agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1382Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2013, 22:41   #151
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Sen doğru bildiğini yap arkadaşım kimseye kulak asma zararıda sana faydasıda.
Sen ,ben , lilium dahil çoğu insan burada kendi hayatından arttırdığı bir takım birikimlerimizi harcıyoruz,her sonradan dikilecek olan fidanın maliyeti ve insan gücü çok büyük külfet oluyor.Kimimizde 2 tane 3 tane ekiyor hobi amaçlı olursa olur olmaz ise çay yaparlar misali.

- Çok önemli olan bir sorunun cevabını altay cevizi üreten insanlar hala cevap veremiyorlar sende kalkmış hala diyorsun ki sert eleştiriler yapıyorsunuz ,dikmeden konuşuyorsunuz.diktikten sonra ne kıymeti var Allah'ını seversen bu tür 8 yaşında uygun bakım,gübreleme ve sulama yapıldığında 150 kiloyu yeşil kabuklumu yoksa soyulduktan sonramı veriyor ben bunu öğrenmek istiyorum.
Üyelik tarihine bakıyorsunuz taze ! 1 kere yazıyor sonra yok piyasada siz böyle olmayabilirsiniz ama kime ne yazdığınıza dikkat edin ben bu forum sitesinde öğrendiklerimle aydınlanıyorum.

aviator34 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-07-2013, 22:56   #152
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksazli Mesajı Göster
herkese selamlar

benim bir sorum olacak altay cevizi nikli arkadaşa.

sitenizde yayınlanan resimlerdeki yetişkin ceviz ağaçları nerededir.

adres verin yakın olan bir arkadaşımız gider yerinde görür bizimle gördüklerini paylaşır.

dar alana sıkışmayalım.
Sayın Aksazli,

Sitemizde yayınlanan yetişkin ağaçlarımız Babadat Köyü/Sivrihisar/Eskişehir dedir.
Gelmek isteyen arkadaşlar beni 05326724627 nolu telefondan ararlarsa kendilerine yardımcı olurum.

Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-07-2013, 23:07   #153
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Değerli Forum üyeleri,

Altay bosfor ceviz iyi bir bakım, uygun ilklim koşulları ile 8 yaşında kabuklu 150 KG verime ulaşabilmektedir. Şuanda Sivrihisar'daki ceviz bahçelerimizde 4 yaşındaki ağaçlarımızdan 15-20 KG arası kabuklu meyve beklemekteyiz. Görmek isteyen herkes gelip yerinde görüp, fotoğraf ve video çekebilir.Olumlu ve olumsuz görüşlerini forumda paylaşabilir.

Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-07-2013, 09:22   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi Mesajı Göster
Değerli Forum üyeleri,

Altay bosfor ceviz iyi bir bakım, uygun ilklim koşulları ile 8 yaşında kabuklu 150 KG verime ulaşabilmektedir. Şuanda Sivrihisar'daki ceviz bahçelerimizde 4 yaşındaki ağaçlarımızdan 15-20 KG arası kabuklu meyve beklemekteyiz. Görmek isteyen herkes gelip yerinde görüp, fotoğraf ve video çekebilir.Olumlu ve olumsuz görüşlerini forumda paylaşabilir.
kabuklu derken??? yeşil kabuklumu bu rakam???

ncp1963 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-07-2013, 09:46   #155
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
değerli forum üyeleri
Görürüyorum ki herkes altay cevizi hakkında olumlu olumsuz her şeyi konuşuyor.Bu konuşmaların şu anda yersiz olduğunu düşünüyorum,çünki hiç kimsede somut bir delil yok. Ben içinizden biri olarak çiçek döneminde gidip bahçeyi fidanları cevizleri gördüm.Hakikaten gördüğüm ağaçlarda güzel bir çiçek tutumu vardı.Ama cevap bulması gereken birtakım sorular vardı(kabuk kalınlığı,randıman,yağı,vitaminleri,damak tadı,.........vb).Bunları en iyi cevaplamanın yoluda hasat sezonu elde edilecek cevizlerle olacaktır.Bu konuyla ilgili değerlendirmeyi kendileriyle görüştüm ben bu bölgeye yakın olduğum için sezon sonunda beni çağıracaklar benim nezaretimde yapılacak olan hasat sonucuna göre çıkan değerler tarafımdan sizlere duyurulacaktır.Bu değerlendirmenin objektif olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın.Verimli bir çeşit olacak ise ülkemize hayırlı olsun,verimsiz bir çeşit ise insanlarımız kandırılmasın.Hepinize hayırlı ramazanlar diliyorum saygılarımla.

