agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 2 Gönderen Mecnun24
  • 3 Gönderen yolgezer2001
  • 1 Gönderen yolgezer2001
  • 1 Gönderen yolgezer2001
  • 1 Gönderen juglandales
  • 1 Gönderen juglandales
  • 1 Gönderen juglandales
  • 1 Gönderen sinan42

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2013, 21:16   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Ceviz fidanı dikimi

Merhabalar. Denizlide atıl durumda 2,5 dekar bir tarlamız var.Büyüklerimizinde teşvikiyle ceviz bahçesi yapmaya karar verdim. Biraz araştırma yaptım fakat aklım iyice karıştı. Değerli bilgilerinize ihtiyacım var vesselam. Lütfen bana yardım edin.

İki gün önce Denizlinin ceviz işinde meşhur fidancısından 25 adet aşılı şebin türü açık köklü ceviz fidanını satın aldım. Ancak yağışlı hava yüzünden dikimi yapamadık. Nasipse bu hafta sonu dikeceğiz. Ancak her sorduğum farklı bişeyler söylüyor, iyice şaşırdım anlayacağınız.

Bana anlatılan kabaca şöyle.
Tarlayı sürdüreceğim, taşını toplayacağım.
Sonra tarlada 8 x 8 mt aralıklarla 80cm derinliğinde 60 cm genişliğinde çukurlar açtıracağım.
Sonra çukurdan çıkan toprağı yanmış hayvan gübresiyle karıştırıp geri dolduracağım üstüne 100 - 150 gr kök gübresi koyup, fidanı yerleştireceğim ve üstünü örteceğim.
Aşı yeri toprağın 15-20 cm yukarıda kalmasına dikkat edeceğim. Çubuğunu dikeceğim ve bağlayacağım. Cansuyunu vereceğim.
Sonra da fidanları su bazlı plastik boya ile boyayacağım.
Eksik bir şey yaptım mı acaba?

Şimdi aklıma takılanlar şunlar.

1-Fidanları arka bahçeme bir çukur kazıp gömdüm ve suladım. Yalnız kökleri hava almasın diye bayağı bir derince gömdüm. Hafta sonuna kadar fidanlara bişey olurmu?
2-Fidancı tozlayıcıya gerek yok dedi ancak ben genede bir kaç tozlayıcı dikmelimiyim (hangisi)
3-Çukurdan çıkan toprağa ne kadar yahut hangi oranda hayvan gübresi karıştırmalıyım.
4-Çukura ne kadar ve hangi fenni gübreden koymalıyım.
5-Can suyu çukura kaba toprak doldurulunca fidandan öncemi verilir. Fidan dikildikten sonramı verilir, fidan başına ne kadar verilir.
6-Fidanlara Boya vurulması doğrumudur.
7-Aralara ağaç dikebilirmiyim, hangilerini.

Değerli cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

kamil35 ve ladikli beğendi.
Mecnun24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 09:28   #2
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
1- hafta sonuna kadar fidanlarına bişey olmaz
2- tozlayıcı olmazsa verim olmaz oran onda birdir sizin türün tozlayıcısı bileciktir
3- Çukurdan çıkan toprağa hayvan gübresi karıştırmak hatadır kök çürümesine kadar gider
4- 250 g Potasyum Sülfat ve 250 g Triple Süper Fosfat Standart Tavsiyedir (Ben Kullanmadım)
5- Ağaç dikimi Yapılır Kök Çevresi Çiğnenerek İyice Sıkıştırılır ve 18 20 litre Can suyu verilir.
6- Fidana su bazlı beyaz boya kışın aşırı soğuktan yazın aşırı sıcaktan korumak için yapılır mevsim itibari ile sizinki anca yaz sıcagı için olur sert soguklar geçti nede olsa ama agaca zararı olmaz.
7- Aralara Ağaç dikilebilir ancak ilaçlama sıkıntısı yaşarsın cevize gereken ilaç dişer agacı kurutabilir **** meyvesini dökebilir
benim tavsiyem asma (üzüm)
8- Benim Anlamadıgım tek nokta aşı yeri 20 cm yukarda kalmalı demişler bunun gerçegi benim bildigim şekli en üst kökten 10 cm üstü ne kadar gömülür yani aşı ile kök arasında 30 cm mesafe varsa aşı 20 cm yukarda kalır
9- Çukurları burgu ile açarsan 2 sene sonra agaçları sökmem zorunda kalırsın tavsiyem kepçe ile açtır burgu deligin etrafını sıvayarak sertleştiriyor ve agacın kök gelişimini durduruyor (benim bölgemde test edilmiştir.)

