agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1382Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2013, 22:13   #691
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat1961 Mesajı Göster
selam agac seven kardesler,altay cevizi iyi olabilir ama lütfen 100 kg 150 kg ile insanlarimizin kafasini karistirmayilm dünyanin hic bir yerinde 100 kg 150 kg ceviz veren agac daha görünmedi,her insan kaldiracagi kadar yükü kaldirir,agac ta kendinin iki mislinin ürünü verse yine 150 kg ulasamaz,lütfen yanlis anlasilmasin benim bu kisisel görüsüm.
23 dekar arazim var ,4 sene önce nar diktik,macera gibi gelmisti bana ,olmadi,walla cok emek verdim ama dogrusunu söylersem üzülmedim,bu sene ceviz dikme ye karar verdim ne dikeyim diye düsünüyorum.
altay
oguzlar77
maras12
altay dikenlerden,görenlerden bir ricam,samimi bir cevap lütfen
Sn. murat1961 merhaba ; nar bahçeniz Balıkesir' in neresinde çeşit konusunda chandler düşünmenizi tavsiye ederim saygılarımla.

cetiner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-12-2013, 14:03   #692
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2008
Altay Ceviz Artık Size Daha Yakın - ÇANLIDOSTLAR

adresinde Altay Ceviz tanıtımı yapılıyor....

Düzenleyen truva17 : 09-12-2013 saat 15:47
truva17 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-12-2013, 19:56   #693
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem Mesajı Göster
Ama bu Altay ve Altay-1 başlıklarındaki sağnak mesajlar yüzünden kalitenin düşmeye başladığını düşünüyorum. Bu mesajların alışveriş bölümüne taşınması gerektiğini düşünüyorum.

Şahsım adına (ceviz bölümü için) bu mesajlar ilgili bölümlere taşınana dek izleyici olarak kalacağım.
24.05.2013 tarihinde böyle yazmıştım.

Ama üreticilerin mağdur olmaması için bu konunun açıklığa kavuşması gerektiğini düşünüyorum.

Arkadaşlar söz konusu Altay cevizinin tescili yok. Tarım Bakanlığına Altay ceviz çeşidinin tescili için de bir başvuru yapılmamış.

Tescili yapılmayan ve sertifikalandırılmayan çeşitlere ait fidanlara etiket düzenlenemeyeceğinden (2013/1) sayılı Tohumculuk Hizmetleri Uygulama Talimatı gereği söz konusu çeşidin fidanının pazarlanması yasaktır.

Zaten tescili olsa Tohumluk Tescil Test ve Sertifikasyon Müdürlüğünün tescilli çeşitler listesinde ismi olurdu. Dikkat ederseniz bu liste 15 Kasım 2013 tarihinde güncellenmiş.

http://www.ttsm.gov.tr/TR/dosya/1-16...il15112013.xls

Bu konuda geçenlerde Eskişehir Tarım İl Müdürlüğündeki arkadaşlarla görüştüm. Söylediklerine göre kontrol için gittiklerinde fidan satmadıklarını, ellerindeki fidanları da aşılatacaklarını söylüyorlarmış.

Eğer faturalı, ya da faturasız söz konusu firmadan ceviz aldıysanız Eskişehir Tarım İl Müdürlüğüne yazılı olarak başvurarak söz konusu cevizlerin tescilli olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

"Bu yüzden meyve bahçesi daha doğrusu ceviz bahçesi kuracak insanlarımız AŞISIZ CEVİZ AŞILAMAYA GEREK OLMAYAN CEVİZ (diğer meyveler içinde geçerlidir) SAFSATALARINA İNANMAMALARI kendi zaman ve maddi menfaatlarına olacaktır."

Bunu da ben söylemiyorum. Kim söylüyor?

Eğer ilk verdiğim tescilli meyve çeşitleri belgesini incelerseniz Maraş 18, Sütyemez gibi bir çok cevizi ıslah etmiş Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez hoca söylüyor.