orkide01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-07-2013, 11:01   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Değerli Forum üyeleri,

Cevap versene karedeşim YEŞİL KABUKLU MU 150Kg.?

ömür-uşak beğendi.
juglandales Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-07-2013, 12:04   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2013
sayın altay ceviz
yazılarınızı okuyorum mantık kurallarımı zorluyor.kg üzerine yaptığın 15-20 yorumunu bir kenara bırakalım yanılma payı büyük olabilir.4 yaşındaki ağacınızın üzerinde biraz zamanınızı alır ama kaç adet ceviz bulunmaktadır.buradan yola çıkarsak ağacınızın kaç kg ceviz vereceğini yaklaşık olarak tahmin edebiliriz.fidan alacaklara önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

ceviz50 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-07-2013, 13:19   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
kabuklu derken??? yeşil kabuklumu bu rakam???
Yeşil kabuk ile kurutulmuş ceviz arasında ne kadar fark olur.Ağırlık yarı yarıya düşer mi? Eğer o kadar düşerse 150 kg olur 75 kg, bu da en fazla alınabilecek miktar, biraz abartı olduğunu düşünürsek ortalama 40-50 kg demektir.Bu kadar verimli başka çeşitler de var ee o zaman fark nerede...

Neyse bekleyip göreceğiz bakalım...İnşallah söylenenler doğru çıkar da ülkemiz kazanır...

ncp1963 beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-07-2013, 13:25   #159
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atmel Mesajı Göster
Sayın Lilium çok abartılı eleştiri yapmış adama sövmediğiniz kalmış siziki doğruda benimki mi yanlış oluyor.
Bir şey söylerken hangisi abartı olduğunu gösterirsin ona göre cevap verilir,

Mesajlarına baktım da çelişkiler içerisindesin, hem bilmiyorsun hem suçlayıp hakaret ediyorsun.
Bildiğiniz kadar konuşun, onun bunun ne dediğine takılmayın, burada herkes bildiğini yaşadığı tecrübeleri paylaşıyor sizlerinde böyle tecrübeleriniz varsa paylaşabilirsiniz, benim yazdığım paylaşılanlar da abartı olduğunu düşünüyorsunuz da, 8 yaşında 150 kilogram ceviz de abartı düşünmüyorsunuz hayret.
Bazıları için bulunmaz nimetsin bilesin.

Siz mesajları okuyacak kadar ahmak değim demişsiniz,

Dilimin ucundan aldınız kelimeyi teşekkür ederim.

Bu ceviz için görerebildiğimiz gördüklerimizin iyi taraflarını da söyledik siz okumadığınız için bilemezsiniz doğal olarak, siz ahmak değilsiniz ya.

Burada profum diyen, prof olduğundan bahseden var mı? ki, hakaret ediyorsunuz? bu kararı verirken hangi yetkiye belgeye göre konuşuyorsunuz?

Alıntı:
20 dönüm ekeceğim 1yıldır araştırıyorum
Ekeceğim Dedin de sana ekme diyen mi oldu? ek ek.

Farzedelim ki, ekme diyen oldu buna hemen inanıp ekmeyecekmisin? Onun için size (Özür diliyorum sizin deyiminizle) ahmaklığı öneriyorum çokça okuyup bilgileniniz ve doğru olanını yapınız.

Alıntı:
Altay ceviz konusunda gitmemişler,görmemişler,ekmemişler,duymuşlar,öğren mişler felan filan boş boş eleştiri ve karalama olduğunu gördüm
Sizden dolularını alsak da bizde bilgilensek.

