agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 2 Gönderen hdoğan
  • 2 Gönderen hdoğan
  • 2 Gönderen mustafa431
  • 1 Gönderen İhsan Kocatürk

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2014, 06:41   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2013
İlkbaharda Ceviz Fidanları

Sayın Üyeler;Sonbaharda fidanları soğuk ve dondan korumak için köklerini bir karıştan fazla toprağa gömmüştük.Hafta sonu kökleri aşı yerlerine kadar açtık ancak bazı fidanlarda kuruma belirtileri var özellikle de toprağın üstünden sonrasında kurumalar var.(Fidan türü chandler tozlayıcı frangetta,fidan sayısı 420, rakım 1050 bahçenin yeri Darende/Malatya)

1-Bu fidanlar yeşerir mi?
2-Bu fidanlar aşının üstünden yeşerirse ne yapmak gerekir?
3-Bu fidanlar aşının altından yeşerirse ne yapmak gerekir?
Sağlayacağınız katkılar ve paylaşacağınız değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

İhsan Kocatürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 07:50   #2
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İhsan KOCATÜRK Mesajı Göster
Sayın Üyeler;Sonbaharda fidanları soğuk ve dondan korumak için köklerini bir karıştan fazla toprağa gömmüştük.Hafta sonu kökleri aşı yerlerine kadar açtık ancak bazı fidanlarda kuruma belirtileri var özellikle de toprağın üstünden sonrasında kurumalar var.(Fidan türü chandler tozlayıcı frangetta,fidan sayısı 420, rakım 1050 bahçenin yeri Darende/Malatya)

1-Bu fidanlar yeşerir mi?
2-Bu fidanlar aşının üstünden yeşerirse ne yapmak gerekir?
3-Bu fidanlar aşının altından yeşerirse ne yapmak gerekir?
Sağlayacağınız katkılar ve paylaşacağınız değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.
Sayın İhsan KOCATÜRK, Fidanların kökünde bir sorun yoksa her durumda yeni filiz verecektir diye düşünüyorum, aşı sürgününde sağlıklı göz varsa en iyisi bu ****** ara vermeden fidan gelişmeye devam edecek (sağlıklı gözün üzerinden kesilir) aşı sürgünü tamamen kurumuş anaçtan sürgün verirse yine yeni sürgün serçe parmak kalınlığına gelince göz aşısı yapılır taze fidan ve sürgün olduğu için tutma oranı çok yüksek. Selamlar

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 11:17   #3
Ağaçsever

Sayın Üyeler;Önce kurur mu diye sorduğum fidanlar yeşerdi.Şimdi tam anlayamadığım konu şu, bu yeşeren fidanlarda uçlarda kuruma var.Sanırım bunun sebebi ilk yılında makasla şekil vermemizdi.Yine de 410 fidanda 60 civarı kuru var gibi.Sağlam kalanların yeşeren bölümlerinden sonrasını kesecekmiyiz?Yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 25-04-2014, 12:28   #4
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İhsan KOCATÜRK Mesajı Göster
Sayın Üyeler;Önce kurur mu diye sorduğum fidanlar yeşerdi.Şimdi tam anlayamadığım konu şu, bu yeşeren fidanlarda uçlarda kuruma var.Sanırım bunun sebebi ilk yılında makasla şekil vermemizdi.Yine de 410 fidanda 60 civarı kuru var gibi.Sağlam kalanların yeşeren bölümlerinden sonrasını kesecekmiyiz?Yardımcı olursanız sevinirim.
Sayın İhsan KOCATÜRK, bu kuruyan 60 fidan kış aylarında mı kurudu? benim bahçede 1050 rakımda, demek sizin orası kışları daha sert geçiyor, **** bahçe don çukuru olan bir bölgede. Kışa çok taze giren sürgünlerde bile kuruma olmadı chandler lerde. Şekil vermeden kastınız ilk baharda uyanmadan yapılan budamaysa bundan kaynaklanacağını düşünmüyorum. Ancak yaz ortalarında kesim yaptıysanız ve yeni taze sürgünler çıktıysa bunlar olabilir. Yeşeren fidanlarda aşılı kısımdaki en güçlü sürgünün üzerinden keserek aşı macunu ile kapatmanızı öneririm. Kolay gelsin.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 16:31   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2013
bugün yan dal veriminin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gördüm....nisan başı donları konyada bazı ceviz ağaçlarının uç sürgünlerini kavurmuştu bugün baktım yan dallarından çıkan sürgünlerde belki normalde olacağından daha çok ceviz çıkmasına neden olmuş patlamayack gözlerden bile ceviz fışkırmış şaşırdım kaldım....don resmen budama görevi yapmışşş....

mustafa431 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 10:20   #6
Ağaçsever

Sayın Hdoğan;Öncelikle cevap için teşekkürler.iklim olarak elbette Darende daha soğuk.Malum sizin orası akdeniz ikliminden de etkileniyor.Bahçeniz Maraş'ın neresinde bilmiyorum ama kuruma olmamasına sevindim.Şekil vermeden kastım geçen sonbahara doğru altlardan uzayan dalları kestik makasla yukarı giden dalları bıraktık.Şimdi kapalı sistem sulama için hazırlıklar var, görüntü pek hoş değil işler bitsin bahçenin videosunu yayınlamayı düşünüyorum.İnanıyorum ki o zaman işi bilen üyeler durumu daha iyi anlayacak ve bana daha sağlıklı bilgiler verecek.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

hdoğan beğendi.
Eski 28-04-2014, 10:36   #7
Ağaçsever

Sayın Mustafa 431;Aşı cinsini belirtmemişsiniz ama sanırım bahçeniz chandler,bahçenizde zarar olmaması çok güzel inşallah zararsız devam edersiniz.Bizde kurumalar var ancak geçen yıla sağlam giren fidanlarda kuruma yok denecek kadar az.kuruma daha çok uç dallarda var fidanlar 10 gün önce uyandı.Öyle akıllı bir aşı ki bu chandler en son uyanıyor böylece kendini sağlama alıyor.Malatya geneli de böyle ama bizim ceviz fidanlarının üstünde kayısı bahçemiz var yemek için bir tane bile kayısı kalmadı,sadece kayısı olsa neyse yemek için üzüm ve dut dışında bütün meyve ağaçlarını yaktı son soğuklar,eğer bizim ceviz bahçesi yetişmiş olsaydı biz tam anlamıyla ürün alacaktık.Cevabınız için teşekkür eder çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024