agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz

Reklam

Beğeni Düzeni1312Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2013, 14:07   #181
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Hocamızın eline ,ağzına sağlık Konuya direk bilimsel girmiş açık açıkta anlatmış.kim alıp ekiyorsa da eksin
Ben artık 8 yaşında 150 kg. Falan filan sorusunun cevabını beklemiyorum,sormuyorumda artık.

aviator34 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-07-2013, 22:16   #182
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
selahattin bey bu adresleri inceledim pek bişey anlayamadım.nasıl bu kanıya vardınız birazaçıklarmısınız

44baba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-07-2013, 02:17   #183
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Arkadaşlar rus sitelerinden araştırdığım bilgilere göre Anavatanı özbekistan diyor ordaki adı skoroplodnost diye geçiyor tohumdan yetişdiğini yazmışlar kısa boylu olduğunu söylüyorlar dikim aralığı 4x6 olarak öneriyorlar 3 yaşından itibaren 6-12 şer salkımlar halinde olur ince kapukludur.
Aşağıdaki linkleri inceleyiniz google yardımı ile anlayacağınız şekilde türkçe ye çevire bilirsiniz.

ЗМК | Ğ¡Ğ°Ğ´ | ĞžÑ€ĞµÑ…Ğ¾Ğ¿Ğ»Ğ¾Ğ´Ğ½Ñ‹Ğµ | Грецкий орех: великан или карлик?

Ñêîğîïëîäíûé ãğåöêèé îğåõ - êóëüòóğà ïåğñïåêòèâíàÿ - Ñàäû Ñèáèğè

???????????? ??????? ????: 50 ???. ? ??????? ???????? ? ???????? ?? Slando

atmel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-07-2013, 03:13   #184
Ağaçsever

BİR RUS SİTESİNDE BU CEVİZ İLE İLGİLİ BİR MAKALE BULDUM GOOGLE DE ÇEVİRİ YAPTIM

SKOROPLODNOST CEVIZ BÜYÜYEN PDF Baskı E-posta
Atölye bahçıvan - Orchard
07.10.2011 20:37
Skoroplodnost somunCeviz her zaman dünya çapında pek çok aşçılar tarafından değerli olmuştur. Ama o kadar kolay değil büyümek. Genel olarak, ceviz ürün fidanları dikim sonra 8-10 yıl verim. Ama bugün biz bir ceviz erken görünümü bahsedeceğiz.

Ceviz olağan erken görünümünü temel fark bu ceviz normal fidan daha erken 3-4 yıl ilk ürün vermesidir. Skoroplodnost ceviz meyve salkımları - Ayrıca onlar çok intnrnsnaya özelliği vardır. Orta boy, ve Meyve kabuklarından hatta çocuklar elle somunu ortaya mümkün olacak o kadar yumuşaktır. Ağaç kendisi oldukça kış-dayanıklı ve dona kanıtıdır.

Bir ağaç yakın boy kısalığı, nedeniyle, kolayca birbirleriyle engel olacağı korkusu olmadan, başka bir meyve ağacı koyabilirsiniz. Crohn bir ceviz nadir bir erken görünüm, bu nedenle bir ağaç meyve çalılar ve çilek dikilebilir.

Skoroplodnost somun topraklara seçici değildir: tınlı toprak tarafından ve kum üzerinde büyüyen. Ağaç dikenleri ilkbahar veya sonbaharda ekilir. Gençler sonbaharda ekilir, bu ağaç daha bol ve biraz yatışmış ve hiçbir boşluk yoktu toprak olacaktır iniş yakın güçlü sıkıştırılmış toprak sulamak için önemlidir.

Köklerine zarar tahammül çünkü dikim için fide, yıllık, iki yıllık alır. Bu en kısa zamanda toprağa bu bitki, fide satın alındıktan sonra, arzu edilir. Bu durağanlık, iniş sırası önce iki saat boyunca kökleri mümkün değilse, su ile ıslatın gerekir. Iniş not yan kökler boyunca, düzgün çukurun genişliği boyunca doğruldu edilmelidir. Çukurun altındaki nem durdurmak ne kil ile doldurun.

Skoroplodnost cevizGenç bir ağaç dikme sonraki ilk yıl, onun ayda iki kez sulanan. Kuru hava ve yaz aylarında sulama artar. O kadar çabuk kurumasına olmaz toprak malç sulama sonra.