slmnoz, fsuzen ve ladikli beğendi.
yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 09:54   #3
Yeni Üye

İlginize çok teşekkürler.Affınıza sığınarak birkaç şey daha sormak isterim. Fidancı bazı fidanların tepelerini makasla kesmiş ancak kesilmemiş olanlarda var onlarıda kesmelimiyim. Fidanların boyları yaklaşık 50-65 cm civarında. Fidancı boylarının biraz kısa olduğunu ancak gelişimini etkilemeyeceğini söyledi doğrumu sizce. Çukurları burguyla ve kepçe ile değil (köyümde yok) tek sabanla sürdürüp kendim kazacağım olurmu. Hayvan gübresi ile ilgili söylediğiniz beni çok şaşırttı, Kime sorsam ilk hayvan gübresi ile başladı söze. Öyleki ilçedeki ziraat mühendisi de hayvan gübresi ve fenni bahar gübresi dedi. Ancak kök çürümesi tehlikesi varsa koymaktan çekindim şimdi.

Eski 19-03-2013, 10:10   #4
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

ilk yıl fidanın toprağa adapte olana kadar üzerinde aşırı göz olması fidanı yoracağı için aşının 4 5 göz üstünden kesilmesi gerekir (tüplü ve 40 50 cm lik fidanlarda buna bakılmaz) derin bi patlatma çekerseniz elle kazmanız da oldukça kolaylaşır hayvan gübresi gerekli şartlarda yanmış olması gerek (iyi yanmamış hayvan gübresi kurt oluşumuna neden olur.)

ladikli beğendi.
Eski 19-03-2013, 10:22   #5
Yeni Üye

sayın yolgezer neyapayım iyi yanmış hayvan gübresi bulursam karıştırayım mı çukura dolduğracağım toprağa. Birde açık köklü bir ceviz fidanı için 50-65 cm uzunluk iyimi, gelişimi yönünden.

Eski 19-03-2013, 10:27   #6
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

fidanın boyu ile gelişimi ilk yıl ters orantılıdır
küçük fidan daha hızlı gelişir hayvan gübresine gelince riskli iş iyi yanmış bulursanız aşırı olmamak şartıyla kullanın (Son Karar Daima Sizin Olsun)

ladikli beğendi.
Eski 19-03-2013, 11:03   #7
Yeni Üye

Çok teşekkürler eksik olmayın. Her çukura 1-1,5 kg hayvan gübresi koysam olur diye düşünüyorum çok olmaz sanırım.

Eski 19-03-2013, 11:05   #8
Yeni Üye

Son olarak fenni gübreleri hangi aşamada koymam lazım, bitkinin köküne temas sorun yaratır mı?

Eski 19-03-2013, 12:19   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Fenni gübreleri çukurun en dibine atın. Kökle temas etmesin yoksa yakarsınız fidanları. Çukurunuz nekadar derin ve geniş olursa okadar sağlıklı ve hızlı gelişen fidanlarınız olur.

ladikli beğendi.
juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 12:22   #10
Yeni Üye

Sayın juglandes ilginize tşkrler. Siz hayvan gübresi hakkında ne düşünüyorsunuz. Kullanılmalımı / ne kadar ?

Eski 19-03-2013, 12:23   #11
Yeni Üye

80 cm derinlik ve 60 cm genişlik yeterlimi sizce?

Eski 19-03-2013, 12:28   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mecnun24 Mesajı Göster
Sayın juglandes ilginize tşkrler. Siz hayvan gübresi hakkında ne düşünüyorsunuz. Kullanılmalımı / ne kadar ?
Hayvan gübresi kullanmakta tereddüt bile etmeyin. Kesinlikle iyi yanmış olmalı. Çıkan toprağın 1/3 ü oranında karıştırabilirsiniz.

