda var 4 dal olmasının sebebi bazı dallar bir birinin üzerine biniyordu binen dallar alındı

Eski 23-04-2013, 20:29   #13
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

teşekkürler sn ncp1963

Eski 23-04-2013, 20:31   #14
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

sn malina sizinki daha anlaşılır şekilde okunuyor teşekkürler

Eski 23-04-2013, 21:09   #15
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Yonca bitkisi atmosferdeki azotu kendisi alıp bağlamaz, simbiyotik bir yaşam içinde bulunduğu Rhizobium meliloti bakterileri bu görevi üstlenirler. (Her baklagilin simbiyotik yaşam içinde olduğu bakteri farklıdır, aşağıdaki linklerden görebilirsiniz)

Yani, aşısız yonca ekildiğinde bir sebepten ötürü bu bakteri ile yonca bitkisi buluşamazsa azot bağlama işlemi de gerçekleşmeyecektir.

Bu riski ortadan kaldırmak için ya aşılı yonca tohumu tedarik edilir (Bu tohumlar bu bakteri kültürü ile kaplanmış olarak satılmaktadırlar) ya da aşısız tohumlar bu bakteriler ile sonradan "aşılanır".

Eğer elinizdeki tohumlar aşılı değilse bu durumda Toprak ve Gübre Araştırma Enstitüsü'nden ekeceğiniz baklagile uygun aşıyı tedarik edebilirsiniz.

Fidanlara ne kadar yakın ekebileceğinizle ilgili elimde literatür bilgisi yok. Ben olsam ağaçların dibine çok sokmazdım. Çapalamak, gübrelemek ve de malçlamak için biraz mesafeye ihtiyaç var bence. Eğer fidanlarınız daha ufaksa bu tür örtü bitkileri zaten fidanlarınızı boğabilir. Ancak Sn. Karaçepiş'in durumunda delikanlılar boylanmış. Taç izdüşümüne kadar bence yaklaşılabilinir.

Bu arada İngilizce'si olanların aşağıdaki "Cover Crops for Walnut Orchards" yazısını okumalarını rica ederim. Her zaman söylediğim gibi, en doğru bilgi sizin araştırıp okuyup bulduğunuz ve aklınıza en çok yatan bilgidir

İlgili linkler:
TOPRAK GBRE VE SU KAYNAKLARI MERKEZ ARATIRMA ENSTTS MDR
rasthayat / Bakteri Aşılaması
Cover Crops for Walnut Orchards
Simbiyotik,Simbiyoz,Azot fiksasyonu,Rhizobium bakterileri,fiğ | Doğanın ve Toprağın Dostu

tiryaki ve formullaone beğendi.
Eski 23-04-2013, 22:01   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Yonca bitkisi atmosferdeki azotu kendisi alıp bağlamaz, simbiyotik bir yaşam içinde bulunduğu Rhizobium meliloti bakterileri bu görevi üstlenirler. (Her baklagilin simbiyotik yaşam içinde olduğu bakteri farklıdır, aşağıdaki linklerden görebilirsiniz)

Yani, aşısız yonca ekildiğinde bir sebepten ötürü bu bakteri ile yonca bitkisi buluşamazsa azot bağlama işlemi de gerçekleşmeyecektir.

Bu riski ortadan kaldırmak için ya aşılı yonca tohumu tedarik edilir (Bu tohumlar bu bakteri kültürü ile kaplanmış olarak satılmaktadırlar) ya da aşısız tohumlar bu bakteriler ile sonradan "aşılanır".

Eğer elinizdeki tohumlar aşılı değilse bu durumda Toprak ve Gübre Araştırma Enstitüsü'nden ekeceğiniz baklagile uygun aşıyı tedarik edebilirsiniz.

Fidanlara ne kadar yakın ekebileceğinizle ilgili elimde literatür bilgisi yok. Ben olsam ağaçların dibine çok sokmazdım. Çapalamak, gübrelemek ve de malçlamak için biraz mesafeye ihtiyaç var bence. Eğer fidanlarınız daha ufaksa bu tür örtü bitkileri zaten fidanlarınızı boğabilir. Ancak Sn. Karaçepiş'in durumunda delikanlılar boylanmış. Taç izdüşümüne kadar bence yaklaşılabilinir.