İlk yıl ağacın kendisi oluşturacak bitki üzerinde bir gövde, haline getirilir. Budama yağmurlu havalarda, yaz içinde gerçekleştirilmektedir. Kuru dalları ilkbaharda kaldırılır. Her 5-6 yılda önemli ölçüde verim artar yenileme budama, yürütmek için.

Skoroplodnost ceviz Ağustos sonu veya Eylül başında olgunlaştırmak. Yeşil kabuk patladı Olgunlaşma oluşur. Serin, kuru bir yerde aşağıdaki hasat tutmak, ama her durumda don koymak değil.

??????????? ????????????? ???????? ?????

Eski 21-07-2013, 17:03   #185
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
sayın atmel
göstermiş olduğunuz linklerdeki fotoğrafları incelediğimde ceviz salkımların yapısı benimde gidip gördüğüm sivrihisar babadat köyündeki altay ceviz bahçesindeki görüntülerle örtüşmektedir.diğer bir konu ceviz ağacının dış görünümüde benzemektedir.Çünki gördüğüm ceviz ağaçlarının 4 yaşında olduklarını söylediklerinde o yaştaki bir ağacın bu seviyede kalmaması gerektiğini düşünmüştüm.sitede cevizin bodur olduğu 6x4 dikime müsait olduğu ve aralarınada diğer ikinci bir meyve tarımının yapılabileceğidir.linklerden edindiğim bilgilerle benim gördüğüm cevizler arasında bağlantı kurmak gerekirse her ikisi benzeşmektedir.Kesin sonuç ilerleyen zamanda daha çok netlik kazanacaktır.mayıs ayının ilk haftasında bahçede yapmış olduğum inceleme sırasında çekmiş olduğum yeni oluşmuş ceviz salkımlarını ve ağaç görüntüsünü mesajıma ekliyorum bufotoğraflar sadecebenim tarafımdan çekilmiştir.aynı fotoğrafların başka hiç kimseyle ilgisi yoktur.saygılarımla.
özür(arkadaşlar çok uğraşmama rağmen fotoğrafları yükleyemedim kısa zamanda bahçeye gidip cevizlerin son şeklinin fotoğraflarınıda çekip hepsiniberaber yükleyecem)

Altaycevizi beğendi.
orkide01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-07-2013, 22:16   #186
Ağaçsever

sayın Orkide01 inşallah bende ramazan sonu gidib bahceyi gözlerim ile görmek istiyorum ramazan sonu ilk işim sivrihisara gitmek olacak

Altaycevizi beğendi.
Eski 21-07-2013, 22:56   #187
Ağaçsever

44baba's Avatar

arkadaşlar bu gün bende 10 adet altay cevizi diktim.resimleri yüklicektim ama olmadı.burayanasıl resim yükleniyor.yardımcı olurmusunuz

Altaycevizi beğendi.
Eski 22-07-2013, 00:17   #188
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Sayın atmel sayın altaycevizi eğer ceviziniz 8 yaşında yeşil kabuğu soyulmuş kurutulmuş olarak gerçekten 150 kilo ceviz veriyorsa kimse cevize yatırım yapmasın 8 sene sonra ceviz fiyatları 1 lira olur arz talep dengesi bozulur bugün fındığın başına gelen yarın cevizin başına gelecektir.

fındıkçı74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 00:31   #189
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
resimleri kopyala yapıştır yapın bakalım olyor mu?

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 02:06   #190
Ağaçsever

44baba's Avatar

altay cevizi

altay cevizi dikim fotoğrafları

Eklenen Resimler

Altaycevizi beğendi.
Eski 22-07-2013, 02:35   #191
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Sayın atmel sayın altaycevizi eğer ceviziniz 8 yaşında yeşil kabuğu soyulmuş kurutulmuş olarak gerçekten 150 kilo ceviz veriyorsa kimse cevize yatırım yapmasın 8 sene sonra ceviz fiyatları 1 lira olur arz talep dengesi bozulur bugün fındığın başına gelen yarın cevizin başına gelecektir.
sayın kardeşim altay ceviziniz diye yazmışın altay ceviz benim değil ben bir yıldır ceviz çeşitleri hakkın da araştırma ve bilgi topluyorum 20-30 dönüm kadar sonbaharda ekeceğim inşallah yukarıdaki bilgileri internetten buldum fiyat konusuna gelince herşey kısmet nereye varır bilemeyiz

Altaycevizi beğendi.
Eski 22-07-2013, 10:36   #192
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
Sn.aksazlı, hesabı siz mi yanlış anladınız ben mi? Sn.lilium : ''Yeşil kabuklu ceviz ile soyulmuş ceviz arasında 1/3 fark olur. Yani 3 gramsa 1 gram kalır. soyulmuş ceviz ile kurumuş ceviz arasında 3/2 fark olur 3 gramsa kuruyunca 2 gram kalır. Tam rakamlar olmasa da buna yakın değerlerdir'' diyor...