Alıntı:
Bu proflara benim biraz sorum olacak
Ne münasebet efendim estafurullah, size cevap yazmak bizim haddimize mi.

Altay ceviz (Salkım ceviz)

Demogoji yaratmayınız lütfen,
Atan tutan varsa (tabi bunları görebiliyorsanız) Bu konuda bilgileriniz varsa cevap verebilirsiniz, Yoksa bile hakaret etmeden sorabilirsin, bilgisi tecrübesi olanlar elinden geldiğince cevaplamaya çalışırlar, İlla cevaplayacaklar diye de bir şey yok,
Amma foruma da bir şey yazmışsan bir iddiada bulunuyorsan bunlara sorulanlara cevap vermek gerekir, cevabını veremeyeceğin şeyi de yazma.

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-07-2013, 13:51   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
8 yaşında 150 kilo kabuklu ceviz yaş (yeşil kabuklu) olarakmı kurutulmuş olarakmı net cevap verin lütfen yaş ceviz ile kurutulmuş ceviz arasında çok fark var çok sadece buna cevap istiyoruz eğer gerçekten kurutulmuş kabuklu ceviz olarak 8 yaşında 150 kilo ceviz veriyorsa çıkıp mertçe söyleyin herkes bu cevizi diksin ülkemiz kazansın.

Lilium beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-07-2013, 15:27   #161
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yeşil kabuklu ceviz ile soyulmuş ceviz arasında 1/3 fark olur. Yani 3 gramsa 1 gram kalır. soyulmuş ceviz ile kurumuş ceviz arasında 3/2 fark olur 3 gramsa kuruyunca 2 gram kalır. Tam rakamlar olmasa da buna yakın değerlerdir.

Ceviz litaratürün de yeşil kabuklu ifadeler değer olarak yer almaz, bunlar aldatıcı cümleler kelimelerdir.

Ağaç elli kilogram ceviz verdi demek, ağaçtan elli kilogram ceviz aldım demek, kurumuş cevizin değeridir. yani yeterli iç kurumuşluğa gelmiş ceviz tartılır ve ağaçtan ne aldığın ortaya çıkar.
Yeşil kabuklu yaş kabuklu olarak cevizde bir değer ifadesi yoktur söylem olarak,

Var oda şöyle.

Günümüzde tüccar gelir bahçeden yeşil kabuğunla alır gider kendi soyar satar. yeşil kabuklu fiat değişir 2 ila 3 lira arasındadır.

Amma marketten ceviz alırken ya da ağaçtan kaç kilo ceviz aldın ve ya kaç kilo ceviz sattın gibi söylemlerde kurumuş ceviz ifadeleri kullanılır, hepimizin bildiği gibi ceviz kaç para dediğimizde kurumuş cevizin değerini sorarız,

Burada konuşulanlar tam olarak aydınlanmadığı için herkesin kafasında kurumuş olarak 150 kilogram yer etti, doğruda olabilir. ama doğrusu açıklanmadığı için arkadaşlar açaba yeşil kabuklu mu demek istedi düşünceleri başladı.

Eski 18-07-2013, 00:15   #162
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Arkadaşlar burda başta Lilium bey ve bazıları kendi yazdıklarından başkasının görüşüne fikrine saygı gösterilmiyor.
Lilium seni tanımıyorum ama sen ceviz fidan satıcısına benziyon doğrumu yoksa bu kadar tedirgin olmanın başka bir anlamı olamaz.

atmel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-07-2013, 00:21   #163
Ağaçsever

Burda eleştiren arkadaşlara bir teklifim var Ramazan bayramından sonra sivrihisar daki bahceye bizzat gideceğim buyrun bir gün belirleyelim hep beraber bakalım orda konuşalım tartışalım neyin ne olduğuna karar verelim herkes faydalansın beni eleştirenlere altını çizerek şunu söylüyorum dikkat ediniz Ben karalamıyorum ama savunmuyorumda benim size tepki göstermem bilgi sahibi olmadığınız bir tür hakkında aşırıya kaçan eleştrinizdir.