GÜNCEL | Ceviz Hattı

Bu arada bağlantıda verdiğiniz Kazak profesörünün bilimsel makalelerine bir bağlantı verseniz de biz de okusak

hzal, truva17, hk50 ve 7 kişi beğendi.
Erdem Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-12-2013, 22:35   #694
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2008
Erdem Bey Ben bu bağlantıyı sizin gibi bu konuda bilgisi olan kişiler yorum yapsın ve nasıl tanıtım yapıldığı forumda görülsün diye paylaştım. altay cevizi ile ilgili uzaktan **** yakından hiçbir alakam yok.
Bu tür reklamlara inanıp bir ağaçtan 80-100kg ceviz alındığına inanan insanlar maalesef çoğalmaya başladı.

truva17 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-12-2013, 19:44   #695
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Bunu da biz söylemiyoruz.....
Sayın Ahmet İyimaya'nın Altay Ceviz yorumu - YouTube

önal beğendi.
Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-12-2013, 20:20   #696
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Yüzlerce resim, video koyduk inanmadılar.Bu kadar samimiysen gel gör dedik, yok arkadaşı gelmiş, yok bilmem kim gelmiş görmüş oda yanlış görmüş, ufak görmüş.... Hepsi hikaye....
Bunca yıl tescilli, sertifikalı ceviz fidanı satıldı. Nerde bu bahçeler? Bu kadar akademisyen var ve kendi adlarına ceviz çeşidleri var, nerde bahçeleri? Yoksa sadece isimleri mi var? Belgeyle, sertifikayla ceviz rekoltesi yüksek olsaydı herhalde % 70 ceviz ithalatı olmazdı bu ülkede.
Biz birilerinin kovanına çomak soktuk, bunu çok geç anladık. Ellerinden geleni yaptılar, yapıyorlar ve yapacaklar. Çok önemli değil. Ülkem kazanacaksa biz kaybedelim...
İt ürür kervan yürür. Biz yolumuza devam edeceğiz. Memleketimiz böyle bir ceviz çeşidi kazandı. Gerisi teferruat.....
Mahkeme-i kübrada hesap verileceğini bilerek bu dünyasına dikkat eden, kul hakkı ne demek iyi bilen insanlarız, hayatın hiç camiye gitmemiş insanlardan bu konularda nasihat alacak değiliz.
Resmi işlemler devam ediyor. Bir çok belgeye sahibiz. Bir kaç tane belge kaldı sonra gerekli açıklamalar yapılacaktır....

önal beğendi.

Düzenleyen Altaycevizi : 21-12-2013 saat 20:21 Neden: hatalı kelime
Eski 21-12-2013, 21:05   #697
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi Mesajı Göster
Resmi işlemler devam ediyor. Bir çok belgeye sahibiz.
Hani sertifikanız nerde arkadaşım. Resmi belgeden bahsediyorsun.

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre tescili yapılmayan, sertifika ve etiketi bulunmayan fidanların satışı yasak değil mi.

Bak hatırlatayım istersen.

"Etiketsiz fidan satışının tespit edilmesi halinde, 5553 sayılı Tohumculuk Kanununun 12. maddesinin birinci fıkrasındaki “Sertifikasyon işlemine tabi tutulmadan ve standart tohumluk şartlarına uygun olarak kontrol edilip tohumluk analiz raporu alınmadan (a bendi); Yönetmeliğe uygun şekilde ambalajlamadan veya etiketlemeden (c bendi) satanlar, dağıtanlar, satışa ve dağıtıma arz edenler veya şahsi ihtiyacından fazlasını ticarete konu olacak kadar elinde bulunduranlara onbin Türk Lirası idari para cezası verilir. Fiilin tekrarı halinde para cezası iki kat olarak uygulanır. Bu tohumluklara Bakanlık tarafından el konulur ve bu tohumlukların müsaderesine sulh ceza mahkemesince karar verilir. Müsadere edilen tohumlukların imha edilmesine karar verildiği takdirde, imha işlemi masrafları bu fiilleri işleyenlere ait olmak üzere, Bakanlık tarafından gerçekleştirilir” hükmü çerçevesinde işlem yapılmaktadır. "

Eski 21-12-2013, 21:29   #698
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Hala aynı zihniyet, anlatsan anlamaz, göstersen görmez, kendi dünyasında her şeyi bilgini sanan vb.....