Eski 19-03-2013, 12:43   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
80 cm derinlik ve 60 cm genişlik yeterlimi sizce?
Toprağınızda hiçbir sıkıntı yoksa yeterli olabilir fakat kil oranı yüksek ağır bünyeli bir toprağınız varsa 1,5 m derinlik, 1 m genişlik olmasında fayda var.

ladikli beğendi.
Eski 19-03-2013, 12:56   #14
Yeni Üye

Sizce fidanın aşı yerinin 15-20 cm dışarıda kalması uygunmu ve son olarak sayın yolgezerin dediği gibi 18-20 litre can suyu yeterlimi ? çok teşekkürler.

Eski 19-03-2013, 13:04   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sizce fidanın aşı yerinin 15-20 cm dışarıda kalması uygunmu ve son olarak sayın yolgezerin dediği gibi 18-20 litre can suyu yeterlimi ? çok teşekkürler.
Fidanın aşı yerinin 15-20 cm dışarıda kalması uygun fakat dikim yaparken biraz tepeleme dikim yapın. Fidanı diktiğiniz çukur zamanla oturacağı için 5-10 cm çökebilir. 18-20 litre can suyu fazlasıyla yeterli.

Eski 19-03-2013, 13:13   #16
Yeni Üye

Affınıza sığınarak son bişey sorayım. Fenni gübre kullanmasam olur mu?

Eski 19-03-2013, 13:26   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Affınıza sığınarak son bişey sorayım. Fenni gübre kullanmasam olur mu?
Benim size tavsiyem toprak tahlili yaptırın ve ona göre fenni gübre uygulayın. Ben burdan ne desem yalan olur. Şayet toprağınızın ihtiyacı varsa çukurunuzun dibine uygulamanızı tavsiye ederim. Tabi karar sizin en iyisini yapmak istiyorsanız oyunu kurallarına göre oynamalısınız.

ladikli beğendi.
Eski 27-02-2014, 15:57   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2014
Açık kök chandler dikimi

Alıntı:
İlginize çok teşekkürler.Affınıza sığınarak birkaç şey daha sormak isterim. Fidancı bazı fidanların tepelerini makasla kesmiş ancak kesilmemiş olanlarda var onlarıda kesmelimiyim. Fidanların boyları yaklaşık 50-65 cm civarında. Fidancı boylarının biraz kısa olduğunu ancak gelişimini etkilemeyeceğini söyledi doğrumu sizce. Çukurları burguyla ve kepçe ile değil (köyümde yok) tek sabanla sürdürüp kendim kazacağım olurmu. Hayvan gübresi ile ilgili söylediğiniz beni çok şaşırttı, Kime sorsam ilk hayvan gübresi ile başladı söze. Öyleki ilçedeki ziraat mühendisi de hayvan gübresi ve fenni bahar gübresi dedi. Ancak kök çürümesi tehlikesi varsa koymaktan çekindim şimdi.
Merhaba,

İzmir bucadaki zeytinlik arazimin boş sıralarına chandler cins 8 adet fidan sipariş verdim, ve sizlere sorularım olacaktı..
1-) Fidanlar kargoyla geldi ve yaklaşık kökleri ıslak bezle 1 hafta sarılı bu c.tesi dikimini gerçekleştiricem. Açık köklü ve ıslak bezde durmasında bir sakınca olur mu?
2-) Fidanların uzunluğu yaklaşık 1 metre civarında ve budaksız... en uç ve üzerinde yaprak gözleri var (Budak yok) Dikim sırasında bu gözleri kesmemiz mi gerekiyor...

Konuyla ilgili bilgim sıfır, merakımdan ceviz aldım. Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

huseyin_elk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 15:59   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Hayvan gübresi kullanmakta tereddüt bile etmeyin. Kesinlikle iyi yanmış olmalı. Çıkan toprağın 1/3 ü oranında karıştırabilirsiniz.
Merhaba,

İzmir bucadaki zeytinlik arazimin boş sıralarına chandler cins 8 adet fidan sipariş verdim, ve sizlere sorularım olacaktı..
1-) Fidanlar kargoyla geldi ve yaklaşık kökleri ıslak bezle 1 hafta sarılı bu c.tesi dikimini gerçekleştiricem. Açık köklü ve ıslak bezde durmasında bir sakınca olur mu? / Oluyorsa da yapıcak bişi kalmadı artık
2-) Fidanların uzunluğu yaklaşık 1 metre civarında ve budaksız... en uç ve üzerinde yaprak gözleri var (Budak yok) Dikim sırasında bu gözleri kesmemiz mi gerekiyor...