Bu hesaba göre benim anladığım, 150 kiloysa soyulduktan sonra 50 kg, kurutulduktan sonra da 33-34 kg kalır...Yani 150 kg yeşil kabuklu ceviz eşittir 35 kg ceviz demektir

Yeşil kabuklu 150 kg ceviz 2-3 tlden satılırsa, 300-450 tl yapar
Kurutulmuş 35 kg ceviz de 8-11 tlden satılırsa yine aynı rakamlar yapar...

Yani benim hesap doğru gibi

ben yanlış anlamışım.

bu sene hasat zamanı altay cevizinin değerlerini ölçüp yayınlasınlar en iyisi. milletin kafasında şüphe kalmasın.

para durumunu ayarlayıp bir kaç fidan alıp bende evin yanına dikmeyi düşünüyorum bu çeşidi. bakalım ne olacak.

ladikli ve Altaycevizi beğendi.
aksazli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 10:53   #193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
180 nolu mesajda sütyemez hocamız herşeyi bilimsel olarak anlatmış boş şeylerle kafanızı yormayın 4 yaşında 25 kilo ürün veren bir ağaç bir sonraki sezon nasıl olurda yüzde yüzlere varan ürün artışı sağlar ya bu ağaç nasıl gelişecek bu kadar ürün yüklü bir ağaç kendini nasıl geliştirecek boş iş bunlar boş.

ömür-uşak beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 12:09   #194
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Sayın forum üyeleri,
Bu sene hasat zamanı hem Sivrihisar daki 3 ve 4 yaşındaki ağaçların hemde RUsyada ki yetişmiş ağaçların ne kadar meyve verdiğini ölçüp yayınlayacağız. Altay Bosfor ceviz yüksek verimli,salkım, erken meyveye yatan, ilkbahar donlarından etkilenmeyen, yan dal verimi olağanüstü fazla olan, bilinen türlerden farklı üstün özelliklere sahip bir ceviz çeşididir. Bakım şartlarına, rakım ve ilklim özelliklerine bağlı olarak her bölgede farklı bir verim degerine ulaşabilir. Biz Rusya'da 8-10 yaslarında bu ağaçların kabuklu yani dışında yesil kabuğu olmadan 150 kg ve üstüne ulaşabildiğini gördük. İnşallah ülkemizdede bu degerleri yakalayıp asmaya çalışacağız. Tabikide 8-10 yaşındaki ağaçlarda 50-60 kg veren ağaçlarda vardı. Ceviz veriminde ağaç bası verimdense dekar alan verimliliği hesabı yapılması daha doğru olur.

Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 13:25   #195
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
altay ceviz verimi hakkında