Ordan burdan kopyala yapıştır...

Bak arkadşım resmi gazetede ne yazıyor, önce bil sonra yorum yap...
Tarım ve Köyişleri Bakanlığından:

MEYVE FİDANI VE ÜRETİM MATERYALİ SERTİFİKASYONU

İLE PAZARLAMASI YÖNETMELİĞİ
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

önemli ayrıntılar...
1- ğ) Fidan: Anaç, çöğür, yoz veya çelik üzerine aşılama veya doğrudan eşeysiz vejetatif yollarla çelik, daldırma, doku kültürü yöntemleri ile üretilen aşılı veya aşısız meyve fidanlarını,

kapsar. Yani sadece aşılı ve sertifikalı fidanları değil. Anaç, çögür **** aşısız meyve fidanının satışı önünde hiçbir yasal engel yoktur.
2- MADDE 4 – (1) Meyve fidan ve üretim materyallerinin üretilmesi ve pazarlaması ile ilgili genel hükümler aşağıda yer almaktadır.

a) Meyve fidanı ve üretim materyalinde sertifikasyon sistemine ait şema, Ek 1’de yer almaktadır. Standart fidan/üretim materyali üretiminde bu şemayı takip etmek zorunlu değildir.

Eski 21-12-2013, 22:01   #699
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hala aynı zihniyet, anlatsan anlamaz, göstersen görmez, kendi dünyasında her şeyi bilgini sanan vb.....
Altay ceviz senin yazdıklarından ne kadar bilgili olduğun anlaşılıyor.

Alıntı:
Ordan burdan kopyala yapıştır..
Bu oradan buradan kopyalama değil. Direkt olarak Tarım Bakanlığının Altay cevizinin tescili yapılıp yapılmadığına dair verdiği resmi cevaptan alıntıdır.

Alıntı:
Bak arkadşım resmi gazetede ne yazıyor, önce bil sonra yorum yap...
Tarım ve Köyişleri Bakanlığından:
Ben 15 yıldır bu bahsettiğin yerde çalışıyorum. Ama sen demekki 15 günde öğrenmişsin.

Alıntı:
[...]

önemli ayrıntılar...

1- ğ) Fidan: Anaç, çöğür, yoz veya çelik üzerine aşılama veya doğrudan eşeysiz vejetatif yollarla çelik, daldırma, doku kültürü yöntemleri ile üretilen aşılı veya aşısız meyve fidanlarını,

kapsar. Yani sadece aşılı ve sertifikalı fidanları değil. Anaç, çögür **** aşısız meyve fidanının satışı önünde hiçbir yasal engel yoktur.
Hoppala.

Burada fidan derken aşılı veya aşısız meyve fidanlarını kapsadığını belirtmiş.

Alıntı:
a) Meyve fidanı ve üretim materyalinde sertifikasyon sistemine ait şema, Ek 1’de yer almaktadır. Standart fidan/üretim materyali üretiminde bu şemayı takip etmek zorunlu değildir.
İşte burada Altaycevizi'nin bilmediği nokta iki tür fidan sertifikası vardır. Standart fidanlara sarı etiket, damızlık bahçesi olan fidan üreticilerin ürettiği fidanlara mavi etiket verilir.

Bu arada bahsettiğin Sn. Milletvekili'ne konuyu izah ettim.