Konuyla ilgili bilgim sıfır, merakımdan ceviz aldım. Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

huseyin_elk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 06:55   #20
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
ıslak bez yerine bir hendek yaparak oraya sokun hafif nemlendirin toprağı. fidanlarınızı dikim esnasında aşı yerinden itibaren 3-4 göz bırakarak kesim yapın.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2017, 18:36   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2017
https://www.ozsahilfidancilik.com.tr...iz-fidani.html adresinde dikim öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken başlıklar var inceleyiin derim.

onurkutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2017, 13:25   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2017
ceviz fidanı dikimi öncesi dikkat etmeniz gereken detaylar https://www.gelisimfidancilik.com.tr...-hususlar.html adresinde anlatılmıştır.

Düzenleyen onurkutlu : 20-05-2019 saat 12:59
onurkutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 18:36   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2018
Ceviz Fidanı Dikim ve Üretimi ile İlgili Bilgi Edinmek isterseniz
Ceviz Üretim'de Püf Noktalar | Emre Fidancılık - Ceviz Fidanı - Aşılı Sertifikalı, Ceviz Fidanı Fiyatları

dorukbt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2018, 04:20   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2018
Merhaba Toz Leonarditi agaca nasıl uygulamamız gerekiyor bilgi veriseniz sevinirim.

AlpFurkan AKTAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2018, 04:25   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2018
Arkadaşlar benim 9 dönüm bir bahçem var yükseklik 1100 metre bu bahçeme Chatner ve Fernor marka ceviz diktim 140 tane bu ceviz bakçemi dikerken kuyuları kepçe ile 1 metre genişlik 1 metre derinik olacak şekilde yazdan açtırtım ve 10-5 metre aralıklarla çit sitemi diktim çukurlara dikim esnasında tabana 1 sürahi Leonardit koydum ve üzerini kuyunun etrafındaki topraklarla doldurdum şu anda bahçemin etrafını tel ile çeviriyorum bu leonardit madde toz idi ayrıca bu leonarditi daha sonra damlama siteminden su ile karştırarak verebilirmiyim lütfen cevaplarsanız sevinbirim iyi günler diliyorum...

AlpFurkan AKTAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2018, 10:59   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2017
Suyla karışımı ne kadar mümkündür bilemiyorum ama leonarditin genel uygulaması dikim esnasında dikim çukuruna, dikim sonrasında ise toprak üzerine serpilmesi şeklinde diye biliyorum.
Sıvı olarak leonardit benzeri hümik asit de kullanılıyor. Fakat içeriği ve etkisi nasıldır bilemiyorum.
Her iki konuyla alakalı da yeterli bilgi sahibi birisi yardımcı olacaktır, ben de aydınlanmış olurum

serdary69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2019, 09:49   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2019
Meyvelerde Gerçek Tat ve Uzun Ömür