Bu arada İngilizce'si olanların aşağıdaki "Cover Crops for Walnut Orchards" yazısını okumalarını rica ederim. Her zaman söylediğim gibi, en doğru bilgi sizin araştırıp okuyup bulduğunuz ve aklınıza en çok yatan bilgidir

İlgili linkler:
TOPRAK GBRE VE SU KAYNAKLARI MERKEZ ARATIRMA ENSTTS MDR
rasthayat / Bakteri Aşılaması
Cover Crops for Walnut Orchards
Simbiyotik,Simbiyoz,Azot fiksasyonu,Rhizobium bakterileri,fiğ | Doğanın ve Toprağın Dostu
Teşekkür ederim sayın çamtepe,verdiğiniz likleri inceliyorum.Yonca ekimini (toğumlar aşılı olucak) önümüzdeki kış yapıcaz ve yoncalar yeşerdiğinde fidanlarda 3. yazına başlamış olucak.Bu durumda,boylanmış olucaklar ve boğulma yaşamazlar diye düşünüyorum.

Fidanlara uzaklık 1.5 'ar metre bırakılıcak..8 metre mesafenin 3 metresi boş,5 metresi de yonca ekilmiş olucak.

Arazinin bir bölümünde eğim fazla olduğu için yağmurlarla birlikte toprak kaybı oluşuyor,yonca aynı zamanda bu erozyonu da önlemiş olucaktır.

Dediğiniz gibi her üretici (öncelikle iklimini,toprağını ve ağaçları iyi tanıyarak) okuyup,araştırıp,inceleyip,kendi doğrularını,mantığa yatkın olucak şekilde ( bahçesinde ki tecrübelerini de katarak ) oluşturmalıdır.

Eski 23-04-2013, 22:07   #17
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Linklerde şunu göreceksiniz, yonca ekerseniz bol sulamanız gerekecek. Hatta belki yağmurlama sulamaya bile geçmeyi düşünebilirsiniz. (Daha önce böyle bir video paylaşmıştım).

Suyunuz kıtsa, damla sulama yapıyorsanız o zaman fiği tercih edebilirsiniz. Yoncadan tek farkı her sene ekilmesi gerekliliğidir. Dolayısı ile ekim masrafınız artar, sulama maliyetiniz düşer. Durumunuza göre karar vermelisiniz.

Fiğ ekecek olursanız Sn. Meyvelitepe usulü yulaf ya da çavdarla karıştırıp ekerseniz toprak ıslahı ve organik maddeyi arttırma amaçlı daha dengeli bir karışım oluyor.

Eski 24-04-2013, 00:28   #18
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bahçe sayfan hayırlı olsun sayın karaçepiş, umudun bol hasadın bol mahsulun bereketli olsun.

Gördüğüm kadarıyla güzel bir toprağın var fidanlarınız da güzel budamaları da güzel yapmışsınız. Benim tercihim üç ana yandallı modifiye sistemi fakat her şey insan oğlunun elinde değil ki istediği gibi olsun, dörtte olabilir ama bu beş olmamalı.
Ha sizinkiler hep üç dallımı derseniz tabi ki değil, terzi söküğünü dikemez misali sökük geziyoruz.

Alıntı:
ağaçlar geçen yıl dondan etkilendi bu yıl kış ayında su bazlı plastik boya sürdüm kireç değil ağaca kireç sürülmez diye biliyorum
Yanlış biliyorsunuz o zaman, kireç faydalıdır sürülebilir, bazı yerlerde su bazlı plastik poya sürünüz dememizin tek nedeni yağmur yıkamalarına daha dayanıklıdır.

Name:  6.jpg
Views: 5139
Size:  69.0 KB

orion1988 ve Çamtepe beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 07:34   #19
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

sn lilium verdiğiniz bilgi için teşekkürler bana kireç zararlıdır dediler kireç sürmedim şimdi artık sürebilirim yoncayı yağmurlama suluyacağım bir zararı olurmu ağaçlara

Eski 24-04-2013, 07:39   #20
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

sn lilum size bir sorum var? Yan dallarda içe doğru giden gözler koparılırmı

ahmettugrul55 beğendi.
Eski 24-04-2013, 22:36   #21
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Şimdilik bu gözleri ellemeyin dursunlar ileride bunlardan biraz meyva alabilirsiniz Daha ileride duruma göre sık olan dallar çıkarılır.

Dört ana dallı Fotoğraftaki veya buna benzer durumdaki liderin üst kısımlarındaki boyunlu gözleri kesmen doğru olur (En üstte iki taneyi değil ama onlar lider dal için önemli) onların altındakilerini kesersen ikinci kat ana yandallarını düğme gözlerden daha acılı oluşturmuş olursun.