Eski 18-07-2013, 01:04   #164
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
benim size tepki göstermem bilgi sahibi olmadığınız bir tür hakkında aşırıya kaçan eleştrinizdir.
Benim hafızam bilgilerim sizin hafızanıza mı bağlı? Nereden biliyorsun bilgi sahibi olmadığımızı?

Alıntı:
Lilium seni tanımıyorum ama sen ceviz fidan satıcısına benziyon

20 bin adet aşılı fidanım var bunları satamadım diye endişeleniyorum (dum) diyeceğim ki, yine bilemediniz.

Fidan satıcısı olsam ne olur.
Bir fidan satıcısı görüşlerini düşüncelerini söyleyemez diye bir şey mi var?

Eski 18-07-2013, 03:17   #165
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
altay cevizi

doğru adresin altaycevizi.com olduğunu burdan öğrendim.teşekkür ederim.

44baba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-07-2013, 06:57   #166
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Ben yorulmam sabahlara kadar sorarım sorumu 8 yaşında yeşil kabuklu mu 150 kg yoksa yeşil kabuğu soyulmuş halde mi 150 kg veriyor ?
Onun bunun yazdığını beğeneceğinize 50 kişinin sorduğu soruyu cevaplayında kurtulalım artık sayın altaycevizi.

aviator34 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-07-2013, 08:48   #167
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selamlar

Alıntı:
Sayın Aksazli,

Sitemizde yayınlanan yetişkin ağaçlarımız Babadat Köyü/Sivrihisar/Eskişehir dedir.
Gelmek isteyen arkadaşlar beni 05326724627 nolu telefondan ararlarsa kendilerine yardımcı olurum.

siteye üye arkadaşlardan verilen adrese yakın olan birileri gidip yerinde görüp resim çekip bizimle paylaşırsa sorun kalmayacak.

lüzumsuz şekilde tartışılmaya başlandı.

Lilium beğendi.
aksazli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-07-2013, 09:08   #168
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Alıntı:
Ben yorulmam sabahlara kadar sorarım sorumu 8 yaşında yeşil kabuklu mu 150 kg yoksa yeşil kabuğu soyulmuş halde mi 150 kg veriyor ?
Onun bunun yazdığını beğeneceğinize 50 kişinin sorduğu soruyu cevaplayında kurtulalım artık sayın altaycevizi.

farzedelim ki yeşil kabuklu 150 kg veriyor.

liliumun hesabına göre yeşil kabuğu çıkınca 100 kg kalıyor

yine liliumun hesabına göre dış kabuğuda çıkınca iç olarak 50 kg kalıyor.

verilen rakamlar kabuklu kurumuş hali olarak verildiğini biliyorum ama burdaki cevabı altay cevizi verecek.

kurumuş kabuklu bir ceviz kaç gram geliyor sayın altay cevizi bunu söyleyin yeter.

bir ağacın kaç kilo vereceğini ortalama hesabını kendi kendimize buluruz.

o kadarda çok kafa yormaya gerek yok arkadaşlar içinize sinmediyse pedro ve chandler çeşitleri dikin onlarda çok verimli.

ben fidancı filan değilim bu arada

aksazli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-07-2013, 10:17   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2013
merhaba arkadaşlar formu okuyunca dikkatimi bişey cekti yeni üyeler özelikle 4.ve 5 aydan itibaren üye olan arkadaşlar altaycevizi savunuyor diğer arkadaşlar onları eleştiriyor altaycevizin üye tarihide oda 4ile 5 .aya deng geliyor nedense birden aklıam şeytanın akuvatlığı geldi tabi bu söylediklerim yalnışda olabilir.

İbo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-07-2013, 10:23   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2013
çeşitli fotolara bakarak olur olmaz yerden ceviz fidanı almak ne kadar sağlıklı olur bilmem aldığınız fidan o fidan olmayabilir.

ceviz50 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-07-2013, 13:13   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
.

kurumuş kabuklu bir ceviz kaç gram geliyor sayın altay cevizi bunu söyleyin yeter.
1 meyve - 6 ile 8 gram

ortalama 7 gram olsa = 150kg.-> 21428 adet ceviz....