Ceviz ve Bademler aşı gerektirmeyen meyvelerdir. Özellikle Ceviz tohum olarak yani çekirdeğinden ekilmesi, dikilmesi daha iyidir. Çünkü cevizin kökü kamçı gibi toprağın dibine işler öyle bir derine giderki kök 2-3 yıl içerisinde sökülemez hale gelir. Bu neden ile ceviz ve bademler tohumdan dikilmelidir. Fidandan dikilirse kök derine gidemez yanlara gider kıraç yerlerde sulama ihtiyacı daha çok olur bu nedenle. Hangi çekirdeği ekerseniz o çekirdeğin aynı türü çıkar, aşı gerektirmez. Ceviz, Badem, Üzüm ve şeftali aşı gerektirmez, ekilen çekirdek türü çıkar. Aşılanmış şekilde fidanlar çok güvenilir olmayabiliyor. Altı başka üstü başka olabiliyor. Aşı gerektiren Kirazda eğer kendi cinsi olmayan başka bir çekirdekten yetişmiş fidana kiraz aşılanmışsa , eğer aşıladıkları alt fidan gövdesi fazla genişleyemen yapıda ise 5-6 yıl sonra kiraz ağacı kurur, gelişim gösteremez.Çünkü gıdayı yukarıya göndermekte zorluk çekecek, hem de kirazda olması gereken tat, koku vs. olmayacaktır. Kabağa karpuz aşıladıkları zaman nasıl karpuz kabak tadı veriyor ise meyvelerde de öyledir. Kirazı hakiki Kiraz çekirdeğinden yetişmiş fidana aşılama yapılmalıdır. Bu tüm aşı gerektiren meyveler için geçerlidir.

metcelikhan-1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2019, 12:32   #28
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Yani diyorsunuz ki; Ceviz meyvesinden yetiştirilen kök fidana (çöğüre) hiç aşı yapmaya gerek olmadan, dikilen cevizin %100 özelliklerini taşır. Öyle mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metcelikhan-1 Mesajı Göster
Ceviz ve Bademler aşı gerektirmeyen meyvelerdir. Özellikle Ceviz tohum olarak yani çekirdeğinden ekilmesi, dikilmesi daha iyidir. Çünkü cevizin kökü kamçı gibi toprağın dibine işler öyle bir derine giderki kök 2-3 yıl içerisinde sökülemez hale gelir. Bu neden ile ceviz ve bademler tohumdan dikilmelidir. Fidandan dikilirse kök derine gidemez yanlara gider kıraç yerlerde sulama ihtiyacı daha çok olur bu nedenle. Hangi çekirdeği ekerseniz o çekirdeğin aynı türü çıkar, aşı gerektirmez. Ceviz, Badem, Üzüm ve şeftali aşı gerektirmez, ekilen çekirdek türü çıkar. Aşılanmış şekilde fidanlar çok güvenilir olmayabiliyor. Altı başka üstü başka olabiliyor. Aşı gerektiren Kirazda eğer kendi cinsi olmayan başka bir çekirdekten yetişmiş fidana kiraz aşılanmışsa , eğer aşıladıkları alt fidan gövdesi fazla genişleyemen yapıda ise 5-6 yıl sonra kiraz ağacı kurur, gelişim gösteremez.Çünkü gıdayı yukarıya göndermekte zorluk çekecek, hem de kirazda olması gereken tat, koku vs. olmayacaktır. Kabağa karpuz aşıladıkları zaman nasıl karpuz kabak tadı veriyor ise meyvelerde de öyledir. Kirazı hakiki Kiraz çekirdeğinden yetişmiş fidana aşılama yapılmalıdır. Bu tüm aşı gerektiren meyveler için geçerlidir.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2019, 13:36   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Yani diyorsunuz ki; Ceviz meyvesinden yetiştirilen kök fidana (çöğüre) hiç aşı yapmaya gerek olmadan, dikilen cevizin %100 özelliklerini taşır. Öyle mi?
hiç öyle şey olur mu hocam. ceviz yetiştirmeyen insanlar yorum yaparsa böyle olur. ben fidanlarımdan bir tanesini özellikle aşı altından patlayanı bıraktım ve takip ediyorum. bariz bir şekilde alt dalla üst dalın yaprakları bile farklı. çıkacak cevizi siz düşünün...

AkisSoftware beğendi.
sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2019, 21:16   #30
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bende onu diyorum. Arkadasin dedigine gore asi yapmak kadar ahmakca bir sey olamaz...

Adamlar bir sey biliyorki asi yapiyor. Hatta cogu zaman karma irk yapma ugraslari bile mevcut.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinan42 Mesajı Göster
haiç öyle şey olur mu hocam. ceviz yetiştirmeyen insanlar yorum yaparsa böyle olur. ben fidanlarımdan bir tanesini özellikle aşı altından patlayanı bıraktım ve takip ediyorum. bariz bir şekilde alt dalla üst dalın yaprakları bile farklı. çıkacak cevizi siz düşünün...

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024