değerli arkadaşlar
altay ceviz hakkında şimdiye kadar olumlu olumsuz bir çok eleştiri yapıldı.olumlu eleştiri yapanlar altay ceviz fotoları ve onların yapmış olduğu açıklamalar, vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda kanaatlerini belirtmişlerdir.olumsuz açıklama yapanlar ise şu ana kadar yetiştirilip gözlemlenen ceviz çeşitlerinin verimliliğini esas aldıklarından,yetkili uzman kişilerin yapmış olduğu araştırma ve değerlendirmeleri göz önünde bulundurduklarından böyle bir kanaate varmışlardır.
her iki görüşünde haklılık payı mutlaka vardır.ama birde gerçekler vardır.daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi ben gidip gördüm.önce bahçe sahipleri bu işe yeni başladıklar için cevizle ilgili yeterli düzeyde bilgi sahibi olduklarını düşünmüyorum.bunun sonucu olarak esas ceviz tohumlarının geldiği bölgedeki yetiştiricilerin abartılı rakamlarını baz alarak açıklama yaptıklarını düşünüyorum(4 yaşında 25kg,8 yaşında 150kg gibi)çünki kendilerinin 4 veya 8 yaşını geçipte hasat olmuş hiç bir ağacı yok.bırakınız 25 kiloyu yarısını dahi verecek bir çeşit yoktur.ama şu varki bildiğimiz gibi bu cevizin yetiştiği rusya yakın bir tarihe kadar dünyaya kapalı olan bir bölge idi.bu bölgede araştırma yapılıp ortaya çıkarılmamış bir ceviz çeşiti olamazmı diye düşünüyorum.eğer böyle verimli bir çeşitin varlığı kanıtlanırsa olumsuz olarak yapmış olduğumuz eleştirileri haksız yere yapmış olmazmıyız ?hemde tohumdan ekilen cevizin verimsiz olacağı konusundaki araştırmanın ne derece sağlıklı olacağı bizi düşündürmeyecekmi?bırakalım 4 yaşında 25kg ,5kg dahi verse ülkemiz için bir kazançtır.çünki henüz bu verimi 4 yaşında verecek ceviz çeşiti yoktur veya çok azdır.üstelik siteden edindiğimiz bilgiler doğru ise bodur olması nedeniyle birim alana dikilecek ağaç sayısı çok olacagından verimde bir okadar artacaktır.zaten benim oraya gidiş sebebim videoda yayınlanan çiçeklenmiş görüntüleri görmekti. benim gittiğimde ise cevizler iri bir fındık büyüklüğünü aşmıştı.benim gördüklerim sadece 6,7 ağaç gibi sayıdaydı.diğerlerini ağacın gelişimi için kırdıklarını söylemişlerdi.video görüntülerine baktığımızda bu çiçeklenmeyi oluşturabilecek hiç bir çeşit yoktur,var isede ben bilmiyorum.bu çiçeklerin meyveye dönüşümüde gayet iyi idi ama şu andaki durumu bilmiyorum en kısa zamanda gidip görüntüleyip mesajlarıma yansıtacağım.
değerli arkadaşlar eleştirilerimizi yapalım ama aşırıya kaçmayalım.ülkemiz böyle bir verimliolduğu söylenen bir çeşitle buluşacaksa bunu engelemeyelim.zaten sonuç kısa bir süre sonra hasat mevsiminde belli olacaktır.hepinize işlerinizde hayırlar ve kolaylıklar diliyorum.saygılarımla.

Altaycevizi ve hdoğan beğendi.
orkide01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 16:03   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2013
küçüklüğümde 8 çuval ceviz veren devasa ceviz ağaçları vardı köyümüzde 8 çuval ceviz ne kadar yapar bilemiyorum ama,bu bodur görünümlü agaç 150 kg ceviz verebiliyorsa helal olsun...

Altaycevizi beğendi.
mustafa431 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 16:23   #197
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Bu olay İnşallah 1990 yıllarda dolarla satışı yapılan Çin kavaklarına dönmez.Hani o meşhur Paulownia (Pavlonya) ağaçlarına ..

serdar1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 19:16   #198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi Mesajı Göster
Sayın forum üyeleri,
Bu sene hasat zamanı hem Sivrihisar daki 3 ve 4 yaşındaki ağaçların hemde RUsyada ki yetişmiş ağaçların ne kadar meyve verdiğini ölçüp yayınlayacağız. Altay Bosfor ceviz yüksek verimli,salkım, erken meyveye yatan, ilkbahar donlarından etkilenmeyen, yan dal verimi olağanüstü fazla olan, bilinen türlerden farklı üstün özelliklere sahip bir ceviz çeşididir. Bakım şartlarına, rakım ve ilklim özelliklerine bağlı olarak her bölgede farklı bir verim degerine ulaşabilir. Biz Rusya'da 8-10 yaslarında bu ağaçların kabuklu yani dışında yesil kabuğu olmadan 150 kg ve üstüne ulaşabildiğini gördük. İnşallah ülkemizdede bu degerleri yakalayıp asmaya çalışacağız. Tabikide 8-10 yaşındaki ağaçlarda 50-60 kg veren ağaçlarda vardı. Ceviz veriminde ağaç bası verimdense dekar alan verimliliği hesabı yapılması daha doğru olur.
sn altaycevizi verimi ağaç başına değilde dekar başına yeşil kabuksuz cevi mi demek istediniz. Yani dekardan 150 kg kuru kabuklu ceviz mi demek istediniz.Tam anlamadım ama sivrihisardakibahçenizi gerçekten merak ettim uşağa 200 km mesafa var ramazandan sonra gelmeyi düşünüyorum. Ben cevizi iyi anlarım zirattçi değilim ama damdan düşenim damdan düşenin halini bilirim. Ağaçlarındaki cevizleri tek tek sayarım Yaprağına meyvesine bakarım sulama durumuna bakarım. Ağaç başı veya dekara verimi gramı gramına çıkarırım.Benim 300 tane yetişkin vişne ağacım var dalında vişne alanlar gelip 10 ton luk bahçeye 3 ton diyorlardı kızdım o işe kendim başladım.Memleketimizde vişne para eder oldu.Şimdi kimse benden fiyat almadan başkasına vişneyi vermiyor. Öyle bir rekolte tahmini yaparım gram şaşmaz.Ama gerçekten cevizlerinizin cani gönülden dediğiniz gibi olmasını istiyorum.Saygılarımla başarılar diliyorum.