Eski 21-12-2013, 22:10   #700
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Yüzlerce resim, video koyduk inanmadılar.Bu kadar samimiysen gel gör dedik, yok arkadaşı gelmiş, yok bilmem kim gelmiş görmüş oda yanlış görmüş, ufak görmüş.... Hepsi hikaye....
Bunca yıl tescilli, sertifikalı ceviz fidanı satıldı. Nerde bu bahçeler? Bu kadar akademisyen var ve kendi adlarına ceviz çeşidleri var, nerde bahçeleri? Yoksa sadece isimleri mi var? Belgeyle, sertifikayla ceviz rekoltesi yüksek olsaydı herhalde % 70 ceviz ithalatı olmazdı bu ülkede.
Biz birilerinin kovanına çomak soktuk, bunu çok geç anladık. Ellerinden geleni yaptılar, yapıyorlar ve yapacaklar. Çok önemli değil. Ülkem kazanacaksa biz kaybedelim...
İt ürür kervan yürür. Biz yolumuza devam edeceğiz. Memleketimiz böyle bir ceviz çeşidi kazandı. Gerisi teferruat.....
Mahkeme-i kübrada hesap verileceğini bilerek bu dünyasına dikkat eden, kul hakkı ne demek iyi bilen insanlarız, hayatın hiç camiye gitmemiş insanlardan bu konularda nasihat alacak değiliz.
Resmi işlemler devam ediyor. Bir çok belgeye sahibiz. Bir kaç tane belge kaldı sonra gerekli açıklamalar yapılacaktır....
Fidanlarınıza ait verdiğiniz çeşidi tam olarak ifade eden sertifika veriyor musunuz? Bu anlamda tescil süreciniz tamamlanmış mıdır? Sertifika vermiyorsanız ve tescil süreciniz tamamlanmamış ise, sizden videolarını gösterdiğiniz çeşit fidan aldığını sanan yetiştiricilere verdiğiniz fidanlar öyle çıkmaz ise ne gibi teminat veriyorsunuz?

Fidanlar, adına sertifikalı olsaydı ve sertifikalı bir fidanın adına doğru çıkmaması durumunda ilgili mevzuat gereğince vatandaşın hakkını devlet kurumları nezdinde arayabilmesi söz konusu olabilecekti. Oysa şu anda böyle bir durum olmadığı anlaşılıyor. Buna ne diyorsunuz?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-12-2013, 22:15   #701
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Arkadaşlar hiç bir zaman büyük konuşmayın Atalar derki büyük lokma ye ama büyük konuşma
bilmediğin gitmediğin görmediğin bir şey hakkında yazma Altay yeni bir cinstir.
Bunu ülkemize kazandıralım eksikler mutlaka vardır olacaktır.
tavsiye ve önerilerde bulunmamız lazım böyle salkım bir cinsi hep berbaer kazandıralım ülkemiz kazansın olmaz etmez diyerek kestirip atmanın anlamı yok bu yıl nereye gitsem Altay konuşuluyor yalanmı sizde duyuyorsunuzdur çok eleştirilen bu cins doğru olduğu içindir.
Yıllardır cevizciliği tekelinde tutan hersöylediğini millete inandırarak büyük satışlar yapan şirketler Altayın çıkmasından memnun değil karalama kampanyası var.
Şunu açık ve net söyleyeyim türkiye bu formdan ibaret değil Altay çıktı çıkalı ceviz fidanı pazarı alt üst oldu bunun herkes farkındadır.
Birkaç yıla kadar diğer cinslerin sadece adı kalacaktır.
Gözünüz ile gördüğünüze inanın

atmel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-12-2013, 22:30   #702
Ağaç Dostu

Tamam güzel. Ülkemizde yeni ceviz çeşitleri ıslah edilmesi hepimizi memnun eder.

Ama şöyle de bir durum var.

1) Yeni ceviz tescili için bir başvuru yapılmamış.

2) Bakanlık sadece çöğür(yoz) olarak sertifika vermiş. Ama arkadaşlar sanki farklı bir ceviz türüymüş gibi Altay cevizi adıyla satışını yapıyorlar.

3) Aşılamaya gerek olmadan yüksek verim alındığı söyleniyor.

4) 8 yaşında ağaç başına 150 kilo verim aldığı gibi iddialar ortaya atılıyor. Ancak Türkiye ve dünyada alınan ortalama verimler dekara 400 ila 600 kg arasındadır.