Düzenleyen karabuz : 18-07-2013 saat 20:46 Neden: bilgi eklemek
karabuz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-07-2013, 18:58   #172
Ağaçsever

Altay ceviz bir çok video ve resim yayınlıyor eleştiren arkadaşlarda kendi savundukları ceviz türlerinin 3.4 yaşındaki dal verimlerini yayınlasınlarda karşılaştıralım bilgi sahibi olalım sizin videolar nerede

Eski 18-07-2013, 21:22   #173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:

farzedelim ki yeşil kabuklu 150 kg veriyor.

liliumun hesabına göre yeşil kabuğu çıkınca 100 kg kalıyor

yine liliumun hesabına göre dış kabuğuda çıkınca iç olarak 50 kg kalıyor.

verilen rakamlar kabuklu kurumuş hali olarak verildiğini biliyorum ama burdaki cevabı altay cevizi verecek.
Sn.aksazlı, hesabı siz mi yanlış anladınız ben mi? Sn.lilium : ''Yeşil kabuklu ceviz ile soyulmuş ceviz arasında 1/3 fark olur. Yani 3 gramsa 1 gram kalır. soyulmuş ceviz ile kurumuş ceviz arasında 3/2 fark olur 3 gramsa kuruyunca 2 gram kalır. Tam rakamlar olmasa da buna yakın değerlerdir'' diyor...

Bu hesaba göre benim anladığım, 150 kiloysa soyulduktan sonra 50 kg, kurutulduktan sonra da 33-34 kg kalır...Yani 150 kg yeşil kabuklu ceviz eşittir 35 kg ceviz demektir

Yeşil kabuklu 150 kg ceviz 2-3 tlden satılırsa, 300-450 tl yapar
Kurutulmuş 35 kg ceviz de 8-11 tlden satılırsa yine aynı rakamlar yapar...

Yani benim hesap doğru gibi

ladikli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-07-2013, 22:32   #174
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
ceviz ve bademin anavatanı olan ülkemizde ne yazıkki yetkililerin ilgisizliğinden fidancıların ağızlarına bakar olmuşuz.bilgiye açız kim ne dese ona inanıyoruz.hele hele fidancıların önerileri kanun gibi olmuş.bu yoğun ilgiye karşılık üniversiteler orman bakanlığı il ilçe tarım müdürlükleri tv kanalları.özellikle trt neden hiç bir proğram yapmazlar özellikle son yıllarda gençler bu işlere daha hevesli eskilerin ceviz diken ölür sözüne inatla dağa taşa ceviz dikiyorlar.bir çoğu hüsrana uğruyor çünkü ekranlarda o çakıldak gibi tutmuş cevizlerin hayaline kapılıp hiç bir araştırma yapmadan dikim yapıyorlar sonuç acı oluyor.oysa bu genç arkadaşlara yol gösterilse yardımcı olunsa toprak analizinden başlanıp iklim özellikleri çeşit seçimi doğru dikim doğru sulama doğru gübreleme doğru ilaçlama doğru budama daha bir çok konu uzmanlarca anlatılsa öğretilse olmazmı

Safranlı ve ladikli beğendi.
44baba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-07-2013, 01:46   #175
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Altay ceviz bir çok video ve resim yayınlıyor eleştiren arkadaşlarda kendi savundukları ceviz türlerinin 3.4 yaşındaki dal verimlerini yayınlasınlarda karşılaştıralım bilgi sahibi olalım sizin videolar nerede
Sanırım konuyu anlayamadınız,

Biz burada sidik yarışı yapmıyoruz ki, sizinki çok benimki az konusu değil, biz iddia edilenlere cevap arıyoruz.

Eski 19-07-2013, 23:15   #176
Ağaçsever

Aleni sidik yarışı yapıyorsunuz cevab arıyorsanız adam davet ediyor gidin görün ben ramazan sonrası gideceğim buyrun gelin bilgilerinizden bende faydalanım.