bulgur ve Altaycevizi beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-07-2013, 01:15   #199
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Benim 300 tane yetişkin vişne ağacım var
Sayın ömür-uşak, siz siz olun vişne ağaçlarınıza iyi bakın, vişne gelecek vadeden bir meyva geleceği parlak, hatta yeriniz varsa çoğaltın derim.

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-07-2013, 10:19   #200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın ömür-uşak, siz siz olun vişne ağaçlarınıza iyi bakın, vişne gelecek vadeden bir meyva geleceği parlak, hatta yeriniz varsa çoğaltın derim.
Sn Lilium aynen bende bakımı gübrelemeyi artırdım.Bundan daha 3 yıl öncesine kadar 50 kuruşa alıyorlardı.Çoğu arkadaşlar kesti veya bazıları kiraza aşıladı. Çünki maliyeti kurtarmıyordu.Ben ise emek verdiğim vişne çocuklarımı yok edemedim.Hasat etmesemde yeşilliği yeter dedim.İlkbaharda bembeyaz çiçekler temmuzda kırmızı meyveler büyük zevk veriyor.İçinde dolaşmak ömre ömür katıyor.Meyve suyu fabrikaları (karteller)baktılarki ağaçlar kesiliyor fabrikalarına meyve gelmiyecek hemen fiyatları yükselttiler.Şimdi çok iyi 2 emekli maaşı daha getiriyor bana.Geleceği parlak meyve demenizi çok haklı buluyorum katılıyorum.Teşekür ederim.Bütün arkadaşların affına sığınıyorum ceviz başlığında vişne paylaştığım için özür diliyorum.Forum da vişne başlığı hiç çalışmıyor ne yapayım.Bu arada vişne konusunun uzmanı oldum bilgi almak isteyen arkadaşlara bildiklerimi paylaşırım.Vişne başlığında veye özelden sorabilirler.

ömür-uşak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-07-2013, 12:32   #201
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Vişnede türkiye açığı çok büyük gittikçe de açık büyüyor. Fiat olarak da kirazı geçerse hiç şaşmam.

Mesajlar vişne başlığına taşınsa iyi olur, bu başlığı bozmamış oluruz.

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-08-2013, 22:29   #202
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-08-2013
Merhaba Ceviz Dostları, Çanakkale Yenice Pazarköy'de 10 yılı aşkın süredir ceviz yetiştirmeye uğraşıyoruz. Bahçemizdeki yerli çeşitleri "Çetnır ve Pedro" ya dönüştürdük. Bu arada sulama suyumuzun çok az olduğunu ve bu suyla bu işin olmayacağını farkettik. Bu yılın Mayıs ayında elektrikli motorla 1500 metreden suyu tarlaya getirdik. Ve bahçemizdeki en büyük sorunu çözmüş olduk.

Ağaçlarımız suyu görünce bayağı güzelleşmeye başladı. 3 aylık süredeki performansları gerçekten muazzam.

Arkadaşlar üstüne basa basa şunu söylemek istiyorum bu iş az suyla olmadı. Bu işe yeni başlayacak arkadaşlara ve başlamayı düşünen arkadaşlara şunu öneriyorum: "Önce Bol Su".

Benim rakım 250m. Toprak yapısı geçirgen hafif taşlı. Ama yerli çeşitlerle başladığım işte yerli çeşitlerin erken açılması bölgemizde görülen geç donlar bizi meyve konusunda çok geç bıraktı. Daha sonra aşı ile cins değişikliğine gittik. Bahçemizde birkaç fotoğraf çektik. Bu fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim. Hatam çok olabilir ama bunları azaltmak için çok çaba sarfediyorum. Şimdi boş yerlere tekrar çetnır ve pedro ekiyorum. Ama bu işler bol suyla oluyor. Susuz olmuyor arkadaş !