5) Yurt dışından yurda sokulan bitki örneklerinde mutlaka gerekli analiz ve sağlık taramalarının yapılması gerekiyor. Zaten sertifikalı, tescili yapılmış bir fidan aldığınızda fidanların ismine doğru, bitki sağlığı açısından gerekli kontrollerin yapılmış olduğunu bilerek alıyorsunuz.

aksazli beğendi.
Eski 21-12-2013, 22:33   #703
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atmel Mesajı Göster
Arkadaşlar hiç bir zaman büyük konuşmayın Atalar derki büyük lokma ye ama büyük konuşma
bilmediğin gitmediğin görmediğin bir şey hakkında yazma Altay yeni bir cinstir.
Bunu ülkemize kazandıralım eksikler mutlaka vardır olacaktır.
tavsiye ve önerilerde bulunmamız lazım böyle salkım bir cinsi hep berbaer kazandıralım ülkemiz kazansın olmaz etmez diyerek kestirip atmanın anlamı yok bu yıl nereye gitsem Altay konuşuluyor yalanmı sizde duyuyorsunuzdur çok eleştirilen bu cins doğru olduğu içindir.
Yıllardır cevizciliği tekelinde tutan hersöylediğini millete inandırarak büyük satışlar yapan şirketler Altayın çıkmasından memnun değil karalama kampanyası var.
Şunu açık ve net söyleyeyim türkiye bu formdan ibaret değil Altay çıktı çıkalı ceviz fidanı pazarı alt üst oldu bunun herkes farkındadır.
Birkaç yıla kadar diğer cinslerin sadece adı kalacaktır.
Gözünüz ile gördüğünüze inanın
Kimse kusura bakmasın, gerek burada gerek memleketin her yerinde şimdiye kadar öyle çok sahtekarlık, dolandırıcılık, müşteri kandırma örnekleri gördük ki. Bunların büyük bir çoğunluğu nereden peydahlandığı belirsiz destekleyicileri ile beraber davranırlar.

Kimi içinde ne olduğu belirsiz şişeler satar, kimi tozu doldurur torbaya sahte speklerle piyasaya sürmeye kalkar, kimi fidanlarda aynı şeyleri yapar.

Destekçilerine de şişelerden, torbalardan veya fidanlardan verilmiş olabilir. Ülkenin kültürünün kendisine bedava verilen bir şeyin gönül borcunu yalancı şahitlik yaparak ödemeye müsait olduğunu bu güne kadar defalarca kere gördük.

Siz sn.atmel, bu başlığın konusu olan ceviz çeşidinin satıcısı mısınız, yetiştiricisi misiniz bilemiyorum. Altay cevizi diye anılan çeşidin yukarıda saydığım kötü örneklerden olduğunu da söylemiyorum. Ancak, bir ceviz çeşidini ülke sathında, burası gibi forumlarda, tv kanallarında, diğer yayın organlarında reklam edebilmek için öncelikle bu çeşidin ülkenin ilgili mevzuatında tariflendiği üzere tescillenmiş olması gerekir. Tescillenmiş olsa dahi çeşit adına satabilmek için de ayrıca sertifikalı (adına sertifikalı) satabilmek gerekir.

Bu gibi tescil ve sertifika süreçleri hakkındaki sorulara "henüz tamamlanmadı, oluyor, zaman alıyor vb". geçiştirmeci cevaplar tabii ki yeterli değil. Olması gerektiği gibi önce bunlar tamamlanmalı, ondan sonra reklamıyla, satışıyla ortaya çıkmalı. Alan vatandaş da güvenle ve güvenceyle alabilmeli.

Aksi halde yukarıda saydığım ve memlekette hergün rastladığımız kötü örneklerden hiç bir farkı kalmaz.

Eski 21-12-2013, 22:36   #704
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Sayın meyveliTepe,
1 ocakta başvuru yapıp eksik evraklarımızı tamamlayabilirsek fidan satarız.
Gerekli izinleri alamazsak fidanları orman bakanlığından ve hazineden kiralayacağımız kendi arazilerimize dikeceğiz. Tescil ve sertifika işlemlerini biz kendi adımıza yapamıyoruz. Tarım araştırma kuruluşları **** üniversitelerin yapmaları gerekiyormuş.Çok zorlu bir süreç. Yurddışından belgeleri temin ettik.İlgili yerlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Biz sadece korum altına aldırabilmek için farklı bir isimle bakanlığa müracaat ettik.