Eski 19-07-2013, 23:31   #177
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Juglans sigillata Dode

Biraderiminde teyidiyle bu cevizin Juglans sigillata olduğu kanısına varmış bulunmaktayız. İnceleyiniz:

Juglans sigillata Dode

Görsel bir şeyler

Juglans sigillata - Wikipedia, the free encyclopedia

Juglans sigillata information from NPGS/GRIN

Ceviz türleri bütün dünyada orjin olarak tespit edilmiş durumda aşağıdaki dosyadaki 6 ve 7. sayfadaki varyetelerden birisi olmak zorunda bilim bunu tespit etmiş, yeni bir tür bunların melezlemeleri dışında pek mümkün değil.

http://www.ars.usda.gov/SP2UserFiles...hya_walnut.pdf

Bu bir cevizmidir cevizdir, ancak doğru tür ise verime rağmen iç kalitesine hiç bir şey diyemiyorum gerçi Altay ceviz görüntüleride yayınladı.

ladikli ve ckarakaya44 beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-07-2013, 05:39   #178
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Selahattin Bey ceviz başlıklarına uzun süredir yazmıyordunuz sanıyorum, tekrar hoşgeldiniz.

Juglans sigllata konusunda haklı olabilirsiniz. Zira altay ceviz de esas tohumun orta asyadan getirilip Türkiye koşullarına adapte edildiğini yazmıştı daha önce. Verdiğiniz bağlantılara baktım, altay ceviz ile tek uyuşmayan bilgi 25 metreye kadar büyüdüğü oldu.

Sn. Lilium'un ve benim kafamıza yatmayan konulardan bir tanesi sadece tohumdan ekerek aslına uygun fidan üretilebildiğinin iddia edilmesi oldu. Eğer farklı bir türse ve bizim bildiğimiz Juglans Regia ile tozlaşmıyorsa, kendisin de etrafta benzer akrabaları yoksa muhtemelen doğru olabilir ama Juglans Regia ile tozlaşmadığı ile ilgili ben bir bilgi göremedim.

Son verdiğiniz bağlantıda Sigillata, Regia'nın "kızkardeşi" olarak nitelendirilmiş ve bir çok bağlantıda Sigillata'nın daha çok yağı ve kerestesi için üretildiği belirtilmiş.

Eğer bu bilgi doğruysa, altay cevizi'nin sizin de dediğiniz gibi iç kalitesine, tadına bakmak gerekir. Eğer Regia'dan fark gösteriyorsa zaten piyasada Regia olarak pazarlanması yanlıştır. Er ya da geç ceviz tüketicileri durumu farkederler, ya tercih ederler ya da uzak dururlar

Yani söz yine dönüp dolaşıp bu ceviz türünün hasatta bir tadına bakmak gerektiğine gelir

Fidan satış sitesinde verilen abartılı bilgilere itirazım halen devam ediyor halen

Çamtepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-07-2013, 05:49   #179
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn. atmel,

Bir iki fidancının sitelerinden abartılı bilgiler verip halkı boş umutlara sürüklemesini eleştirdik diye bizleri "vatan haini" olarak nitelendirdiniz. Ben de sizi onları savunuyorsunuz diye konuyla tamamen alakasız sıfatlarla suçlasam, misal, abartıp "dinsiz" desem, "dolandırıcı" desem bunlar hoş mu olur? Olmaz.. Üslubunuzu gözden geçirmenizi, ve sadece konuyla ilgili görüşlerinizi insanları olup olmadık sıfatlarla bezemeden belirtmenizi rica ederim.

İnsanların gerçekte kim olduğunu bilmeden bu tür hassas kavramlar üzerinden etiketleme yapmamanız daha doğru olur. Yok, benim gerçekte kim olduğumu bilip, halen bizim vatan haini olduğumuzu iddia ediyorsanız vatanseverliği ölçtüğünüz bir metre mezura varsa kalibrasyona göndermenizi tavsiye ederim. Bu tür soyut kavramlar senelerdir insanları itibarsızlaştırmak, lekelemek için kullanılmıştır, maalesef halen kullanılıyor. Gerçekten üzüntü duyuyorum.

Çamtepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-07-2013, 12:35   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Herseyden önce sn. Sütyemez hocanın ceviz danisma hattina CEVİZ HATTI - KSÜ Ceviz Danışma Hattı bakmanizda fayda var

boshaft Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024