Saygılarımla Aksoy17

Düzenleyen aksoy17 : 13-08-2013 saat 17:27
aksoy17 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-08-2013, 17:03   #203
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksoy17 Mesajı Göster
Merhaba Ceviz Dostları, Çanakkale Yenice Pazarköy'de 10 yılı aşkın süredir ceviz yetiştirmeye uğraşıyoruz. Bahçemizdeki yerli çeşitleri "Çetnır ve Pedro" ya dönüştürdük. Bu arada sulama suyumuzun çok az olduğunu ve bu suyla bu işin olmayacağını farkettik. Bu yılın Mayıs ayında elektrikli motorla 1500 metreden suyu tarlaya getirdik. Ve bahçemizdeki en büyük sorunu çözmüş olduk.

Ağaçlarımız suyu görünce bayağı güzelleşmeye başladı. 3 aylık süredeki performansları gerçekten muazzam.

Arkadaşlar üstüne basa basa şunu söylemek istiyorum bu iş az suyla olmadı. Bu işe yeni başlayacak arkadaşlara ve başlamayı düşünen arkadaşlara şunu öneriyorum: "Önce Bol Su".

Benim rakım 250m. Toprak yapısı geçirgen hafif taşlı. Ama yerli çeşitlerle başladığım işte yerli çeşitlerin erken açılması bölgemizde görülen geç tonlar bizi meyve konusunda çok geç bıraktı. Daha sonra aşı ile cins değişikliğine gittik. Bahçemizde birkaç fotoğraf çektik. Bu fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim. Hatam çok olabilir ama bunları azaltmak için çok çaba sarfediyorum. Şimdi boş yerlere tekrar çetnır ve pedro ekiyorum. Ama bu işler bol suyla oluyor. Susuz olmuyor arkadaş !

Saygılarımla Aksoy17
Aksoy kardeşim cevizleri ne kadar süre ile ne miktarda suluyorsun önceki ve sonraki bilgi verirsen sevinirim

Eski 13-08-2013, 14:14   #204
Ağaçsever

http://p1308.hizliresim.com/1d/b/rbqyh.jpg

Düzenleyen malina : 13-08-2013 saat 19:56 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
Eski 13-08-2013, 14:15   #205
Ağaçsever

http://p1308.hizliresim.com/1d/b/rbr6f.jpg

Düzenleyen malina : 13-08-2013 saat 19:57 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
Eski 13-08-2013, 17:12   #206
Ağaçsever

Arkadaşlar bugün bahçede gezinirken bir pedro cinsi cevizimizde bunu gördük. Sanırım erkek çiçek. Sizlerle paylaşmak istedim.

http://t1308.hizliresim.com/1d/f/rfs3q.jpg

Düzenleyen malina : 13-08-2013 saat 19:58 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz
Eski 13-08-2013, 17:19   #207
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atmel Mesajı Göster
Aksoy kardeşim cevizleri ne kadar süre ile ne miktarda suluyorsun önceki ve sonraki bilgi verirsen sevinirim
Sayın atmel kardeşim,
Suyu bol bulunca son üç ayda haftada bir kez hani arabın bir hikayesi var ya arap yağı bol bulunca her tarafına sürermiş. Bizde geçmiş yılların susuzluğunun acısını çıkarmak için her hafta suluyoruz. Yalnız bizim toprağımız geçirgen toprak olduğu için fazla suyun zararını görmedik.

Saygılarımla

Altaycevizi ve atmel beğendi.
Eski 13-08-2013, 20:00   #208
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 90
agaclar.net Forum Kuralları

Alıntı:
Fotoğrafları foruma yükleyin

Forumdaki yazıları destekleyen fotoğraflar, mutlaka foruma yüklenmelidir. (70 k sınırı var) Dışarıdan verilen bağlantılarla gösterilen fotoğraflar, zaman içinde sorun yaratabilir. Bağlantılar bozulması nedeniyle fotoğraflar görünmez ve bu nedenle yazı anlamsızlaşırsa, yazının tümü silinebilir. Üzerinde yazı yazan fotoğraflar, animasyon özelliği olan gifler mesaj alanına eklenmemelidir.

Fotoğraf küçültme için bilgiler:
Web üzerinden fotoğraf küçültme
Ayrıca farklı programlar için bilgi:
http://www.agaclar.net/forum/fotograf/

formullaone beğendi.
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-08-2013, 17:11   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2013
merhaba benim 10 dönüm kadar bi bahçem var.bu ceviz cinsi ilgimi çekdi.fidanından bulup satın alıp denemek istiyorum .bir irtibat numarası verebilirmisiniz.

e y m e n Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-08-2013, 18:17   #210
Ağaçsever

Altaycevizi beğendi.
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2014