Eski 21-12-2013, 22:43   #705
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Hiç bir zaman altay ceviz çeşidi var demedik. Firmamızın adı altay ile başladığı için böyle bir algı oluşmuş. Altay şirketinin cevizi, ürünü mahiyetinde süre gelmiş. Bir kaç bakan ziyaretimize geldi. Sonra kendileride konuk oldukları televizyon programlarında altay ceviz diye bizi anlatmaları sonucu ve trt ve ilgili basın yayın organlarının fidanlığımızı ziyaret etmeleri ve yayınlarda altay ceviz diye vermeleride bunda etkili oldu diye düşünmekteyiz...

Eski 21-12-2013, 22:46   #706
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sayın meyveliTepe,
1 ocakta başvuru yapıp eksik evraklarımızı tamamlayabilirsek fidan satarız.
Gerekli izinleri alamazsak fidanları orman bakanlığından ve hazineden kiralayacağımız kendi arazilerimize dikeceğiz. Tescil ve sertifika işlemlerini biz kendi adımıza yapamıyoruz. Tarım araştırma kuruluşları **** üniversitelerin yapmaları gerekiyormuş.Çok zorlu bir süreç. Yurddışından belgeleri temin ettik.İlgili yerlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Biz sadece korum altına aldırabilmek için farklı bir isimle bakanlığa müracaat ettik.
Bu durumda henüz tescil sürecinin başlamadığı, dolayısıyla sertifikalı fidan satışının da söz konusu olamayacağı anlaşılıyor.

Süreç uzun ve zorlu olabilir. Öyle de olması gerekir ki, çeşidin özellikleri, saflığı, yetiştirilip piyasaya sürülecek fidanların adına doğru olması vatandaşa güvence ve memleket lehine bir kazanım olsun.

Sürecin zorluğunu ve uzunluğunu atlatarak doğrudan reklama ve satışa girişmek doğal olarak sakıncalıdır. Uzun vadede, şayet çeşidin sahibi sizseniz size de zarar verir. Herkes her şeyi söyler (ki söylüyor), bir sürü sahte fidan ortaya çıkar. Daha siz üç beş fidan satamadan çeşit mahvolur gider.

Bu yüzden zorsa da uzunsa da, madem bu işe kalkıştınız, doğru düzgün yapmanız gerekir. Resmi süreç (tescil ve sertifika bakımından) tamamlanmadan ne reklam, ne de satış yapmamalısınız. Kiralayacağınız arazilerde şimdiden fidan yetiştirmeye elbette başlayabilirsiniz ancak bu fidanlar süreç tamamlandıktan sonra resmi sertifikalar ile ortaya çıkmalıdır.

Eski 21-12-2013, 22:59   #707
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Fidan sektöründe yeni olmamız, ve ilgili kanunları yeterince bilmemiz sanırım doğru bir öz eleştiri olur. 25 yıldır Sivrihisar da büyük bir maden ocağının sahibiyiz. Ticareti, esnaflığı, Türk ticaret kanunlarını iyi bilgimiz halde, fidan sektörünün kendine özgü ayrı kanunlarının da olması bizi yanılttı. Elimizde iyi bir tür var ama sertifikası yok. Tohumluk bayi belgesi alarak en azından bu süreçte karasal ilklimde olabilecek sertifikalı,TTSM nin listesinde olan ceviz çeşitleri fidanı üretimi ve ticareti için çalışmalara başladık. Ceviz fidanları için çok özel bir organik gübre ürettik. 5.000 m2 sera yapım çalışmalarına başladık.Biz bu sektörde ve işte kalıcı olabilmek adına bundan sonraki süreçte adımlarımızı doğru atmak çabası içinde olacağız.

Düzenleyen Altaycevizi : 21-12-2013 saat 23:02 Neden: hatalı kelime sayı
Eski 21-12-2013, 23:11   #708
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Fidan sektöründe yeni olmamız, ve ilgili kanunları yeterince bilmemiz sanırım doğru bir öz eleştiri olur. 25 yıldır Sivrihisar da büyük bir maden ocağının sahibiyiz. Ticareti, esnaflığı, Türk ticaret kanunlarını iyi bilgimiz halde, fidan sektörünün kendine özgü ayrı kanunlarının da olması bizi yanılttı. Elimizde iyi bir tür var ama sertifikası yok. Tohumluk bayi belgesi alarak en azından bu süreçte karasal ilklimde olabilecek sertifikalı,TTSM nin listesinde olan ceviz çeşitleri fidanı üretimi ve ticareti için çalışmalar başladık. Ceviz fidanları için çok özel bir organik gübre ürettik. 5.000 m2 sera yapım çalışmalarına başladık.Biz bu sektörde ve işte kalıcı olabilmek adına bundan sonraki süreçte adımlarımızı doğru atmak çabası içinde olacağız.
Bu durumda size çok samimi tavsiyem, tescil sürecinize yoğunlaşın, aşı mı olur, doku kültürü mü olur kaliteli ve hiç sapmasız adına doğru fidan yetiştirecek ortamınızı kurun. Süreci tamamlayın ve sertifikalı olarak fidanlarınızı satışa çıkarın.