Yağmurlama yapmanız daha iyi olur.

Yoncayı toprağa azot bırakmak için ektiyseniz sulamalarınızı yoncaya göre değil cevizlere göre sulamanızı öneririm,

Yok yonca yetiştireceğim derseniz ve yoncanın isteğine göre sulama yaparsanız su fazla gelebilir.

formullaone beğendi.
Eski 24-04-2013, 22:52   #22
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Şu fotoğrafı bir kez daha koyarak bir şeye değinmek istiyorum

Name:  6.jpg
Views: 4304
Size:  27.4 KB

Fotoğrafta görülen fidan üç ana yan dallı olsaymış 10 üzerinden 10 verecektim onun için dokuz.

Asıl söylemek istediğim bu değil tabi ki, fotoğrafta görülen fidanın gelişimi ne fazla ne az, yani yaşına göre tam ideal, ne fazla dinç gitmiş ne zayıf kalmış tam ideal gelişerek ve pişkinleşerek sezonu kapamış, böyle gelişen fidanlar kıştan da korkmazlar.

Kusursuz bir budamayla da sezona çok güzel gireceği kesin.

Eski 26-04-2013, 20:34   #23
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

sn lilium yer milli olduğu için su tutmuyor fotoda gözüken kısım milli kısımlar alt kısımlar ise çağıllı orada su hiç durmuyor sulamada sorun yaratmaz diye düşünüyorum birde yonca ağaçların dibinede gitmiş bunları çapalayıp fidana en az 1m yaklaşmamayı düşünüyorum

Eski 09-05-2013, 19:03   #24
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

yonca yeşerdi ağaçlar yeşerdi

ağaçlar arası yer örtücü

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2013, 19:06   #25
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

arkadaşlar yonca ağaçlara çok yakın olursa zararı olurmu?

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2013, 20:06   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Ağaçların taç izdüşümünü bir daire olarak düşünürseniz bu alandaki bitkiler belki cevizin besinine ortak olabilir.

Ağaçların altına samanla malçlama yapabilirsiniz.

Yoncayı biçip yeşil gübre olarak toprağa verebilirsiniz.

Aslında daha iyisi eğer yoncanın yanında kahverengi malzeme (sap, saman, kuru yaprak, dal parçaları) varsa kompost yaparsanız çok daha iyi olur.

Ben bu yöntemi bu sene kurduğumuz deneme bahçesinde kirazda uyguladım. Ağaçların altına samanla malç yaptım. Sadece ağacın taç bölgesinde çıkan yabancı otları malç yaparken hafifçe çapaladım. Diğer yabancı otlara dokunmadım ve hiç toprak işlemesi yapmadım. Sıra aralarına ise burçak ve fiğ ekmeyi düşünüyorum.

Şu ana kadar fidanların durumu gayet güzel.

Budama tekniği ile modern terbiye sistemlerini denerken aynı zamanda yerleşik tarım tekniklerini de denemek istedim. Örneğin taç bölgesinin dışına nane, kekik gibi kokulu bitkiler ekmeyi düşünüyorum. Nedenine gelince bu bitkiler karıncaya karşı çok etkili. Böylece doğal olarak yaprak biti sayısını kontrol altına almış oluyoruz. Sonra kadife çiçeği gibi çiçekler yerleşik tarımda sıklıkla kullanılıyor.

Yerleşik tarım nedir diye merak eden arkadaşlar buradan okuyabilirler:

http://www.benkoltd.com/suyapo/Kutup...turBahcesi.pdf

Düzenleyen Erdem : 09-05-2013 saat 20:51
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 20:27   #27
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Çok takdir ettim Bravo.
Bence bu uzaklık gayet yeterli..

Eski 09-05-2013, 20:57   #28
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

6ton çam kabuğum var

Eski 12-05-2013, 11:43   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2012
çam kabuklarının hastalık getirmemesi konusunda emin misiniz?
birde o çam kabukları toprağın asit oranını arttırmasın?
çam artığı deyince aklıma gelen şeyleri yazmak istedim birden.

kayhanugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 14:42   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
arkadaşlar yonca ağaçlara çok yakın olursa zararı olurmu?
yonca bol su ister dolayısıyla yoncaya değilde cevize uygun sulama yapılması gerekir aksi durumda cevizler aşırı sulamadan zarar görebilir.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024