O zamana kadar piyasaya yönelik yapacağınız her şey spekülasyona açıktır ve sizin aleyhinize çalışır. Sağdan soldan öyle çekiştirilir, başka yönlere çekilirsiniz, bahsettiğiniz çeşidin sahteleri çıkar ki neye uğradığınızı şaşırırsınız ve yapmaya çalıştığınız her şey düzeltilemez olarak yok olur gider. Lütfen, gerçekten iyi bir şey yapmaya çalışıyorsanız düzgün yapınız.

Açıkçası bu başlığın devamını bu haliyle faydalı görmüyorum. Süreci tamamladıktan sonra açılmak üzere kapatılsa daha iyi olacak diye düşünüyorum.

hk50, tevmen, cetiner ve 7 kişi beğendi.
Eski 27-05-2014, 10:46   #709
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2009
Bazı televizyon kanallarında ve internet sitelerinde olduğundan abartılı bir şekilde tanıtılarak insanların görselliğini kazanarak pazarlama yeteneğini çok iyi kullanan altay cevizi pazarlayan arkadaşlar
bu çeşit -35 dereceye dayanır diyorsunuz(Gerçi böyle bir çeşit olmadığını tarım bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine resmi yazı ile bildirdi) ancak sivrihisardan ankara istikametine gideken sivrihisar kavşağından 3 km sonra solda bögürtlen köyü var o köyde 6 yıl önce dikilen 800 adet altay diye satılan fidanlardan kurulan bahçenin tamamına soğuk vurdu biliyormusunuz.Bunları yerinde gidip araştırın sonra 3 adedi 99 TL gibi çok uçuk fiyata pazarlanan cevizin ne olduğunu görün kararınızı kendiniz verin

aksazli beğendi.
kamilokyaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2014, 12:29   #710
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
her ceviz meraklısı gibi ben de denemek maksatlı 5 adet alıp geçen yıl 7. ayda diktim.gelen cevizler martın 2. haftası uyandı.mart 30 da yandı .şimdi tekrar sürmeye başladı.ilk sınavını geçemedi.artık cevizini ilerki yıllarda göremezsek çooook pahalıya aşılık altlık fidan alıp, dikmiş oluyorum.

aksazli ve ermana beğendi.
ahmettugrul55 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2014, 12:49   #711
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Bizim orda da diken var.Diken arkadaşlar da çok uçuk beklentiler var.(ortalama 10 yaşında 100-150 kilo diye kandırmışlar)

kamil keskin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2014, 14:30   #712
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
bazı tv kanalların da reklamı dönüyor ha bire 3 adet 99 tl. aynı görüntülerle aynı tanıtıcı sözlerle chandler diyerekte hala pazarlama yapıyorlar onunda üç adeti 99 tl.

ceviz fidanı alacak arkadaşlar chandler mavi sertifikalı fidan ortalama 15 tl ye satılıyor 33 tl ye hiç bir meyvenin fidanı yok. tropikal meyve fidanları bile 30 tl yok.

tam anlamıyla nitelikli dolandırıcılık.

aksazli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2014, 14:30   #713
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
bende 1 tane almıştım 15 martta benimki de uyandı 30 martta da dondan yandı bitti kül oldu. şimdi tekrar yeşerebilme çabasında. kısmetse aşı denemelerimde kullanmak amaçlı bıraktım azıcık büyüsün. 25 tl ye altlık almış olduk bizde malesef.

ermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2014, 15:05   #714
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Bende de üç adet var bu sene soğuktan etkilenmedi, ancak chandler lerin tamamına yakınınıda dişi çiçek varken bunlarda görünmedi bir iki sene gözlemleyip ondan sonra beğenmezsem aşılamayı düşünüyorum.

aksazli beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2014, 16:03   #715
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Geçen sene bu cevizi özenle savunup dikeceğini söyleyen arkadaşlar neredesiniz. Bu deneyimlerinizi paylaşın fotoğraflarda işin aslını dikenlerden öğrenelim. Özellikle sayın Atmel.

aksazli beğendi.
kimyager147 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-05-2014, 18:07   #716
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
ben de deneme amaçlı 6 tanesini 100 liradan almıştım.(milalıççıktan) fatura vs. tabii ki yok. görevliye "bunlardan hangisi altay1, hangisi altay2, hangisi altay3" diye sorduğumda "abi deneme yanılma yoluyla belli oluyor o, önceden kestiremezsin." şeklinde bir cevap aldım.

altaya ilgi duyanların acele etmemesi taraftarıyım, ne yaptıkları şu an için belli değil.

aksazli ve Kayahann beğendi.
arkeo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-05-2014, 07:11   #717
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
benim faturamı yolladılar. ancak bir bilgisayar firmasından mause almışım heralde bir bilgisayar firmasının faturası geldi.

ermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-05-2014, 08:00   #718
Ağaçsever

selam

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
benim faturamı yolladılar. ancak bir bilgisayar firmasından mause almışım heralde bir bilgisayar firmasının faturası geldi.
senin cevizler mause verecek desene elektronikçi mağazalarla bağlantı kurmaya başla şimdiden. salkım salkım mause var dersin )

Eski 29-05-2014, 08:03   #719
Ağaçsever

bende çok niyetlenmiştim ama bir türlü ikna olup sipariş vermemiştim beklemeyi tercih etmekle iyi yapmışım. 100 tl cebe kaldı artı köyde bir kaç arkadaşa da gaz verip ikna etmiştim iyi küfür ederlerdi bana ucuz yırttık yine.

kimyager147 ve TreeKing beğendi.
Eski 30-05-2014, 22:51   #720
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Herkes gibi ben de bu cevizi takibe aldım.Cevizi satanları da alnları da eleştirileri de geriden izliyorum.İki tarafında haklı olduğu konular var.Ben diğerleri gibi birden balıklama atlamadım.Sadece 2 adet fidan alıp diktim.20 tl den.Ama çevremde 50 tane 100 tane veya daha fazla alan insanlar var.Herkeste müthiş bir beklenti.

Ama 30 marttaki don tüm cevizleri fena vurdu bizim buralarda.Özellikle altay ceviz alanlar şoktalar.Çünkü ürün tanıtımında -35 derecede yetişebildiği yazıyordu. Ayrıca geç uyanan bir tür olduğu. 30 Martta bizim buralarda -5 derece oldu.her şey yandı gitti. Şimdi diyorlar ki -35 e dayanan ceviz nasıl oluyor da -5 te telef oluyor. Hem de geç açması gerekmiyor muydu? Bazıları artık olan oldu başka ceviz aşılayım diyorlar.Ama her türlü olumsuzluğa rağmen ben büyütüp bakacam kararımı ondan sonra vereceğim.

İnternetteki tanıtımları izlerseniz haziran ayında ikinci defa çiçek açtığına dair görüntülere ulaşırsınız.Yani ceviz soğuktan yansa bile tekrardan ceviz verme olasılığı var demekki.
Birde bazı arkadaşalr cevizi tatmışlar tadının iyi olmadığını söylüyorlar.Deneyen varsa yorumunu duymak isterim.

Eleştirebileceğim en olumsuz yanı fiyatı.Madem bu ceviz yaygınlaştırılmak isteniyor.Yetkili kişiler yabancı çeşit alacağınıza altay alın diye tavsiye ediyorlar.Chandler bu sene 8 tl ye kadar sertifikalı fidan alabildik.Altay 3-4 katı fiyata satılıyor.Fiyatın düşürülmesi daha uygun olur düşüncesindeyim.

sapinuva Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024